Risico van vergif in de grond? We hopen ook niet dat we doodvallen' Jakkerend naar brand, kind op zebra aangereden l i rente tot Personeelsgebrek slaat toe in Dijkzigt: Bestuur PvdA Rotterdam Handhaaf anti- KVP-moti 1 Na opleiding terug naar WETHOUDER ROOKEN OVER HET VUILSTORTEN: Twintig mille voor Simonis „Geval van bedrijfsblindheid Na botsing op zebra 16 meter weggeslingerd regio vmm HAL-toerreizen naar Indonesië WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 13 (Van een onzer verslaggeefsters) RO FTERDAM Een derde deel van de hartpatiënten die op normale ziekenhuis-afdelingen worden verpleegd, sterft, w anneer deze patiënten een speciale verzorging krij gen in een eigen afdeling sterft inaar een tiende deel. r: O Voor die speciale verzorging zijn te weinig opgeleide ver plegenden. De Rotterdamse Thorax- kliniek in het Dijk- zigtziekenhuis kan door het tekort niet worden uitge breid, hoewel het dringend noodzakelijk is. Er zijn van het begin af meer patiënten opgenomen dan mogelijk was. Prof. P. G. Hugenholtz. hoofd van de Thorax-afdeling (Van een onzer verslaggevers) BERGAMBACHT „De boerderijen in deze streek kunnen alleen uitbreiden door al die sloten en putten rond de bedrijven te dempen. Met behulp van zand is dit niet te betalen. Daarom is men hier en daar begonnen om het water met huisvuil dicht te gooien.'" (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Op weg naar een ongevaarlijke keuken brand in Gouda verloor de 50-jarige Reeuwijkse aannemer Cornells B., commandant van de plaatselijke vrijwillige brandweer en waarnemend-commandant van het Goudse korps, alle verkeers)regels uit het oog. Hij jakkerde over de weg en reed op een overzichtelijke kruising een meisje aan, dat door afscheuring van de zenuwen een blijvende verlam ming aan linkerarm en linkerbeen heeft opgelopen. Wethouder Rocken: ..Uloten dempen in boerenbrlang. kU'V lèis In de Lekkerkerkse wijk Bakwetering-West wordt met Rotterdams bouwafval de grond bouw rijp gemaakt. ADVERTENTIE Geen uitbreiding liart- kliniek 'ywtf. Ml tn het Dijkzigtziekenhui- zijn negentien bedden gere serveerd voor hartpatiënten. Op het ogenblijk zijn er acht in de „intensive care"-afde- ling iii gebruik. Drie bedden staan er voor mensen met b.v. storingen in het hartritme en met hart infarcten. De rijf andere bedden zijn bestemd voor mensen die een hartoperatie hebben ondergaan. De hartbewakingsbedden staan in ie thoraxafdeiïng, die onder leiding van prof. P. F. Hugenholtz werkt. De 'boraxafdeling is in juni 1970 geopend. In oktober begon er een -pcciale, zes maanden du- Aan intensieve bewaking van hartpatiënten is -een grote behoef te. In Zuidwest Nederland wordt de behoefte geschat op negentig bed den. Slechts de helft daarvan is aanwezig. De ziekenhuizen in dit gebied die hartbewakings-bedden hebben, willen een pool gaan vor men. De patiënten uit het gebied kunnen dan over de ziekenhuizen worden verdeeld. Door betere sprei ding en doorstroming zullen meer patiënten opgenomen kunnen wor den. De opleiding- van speciale verzor gers voor de hartpatiënten moet volgens -prof. P. F. Hugenholtz, hoogleraar cardiologie aan de Me dische Faculteit, door de overheid worden erkend. De belangstelling voor het be roep zal dan toencm&i). ?i-qf._ Hu genholtz ziet de oplossing voor het tekort in een speciale' school voor cardio-vasculaire verplegende» die een erkend diploma krijgen. Een school die aan een academisch cen trum verbonden is, kan voor heel Nederland de opleiding verzorgen. Prof. Hugenholtz zou, wanneer het zover is, de school graag in Rotter dam zién. Men heeft in het Dijk zigt 'al ervaring met de opleiding en bovendien is er bij de nieuw bouw ruimte te vinden. De opleiding die het Dijkzigtzie- kenhuis nu geeft, is niet erkend Er Js dus geen officieel diploma aan verbonden, De verplegenden kun nen geen hoger salaris krijgen met dit niet- erkende papiertje. Binnenkort brengt een commissie van de Gezondheidsraad een rap port uit aan Staatssecreatris Krui- singa waarin ook aanbevelingen worden gedaan over de opleiding van personeel voor hartbewaking. Prof. Hugenholtz hoop dat daarna het antwoord van de regering niet lang op zich laat wachten. rende opleiding in het Dijk zigt, waar verpleegsters wor den geschooid tot hart-be- waaksters. In maart start een tweede cursus. Het wer ven van cursisten verloopt niet makkelijk. De afgestudeerden blijven niet allemaal in de thorax- kliniek. De verpleegsters die uit de regio komergaan (volgens afspraak) t eer te rug, om in hun eiger zieken huis aan hartbewaking te gaan doen. LISSE (ANP) Het huldigings- comité bisschop Simonis heeft uit alle lagen van de bevolking en uit alle delen van het land een totaal bedrag van ƒ20.000,ontvangen De bisschop zal het grootste deel van dat geld schenken aan het bis dom Tabora in Tanganjika (Afri ka). Verder wil de heer Simonis een deel besteden aa,n „diverse noden van het bisdom Rotterdam." Het bedrag dat door inwoners van Lisse is bijeengebracht zal worden bestemd voor zijn „eenvou dige doch niettemin noodzakelijke bis.schopsuicrusting," aldus het co mité. Wethouder J. A. Rooken van Bergambacht „wij zijn echte boe ren" wil honderdveertig hectare water omzetten in grond met be ihulp van afvalmateriaal. „Het gaat hierbij om sloten die toch niet van belang zijn voor de recreatie, omdat ze achter de boerderijen lig gen en alleen via een erf bereik baar zijn. Ze veroorzaken ons al leen maar overlast." Dit plan van de Bergambachtse wethouder heeft felle reacties uit gelokt van de werkgroep Schone Krimpeiierwaard die vindt dat daardoor, een levensgevaarlijks si tuatie ontstaat voor de bewoners van de streek. Wethouder Rooken vindt dat het allemaal bast mee zal vallen. „Kijk eens," zegt hij in zijn ruime woonkamer met uitzicht over het Krimpenerwaardse weideland schap, ,lwe kunnen ook wel dóód- vallen. Dat is iets waarvan wij ho pen dat het niet zal gebeuren. Zo is het nou ook met de kans dat met het afval van giftige stoffen in de grond terechtkomen." Hij kan overigens wel waardering opbrengen voor de leden van de werkgroep. „In hun eigen ogen hebben die mensen gelijk. Maar mijn ogen zijn nu eenmaal anders dan de hunne. Zij zien het vanuit de biologische en chemische kant. Wij kijken er als boer tegenaan en zien dat onze bedrijven door al dat water gehinderd worden." Een van de boeren die land winnen met behulp van afval, is de heer P. Wesseling. Schenkel II in Berken- woude. Veel plezier heeft hij er tot nu toe niet aan beleefd. Iedereen maakte het hem moeilijk. Het fo tograferen van het omstreden ter rein wilde hij verbieden omdat, zo als hij het zei. „al die burgers her1 met hun kritiek al zoveel last heb ben bezorgd." De protesten tegen het plan- Rooken zijn' volgens de initiatief nemer sterk overdreven. „Ze zou den veel beter tegen iets anders kunnen waarschuwen. De gemeente Rotterdam stort per week wel tien tot vijftien schepen met vuil in de grote veengaten langs de Lansing. Dat is pas écht een schandaal. Maar daar kijkt niemand naar." DE ROTEB ontkende vanmorgen dat er Rotterdams vuil bij Stolwijk gestort wordt. Ook de dienst Ge meentewerken zei niets te weten van afvatstortingen ian de Lnsing. De werkgroep Schone Krimpe- nerwaard vindt dat er op meer Het meisje, de zevenjarige Dolly Jonkheid uit Gouda, was volgens *n ooggetuige net het zebrapad in de kruising Bodegraafsestraatweg- Willem de Zwijgersingel-Jan van Renesseplein opgestapt teen de Reeuwijker met hoge snelheid kwam aanstuiven. Hij hield het zelf op 50 a 60 kilometer, een ge tuige echter op 60 a 70 kilometer. De aannemer verklaarde gisteren tegenover de Rotterdamse recht bank dat stoppen nog wel mogelijk geweest zou zijn. "Waarom hebt u dat dan niet gedaan?" riep recht bankpresident mr. A. R. Jolles uit. "Ik moest naar de brand," zo luidde de verontschuldiging, die geen en kele indruk maakte. Dat betekent nog niet, dat u dan alles kar en mag negeren, aldus mr. Jolles. Officier van Justitie mr. A. C. van der Spek noemde de handel wijze van de aannemer-brandweer commandant min of meer een ge- va! van bedrijfsblindheid. Hfl sprak er z'r bevreemding over uit dat de Reeuwijker geen speciale veiligheidsmaatregelen. bij voor beeld een zwaailicht of voortdu rend claxonneren, had genomen. Mr. Van der Spek eiste-een boete van ƒ250,subs. 25 dagen gevangenis straf alsmede een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de duur van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. De raadsman, mr. J. j. h. Maschaupt, drong aan op vrij spraak. Hij meende dat het meisje onvoldoende had opgelet en het zebrapad was opgestapt toen de personenauto van de aannemer al te dicht genaderd was. Van roekeloos rijden en onvoorzichtig naderen ran een oversteekplaats was vol gens de raadsman geen sprake ge weest. Uitspraak over twee weken. DJAKARTA (Reuter" -- De Hol- land-Amerika Lijn heeft van de Indonesische regering toestemming gekregen toeristische reizen in In donesië te organiseren. De HAL heeft twee schepen beschikbaar ge steld ten behoeve van toeristen die de Indonesische eilanden willen bezoeken. De HAL is de eerste bui tenlandse maatschappij die hier voor toestemming heeft gekregen. plaatsen gevaarlijke toestanden geschapen worden door vuilstor- ting. Onder meer in Lekkerkerk, waar aan de Talmastraat grond bouwrijp gemaakt wordt met be hulp van bouwafval, dat met grote containers wordt aangevoerd. Vol gens de werkgroep houdt dit in de toekomst gevaren in. onder meer door verzakking van rioleringen. Gemeentesecretaris Van den Dool vindt dit bezwaar overtrok ken. „Je houdt bij heien op zand ook altijd kans op verzakkingen, doordat zand een hoog soortelijk gewicht heeft. Wat dat betreft 'is vuil zelfs nog beter geschikt." Het risico dat er gevaarlijke stoffen met het heien mee de grond in gaan is volgens de groep van vijf tien, voornamelijk in Berkenwoude wonende activisten, groot omdat er weinig controle is op de aangevoer de stoffen. „Het containerbedrijf weet zelf niet eens wat voor spullen er al lemaal meegegeven worden. Bo vendien stelt de controle van de gemeente ook niet vee] voor." Gemeentesecretaris v. d. Dool is het daar niet mee eens. „Er is con stant iemand aanwezig die toezicht houdt op de aangevoerde materia len. Het is al een paar keer ge beurd dat we niet zeker wisten wat voor spullen werden aangevoerd en dat we ze daarom teruggestuurd hebben." Het gebruik van afval voor bouwrijp maken van grond is volgens de heer v. d. Dool beter dan het vuil in sloten te gooien. .Dat was vooral esthetisch niet meer verantwoord. Onder druk van de Provincie zijn wij daarom over gegaan tot deze nieuwe methode, die overigens slechts tijdelijk een oplossing biedt voor ons vuilpro- bleetn. Afdoende zou alleen zijn een vuilverbranding in Rottcrdam- Kralingen. voor de hele Krimpe- nerwaard." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Nadat het ge westelijk bestuur- van de PvdA in een vergadering van eergisteravond unaniem van oordeel was dat de anti-KVP-motie niét moet worden ingetrokken (wat aan het partijbe stuur is meegedeeld), vergaderde gisteravond het gewestelijk bestuur samen met de afdelingsbesturen. Ook daar was een grote meerder heid tegen intrekken. Gelet op vo rige meningspeilingen blijkt daar uit dat men in Rotterdam door de verklaringen van dr. Drees niet van gedachten is veranderd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 55-jarige directeur P. van der Jagt uit Hoek van Holland is gisteren bij het oversteken van de Coolsinge) op bet zebrapad gegrepen door een personenauto en ruim zestien me ter op het verhoogde middenge deelte weggeslingerd. Met een schedelbasisfractuur is de man ra zorgwekkende toestand naar het Dikzigtziekenhuis vervoerd. postspaarbank Bedragen van 1000,- of meer kunnen verben gestort op postgiro nr. 200 000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam onder,vermelding „8% nieuwe rekening- Formulieren en afrekening worden u (negezonden. vr 8% rekeningen geioi een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echter ook mogelijk op deze ekeningen geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging. Volledige Mfchtingen aan alle postkantoren.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 3