Carmen en Sjef hebben n baby NEERLANDIAPRIJS J JONGENS VINDEN SCHAT Sportuitlaat knettert door naar rechtbank 13.98 Industrie bevolking inlichten over test- lawaai' ,IK GA DOOR, NU BELEID DUIDELIJK VERKEERD IS' A 95 'T FIJNE VAN DE MOSTERD G. Spruijts kruistocht voor gratis openhaar vervoer Weer brief aan raad bij nieuwe verhoging HOOGVLIETS PROTEST TEGEN HUURVER HOGING Veer Rozenburg /Brielle wordt duurder I, i Rijnmond DB: 15?ff Brand geblust op Nederlands schip Dividend bij KNSM naar negen gulden HET VRIJE VOLK PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Als je zo'n prijs krijgt, weet je dat je niet vergeten wordt. Maar dat wist ik toch al. Mijn kinderen ver geten me niet. Ze komen steeds hier op bezoek." APV ZQ wordt nu ook de mosterd voor uw kroket of bitterbal ge maakt. Als het goed is tenminste, want er zullen ook best fabrieken zijn die hef wat moderner aanpakken. Maar bij de Dgesburgse Mosterdfabriek wordt de mosterd nu nog net zo geproduceerd als in 1894. Een van de medewerkers van de fabriek kwam dat zaterdag bij de VVV op het Stadhuisplein laten zien als onderdeel van de Gelderse week van de VVV- actie De stad uit, het land in. (ADVERTENTIE) ter méulen 2 veren hoofdkussens ADVERTENTIE modieuze naadloze steunkousen van een bekende fabrikant strikt eerste keus (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Doe je nog pens wat?" werd er tegen het Rotterdamse ex-gemeenteraadslid G. Spruijt gezegd toen de datum van 1 maart verhoging van de RET-tarieven naderde. En inderdaad, zaterdag kreeg de gems i nteraad weer een adres van deze pleiter voor gratis openbaar vervoer, met zinsneden als: „Elk raadslid k&n weten, dat elke tariefsverhoging voor het open baar vervoer leidt tot reizigersverlies. Elk raads lid k&n weten dat de in april 1.1, doorgevoerde tariefsverhoging in de periode januari-november 1970 een verlies aan reizigers heeft opgeleverd van bijna 4'/2 miljoen." wmm, Üül G. Spruijt: „Geen stokpaardje." In de Burgerlijke Stand van Büjdorp wordt binnenkort een chimpansee bijgeschreven. Het sal echter nog wel even duren voor de kleine officieel geregi streerd kan worden. Op het ogenblik gaat het diertje nog volledig schuil in de vacht van moeder Carmen, die nu "onge veer 20 is. Van achter het glas hebben de oppassers nog niet kimnen vaststellen of de jong geborene een hij of een zij is. De jonge chimpansee is het vierde kind van Carmen, die in 1957 in de Diergaarde kwam. Vader SJefke, die uit Antwerpen stamt, is 28. ROTTERDAM Zuster Leuntje Westerveld, 88 jaar, heeft "wegens bijzondere verdiensten als ver pleegster" de Visser Neerlandia- prijs gekregen. Zaterdagmiddag ontving ze de tweeduizend gulden plus een oorkonde in de Haagse Rolzaal, samen met twaalf andere Nederlanders en Vlamingen, die de prijs wegens hun bijzondere daden of gedragingen kregen. De zuster zit nn alweer rnstig in haar kamer aan de Putsebocht; al leen de oorkonde en de vele bloe men herinneren aan de grote prijs uitreiking. Zelfs op de tram zeiden ze Tante •wW*' j Zuster „tante" Leuntje Westerveld met bloemen en oorkonde van de Visser Neerlandia-prijs. Zuster Westerveld ("„Niemand kent mijn naam eigenlijk. Zelfs op de tram zeiden ze altijd Tante te gen me, zo noemden de kinderen me.") heeft 44 van haar 68 levens jaren besteed aan het verplegen. Zesendertig jaren daarvan besteed de ze aan gestoorde kinderen. Tot haar 62e, nu zes .iaar geleden, werkte ze als „moeder" in haar „gezin" met wel 40 kinderen. De oudsten liepen tegen de veertig, de kleinsten waren baby. „Het is begonnen met zes kinde ren op de Dordtselaan" vertelt ze vrolijk in haar kamertje, twee trappen hoog boven de Putsebocht. „In 1934 werd mijn moeder ziek, en ik, de enige ongetrouwde, moest haar verzorgen. Ze zeiden toen te gen mij: neem een paar oude da mes in huis, dan kun je die verzor gen. Maar nee, daar voelde ik niets voor. Ik wilde liever voor jonge mensen zorgen." Via de directeur van het Coolsin- gelziekenhuis, waar zuster Wester veld tot dan toe had gewerkt, kwamen de kinderen naar het huis aan de Dordtselaan, Het werden er steeds meer, verhuizing naar 'n groter huis aan de Pleinweg was onvermijdelijk. Er kwamen kir,de ren met suikerziekte, kinderen in het gips, epileptici, spastische kin deren die vaak bovendien ook geestelijk een stoornis hadden. „In de oorlog hebben we onze woonkamer ook leeggemaakt. Van wasmanden en zo maakte ik dan wiegen. We hebben toen wel 17 baby's gehad, die vaak niet levens, vatbaar waren. Er waren ook Jood se kinderen, die hebben de oorlog bij ons ondergedoken gezeten,. Za terdag kwamen er nog telefoontjes en telegrammen uit Amerika van de ouders. Ze vergeten me echt niet." Zuster Leuntje heeft nooit hulp gehad bij hagr werk. „Dat kon ik niet betalen. Van sociale zaken Icrijg je niet zoveel geld per kind per dag. En omdat het allemaal particulier werk is, moest ik veel belasting betalen." In 1947, toen, haar oude moeder was overleden, zeiden de zussen en broers: „Je moet maar uitschelden met dat slavenbaantje, ga toch naar het ziekenhuis terug." De Tante wilde toen haar kinde ren niet meer verlaten. 'Nee' zei ze, 'Jullie hebben je gezin, ik blijf by het mijne.' In 1954, het gezin was toen naar een nog groter huis aan de Een- drachtsweg verhuisd, groeide de eisen en de kosten zuster Wester veld boven het hoofd. Ze maakte van haar huis een Stichting, waar uit later de Stichting Rotterdamse Kindertehuizen groeide. De Stich ting kon een huis aan de Essenlaan kopen, en daar staat huize Geeran- ja nu. Onder een echte directrice, geen 'tante' meer. Zuster Leuntje: 'Ik sliep met m'n deuren altijd open. ik kende elke stap. Ik wist welk bed er kraakte. Je was moeder voor de kinderen. Sommigen kreeg ik toen ze vier wa ren, ze zijn tot hun veertigste ge bleven. Gelijk met mij zijn ze weg gegaan. Nu zijn er aan de Essen- laan alleen kinderen van 6 tot 14 jaar. Nee, ik ga er niet vaak kijken, het doet me nog te veel.' (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twee op de speelweide aan de Valkeniersweg spelende jongens van 13 jaar heb ben daar zaterdag twee linnen zakken gevonden die gedeeltelijk onder de grond zaten. In de zak ken: enkele stukken gereedschap, een scheerapparaat, een draagbare radio, diverse gouden en goudkleu rige sieraden en een flink aantal buitenlandse ;nten. De politie onderzoekt of deze voorwerpen van diefstal afkomstig zijn. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Produceert een op een auto gemonteerde sportuit laat meer lawaai dan wettelijk is toegestaan? Op die vraag zal de Rotterdamse rechtbank over enkele maanden een antwoord moeten geven. De rechtbank krijgt dan een zaak tegen twee antomobilisiten te behandelen, die op de Maasboule vard gereden hebben met een auto met sportuitlaat. Tijdens een door officier van Justitie mr. W. D. van Meeter uitgelekt proefproces wer den de mannen door de kanton rechter op 2 februari beiden ver oordeeld tot een boete van j 75. De kantonrechter en de officier van Justitie waren eensgezind in hun veroordeling van het verschijn sel sportuitlaat. De officier noemde de vervolging van de twee automobilisten „een bijdrage van het openbaar ministe rie aan de milieuhygiëne", de kan tonrechter wilde dit eerste justitieel optreden tegen sportuitlaten als het begin zien van een krachtige aanpak van verkeerslawaai over de hele linie. Een van de veroordeelden, een 26-jarige elektromontcur, heeft al aangekondigd dat hjj bij de recht bank in appel zal gaan. Hij vindt de hem opgelegde straf onrecht vaardig en de boete van ƒ75 te hoog. Vermoedelijk zal ook de tweede veroordeelde geen genoegen nemen met de uitspraak van' de kantonrechter. het winkelen waard Ondanks alle kunstprodukten blijft de vraag naar echte veren kussens erg groot en daarom dachten wij wel, dat deze aan bieding op prijs wordt gesteld. Veren hoofdkussens met prima gewassen tijk, blijvend verend en goed gevuld. Deze kussens, snijmaat 60 x 70 cm, nu per 2 stuks voor nog géén veertien gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de verkoop van deze veren hoofdkussens, goed gevulde, biijvend verende kus sens, overtrokken met prima ge wassen tijk in wit, snij maat 60 x 70 cm, per 2 stuks voor Halfdons hoofdkussen voor 10.75 Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rijnmond kon bij de geluidhinder in Brielle begin deze maand, veroorzaakt door test- Pipcedures voor de nieuwe ethy- leenfabriek van de Gulf Oil Raf finaderij, niet ingrijpen omdat het openbaar lichaam geen hinderwet bevoegdheden heeft. Dit antwoord geeft het dagelijks bestuur vpn Rijnmond op schrifte lijke vragen van het raadslid me vrouw H. J. Keppler-Timmenga (p.v.d,a.). Rijnmond zal er bij de gemeenten Rotterdam en Rozen burg op aandringen, dat in soortge lijke gpvallen direct maatregelen genomen worden. De directie van Gulf Oil Is mee gedeeld dat kennisgeving vooraf van de testprocedures, juister ge weest zou zijn. 'Wanneer nog meer van d-rge- lijke lawaaierige tests worden on dernomen, moet de bevolking van tevoren tijdig op de hoogte worden gesteld van wat haar te wachten staat,' aldus het dagelijks bestuur van Rijnmond, dat deze gedragslijn aan alle directies in zijn gebied aanbeveelt. Een grandioze kousen-aanbie dingnu naadloze steunkou- "sen van een prima kwaliteit voor een ongekend iage prijs. Modieuze naadloze steunkou- sen van een bekende fabrikant, strikt Ie keus, nu in 2 mooie kleuren en de maten 8% t/m 11, dus ook voor de grotere maten. Nu koopt U deze kvyajiteits steunkousen, uit de serie van f 15,90, voor nog géén vijf gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op de parterre de verkoop van deze modieuze naadloze steun kousen, strikt 1e keus, in 2 mooie kleuren en de maten 8% t/m 11, per paar voor oer jm 4 Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best Als lid van de gemeenteraad (voor de PvdA' un de heer Spruijt bjj elk voorstel betreffende de RET hardop filosoferen over gratis bus- en tramvervoer. Bij de openstelling van de metro vroeg hij in elk geval déze vervoersvorm kosteloos ter be schikking te stellen. Als ex-raads lid (sinds 1 september) begonnen zijn handen te Jeuken toen B. en W. In november een forse verho ging van de RET-tarieven voor stelden. Hij stuurde de raad, zoals elke burger kan doen, een brief. Nu Weer. Waarom? „Ik vind het zo stom, want de zaak is duidelijk. Het staat bij voorbaat vast dat ook deze verho ging weer zal leiden tot verlies van reizigers, We houden allemaal ons hart vast over de ontwikkeling van de auto, maar wat doet de gemeen te? Het particulier vervoer bevoor delen door het openbare steeds duurder te maken." Heeft een adres aan de raad wel effect? Verkeerd beleid „Ik weet dat ik een helebjel mensen ermee irriteer. Maar ik ga door, nu het zo duidelijk is dat er een verkeerd beleid wordt gevoerd." voerd." De heer Spruijt is overigens blij dat hij „van onverdachte zijde een opvolgster" in de raad heeft gekre gen, mevr. drs. N. Smit-Kroes van de WD. „Haar wil lk steunen met dit adres," zegt hij. Overigens ziet de heer Spruijt overduidelijk dat het gratis maken van bus, tram en metro niet vol doende is om de auto uit de stad te houden. Op de 'dag van het open baar vervoer' zoals de PvdA-raads- leden Lems en Van der Vlerk zich die voorstellen, zal blijken dat een autobezitter niet opeens de tram pakt omdat hij gratis mee kan, zegt de heer Spruijt. Ook het 'wegpesten van langpar- keerders' is niet effectief. Nee, je moet gewoon zorgen dat iemand die naar de stad moet, eerder bij een bus- of tramhalte is dan bij zijn auto, dan is de keus om verder te reizen met het gratis openbaar vervoer niet moeilijk. De heer Spruijt weet wel hoe dat zou moe ten:verbieden om tussen vier en vijf uur 's morgens je auto op straat te hebben staan (een alge heel parkeerverbod dus). Verwacht de heer Spruijt dat de gemeenteraad ooit tot gratis open baar vervoer zal besluiten? 'Het gaat erom dat de stad wordt, ont last van de auto. Als de raad een andere weg vindt om langs dat probleem te komen, vind ik dat best. Gratis openbaar vervoer is voor mij bepaald geen stokpaard je.' (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Huurders- vereniging „Hoogvliet" belegt een protestvergadering tegen de huur verhogingen door de huurharmoni- satlewet. De bijeenkomst begint donderdagavond 4 maart om 8 uur in de Zevensprong, Sara Burger- hartweg 2. Sprekers zijn de heren J. C. Kombrink, hoofdbestuurder van de PvdA en A. Buur, wetenschappelijk medewerker van de bouwbedrijfs- bond van het NW. De huurhannonisatiewet harmo nieert volgens het bestuur in het geheel niet met de opvattingen van de huurders, die leven in een ge bied waar alarmeringen tegen ver regaande luchtverontreiniging sche ring en inslag zijn. Het wonen nab(j industrieën geeft gevaren en er ts achterstand op het gebied van re creatiemogelijkheden en medische begeleiding f artsen tekort). Op het gebied van het basison derwijs is ook nog het nodige te doen, zo voert het bestuur aan. Het wil deze mening uitdragen met steun van za veel mogelijk stemmen uit de wijk. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De tarieven van het voetveer Brtelle-Rozenburg gaan met 80 tot 200 percent om hoog, wanneer Provinciale Staten het voorstel van GS aannemen. Dit ls nodig om in het tekort van dit recreatieveer te kunnen voorzien. De pont vaart in april en septem ber alleen in de weekeinden. In de overige zomermaanden vaart de boot van 8 tot 19 uur. Kinderen tot en met dertien jaar gaan straks vijftien cent betalen in plaats van de stuiver die tot nu toe neergelegd moest worden. Voet gangers kost een overtocht een kwartje (was een dubbeltje), fiet sers betalen veertig cent was twintig cent) en bromfietsers twee kwartjes (was dertig cent). De ta rieven z(jn sinds 1961 niet gestegen. Toen was het veer ook nog bestemd voor auto's. Na de opening van de brug over de Briesche Maas is het veer die bron van inkomsten kwijt geraakt. MARSEILLE APP) De brand aan boord van het Nederlandse vrachtschip Annenkerk in de haven van Marseille is geblust. Vier brandweermannen, die by de be strijding van het vuur door de dichte rook bedwelmd raakten, zijn in ziekenhuizen opgenomen. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Vrydag ontstond de brand In een ruim met kopra, sisaï, kapok en koffie. De Annenkerk behoort aan de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij (VNS) in Den Haag en meet 7.904 ton. De bemanning bestaat uit 56 koppen. AMSTERDAM (ANP) Konink- Ujke Nederlandsche Stoomboot- Maatschappü N.V. in Amsterdam heeft aan de aandeelhouders voor gesteld het dividend over 1970 van zeven tot negen gulden te verho gen. De algemene jaarvergadering zal plaatsvinden op 29 april. J

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1