Meer ongevallen SCHIEDAM VAND AAG 1000ste flat bijna klaar Raadsleden stellen vragen aan B. en W. Fré Meis vrijdag in Schiedam Van voor gevaarlijk school kinderen ■■si1 i veel mensen komen dood- i moe terug van een„ontspan- i nende" vakantie wisselblnd Expositie wandk irfbn en plastieken m PJaats: feïïs pecia/T s Duizendste flat bijna klaar ilii W egaf sluitingen Wereldwinkel met stand op ïnhabé Ontkleding Bloterikkeii Uniform He «remome Gevaarlijk m0Ê. I Overleg REISBURO MULLER&CO. ma i ff lAiif sik h T.V. DEFECT? «■■Bi sags SCHIEDAM Als één der eerste diensten heeft het Schiedamse Gemeente Ar chief zijn jaarverslag gepu bliceerd. Volgens het verslag heeft het Gemeente Archief in het afgelopen jaar bevredigend gefunctioneerd. Het bezoe kersaantal steeg ip 1970 tot 203 personen die in totaal 644 bezoeken aan de instel ling brachten. Besprekingen om de huidige behuizing van het Gemeente Archief te verlaten hebben een bevredigend verloop gehad. Door HANS VAN DER SLOOT Het lijdt geen twijfel: Schiedam isoleert zich zelf. Neem nu Vlaardingen. Vlaardingen was voor de Schiedammers immer een stad waarover niet dan met ruime spot gesproken werd. Vlaardingen was „het plat teland". Vlaardingen was een stad vol van haring koppen en koekhappers die ter hoogte van de tol van de uit het goede hout gesneden Schiedamse jeugd een pak op hun donder kregen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een aantal schoolhoofden en ouders van leerlingen van de scholenge meenschap Groenoord-West aan de Peter van Anrooylaan hebben een brief gezonden aan de fracties in de Schie damse gemeenteraad, waarin zij hun bezwaar uitspreken tegen het autoverkeer op deze laan met zijn vele scherpe bochten. ferijieuwt uw veiligheid! §Tm SSHf m ggjg m g sa f m ss. jeer keus, betere pasvorm Hoogstraat 86, schiedam, tel. 26898/; Wij helpen direct lit: - V .lij li V>^1_0.i. PAGINA U i»Sls SsÊa Het bezoekersaantal van het Schiedamse Gemeente Archief is het vorig -jaar gesiege Andere archief (Van een onzer verslaggevers) Aan schenkingen ontving het Gemeente-archief onder andere het archief van het voormalig badhuis aan de Lange Haven, waarvan reeds een deel in zijn bezit was, een Schiedamse transportakte uit 1706, boeken en een aantal oude foto's van Schiedamse schoolklassen. Ook werd in het afgelopen jaar een be gin gemaakt met de opbouw van een geluidsarchief, waarvoor het Gemeente-archief zich twee band recorders aanschafte plus twee grammofoonplaten met opnamen van Schiedamse koren. Toch is men niet helemaal tevre den. Over de huisvesting merkt de gemeente-archivaris by voorbeeld op: „Waren het voor enige jaren de belendende, leeg staande en vervallen pandjes, die een gevaar opleverden voor de veiligheid van het archief, gedurende het verslag jaar baarde de zich achter en naast het pand uitstrekkende puinvlakte zorgen. Jeugdige en andere onbezonnen personen hebben vele malen in de directe nabijheid van het pand brandjes gemaakt van materiaal uit sioophuizen afkomstig, terwijl de uit het plaveisel gebroken her' en der verspreid liggende stenen een wel kom materiaal vormden voor be- kegeling van het pand." hoogste ondoelmatig en zelfs ge vaarlijk is. Het pandje aan het Oude Kerkhof is onvoldoende be veiligd tegen brand en het staat zo afgelegen dat mocht er iets ge beuren tijdig alarm niet te ver wachten is. Vandaar ook dat in het afgelopen Jaar- naarstig gezocht is naar een betere behuizing, die men hoopt te vinden in de huidige behuizing van de Dienst Gemeentewerken. Be sprekingen tussen de gemeente archivaris, de provinciaal inspecteur der gemeente- en waterschaps archieven dr. J. L. van der Gouw en de chef van de afd.' utiliteits bouw van Gemeentewerken. J. C. Putter, over een mogelijke verhui zing hebben een bevredigend ver loop gehad en naar te verwachten is. zullen de daaruit ontwikkelde' plannen nog dit jaar kunnen wor den overgelegd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de maand ja nuari hebben zich binnen de ge meentegrenzen van Schiedam 200 ongevallen voorgedaan, terwijl het aantal verkeersongelukken in de zelfde periode in 1970 'slechts' 152 bedroeg. In 33 gevallen (was 23 in januari. 19701 werddaarbij ..zware, schade geconstateerd,^. in 165 gevallen (was 127) was de schade licht en. in 2 gevallen (was 2) ble ven de wagens zonder schade. In de maand januari waren er geen doden in het Schiedamse ver keer te betreuren (was 2 in 1970), werden, 12 personen (was 6) zwaar gewond en 27 (was 20) licht ge wond. Volgens opgave van de Schiedamse politie waren de be langrijkste oorzaken: geen voor rang verlenen 48 (was 28 in janua ri 1970), in 14 gevallen te dicht op' elkaar rij den was 8), onoplettend heid 30 (was 14) en slippen 16 -(was 23J. .'..i .-.. In januari vain dit jaar deden zich drie ongevallen voor op, dé voetgangersoversteekplaatsen (was 1 in januari 1970),. waarbij geen slachtoffers vielen (was 1). Schiedam raakt in isolement Vlaardingen was een, beétje minnetjes: een stad die men uitsluitend wilde bezoeken op vlaggetjesdag en dan nog alleen als men er de reis naar Scheve- hingen niet voor overhad. Dat ..zelfde Vlaardingen is dan ons nu. heel onopgemerkt, voorbij gestreefd. Vlaardingen, hetzelfde Vlaar dingen, is opeens niet meer dat kleine propere, doch dorre stad je waar het leven zich alleen leek te kunnen voltrekken langs de in de heilige schrift aange geven paden. Vlaardingen is een stad geworden die iri het volle Rijnmondgebeuren staat. Een vergelijking tussen Vlaardingen en Schiedam op basis van het verleden is ook niet meer mogelijk. Neem bij voorbeeld die kwestie met Jan van Schoonhoven, die zich enke le 'jaren geleden 'publiekelijk ontkleedde. Een storm van" pro test stak op. Grijze notabelen richtten bibberend van ergenis comités ter verdrijving van de zondebokkenen op en schreven aan ieder die ze ontvangen wil de brieven, waarin één der voor naamste vrouwen van Schiedam werd gehekeld, omdat ze zo heette het begerig had geke ken. Schiedam had de ontucht in levende lijve binnengehaald en ten bewijze daarvan drukten de kranten foto's af van het on heil. waarbij overigens niet werd verzuimd broekvormige stukjes papier over het geslacht van Jan van Schoonhoven te plakken. Vlaardingen haalde daarente gen pas Hair binnen haar gran- zen en verschafte de plaatselij ke bevolking daarmee het onbe lemmerd uitzicht op niet één maar tientallen bloterikken te gelijk. En wat deed Vlaardin gen? Het applaudiseerde buite nissig en zorgde dagenlang voor uitverkochte zalen zonder dat er één woord van protest werd ge hoord. Nog korter geleden echter plaatse Vlaardingen zich defini tief boven Schiedam met een voorstel de sluitingstijd van de cafés met één uur te verlaten. Voor de verbeten lokaalpatriot ten die nog steeds het Liesveld niet hebben ontdekt en nog steeds menen dat Vlaardingen een wat achtergebleven ge meenschapje is, zal dit voorstel ongetwijfeld een klap zijn. de oude hegemonie. Rotterdam was daarin de grootste, de meest wereldse met haar door deweekse sluitingstijd van één uur, gevolgs door Schiedam dat een half uur eerder werd droog gelegd en Vlaardingen waar al om twaalf uur niet meer mocht worden getapt. Aan die verhou ding is dan nu een eind geko men. Net als in Rotterdam slui ten de Vlaardingse cafés voor taan om één uur 's nachts. Van geweldige invloed op de verhoudingen binnen de Rijn mond zal het Vlaardingse voor stel ongetwijfeld niet zijn. Het is echter wel tekenend voor de ontwikkeling van de Rijnmond- se stedenband die in Vlaardin gen kennelijk beter' wordt be grepen dan hier. De" plaatselijke sluitingstijden die voor alle drie die Maasste den verschillend waren, weer spiegelden namelijk nauwkeurig Bij navraag blijkt het Vlaar dingse voorstel alleen maar be doeld om binnen deze agglome ratie tot uniforme regelingen te komen. Protesten van dorstige Vlaardingers zijn er niet aan voorafgegaan en evenmin heb ben de Horecabedrijven ge klaagd bij het gemeentebestuur. 'Sluit Rotterdam om één uur? is de enige overweging geweest. Dan doen wij dat ook. Een logi sche gedachte die Schiedam ei genlijk best zou kunnen overne men. Al hebben we dan minder cultuur dan onze nabuursteden, al zijn we dan wat achterop geraatk ten opzichte van Rot-, terdam en Vlaardingen en al kijken we hier met méér reser ves naar Hair, het Kitsch Kon- ffervatorium of 'n blote Jan van Schoonhoven, we worden ten minste even laat naar bed ge stuurd. In feite houdt dit in, dat de be huizing van het Gemeente-archief (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Pré Meis. lid van het partijbestuur van de CPN spreekt vrijdagavond 12 februari in het wijkcentrum Nieuwland aan 't Dr. Wibautplein 129 over de loon- beweging en de verkiezingen. De vergadering die beiegd wordt door de afdeling Schiedam van de CPN begint om acht uur. Na de pauze is er gelegenheid tot dis cussie. Kaarten voor deze avond zijn voor 50 cent verkrijgbaar aan de zaal. (ADVERTENTIE) Zij achten de onoverzichtelijke bochten bijzonder gevaarlijk, voor de kinderen die de school bezoeken en stellen daarom voor de Peter van Anrooylaan over een braaklig gend terrein door te trekken naai de Laan van Boi'es, zodat het ver keer geen gebruik meer hoeft te maken van het gedeelte van de laan waarin de bedoelde scherpe bochten liggen. Op 24 februari 1970 ADVERTENTIE I Het 2ijn de moedige kilometervreters die er prat op gaan in twee weken een paar duizend kilometer gereden te hebben.-Doet u het verstandiger. Laat Muller een stuk van uw vakantiezorfl overnemen. Daarbij gaat u met uw eigen auto en hoeft u heen en terug niet De scherps, onzerïichteiijkc bochten van de Peter van An rooylaan leveren gevaar op voor de schoolgaande kinderen. In de Zwaluwlaan in Vlaardingen zal deze maand de duizendste woning worden opgeleverd door het aannemingsbedrijf Gebroeders v. d. Luitgaarden. Dat gaat gepaard niet wat feestelijk vertoon. Op de ochtend van de 24ste zal wethouder M. Mooij van o.a. woning bouw de sleutels geven aan de bewoners van deze woning. Om elf uur zuilen degenen, die uitgenodigd zijn dit gebeuren mee te maken, in het 'wijfegebouw aan de Koninginneiaan bij elkaar komen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In verband met herstelwerkzaamheden is de Kraanvogellaan tussen de Kor- hoenlaan en de Kwikstaartweg van 9 tot en met 22 februari voor alle verkeer in beide richtingen afgeslo ten. De RET-bushalte aan de Kraanvogellaan is in verband hier mee tijdelijk verplaatst naar de Korhoenlaan. is er volgens de briefschrijvers, reeds een dergelijk verzoek uitge gaan naar het toenmalige college van B. en W., maar daarop is nooit enig antwoord ontvangen. Naar aanleiding hiervan heeft het D'66-raadslid G. Kaptein het college schriftelijk gevraagd of het verzoekschrift van 24 februari 1970 inderdaad niet beantwoord is en waarom niet. Voorts wil het raadslid weten of het juist is dat. zoals de school hoofden en ouders in hun brief schrijven, de Dienst Gemeentewer ken de bewoners telefonisch heeft ingelicht over de plannen om het braakliggende stuk grond te be stemmen voor de bouw van een particulier garagebedrijf. Tot slot vraagt het raadslid of het college bereid is op korte ter mijn met de ondertekenaars van de brief overleg te plegen over de ge rezen problemen. Ook het WD-raadslid de heer G. P. Verhulsdonk heeft schriftelijke vragen gesteld over de desbetref fende brief van ouders en school hoofden. Evenals de heer Kaptein wil hij weten waarom er niet door het college op de brief van 24 fe bruari 1970 gereageerd is. Verder vraagt hij het college of "de sug gesties in het schrijven van ouders en de schoolhoofden een onderwerp van studie kunnen zijn in de daar voor in aamerking komende com missies." (Van een onzer verslaggeversi SCHIEDAM De Wereldwinke- liers zijn van plan een stand te openen op de Schiedamse midden- standsbeurs ïnhabé, die in april gehouden wordt in de Margriethal. In de Wereldwinkel zijn overigens ook een aantal nieuwe produkten gearriveerd, onder andere affiches van Angela Davies (twee gulden) en kunstvoorwerpen uit Mexico. De Wereldwinkel is gehuisvest in het Proveniershuis op de nummers 16 en 18. op do boot of op de trein. En u slaapt heerlijk in uw couchette of hut. Op de vakantiebestemming is uw hotef, bungalow of appartement voor u gereserveerd. Dót heeft Muller ook voor"" u geregeld. Veilig idee! Rotterdam, SQhiedamsevest 79. Tel. 010-11 03 50. Ook in Amsterdam. Den Haag.Vlissingen, Schiphol, Vlaardingen en Hiliegom Zend mij snel uw Plusgids. Naam: Straat: Ongefrankeerd zenden in open envelop aan Reisburo Müüer Co. y^Antwoordnr. 3711 Amsterdam. Muiier a Co. 3711 Amsterdam. J RAAM 26 (100 m achter hetJtadhuis) SCHIEDAM TELEFOON (010) 168351 TE PftTTEnnaM j (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN In het Maas- sluise gemeentemuseum worden van 20 februari tot 15 maart wand kleden van Elizabeth v. d. Akker en plastieken van George Belzer tentoongesteld. De expositie wordt vrijdagavond 19 lebruari om acht uur officieel geopend. Op het programma staat o.a. een optreden van het volks theater van Rijnmond. Bij aankoop van de tentoonge stelde werken is de rijkssubsidiere geling van twintig percent van toe passing. Het museum is van dinsdag'tot er- met zondag geopend van 2 tot 5 u r en op zondag van 7 tot 9 uur. 'v-Evt-- vóóraf prijsopgave [Süïïïpsl- St. I.iduin'astraat 78 a ■/ffv Schiedam fesü| .'.Telefoon^ 010—2G 86 38 Off, Philips draler''.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 3