Van mooie afspraken nog weinig verwezenlijkt Brand in watertoren Recreatfepta Sernisse aanvaard Volkstelling Schiedam onverwacht positief m m Hand haaf waardevolle bestaan.de elementen in nieuwbouwwijk Burgemeester door raad herbenoemd te nachtelijke transporten van Ci NVJ verrast door ont werp-statu ten regionale omroep Juridische discussies leiden tot amandement Sursuin Corda concerteert Brand in leeg pand IR. B. C. VAN GENT. ARCHITECT GEMEENTE Dader inbraak aangehouden Bouw woningen W oudhoek-Zuid Zes weigeringen E m 9 Formalistisch LDAG MAART 1971 HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het monsterverbond in de Schiedamse ge meenteraad, de coalitie tussen VVD, CPN. D'66, PvdA en PPR, heeft tot nu toe nog niet gewerkt tot tevredenheid van alle partijen. De groep van 23, zoals het verbond in de wandel gangen wordt genoemd, vergaderde gisteravond na afloop van de raadsvergadering in het stadhuis. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ondanks een breedvoerige juridische dis cussie heeft de gemeenteraad van Schiedam gisteravond be sloten tot de bouw van 330 eengezinswoningen in 't oos telijke gedeelte van Woud- hoek-Zuid, Door de beslissing van gisteravond heeft de ar chitect nu officieel zijn op dracht binnen en kunnen de eerste stappen worden gezet. Drs. J. Houtman (v.v.d.) verdedigt het Bernisseplan: Schiedam moet wel naar buiten Deze boerderijen zullen in het plan voor Woudhoek-zuid gewoon worden opgenomen. BRIEFWEGERS SCHIEDAM „Waardevol le bestaande elementen als oude boerderijen en houtop stand moeten In een nieuw bouwwijk gehandhaafd wor den," zo schrijft ir. B. C. van Gent, architect van de ge meente Schiedam, in zijn toe lichting op het plan voor Woudhoek-Zuid, Sdat hij don derdagavond voor de Com missie Stadsontwikkeling en Stadsuitbreiding verdedigde. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gezamenlijke fracties van de VVD, CPN, D'66, PvdA en PPR uit de Schiedamse gemeenteraad hebben besloten om de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland positief te adviseren inzake de herbenoeming van burgemees ter H. Roelfsema. P A U111A 14 Ontevreden] leid over Grote coalitie Het raadsstuk, dat het voorstel van het college van B. en "W. be vatte, leverde voor de fractieleider van de KVP mr. M. J. M. van Kin deren nogal wat problemen op. Wethouder B. E. Collé «c.p.n.i had het stuk zo opgesteld, dat hij voor bijging aan een artikel uit de wet op de ruimtelijke ordening. Van Kinderen die twintig jaar lang zijn voorganger was geweest j en die als jurist gespecialiseerd is op bouwverordeningen en dergeiij- j ke, was natuurlijk hét raadslid bij i uitstek om Collé op zijn juridische blunder te wijzen. Deze antwoordde hem op etn driftige manier en 1 maakte er een klein beetje een po- j litieke zaak van. I De PvdA-fractie. die in eerste in- j stantie alleen wenste in te gaan op I detail-technische punten over ge- luidshinder e.d.. sloot zich later j aan bij de KVP-man Van Kinde- j ren. Hij had inmiddels zijn bezwa- ren omgezet in een amendement, j dat door het college onder druk j uit de raad werd overgenomen, j De einduitslag komt hier op neer i dat de architect zijn plannen j slechts klaar kan gaan maken en I dat de raad later een beslissing j neemt over de definitieve bouw. Vertraging voor het werk. waarvan i iedereen heilig overtuigd was dat het zo sr-n mogelijk moest begin nen. zal as ze procudure niet ople ven. (Van een onzer verslaggevers» MAASSLUIS Een kleine brand heeft gisteravond gewoed in de wa tertoren. Het vuur. dat ontdekt werd rond half negen, trok Maas- sluise brandweerwagens naar de brand. Binnen eer. half uur was de Maassluise brandweer de situatie meester. Wat de schade is, kan niet gezegd worden aangezien de water toren. die er al bouwvallig bij stond, een dezer dagen wordt ge sloopt. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De christe lijke harmonievereniging Sursum Corda geeft vrijdag 12 maart een concert in De Stadsgehoorzaal. De aanvang is acht uur. Voor het aan elkaar praten van de nummers zal de jonge Vlaardingse conferencier Joop Vos zorgen. Interessant is het optreden na de pauze van een balletgroep van me vrouw P. Kassels-Kroon, directrice van het Vlaardingse Instituut voor muziekheilkunde en bewegingsleer. Er zal gedanst worden met bege leiding van blazers en slagwerkers van het korps. In de pauze vindt een loterij plaats. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN —In een leeg staand pand aan de Schoutstraat is gistermiddag brand ontstaan. Een gedeelte van een houten trap ver brandde. De brandweer heeft het vuur geblust. De oorzaak moet ge zocht worden bij kinderen die met vuur gespeeld hebben. Daar bleek, dat de vertegenwoor digers van de meest uiteenlopende partijen ook nog steeds dezelfde i meest uiteenlopende standpunten verkondigen. D'66'er Van Oosten was zonder meer teleurgesteld. In september 1970. toen de coalitie zich noodge dwongen formeerde, omdat Schie dam anders geen wethouder had gehad, zijn tussen de vijf partijen afspraken gemaakt over punten die men gezamenlijk wilde realise ren. Van Oosten noemde voor de vuist weg een aantal belangrijke punten op. waarvan de meeste zelfs niet in behandeling zijn geweest: de aan stelling van een sociaal raadsman, de openbaarheid, de voorlichting. De openbaarheid van de commis sievergaderingen. waarover binnen de 23 duidelijke afspraken z.ijn ge maakt in '70 is tijdens de behande ling van dit punt in de raad door de meeste fracties uit de groep angstvallig afgehouden. Van Oosten, die sprak namens zijn hele fractie, noemde het een ernstige zaak. Van diverse zijden werd toen aangedrongen op geregeld contact tussen de 23 raadsleden onderling. Hoewel niet allen die behoefte zo sterk vochten werd afge sproken voortaan wat meer met el kaar rond de tafel te gaan zitten. Als eerste afspraak legden de aanwezigen vast. dat er na de eerstkomen raadsvergadering i dinsdag 23 maart i een bijeen komst van de 23 zal worden gehou den. Deze vergadering zal ook in het openbaar plaatsvinden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De volkstelling in Schiedam is tot nu toe onver wacht positief verlopen. Het aantal weigeraars bedroeg maandagmid dag exact zes. Vandaag kunnen er nog een paar bijkomen, maar de afdeling bevolking van het stad huis is niet bang voor een misluk king. Zes weigeringen is zo weinig, dat het geen invloed zal hebben op het verloop van de telling. Het is eigenlijk nauwelijks in percenten uit te drukken, liet het stadhuis weten. Een tegenvaller in Schiedam was. dat een groot aantal gehuwde echtparen, waarvan beide partners overdag werken, niet thuis aange troffen werden. Het heeft voor de tellers nogal wat extra tijd en moeite gekost om 's avonds bij deze mensen terug te komen. De mede werking van de Schiedamse bevol king was optimaal. Er zijn maar enkele tellers die hun werk op de stoep hebben moeten verrichten. Afdeling bevolking: "Een groter gevaar liepen de tellers door de vele kopjes koffie dan door de wei geraars." De zes weigeraars komen niet uit kringen van de actie-voer ders tegen de volkstelling. Twee van hen. zo liet de afdeling bevol king weten, komen uit arbeiders kringen en vier uit de middenklas se. (Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM Met de schamele verhouding van zeventien slem- men voor en zestien tegen heeft de gemeenteraad van Schiedam gisteravond besloten deel te ne men in het recreatieplan Bernis- se. Schiedam heeft zich daarmee verplicht om jaarlijks zo'n 76.090 gulden op tafel te leggen om de exploitatiekosten van het plan, dat een project is van meer ge meenten, te dekken. Voor de gemiddelde Schiedam mer heeft het plan de eerstko mende jaren nog maar weinig mogelijkheden: Bernisse biedt vooralsnog alleen recreatie aan mensen die een auto hebben. Het plan is geprojecteerd op de Zuid hollandse eilanden ongeveer veer tig kilometer van Schiedam af. Behalve het college van B. en W, en de fractie van de PvdA stelde de hele raad zich op tegen het deelnemen van Schiedam in dit plan. Er ontwikkelde zich een felle discussie in de gemeente raad, waarin van de kant van het college werd benadrukt hoe wei nig recreatieve mogelijkheden er in Schiedam zelf nog te realiseren zijn: Schiedam moet wei naar buiten. Vóór de eerste schorsing waren alle fracties behalve de PvdA nog tegen, maar toen burgemeester H. Koelfsema de vergadering her opende hadden blijkbaar een aan tal raadsleden hun mening gewij zigd. Bij hoofdelijke stemming werd besloten tot deelname. (ADVERTENTIE) SCHIEDAM lUlD-HOUAND SC H E KANTOOR boekhandel (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - In garage Unique is gisteravond laat ingebro ken. De dader werd echter gezien en de politie gewaarschuwd. De man die zich op een gegeven mo ment betrapt voelde, sprong door de voorruit van het bedrijf naar bulten en nam met een geldkistje de vlucht. Op de Broekweg werd hij aangehouden. In het geldkistje bevond zich on geveer 50 gulden. De inbreker, de 29-jarige pijplasser R. W. uit Vlaardingen, was aan het hoofd gewond en is in het Holyziekenhuis behandeld. Hierna is hij ingeslo ten, De recherche gaat na of hij meer op zijn geweten heeft. (Van een onzer verslaggevers) Liever nog zou hij "de zaak" om draaien en spreken van een op name van de nieuwe nederzetting in de bestaande dan wel gegroeide situatie. Als voorbeeld noemt hij de verwerking van de Harreweg met daaraan twee boerderijen en de Kerkweg naar Kethei-Noord bij de spoorlijn Rotterdam-Delft* in het plan Woudhoek-Zuid. De kleuters krijgen in het nieuwe plan hun speelplaats in kleine ruimten in de directe omgeving van de woningen. Ook kleine voetbal veldjes worden in het woongebied opgenomen. De grotere sportvelden piassen door hun omvang niet in de wijk, en zullen daarom aan de rand ervan worden aangelegd. De heer Van Gent dringt er in zijn toelichting verder op aan re creatieve, medische, speciaal-cul- turele en onderwijsvoorzieningen, in combinatie mte een goed func tionerend distributieapparaat zo veel mogelijk in het nieuwe woon gebied te integreren, waarbij een malig voorkomende voorzieningen centraal liggen, terwijl bijvoor beeld de scholen verspreid moeten worden, waardoor men een zoge naamde gedecentraliseerde concen tratie van voorzieningen krijgt. Concentratie van scholenge meenschappen wordt door de heer Van Gent als een nadeel be schouwd. Uitgangspunt hiervoor is een goede relatie van de scholen met de sport- en speelterreinen via het voetgangersgebied. Voorts dringt de heer Van Gent aan op hogere bebouwingsstructu ren voor het onderwijs. 'Op die manier kunnen we.' aldus ir. Van Gent 'grond besparen ten behoeve voor wonen en recreatie.' Het ont werp zal in april in de Schiedamse gemeenteraad behandeld worden. Dit ongevraagde advies werd gis teravond door deze partijen, die samen een coalitie in de raad vor men, opgesteld. De fracties konden voor het opstellen van het advies kiezen uit twee concepten: één zonder meer positief en één advies waarin ook wat fouten van de bur gemeester naar voren worden ge haald. De 23 raadsleden, die de coalitie vormen, hebben gekozen voor het „uitsluitend positieve" advies. Daarin wordt „met de meeste klem aangedrongen op herbenoeming van H. Roelfsema tot burgemeester van Schiedam," omdat „de burgerij de burgemeester heeft leren ken nen als een representatieve en be kwame bestuurder." In het tweede concept-advies dat unaniem werd afgestemd door de 23. werd de rij positieve aanduidin gen nog uitgebreid: Roelfsema stond aangeschreven als werklus tig. het vertrouwen genietend van iedereen, enz. Als slotzin wordt echter opge merkt, dat hij „mede door zijn be- stuurservaring vaak te formalis tisch optrad." Daarmee wil de opsteller van het advies. PvdA-er P. Boschma zeg gen, dat de burgemeester zich te veel aantrekt van alle regels en verordeningen. Ook stelt het twee de concept vast dat de burgemeester zijn persoonlijke foutjes" had, zon der ze nader bij naam te noemen. Alien waren het er over eens, dat het weinig zin had om het „kriti sche concept" te gebruiken als ad vies. D'66 had dat concept dan lie ver besproken waar de burgemees ter zelf bij was. Een snugger raads lid merkte daarbij op: „Wie heeft er nu geen persoonlijke foutjes. Mag die man asjeblieft." (Van een onzer verslaggevers) KRIMPEN AAN DEN IJSSEL - Worden van het terrein van het voormalige chemisch bedrijf Cindu met nachtelijke transporten geregeld vaten gevaarlijke chemicaliën naar Antwerpen vervoerd? Die vraag heeft drs. P. Bakker, lid van de PvdA-fractie in de Krimpense rar/-i vrijdagavond met een aantal an dere over de mogelijke bedreiging van het milieu door het Krimpens bedrijf, aan B. en W. gesteld. Volgens de informaties van drs. Bakker zouden de afvalstoffen die naar Antwerpen worden vervoerd zo gevaarlijk zijn dat ze niet in de Rotterdamse haven mogen worden geloosd. Het raadslid vindt dat het college geen erg duidelijke houding aanneemt in de Cindu-affalre. Drs. Bakker onderstreept dit door te zeggen dat op vragen over het be drijf noga! eens vage antwoorden van B. en W. komen. Behalve de kwestie van de nach telijke vatentransparten is ook nog steeds niet opgehelderd hoe het zit met de hinderwetvergunning van het bedrijf. Het raadslid wil verder weten of 't bedrijf afvalwater loost op de poldersloten en of gecontro leerd wordt of het gevaren oplevert voor het milieu. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Nederland se Vereniging van Journalisten vraagt de Rotterdamse gemeente raad aanstaande donderdag nog niet te beslissen over de statuten van de Regionale Omroep Rotter dam. 'We zijn een beetje verrast toen ons vorige week uit de ont- werp-statuten plots bleek dat we de enige partner zijn bij de oprichting van de stichting Regionale Omroep Rotterdam. We willen de zaak nog even bekijken,' aldus de (in Rot terdam wonende) voorzitter van de NVJ, J. J. van Raalte. Volgens de bedoelingen (van twee jaar geleden) zou de gemeen te Rotterdam samen met vertegen woordigers van diverse geïnteres seerde organisaties de omroepstieh- ting oprichten. Van die oprichters blijkt nu alleen nog de journalis- tenorganisatie overgebleven te zijn (aanvankelijk zou het om de Rot terdamse afdeling van de NVJ gaan, maar dat ls nu de landelijke organisatie geworden). Volgens de heer Van Raalte is het bepaald niet juist te veronder stellen dat de NVJ bezwaren tegen de statuten heeft, 'We willen in derdaad ook nog even de tijd krij gen om de statuten zoals ze er nu liggen te bekijken. Maar het gaat beslist niet om de waarborgen voor de_ journalistieke onafhankelijk heid. Ik heb wel eens statuten voor regionale omroepen gezien waar dat slecht geregeld was, maar daar is hier geen sprake van. We zijn zelf bij de voorbereiding betrokken geweest.'

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2