Bosplan-motie haalt t niet Wethouder praat met huis artsen I Moderne bibliotheek geopend TITEL VERSPEELD De waterprijzen drastisch omhoog Motie vraagt regionale aanpak bestri ding vredes rampen Raad zet ex- PSP'er op zij spoor REALISERING WINKELCENTRUM KONINGSHOEK IN GEVAAR GEMEENTE GAAT DOOR DE KNIEËN VOOR EUROWONINGEN Schiedam pakt Vlaardingen euröi mmoz 112 2 Duidelijkheid oriat hoven de gevoelens Verdachte van inbraak bij juwelier aangehouden Voor ang Zelfvertrouwen MAASSLUIS De Maas- sluise middenstand, is in op stand gekomen tegen de plannen voor het winkelcen trum Koningshoek. Het „klein-kapitaal" zal niet schromen om over te gaan tot buitenparlementaire ac ties om hun standpunten duidelijk te maken. De reali sering van het winkelcen trum in de Maassluise West- wijk is onder andere hierdoor in gevaar gekomen. De uit voerder van het plan, Euro woningen NV, heeft het ge meentebestuur een ultima tum. gesteld. Of artikel 29 van de voorwaarden vervalt, zo zegt de bouwer, óf er komt geen Koningshoek. T 9 (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Het Vlaardingse PvdA-raadslid mr. A. van 't Laar heeft zijn Bosplan-motie er niet door kunnen krij gen. In de motie (ondersteund door D'66) stelde hij dat de uitvoering van'het Bosplan „met de meeste spoed ter hand moet worden genomen" en dat de investeringen die ermee ge moeid zijn, ongeveer 15 miljoen gulden, een zeer hoge prioriteit verdienen op de urgentielijst. Wethouder Van Duyn-Spruyt éMÉ Hciï.y Brouwer scoort voor Vlaardingen, 5-3. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN/SCHIEDAM In de korfbalderij tegen Vlaardingen heeft de laatste vereniging haar geringe kans op het kampioenschap volledig verspeeld. Schiedam staat nu nog steeds ongeslagen bovenaan met zestien punten uit acht -wed strijden en Vlaardingen als derde op de ranglijst met tien punten uit acht wedstrijden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Vlaardingse gemeenteraad is er bij de begrotingsbehandeling mee akkoord gegaan dat de prijzen voor het water met twintig cent per kubieke meter worden verhoogd. Er was een schorsing voor nodig om de Partij van de Arbeid, die aanvankelijk tegenstemde, ervan te overtuigen dat de prijsverhoging strikt noodzakelijk was. (ADVERTENTIE) VLAARDINGEN De Vlaar dingse raad heeft de begro ting voor 1971 aangenomen. Zes vergaderingen zijn er aan de behandeling van dit lijvi ge stuk besteed. jiu* uxxlvjl iyii P4f*INA |U (Van een omzesr verslaggevers) Dit veelbesproken artikel houdt in dat Eurowoningen N.V. bij het verhuren of verkopen van winkels in Koningshoek voor het financiële gedeelte van de zaak contact op moet nemen met het college van B. en W. Dit is voor de uitvoerder niet verteerbaar. In de brief van het college zegrt de bouwmaat schappij dat door handhaving van artikel 29 van realisering van het winkelcentrum' moet worden afge zien Het college is schoorvoetend, zoals het zelf zegt. bezweken voor het ultimatum. De gevolgen van het niet realiseren zijn voor B. en W. doorslaggevend geweest. Zij heeft daarom "ook de raad voorge steld het bewuste artikel uit de voorwaarden te schrappen, Een en ander is voor de Maas sluise middenstandvereniging Sa- W inkellers ageren y en kii .11 rv oor waarde menwerking reden genoeg om fel van leer te trekken. In een pam flet, dat in vele winkels is opge hangen, vraagt zij: 'Worden con sument en detaillist op 2 februari (de dag van de raadsvergadering) door-het gemeentebestuur verkocht en verraden?' Gevraagd naar commentaar zegt de voorzitter van de middenstands- vereniging, de heer R. de Lange: 'Hier gebeurt iets waar ik steeds tegen heb geprotesteerd. Aan de ideeën van de leden om de straat op te gaan en te gaan schreeuwen hebben we geen gevolg gegeven. Wel heb ik met veel schroom toe gegeven aan de geweldige druk om toch iets te laten blijken van ons ongenoegen. Het is een kleine" kunst om Maassluis op zijn kop te zetten. Ik heb de leden opgeroepen en gevraagd zich te beheersen. Het raadsvoorstel van B. en .W is de druppel die voor ons de emmer deed overlopen Reden voor Samenwerking om opeens zo hard van stapel te Jopen zÜn ook een 'opeenhoping van des illusies' zoals men het noemt. 'Vele malen," zo zegt de heer H. J. van 't Hart, lid van de midden standsvereniging die namens de voorzitter vaak net woord voert, 'hebben we aan het college ge vraagd om inspraak bij de reali sering van meer winkels in de Westwijk. Nooit is er antwoord ge komen op deze brieven en ze zijn ook nooit in de raad behandeld.' De voorzitter: 'In het begin heb ben we ons neergelegd bij de plan nen van B, en W. Toen we in la tere perioden steeds meer gingen twijfelen aan de juistheden van hun beweringen zijn op ons initia tief rapporten gemaakt waaruit duidelijk bleek dat de oude binnen stad zijn functie als winkelcen trum helemaal niet behoefde te verliezen. Sterker nog, het centrum zou als zodanig nog vele, vele ja ren nuttig kunnen zijn. Toen wij deze rapporten aan burgemeester Van Dijck lieten zien heeft hij gezegd, nou ja, laat ik maar zeggen dat hij er geen waar de aan hechtte. Wij willen niet verhinderen dat er winkels komen in de Westwijk. Integendeel. Maar wat overleg met ons zou geen kwaad kunnen.' Volgens de heer Dreesmann, voor zitter van de Raad voor het Groot winkelbedrijf, zou Koningshoek de eerste vijtien jaren niet rendabel zijn door de huidige economie. De prijzen voor de verkoopprodukten zouden veel te hoog komen te lig gen als er nog wat winst gemaakt moest worden. Dt heer De Lange: 'Met het pamflet proberen we de raadsleden onder druk te zetten en ze duidelijk te maken dat ze moeten oppassen met wat ze doen.' Vorig jaax is door de gemeente raad een voorstel aangenomen om de winkeliers van de Maassluise Kleinbaan voorrang te geven bij eventuele vestigingen in Konings hoek. De nu op hun tenen getrapte middenstanders vragen zich af of dit inderdaad zal gebeuren. Er staat in het koopcontract van Eurowoningen namelijk niets over deze voorkeursregeling. De tot actievoerders omgeturnde middenstanders zijn nu bang dat Eurowoningen helemaal geen reke ning houdt met hun belangen. Ze ker niet als artikel 29 ven-alt. Het Maassluise klein-kapitaal ziet zich bet brood uit de mond gesto'en ge tuige de opmerkingen van de voor zitter: "We hebben tot nu toe nog geen vinger in de pap kunnen krij gen.' (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN De Vlaarding se wethouder var- Sociale Aange legenheden, mevrouw L. van Duijn- Spruijt. heeft vanmiddag een ge sprek met de huisartsenkring in Vlaardingen om allerlei proble men, die tijdens de begrotingsbe handeling aan de orde zijn gesteld, te bespreken. Onderwerpen als het tekort aan huis- en tandartsen, de mogelijk heid te komen tot een grcepsprak- tijk. een eventuele centrale post voor geneesmiddelen (waar DS'TO om heeft gevraagd) en huisvesting van huisartsen, zullen onderwerp van gesprek zijn. De wethouder vertelde voorts dat de Stichting Schooltandverzorging mede in het kader van het lande lijk tekort aan tandartsen, geen kans ziet de staf uit te breiden en d etandverzorging van kleuters er daarom "iet bij kan doen. Ook ging ze in op de welvaarts- en welzijnsproblematiek. De wet houder bleek het met de raad eens te zijn dat na de "welvaartstoer" nu op alle fronten aandacht moet worden besteed aan het welzijn. Ze wees er met nadruk op dat het daarbij echt niet alleen gaat om een bestrijding van de luchtveront reiniging. In dit verband deelde ze mee dat er (eindelijk) van het Rotterdamse Gemeentebestuur een reactie is ge komen waaruit blijkt, dat er van deze zijde nu wel bereidheid is met het Vlaardingse college te praten over de luchtverontreiniging- De heer Van 't Laar stelde ook in de motie, dat door het achterblij ven van de woningbouw in Holy- Noord de -anleg van secundaire voorzieningen in dit stadsdeel min- i der urgent is. En het was deze zin,-waar met name de confessionelen bezwaar tegen hadden. Hun tweede argu ment om tegen de motie te stem men was, dat er in de raad nog een gesprek moet komen over de op stelling van een prioriteitenlijst. Ze vonden het niet helemaal juist om bij voorbaat ten aanzien van het Bosplan die prioriteit al wel te stellen. De indieners van de motie waren het daar niet mee eens. Ze vonden, dat een aannemen van de motie geen enkele belemmering betekent voor een discussie over een priori teitenlijst. Maar PCG, KVP en WD vonden de motie niet nodig. Door deze par tijen werd erop gewezen, dat ieder een helemaal achter een snelle re alisering van het Bosplan staat en dat dit standpunt bekend is. Maar ze zouden desnoods voor de motie kunnen stemmen wanneer de zin over de woningbouw eruit werd ge laten. De indieners waren niet te ver murwen. Ook niet na alle bemid delingspogingen van burgemeester J. Heusdens. Hij drong aan op een motie zonder de relatie tussen Bos plan en woningbouw. Hij wilde namelijk vermijden, dat anders een motie door een meerderheid zou worden aangenomen. En daaruit zou volgens de burgemeester de bur gerij de conclusie kunnen trekken, dat de tegenstemmers ook tegen het Bosplan zouden zijn. Maar Van 't Laar wilde een stemming over de ongewijzigde mo tie. Die kwam, met het gevolg, dat deze met 17 tegen 13 stemmen werd verworpen Behalve PCG. KVP. VVD. PSP en DS'70 stemden ook de twee PvdA-wethouders tegen. - 0 ij SCHIEDAM In aanwezigheid van onder meer vertegenwoordigers van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en wethouder van culturele zaken, mevrouw G, D. Verwey-de Graaft heeft burgemeester Roelfsema gis teravond de Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek aan de Parkweg 218 officieel geopend. Deze nieuwe, modem-ingerichte bibliotheek is een samenwerkings verband tussen de Openbare Bi bliotheek en de Katholieke Biblio theek. In zijn korte toespraak toonde de burgemeester zich verheugd over de stichting van 'n dergelijke gemeen schappelijke bibliotheek iu Schie dam. 'Ik vind dat dit initiatief navol ging verdiend in Nederland en wel licht kan men dan ook komen tot een gemeenschappelijke biblio theek organisatie in ons land.' al dus de burgemeestter, die hieraan tevens de wens vastknoopte ook eens een discotheek in Schiedam te kunnen openen, omdat daar zijns inziens 'veel behoefte' aan be stond. Vlaardingen was er ten zeerste op gebrand om de nederlaag thuis (8—-9) goed te maken en ging zeer goed van start. Schiedam had ken nelijk meer last van de zenuwen en liet zich flink onder druk zet ten. Reeds in de eerste minuut schampte een schot van Kees Moer man de Schiedamkorf. Vlak daar op kwam John Ditiecher goed door en scoorde het eerste doelpunt: 01. Enkele minuten later moest scheidsrechter Haring terecht een doelpunt van dezelfde speler af keuren. Na tien minuten miste Kees Moerman weer, nu vanuit een doorioopbal, nadat hij routinier Preek Veer goed had omspeeld. Vlaardingen had in deze periode een groot overwicht op de Schie dammers, tot dat na een kwartier Harry Vrlcns uit een strafworp ge lijk maakte: 11. Na de vakwisseling kwam Schie dam er wat beter in, wat na een twintigtal minuten resulteerde in een zeer fraai doelpunt van Preek Veer, waarmee hij Schiedam met 21 üc leiding overgaf. Ger Dver- kleeft volgde zijn voorbeeld van af stand: 31. In dezelfde minuut varkleinde Keeis Moerman echter de achterstand van grote afstand tot 3—2. De strijd ging nog aardig gelijk op, hoewel Schiedam voor de korf iets gevaarlijker werd. Toch moest weer een strafworp bij Schiedam een doelpunt opleve- ren, via Harry Vriens werd het 42. Een vijftal minuten voor rust maakte Freek Veer er 52 van en even leek het erop of Vlaardingen een grote nederlaag tegemoet ging, maar gelukkig vonden de Vlaar- dingers via Harrie Brouwer de korf en het zelfvertrouwen terug: 53. Na rust was Schiedam er duide lijk op uit om de zaak te consoli deren. Het spelbeeld werd er niet fraaier op en in tegenstelling tot de eerste helft daalde het peil aan merkelijk. Over het algemeen ging de strijd gelijk op, hoewel Vlaar dingen zich iets meer doelrijpe kan sen wist te scheppen. Nadat Alice Spek een doorloop bal gemist had, schoot Kees Moer man raak: 5f. Na twintig minu ten miste dezelfde speler een straf worp, evenals Harry Vriens en datChris Niehot voor Schiedam. Kees Moerman schoot nog een maal raak, maar dit doelpunt werd door de arbiter afgekeurd. Vlak voor tijd miste Alice Spek de laat ste kans op de gelijkmaker, door dat zij uit een doorloopbal naast schoot. Maar gisteravond was het dan zover dat bijna iedereen er ja tegen kon zeggen. Alleen de heer A. van der Veer (onafhankelijk socialist sinds zijn breuk met de PSP) zei nee. Dit zijn motivering van dit standpunt bleek dat hij de ge raamde inkomsten veel te laag vindt. Eji aangezien in de sluitende begroting alle uitgaven op het be perkte financiële budget zijn afge stemd kon de heer Van der Veer daar niet mee akkoord gaan. De CPN'er P. Koudstaal stemde tegen de post BB. Verder niemand. Wel was er een uitvoerige discussie over deze organisatie. Dat. naar aanleiding van een door PvdA-man H. Krabben ingediende motie. Daarin wordt o.a, gesteld dat de financiële middelen van de ge meente beter zou worden omgezet or ingebracht in een regionale rampenbestrijdingsorganisatie, die er overigens wel snel zou moeten komeo. Ej motie werd zonder stemming aangenomen, met de stem van de heer Van der Veer tegen. I e BB vond hij niets, maar een nieuwe organisatie zag hij ook niet zit ten. D'6G'er dj'. H. J. Hofman, e wel akkoord ging met de begrotuu moest toch nog iets van het hart Hij uitte nogmaals kritiek op de wijze waarop de begroting is be handeld en stelde dat heel veel van wat in de afgelopen dagen is gezegd, wensen zijn voor de vol gende begroting omdat ze toch niet meer in die voor 1971 kunnen wor den verwerkt. Verder haalde hij aan dat de begroting is opgesteld door het vorige 'conservatievere) college van B. en W. 'Maar.' zei de heer Holman, 'omdat we vertrou wen hebben in dit college, zullen we voor de begroting stemmen. En daarmee had dan iedereen zijn zegje gezegd. Restte burgemees ter Heusdens nog het uitspreken van een dankwoord aan de raad voor het verzette werk en werd de marathon-zitting opgeheven. De begroting werd gelaten voor wat zij is. Beneden wachtten de lekkere hapjes en het. traditionele glas-wijn-na-afloop. „Trek de w.c. maar niet door, want de hele familie moet nog." zei de heer P. Droppert (p.v.d.a.) om te il lustreren dat de prijzen zo hoog werden dat er bezuinigd moet gaan worden op het spoelwater. Het wa ter rekende de heer Droppert in principe onder de eerste levensbe hoeften en daarom was hij met zijn fractie niet bereid om de verhoging goed te keuren. „Het economisch denken in deze gemeente neemt zulke vormen aan, dat het sociaal niet meer verant woord is," merkte Droppert bewo gen op. Toen wethouder J. van der Linden van Waterleidingbedrijven aantekende dal het in de verwach ting ligt dat de prijs per kubieke meter binnen niet ai te lange tijd komt te liggen op één gulden werd Droppert alleen maar bozer. Een schorsing van de vergade ring leide ertoe, dat de meerder heid van de PvdA zich achter het college stelde zodat de prijsverho ging met ruime meerderheid van stemmen een feit werd. Tegenstem mers waren D'66. CPN en twee leden van de PvdA-fractie. ff (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Onder doodse stilte en politieke hoogspanning heeft de ge meenteraad van Vlaardin gen gisteravond besloten om de heer A. Van der Veer (ex- PSP-er) te weren uit alle commissies van Advies en bij - stand voor de gemeente raad. Dit unaniem genomen besluit, dat stoelt op een onderlinge af spraak tussen de fracties waaraan iedereen heeft meegedaan vorig jaar september, werd dooi slechts een man niet gestctmd: DS '70-er Henk van den Berg. Hij meende dat hij zich onder deze speciale omstandigheden niet aan zijn af spraak hoefde te houden. De rest van de raad (waaronder Van der Veer zelf) hield het been stijf en handelde onverkort naar de afspraken van september 1970. De fractieleidster van de KVP. me vrouw Van Gent had namens alle fracties min twee de opdracht gekregen om de desbetreffende re devoering uit te spreken. Nadat zij haar korte en zakelijke betoog had gehouden, keerde zij naar haar raadszetel terug met de tranen in •-aar ogen. Van der Veer is. daar is iedereen het zonder meer over eens. niet slechts een van de hardst werken de mensen uit de gemeenteraad, maar ook een der meest gerespec teerde leden geworden in de negen jaar dat hij zitting heeft. De opengevallen commissiezetels zullen worden bezet door de PCG en de PvdA met dien verstande, dat mocht Van der Veer weer namens de PSP zijn raadszetel bezetten (nu noemt hi.i zich onafhankelijk socialist; dan kan hij direct zijn plaatsen weer innemen. Iedereen was er wel van onder steboven. Wie men er in de raad ook over aanschoot, de emoties laaiden hoog op. Iedereen was er echter ook van overtuigd, dat de duidelijkheid in de politiek en 't fat soen noopten tot de niet plezic ize stap. 'We helpen je wei. joh.' zei mevrouw Van Gent tegen de heer Van der Veer. De gisteravond genomen stap be tekent dat het raadslid al zijn werk zal moeten doen zonder zich te kunnen voorbereiden in een com missievergadering. Om der wille van de collegialiteit hebben dc raads leden nu al afgesproken om Van der Veer het werk zo makkelijk mogelijk te maken. Ck>k toen Van der Veer het spreekgestoelte «emande. viel er een ijzige' stilte. Met een fier ge zicht beperkte hü zich tot de me dedeling, dat hij de tegen hem on dernomen stappen in de raad zeer wel kon begrijpen. 'Ik heb de al- spraak ook gemaakt, meneer de voorzitter.' zei hij. en 'ik kan me met de gang van zeken verenigen.' Hij beloofde de aanwezigen dat hij zich nog meer zou gaan in spannen om langs andere wegen op de hoogte te blijven van de ont wikkelingen. De toekomst van zijn eigen raadslidmaatschap zag Van der Veer bepaald niet. somber in. Het ','eit dat het er binnen niet al te lang tijd van komt. dat raadsle den alle commissies als toehoorder mogen bijwonen, betekent, voor Van der Veer dat hij ziin informatie toch weer op een redelijke manier kan verkrijgen. i (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De man. die de inbraak bij juwelier Van Heijst op het Liesveld moet hebben ge pleegd, is gegrepen. De bewijzen waaruit blijkt, dat hij de schuldige is. stapelen zich op. De dader, de 3S-jarige koopman P. H. A. M. blijft echter hardnekkig ontken nen. De koopman, die geen vaste woon- of verblijfplaats beeft, is in Bun- nik aangehouden door de rijkspoli tie. Hij had bij de arrestatie een gt (aden pistoo, op zak. M. werd ook door de politie van Wassenaar gezocht, omdat hij daar in een bungalow een Inbraak zou hebben gepleegd. Hij is door de rechter commissaris in "Den Haag" in be waring gesteld.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1