John van de Rest en de NR T-demoera tie Tien percent van metro klanten is automobilist parkeren Rhoon boos over grens- ontwerpen van de provincie de Doélen Geen titel, toch feest de postgiro Standpunt van GS Snel groot vliegveld in Z.W.- Nederland BETRAPTE INBREKER STEEKT MET SCHROEVE- DRAAIER m mm Centrum Europese export do's makkelijk! 1 Parkeren In 1966 E woensdag 3 maart grote zaal 8.15 uur het beroemde amerikaanse één enkel optreden prijzen f 7.50 ttm f 15.- kaartverk. dag. van 10-16 uur iel. dag. van 12-16 uur 132490 Lijk opgehaald met de girobetaalkaart kunt u gegarandeerd overal betalen! DINSDAG 2 MAART 1971 1„Een acteur heeft maar één grote angst en dat is et voorstelling missen. Daarom hangt bij elke toneelspel op de w.c. of achter de voordeur een lijst met speeldata." HET VRIJE VOLK PAGINA 13 i '-VJ 2 „De brandweer werkt ons erg tegen. De première van Koning Jan was bijna niet doorgegaan, omdat het decor twee dagen tevoren was afgekeurd. De glijbaan, waarop de rode platen (symbolen voor het bloedvergieten) in elkaar wer den gelegd, eindigde voor het brandscherm. Toen moest er nog gauw een nieuwe constructie gemaakt worden, zodat het brandscherm toch naar beneden kon vallen om het toneel luchtdicht van de zaal af te sluiten. En toen we in Amsterdam kwamen werd alles opnieuw door de brandweer gekeurd. Toen.moest het plastic eten vlak voor het opdienen op het toneel natgespoten worden." g#lllÉlSÉïifiii John n. cL Rest: ,£r is hier gewoon geloof." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „De stor men die over het toneel ge waaid zijn hebben het demo cratiseringsproces versneld. De acteur is nu bereid naast het spelen van een rol ook een stuk verantwoordelijk heid op zich te nemen. Dit gezelschap is nog nooit zo'n eenheid geweest. Er is hier gewoon geloof." ROTTERDAM Tien percent van de metrorei zigers beschikt over een eigen auto, maar reist toch dagelijks met de metro. Van de bus- en trampassa giers zou 4 Ms percent de reis ook met de eigen auto kunnen maken. Deze cijfers kwamen op 10 november vorig jaar aan het licht toen de Verkeers dienst Rotterdam een on derzoek instelde onder de RET-reizigers. Er kan nog meer bij, ■'ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Korea, dat volgens de directeur van het Korean Trade Centre, de heer Hae Young Lee, thans in heti klein dezelfde ontwikkeling doormaakt als grote buur Japan, heeft Rotterdam als distributiecentrum gekozen van Zuid- j koreaanse exportprodukten naar West-Europa. j (ADVERTENTIE) Jo Nieuwe werkwijze uit de chaos John van de Rest spreekt deze saamhorigheidsgedachte over het Nieuw Rotterdams Toneel met gro te stelligheid uit. Ontspannen op een bank in zijn directiekamer lijkt hij jonger dan dertig, ziet hij er niet uit als een toneelleider. "Ben ik ook niet. Als ik een acteurskan tine binnenkom gaan ze echt niet zwijgen. Ik kan gëMdkag me -zelf zijn." Anderhalf jaar geleden werd hij in de top van het NRT opgenomen, vlak na de dood van leider Rob de Vries. John: "De voorman -was weggevallen. Er heerste hier eigen lijk een chaos. Er werd eindeloos vergaderd, vergaderd, vergaderd. En nu weet ik zeker dat uit al dat geharrewar heel wat nieuwe werk wijzen zullen voortvloeien. Volgend jaar wordt dat naar buiten toe wel duidelijk." Drie jaar geleden begon het de mocratiseringsproces bij het NRT. In de loop der tijd stelde het ge zelschap zelf een structuurrapport op. En dat werd door directie en bestuur geaccepteerd. De acteurs hebben nu ook achter de coulissen wat te vertellen. John: "Die democratisering was al goed te merken bij Koning Jan, het laatste stuk ht ik heb geregis seerd. Het was voor mij de eerste keer in Rotterdam, dat ik echt ont spannen kon werken. De acteurs kwamen nu ook steeds zelf met ideeën aandragen. Ik hoefde die al leen maar door mijn trechter te laten gaan. Voor het eindresultaat zijn we allemaal verantwoorde lijk." In Koning Jan voeren koningen, als vrienden onder elkaar, onder het theedrinken een spelletje oor log. Buiten hun vestes' vloeit het bloed. Het is een cynisch spel van de Zwitserse schrijver Friedrich Dürrenmatt, een politiek schaak spel, waarbij de zetten de lachlust opwekten. John wan de Rest: "Ik geloof dat het voor een groter publiek is dan nu blijkt. Het lijkt óp een konings drama, dat schrikt af. Maar je kunt in de zaal actief meespelen. Langzamerhand leg je de legpuzzel van het totaal in elkaar." De kritieken in de dagbladen waren lovend, op een paar uitzon deringen na, maar John van de Rest is van mening, dat de modreclame de mensen naar de schouwburg lokt. „Een slechte kritiek houdt de mensen buiten het theater, maar een goede schrijft ze er niet in. Overigens zijn de negatieve kritie ken soms de beste." De negatieve kritiek op het be leid van het NRT, vooral op het financiële, vindt hij onterecht. „Er wordt wel vaak gedacht: die ac teurs hebben maar een luizebaan- tje. Maar dat salaris valt erg te gen. En dan 's avonds spelen, soms Ver weg en 's ochtends weer repete ren. voor een ander stuk. We worden nogal gestoord in ons werk. Nieuw links in de PvdA hier vindt dat we te veel geld uit geven. Mensen als raadslid Chris Ribbius moeten, toch beseffen dat ze met htm voortdurende acties over kleinigheden een duidelijk in opbouw zijnd gezelschap remmen. Ze spelen rechts in de kaart. Het is toch doodeng wat zo'n partij als DS'70 voor subsidieverlaging voor kunst wil. In plaats van honderd miljoen erbij." Chris Ribbius (later door de tele foon): „Ik vind inderdaad dat het NRT niet sober genoeg met over heidsgeld omspringt. En ik zal dan ook niet ophouden de vinger op de zere plekken te leggen. Als het NRT het geweldig zou doen alle maal, zou het veel minder vatbaar zijn voor kritiek. Maar het doet niet wat het zou moeten doen. Bij toneelgroep Centrum werken Peter Oosthoek en Gerbea Hellinga aan toneel, dat iedereen aanspreekt. Stukken als Kees de jongen, Te huis en Kwasten hebben duide lijk herkenbare situaties. John van de Rest wil het publiek verrassen, de communicatie tussen zaal en acteurs bevorderen. Maar wat kan je als publiek terugdoen? Je kan hoogstens boe roepen." (Van een onzer verslaggevers) De cijfers 10 en I'm slaan op de „vaste klanten" van de RET. Worden de „af-en-toe"-reizigers erbij geteld,dan blijkt dat twaalf percent van de metrorei zigers zonder meer de auto had kunnen nemen en van de bus- en tramreizigers 6 bi. „Waarom neemt u de metro in plaats van uw eigen, auto?" vroeg de Verkeersdienst. „Ik raak mijn auto niet kwijt in de stad" en: „Je verliest te veel tijd in die verkeersknopen bij de tunnel en de bruggen," luidden, de antwoorden voornamelijk (in de verhouding 4 op 3). Dezelfde motieven gelden, voor de automobilisten die bus en tram prefereren, maar dan wordt vier keer „parkeren" ge noemd tegen één keer „ver keersmoeilijkheden". (Dat de metroreizigers vaker de ver keersmoeilijkheden als motief noemen, komt vooral omdat zij vrijwel allemaal de rivier krui sen.» In een getal uitgedrukt zinkt dit alles in het niet bij degenen die (om watvoor reden ook) toch de eigen wagen blijven ge bruiken. De Verkeersdienst durft op grond van dé steek proef te stellen dat 12.000 auto bezitters de metro namen en zo de rivier kruisten. Op dezelfde tiende november werden 140.000 auto's geteld die via Maastun- neb Willemsbrug en Van Brie- nenoordbrug de rivier kruisten (waarbij wél veel doorgaand of semi-doorgaand verkeer moet zitten, maar hoeveel is onbe kend). De Verkeersdienst geeft ook nog de resultaten van vroegere enquêtes. In 1966, voordat de metro er was, had 3 percent van de bus- en tramreizigers in Rotterdam de reis ook met eigen auto kunnen maken; voor de grote steden in Nederland was het percentage drie (en dat was het in Den Haag in 1968 nog). Ruim de helft van de RET- reizigers bestaat uit mannen; in de tram ligt het percentage zelfs op 55. Van de metroreizi gers is 83 percent tussen de 18 en 65 jaar. In bus en tram wer den een' paar percenten meer bejaarden aangetroffen, .Interessant kan tenslotte zijn dat 32 percent van de metrorei zigers een rijbewijs hee m van de tram- en buspassagiers 25 percent. (Van een onzer verslaggevers) RHOON Het college van B. en W. kan niet akkoord gaan met de in persberichten aangekondigde plannen van het provinciaal be stuur om van Hoogvliet, Poortugaal en Rhoon één gemeente te maken. B. en W. zijn wel bereid een alter natief te stellen om, wanneer de op Poortugaals grondgebied gelegen wyken Meeuwenplaat en Zand plaat toegevoegd zijn aan Rotter dam, het oude dorp Poortugaal sa men te voegen met de gemeente Rhoon, met als westelijke grens de Zoomseweg. Burgemeester J. Bos deed deze mededelingen maandagavond in antwoord op schriftelijke vragen van de liberale fractie, waarin naar de juistheid van de persberichten sn naar de reacties van het college werd geïnformeerd. De heer Hoogstad (p.v.d.a.) vond het een blamage van de provincie als de persberichten wel juist zijn en het college deze berichten uit de krant moet vernemen. De heer S. J. R. de Monohy (v.v.d.) was blij met de antwoorden van de burgemeester. Naar zijn mening waren de felle reacties van Rotterdam een bewijs dat het geen loze berichten zijn geweest. Toen burgemeester Bos door me vrouw Kruithof (c.-h.) in het nauw werd gedreven met de vraag of hy niet onmiddellijk had gereageerd, zei hy, inderdaad gebeid te hebben waarbij hem van de zijde van de provincie was medegedeeld, dat het standpunt van Gedeputeerde Sta ten in deze kwestie nog niet is uit gekristalliseerd. Wethouder Euser (c.-h.) zei t« weten dat over de opzet van West- IJssehnonde in Rijnmond plannen leven die nu een definitieve vorm hebben gekregen en binnenkort openbaar zullen worden. ROTTERDAM De politie heeft maandag de 19-jarige ma troos D. P. gearresteerd. De man was het afgelopen weekend bij een inbraak in de Busken Huetstraat betrapt door de bewoners, de 56- jarige kantinebeheerder H. J. De zeeman stormde toen met eer, schroevedraaier op J. af en ver wondde hem aan zijn keel. (Van een onzer verslaggevers) PDTTERSHOEK Ook dit jaar weer geen wereldtitel voor Cees Verkerk maar wel een derde plaats in Gotenburg. En daarom toch weer de nu al traditionele huldiging van Keessie in Putters- hoek. Enkele duizenden waren er op de been om Cees. die wereld kampioen Ard Schenk, coach Leen Pfrommer en zijn persoonlijke vriend, oud-wereldkampioen Fred Anton Maier in zijn gevolg had, nu al voor de zevende keer in te ha len. Na een rijtoer in een open jeep door het dorp begroette burgemees ter A. Schreuders de schaatsers aan boord van het schip van de familie Verkerk in de Puttershoek- se haven. De schaatsers waren al flink in de bloemen gezet, maar voor Cees was er nog een extra cadeau van zijn fans: een draagbaar televisie toestel. Korea kiest Rotterdam Midden dit jaar neemt de Ko reaanse regering 1400 m2 gehuurde opslagruimte in het Rotterdamse havengebied in gebruik. Van daaruit worden de goederen verder getrans porteerd. De export naar Europa omvat vooral textielprodukten. In 1969 bedroeg de export naar Europa 110 miljoen dollar, vorig jaar 150 miljoen, dit jaar wordt op 200 mil joen gerekend. Dit jaar Is Korea voor het eerst vertegenwoordigd op de voorjaars- beurs Utrecht. De Koreaanse ex port neemt toe met 'n percentage j van ongeveer 40 percent. Vorig jaar i werd voor een miljard dollar geëx- I porteerd, dit jaar voor 1,3 miljard. Grootste afnemers in volgorde van belangrijkheid; VS, Japan, Z.O.-Azie Europa. i „We hebbên Nederland als brug-1 gehoofd gekozen om zijn goede bereikbaarheid via havens, om ken- j nis van zake» met name op textiel- gebled en om de snelle douaneaf handeling en de handelsgeest van j de Nederlanders." aldus de direc- teur. j (Van een onzer verslaggevers» ROTTERDAM Uit het water van de Waalhaven is het stoffelijk overschot opgedregd van de 42-ja- rige bediende M. J. H. Sereurs uit de Aleidisstraat die sinds 22 Ja nuari vermist werd. ja, (Van een onzer verslaggevers» ROTTERDAM Vestiging van de tweede grote Nederlandse luchthaven in zuid-west Neder land moet met kracht worden na gestreefd, vinden GS van Zuid-Hol land. De Rotterdamse agglomeratie samen met bevolkingsconcentraties in Noord-Brabant en Zeeland, biedt namelijk een voldoende aan tal mogelijke luchtreizigers. In hoeverre bij deze zaak ook met de Antwerpse stedengroep re kening kan worden gehouden, moet nader bestudeerd worden. Afgezien van de gunstige wisselwerking voortkomend uit een agglomeratie met Ln de nabijheid een luchtha ven, biedt een dergelijk vliegveld de nodige afwisseling in werkgele genheid. Een nieuwe luchthaven geeft naar schatting aan ruim 20.000 personen directe werkgelegenheid. Voor G S staat vast, dat een vliegveld in Z- W Nederland structureel moet pas sen in de door hen voorgestane ontwikkelingszone over de Bra bantse Wal. Omgekeerd kan een luchthaven daar de aswering be vorderen. Bij een geraamd aantal van 35 miljoen passagiersbewegingen om streeks het jaar 2000, moeten in de drukste uren ongeveer 20000 per- sonenverplaatsingcn per urn* naai en van deze luchthaven verwacht worden. Dat vraagt naast een spoorlijn een auto (snel)weg met twee maal twee of twee maal drie rijstroken. 'M

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1