1 n (ooit roet in het eten Oud-strijders bestaan 25 jaar Eigen Juf9 voor Turkse scholieren Lastige Zwanenburgers vertellen over ervaringen Bulderbaan-eomité vraagt raadsleden Bijdorp vergadert over MTs SCHIEDAM VAND AAG Noodkerk van de hand X ti j ing klachten luchtvervui ing Sebr. de Veld Dodelijke aanrijding: vonnis 4 weken VERLICHTINGS-ORNAMENTEN nffll7Y Computerkunst in het Stedelijk T.V. DEFECT Klachte; Luchtverontreiniging '26 26 26 j nadei te bepalen datum ƒ- 15 00 Jongens betrapt bij inbraak De Toverbal Twee burgemeesters met pensioen WOENSDAG 3 MAART 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 14 W&Sji'a±. Pr O. RIJNMOND. OPENBAAR LICHAAM, - - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Rijnmond- voorlichter Gerrit Schilder (oud-reporter van VARA's Achter het Nieuws en voorma lig eind-redacteur van het ge weten van de Nederlandse fabrikant, het programma Koning Klant) is zaterdag verongelijkt en teleurgesteld afgereisd naar zijn vakantie adres in Spanje. „Misschien dat 'ie kwaad was", zegt juf frouw F. Haze winkel, tijdelijk voorlichtster van Rijnmond, "dat merk je nooit aan 'm." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Turkse kinderen die op de Dr. De Visser- school, de Klaas de Vriesschool en de Willem Brouwerschool les krijgen, hebben gistermorgen voor het eerst een eigen Turkse „juf" voor de klas gehad. Ze heet Esma Yigltoglu, geeft les in Turks-Nederlands en Turks en is al acht jaar in Neder land. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het actiecomité Anti-Bulderbaan lieeft uit nodigingen verstuurd aan een aantal raadsleden uit Schie dam, Vlaardingen en Rotterdam voor de hearing, die op 9 maart in gebouw De Rank aan de Schiedamseweg gehouden wordt. Door HANS VAN DER SLOOT Burgemeester Roelfsema mag blijven. Als het ten minste aan de groep van drieëntwintig ligt. Tijdens een openbare bijeenkomst die de vier samenwerkende partijen (PvdA/PPR, VVD, D'66 en CPN) maandag avond na de gemeente raadsvergadering belegden, werd met algemene stem men besloten de burge meester, wiens ambtster mijn dit jaar afloopt, voor herbenoeming voor te dra gen bij de commissaris van de Koningin en bij de mi nister van Binnenlandse Zaken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met de meldingen die In het laatste kwartaal van 1970 bij Rijnmond zijn binnengekomen, hebben de men sen van de centrale meld- en regelkamer om uiteenlopende redenen weinig of niets kunnen doen. Het aantal meldingen nam in het genoemde tijdvak in 1970 (vergeleken met dezelfde periode in 1969) toe met meer dan honderd percent (1520 meldingen in '70 tegen 784 meldingen in 1969). (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Wij helpen U direct! Rij nmond ed won gen ander telefoonnummer te nemen A If f 'ï- Vanaf 1967 had Schilder met folders en communiqués en door regelmatig op te treden in de ko lommen van de dagbladen gepoogd, het klachtennummer van Rijn mond (drie maal 26) tot een begrip te maken. Alle moeite is echter vergeefs geweest. Door de ingebruikneming van een nieuwe telefooncentrale in de Spaansepolder heeft de PTT zich genoodzaakt gezien het klachten nummer per 1 maart te wijzigen in 150.000. Protesten tot bij de aller hoogste Instanties zelfs minister Bakker werd gevraagd om te be middelen hadden geen enkel ef fect- De PTT hield voet bij stuk. "Jammer", vindt juffrouw Haze- winkel. .zeker na de enquête die ons duidelijk maakte, dat het oude nummer langzaam aan meer be kendheid kreeg." Uit die enquête in het kader van een sociaal-hygië nisch onderzoek bleek, dat 84 pet. van de ondervraagden had gehoord van het klachtennummer (7 pet. daarvan kon zich tevens het num mer 262626 herinneren), terwijl 15 pet. van de Rijnmond-bevolking geen weet had van de centrale meld- en regelkamer, waar men met klachten over stank en ge luidsoverlast terecht kan. „Maar we zullen moeten switchen", voegt juffrouw Hzewinkel er aan toe. "blijft de vraag of we de winst, die we gemaakt hebben zullen kunnen behouden." Nadat duidelijk was geworden, dat het oude, zo goed als ingebur gerde nummer toch moest verdwij nen, bood de PTT de centrale meld en regelkamer als pleister op de wonde, twee gemakkelijk in-het-ge- heugen-liggende telefoonnummers aar,: 150.000 en 151515. De keuze viel ten slotte op het eerste num mer, omdat de kans op vergissingen bij het draaien van drie maal 15 groter werd geacht. "Bovendien hoor je. als je een nul teveel draait helemaal niets, zodat je direct weet. dat je iets fout gedaan hebt," zegt juffrouw Hazewinkel. Wie nu een klacht wil indienen bij de meld- en regelkamer en 262626 draai® krijgt een band te horen met de mededeling, dat het oude nummer is gewijzigd. Ook folders zullen binnenkort op de zo betreurde verandering wijzen. "En de vaste bellers." besluit voorlicht ster juffrouw Haz; winkel, "zullen het wel in de krant hebben gele zen. Wellicht dat de schade dan toch minder groot is dan we dach ten." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Nederlandse Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis bestaat op 16 april "Vijfentwintig jaar en zal dat jubileum op die dag in gebouw Irene vieren met een groot feest, waaraan de toneelgroep Groeton en de band van John Wegman hun medewerking verlenen. De afdeling Schiedam werd op 29 april opgericht op Initiatief van le den van de nationale bond 'Het Mobilisatiekruis', die nog in 't bezit waren van ledenlijsten, die men voor de bezetter verborgen had we ten te houden. De basis voor de oprichting werd in februari 1946 al gelegd in het gebouw van de R.-K. Volksbond tij dens een feestavond van de Bin nenlandse Strijdkrachten en het verzet. Kort daarna werd in het gebouw van het kantongerecht de afdeling Schiedam officieel opge- rioht. Kaarten voor het jubileum feest zijn op zaterdag 10 april van 14.00 tot 15.00 uur verkrijgbaar aan de kassa van gebouw Irene, ROTTERDAM Twee jongens uit Slikkerveer werden zaterdag nacht op heterdaad betrapt toen zij uit de etalage van de kleding zaak Bonaparte aan het Stadhuis plein kropen. De zestienjarige las ser H. O. en de achttienjarige bankwerker hadden daar wat wis selgeld ontvreemd. Zij bleken al eerder ingebroken te hebben bij Pammo aan het Hang, waar zij twee duizend gulden weghaalden. Ook aan de Provenierssingel en in Waalwijk en Ridderkerk waren zij op het inbrekerspad geweest. De jeugdorganisatie De Toverbal heeft voor de komende vrijdag en zaterdag weer het een en ander op het programma staan. Vrijdag wordt de film 'De Samourai' ver toond met in de hoofdrollen Alain Delon, Nathalie Delon en Francois Perier. Deze thriller Is geregisseerd door Jean Pierre Melville. Zaterdag treedt de country-folk- groep 'Human Phone' op. Deze band is een voortzetting van de indertijd opgeheven groep 'Endat- tome Jugband.' Tot de instrumen ten die deze groep gebruikt bij haar optreden behoren een viool, dwarsfluit en een twaalfsnarige gi taar. De Turkse kinderen zullen voor al onderwezen worden in Turkse geschiedenis en aardrijkskunde en de spelling van hun moedertaal. Esma Yigitoglu zal trachten in een maand tijd zoveel mogelijk op de hoogte te raken van de pro blemen van de Turkse scholieren. Het behoort ook tot haar taak kinderen met aanpassingsmoeilijk heden te helpen en vertrouwd te maken met de Nederlandse ge woonten. Tegelijkertijd zal zij er echter voor moeten zorgen dat de kinderen nin vervreemden van het Turkse cultuurpatroon. Esma Yigitoglu heeft deze standplaats gekregen, omdat juist in Schie dam de grootste concentratie van Turkse kinderen is. Spaanse en Griekse kinderen hadden reeds een onderwijzeres uit het eigen land tot hun beschikking. De Turkse onderwijzeres zal ge steund worden door de Stichting „Hulp aan buitenlandse werkne mers". de onderwijzeresconsulent van de gemeente Schiedam, de heer Tigges, en door het onder wijzend personeel. Een ander deel van haar opdracht is een inventa risatie op te maken van de pro blemen van de Turkse kinderen, terwijl ze ook de ouders van de kinderen zal gaan bezoeken. Het ligt tevens in de bedoeling om tijdens deze bijeenkomst enkele bewoners van het zo hevig ge plaagde Zwanenburg aan het woord te laten over hun ervaringen met de Bulderbaan van Schiphol. Drs. Van Tilburg zal daarna een uiteenzetting geven over de begin selen van de geluidsberekening. Het comité spreekt de hoop uit dat vóór 9 maart het rapport dat in opdracht van de gemeente Rot terdam inzake de geluidsoverlast bij de luchthaven Rotterdam is gemaakt, gepubliceerd zal worden Het zal dan tijdens de hoorzitting zeker punt van discussie uitma ken. Behalve de gemeenteraad die zich vorige week met inbegrip van wethouder Collé uitsprak tegen de aanleg van de Bulderbaan, heeft het actie-comité de steun gekregen van de wijkvereniging Groenoord. die voorzover mogelijk met acties de komende activiteiten zal ondersteunen. Het eerstvolgende nummer van het wijkblad Groenoord Akkoorden staat in het teken van de werk zaamheden van het Anti-Bulder- baan-comité en zal waarschijnlijk ook verspreid worden in de Vlaar- dingse Holy-wijk, die volgens de wijkvereniging bij de uitbreiding van de luchthaven Rotterdam ze ker overlast gaat ondervinden van dalende en opstijgende vliegma chines. De hearing begint dinsdag avond om acht uur. SCHIEDAM De wijkvereniging Bijdorp belegt zaterdag 6 maart opnieuw een vergadering over de bezwaarschriften tegen de bouw van een MTS in de wijk. Het Schiedamse college van burge meester en wethouders zal aanwe zig zijn om de bezwaarschriften met de bewoners te bespreken. De vergadering wordt gehouden om i tien uur 's morgens in het gebouw Trefpunt Bijdorp. Evenals vorige keer is nu ook de pers weer uitgenodigd. Toen echter werden de aanwezige journalisten verzocht de vergadering te verla ten. Een loos, modie us gebaar Nu ligt het helemaal niet aan die groep van drieëntwintig of de burgemeester al dan niet zal worden herbenoemd. De groep heeft met die herbenoeming eer lijk gezegd geen fluit te maken. De benoeming en herbenoeming van een burgemeester is een zaak tussen de commissaris van de Koningin, het ministerie van Binnenlandse Zaken en de Kroon, waarbij de gemeenteraad hooguit afwachtend mag toekij ken en zelfs dat nog niet eens altijd. Waarom dan toch dit (onge vraagde) advies. Volgens het bestuursprogram- ma. waarop de vier partijen hun samenwerking zijn gestart, kan men dit openbare advies be schouwen als een soort gezags getrouwe kraakactie. Alle vier de partijen hebben zich uitgespro ken voor een gekozen burge meester en willen dat door mid del van een zelf uitgebracht ad vies onderstrepen. Dergelijke adviezen zijn een principezaak, waarmee meu zich vooruitlopend op de te ver wachten ontwikkeling alvast met de toekomst conformeert. Nu is de groep van drieëntwin tig alleen vergeten dat een prin cipiële zaak ook een principiële aanpak vergt en noopt tot prin cipiële uitspraken en die zijn maandagavond allerminst ge daan. Het enige dat de vier partijen op tafel hadden kunnen bren gen waren twee lieve briefjes: één waarin de groep laat weten dat de heer Roelfsema moet worden herbenoemd wegens zijn kwaliteiten als representatief en bekwaam burgemeester en een ander waarin aan die kwalitei ten nog wordt toegevoegd dat zij de burgemeester beschouwen als een integer mens, die het vertrouwen van de bevolking heeft gewonnen, van interesse en werklust blijk geeft, maar af en toe toch te formalistisch op treedt, wat echter weer te niet wordt gedaan door zijn goede kwaliteiten. Men kan zich afvragen wat de werkelijke zin van dit advies is en of men met de manier waar op het wordt uitgebracht geluk kig kan zijn. Op z'n minst had dit advies toch wel even met re denen omkleed kunnen worden en hadden ze de moeite kunnen nemen om dit advies als een werkelijk advies te laten uitzien. Nu hebben ze niet meer gepro duceerd dan een loos, modieus gebaar zonder enige betekenis dat de principes, die de vier ten aanzien van een gekozen burge meester huldigen, geen kracht bijzet. Het kan ook nauwelijks worden beschouwd als een wer kelijke bijdrage tot een veran dering van het huidige beleid. „Ach." werd er gezegd tijdens het gebruikelijke borreluurtje na de. raadsvergadering, „je moet het niet zien als een werkelijk advies aan Klaasesz, al staat dat wel in het bestuursprogramma. Klaasesz lacht zich waarschijn lijk rot om ons. Je moet het zien als een uiting van onze tevre denheid over de burgemeester." Nou, als dat de bedoeling van het advies was, dan had de groep van drieëntwintig wel een ele gantere manier kunnen kiezen. Het nu ter tafel gebrachte stuk is weinig meer dan een slap en krachteloos handje. 8$ rmm Uit het overzicht blijkt dat op 12 oktober sprake is geweest van ern stige luchtverontreiniging. Vooral 's ochtends kwamen telefoontjes van klagende Schiedammers bin nen; later op de dag verschoof dat naar Vlaardingen en Maassluis. Naar de bedrijven in Rijnmond is dezelfde morgen nog doorgegeven dat alarmfase één was ingetre den. Nadat er op 8 december een aan tal stinkende vaten op het terrein van een schroothandel aan de Jan van Riebeeckweg terecht waren ge komen. kwamen er klachten bin nen'uit Rotterdam-west en Schie dam. Later bleek dat tijdens het samenpersen van de vaten tot kleine pakketten restanten van een chemisch residu waren vrijgeko men. hetgeen door toevoeging van bleekloog kon worden geneutrali seerd. De vier snuffelpaien van het meetnet in het Rijnmondgebied staan in Schiedam opgesteld op het terrein van Wilton-Feijenoord, op de werf Gusto, op de Nieuwe Damlaan-Burg. van Haarenlaan en bij de machinefabriek De Jong NV aan de west-Frankenlandse- dijk. Zoals bekend is het oude nummer van de centrale- meld- en regelkamer (262626) maandag ge wijzigd in 150.000 (Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM De gereformeer de noodkerk aan de Zwaiuwlaan in Kethel is voor 10.000 verkocht aan de Gereformeerde Kerk in .lutphaas. Aldus een bericht in het Schiedams Kerkblad. Het ligt in de bedoeling dat het ge bouw in de loop van maart naar Jutphaas wordt vervoerd. Zoals bekend moet op het terrein van de huidige noodkerk een nieuw winkelcentrum ver rijzen, waardoor het kerkbestuur de afgelopen maanden verplicht was int te zien naar een andere plaats voor een kerkgebouw, dat ten slotte in samenwerking met de gemeente gevonden werd naast het bejaardencèntrum De Harg aan de Zwaluwlaan. Za terdag jongstleden is de eerste paal voor de nieuwe kerk gesla gen. Tijdens de bouwperiode van de nieuwe kerk wordt gebruik gemaakt van de Nederlands Hervormde Dorpskerk. Het af- rondingsgesprek met de centrale kerkeraacï van de Nederlands Hervormde Kerk over de huur prijs zal binnenkort plaatsvin den In de verkoopprijs van de noodkerk zijn overigens niet het orgel, de stoelen en het verwij deren van ds fundamenten be. grepen. VOOR MENSEN MET SMAAK - KEUZE UIT VELE STIJLEN BIJ U W Ufa I 1e MIDDELLANDSTR. 72 TEL, 010-235327 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zaterdag 6 maart wordt in het Stedelijk Mu seum te Schiedam een tentoonstel ling geopend van schilderijen van Theo Schuurman. De expositie kwam tot stand in samenwerking met Art Animation te Groningen. Vrijdag 12. zaterdag 13 en zon dag 14 maart wordt er in het Ste delijk Museum een doorlopende dia-projectie gehouden van wer ken van Jan Roede. Dit via de computer geprogrammeerde dia programma is ontstaan naai een idee van Gerard J. Ratramo m«{ dia-fotografie van Ro-d- De multi-screen apparatuur is ter beschikking gesteld door Carillon- films. Evt vooraf prijsopgave PtuTlPS s'- Liduinastraai 78 .i 0 Schiedam Telefoon «10—26*86 38 Off. Philips dealer (Van een onzer verslggevers) ROTTERDAM Wegens het veroorzaken van een dodelijk onge luk, terwijl hij in een bestelwa gen zonder rijbewijs reed, heeft de Rotterdamse rechtbank gisteren de 19-jarige student Willem S. uit Rhoon veroordeeld tot een gevan genisstraf van vier weken en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar. Het vonnis was he dubbele van de eis van de officier van Justitie veertien dagen geleden. De student reed op 16 december van het vorige jaar op de Essendijk een 57-jarige bromfietser aan die aan de gevol gen van het ongeluk overleed. Vol- geils een verkeersdeskundige moet de student, die niet in het bezit van een rijbewijs was, volledig op de linkerweghelft hebben gereden. Een inbraak bij een juwelier in Rotterdam komt de 19-jarige in- pakker K. G. W. en de 22-jarige kantoorbediende W.F.S., beiden uit Den Haag, op vier maanden gevan genisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, te staan. De eis te gen beiden was drie maanden cel, waarvan twee maanden voorwaar delijk. De 41-jarige schoonmaker Agui- naldo F, stak op 24 december de 37-jarige chauffeur G.S. met een dolkmes In de oksel. Voor deze daad werd hij vanmorgen veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan drie maan den voorwaardelijk, met een proef tijd van twee jaar. DEN HAAG De burgemeester van Nieuw-Lekkeriand. de heer H. R. Nieborg. en de eerst"- grr van Lekkerkerk. de heer v J, gaan op 1 april met pensioen

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2