VAKBONDEN REAGEREN OP DEMÜCRATISERINGSVOORSTEL WERKNEMERS VEROLME: ,WE MOETEN HET EERST ZIEN' bordelen INTEREST Kort geding kraakhuis gaat door m Telefoon gaat bij het huis behoren HOOGOVENS: ,GEEN SNELLE BESLISSING' Op 1 maart duurder parkeren in centrum ANTWOORD OP BRIEF KATENDRECHTERS: MOND-EN KLAUWZEER IN DE HAND 5 jaar slijtage garantie Inbraken als kwartetspel Rijnmond krij gt hele contingent Directie vraagt te wachten tot na verkiezingen V. en D. blank door lek in boiler HET VRIJE VOLK (Van onze economische redactie) „De democratiseringsgedachten in de plannen van Verolme met zijn bedrijf worden door ons positief beoordeeld. Wat betreft zijn zakelijke voorstellen vragen wij ons af: is Verolme hier niet weer op zijn bekende manier prachtige zeepbellen aan het blazen?" Overleden aan brandwonden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Geen enkele justitiële of gerechte lijke instantie heeft de bevoegdheid de bordelen op Katendrecht te sluiten. Dat is een zaak van het college van B. en W. „Wij hebben er geen enkele bemoeienis mee. Alleen als er een strafbaar feit gepleegd ,wordt, krijgen wij ermee te maken." (ADVERTENTIE) Fijn om over de vloer te hebben. (Wyers staat er achter) mi Geen mond- en klauw zeer meer. Demonstra tief scheurt de heer H. Mol (66) ,die een groot aandeel heeft gehad bij de bestrijding van deze ziekte, een waarschu wingsbiljet door. Hij deed dit gistermid dag tijdens een bijeen komst in het gemeente huis van Barendrecht, waarop hij werd onder scheiden met de gouden medaille in de orde van Oranje-Nassau. De heer Mol is veertig jaar se cretaris van de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren op IJsselmonde. IJMUIDEN De Raad van Bestuur van Hoogovens zou het bijzonder betreuren als de gemeenteraad van Rot terdam en de Rijnmondraad nog voor de Tweede-Kamer verkiezingen een definitieve uitspraak doen over 't staal- project op de Maasvlakte. Nieuwe leden voor Rijnmondraad Alls Verolmes plan maar geen zeepbel is... iVan een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Ach ja. meneer, het staat leuk in liet Vrije Volk. „Verolme draagt macht over aan personeel". Maar ik moet eerst eens zien of er meer in mijn loonzakje te rechtkomt." Tweeduizend exemplaren van HW werden gisteravond ver- -prcid bij de uitgang van Ver olme. De kranten werden grit uit de handen van de brengers gerukt, maar om nou te zeggen dat het nieuws over uhn eigen baas verslonden werd, nee. Maar wel bleek dat een krant er na sluitingstijd uitstekend ingaat; (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het Zuider ziekenhuis overleed gisteren de 61- jarige hulparhelder P. Grevel uit de Koepelstraat, die op 28 januari bij schoonmaakwerkzaamheden per ongeluk een cel van een transfor matorhuisje was binnengegaan die onder 10.000 volt stroom stond. Er ontstond een steekvlam. Met ernstige brandwonden aan hoofd en armen werd hij in genoemd zieke- huis opgenomen. Dit is een eerste reactie van de vakbonden op de plannen van scheepsbouwer Verolme om de zeg genschap in zijn bedrijf voor het grootste deel aan zijn personeel over te doen De ondernemings raadsleden, die gisteren voor het eerst de plannen van Verolme hoorden, zullen dan ook het advies krijgen nog geen 'ja' te zeggen op de voorstellen van Verolme en eerst de plannen met de deskundi gen van de vakbeweging nauwgezet te bestuderen. Een aantal vragen zal volgens de vakbonden eerst moeten worden beantwoord: hoe is de financiële positie van het concern, want aandeelhouder worden in een failliete boedel is ook weinig waard. —Verolme is nog steeds gebonden aan zijn toezegging een eenslui dend advies van de commissie Winsemius tot fusie met de Rijn- Schelde op te zullen volgen. —Verolme zegt in zijn brieven wel veel over de nieuwbouwpositie maar niets over de reparatiesector, de kurk waarop zowel zijn bedrijf als de Rijn-Schelde drijven. 'We hebben het gevoel dat Ver olme probeert niet alleen zijn per soneelsvertegenwoordiging mee te krijgen, maar ook de gewone arbei ders in zijn bedrijf tracht te beïn vloeden. daarbij maakt hij handig gebruik van het feit dat traditiege trouw in het Waterweggebied het personeel van Verolme nooit zo best kon opschieten met het perso neel van de werven van het Rijn- Scheldeconcern,' aldus een vak bondsbestuurder. Overigens staat het nu wel vast dat de commissie Winsemius, die een eensluidend advies tot fusie moet uitbrengen zo goed ais gereed is met haar werkzaamheden. De vraag is alleen of een belangrijke slotvergadering kan worden gehou den omdat de werknemersvertegen woordiger NVV-Metaalbond-voor- zitter Maarten Zondervan gister morgen voor een blindedarmopera tie in het ziekenhuis is opgenomen. Minister Nelissen van Economi sche Zaken heeft haast. In een vertrouwelijke vergadering van de vaste commissie voor Economische Zaken van de Tweede Kamer liet de minister enkele weken geleden weten dat hij hoopte deze zaak voor het verstrijken van zijn ambtsperiode te kunnen afronden. Ook toen werd al gewag gemaakt van de tegenwerking, die van de heer Verolme was te verwachten. Het hernieuwde uitstel van het rapport Winsemius, dat al In no vember vorig jaar had moeten wor den uitgebracht wordt echter in di rect verband gebracht met de te genwerking van Verolme. Voor dit doel zou ook mr. Y. Scholten on langs als juridisch adviseur zijn aangetrokken omdat scheepsbouwer Verolme nu ook al zijn advocaten in stelling heeft gebracht. Het ministerie van Economische Zaken weigerde commentaar te ge ven op de plannen van Verolme. 'Zolang de Commissie Winsemius nog geen verslag heeft uitgebracht voelt het ministerie zich nog niet geroepen in te grijpen.' Ook zouden dan eerst de voorstellen van Ver olme moeten worden bestudeerd. Commentaar van Verolme's pers chef Gert van der Hoest: 'Ik moet toegeven dat deze voorstellen van Verolme sinds kort aan vertegen woordigers van het personeel zijn voorgelegd." druk lezend en bladerend stapten de Vcrolme-werknemers in bus sen of auto's. „Ik moet er eerst nog eens op studeren," spraken andere werknemers. „Er is eigenlijk niet zo veel over te zeggen. We wisten wel dat mijnheer Cor al jarenlang over deze zaak heeft gedacht. Maar wat ik wel erg belangrijk vind is dat er - nu weer eens normaal over Verol me wordt geschreven. Jarenlang stond er niets dan negatiefs over Verolme in de kranten. En dan gaat dit er weer eens goed in." Met een zure bom in de ene en JIVV in de andere stapte de ze Verolmeman in de perso neelsleden bus. Buitenlandse werknemers za gen de machtsoverdracht bij Verolme kennelijk niet zo zit ten. „Koed, kocd," knikten som migen echter en dat viel bij hun Hollandse collega's weer in goede aarde. Over het algemeen reageerde men bij Verolme nogal flauw. „Driekwart van de winst voor het personeel, we zullen zien wat we overhoudgn," „Geen tijd, ik moet aan de bik." „Niks nieuws onder de zon, dit zal ook wel niet veel voorstellen „Waar het voor mij op aankomt is dat Verolme er zelf niet slechter op zal worden, zo zie ik dat." En zo zagen velen het. gistermiddag bij Verolme. (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM Het kórt geding door de gemeente aangespannen tegen het echtpaar L. van 't Zelf den dat een woning aan de Oude- dijkse Schiekade heeft gekraakt, gaat morgen door. Wethouder van Volkshuisvesting H. W. Jettinghoff meent dat er sprake is van huisvredebreuk en bovendien moet de woning beschik baar zijn om er mensen uit sane ringswoningen in de huisvesten. De wethouder heeft echter toegezegd, dat als het echtpaar door de uit spraak van de rechter het huis in derdaad moet verlaten Rentege- vende Eigendommen een andere woning beschikbaar zal stellen. Na deze toezegging heeft de D'66-frac- tie ervan afgezien vragen over de ze kwestie te stellen: Met deze verklaring reageren de Rotterdamse justitiële autoriteiten op een brief van enkele Katen- drechters, die zich beklaagden over de invloed die de prostitutie op de kinderen uit de wijk heeft. In de brief drongen de buurtbewoners aan op sluiting van de Katen- drechtse bordelen. Niet alleen het prostitutie-pro- bleem zit de Katendxechters hoog. Ook het onderwijs zou. volgens het onlangs opgerichte comité Moeders van Katendrecht, veel te wensen overlaten. De kinderen uit de wijk kunnen volgens de moeders na de lagere school niet verder leren om dat zij gemiddeld een tot twee jaar achter zijn. De oorzaak hiervan zou een tekort aan goede leer krachten zijn .oBvendien meent het comité dat Katendrechtse kinderen buiten de wijk niet worden geac cepteerd omdat ze opgroeien te midden van de prostitutie. Het comité Moeders van Katen drecht wii zich ook gaan inzetten voor de bejaarden. Voor een be jaardensociëteit het comité heeft al een pand op het oog is bij de gemeente subsidie aangevraagd. B. en W. moeten ook nog toestemming geven voor het gebruiken van het pand als bejaardensociëteit. Verder wil het comité meer aandacht voor de lichamelijke zorg voor de be jaarden. Het is de bedoeling de be jaarden in de toekomst zo goedkoop mogelijk warme maaltijden te ver schaffen. De groep moeders wil ten slotte een betere verlichting en be strating in de wijk. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de afgelo pen weken zjn 'aangehouden drie in Rotterdam wonende Italiaanse lassers van 26, 25 en 22 jaar en een jarige Nederlandse kelner.Onder- zoek maakte duidelijk dat zij een flink aantal inbraken hebben ge pleegd. Cafés en sigarettenautomaten hadden in het bijzonder hun aan dacht. Ook hebben ze enkele win keldiefstallen gepleegd. In verband met hun 'werk' stalen zij tien auto's, die ze na gebruik onbeheerd achterlieten. Zij braken 21 automaten open en brachten aan negen cafés een ongewenst bezoek. De buit aan geld en goederen be droeg enkele duizenden guldens plus een partij sigaretten en en kele stukken gereedschap. -V wZMwi Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De telefoon en het bijbehorende nummer zullen in RoUerdam in de toekomst gekop peld worden aan het huis. Een in de herfst van het vorige jaar in Pendrecht en Ommoord begonnen experiment is tot nog toe zo gun stig verlopen dat de PTT dit nieuwe systeem ook in de overige Rotterdamse wijken wil gaan in voeren. Voorwaarde daarvoor is dat d( de aansluitingswachtlijeten worden teruggebracht tot zodanige, propor ties dat in de centrales voldoend, nummers vrijkomen. In Amsterdam, waar al langer gewerkt wordt aan de invoering van dit systeem, moet bij verhui zing telefoontoestel en -nummer worden achtergelaten voor de vol gende bewoner, als deze telefoon wil hebben. Door het afstappen van de regeling dat men zijn oude nummer bij verhuizing kan behou den, hoopt de PTT jaarlijks enkele duizenden nieuwe aansluitingen meer te kunnen realiseren. In uitzonderingsgevallen zullen .clefoonabonnees toch liun oude nummer kunnen behouden, bij voorbeeld als men verhuist binnen het gebied dat door een bepaalde telefooncentrale wordt bestreken. E (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De minister van Volkshuisvesting heeft het woning- bouwcontingent dat het openbaar lichaam Rijnmond had aange vraagd voor 1971, volledig toegewe zen. Dat betekent dat in de 23 Rijnmondgemeenten in totaal 4400 woningwetwoningen kunnen wor den gebouwd en 1600 premie-cor- ooratiewoningen (in 1970 bedroegen ;ie contingenten resp-3756 en 1447). Bovendien wil de minister binnen kort een contingent van 450 bedden in verzorginstehuizen aan Rijn mond toekennen. (Van een onzer verslaggevers) Er zijn onvoldoende gegevens be schikbaar om nu al een verant woorde beslissing te kunnen ne men, schrijft de raad van bestuur aan de leden van de gemeenteraad en de Rijnmondraad. Zoals bekend zal binnenkort in de Rotterdamse raad PvdA-fractie- leider dis. A. J. Lems een interpel latie over de hoogovenvestiging houden. Hij doet dit om de kiezers duidelijkheid te verschaffen over de politieke standpunten t.a.v. de vestiging. Hoogovens haakt hierop in en zegt dat het stadium van een be slissing nog niet is aangebroken. Er vindt nog overleg plaats tussen de verschillende overheden. Bovendien moet de technische convenants commissie haar eisen nog formule ren: dan moet worden bezien of Hoogovens en Hoesch aan de ge stelde eisen kunnen voldoen. 'Wij onderschrijven daarbij de opvatting dat, indien een staalbe drijf niet aan de redelijkerwijze te stellen milieuhygiënische eisen zou kunnen voldoen, de vestiging geen doorgang zal kunnen vinden,' aldus de brief van Hoogovens. Bij de grote omvang van het pro ject (het volledig uitgebouwde be drijf zal meer investeringen vergen dan het Deltaplan) is het gerecht vaardigd voldoende tijd uit te trek ken voor een zorgvuldige afweging van de beslissing aan de hand van voidoende gegevens. Hoogovens blijft overtuigd van de goede struc turele mogelijkheden van de Maas vlakte voor een staalproject. Ook voor haar hangt een defini tieve beslissing af van het beschik baar zijn van alle relevante gege vens. Daarbij denkt de raad van bestuur ook aan 'de vraag of de voorwaarden aanwezig kunnen worden geacht om een positieve re latie met de overheden en de maatschappelijke organen in het vestigingsgebied op te bouwen.' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Twee vacatures in de Rijnmondraad zijn vervuld door ae benoeming van de heer H. de Koning (v.v.d.) te Rhoon en mr. W. M. Ibeiings (k.v.pj te Capeiie aan den IJssel. (Van eeijJhzer verslaggevers) ROTTERDAM Uiterlijk 1 maart zullen de parkeermeters in een groot aantal straten binnen- staösgebied zijn omgebouwd op het tarief van een kwartje per half uur (wat het dubbele is v.h. huidige tarief). De maximale parkeertijd in de binnenstad blijft vooralsnog twee uur. Het nieuwe tarief geldt voor de meters aan de Aert van Nesstraat. Van Bijiandtplaats, Bulgersteijn, Doeistraat, Doelwater, Van Ghent- straat, Karei Doormanstraat, Kor te Hoogstraat, Kruiskade, Kruiska dehof, Kruisplein-oostzijde, Leeuwenstraat, Meent (tussen Ro- dezand en Haagsche-Veer)Rode- zand, Schouwburgplein, Sint-Lu- ciastr.,, Stadhuisstr. Westblaak- noordzyde (tussen Churchillplein en Karei Doormanstr.) en de Zout manstraat. Eerder hadden B. en W. dit tarief ai ingevoerd op de Meent bij het postkantoor en op de Cool- singel. De tariefsverhoging valt samen met de invoering van het betaald parkeren op een deel van de Sint- Jacobsplaats if 1,50 voor onbe perkte tijd) en de verhoging va de RET-tarievcn. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vannacht ont stond in het pand van Vroom en Dreesmann aan dc Texelsestraat ernstige overstroming, doordat een zich zelf vullende boiler van 600 liter lek was geraakt. Het water stroomde door het plafond van de lunchroom de winkelruimte op de begane grond in. Op de afdelingen lunchroom, le vensmiddelen. sport en stoffen kwam in totaa! over een opper vlakte van 500 m2 water te staan ?nige tijd na de ontdekking heeft emand van de drinkwaterleiding ie leiding afgesloten, waarna hiS oersonee! van V D. met opnx men kon beginnen.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 5