1 die je op de punt van je stoel krijgt 1 I De trucs van Justine 1 En ook nog Bergman Dochter 85 Rotterdam en Antwerpen aan tafel: Verrassende winst voor actie groepen in Delft LövrencK VAN \R\l5li: Expositie van Richters week langer mmi Onlogisch -25?* Studenten naar de stembus VRIJDAG 12 FEBRUARI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 18 De Russische dirigent Gen nadi Rozjdestvenski is een onopvallende, zachtmoedige man. Hij is in Rotterdam om een drietal concerten van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest te luiden. Hij lijkt een gemoedelijke baas, die het wel gelooft. Die een "zevende" van Beetho ven uit het orkest laat vloei en zoals het uitkomt. Maar achter de quasi-non- chalance waarmee Rozjdest venski repeteert schuilt een heel pientere en alerte geest. Niets ontsnapt aan zijn aan dacht. Alexandrië van voor de Tweede Wereldoorlog geeft natuurlijk voldoende aanlei ding voor „het schieten van mooie plaatjes". De meest uiteenlopende typen in society en achterbuurten, landschap pen die men niet elke dag ziet. Sociëty-vermaak in Alexandrië van voor de Tweede Wereldoorlog. Tweede van rechts Justine, die de film zijn titel gaf. (ADVERTENTIE) terltnka veiouron In 15 klassieke en moderne kleuren (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Havenwet houder H. J. Viersen heeft namens B. en W. van Rotter dam aan Antwerpen voorge steld te komen tot geregeld overleg over de problemen van beide havens. Schepen Léon Delwaide heeft positief gerea geerd. (ADVERTENTIE) -/ Daarvoor zorgt Vitrazette - de buitengewone vitrage. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Hij laat de grote lijnen, zeker en logisch neergezet, vloeien zonder ze te onderbreken. Maar hij zet heel nauwkeurig de puntjes op de i en is niet tevreden vóór een diminuendo precies gaat zoals hij wenst, een accent precies daar ligt waar hij het wil hebben, een nuance juist het effect heeft dat hij verlangt. Een orkest dat met Rozjdestven ski repeteert zit vrijwel automa- tiseh op de punt van de stoel. Want achter dat kalme zit een ge weldige kracht en een spanning die langzamerhand ook bij de toevalli ge luisteraar bij zo'n repetitie voelbaar wordt. „X am a strange man", ik ben een vreemde figuur zegt Rozjdestvenski, dirigent van het Radio- en Televisie Symphonieor- kest van de Sovjetunie, van zich zelf. Eén van die vreemde eigenschap pen Is dat hij nimmer een gesprek met de pers wil vóór hij in een stad zijn eerste concert heeft gege ven. Misschien is dat valse be scheidenheid. Misschien ook is het heel verstandig om vooraf niet te praten, maar die pers wel de gelegenheid te geven het oor te luisteren te leggen op de repetitie. Want verstaat men de taal van een dirigent niet het best via zijn meest expressieve, meest gevoelige en fijnstbesnaarde uitdrukkings middel: de muziek? Wie Rozjdestvenski met aan dacht voor die facetten beluistert hoort eeri groot dirigent aan het werk. Want dat quasi-nonchalante in gebaar, houding en taal is slechts de mantel voor een vol maakte zekerheid over de materie en de mogelijkheden. En schiet hij plotseling uit, dan is dat niet boos of geërgerd, maar t om heel precies te laten weten wat hij wil en waar hij het wil. Een f* punctueel man,deze Rus. Punctu eel niet in de laatste plaats in de weergave van wat er staat. En ook een man met groot respect voor de componisten die hij ter hand neemt. Zijn repetitiewerk met het orkest is al een belevenis. JUSTINE (Kri terion) Tegen die achtergrond speelt zich een verhaal af van geheime wapenleveranties aan Israël, dat de Engelsen wil bevechten, Justine (Anouk Almee) speelt in dat verhaal de rol van de vrouw die met alle haar ter beschikking, staande middelen mannen moet uithoren die misschien, iets van die zaak afweten. Door diezelfde mid delen later te gebruiken ten op zichte van de minister van Veilig heid, weet zij na ontdekking van het complot —haar straf en die van haar man tot een best te ver dragen aangelegenheid te maken. Via elkaar nogal onlogisch op volgende fragmenten, moet dat al les de toeschouwers duidelijk wor den. Weinig functioneel gebruik van de entourage die op zich zelf het aankijken wel waar 1 is, be werkt dat er een niet bijster ge loofwaardig verhaal ontstaat. Dat behoeft niet te storen als men van spektakel houdt maar in zijn ge heel maakt het weinig indruk on danks enkele vermaarde hoofdrol spelers. ZEVEN MANNEN ZONDER VREES (Arena). Yul Brynner en zes andere sterke mannen verdrij ven jaarlijkse plunderaars uit een Mexicaans dorp. MASH (Calypso). Legerchirur- gen in de Koreaanse oorlog. Na vrante komedie. DUMBO, HET VLIEGENDE OLIFANTJE (Cineac Bijenkorf) Een creatie van Walt Disney, het aankijken waard. 69 LIEFDESPAREN IN DE KNOOP (Cineac Bijenkorf 's avonds). Avontuurtjes van een scheidsrechter en diens vrouw met anderen in een uitzichtloos ver haal. DE TAAL DER LIEFDE (Cineac Beurs). Een Zweedse film, door Inge en Sten Hegeier gepresen teerd. LAWRENCE VAN ARABIë (Ci nerama). Filmbiografie van de lei der van de Arabische revolte tegen Turkije in de Eerste Wereldoorlog. PSYCHO (Colosseum). Sensatio nele dreiging en geheimzinnigheid in een goede, maar niet de beste thriller van Hitchcock. RYAN'S DOCHTER (Corso). Grandioze natuur- en sfeeropna men bij een langdradig verhaal. DE AVONTURIERS (Grand). Oorlogsdrama met veel geweld naar de bekende roman van Harold Robbins. IK EEN „KILLER" (Harmonie dond. t.m. zondag). Een beroeps moordenaar krijgt koek van eigen deeg in een film van boven de mid delmaat. DE MOTORDUTVELS (Harmo nie maand.) Spannende motorwed strijden verlevendigen een mager verhaal. EL CONDOR (Lumière). Veelvul dige vechtpartijen met Lee van Cleef en, Jim Brown in goede hoofdrollen in een onwaarschijn lijk verhaal. DE GENDARME OP DRIFT (Luxor). Louis de Funès als oom agent. IF... (Lijnbaantheater). Drie Jongens op een strenge Engelse kostschool komen in verzet. Werke lijkheid en verbeelding lopen boei end geraffineerd ineen. JOHN EN MARY (Metro). Met Mia Farrow in de hoofdrol wordt de kennismaking van twee jonge mensen met elkaar gevoelig ge volgd. TERUGKEER VAN FRANKEN STEIN (Prinses). Nieuwe experi menten van de oppergriezel waar om men kan griezelen.of lachen. DE NON VAN MONZA (Thalia). Een smakelijke film, compleet met alle sadisme, erotiek en perversitei ten die maar mogelijk zijn. UNE HI8TOIKE IMMORTELLE ('t Venster). Een macaber verhaal, prachtig verfilmd en met sterke rolbezetting (Orson Welles). A PASSION Studio '62). Ingmar Bergmans 31e film is een zoveelste variatie op zijn bekende thema: de onbekwaamheid tot communicatie, ook tussen mensen die van elkaar (willen) houden. De oude geschie denis die hoewelvaak door de zelfde personen vertolkt toch steeds weer iets nieuws meekrijgt van Bergman. Het tastend esa vruchteloos zoe ken naar contact, waarbij ditmaal in hoofdzaak vier mensen zijn be trokken een echtpaar, een we duwe en de eenzaamheid zoekende Andreas is gefilmd op het eiland Faro, waar ook Bergmans fils Shame zich afspeelde. In de hoofd rollen Max von Sydow en Liv 1711- mann. Na een begin, dat weinig onbe kends belooft, wordt al snel die sfeer bereikt, die dwingt tot geboeid volgen van deze nieuwe poging van Bergman rond zijn vaste thema, de eenzaamheid van machteloze men sen. Bibi Anderssoa en Erland Jo- sephson spelen de rollen op het tweede plan. HANDEL IN LIEFDE Cen traalAls een vrouwelijke politie- inspeoteur, die beroepshalve de ca barets van de Reeperbahn contro leert wat al te lastig dreigt te wor den, probeert een exploitant met enige handlangers aan haar com- promiterende foto's te komen van haar dochter. Dat leidt zelfs alle maal tot een moord, waarvan het meisje verdacht wordt. Maar haar moeder van bij de politie weet wel beter. Het kost even tijd, maar al les komt op zijn pootjes terecht. Terienka veiouronde gor dijnstof die veel weg heeft van velours, maar hetvoordee! heeft dat U het zelf gemakkelijk in de wasmachine kunt reinigen,.... Dit luxe veiouron dat geheel van terienka garens is gemaakt isvoikomen kleurecht en hangt bijzonder soepel. U kunt nu kie zen uit 15 kleuren, zowel klas sieke als moderne. U koopt dit terienka veiouron uit de prijssefie van rond de f 25,-, nu wegens kleine weef- foutjes per meter voor nog géén tientje. Vrijdagavond om 6 uur begint op de Ie etage de verkoop van dit terienka veiouron in liefst 15 kleuren, zowel klassieke als moderne. Deze luxe gordijn stof Is kleurecht en gemakke lijk zelf te wassen, nu per meter voor 9 Ook moantJasmorgen opto Géirt tot. of schrift, best ngen een vers in de havens I Gisteren vond er op het stadhuis van Antwerpen al overleg plaats. Over de samenwerking sprak wet houder Viersen gisteravond in Ant werpen voor het Europees Studie- en Informatiecentrum. De nieuwe ontwikkelingen eisen, aldus drs. Viersen, van de haven beheerders het tijdig treffen van aangepaste voorzieningen. Deze zijn kostbaar en daarom moet overcapaciteit in de diverse havens worden voorkomen Concurrentie- overwegingen kunnen daarbij een activerende rol spelen maar kun nen ook leiden tot verspillingen, vooral bjj vervalsing door lokale of zeifs regionale prestige-overwegin- gen. Juist om deze verspillingen te voorkomen, is overleg tussen beide havens nuttig. Nu iedere grote in dustrieagglomeratie vroeg of laat komt te staan voor problemen rond het milieu, moet milieuhygiënische concurrentie voorkomen worden. Wanneer door verschil in normen het ene land industrievestigingen van het andere afsnoept, kan met recht worden gesproken van con currentievervalsing. Wethouder Viersen is inmiddels optimistisch over de beheersing van de milieuverontreiniging in de toe komst. „Het is een rationeel pro bleem dat binnen afzienbare tijd met rationele middelen zal worden opgelost." Evenmin is hij pessimis tisch over de ontwikkeling van De Gouden Delta. Bij denken in ande re Europese verhoudingen valt vee! minder accent op de concurrentie. De grote havens zullen elkaar veeleer aanvullen. Reeds nu profiteert België mee van infrastructurele investeringen in Rotterdam en een deel van Zee land profiteert van de agglomere- rende werking van Antwerpen. Al met al voldoende redenen om con tact op bestuurlijk niveau tussen de twee grootste Noordzeehavens, tevens Beneluxhavens, tot ontwik keling te brengen, aldus de heer Viersen, die voorafgaand aan deze conclusie de ontwikkeling van de Rotterdamse haven schetste. Hij stelde, dat haveninfrastruc tuur een zeer lange levensduur heeft. Het beleid wordt dan ook gekenmerkt door visie op de toe komst. Rotterdam groeide vooral in de laatste twintig jaar uit van transitohaven naar volledig geïn tegreerde haven, tot industrieel krachtencentrum. Voor een verant woorde blik in de toekomst moet havenproblematiek vanuit een bre dere optiek worden bezien dan van uit de strikt economische. Bij alle noodzaak tot schaalver groting is het de vraag, of de ha vens nog verder moeten worden aangepast aan steeds groter wor dende schepen. Olietankers groter dan 500.000 ton kan men beter ver geten omdat deze de gevaren voor het milieu onevenredig vergroten. Industriële uitbreiding wordt in de eerste plaats begrensd door proble men van milieuhygiëne en op de tweede plaats door (on) mogelijk heden om arbeiders aan te trekken. Afgezien van de Maasvlakte is voor Rotterdam dan ook voorlopig geen belangrijke uitbreiding te ver wachten. Wel zal dé transport functie van de Rotterdamse haven worden verbeterd. Rotterdam zal zich nooit aan zijn Europese taak kunnen ont trekken. Zijn betekenis als goede rendistributiecentrum voor Europa neemt zelfs nog onmiskenbaar toe. Gezien de gezamenlijke belangen in Europa is de heer Viersen opti- mistisch over de toekomst van de Antwerpse en de Rotterdamse ha ven. einde van het alledaagse raam: r. yitrPf,tte is 11101 zón1331Vitrage. Vitrazette is buitengewoon mooi. En t,heeft alles wat u van een superieure vitrage verwacht. Zoals duurzame stof.ingenaaidloodkoord.moeiteloosonderhoud—ookindewasmaschine En zelfs een speciale double-finish. Voor alle zekerheid. Alleendeprijs.diesomniigeanderevitrages zo bijzonder maakt, heeft Vitrazette niet. Want Vitrazette, de buitengewone vitrage, is niet duur. En het fijnste van alles is dat Vitrazette te koopis.melke goede speciaalzaak. Ookbiju in de buurt Vraag maar eens na. WlKPtï buitengewone* vitrage Buitengewoon mooi. Buitengewoon duurzaam. Plus: buitengewone prijs. Aha gordijnen (du* ook vjtrasetie) hangen bet raooirt &lsu2i3 noaal de raarabraedte neemt (Van een onzer verslaggevers) DELFT De deze week'gehou den verkiezingen voor de Delfse Studentenraad hebben grote ver schuivingen teweeg gebracht in dit dertig leden tellende orgaan, dat de leden van de vereniging voor studie en studentenbelangen in Delft vertegenwoordigt. Van het totale aantal studenten in Delft is 75 percent lid van deze overkoepe lende vereniging.. De afdeUngsactlegfóépen behaal den grote, winst, zy deden voor de tweede maal aan deze Jaarlijkse ver kiezingen mee en behaalden 14 van de 30 zetels. De Studentenvakbeweging ver loor een aantal vertegenwoordigers en kwam op 5. Samen gaan deze twee partyen echter aanzienlijk vooruit, zy komen van 16 op 19 zetels. De samënwerkende oppositie partijen, die In september vorig jaar uit de Delftse Studentenraad traden omdat zy van mening wa ren niets meer te kunnen doen door de meerderheid van 16 zetels van de twee andere partyen, gin gen sterk achteruit, zy behaalden nog 7 zetels. Hierin is onder meer het Delfse -Studentencorps verte genwoordigd. Tegenover dit grote verlies staaf dat een nieuwe party het Progres sief Liberaal Actiecomité twee ze tels behaalde. De coalitie Centrum Links kreeg genoeg stemmen voor eveneens twee zetels. Opnieuw te beleven in (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In verband met de grote belangstelling is de ten toonstelling van hetwerk van de schilder Marius Richters in de nal van het Stadhuis een week ver lengd, Ook de komende week dus is de expositie, die betrekking heeft op de wandschilderingen in de Raadzaal, te zien. De hal van het Stadhuis is op vrij dagavond - koopavond - geopend tot negen uur.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2