Automonteur na 14 jaar gevangenis weer op verkeerde pad Bezeten van de barre ruimte Prachttapijt! J Total Relax wil ons redden van bewegings armoede Buren lieten boer T. links liggen: Komt u zelf ns kijken, zegt actiegroep Mr. K. Staab benoemd in Wassenaar 5 jaar slijtage garantie voor een dagje avontuu, vissen en varen op de Noordzee (Van een onzer verslaggevers) Rechtbankpresident mr. A. I R. Jolles begroette de opge wekte en vlot pratende mon teur gisteren als een goede oude bekende. „Ja, we kennen elkaar al sinds 1956 hè? Toen was je al zo'n jaar of drie op het verkeerde pad. En je blijft maar doorgaan Weer mis „Geen proefkonijn Boer Man in 't Veld vertelt hoe hij De Bruijn uit de sloot voor de boerderij van T. heeft gehaald. (Van een onzer verslaggevers) ABBENBROEK De"24-jarige A. T. uit Abbenbroek die is ingesloten nadat hij bij -zijn boerderij de 66-jarige schilder A. F. de Bruijn in een sloot had geduwd, is een eenzaam man. Hij werkte hard op zijn boerderij aan de Voorweg te Abben broek, kookte en waste er voor zichzelf en had bijna geen con tact met de buitenwereld. De buren weerden hem. „Omdat hij zo zonderling was. Hij houdt er van die rare ideeën op na," zegt boer Man in 't Veld, zijn naaste buurman. Het onderzoek van de mens in de ruimte was nog maar koud aan de gang toen de Bergense kunstenaar Jacob Boots zich al door de kosmo logie -iet inspireren. Artistie ke gedrevenheid veranderde snel in een soort bezetenheid. Er verschenen wentelende zonnen boven ongenaakbare landschappen, gevlekte en doorgroefde zonnen en zon nen, omgeven door 'n laaiende corona. Blokjes Summier Jacob Boots: wentelende zon. U LI R)'n om over de vloer te hebben. HitWoIjnërkvP':;) ij^^eerVijéfuK géatjpnfi vyóllen tapijt var. gegarandeerd zuiver scheerwol Geen opvangcentrum buitenlanders (Wyers staat er achter) Nieuwe directeur bij Chevron deerne. Holland (tot1 april vangtuzovsezo «f ^5-Korting) van o°sf°l7oalsfeengezellige^® worden ge- allo comfort. Z -e*;novrlj© drofl en-« nö- schonken e®nn 9voliedige vismWgJTO alsthu,s? van uw v,o»w «- m wachten g inricMWSen Viaaïdingen- „«tffdam Vlaafdingen- stjohs>?:e258'R'dam N.V,HoUandSeanshing,o^.St-J WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 HEI' VRIJE VOLK PAGINA 14 Spoor van zwendel ein es ROTTERDAM Eén van de mislukkingen van Justitie. Zó kwalificeerde officier van Justitie mr, J. D. Meeter de 38-jarige automonteur André S., die ondanks een verblijf van veertien jaar in de gevangenis nog steeds geen enkel te ken heeft gegeven z'n woelige leven te willen beteren. Mr. Jolles dook in het lijvige dossier om nogeens na te gaan wat z'n vaste klant in de loop der jaren allemaal had uitgespookt; Diefstal van bromfietsen enauto's, gerom mel met brandkasten, achterover drukken van cheques tot een be drag van meer dan duizend gulden en dat zo'n beetje in alle windstre ken van ons land. De officier van Justitie drukte het in cijfers uit: In totaal dertien veroordelingen in tien arrondisse menten, goed voor 22 jaar gevan genisstraf. Hiervan heeft hij er (Van 'n onzer verslaggevers) BOTTERDAM In het pand Lijnbaan 102 is met in gang van aanstaande zater dag Total Relax gevestigd. Er is op die dag „open huis", zodat iedereen kan zien wat de bedoeling is van de heer W. Zijlstra en zijn mede werkers: de bewegingsar moede opheffen waaraan ve le Nederlanders ten onder dreigen te gaan. Via een wetenschappelijk verantwoorde totaal-behan deling (er is om inspectie van het departement van Volksgezondheid gevraagd en Informeel is een vorm van geregelde controle ge vonden) wil Total Relax verandering brengen. Bewe- g i n gsonderwijs, massage, sauna zijn enkele onderdelen van de behandeling. Na de behandeling zijn desgewenst koffie of fris dranken te gebruiken in een hoekje rond een bar. Jonge kinderen kunnen tijdens de behandeling van de moder ondergebracht worden in een kleine crèche. Een schoon- heidsbehandeiing kan des gewenst het gehee! afronden. Men kan éénmaai terecht of per abonnement. De heer Zijlstra en zijn financiers (N.V. Administra tie-, Beleggings- en Crediet- bank) zien de vestiging in Rotterdam als een proef om de markt te peilen. Het is niet zeker of er'in Nederland voldoende belangstelling be staat. ook al doordat men wordt afgeschrikt door op zienbarende teleurstellingen. Vandaar ook het contact met het ministerie, waar aangedrongen is op geregel de controle op dergelijke in stituten. De opzet van het instituut is gezonde mensen gezond te houden. Figuur verbetering is niet de bedoe ling. .Het gaat erom door relaxen tot herkenning van eigenwaarde te komen," al dus de heer Zijlstra. De inrichting van de be handelruimte lijkt niet di rect gericht op een groot pu bliek. maar de initiatiefne mers menen voldoende men sen te kunnen trekken en te kunnen interesseren voor werken aan conditie in een omgeving zoals die bijvoor beeld in Zweden normaal is om zich tegen spanningen te wapenen. veertien uitgezeten, met inbegrip van de tenuitvoerlegging van drie voorwaardelijke vrijheidsstraffen. De monteur was ditmaal in de kraag gegrepen, omdat hij er met de auto's van twee dames vandoor was gegaan. De eerste had hem de wagen in bruikleen gegeven, de tweede ter reparatie aangeboden. Mr. Jolles: '"t Is toch wat met de dames, die met pech langs de weg staan.Ze vinden jou wel aardig, vragen of je een kopje koffie met hen gaat drinken en dan gaat het mis, hè?" De automonteur knikte instem mend. HU verklaarde uit verbitte ring een scheve schaats in de maatschappij te rijden, omdat de Rotterdamse rechtbank hem in 1953 ten onrechte tot een gevange nisstraf van negen maanden had veroordeeld. Mr. Jolles wilde' op deze opmerking, althans in 'het openbaar, niet verder ingaan. Mr. Meeter was in z'n requisitoir onvermurwbaar. Er hoeft hem maar een veer In de weg te-komen of 't gaat ai weer mis. HU laat tel kens weer een spoor van zwendel achter. Deze man is zelf niet bij machte die ban te doorbreken. De. officier stelde dat na veertien jaar gevangenis, die niets 'hebben uitgehaald, "de behandeling een kans moet krijgen. Hij eiste daar- om naast .een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek, van voor arrest onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Mr. Meeter volgde met dit laatste het psychiatrisch rapport, waarin voor t,b.r„ opname in een zieken huis voor psychiatrische behande ling en ten slotte plaatsing in een asiel werd gepleit. De monteur voelde aanvankelijk niet zoveel voor tbr.: "Ik wil geen medisch proefkonijn worden." Hij zag echter in, dat het 'vrije leven' hem niet veel goed had gedaan e.\ dat de toekomst daar geen veran dering in zou brengen. De raadsman zag t.b.r. eveneens als de enige oplossing. HU vond het daarom wel wat vreemd, dat mr. Meeter ook nog een gevange nisstraf, had geëeist. De rechtbank zal over. veertien dagen uitspraak doen. .vs^* 1er rare eeën op na Buurman Man in 't Veld zegt dat T. zich ecjter nooit agressief tegen over hem heeft gedragen. Wel al tijd toenadering heeft gezocht. Van de affaire met de schilder A. F. de Bruin was hU via de krant op de hoogte, maar hij geloofde er maar de helft van. Want T. is vol gens hem een fantast. De schilder had hij wel enige malen op het erf gezien en gisteren, zo vertelt hU heeft hij hem uit de sloot gehaald. Verder wil hU niets kwijt. Vanmorgen was hij hard aan het werk op het weiland van T. 'Niet voor de man, -hoor, maar voor de dieren,' vertelt hij. De RUkspolitie van Hellevoetsluis had het de bu ren. gevraagd. Men kon niemand anders vinden, die bereid was om de werkzaamheden van T. waar te ne.ten. Ook de ouders van T., die- op het Kreekpad te Hellevoetsluis wonen, wilden niet. Ze hebben al jaren geen contact meer met hun zoon. Voor de groepscommandant van de RUkspolitie 3. j. Krikke bete kent het verhaal van de boer Man in 't Veld een nieuw gezichtspunt. T. had verteld de man zelf uit de sloot te hebben gehaald. T. trok al maanden geleden de aandacht met verhalen over de schilders, die hem zouden willen oplichten. Er werd destijds proces-verbaal opgemaakt en alle verhalen van T. over "fijn narigeheden gingen naar de justitie. Daar zou uigemaakt worden of de man overdreven had. Het is bekend dat De Bruin meer bedrijven op de eilanden heeft ge schilderd en opgeknapt, maar van geen enkele klant zün bU de politie klachten binnengekomen over op dringerig optreden. Ook uit Den Haag zijn geen ongunstige gegevens binnengekomen. Als er zich daar moeilUkheden hadden voorgedaan, dan. luid Den Haag ons wel getipt.' aldus de heer Krikke. T. vertelde destijds dat De Bruin hem een karwei van 2000,had opgedrongen onder bedreiging van acties van de Haagse onderwereld. „Ik ben geen spychiater, maar volgens mij is die jongen niet nor maal", zegt groepscommandant Krikke. Al jaren komt T. met zijn per soonlijke problemen bij de poli tie. Deze moeilijkheden komen vol gens de heer Krikke voort uit zijn vreemde houding. „Het is een triest geval". Wij weten hoe de jongen reageert en daarom hebben wij hem. gisteren ook nog niet verteld dat De Bruin is overleden". T. is volgens de heer Krikke persé niet de dupe van de vele ge zinsmoeilijkheden die zich in de familie hebben voorgedaan. Hoewel hii niet te spreken is over de houding van de ouders. Ongelo felijk noemt hij de weigering om iets voor het bedrijf te doen. „Al deden ze 't maar voor de dieren". -F ir m tf Ze verschenen 1 t IlllSft ver voor wij kennis konden GEZET nemen van de fascinerende foto's die nuchtere kosmonauten van de maan af op de gevoelige plaats vastlegden. Boots had zUn thema gevonden, weliswaar een be perkt thema. maar de moeite waard om zich verder in te ver diepen, er zUn levenswerk van te maken, tot het moment kwam waarop hij, door welke oorzaken dan ook, geen moed meer had en van het leven afscheid nam. In het Stedelijk Museum van Schiedam wordt nu een tentoon stelling gehouden van zijn werk. Ze omvat tekeningen en schilderij en, nagenoeg alle aan bolvonnige hemellichamen gewijd. Boots is niet ouder geworden dan veertig jaar. Hij werd in 1929 te Zuid- Scharwoude geboren en overleed in 1969 te Bergen. Hoewel hij de cursussen bezocht yan de. kunstnijverheidsschool en de academie van Amsterdam, was uit met het penseel getekende beesten, koppen en boksers, in één ruk getrokken en aan Cobra ver want, vingeroefeningen om tot de kern van een vorm door te dringen. In de bovenzaal van hetzelfde museum tekeningen, etsen en acrylschllderijen van Sies Bleeker, die zich voornamelijk bepaalt tot het groeperen van blokjes iri een tweekleurensysteem, wit en blauw, waarna ten slotte een op-art effect wordt bereikt in de trant van de Engelse Rüey. hij als schilder autodidact. Hij vond, dat een schilderij het meest gecomprimeerde visuele beeidteken moest zijn. in de moderne kunst letterlijk een teken- aan de wand. Vandaar dat zijn kosmologische prenten en schilderijen sober en krachtig tot de puurste essentie van het onderwerp zijn terugge bracht én elke keer een begin bete- kenen om die essentiete benade ren. Het moet voor hem een obsede rende bezigheid zijn geweest, die wij gemakkelijk kunnen navoelen, omdat de kosmos nu eenmaal iets raadselachtigs heeft, een immense ruimte, waarvan wij met onze aar de een welhaast te verwaarlozen partikeltje zijn. Dat zet, wie wij ook zijn, onze verbeelding aan het werk. Voor Boots was het in elk geval de aanleiding tot een groot aantal variaties, begonnen in zwart en wit, later met een weinig kleur. Hemellichamen als magische te kens.. Een deel van zijn werk bestaat De 23-jarige Dordtenaar Hans van Arkeï hij was leerling van de Rotterdamse academie houdt zijn eerste eenmanstentoonstelling in Kunstzaal Zuid met etsen en te keningen. Hij is een figuur met wie het grote publiek wel moeite zal hebben, omdat hij zich beperkt tot zeer summiere aanduidingen, waar uit zich niet zo gemakkelijk een verhaal laat lezen. Weinig toegankelijk dus, tenzij men er zich moeite voor geeft. Toch is het gebruik dat hij van wit maakt, bijzonder knap. Wit geeft ruimte en wit laat de span ning van een zwarte lijn krachtig spreken. De zeggingskracht wint het in de etsen, al zien wij hem ook daarin tastend en zoekend be zig, een beetje hakkelend en aarze lend om zijn gevoelens aan de op pervlakte te brengen. Gelieven verbergen het hoofd in de wolken, waarboven het bombardements vliegtuig raast, er is een circusscè ne, ondefinieerbare voorwerpen minuscule kopjes. Zijn dichterlijk gevoel staat buiten kijf, BERTUS SCHMIDT (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Actiecomi té Pro Gastarbeiders heeft de di recteur-generaal van de arbeids voorziening, de heer J. Haveman. uitgenodigd samen met het actie comité eens een aantal logementen voor buitenlandse arbeiders te be zoeken. Hij kan zich er dan per soonlijk van overtuigen 'dat hee! wat exploitanten de voorschriften met voeten treden en de meeste buitenlanders niet zijn gehuisvest zoals hun in de wervingsakkoorden wordt gegarandeerd.' Aanleiding hiertoe is het feit dat de heer Haveman een bouwplan voor een opvangcentrum voor gast arbeiders zou hebben afgewezen. Eerder kreeg minister Schut (volkshuisvesting) dit op zijn brood. Pro Gastarbeiders stuurde hem toen een telegram met de tekst 'Is evangelische politiek af wijzing bouwproject gastarbeiders? Deze mensen kunnen niet wachten, geen dag.' Het actiecomité heeft nu bemerkt dat de minister er geen bemoeienis mee heeft gehad. In een brief met excuses vraagt Pro Gast arbeiders of ook het ministerie van Volkshuisvesting zich met de huis vesting van buitenlandse arbeiders kan bezighouden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Mr. KI Staab wordt burgemeester van Wasse naar. De benoeming gaat in op 16 februari. De heer Staab, 51 jaar, is sinds 1965 leider van de WD-frac- tie in de Rotterdamse gemeente raad. Hij is tevens lid van Provin ciale Staten. Bulten de politiek heeft de heer Staab als hoofdtaak het directeurschap van Hudig en Pieters N.V. Daarnaast heeft, hij zitting in dertien organisaties op het gebied van haven, scheepvaart en vervoer en is hij op sociaal-cul tureel terrein o.m voorzitter van de Amman Stichting. Mak (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ir. A. Kuyl, die in de afgelopen vijf jaren .deputy managing director* van de Caltez- raffinaderij in Raunheim (Duits land) was, wordt per 1 maart di recteur van Checron Petroleum Maatschappij (Nederland) N.V. in Pemis. Hij volgt ir. W. James op die met pensioen gaat. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 72-jarige H. de Goeij van de Spaansebocht is gisteren in de Potgieterstraat plot seling onwel geworden. Bij aan komst in het Dijkzigtziekenhuis bleek hij reeds te zijn overleden. (ADVERTENTIE) r-». rs avonas

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2