De van een apart MMr 65- tarief Waarom nu gemeenten op mm beeld er bij Prachttapijt! BRIEVE: VAN LEZERS r i autovakantie en toch maar 1500km rijden? 3.900 Km co Statenlid wil meer argumenten Nederland tiende in de scheepsbouw Penning voor J. Tenviel Noodlanding lesvli^gtuig bij Moerkapelle I I Simpel GEZET REISBURO MÜLLER&CO. VERUCHTINGS-ORNAWIENTEN WOENSDAG 27 JANUARI 1971 HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslag gevers) ROTTERDAM Heel langzaam gaan de gedach ten van de gemeenteraads leden zich bewegen in de richting van een speciaal RET-tarief voor bejaarden. Maar of het er ooit van zal komen is nog de vraag. Bij eerdere gelegenheden heeft de gemeenteraad er telkens weer van afgezien. - Andere wegen rt DRS. C. G. VAN LEEUWEN RET niet de dupe Pasj es (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Waarom wordt het eiland Voorne-Put- ten in drie gemeenten inge deeld," wil de hr. H. Veldhoen uit Heinenoord, lid van de PvdA-fractie in Provinciale Staten van Zuid-Holland, weten. Rotterdam heeft er weer een beeld bij. Het is van de Oostenrijkse beeldhouwer Frits Wotruba en het bevindt zich in het gras van de Wes tersingel. Een dank-je-wel- meneer, zogezegd, en die me neer is dan de Thyssen-Bor- nemisza-Group n.v. Reeds en kele jaren geleden, toen er van het werk van Wotruba in museum Boymans-Van Beuningen een tentoonstel ling was, rijpte het plan voor dit geschenk. TE KIJK Wden, Emmaüsgangers Jan Raas: zelfportret. Zelfportret Landschap (ADVERTENTIE) Fijn om over de vloer te hebbeo. 5 jaar slijtage garantie Pensions P Plastic zakken Parkeerbelasting 2 Parkeerbelasting 3 Markt Vreewijk (Wyers staat er achter) (ADVERTENTIE) XJ (ADVERTENTIE) nni87Y WIDDELLANDSTR72 vUUftil TEL010-235327 Er kleven bezwaren aan een be j&ardentarlefer zijn bejaarden die de normale tarieven best kun nen betalen. Aan de andere kant zijn er genoeg anderen met een gering inkomen, maar die zijn nog niet bejaard. De grens van 65 jaar is dan ook erg willekeurig om te bepalen wie voor de halve prijs mag reizen. Veel billijker is de reductie te laten gelden voor minder draagkrachtigen. Zo'n sy steem is ondorzocht, maar de So ciale Dienst, die zou moeten, be palen wie wel en wie niet goed kope kaartjes kan krijgen, zou er onaanvaardbaar veel werk door krijgen. Beter dan een systeem van reducties voor minder draag krachtigen is het standpunt dat we ernaar moeten streven, dat de sociale uitkeringen zodanig zijn. dat ieder in staat wordt gesteld 'i onbelemmerd deel te nemen aan het maatschappelijk verkeer. Voor de PvdA-fractie in de ge meenteraad gaat dit bezwaar op het ogenblik niet meer op. Frac tieleider Lenis zegt het ongeveer zo: Nu het Rijk zo beknibbelt op de bijstandsuitkeringen, is het onze taak om langs andere wegen iets te doen voor de laagst be taalden. Vandaar dat de PvdA'ers in de commissie Sociale Zaken uit de gemeenteraad aangedrongen hebben op een bejaardentarief; ze hebben er een meerderheid voor kunnen vinden in de commissie en hun fractie-genoten in de com missies Verkeer en Financiën zul len hetzelfde proberen te bereiken. Het reductietarief is een van de onderwerpen die binnenkort aan de orde worden gesteld in een no ta van B. en W. over de tarief structuur bij de RET. De ge meenteraad kan dan beslissen. Een jaar geleden is in ambte lijke kring met de voorbereiding van de nota begonnen. De direc teur van de RET kreeg o.m. op dracht van B. en W. een systeem te ontwerpen voor reductie aan minder draagkrachtigen. Maar dan zó, dat de RET er geen cent minder van wordt. De reductie is een sociale maatregel, waarvan de lasten moeten drukken op de sociale sector van de gemeente begroting. Het systeem dat RET-directeur drs. J. G. van Leeuwen ontwierp, lijkt simpel: de Gemeentelijke Sociale Dienst stelt vast wie minder draagkrachtig is: de dienst koopt tegen de volle prijs ritten- kaarten bij de RET en verkoopt ze voor bij voorbeeld de halve prijs aan degenen die ervoor in aanmerking komen. Niemand kan op deze manier aan de ritten- kaart zien dat de betrokkene minder draagkrachtig is. Dat zou wel het geval zijn als de Sociale Dienst een pasje zou uitreiken, dat xz :ht geeft op reizen met speciale rittenkaarten of kinder- kaarten. In het laatste geval kan de RET trouwens ook weer niet berekenen wat haar die reductie kost. r Drs. J. Bastiaans, directeur van de Sociale Dienst, voorziet van het voorgestelde systeem zoveel werk, dat hij het afwijst. Veertig- d u izend bijstandontvangenden kunnen eventueel zo hun kaarten kopen bij de Sociale Dienst, maar daarnaast zullen er nog anderen voor in aanmerking willen komen dat betekent 25.000 gevallen per jaar onderzoeken. Hij heeft liever het Amster damse systeem: bejaarden en in validen kunnen een pasje kopen en dan buiten de spitsuren tegen kindertarief reizen. De RET-di- rectie voelt hier. niet voor. (zie boven), in overeenstemming met de uitgangspunten van B. en W. Een ambtelijke «mclusie is dan ook: in ieder geval geen alge meen bejaardentarief en om de vele rompslomp ook geen tarief voor minder draagkrachtigen Om de bejaarden, tenslotte de groep met de meeste laagstbe taalden, toch niet in de kou te mten staan, heeft het bejaarden tarief althans bij de commissie Sociale Zaken weer een goede kans. Het is niet onmogelijk dat de reductie nog beperkt wordt tot bejaarden die bijstand ontvangen en die de lagere tarieven dus het meest nodig hebben. Vragenderwijs laat h(j GS weten de argumentatie "er zal een drietal gemeenten van voldoende imp-, ctantie ontstaan" onvolledig te vinden. Hij wil graag vernemen van GS of het overleg met minister Beemink zoveel nieuwe gezichts punten heeft opgeleverd, dat GS overtuigd zijn geraakt van de nood zaak van een gewijzigde herinde ling. Ook zou hij willèa weten wat de onoverkomelijke bezwaren zijn geweest van de vorige plannen, waar de gemeenten zich al wel over hebben uitgesproken. De heer H. Veldhoen wil van GS weten of de inspraak van de be- trokken gemeenteraden en bevol king wel voldoende gewaarborgd is. Hij vraagt zich bovendien af of de voorgestelde procedure, geen nieuw wetsvoorstel hoewel er in feite een geheel nieuw herindelingsplan ter tafel ligt, in strijd is met de voor schriften van de gemeentewet. i Daarnaast wil het lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hol' land nog weten of deze gang van zaken zich eveneens kan voordoen in andere gebieden waar gemeente' HJke herindelingen in voorbereiding zijn. Burgemeester en wethouders van Hellevoetsluis delen het standpunt l/l liJsvenais al ZU» is deze sculptuur streng m de vorm en moei lijk toegankelijk oendat se niet onmiddellijk tege moet koant aan onze behoefte naar emotioneel contact. Evenwicht en volumm zijn voor hem het belang rijkst. Al bouwende vindt hij steeds weer nieuwe vormen en cre- eert hij oppervlakken en hoeken dis door hun genuanceerdheid een boetend spel kunnen opleveren. Het al of niet herkenbare is dan niet meer belangrijk, wei de sterke vorm beheersing, de som van maat en verhouding. Zelf heeft hij eens ge zegd: Niet de klassieke maten van een Grieks bouwwerk wekken mijn werklust op, maar de doelmatige silo's en werkplaatsen in verband met de formaties van de omrin gende, vaak dorre natuur en waar in de mens die niets anders doet da® zijn functie vervullen. Wotruba is Wener van geboorte. Hij kreeg een opleiding als stem- pelgraveur, bezocht tegelijkertijd de kunstnijverheidsschool en begon in 1927 zelfstandig als beeldhou wer. Door de februari-onlusten in 1934 Jil in moeilijkheden gebracht, moest hij vijf jaren later de wijk nemen naar Zwitserland, waar hij ook in de oorlogsjaren bleef. In 1945 keerde hij naar zijn vaderland terug. Het zelfportret houdt de Vlissin- ger J, H. C. Haas in zijn ban. En dat zelfportretten ongemeen fas cinerend kunr.en zijn, bewijst deze tekenaar en graficus heel nadruk kelijk in een serie die, met ander werk, in 't Venster aan de Gouver- nestraat wordt tentoongesteld. Een zelfportret noodt tot zelfont leding, tot zelfexpressie; de kun stenaar kan er alle tijd voor ne men en leert er van. Geen van deze openhartige conterfeitsels is eender, ook al herkent men ogen blikkelijk de geportretteerde: een ietwat gulzige man, gezeten op een stoel in een kaal Interieur. Hij lijkt bezeten en vasthoudend. Zijn lippen zijn opvallend, ze zakken een weinig onen en tonen sterke tanden. Die lippen begonnen hem te obsederen. Hij zonderde ze af in k'eine prenten. Lippen en tanden, daar maakte hij iets wonderlijks van. Iets wat op zichzelf staat, een onafhankelijk onderdeel. Als hij zichzelf neerzet, lijkt hij bet beeld te zien door een extreme groothoekiens. Dat beeld wordt enigszins vervormd. Het voorhoofd wordt hoger, een arm springt naar voren door grotere afmetingen, de lijnen die bet interieur aangeven, krommen en buigen. Het zijn merkwaardige portretten zonder meer, heel kloek en dwingend, met een neiging naar soberheid, het fraaist gerealiseerd in een grote ets, waarin de lijnen krachtig zijn gebeten. Een oude bekende is terug in ga lerie Maas aan de Oudedijk. Dirk Breed uit Noord-Holland, een vijf tiger, die niet moede wordt het lage land, doorsneden door vaarwegen, met de dorpsschool, de kerk, de plassen en de bruggen in een sterk vereenvoudigde vorm weer te ge ven. Zijn stijl heeft veel weg van de naïeve, met deze uitzondering dat hij de wetten van de perspectief kent en ze toepast om ruimte te scheppen in landerijen en hoge luchten. Groen en paars verlenen aan deze doeken een avondlijk licht, de opstallen staan er tastbaar in en de bakstenen kun je tellen Het is er altijd een beetje winderig en kil. In enkele vergezichten waagde hij zich aan een grillig pa troon. waarmee hij echter iets op offerde van wat zijn werk zo puur Hollands maakt. BERTHS SCHMIDT I zuiver I scheêrwbrj Let op dit-merk. Wanneer het d gaat om wollen tapijt van ~~gega?abclëêrd~Ut zuiver scheerwol. 'De tegenzin en de ongerustheid van de directie van het museum Boymans-Van Beuningen met De- trekking tot het te kijk zetten van een falsificatie als de Emmaüsgan gers van Hans van Meegeren kan ik mij levendig voorstellen. Wat het vroegere raadslid Couwenberg mag hebben bewogen voor te stel len deze valse Vermeer in het mu seum te exposeren is mij niet dui delijk.' Aldus- Bertus.'Schmidt in Het Vrije' Volk van 15 januari. In verband met deze opmerking zou ik eraan willen herinneren, dat ik het tentoonstellen van dit schil derij heb bepleit vanwege de cul tuur-historische curiositeitswaarde, die dit schilderij ongetwijfeld heeft. Daar het nauw verbonden is met een stukje cultuurgeschiedenis van Rotterdam, heb ik indertijd in mijn vragen aan het college van B. en W. gesuggereerd dit schilderij tentoon te stellen in het Historisch Museum. Daar leek het me meer op zijn plaats dan in het museum Boymans-Van Beuningen. Dit laatste museum bleek echter niet bereid het bewuste schilderij in bruikleen te geven aan het His torisch Museum. Als het opnieuw tentoongesteld moest worden, dan moest dit gebeuren in het eigen museum. Zo liggen de feiten. De hernieuwde confrontatie met dit schilderij heeft overigens ook nog wel een actuele betekw _s. Het herinnert eraan, hoe groot de in vloed is van een gevestigde naam bij de taxatie van een kunstwerk. Die invloed is zo groot, dat ook de kunstkenners en -historici hun kri tische zin sne1 verliezen. Het is vaak niet primair het kunstwerk zelf, maar de reputatie van de kunstenaar welke bepalend is bij de waardering ervan. We hebben dit onlangs ook weer ervaren met de Picasso-sculptuur bij het Bouwcentrum. Eerlijk heidshalve zij hieraan toegevoegd, dat dit niet alleen geldt voor de kunstsector maar mutatis mutandis zich ook op andere terreinen voor doet, zelfs op wetenschappelijk terrein. De heer Schmidt 'stelt voor De Emmaüsgangers maar te koop aan te bieden. Dit voorstel zal wellicht - weerklank vinden bij degenen die er indertijd met hem zo ingelopen zijn. Na zoveel jaren moet men hier echter afstand van weten te nemen. Ik hoop dat hij met mij wil erkennen, dat de Emmaüsgangers een heel 'leerzaam' schilderij is en als zodanig de voortdurende aan dacht verdient van kunstkenners en -historici en van allen die voor hun oordeel bij deze deskundigen te rade gaan. S. W. COUWENBERG Akkerwindestrsat 23b, Rotterdam. Naar aanleiding van het artikel "Nog nooit pension ontruimd" (HVV van 19 januari) geeft het 'Actiecomité Pro Gastarbeiders graag het volgende commentaar. Op de vergadering van 7 april 1970 heeft wethouder G. Z. de Vos beloofd om ais afschrikwekkend voorbeeld voor andere slechte lo gementen het pension Bothastraat- Beyerstraat te sluiten. Het effect zou volgens de wethouder zijn dat elke logementhouder aan het op knappen zou slaan. Wij stellen nu vast: wij zijn be lazerd. Het logement is nooit ge sloten. Misschien was het doel niet belangrijk genoeg: verbetering van pensions. Wethouder De Vos heeft na die vergadering wel zelf een communiqué opgesteld (ook gepu bliceerd in TTW van 9 april 1970) waarin v_.j -eiooft dat er op korte termijn, opvangcentra zullen ko men, om, voor gastarbeiders die uit onaanvaardbaar slechte pensions komen. Toen de Bothastraat niet werd ontruimd, werden de logementen Hilledwarsstraat 4-6-8, Drievrien- denstraat 9 (voor 25 personen en niet voor tien) «n Jan Porcellis- straat 27 (waar nog altijd twintig Marokkanen zitten) de afschrik wekkende voorbeelden. De wethouder van Sociale Zaken heeft kennelijk meer hart voor de logementhouders dan voor de bui tenlandse werknemers. Niet uitvoe ren van de beloften kan immers alleen maar leiden tot een v\ slechtering van de toestand. Nie mand koopt iets voor loze toezeg- gingen; de logementhouders krij gen alle kansen, de gastarbeider is weerloos. Hoe lang neemt de ge meenteraad dit nog? ACTICOMITÉ PRO GASTARBEIDERS. Jacobusstr&at 45a, Rotterdam. In onze buurt hebben we onlangs een brief van de ROTEB gekregen, waarin staat dat in de nabije toe komst het huisvuil maar een keer per week wordt opgehaald- Ik vraag mij nu af waar kleinbehuis- den him volle plastic zakken moe ten laten in de tijd tussen twee ophaaldagen in. Buiten op straat? Milieuverontreiniging! In de huis kamer? Onhygiënisch! Niet ieder een heeft een tuin, geachte ROTEB. Dat betekent dat de volle zakken toch op straat tereentko- men, met als gevolg stadsvervui- ling. Doe er iets aan! H. BRUINAARS, Oudedijk 84 II, Rotterdam. De heer Reehorst heeft de par keerbelasting uitgevonden. Het wa ter kwam hem in de mond: iets öm over na te denken. Want het ls gewoon geldhonger. Wat zalde heer Vondeling destijds in de mond zijn gekomen, toen hij de belasting op het extra inkomen (overuren) uitvond en idem met het wegen-' fonds. Deze PvdA-heren hoeven niet bang te zijn voor de verkiezingen, de andere partijen doen hetzelfde: Schut met de huurbelasting, een ander met de luchtvervuilingsbe- lasting. Het wordt zo wel begrijpe lijk, dat men niet goed weet op wie men zijn stem zal uitbrengen. Ho pelijk wordt de arbeider eens wak ker. •>P. M.'CARIS, Puntstraat 47B, Rotterdam. Wethouder Reehorst vindt het dus ook tijd worden om de automo bilist een poot uit te rukken door hét heffen van parkeerbelasting. In elk geval weten we nu waar wé met de PvdA aan toe zijn, dat is het enige positieve punt van de uit latingen van de heer Reehorst. Hij wilde er ook nog op het hoogste niveau over praten. Doe ons dan een lol. meneer Reehorst, eft laat u inschepen voor een reis naar de maan. Samen met Witteveen bij voorbeeld, die ook zulke rotideeën had. J. VAN DER ELBURG, Moerkerkestraat 61A, Rotterdam. Het 'Op de markt is uw gulden een daalder waard' zou wel eens kunnen verdwijnen, gezien de prijsopdrijving van de dienst van het Marktwezen, Voor- een dag markten betaal je als marktkoop man een belachelijk hoge prijs. Dan sta je ook nog in weer en wind, zonder een kopje koffie. Er moet zeker een eind komen aan die prijsopdrijving; het gaat om het behoud van onze markt. J. SANDEE, Vredenoordlaan 93b, Rotterdam secretaris Nederlandse Marktver- eniging en. Groot Rotterdam). In uw artikel over de woningver betering in een deel van Vreewijk (o.a. de Disselstraat) plaatste u een foto van een keuken. Ja, we kunnen ons best voorstellen, dat de 73-jarige bewoners van dat huis er op hun leeftijd niets aan willen veranderen. Maar er zijn ook andere keukens. Denk eens aan de jonge mensen met kinderen die in de bovenhuizen wonen. Die keukens zijn veel te klein. Je kunt er nauwelijks met z'n tweën in staan. Afwassen gaat nauwelijk omdat je niet weet waar je met je spullen moet blijven. Daarom zullen er velen met ons roepen: 'Kijk naar onze keuken. Wij hebben wèl een nieuwe no dig!' Aan de toiletten moet ook wat worden gedaan. Als er iemand ge bruik van maakt, kun je in de ka mer meegenieten. De wc zit zowat in de kamer. Het is niet nodig dat de ménsen Wj verbouwing drie maanden hun huis uitmoeten. In onze straat is ook verbouwd, maar men kon in zijn woning blijven. FAM. M. DE VINK Zeisstraat Sb. Rotterdam. van Gedeputeerde Staten dat het gewijzigde voorstel zal leiden tot instelling va nkrachtige nieuwe ge- meenten. "De toevoeging van Roe kan je aan Hellevoetsluis zal het te zijner tijd noodzakelijk maken", zo schrijft het collége in een voofstel aan de gemeenteraad, "ons nader te oriënteren ten aanzien van on der andere de milieu-hygiënische aspecten van industrievestigingen op de Maasvlakte." B. en W. stellen de raad voor aan GS mee te delen dat Helle voetsluis zich met de nu voorge stelde regeling kan verenigen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Aan het eind van het laatste kwartaal van het afgelopen jaar nam Nederland de tiende plaats in op de lijst van grootste scheepbouwlanden ter we reld. Het totaal tonnage vaa ta ons land in aanbouw zijnde schepen beliep op dat moment 655.787, be stellingen tot- een totaal van, 1,8 miljoen ton moesten toen nog ivor- den uitgevoerd. Aan het eind Ivan het kwartaal daarvoor stond Ne derland op de elfde plaats. De eerste zes plaatsen op de we reldranglijst werden in de laatste maanden van 1970 ingenomen door Japan, Zweden, West-Düitsland, Spanje, Engeland en Frankrijk. (Van een onzer verslaggevrs) ROTTERDAM De heer J. Ter- wiel zal donderdagmiddag 11 fe bruari in de foyer van het Luxor- theater de "Penning van de Maze" uitgereikt krijgen. De heer Terwiel, vijf jaar gele den gepensioneerd als hoofdopzich ter bij de ROTEB,; krijgt de pen ning voor zijn bemoeienis met het werk van de Kunstzinnige Propa- gandacommissië. Van de commissie, die tot taak had de belangstelling voor amateuristische kunstbeoefe ning te stimuleren, is hij van 1932 tot 1954 secretaris en tot 1 mei vorig jaar voorzitter geweest. Van een onzer verslaggevers). ROTTERDAM Een lesvlieg- tuig van Genera! Aviation, afkoms tig van estienhoven, is dinsdag zwaar beschadigd bij een noodlan ding in een weiland bij Moorkapel- le. Instructeur V. Ligthard en zijn leerling C. J. Fonkray klommen ongedeerd uit het toestel. De ma chine, door motorstoring tot de noodlanding gedwongen, boorde zich zo diep in de grond dat hij zal moeten worden uitgegraven. Lees er alles over in de Müller Plusglda. Dia ia speciaal gemaakt voor mensen die met hun auto op vakantie willen, zonder zelf een paar duizend kilometer t« hoeven rijden. Die auto kan per trein of bootmee naar uw vakantiebestemming. Müller regelt veel maar laat u verder vrij. Wij sturen u met genoegen een gratis Plusgids. I Rotterdam, Schiedamsevest 79. v Tel. 010 -11 03 50. Ook in Amsterdam, Den Haag.Vlissingen. Schiphol. Vlaardingen en Hillegom IJa, Ik ben benieuwd wat Müller voor ntljf^ autovakantie kan betekenen. - Zend mij snel uw Plusgids. I Naam: Straat: Plaats: I Ongefrankeerd zenden in open envelop I aan Reisburo Müller Co. Antwóordnr. 3711 Amsterdam. VOOR MENSEN MET SMAAK - KEUZE UIT VELE STIJLEN BIJ

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 4