Actie in overleg mei wijk- besturen LEZERS-SERVICE PRATEN OVER MENSELIJKE BETREKKINGEN Vragen over behuizing gast arbeiders in Maassluis Politieke films in De Toverbal Taken en geld naar Voor en tegen de volks telling o en totaaltheater in Toverbal BLIJSPEL VAN FRENKEL FRANK Vlaardingse commissie agglomeratiezakeri BeJevingslessen van start Seksboekjes gestolen Inlichtingen Bibliotheken Bezoekuren Adviescentrum Gratis Nationaal Taken De actievoerders hebben on langs vierhonderd formulie ren uitgezet in de flats aan de Maassluise Merellaan waarin de bewoners wordt gevraagd hun handtekening te zetten onder een protest tegen Hoog ovens op de Maasvlakte en klachten over stank en lawaai te noteren. Van deze vierhon derd formulieren werden er 78 teruggestuurd waarvan 60 ingevuld. Konam N.V., het bedrijf dat de luchtverontreiniging zou ver oorzaken. Agenda Schiedam Agenda Vlaardingen ApOthekerS Van onze verslaggever JAN BOOISTER MAASSLUIS De activiteiten van het bestuur van het jeugdcentrum De Toverbal blijven niet beperkt tot het „mu ziekje horen" en „tekenfilmpje draaien". Er is een werkgroep ontstaan die zeer goede films heeft gehuurd en na de verto ning ervan discussies gaat beleggen. De eerste film, die van avond getoond wordt, het „America". Hierin is o.a. een inter view te zien met de negerleider Bobby Seal. Ook toont deze film opnamen van gesprekken met soldaten die uit Vietnam terugkeren. MAASSLUIS De slechte behuizing waarin veel bui tenlandse gastarbeiders ver keren in Maassluis is voor de fractievoorzitter van de Pvd A, de heer M. B. Duimelaar, reden om vragen hierover te gaan stellen aan het college van B. en W. Met name de behuizing in de Station straat zal het socialistische raadslid aanstippen. friste Spreekuren Geen muziekje horen" en „tekenfilmpje draaien" voor Cees V/iliemse (links) cn Frans Ruiter. Alarmnummers j (Van een onzer verslaggevers MAASSLUTS De Maas- sluise afdeling van liet Cen traal Actiecomité Rijnmond gaat een actie voeren tegen Koriam NA'. Dit bedrijf zou vooral in Maassluis veel stank- en lawaai-overlast veroorzaken. - De meeste klachten (35) betrof fen een azijnzuurachtige lucht, die HET VR1JÉ V/OLK PAGINA U ÉSÉ'i 11 sr-viv -ESSaiSiCK«•S'frïSiiv' CAR in tegen Konam n ,v WOENSDAG Nieuwstraat 12, 20.00 uur, sociëteit Quousque Tandem. DONDERDAG Nieuwstraat 12. 20.00 uur. sociëteit Quousque Tandem. Arcade, 19-30 uur, Klaverjasvereni- ging Ons "Genoegen- Irene, 19.30 uur, Bridge Schiedam- West. Irene, 19.00 uur, SMHV Vrienden kring. Zakkendragershuisje. 20.00 uur, po litiek kaffee over volkstelling. WOEENSDAG Stadhuis, 19.30 uur, raadsvergade- ring. Groen van Prinsterer-scholenge- meenschap. 20.00 uur- vergade ring Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Vid.-Ambacht. DONDERDAG Triangel, 20.00 uur. lezing met dia's voor KNMTP afd. Vlaardin gen en omstreken- afkomstig van Konam zou moeten zijn. De stank van olie leverde veertien klachten op. Lawaai van 'de overkant' twintig klachten. Veel mensen (47) wijten gezond heidsklachten, vooral hoofdpijn, aan de luchtverontreiniging. Het aantal mensen dat een abnormale vervuiling van auto en wasgoed had bedroeg 38. Voordat het CAR tot actie over gaat, zal het contact opnemen met de wijk verenigingen in de West- wijk,de buurt die de meeste hinder ondervindt. Met de besturen van deze verenigingen zal het overleg gen hoe de actie moet worden ge voerd. Het verspreiden van een pamflet, huis-aan-huis zou één van de methoden moeten zijn. Affiches zijn al üi voorbereiding. "Voordat deze in Maassluis worden opgehan- gen moet het CAR de garantie heb ben dat genoeg mensen meewerken om de actie te doen slagen. Een woordvoerder van de Leef baarheidsfederatie De Burg zei ons positief tegenover deze activiteiten te staan. De overlast van Konam is voor het bestuur van De Burg in ieder geval groot genoeg om over twee maanden, als de leden ver gadering wordt gehouden, voor te stellen een actiecomité op te rich ten die zich met deze zaken zou gaan bezighouden. Dit onderdeel van de federatie zou dan in nauw overleg met bestaande actiecomités moeten gaan samenwerken. De wijkvereniging De Komponist staat wat gereserveerder tegenover de bedoelingen van het CAR. Hoe wel ze inziet 'dat er iets gedaan moet worden aan de hinder. (Van een onzer verslaggevers) Met in zijn achterhoofd de onge lukken, die gebeurd zijn bij een brand in een Rotterdams pension aan de Hilledijk, zal de heer Dui melaar vragen of er controles wor den gehouden op 'net veilig wonen voor de gastarbeiders in de Sta- tinostraat. Verder zal hij vragen of deze behuizing in zijn huidige staat gehandhaafd kan blijven, De fractievoorzitter zal het col lege voorstellen om een behoorlijk onderkomen voor deze gastarbei ders te zoeken. "Want," aldus de heer Duimelaar. "het is beter deze mensen een behoorlijke behuizing te geven dan achteraf spijt te heb ben als er ongelukken zijn gebeurd bij een brand." De woningen in de Stationstraat bieden, volgens de PvdA-er weinig ontsnappingsmogelijkheden als er iets ernstig gebeurd. "Dat er voor veiligheid gezorgd wordt is niet. al- leen in het belang van de gastar- j beiders maar ook voor de omwo- j nenden," aldus de fractie voorzit- i ter. Dit een recent rapport blijkt dat er in Maassluis ongeveer 450 gast arbeiders wonen. Er is slechts één geschikt pension met achttien bed den. Verder zijn er vijf ongeschikte pensions met 75 bedden. De overige gastarbeiders wonen, of in een zelf standige woning, of verspreid bij particulieren red.). (Van een onzer verslaggevers» VLAAPDÏNOVN - Vannacht ri bij een sigp-c-m-'-iioM in de v?n Leijden G3c1-t"'-~z "ti ingegooid en zijn seks boekjes ontvreemd Voor volgende week staat de film over de bezetting van het Maag - denhuis op het programma. De week daarop wordt een film over Angola vertoond. Als er belang stelling blijkt te 'bestaan voor films en discussies zal later een film worden, gehuurd, die in de Verenigde Staten verboden is. Hier in is een intervieuw te zien met de militante negerleider Elridge Clea ver. Deze film kon in de VS niet door de beugel omdat opgeroepen wordt tot revolutie. "Het idee om dit te gaan doen, is eigenlijk: geboren vlak m> de inge bruikneming van De Toverbal," zo vertelt Cees Wiliemse (26), één van de initiatiefnemers. "Toen er gesproken werd over het gebruik van de ruimte is het plan om te gaan discussiëren, na goede films gezien te hebben, ontstaan. VLAARDINGEN: Van 's avonds zes uur tot 's morgens acht uur Hoylede apotheek, de Loper 18. tel. 350458. SCHIEDAM: Van 's avonds half zes ,tot 's morgens acht uur voor spoedrecepten bellen 264918. MAASSLUIS: Van zaterdagmor gen acht uur tot zaterdagmorgen acht uur, apotheek Rijnmond. Mozartlaan 1, tel. 2209. Dr. J. Rutgersstichting. consul tatiebureaus voor. seksualiteit, Abraham Kuyperstraat 4, Vlaar- dingen, tel. 347450. spreekuren SOITIS V3U U? maandag van 19.30—21.00 uur, dinsdag van 13.30 tot 15.00 uur en van 19 30 tot 21.00 uur. woensdag van 10.00 tot 11.30 uur en van 19.30 tot 21.00 uur, donderdag van 13.30 tot 15.00 uur en van 19.30 tot 21.00 uur. straat 55, tel. 269333 Brandmal ding: 269123: GG en GD Tuinlaan 80 269290: Gem Woning dienst (voor dringende klachten buiten kantooruren via de gem. brand weer) 268578. VLAARDINGEN: Alarmnummer (alleen voor melding brand en on gevallen): 344444: politiebureau" Westhavenkade 342355: Brandmal ding:344444: GG en GD. Kethct weg 17. tel. 345555 (b.g.g. 342541) MAASSLUIS: Alarmnummer doü- tie; 3333: politiebureau, Westland- seweg, telef. 3444: Alarmnummer brandweer: 3333. MAASSLUIS: Klachtendienst car (voor klachten over o.a. stank er» geluidshinder), tel. 6109 hv" 7471. 8703 of 5136. S g' VLAARDINGEN: Gemeentelijk inlichtingenbureau, Veerpiein lis iedere vrijdag van 19.00—20.30 uur' Wijkspreekuur Gemeentelijke So ciale Dienst Goudsesingel 81a- 10.30—13.30 uur. VLAARDINGENHet Jeugdservi- cebureau aan het Weeshuisplein 18 is iédere dinsdag- en donderdae- avond van 7 tot 9 uur open. SCHIEDAMGem. Openbare Bibliotheek: Centrale, Lange Ha ven 131 tel 26877: Centrale Jeugd- bib Hot heek Dam 8 tel 266566 Filialen: Lorentzlaan 6 Dr. WJ- bautplein 129 Parkweg 220. Lelie straat 10, De Biestraat 4. Jeügdfi. liaal: Archirr» ristraat. VLAARDINGEN: Gem. Biblio theek: Centrale: Fransenstraat 6 tel. 343190 Filialen Dirl: de Derde laan 43, Van Hogendorplaan 100b. SCHIEDAM: Gem. Ziekenhuis, tel. 269126 .Zaal: 13.30—14: 19— 19.30 uur: klas: 13J30—15, 19—20.30 uur: kraamafdeüng: 13.3014.30. 19—19.30. Dr. Noletstichting: tel. 260080. 3e klas dagelijks bezoek van 13-30— 14.00 uur en 19.00—19.30 uur; 2e klas 13.30—14.30 en 19.00—20.00 uur: le klas 10.30—11.30 uur 13.30—14.30 uur en 18.00—20.00 uur. Kinderbezoek Iedere middag van 13.3014.00 uur behalve op maandag en donderdag: dan alleen des avonds van 18.0018.30 uur. VLAARDING: Holyziekenhuis. tel. 345666, dagelijks van 14.00 tot 14.30 uur en van 19.00 tot 19.30 uur. Kinderzaal: dagelijks van 14.00 tot 14.30 uur van van 18.00 tot 18.30 uur. Klasse: dagelijks van 14.00 tot 15.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. RIJNMOND: Meld- en Regelka- mer (voor klachten over geluids hinder en stank) tel. 262626. SCHIEDAM: Alarmnummer politie (uitsluitend in spoedgevallen) tel. ,264666: hoofdbureau. Lange Nieuw- SCHIEDAM Te bevragen aan het hooldbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 09,00— 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: Paraplu; handschoenen: brillen; een zwarte herenportemonnaie met inh.; brailledruk, reliëfdruk voor blinden; steekwagentje met rubbe ren banden. Te bevragen bij de vinders: Rood tasje met inh., Vlug, L. de Collignistraat 57; bruine knippor- temonnaie met inh., H. Ogien, Veenlandtstraat 18B; zwarte akten- tas met inh., A. Bons, P j. troel- stralaan 137; damesparaplu in wit etui. Kortman, J. Oreliosingel 253; zwarte portemonnaie met inh., Clarijs, C. van Zantenplein 49: goudkleurig damespolshorloge met bandje. Van Eijk, Damlaan 248; sleuteletui met 5 a 6 sleutels Bloemenkiosk "Iris Stationsplein; sleutelhanger (flesje) met 3 sieu- tels, Clarijs, C. van- Zantenplein 49: een f zwart led. dameshand schoen, J. M. Boone. Havendijk 391 (Hereusflat) 7e verd;; groene lede ren dameshandschoen, A. Bommel, Alb. Thijmstraat 34B; zwarte glacé dameshandschoen, Van Oostenrijk, Johann de Wittsingel 213, fel. 709073: een paar gymnastiekschoe nen met wit broekje, Verhulstdonk, Hoogstraat 66: speelgoed bootje (polyether), Broer, Meeuwensingel 126; verzekeringsplaatje TXJ 340, Mevr. Ham'. Eksterlaan 458, Vlaar dingen, tel. 351479; één theelepel tje. Hastingsveld, Mozartlaan 31; pakje inh.: onderjurk, Van.Dongen, Burg. van Haarenlaan 412. Eén van de redenen om dit op poten te zetten, is het zoeken naar contact met andere mensen. Wij willen een grote groep personen, die geïnteresseerd is in deze onder werpen regelmatig bij elkaar 'zien te krijgen voor discussies. Wij hopen dat deze mensen daardoor ook actief worden op het maat schappelijk gebied, voor zover ze dat nog niet zijn. Wij hopen hen door hen te pakken met boeiende onderwerpen, ook aan het discussiëren te brengen. Als dat lukt zouden we op ons uitgangs punt moeten komen. En dat is de of dat de afdeling hier van de NVSH wat nieuw leven ingeblazen wordt." p Cees Wiliemse: „Ja, maar ik LiOlltaCl vindt wel dat Release alleen niet voldoende is. Er zou een jongeren adviescentrum moten komen dat ook niet-druggebruikers in moei lijkheden helpt, want deze men sen zijn er ook genoeg. relaties tussen de dat klinkt eigen genoeg. De bede. praat wordt over eikaar staan in de maatschappij." nsen. Nou ja. et compleet i dat er ge- mensen tot maatschappij." Cees Wiliemse voegt er lachend aan toe: "Nou ja, om het maar weer eens met een duur woord, een sociologische definitie, te zeggen, praten over intermenselijke contac ten." De NVSH in Maassluis is niet actief meer. Die ressorteert onder Rotterdam. Hier kan je van het depot alleen maar kapotjes en boekjes krijgen. Er moet volgens mij ook eerlijke voorlichting gege ven worden. Misschien dat er uit de discussies nog iets dergelijks naar voren komt." Cees Wiliemse. die destijds voor de P.v.d.A. in de jeugdgemeente- raad zat en nu voorzitter van de Algemene Bedrijfscentrale is, wil nog wel kwijt dat de progressieve partijen in Maassluis weinig aan dacht besteden aan deze proble men. ..Ze doen er weinig aan. Het lijkt wel alsof ze er geen belang stelling voor hebben," zo komt het er wat teleurgesteld uit. Af en toe met zijn hoofd schud dend om het haar voor zijn ogen weg te krijgen, voegt hij er aan toe: „Als het kan dan zullen we met affichqs bekendmaken wat we van plan zijn. Maar ja, weet je wat het is hè, ook bij ons zijn de kosten een probleem. Zo'n film kost altijd nog tachtig piek. En we willen de toegang voorlopig gratis houden. Als we een beetje publiek hebben dan gaan we ons zelf ter discussie stellen. Het zal financieel gezien voorlopig wel een beetje schipperen blijven. Misschien dat we een klei ne bijdrage aan de bezoekers vra gen maar dat is nog niet. zeker." Over de gevolgen die het draaien van films en houden van discussies met zich meebrengen merkt Frans Ruiter (16), eveneens initiatiefne mer, op: „Het is best mogelijk dat er een organisatie als Release ont staat in Maassluis, die alle drug gebruikers in moeilijkheden helpt, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Woensdagavond 17 februari geven Ton van Duinho ven, Ina van Faassen, Guus Her mus en Bep Dekker voor de Sehie- damse Kunstkring Cuitura en het Vlaardingse Kunstcentrum 'n voor stelling v.h blijspel "In de holte van je arm' van Dimitri Frenkel Frank. De voorstelling begint om kwart over acht in de Stadsgehoor zaal in Vlaardingen; De reeds aan gekondigde voorstelling van Wim Kan die eveneens gegeven zou wor den in de Stadsgehoorzaal, gaat wegens ziekte van de cabaretier niet door. Men zal trachten op-die datum een ander gezelschap te en- g&geren. (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Bekeken moet worden of de zorg voor gast arbeiders in het Rijnmondgebied ook één van de taken kan zijn van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Dit is volgens de Vlaardingse raadscommissie voor agglomeratie aangelegenheden één van de pun ten die aan de orde moeten komen, als er. gepraat gaat worden over een nieuw juridisch statuut voor Rijnmond. De commissie schrijft dit aan het Vlaardingse college van B. en w. dat 15 februari samen met de dage lijkse besturen van de Rijnmond gemeenten en het dagelijks bestuur van Rijnmond een gesprek heeft met de staatssecretaris van Binnen landse Zaken over die nieuwe Rijn mond-structuur- De staatssecretaris - heeft zijn ideeën daarover al gegeven. 'Het Vlaardingse college heeft deze ideeën doorgespeeld naar de com missie voor agglomeratie-aangele genheden om te horen wat zij er van vindt. De commissie heeft haar stand punt in hoofdlijnen samengevat in een advies. Dit advies zal vanavond in de Vlaardingse raad aan de orde komen. Burgemeenster en wethou ders kunnen zich er mee verenigen. Zij stellen de raad dan ook voor te besluiten dat B. en W. op basis van dit advies volgende week aan het gesprek met de staatssecretaris gaan deelnemen. maatschappijen over zogenaamde bouwstromen)de afvalverwerking, de regeling van industrievestiging, een aantal onderwijszaken en de zorg voor het voorkomen en bestrij den van rampen. De commissie gaat ervan uit dat de bestuursopbouw van Rijnmond moet blijven zoals die is. Ze ver werpt het idee dat gemeenteraads leden geen lid van de Rijnmond- raad mogen worden. Verdér vindt ze het noodzakelijk dat er een bij de wet geregeld college van sa menwerking moet komen. Rijn mond de streekplanbevoegdheid houdt en over ruime financiële middelen moet kunnen beschikken. Want volgens de commissie moet Rijnmond ook in staat zijn om, als haar allerlei taken en bevoegdhe den worden toebedeeld, deze binnen een redelijke termijn uit te voeren. üjkwaardige deelgemeenten te ko men. Tot zover het eigenlijke advies van de commissie, maar er moet haar nog wel iets van het hart. Ze zou het namelijk betreuren als Rotterdam niet tegelijk met de an dere 22 Rijhmondgemeenten aan het overleg met de staatssecretaris zou meedoen. De commissie vindt bijvoorbeeld ■dat de regering ervoor moet zorgen dat Rijnmond een aantal taken niet een volstrekt regionaal karak ter moet krijgen. Daarbij wordt ge dacht aan de zorg voor het milieu, dé openluchtrecreatie, verkeer en vervoer, de woningbouw (onder meer verdeling van wonmgcontin- genten en het aangaan van over eenkomsten me industriële bouw- Het zeehavenbeleid ziet de Vlaardingse raadscommissie als een nationale aangelegenheid. Wel vindt ze dat aanleg, onderhoud en exploitatie van zeehavens en daar bij behorende terreinen taken van Kijrtmond moeten zijn. In principe althans, want de commissie zou de ze taken in een later stadium aan een zogenaamd Deltadistrict willen overdoen. Voorts is volgens de commissie ook een duidelijke visie nodig over de staatsrechtelijke structuur van Rijnmond en de bestuurlijke herin deling van het gebied. Daarbij zou vooral de aandacht gevestigd moe ren worden op de mogelijkheid tot een stadsgewest met een aantal ge- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - in het Zakken dragershuisje aan de Oude Sluis in bchiedam wordt donderdagavond 1 februari een voorlichtings- en discussieavond over de volkstelling gehouden, waarbij de heer A. Noordzij, coördinator van de volks telling in Schiedam en Peter Muyl- wük van 't landelijk Comité Waak zaamheid Volkstelling acte de pré sence zuüen geven. Na de pauze fs er volop gelegenheid tot vragen stellen en discussie. Het is de be doeling van deze avond aldus het actiecomtié Volkstelling Schiedam, dat men beter geïnformeerd raakt en zijn standpunt ten aanzien van da komende volkstelling gemoti veerd kan bepalen. De avond begint om acht uur. (Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS Op toernee door Nederland komt de nieuwe Engelse folkgroup Gringo morgenavond in de Toverbal te Maassluis. Hot con cert begint om acht uur. Vrijdag in hetzelfde centrum iets heel anders. De Vlaardingse toneel groep „Collage" brengt dan zoge naamd totaaltheater. De groep heeft in het stuk „Wie zoekt u?" allerlei facetten van het theater toneel, mime, pantomime, dans en muziek samengebracht. In liet stuk staat het probleem van de tekortschietende mens en het ontdekken van de 'mogelijkhe den aan dat tekort te ontsnappen, centraal. De voorstelling is gratis. In het weekeinde kan men in de Toverbal naar de film. Voor maan dag staat er een discussiebijeen komst op het programma. Het on derwerp is Hatha-yoga, waar pan- doe Werdmüüer von Egg een inlei ding over za! houden. Overigens is de Toverbal iedere avond zeven uur open. behalve op maandag omdat er dan yoga-ies wordt gegeven. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vanaf woensdag 3 februari zijn in het Schiedams Stedelijk Museum in een speciaal daarvoor ontworpen ruimte de bele- vingslessen. van start gegaan Het gehele programma strektzich uit over vijf maanden en behelst de totstandkoming van een vorm van samenwerking tussen kunstenaars, wetenschapsmensen en technic) en de leerlingen van 28 verschillende scholen ui Schiedam Als coördi nator. hierbij treedt de educatief stafmedewerker van het museum op. Na afloop van de lessen zal een rapport worden 'opgesteld' ove de resultaten. t

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 6