Overpeinzing in afwachting van Eerste lenteboden in Beatrixpark m m Disco-avond in De Vonk wisselblnd schrijft dichter Jan Noordegraaf m Dirigenten- wisseling bij SCM Films in bet Stedelijk Weifelen bij oversteken Botsing auto's Rellen in Rome en Reggio Burgemeester reikt ere medaille uit SrXSTiï 1971/1975 Bijstand DONDERDAG 4 FEBRUARI 1971 HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Dichter, schrijver en oucl-koopvaardij- officier Jan Noordegraaf heeft in afwachting van de raadsdebatten over de toe komst van de Schiedamse binnenstad (in april of mei) de navolgende trieste over peinzing geschreven over de huidige stand van zaken in Schiedam: Voorbeeld Stille omgang i (ADVERTENTIE) RECEPTIE-ALBUMS Tegen liek gereden (ADVERTENTIE) lierqieuwt uw veiligheid! fa schiedam - m het inves- Investerings- teringsprogramma voor 1971- O Geen inzicht Carillon Schiedamse centrum is „Op het ogenblik breekt 't inzicht baan dat de aarde een uiterst wonderlijk verschijn sel is in het heelal. Tot nu toe is het de enige ontdekte planeet met een dampkring, die leven toelaat. We moeten zuinig worden op onze aarde. Deze gedachte wordt thans uitgedragen via de term „mi- lieu-hygiëne". In kleiner verband tobben we in Rijnmond met hetzelfde probleem: plaatselijke luchtvervuiling die moet worden bestreden om de streek leefbaar te houden. Toch Is het nog niet zo lang geleden dat déze kreet door Nederland schalde: industrialiseren of sterven. Dat eerste is gebeurd, het laatste hopen we te voorkomen. Want we zijn Intussen wijzer geworden. We weten dat het zo niet door kan gaan. We kunnen niet blijven doorgaan met 't verpesten van ons leefmilieu, dit slaat niet alleen op lucht- en wciter-verontreiniging. Dit slaat op de stad waarin we leven evenzeer. Wilen we geen holbewoners wor den, die zich zelf in (comforta bele! grotten opsluiten zonder nog tot zoiets als sociaal medeleven te komen, dan zal er een visionair plan moeten zijn. dat leidt tot een betere toekomst. Thans ziet men in alle sectoren van het sociale en maatschappelijke leven een verar ming. een sluipende inflatie, een vereenzaming en een vereenzelvi ging. In dit opzicht kunnen wij de bin nenstad van Schiedam tot voor beeld nemen. De naoorlogse stede lijke en landspolitiek is geweest: woningen bouwen, en nog meer woningen bouwen. Dit moest ge beuren. De, stad Schiedam heeft zich als een olievlek uitgebreid. Dit betekende dat het schaarse gras land rondom de stad werd opgeof ferd. en dat ailes terwijl de oude binnenstad voor een groot deel tot een puinhoop verviel. Wij moeten stellen: TOT EEN PLANLOZE VLAKTE VERVIEL. Want er is. tot nu toe, geen definitief stadsplan, ondanks allerlei beloften, toespra ken, lezingen ontmoetingen, verga deringen en meer beloften. Zo zijn wij tot het (late) inzicht gekomen dat het zo niet langer kan, dat we een stuk weizijn heb ben opgeofferd, dat we de woning bouw hebben geïndustrialiseerd, en tegelijkertijd ons milieu naar de donder hebben gejaagd. Ons eigen, oude, Schiedamse milieu is dood. De binnenstad is daar getuige van. en de laatste getuige is het sluiten van het Passage-theater. Er is geen leven meer in dit centrum. We zijn rijp voor Groot-Rotterdam. Want verwacht niet dat het overgrote deel van de bewoners uit de bui tenwijken zich Schiedammers blijven voelen: hun wijken zijn daarvoor té onpersoonlijk ze kunnen overal staanin Assen. Am sterdam, Zwolle of Zwanenburg. Schiedam is geen grote stad. Ze zal liet moeten hebben van een klein en hecht centrum. Maar dat is doodgebloed. De bewijzen: maak een stille omgang door het hart van Schiedam. Begin bij de Kreu- pelstraat, Schotse Poort, Oude Kerkhof. Verbrande Erven', zak even de Dam af en sta in het graf van Schiedam, ioop naar het Hoofd. Oppassen voor glas. voor plassen. voor dichtgetimmerde woningen. Ga eens naar dit open hart kijken en schaam u diep! Want dit is de toekomst waarin uw kinderen heden moeten leven. Maar er is meer: er is een on menselijk sociaal en persoonlijk léed verbonden aan het wegpesten SCHIEDAM De eerste voorbo den van de naderende lente hebben zich ondanks het feit dat de winter nog lang niet op zijn retour is, ai weer aangediend. Zo bloeien op het ogenblik in het Prinses Beatrix park de hazelaar en de saffraan gele katjes. Met enig geluk kan men ook de vrouwelijke bloeiwijze ontdekken een minuscuul klein karmijnrood pluimpje. Zoals alle windbestuivers produceren de haze laars enorme hoeveelheden stuif meel om bevruchting van de vrouwelijke bloem mogelijk te ma ken. Is de noot eenmaal gevormd, dan wordt deze door het uitge groeide kelkblad als een huls om geven. Ook de eerste elzen beginnen weer te bloeien. Deze elzensoort heeft een zogenaamd lang-gezaagd blad. dat veel weg heeft van die van de kers. Een andere soort, de zwarte els bloeit wat later. De els en de hazelaar behoren tot de fa milie van de corylaceëen of haze- laarachtigen- Naast deze vroege lenteboden kan men ook verschillende soorten zwanen in het park aantreffen, die trouwens de gehele winter te vin den zijn op afgezaagde boomstom pen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schiedams Christelijk Mannenkoor heeft een nieuwe dirigent. Het is de heer M. van Noort uit Den Haag, die als dirigent reeds ervaring heeft opge daan bij het Christelijk Residentie Mannenkoor, bij een gemengd koor van 120 leden in Loosduinen en bij de Rotterdamse koren Young Credo Singers en Deo Cantemus. Hij is bovendien organist van de Gere formeerde Kerk in Loosduinen. Het koor zal voor het eerst in het openbaar onder zijn nieuwe dir- gent optreden in de Julianakerk op Eerste Paasdag. De heer Van Noort volgt Jan van Ree op die na zes tien en een half jaar. het koor om persoonlijke redenen per 1 januari heeft verlaten. „De oude binnenstad verviel voor een groot deel tot een puinhoop. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Stedelijk Museum draait in het filmpro gramma van het komende week einde een viertal films: Morgen op de Rivier, opnames van het eerste ochtendgloren op de rivier omlijst met een tekst van de Canadese dichter Archibald Lampman; Ac cumulaties, waarin drie verschil lende uitingsvormen, klank, woord en vorm. samengevoegd worden tot één beweging: Spie! mit Kristal len. een genrefilm samengesteld uit opnamen van de vorming van kristallen onder een microscoop: en Richard Wagner, een filmisch portret van deze bekende Duitse dirigent, schrijver en componist. In de film zijn fragmenten te horen uit Der Fliegende Hollander, Lohengrin, der Meistersinger von Ntlmberg, Tristan und Isolde. Sieg fried, Götterriammerung en Parsi fal. Op 5 februari beginnen de films om 12.30 uur en 20.30 uur. Op 6 februari om 11.00 uur. 13.00 uur en 13.00 uur en op zondag 7 februari om 13.00 en 15.00 uur. SCHIEDAM ZUID- HOLLAN DSC H E KANTOORBOEK HANDEL (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De YMCA socië teit De Vonk organiseert zaterdag avond in gebouw Jeugdhaven aan de Lange Haven 129 een disco avond waarvoor de toegangsprijs één gulden bedraagt. De under- ground-muziek zal worden afgewis seld met enkele bingo-ronden, waarmee 'aantrekkelijke' prijzen zijn te winnen. De sociëteit is 's avonds om kwart over acht open. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij het overste ken van de mgr. Nolens is de 70- jarige mevrouw A.B, aangereden door de 16-jarige bromfietser W.M. 'De vrouw is met een gebroken lin- kerenkel door de GG en GD naar de dr. Noletstichting gebracht en daar voor verdere behandeling op genomen. Het ongeluk ontst-ond terwijl de vrouw weifelde bij het oversteken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Doordat zij geen voorrang verleende, is mevrouw EP.-L uit Vlaardingen met haar wagen gisteren bij de oprit van Rijksweg 20 aan de 's-Graveland- seweg in botsing gekomen met een andere personenauto. De vrouw liep hierbij snijwonden aan het ge laat op waarvoor ze in liet Holy- ziekenhuis behandeld is. Haar auto werd licht beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gisteravond om streeks kwart voor acht is de twin tigjarige, Delftse scholier G.C.K. tegen een hek op de Harreweg ge reden. De scholier is met een lichte hersenschudding door de GG en GD naar het gemeenteziekenhuis gebracht en daar opgenomen. REGGIO-ROMÉ (Reuter) Duizenden politiemannen en beto gers hebben woensdag in de Zuid- italiaanse stad Reggio di Calabria met traangas en stenen een ware veldslag geleverd. Bij de ongere geldheden zijn ongeveer twintig politieagenten en talloze burgers gewond. Na het buitengewoon felle ge vecht tussen de 10.000 betogers en de razende oproerpolitie werd een groot aantal personen gearresteerd. In Rome zelf zijn dinsdagnacht een bom en vier molotow-cocktails naar politiegebouwen gegooid. Eer der op de avond waren bij een ge vecht tussen politie en studenten ruim zestig gewonden gevallen en 218 studenten gearresteerd. van boeren en bewoners, aan het verkassen van mensen. Zo wordt het eenmalige leven van menig medeburger door deze planloosheid tot een ramp. Want wat doet men? M«n timmert het huis van de ver dwijnende buurman dicht en laat het zo lange jaren staan. Men ver klaart een buurt of een straatge deelte kennelijk tot sloopgebied, zonder dat officieel te maken. Op die manier saneert de buurt zichzelf, en krijgt de gemeente de grond goedkoop in handen, want niémand wil hier nog beginnen. Indien dit de officiële politiek van de raad is. moet men daar maar eens eerlijk voor uitkomen. Is dat soms de reden voor de besluite loosheid? Officiële diefstal, zou men het kunnen noemen. Diefstal op grote schaal, die straffeloos sinds de na-oorlogse jaren is uitge voerd. De leefbaarheid van de stad Schiedam is gefundeerd op een goede binnenstad en op vertrouwen. Als deze beide voorwaarden ont breken. is er uiteindelijk geen groep, geen milieu meer over, waarbü de burgerij zich kan aan sluiten. en waarmee men zich iden tificeren kan. Feit is dat de hele gang van zaken volledig ontworte lend heeft gewerkt.' In mei zal er gekozen moeten worden. Hebben wij geleerd van hot verleden? Heeft het nog zin de raadsleden op te wekken te stoppen met het volspuiten van gras- en bouwland en eerst de binnenstad eens aan te pakken? Omwille van het milieu, omwille van een leef bare toekomst, in: en rondom de stad? We moeten zuinig zijn op onze aarde, op onze mede-burgers, op onze stad. Als het nog niet te laat is." Wat is het bij-effect? Dat velen zich uiteindelijk bij sociale zaken vervoegen om bijstand of eèn bij drage in hogere huur. Zo wordt uit eindelijk. de gemeenschap via een achterdeurtje toch de dupe. Weer is een nieuw jaar begonnen, een jaar dat begon met een uit spraak: er moet gekozen worden. De burger blijft er koud onder. Zijn apathie is wellicht meer dan aan gewakkerd door het na-oorlogse binnenstadsbeleid. Hij wil het nu eerst wel eens zien. RAAM 26 (100 m achter hetitadhuit^KHIEDAH TELEfOOK (OiO) 16 83 51^ (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Burgemeester Roelfsema heeft gistermiddag in de kantine van de N.V. Rotterdamsche In- en Verkoopcentrale Onderling Belang aan de Regoutstraat een ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nasau uitgereikt aan de heer H. J. P. Éberwïjn. De heer Eberwijn, die op 4 juni 1915 werd geboren en thans in Meuwerkerk aan denTJssel woont, krijgt de medaille voor zijn lang durige en trouwe dienstverband. Gisteren vierde de heer Eberwijn zijn veertig jarig jubileum bij dit bedrijf. Financiering blijft knelpunt (Van een onzer verslaggevers) durende de komende periode beslist moeten worden uitge voerd om een zeker voorzie ningsniveau te bereiken. Ui teraard is er een veelheid van projecten, die voor uit voer in aanmerking zouden kunnen komen, maar door de schaarse geldmiddelen moet er een keus gemaakt worden. Dit schrijven B. en W. van Schiedam in hun toelichting op de onlangs verschenen ïnyesteringsnota, die naar al le waarschijnlijkheid op 22 maart behandeld zal worden door de raad. Het college wijst erop dat die keus alleen mogelijk is met behulp van een meerjarenplan, waardoor kan worden nagegaan in hoeverre de programma's invloed hebben op het beschikbare geld. Nu er grote werken als de stadssanering en de bouw van het stadskantoor op het programma' staan, is het' van be lang, dat een programma van fi nanciering wordt opgesteld Het is duidelijk, aldus B. en W., dat ook voor het komend jaar de financieringsmiddelen veel zorgen mer. zich mee zullen brengen. Evenals vorig jaar ontbreekt er ten aanzien hiervan elke vorm van planning, -zodat nergens vast op gerekend mag worden. Anderzijds zijn ook de gemeentelijke inkom sten. die de budgetaixe gevolgen van het investeringsprogramma moeten opvangen, bepalend voor het al dan niet uitvoeren van plannen. Maar ook deze mogelijkheden zijn beperkt en voorlopig heeft men nog geen inzicht in de manier w a a r o p dekkingsmogelijkheden moeten worden verkregen. Voor een deel mag men echter rekenen op de rendabele gemeentelijke bedrijven, waarvan de opbrengsten in princi pe gebruikt kunnen worden voor het dekken van de lasten. Boven dien zuilen door de aanpassing van de tarieven de bedrijfsuitkomsten met het totale gemeentelijke bud get moeten, meegroeien. Eén van de posten in het pro gramma die in de komende jaren een grote investering vragen.is de sanering van de oude binnenstad. Er is hiervoor een bedrag geraamd van ruim 46 miljoen gulden. De grootste investeringen zullen echter pas na 1975 gedaan worden; voor de komende vier jaar zal on geveer vier miljoen gulden nodig zijn. In de nota wordt ook gesproken over de sanering van de wijk Bij dorp, het bedrag hiervoor twee miljoen gulden zal overigens pas na 1975 geïnvesteerd worden. Eén van de gemeentelijke bedrij ven die in de toekomst grote bedra gen zullen vergen Is de Vrom- dienst Met de reeds geruime tijd op handen zijnde nieuwbouw voor deze dienst zal volgens de investe ringsnota in 1972 worden begonnen, waarna men in 1975 hoopt de bouw te kunnen afronden.' waarmee dan een bedrag van ongeveer 6 miljoen gulden gemoeid za! zijn. Een interessante post in het in vesteringsprogramma is de aanleg van een viaduct onder de spoor baan op de Nieuwe Damlaan. Een ander onderwerp waarover nog geen mededelingen zijn daan is de aanleg van ijsbanen op diverse speelplaatsen. B. en W. verwach ten hiervoor 80.000 guiden nodig te hebben. Ook voor de bouw van de nieuwe wijk Woudhoek-Spaland en de aanleg van een recreatiestrook in deze wijk wil het college in 1972, 1973 en 1974 flinke bedragen reser veren. Met de realisering van het wijk en dienstencentrum in Kethel zal waarschijnlijk dit jaar nog een begin worden gemaakt. Voorlopig zullen de voorbereidingen vermoe delijk een tweetal jaren in beslag nemen, waarna het gebouw in 1973- 1974 gereed zou kunnen zijn. Onder het hoofdstuk cultuur en recreatie staat het plan vermeld om in het zakkendragershuisje een carillon aan te brengen. De post van 50.000 gulden die men ver wacht daarvoor nodig te hebben, komt echter na 1975 pas aan de orde. Een plan dat eveneens nog niet bekend was, maar dit jaar nog wel een karediet zal behoeven is de res tauratie van de Sint Janstoren. Het bedrag dat B.en W. hiervoor nodig denken te hebben, ligt rond de 230.000 guiden. Inmiddels is al wel bekend ge worden dat er plannen bestaan voor de restauratie van het Prove niershuis. Nog niet zeker was het tijdstip, waarop met de werkzaam heden aangevangen zou kunnen worden. Volgens burgemeester en wethouders zal dit nog. in 1971 ge beuren en een bedrag van 1.475.000 gulden vergen, dat verdeeld zal worden over de jaren 19701975, waarbij de grootste investering volgend jaar zal worden gedaan, zoadat het gebouw vermoedelijk eind 1973 gerestaureerd zal zijn.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1