Aanzienlijke waterschade door brand orax DWS 1 vecht voor promotie Gebr. de Veld Kinderen enthousiast over belevingslessen NIET KRITIEKLOOS Orgel en film in het Stedelijk Benoeming dr. Schuring wekt geen verbazing PvdA bijeen over congres 5.11.22 Verdachte inbraak Hermes DVS Gemeente Schiedam T.V. DEFECT? GEMEENTE SCHIEDAM lijk geschakeld. Wie daar aan de Boven is de museumzaal waarin (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Wij helpen U direct ADVERTENTIE RECEPTIE-ALBUMS (Van een medewerker) Even enthousiast als educa tief stafmedewerker Jan de Graauw is over de kinderen tijdens zijn belevingslessen, zijn de kinderen over het ex periment. Helemaal kritiekloos zijn ze niet. Met name de stenen rioolbuizen in het rode ge deelte van het belevingsprak- tikum worden niet gewaar deerd. „Je kan er niks mee doen," merkte een-van de kin deren teleurgesteld op. „Het zou schuimplastic moeten zijn," vonde een ander. De film die voorafgaand aan de les werd gedraaid, kon evenmin de algemene goedkeuring weg dragen. Beter ontvangen werd het warme nest,, hoewel een paar - kinderen de vulling ervan wat magertjes vonden. „Er moeten grotere stukken schuimrubber komen," zei er een en een an der wilde in dat geval liever een trampoline. „Dan kan je pas echt springen. Daar heb je wat aan." Een saxofoon stond trouwens ook hoog op de ver langlijst evenals meer lappen. Hippe lappen, werd er nog haastig aan toegevoegd. Een goede graadmeter voor het plezier waarmee de kinde ren de lessen hebben gevolgd, waren tenslotte de antwoor den op de vragen hoe ze in het begin en op het eind van de lessen over de omgeving dachten. Er bleek uit dat de kinderen nogal wat weerstand hadden moeten overwinnen. Niemand had in het begin het object echt leuk gevonden hoewel ze er achteraf allen erg enthousiast over waren. ..Saai," was de algemene mening waaraan een leerlin- getje nog toevoegde „Hoe zal ik het zeggen. Nu is het wel erg leuk. maar in het begin was het veel te saai. Ik bedoel, veel netjesser," r-riUUVA 1b 18 FEBRUARI 1971 HEI VRIJE VOLK (ADVERTENTIE) Inlichtingen kiezersregister De burgemeester van Schiedam brengt op grond van artikel D 5 der kieswet ter openbare kennis, dat aan een ieder koste loos inlichtingen uit het kiezersregister kunnen worden ver strekt, waaruit deze kan opmaken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is opgenomen. Op grond van artikel D 6 der kieswet is een ieder bevoegd schriftelijk aan burgemeester en wethouders verbetering van het kiezersregister te vragen. Schiedam, 11 februari 1971. De burgemeester voornoemd, 1 H. ROELFSEMA. ADVERTENTIEJ~ werd het een belevenis. DR. H. A. SCHURING Begraafrechten Vooral in het warmemet schuimplasticlapjes gevulde nest Educatie} stafmedewerker van het Stedelijk Jan de Graauw kan tevreden zijn. Heerlijk spelen met kleuren, water en zeepsop (Van een medewerker) SCHIEDAM In het begin gaat het allemaal even onwen nig. Zo'n museum is tenslotte niet niks. Voor de meesten is het de eerste keer dat ze door de hoge, deftige, groene deuren naar binnen stappen en de stemming is daar dan ook naar. Het kost de onderwijzers moeite om de kinderen in bedwang te houden en er vallen zelfs een paar rake tikken als ééntje zich achter de immense wandkleden van Wil Fruytier wil ver stoppen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In een voeg tus sen twee panden op het Griegp'.ein is gisterenmorgen omstreeks half elf brand, ontstaan. Een aannemer was hier bezig de vijf centimeter grote opening dicht te maken. Om de substantie te laten drogen ge bruikte hy een brander. Ten gevol ge hiervan en omdat er ander ma teriaal in de voeg aanwezig was, is de brand begonnen. De brand die tussen de achtste en de elfde etage het hevigst woed de, werd geblust door de brand weer. De verschillende omwonen den had-den last van rookontwikke ling. Er ontstond alleen water schade. De aannemer is een verbod opgelegd tot verder branden. Om streeks twaalf uur is de brandweer nog een keer uitgerukt, daar de brand nog niet geheel geblust was. 'Van onze sportredactie) SCHIEDAM Met het einde van de zaalcompetitie in zicht zal het herenteam van de handbalver- j eniging DWS op 7 maart deel nemen aan een promotie-toernooi voor een plaats in de landelijke eerste klasse. Lukt het DWS deze klasse te behalen, dan geven de heren hun scheidende trainer Aat Sigmund een mooi afscheidsca deautje. Aan het eind van dit seizoen wordt Sigmunds functie overgeno men door Rinus Keehnen, een be kend oud-speler van het Rotter damse Snelwiek. De Wilton-dames spelen zater dagavond in de Margriethal tegen AHC Den Haag. Veel felheid is er niet te verwachten en een zege voor Wilton zit er wel in. De laatsten kunnen Scylla nauwelijks in ge vaar brengen. De Scylla-dames gaan naar Go- rinchem naar Achilles. Scylla won de thuiswedstrijd met glorie, maar Is sindsdien wat afgezakt. Voor een redelijke plaats op de ranglijst zal er gewonnen moeten worden r De dames van DWS-2 gaan naar Ver- burgh in Poeldijk, waar het West- landse degradatiegevaar dreigt. Een felle strijd, maar toch een over winning voor DWS, dachten wij. SCHIEDAM Als de gemeente raad het maandag goed vindt dan za! de Stichtingsraad van de Schiedamse Gemeenschap -worden uitgebreid met één lid. B. en W. stellen de raad voor om op die plaats de heer C. H. Verweij uit de Anna van Buurenstraat te benoe men. Evt. vooraf prijsopgave philips! Liduinastraat 78 a /fp-\ Schiedam fiögf Telefoon 010—26 86 38) Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De 23-jarige Schiedamse laswerkman W. P. is aangehouden, verdacht van in braak in de kantine van Hermes DVS, op 13 september van het af gelopen jaar. Hij had toen 450 gul den aan rookartikelen gestolen. Verder heeft hij een poging tot in braak gedaan in het clubhuis van VHSV Schiedam op 7 november van het afgelopen jaar. Op dezelf de dag heeft hij een radio en een aansteker ter waarde van 450 gul den uit het clubhuis van SVV ge stolen. PASSACE SCHIEDAM z U I O - 'H O l LANDS C H KANTOOHBOEKHANDEL hebben Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het filmprogram ma van het Stedelijk Museum in Schiedam voor dit weekeinde ver meldt drie rolprenten. Op 19 fe bruari en op 21 februari om half één en één uur draait men in het museum aan de Hoogstraat Lines- Horizontal Vertical. De film is een Experiment ven Norman McLaren. Met een kleine boor etste hü de figuren op de geluidsband. De figuren bewegen op gesyncopeerde ritmen van een Latijns-Amerikaans orkest. De tweede film handelt over de Noorse schilder Edward Munch en toont de artistieke ontwikkeling in zijn werk. In Swedish Cinema Clas sics worden fragmenten getoond uit Zweedse speelfilms van de pe riode van 19101925. Het klankbeeld bij de tentoon stelling van Wil Fruytier met mu ziek van Jan Vrind is te zien op 19. 20 en 21 februari om half negen 's avonds, één uur en drie uur. Op zaterdag 20 februari om één uur in de aula van het Stedelijk geeft Jet Dubbeldam een orgelbe speling. Op het programma staan werken van Scheidt, G. Ph. Tele- mann, J. G. Walther, J. S. Bach, D, Zipoli, A. de Klerk en G. Litaize. SCHIEDAM Vrijdag vergadert de afdeling Schiedam van de Partij van de Arbeid in het wijkcentrum Nieuwland. Vanaf acht uur wordt er gepraat over de ontwerp-kandi- datenlijst voor de Tweede Kamer, met bet advies hierover van het landelijk en het gewestelijk par tijbestuur. Ook de besprekingen over het fractie-programma komen aan de orde. De vertegenwoordigers van. de afdeling op het onlangs gehouden PvdA-congres te Amster dam zullen de vergadering inlich ten over hun bevindingen aldaar. (Van een onzer verslaggevers.' SCHIEDAM Uit niets is ge bleken, dat de benoeming van het Tweede-Kamerlid en voormalig PCG-raadslid in de Schiedamse gemeenteraad, dr. H. A. Schuring (c.h.) tot inspecteur van bet voortgezet onderwijs, belast met het toezicht op het economisch en ad ministratief onderwijs, verwonde ring heeft gewekt in kringen van het economisch onderwijs. Dit ant woordt staatssecretaris Grosheide op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid dr. P, G. van de Vliet (v.v.d.). De staatssecretaris bevestigt dat zich onder de sollicitanten naar deze functie een aantal personen bevond, die als zeer deskundig kunnen worden beschouwd op het gebied van het economisch en ad ministratief onderwijs. De juist benoemde inspecteur kent het on derwijs echter in al zijn geledingen en heeft om die reden de voorkeur gekregen boven de andere sollici tanten, aldus de staatssecretaris. Zoals bekend is de heer Schuring dit jaar niet meer herkiesbaar ge steld voor de CHU-fractie In de Tweede Kamer. moeilijkheden Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de Verordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van de algemene begraafplaats te Schiedam door de gemeenteraad van Schiedam vast- gvteld op 21 december 1970 bij Koninklijk Besluit van 9 februari 1971. nr. 9 is goedgekeurd. De verordening treedt' in werking op 1 maart 1971. Schiedam, 15 februari 1971. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, De Secretaris, M. J. BLOK. De Burgemeester. H. ROELFSEMA. educatief stafmedewerker Jan de Graauw en theatervormingsleidster Fabiola van Dam hun belevings lessen geven. Die belevingslessen zijn een uniek experiment met de bedoeling een nieuw element toe te voegen aan de opvoeding van het kind. 'Onderzoekingen,' zei Jan de Graauw, 'hebben aangetoond dat maar tien procent van het intellec tuele potentieel wordt gebruikt, en dan alleen maar voor verstande lijke beschouwing, zoals dat door het huidige onderwijs wordt, aange- dit experiment doorbreken. Het moeten een soort lessen ih emotio naliteit zijn. Een poging om spe lenderwijs aan kinderen te laten zien hoe waardevol een zuiver ge voelsmatige benadering kan zijn.' Om dit experiment te kunnen uitvoeren is één der bovenzalen in gericht als een soort "emotionali- teitspraktikum" dat van de rest van het mueseum gescheiden is door een gordijn van aan repen ge scheurde stukken stof. Achter dat gordijn heeft de S chiedamse binnenhuisarchitect Pieter van. der Heiden, rondom een binnenpleintje, een ingewikkeld bouwwerk ontworpen: een deels ro de. deels blauwe gang, die met zijn scheefstaande muren en verborgen hoeken een ideaal speelobject is. Binnen dat object zijn de kinderen volkomen vrij om te doen. waarin ze zin hebben. Niemand zal en niemand wil ze verbieden de knop pen van de lichtinstallatie in het rode gedeelte te bedienen. Niemand houdt ze weg bij de diaprojectoren, de rioolbuizen, de borden vetkrijt, de muziekinstrumenten, de lappen aan de muren en de tafel met plastic buizen (op zich zelf al een objeet) die in de blauwe afdeling staat. Het gemak waarmee de kinderen de lessen volgen, is verbazingwek kend. De lomschoolklas die woens dagmorgen meewerkte aan het ex periment had nauwelijks tien mi nuten nodig om helemaal in te ra ken.. Direct na een matig inleidend filmpje werden de lappen van de muur gehaald voor een massale verkleedpartij, ééntje begon on middellijk het meterslange vel te bekijken, in het warme, met schuimplastic lapjes gevulde nest werd fanatiek slag geleverd. En een drietal vernuftige geesten de technische groep maakte zich meester van de tafel met plastic buizen waaraan ze met blauw en geel zeepwater met do delijke ernst een gezamenlijk scheikunde-spel speelden. De enige die zich in de groep wat achteraf hield was de onderwijzer. Wat verloren liep hij door zijn kudde die zich tijdelijk niets aan hem gelegen liet liggen. Totdat ook hij zijn schoenen uittrok en zich zelf begroef in het warme nest. Tot dusverre is Jan de Graauw zeer tevreden over de resultaten die hij met zijn belevingslessen boekte. „De kinderen vooral zijn enorm en thousiast," zegt hij „en niet .alleen over de spelletjes en zo- Ook de praatgedeeltes, waarin we vragen wat ze van de lessen denken en waarin we vertellen wat kleur is en wat je met kleur kunt doen, zijn ze heel aandachtig." Voorlopig zijn de belevingslessen alleen gericht op de beleving van kleuren. Vorm en ruimte komen la ter in twee aparte lessen aan bod, „Kleur is het belangrijkste." zegt De Graaauw. „Overal waar je kijkt, alles wat je ziet is kleur, kleur, kleur. Kleur is één van de belang rijkste dingen in ons dagelijks le ven." Moeilijkheden met de kinderen zijn er nog niet geweest. Vernielin gen waar men in het begin wel wat angstig voor was, zijn er niet aan gericht. hoewel met verschillende diaprojectoren, een dure lichtin stallatie en bandrecorders alle mogelijkheden daartoe aanwezig waren. „In deze situatie," vindt De Grauw „zijn kinderen geweldig om mee te werken. Ze zün erg direct en ze durven veel te zeggen en te doen. Veel meer dan ouderen. Van de onderwijzers," zegt hij „heb ik meer last en soms zo erg dat ik weieens denk: Pas op, gedraag je of ik stuur je eruit." perf vera objecten pulkt doet dat in volle vrijheid. De leerkracht mag niet eens meer bestraffend kijken. In de benedenzalen van het mu seum mag dat nog. Boven is de onderwijzer met zijn leerlingen ge-

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1