Zeelieden kunnen zich expressief ontwikkelen GOED SLOT VAN ZAALKORFB AL- COMPETITIE Botenshow van De Viking Vragen DS '70 over sluiting Kommunio Schiedam bouwt aan 992 woningen Bestuurslid Fred Spierenburg: u v Aanhouding van vijftal inbrekers Gébr de Veld Verkiezing leden Tweede SCamer Raad tegen uitbreiding luchthaven Jongetje aangereden WOENSDAG 24 FEBRUARI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 18 Van onze medewerker HANS VAN DER SLOOT SCHIEDAM Jan de Graauw zit niet stil. Hij is druk bezig een vroeger gemaakt grapje in daden om te zetten. „Dit," zei hij eens, wijzend op de vleugels van het Stedelijk Mu seum, „zal eens één groot educatief bedrijf zijn." In middels is hij al een eind op streek. Naast de allang be staande kunstklassen heeft 't museum zijn belevingslessen en de filmmiddagen. Beeldende kunst (Van onze korfbalmedewerker) SCHIEDAM De zaalkorfbalcompetitie zit er voor Schie dam en Odi weer op. Terugblikkend kunnen we niet anders dan tevreden zijn over de behaalde resultaten. Schiedam werd op imponerende wijze kampioen en Odi zag het gestelde doel handhaving na de promotie van vorig jaar, bereikt. Verveling in de mission tot seamen. (Van een medewerker) SCHIEDAM Met het houden van een grote botenshow wil de Schiedamse Modeljachtvereniging „De Viking" nog maals de aandacht vestigen op de miniatuur zeil- en motor scheepjes die over enkele maanden weer in de vijvers van het Prinses Beatrixpark zullen varen. De show wordt gehouden van zaterdag 27 februari tot. en met zondag 7 maart in de recreatiezaal van het bejaardencentrum „Thurlede" en is voor iedereen vrij toegankelijk. (ADVERTENTIE) Kandidaatstelling VLAARDINGEN Het \laardingse DS'70-raadslid Henk van den Berg, ver moedt, dat er „iets aan de liand is*' in het jeugdhuis Kommunio. Daarom heeft hij het college van en wethouders schriftelijke vragen meester aantal gesteld. burge een WïjhëlpenUdirect! V;'friw'ri' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Per 31 januari waren in Schiedam volgens een overzicht van de Gemeentelijke Woningdienst en Bouw en Woningtoezicht in totaal 992 woningen in uitvoering tegen 898 woningen per 31 januari 1970. Hij wil weten of het juist is dat Kommunio op last van de politie is gesloten in verband met druggebruik onder de be zoekers. En is het waar, vraagt hij verder, dat door zeer jeug digen drugs worden gebruikt. fV- f A: 1 geen moeilijkheden (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN „Het is leuk dat hij vragen stelt, maar dan moet hij wel weten waar over. Er zijn helemaal geen moeilijkheden." Dat is de reactie van Kommunio-be- stuurslid Fred Spierenburg op de vragen die DS'70-raadslid Henk van den Berg aan B. en W. heeft gesteld over 't jeugd huis. Hij vindt het vreemd dat het raadslid niet eerst eens even in Kommunio is komen kijken. npainting in missiepost Nu is daar weer een nieuwe acti viteit aan toegevoegd, zij het dan dat het museum in dit geval men sen zal uitlenen in plaats van ze binnen te halen. "Vrijdag 5 maart gaat Jan de Graauw samen met padre Cosens van de Mission to seamen iets doen aan de expressie ve ontwikkeling van zeelieden. Volgens Jan de Graauw zijn eni ge twijfels aan de noodzakelijkheid van een dergelijk project gerecht vaardigd. Zelf dacht hij ook dat zeelieden ruimschoots voldoende hadden aan de tot nu tot gebruike lijke expressiemogelijkheden na een lange reis. „Ik schatte de seksu ele drift eigenlijk altijd hoger dan de artistieke na zo'n reis, maar toch komt het initiatief van de zeelieden zelf." Het werd hem overgebracht door padre Cosens. door Jan de Graauw j omschreven als een alleraardigste man van dertig jaar - helemaal geen dominee - die in is voor alles en dan ook onmiddellijk oor had voor het verlangen van enkele zee lieden om nu eens iets anders te gaan doen dan dat eeuwige kaar ten. biljarten en lezen van bedui melde boeken uit de missiebiblio theek. Daarin wordt dan nu voorzien. Voorlopig eens in de twee weken kunnen de aanwezige zeelieden zich in de kantine-annex-kerk be zighouden met de beeldende kunst. Met elf punten uit twaalf wed strijden eindigden de Odianen ruim boven de rode lantaarndrager. Zwervers, dat twee punten uit elf wedstrijden haalde. De 12e wed strijd van de Dordtenaren tegen THOR is van geen belang meer voor de eindrangschikking. Roozen- burg liet er in deze afdeling geen twijfel over bestaan, wie de sterk ste is en werd met 22 punten uit 12 wedstrijden kampioen. De stand is: Roozenburg 1222; Achilles 12—15; BKC 12—14; THOR 11—11: Odi 12—11; Ten Donck 126; Zwervers 112. Schiedams laatste wedstrijd te gen Hou Stand eindigde in een ge lijkspel, 77. Door een kettingbot sing op de rijksweg naar Den Haag. waarbij de roodzwarten, gelukkig zonder ernstige gevolgen, betrokken raakten, arriveerden de Schiedam mers even voor tijd in de Marimba hal. Uiteraard was de concentratie bil de dames en heren niet helemaal aanwezig en stond Schiedam ai snel na de aanvang met 0—2 ach ter. Hans Jcsen bracht de achter stand terug tot 1—2 en Ger Over- kleeft bracht met twee treffers, na 13. de stand in evenwicht. Na 34 werd het 44 door Chris Nie hot. Ger Overkleeft. goed op schot in deze wedstrijd, maakte er met twee verre schoten 6—4 van. Hou stand gaf zich nog niet gewonnen en zag zijn doorzetten met twee doelpun- ten beloond. Chris Niehot schoot Schiedam naar 7—6, maar het laatste woord was aan de Hage- raars, die de eindstand op 7—7 oe- paalden. De stand in deze afdeling is: Schiedam 12—23: Hou Stand 12—18; Vlaardingen 11—15; rwr 11—9; Overkanters 12—6; Hoekse SV 125; Spartaan 12—2. 'tfs Als introductie hebben padre Co sens en De Graauw een actionpain- ting gepland: een soort losmaker- tje dat later zal worden omgezet :n een paint-in, geleid door één of meerdere kunstenaars, bijgestaan door padre Cosens „omdat dat nu eenmaal de man is die in die kerk het orgel trapt." De verwachtingen die beide ini tiatiefnemers hebben, zijn gema tigd optimistisch. „Tenslotte is het plan vanuit de zeelieden zelf voort gekomen." zegt De Graauw. „Hoe wel. je weet tenslotte nooit. Best mogelijk dat de belangrijkste aan stichters op het moment van het gebeuren zelf ergens in Singapore zitten." Er is iets aan de hand (Van een onzer verslaggeversl SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft vijf jongelui in de leeftijd tussen 18 en 2! jaar gear- j resteerd. De knap hebben in to- taal zes inbraken gepleegd. In een f distilleerderij stalen zij een antieke j klok en in een antiekhandel aan i het Broersveld werd voor 600 gul- den voorwerpen ontvreemd. Bij een inklimming in een slagerij op de Dam werd 200 gulden uit de kassa i gestolen. Voorts deden zij een po ging tot inbraak bij de kapsulefa- briek aan de Schie. De grote zaal zal tijdelijk veran derd worden in "een maritiem mu seum" voor zeiljachten van ver schillende wedstrijdklassen en naar bestaande schepen gebouwde sleep boten. vracht- en passagierssche pen, dat alles natuurlijk in minia tuur. Als pronkstukken van de show zullen onder meer te zien zijn een model van de .Nieuw Amsterdam" dat 2.40 m lang is, een vliegdek- schip in aanbouw en een aantal raceboten, die hoge snelheden kun nen ontwikkelen. Op de zeilschepen na worden alle schepen voortbewogen door elek- tro- of dieselmotoren of zijn vanaf de kant radiografisch bestuurbaar. Ook de Haagse Modelbouwclub zal met een deel van zijn vloot aan de show deelnemen. Niet-georganiseerde bouwers kun nen eveneens werkstukken voor de botenshow insturen, waaronder ook schepen '.alien die gebouwd zijn tot aan. de waterlijn en dus niet kun nen varen. Geïnteresseerden kunnen zich op geven bij de heer A. Krowinkel. Edisonstraat 32, tel. 376481. of bij de heer J. Kapel. Meiaoomsingel 160 in Rotterdam, tel. 189783. Voor ver voer van grote 'ooottypes kan even tueel gezorgd worden. De show be gint zaterdagmorgen om elf uur. fADVERTENTIE Ter openbare kennis wordt gebracht dat op dinsdag 16 maart 1971 de kandidaatstelling voorde verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal plaats hebben. Op die dag kunnen van 9 tot 17 uur lijsten van kandidaten worden in geleverd bij de voorzitter van het hoofdstembureau voor de kieskring Dordrecht of bij het door hem aan gewezen lid van dat hoofdstem bureau ter secretarie der gemeente Dordrecht. De voor de kandidaatstelling beno digde formulieren zijn tot en met de dag der kandidaatstelling ter gemeente-secretarie, afdeling bevol king, e.a., kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. Schiedam, 22 februari 1971. De burgemeester van Schiedam, H. ROELFSEMA. SCHIEDAM Voetgangers zul len tijdens de herstelwerkzaamhe den aan de Appelmarktbrug over de Lange Haven gebruik kunnen maken van een speciaal daarvoor aangelegde noodbrug. Het motor- verkeer zal omgeleid worden via de Koemarktbrug en de Beursbrug. Iphiup* 'iNt. jJjaüinasttaat 78 a j/SSfiHü .''iSchi^ain i ■JJ' Teleföoti *0ïÓ2086.38 rfi'itips dealer iVan een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeenteraad van Schiedam is unaniem akkoord gegaan met een motie van de PvdA- ers P. Boschman en A. Verlinde en de VVD-er G. P. Verhulsdonk om de brief, waarin de gemeenteraad van Berke! en Rodenrijs zich tegen de uitbreiding van de Luchthaven Rotterdam uitspreekt, te ondersteu nen. Ook wethouder B. E. Collé zegde zijn volle medewerking toe om de uitbreiding van de luchtha ven tegen te gaan. Ten behoeve van de gemeentelijke woningbouw waren per 1 januari jongstleden 500 woningen in uit voering, te weten één van de twee hoge Z-flats in Groenoord-noord met 240 woningen, de hoge toren flat sn 20 lagen aan de laan van Bolnes met 160 woningen en het flatgebouw aan de Nieuwe Dam- laan (bij het Nieuwlandplein) met 100 woningen. In januari werd even eens in uitvoering genomen de ho ge flat in 20 woonlagen met 160 woningen in Woudboek-zuid. In de particuliere sector waren per 1 jamtan 498 woningen in uit voering. Hieronder vallen drie pri vé- en drie dienstwoningen en te vens de derde Z-flat van het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds in Groenoord-west. Van de laatst genoemde woningen zijn in januari reeds 66 in gebruik genomen. In de premie-sector moeten nog 140 woningen worden gebouwd, waaronder 104 bejaardenwoningen van Humanitas. In totaal waren op I januari 332 woningen in uitvoe ring. Op het ogenblik worden nog voorbereidingen getroffen voor de bouw van 92 woningen aan de 's-Gravenlandseweg en ongeveer 320 woningen in oostelijk deel var. Woudhoek-zuid. (Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM De 9-jarige Arend van Hooff uit de Storkstraat is dinsdagmorgen op de Burgemeester van Haarenlaan aangereden door een personenauto. Het jongetje ne geerde een rood voetgangerslicht en liep tegen een auto op, die be stuurd werd door de heer A. K. Met een ambulance werd hij naar de dr. Noletstichting gebracht, waar bleek dat hij een hersenschudding had. Door sommigen wordt gezegd, al dus Van den Berg. dat ook de „normen van zedelijkheid" in Kommunio werden overschreden. Ook hic.o .sj wil hij van het col lege de waarheid horen. Mocht dit allemaal gebeurd zijn. dan wil het raadsllid weten wie hiervoor verantwoordelijk is. hoe lang Kommunio gesloten zal blij ven en wat het college denkt te doen om herhaling te voorkomen. Verder meent hij. dat er tercht grote onrust kan ontstaan onder de Vlaaedingse bevolking over mis bruik van gemeenschapsgelden in de vorm van subsidie aan Kom munio, wanneer sprake is van druggebruik en onzedelijk gedrag. Hij wil van het college zo snel mogelijk antwoord hebben om wanneer hij daar niet tevreden mee is. in de eerst volgende raadsverga dering op de zaak terug te kunnen komen. Het raadslid heeft zijn vragen gesteld na informatie te hebben ingewonnen over Kommunio bij de politie. Met leden van Kommunio heeft hij, vertelde hij, geen contact gehad. Volgens de politie is er geen sprake van dat op haar bevel Kommunio dicht is gegaan. Kom munio zou op eigen initiatief een tijdje gesloten zijn in verband met interne reorganisaties en omdat er een balans moet worden opge maakt. Het raadslid is met dit antwoord niet tevreden en heeft daarom het college verzocht alles eens nauw keurig uit te zoeken. m - SCHIEDAM Het Vrouwencon tact. van de Partij van de Arbeid in het district Delft houdt op dinsdag 2 maart zijn jaarlijkse ontmoe tingsdag in het wijkcentrum Wi- bautplein in Schiedam. 's Morgens spreekt dr. J. H. Lambers over een nog onbekend onderwerp, waarna de PvdA-vrou- wen vragen kunnen stellen, 's Mid dags spreekt mevrouw L. Sixma- van Dok over de Mayflower-school in Nigeria. Dit project van de PvdA- vrouwen wordt besproken met be hulp van dia's, die de spreekster zelf in Nigeria maakte. 'Niets aan de hand Overigens is Kommunio sinds maandag weer open. Het huis is inderdaad twee weken dicht ge weest. Volgens Fred was dat nodig om 'orde op zaken te stellen.' 'Kommunio is opengegaan, ter wijl er eigenlijk nog van allés in het gebouw moest gebeuren. We hebben een paar maanden gedraaid en al die tijd is er niets van geko men het huis verder op te knappen. We werken allemaal overdag. Kommunio is ieder weekeinde en bijna iedere avond open, dus er was voor ons eigenlijk geen tijd iets te doen. Daarom hebben we besloten Kommunio maar veertien dagen dicht te doen.' Die tijdelijke sluiting bleek ook voor wethouder Jac. van der Lin den van Jeugdzaken aanleiding te zijn. te denken dat er bij Kommu nio iets mis was. Hij en Kommunio- leden hebben vorige week een ge sprek gehad. De wethouder wi'de gewoon in lichtingen om, als er vragen zou- j den komen, te weten wat hij moet antwoorden,' vertelde Fred Spie renburg. Ook de wethouder is verteld dat er helemaal geen moeilijkheden zijn in Kommunio. 'Druggebruik is er helemaal geen probleem.' aldus het bestuurslid. 'Er is ooit wel eens een vechtpartijtje, waar in welke soos gebeurt dat nooit?' Het enige wezenlijke probleem waar Kommunio mee kampt, is het ruimtegebrek. Kommunio is name lijk één van de drukst bezochte jeugdcentra, ro niet het drukste, in Vlaardingen, SCHIEDAM Op vrijdag 26 februari houdt de wjjkvereniging Groenoord haar algemene leden vergadering in boerderij Land- vreugd. Omdat de ervaring uitwijst dat niet meer dan vijf percent van de leden een dergelijke bijeenkomst bezoekt, heeft het bestuur getracht de opkomst te activeren door na afloop van de vergadering (om streeks half tien) een partijtje bin go te organiseren. Dit heeft echter de consequentie dat alieen leden toegang hebben en deze avond een besloten karakter zal hebben. De vergadering begint om acht uur. 8

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2