Prijs hrandstofolie in jaar verdubbeld Paul Mak - 76 jaar - overleden Face-lifting voor Bestemming woningen in m Schiedam Krediet herstel Appelmarktbriig Vergaderactiviteiten van Vrouwenbond 97 Andries a. d. Wiel: van melkboer tot kunsthandelaar Zwart/Wit, eerste galerie die maken in Schiedam gaat v^r binnenstad Esp< >eranto agendo Onteigening binnenstad vordert Geluidshinder Zestienhoven aan de grens Schiedamse atleten in de E lial m mm IdiKSDAG 16 jJ'EBRUAiil- 197i (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De sterke stijging van de prijs van brand stofolie vorig jaar heeft tot gevolg dat de Schiedammer bin nenkort voor het gebruik van elektriciteit dieper in zijn beurs moet tasten. Deze prijsverhoging gaat vrijwel automatisch' in en staat geheel los van de verhoging van de elektriciteits tarieven waarvoor door B. en W. een voorstel ter goedkeuring bij de gemeenteraad is ingediend. BABY DAGBOEKEN Licht wordt een luxe SCHIEDAM Het college van B. en W. Schiedam ..wil van het Rijk een bedrag -van ongeveer 620.000 'gulden lenen om 64 van de 79 woningwet woningen aan de Havendijk, de Heenvlietsestraat, de Geervlietsestraat en de Voornsestraat (het zöge naamde blok D) aan de bin-: nen- en de buitenkant een béter aanzien te geven/ De woningen in dit deel van de Gorzen worden zodanig' ver beterd dat ze 25 jaar geschikt zijn voor bewoning. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De geluids hinder van het vliegverkeer op en nabij Zestienhoven heeft thans de grens van het toelaatbare bereikt. Iedere verzwaring en verlenging van bestaande landingsbanen op Zestienhoven is daarom on aanvaardbaar. Vereniging met de lange naam vraagt subsidie termeulen het winkelen waard jacquard 120 cm breed Contactavond Ou wel en overleden Carnaval (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Eens te meer is weer bewezen dat een ba! vreemd rollen kan. Een eer lijke Schiedamse melkslijte: waagt de riskante stap naa de kunsthandel en na verlooj van 'n aantal maanden blijk dat de zaak geheel tege; alle inside-verwachtingen in want nimmer in Schiedan heeft een galerie het hooit boven water weten te hou den nog marcheert ook. Jonge mensen m Elf miljoen Onderwijs Indries aan de Wiel: „Ik heb het gevoel dat ik het ga maken:' Contact Vakcentrales Snelschaken HE'I.VlilJÉ VULK RAUli-m 10 fi 8 Elektriciteit duurder Zoals bekend krijgen de Techni sche Bedrijven van de gemeente Schiedam de elektriciteit geleverd door het GEB van Rotterdam. In het contract tussen de beide ge meenten is een brandstofclausule opgenomen, maar is vastgelegd dat de basis-kiiowatt-prijs verhoogd dan we! verlaagd zal worden naar gelang de prijs die het G-E.B. voor de brandstof moet betalen. Begin 1970 was de prijs van de olie gestegen tot vijftig gulden pet ton. terwijl dat bedrag eind 1970 ADVERTENTIE SCHIEDAM ZUIO-HOLLAN DSC HE K A N TO O R B O EKHA N O E L SCHIEDAM Zaterdag is in Schiedam de heer Paul Mak op 76- jarige leeftijd overleden. De heer Mak, een Schiedammer, vervulde diverse belangrijke functies in het openbare leven. Hij was lid van de gemeenteraad voor de ARP van 1931 tot 1935. van 1939-1941 en van 1946 tot en met 1958. Paul Mak. die werd geboren op 23 april 1894, was tot voor enkele jaren directeur van de N. V. Distil leerderij en Likeurstokerij -De Grauwe Hengst'. 'In de wereld van de drank' speelde hij een vooraan staande rol,, terwijl hij tevens lid was van de bedrijfsvereniging voor zwakalcoholische en alcoholvrije dranken. Paul Mak werd beroemd en ge respecteerd om de leidende rol die hij heeft gespeeld in het verzet tij dens de laatste wereldoorlog. Di rect na de bevrijding in 1945 werd hij lid van het driemanschap dat tijdelijk s het bestuur van de stad Schiedanl op zich nam. Hij had zitting in zijn functie van com mandant van het strijdende ge-, deelte van liet zesde bataljon van de Binnenlandse Strijdkrachten. De teraardebestelling vindt as. donderdag plaats. verdubbeld was tot honderd gulden per ton. Om een werkbare eenheid te hebben is de basis-kilowatprijs gefixeerd op de gemiddelde brand stofprijs van het derde kwartaal van liet voorgaande jaar. he.tgeen voor 1970 uitgekomen is op een prijs van 63.30 gulden per ton. Voor de klein-verbruikers (win kels. woonhuizen en kleine bedrij ven) zat de prijs, evenals dat bij de grootverbruikers reeds het geval is. automatisch worden berekend. Deze prijsverhoging komt neer op een stijging van 8 naar 8,7 cent per kilowatt-uur. Voor een verbruik in woonhuizen van meer dan 1320 ki lowatt-uur is dat van 7 naar 7,7 cent; voor nacht- en weekendtarief van 3.98 naar 4.05 cent; voor krachtstroom van 16 naar 16.7 cent en voor kleinverbruikers zonder vastrecht van 25 naar 25,7 cent. De prijsverhoging is ai ingegaan op 1 januari 1971. Aangezien echter in Schiedam de elektriciteitsmeters maar eens in de twee maanden worden opgenomen, is de navol gende regeling getroffen. In janua ri en februari wordt de'meterstand opgenomen, waarbij het elektrici teitsverbruik berekend wordt vol gens de oude prijzen. Wat echter na die opname wordt verbruikt (vast te stellen bij de meterop neming in maart en april), wordt berekend volgens de nieuwe prij zen. SCHIEDAM Merkredon, la 17 an de februaro klubvespero. Ni pa- ralos pri niaj estontaj feriaj tagoj ce kado H. Letsch sr Lekstraat 100 b. „Afke's tiental" la klasika nederlandlingva infanlibro de Nynke van Nichtum jam traduktita en 26 naciajn lingvojn nun ankau tradukis én Esperanton S'ino Brinkman (el Informilo) (Van een onzer verslaggevers)- Dit- zogeheten '.•'renovatie"-pro- ject maakt deel-uit van het plan van de vereniging "Volkshuisvesting om haar gehele wóningbezit in Schiedam-zuid zodanig te verbe teren en te onderhóuden, dat het nog 25 jaar geschikt zal zijn voor bewoning. De gemeenteraad gaf in apri! 1966 reeds toestemming voor de verbetering van veertig wonin gen in enkele aangrenzende stra ten. Naast de noodzakelijke onder houdswerkzaamheden wil men in de genoemde 64 woningen keuken installaties en douchecellen aan brengen. terwijl de geveikozijnen veranderd worden en de elektrische installatie uitgebreid. Hoewel het nog niet zeker is dat deze wij kverbe tering inderdaad doorgaat, gaat men er voorlopig van-uit dat vijftien woningen bin- nen' enige jaren afgebroken moeten worden om plaats te maken voor groen, speelterreinen, parkeerter reinen en andere wijkvoorzieningen. 'ii - v -•» De 'huur, die op dit moment ge middeld, 53 gulden per maand be- draagt, - zal na de uitvoering van het werk worden verhoogd tot het, met. de bewoners overeengekomen bedrag van 81,05 gulden per 'maand,Hetrenovatieplan en de kosten van de uitvoering moeten (nog. goedgekeurd worden door de minister van volkshuisvestiging en ruimtelijke ordening. Met dé huur verhoging .-zal hij. eveneens nog ak- koord-moeten, gaan. "ROTTERDAM Op de Vondel- weg reed. maandag de 18-jarige ty piste M. M. Stormzand uit Poortu- gaal met haar brommer tegen een geparkeerde auto. Met ,een hoofd wond en beenletsel werd zij naar het Zuiderziekenhuis gebracht. (Var. een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op donderdag avond S mei zullen de bestemmings plannen voor de Schiedamse bin nenstad in een extra raadsvergade ring aan de orde worden gesteld. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met het oog op de voorgenomen sanering .en recon structie van de binnenstad, waar voor het bestemmingsplan inmid dels ontworpen is, heeft de gemeen te de panden nr. 101,'103. 105, 107 en 109 aan de Grof baan/Gedempte Baansloot en het pand Lange Kerk straat 27 aangekocht. Mocht het voor de Rotterdamse agglomeratie noodzakelijk zijn om op een zo direct mogelijke wijze op genomen te worden in de Europese en ïjondiale luchtverbindingen dan zal er voor het vliegveld een plaats gevonden moeten worden op ruime afstand van de woonkernen. Deze mening hebben de gemeenteraads leden van Berkel en Rodenrijs vast gelegd in een motie die is toegezon den aan alle daarvoor in aanmer king kcmende instanties. Zoals bekend worden in de wijk Groenoord/Kethel acties voorbe reid tegen de voorgenomen aanleg van de zogenaamde bulderbaan van Zestienhoven, die naar wordt ver wacht, de bewoners van de wijk veel geluidsoverlast zal bezorgen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het college van burgemeester en wethouders van Schiedam vraagt de raad in te stemmen met het krediet van 24.000 gulden voor de restauratie en ver nieuwing van de Appelmarktbrug, hoofdzakelijk te besteden aan grondmechanisch ondefzoek ten be hoeve van de vernieuwing van de paalfundering. Doordat de N.V. Wasserij Nij- man van olie wil overschakelen op het. gebruik van aardgas is van wege de verwachte grote gasaf- name, de aanleg noodzakelijk ge worden van een hogedrukgasleiding vanaf de Warande naar het be drijf aan de Stadhouderslaan. Hier voor moet. volgens het voorstel aan de raad, een bedrag van 62.300 gul den geïnvesteerd worden. Wanneer de gemeenteraadsleden ermee akkoord gaan. krijgt de r.-k, sportvereniging „Excelsior '20" het j lang verbeide trainingsveld op het sportpark Thurlede. Met de aanleg zal aldus B. en W. een bedrag van 12.000 gulden gemoeid zijn. Voor het aanbrengen van gas. water en elektriciteit in 160 woning wetwoningen aan de Laan van (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond organiseert op donderdag 18 februari een le denvergadering in hei jeugdhuis aan de Lange Haven 97. Tijdens deze bijeenkomst die om acht uur begint zal de hoofdinspecteur van de Haagse politie, de beer W. M. van Andel een lezing houden over het onderwerp „Contact en con flict tussen jongeren en ouderen". Op dinsdag 16 februari belegt de afdeling Nïeuwland van de NCVB een ledenvergadering in de grote zaal van de Magnalia Dei-kerk .(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Vereniging tegen Luchtverontreiniging in en ■om' het Niéuwe Waterweggebied (kortweg: „de vereniging met de lange naam") heeft in een brief •aan de. gemeenteraad van Schie dam een verzoek ingediend voor subsidiëring van haar werkzaam heden. De penningmeester van de ver eniging schrijft in de brief, dat on danks de contributie die de leden betalen het tekort op de begroting van de vereniging blijft groeien. In 1970 bedroeg dat tekort al 800 gulden. De subsidie-aanvrage is geen Schiedamse aangelegenheid alleen: alle gemeentes in het wer kingsgebied vfcn de vereniging hebben zo'n brief ontvangen. Bolnes vraagt het college een kre diet van 224.300 gulden. Een jaar geleden gaf de raad reeds toestem ming over te gaan tot de bouw van deze woningen. ADVERTENTIE Aan nieuwe gordijnen toe? dan moet U toch eens een kijk je komen nemen op onze 1 e eta ge, waar wij een keur van over- gordijnstoffen verkopen en waar U ook regel matig een voor delige aanbieding vindt. Morgen koopt U een gezellige jacquard overgordijnstof voor een heel aantrekkelijke prijs. Deze stof, in een fraai dessin en 4 prachtige kleurstellingen, is 120 cm breed en kost nu per meter nog géén vier gulden. aan de Alberdastraac 67. Uitgeno digd is kandidaat-notaris mr. Van Engen uit Ede. die een inleiding zal houden over „De vrouw en het recht". De eerstvolgende ledenver gadering is vastgesteld op 16 maart. I waarop de leden van de NCVB Nieuwland het jaarfeest zullen vieren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedamse atle- tiekliefhebbers kunnen op zaterdag 20 en zondag 21 februari een aan tal stadgenoten in actie zien tij dens de Nederlandse indoor-atle- tiek wedstrijden in de Rotterdamse Energie-hal. De Schiedammer Hans Smeman. Nederlands tien kamp-titelhouder, zal men aan het werk kunnen zien op dit voor het publiek aantrekkelijke, maar ook zwaarste onderdeel in de atletiek- sport. De Vlaardingse verspringer Hans Scheffers zal uitkomen tegen de Nederlands recordhouder Jan Drent. Morgenvroeg om 9 uur begint op de Ie etage de verkoop van deze moderne jacquard weef stof in een leuk dessin en 4 fijne kleurstellingen, 120 cm breed, per meter 3 Ook maandagmorgen open Géén taf. of tchrift. best De afdeling voetbal 'van de Schiedamse sportvereniging 'De Roode Zon' organiseert op vrijdag 5 maart een grote contactavond in het clubgebouw. De feestcommissie rekent op de komst van alle ieden. (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN De 76-jarige A. de Groot uit Rotterdam is gis termiddag op het Liesveld in Vlaardingen onwel geworden en ter plaatse overleden. De man is naar men vermoed getroffen door een hartaanval. Als je Andries de W, (..Ze kennen me hier nog de korte broek achter de melkw gen van vader en moeder") erna vraagt, glimlacht hij wat jongen achtig verlegen. „Ja." zegt Andr; (37), klein van stuk. kaal en e frappante gelijkenis vertonend m acteur Herbert iKluk-kluk) Joel. „ik heb het gevoel dat ik het g maken. De 'oeloop is groot en i wordt behoorlijk verkocht. Als di: zo blijft zal mijn galerie de eerst zijn in Schiedam die levensvatbaa. blijkt." Sinds de officiële opening op 1' november 'heeft Andries van de Wiel in zijn galerie Zwart-Wit, bo ven z'n winke! in luxe geschenkei en kunstnijverheid, aan de Dam 2 werk getoond van een zevental kunstenaars, onder wie een aantal met meer dan lokale faam. Op dit moment exposeert Lucy Bakker ke ramiek in zijn smaakvol ingerichte kunstzaai, die uitkijkt over het wa ter van de Lange Haven. „Tijdens de opening van die ex- Het bestuur van de voetbalver eniging 'Schiedamse Boys' organi seert voor de eerste maal in het bestaan van de ciub een carnavals avond, die op vrijdagavond 19 fe bruari gehouden zal worden in zaal Tivoli, Nieuwe Haven 237. Het fes tijn begint om acht uur en zal be geleid worden door het Trio Vero nica en een boerenkapel met majo rettes. De entreeprijs bedraagt één gulden. Tijdens het feest zal een prijs worden uitgereikt aan de origineelst verklede man en vrouw. In de maand januari hebben de spaarders bij de Spaarbank Anno 1820 zich weer noest geweerd. De inleg zoals de bankier dat pleegt te noemen bedroeg maar even 11.298.442.49 gulden. Een enorm be drag. want in januari '70 werd met de inleg het miljoen niet eens ge haald. Het totale tegoed van de spaarders bij deze bank bedraagt nu zo'n 90 miijoen keiharde gul dens. lositie viel het me op dat er veel onge mensen waren," vertelde An- .tries, „alhoewel de interesse van ie oudere Schiedammers mij toch vel tegenvalt. Vooral omdat zij al tijd in de contramine zijn en rond vertellen dat er hier niets gebeurt. Dat de keramiek van Lucy Bakker zo goed verkoopt, is geen verrassing voor me. Het werk vertoont name lijk grote verwantschap met het assortiment beneden in mijn win kel. Terug naar het mclkboerschap Kent hij nog meer voorbeelden var oud-collega's die zijn doorgedron .genin. de kunstwereld. „Nee,dat niet, maar er zullen vast we! kunsthandelaren zijn, die melkboer moesten worden." kaatst Aan de Wiel lachend terug. Over „het diepere" van zijn koopmanschap zegt .Aan de Win kel: „Weet je het contact met de mensen boeit me. Vroeger in de melkhandel raakte je soms op een Peyton Piace-achtige manier be trokken in allerlei zaken. Ik vind dat prachtig, ik ben psychologie gaan studeren en later op straat herkende je bij Je klanten de si tuatie uit de boeken. Overigens oluk ik van die vroegere contacten nu nog de vruchten. Ik ben hier met nul komma -nui begonnen. En kijk zelf maar hoe het nu gaat." Is er een vergelijking te trekken tussen Zwart-Wit en bijvoorbeeld de onlangs gesloten kunstzaal Punt Vier? Aan de Wiel: „Het ver schil tussen mijn galerie en de voormalige Schiedamse galeries is, dat het er bij mij zoveel verzorgder uitziet, maar dat komt omdat zij met veel bescheidener middelen hebben moeten draaien." - Over zijn vermogen om kunst op waarde te schatten, zegt Andries aan de Wiel: „Ik heb er onvol doende verstand van en daarom laat ik me adviseren. Op het ogen blik is het nog zo dat ik de kunste naar-s moet opzoeken, maar ik hoop voor de toekomst op meer bekend heid, zodat ze zelf contact met me opnemen. En dat zit er zeker in." De Vereniging voor Christelijk Onderwijs te Schiedam roept haat- leden op tot het bijwonen van de ledenvergadering op maandag 22 februari om acht uur in het gere formeerd Jeugdhuis aan de Lange Haven. De agenda vertoont de ge bruikelijke zaken, zoals de jaarver slagen, de notulen en de bestuurs verkiezing. Het overlegorgaan van de plaat selijke vakcentrales NVV-CNV- NKV organiseert op vrijdag 26 fe bruari een concertavond, waaraan meegewerkt zal worden door het ..Wilton-Fijenoord"-koor onder leiding van Bart de Leeuw, de so praan Loeki Ages en de organist Jos Capray. De toegangsprijs voor dit concert, dat gegeven wordt in de grote, zaal van gebouw Arcade en om acht uur begint, is één gul den. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de heer M. van der Lee (tel. 70 21 02) en de heer D. Goudzwaard tel. 70 78 43 De schaakvereniging Schiedam organiseert in samenwerking met de Schiedamse Gemeenschap op 15 mei het open snelschaakkampioen- schap van Schiedam in zaal Arca de aan de Lange Haven. Er zal in twee groepen worden gespeeld. Voor het toernooi is toestemming verleend door RSB en KNSB.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1