MEIJERS 50 JAAR BIJ SCHIECARTON 1 r. Wie is er bang voor een cultuurcongres? BOUW DUURT ZES JAAR m Kunst aan schutting Eindelijk heien voor nieuwe kinderkliniek Beatrix-Irene m Straat bedekt met laag soda iÜ mmm SSÊ 15.11.1 HAKKENBAR lil m De eerste aanstoot voor dis scussie over Welzijnsnota" urotax m i: Aardig Plezier WÊÈmm JOOP JANSEN DONDERDAG 14 MAART 19.71 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 i li r i I I 8 g De Schiedamse cartonnagefabriek in vroeger jaren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schie damse bedrijf Schiecarton Verpakking viert op 16 maart een unieke gebeurtenis. Op een uniek gebeurtenis. Óp die dag is de heer Coen Meijers vijftig jaar bij de zaak in dienst. Het is onze eerste gouden jubilaris, zeg gen ze bij Schiecarton, en het zal ook de laatste wel zijn. Het wordt natuurlijk een groot feest bij Schiecarton. Niemand weet er precies het fyise van en de directie is niet van plan om het jubi leum ongemerkt voorbij te laten gaan. Dat staat als een paai boven water. Hoojdgebouw met vijf L-vormige paviljoens: de nieuwe kinder kliniek. Dertig kinderen van 5 tot 12 jaar hebben gistermiddag hun kunst aan de muur van het in aan bouw zijnde Schiedamse stadskantoor genageld. De kinderen zijn allen leerlingen van de kunst- Massen van het Stedelijk Museum. Hun hardboarden kunststukken hebben zij gemaakt op de vrije woensdag- en zaterdagmiddagen. Voor drie kwartjes per middag komen zij daar klodde ren en kleuren onder leiding van een stel bevoegde mensen. De bouwschutting van het stads kantoor heeft er een kleurige jas van aan. De Schiedamsevraag blijft natuurlijk: hoe lang hangen ze. Nou jagestolen kunst gedijt ook. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De eerste paal voor de nieuwe Beatrix- Irene-kliniek voor geestelijk gestoorde kinderen is dinsdag eindelijk de grond in gegaan. Wethouder G. Z. de Vos was ervoor naar de Aarnoudstraat in de Wielewaal gekomen met diep in zijn hart de ge dachte zo vertelde hij „Waarom eigenlijk? Je mag een touwtje vasthouden en de heier doet de rest. Maar ach, het is een symbool, zo'n eerste paal. En zonder symbolen kunnen we niet." (ADVERTENTIE) ill Voor een duppie per uur Wfe bij Schiecarton in de grote, ruim verlichte fabriek binnenwan delt, treft de 63-jarige Coen Meijers met zijn handen op de rug in een stofjas, waaraan je direct kunt zien dat hij de chef is. Hij vertelt over vijftig jaar Schiecar ton, vijftig jaar Schiedam en vijf tig jaar Meijers. Daarbij houdt hij zijn ogen priemend gericht op de lopende band. Kwaliteitscontrole is zijn werk. r.—"hstt:'"- Coen Meyers„Laat nu eer. jongere hst maar eens doen Als je Coen Meijers heel voor zichtig vraagt hoe het wel was, vijftig jaar geleden, dan trekt hij alle registers open. Hij vertelt de geschiedenis van het bedrijf aan de hand van de geschiedenis van de mensen, die er gewerkt hebben. Het zijn dan ook allemaal zijn vrien den, verzekert hij. Het verhaal begint in 1921 bij zijn toenmalige directeur „Meneer Herman Jansen". Als 14-jarige ar beidskracht begint Coentje in de verpakkingsindustrie. Hij voelt er eigenlijk weinig voor, maar begint het kartonnagefabriekje „een ver duiveld aardig bedrijfje" te vinden. Het ging allemaal erg leuk, tot er een directiewisseling plaatsvond. „Meneer Herman" werd ingeruild voor „Meneer Klaus", een Duitser. Coen Meijers heeft niets dan lof voor alle directeuren, die hij heeft meegemaakt, behalve voor Meneer Klaus: die ging er op een goeie dag in 1920 vandaar met de kas en zijn appetijtelijke secretaresse. Toen werd een 19-jarige jonge man directeur enCoen Meijers blijft vertellen. Hij onderbreekt zijn eigen herinneringen met scha tergelach om „die rare ouwe tijd" zijn verhalen kleurt hij met situ aties, schetsen over het oude Schiedam, de drankstad. Coen Meijers werkte in die eerste Jaren voor het toen nog goede sala ris van een dubbeltje per uur. Maar al was het een cent geweest, de jubilaris maalt er niet om Het ging hem. om het plezier in zijn werk en dat heeft hij altijd gehad. „Nou en of," glundert hij. Ais liU de bezoekers langs de ra telende machines in de werkplaats heenloodst, doet hij dat met de trots van een man, die het mede heeft opgebouwd. „Dat is er nou voor elkaar gebracht in vijftig jaar. Is het niet geweldig?" Dan torent hij in het moderne machi nepark van een 500 man sterk be drijf. Nog twee jaar en dan wordt Coen Meijers gepensioneerd. Hij mag het nu al wat rustiger aan gaan doen van de baas en dat vindt hij wat prettig. „Laat de jonge mensen het nou maar eens gaan doen," zegt de 63-jarige Coen. (Van een onzer verslaggevers! ROTTERDAM Wie is er bang voor cultuur? De Rotter damse kunstjournalistiek ('Jullie in je verdomde afgescheiden hoekje'). Wat moeten kunstredacteuren met een cultuurcongres ("kul- tuurkongres") waarvoor actie groepen. comité's, stichtingen, verenigingen en wijkorganen worden uitgenodigd om te praten over "de cultuur, d.wjz. de leef baarheid van de wijken, de stads planning, organisatie van de wer kende jeugd, vormingswerk, to neel, muziek, beeldende kunsten etc."? Kunstredacteur: 'Wat jullie willen is een mammoet.' Lid van het comité cultuurcongres (voor namelijk bestaand uit BBK'ers) 'Cultuur heeft juist zoveel facet ten.' Andere kunstredacteur: "Het woord cultuur schrikt af, dat kun je niet ln de krant zetten.' Er worden andere woorden be dacht: welzijnscongres, leefbaar heidscongres, Een kunstredac teur: 'Ik weiger om aan mijn abonnees voor te zetten dat het een welzijnscongres is.' Deze discussie speelde zich dins dagmiddag af op n persconfe rentie van het voorbereidingsco mité, waar de eerste werkbijeen komst voor het later dit jaar te houden congres werd aangekon digd (de bijeenkomst is zaterdag vanaf elf uur in de Lantaren, Gouvemestraat'We zijn arm. „Aanstoot geven." W. F. E. Krieger: en daarom wilden we van jullie eigenlijk een soort gratis adver tentie," zei beeldend kunstenaar Hans Abelman openhartig. Daar was niet veel bezwaar tegen, maar toen zijn Vlsardingse col lega Remie Poppe even een paar uitgangspunten formuleerde ('Het cultuurbeleid in Rotterdam is niet meer dan een passend kunstgebeuren bij 's werelds grootste haven') werden de ge zichten stugger. 'Bij cultuur gaat het toch om veel meer dan om kunst, de hele leefsituatie is cul tuur, de kunst Is er maar een onderdeel van.' zei Poppe. "Met dat "cultuur" begin ik niks, het gaat ons er om mensen naar jullie congres te krijgen, maar dan moet ik een journalis tiek handvat hebben." zei een kunstredacteur. Waarop Abel man: "Omdat jij het woordje cul tuur niet kunt omschrijven, ga je het afwentelen op de lezers, doe je net alsof die er niet tegen kunnen." Wat de Rotterdamse kunste naars met hun cultuurcongres willen, is de tegenstelling aan liet licht brengen tussen de vele nota's die over kunst en cultuur worden geproduceerd en wat er werkelijk door de gemeente wordt gedaan. Uitgangspunt is de negen maanden geleden gepubliceerde W„ waar echter nog weinig mee fs gebeurd. Zelfs de discussie erover is beneden de maat geble ven. "Wie zijn er betrokken bij het doorlichten van de Welzijns- nota? Alleen de kaders van de politieke partijen discussiëren er wel eens over, maar echt discuta bel gesteld is hij niet." zegt Re- mie Poppe, "de bevolking kan zijn eigen problematiek er niet ln te rugvinden." Of zoals de aloude W. F. E. Krieger ("Medeoprichter van het Rotterdamsch Philhar- monisch Orkest", thans lid van het voorbereidingscomité) het zegt: "Wij willen de eerste aan stoot geven." (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De plannen voor de nieuwe Beatrtx-Irene-kli- nlek zijn al heel oud. In 1968 pre senteerde de gemeente na Jaren van voorbereiding het definitieve bouwplan, compleet met een ma quette, dinsdag, bijna drie jaar la ter, is de bouw begonnen. Over zes jaar is de nieuwe Kliniek klaar. Er wordt in vier fasen gewerkt, gelijk lopend met de afbraak van de hui dige kliniek, die uit een stenen en verder wat houten paviljoens be staat. De nieuwbouw gaat totaal 19 miljoen kosten. Bij de eerste presentatie in 1960 werden de to tale kosten op ƒ10 miljoen ge- schat. Brieven van ouders aan de ge meente, aan Gedeputeerde Staten en verschillende ministeries heb ben de vervanging van de slechte oude behuizing niet bijzonder ver sneld. Over zes jaar zal de Beatrix-Ire- ne-kliniek er zo uitzien: een hoofdgebouw van vier lagen en daaraan vast vijf L-vormige pavil joens die in de bocht van de L elk een eigen patio hebben. Er zullen 250 bedden komen voor de geestelijk (en vaak ook lichame lijk) gestoorde patiëntjes. In de hoogbouw krijgt een deel van het verplegend personeel een kamer met douche en kookgelegenheid.. Verder komt daar o.m.: een polikli niek, oefenzalen, een consultatie bureau en een ontmoetingshal. Rotterdam is de enige gemeente, die een kinderkliniek binnen z'n grenzen heeft. Dit heeft het voor deel dat de ouders de gelegenheid hebben de band met het kind aan te houden. In de Beatrix-Irene kunnen op 't ogenblik 129 kinderen worden ver pleegd. Zij zijn in de regel niet alleen geestelijk gehandicapt. De kliniek is speciaal voor kinderen van nul tot ongeveer 14 Jaar. Dé kinderen gaan vaak naar speciaal op hen gerichte inrichtingen elders in het land, als ze wat ouder wor den. Wethouder De Vos heide toch die e.erste paal. En in. de toespraak na zijn daad peinsde hij zo over deze kliniek voor geestelijk gestoorde kinderen: "In het toneelstuk mooi weer vandaag, dat speelt in een tuintje van een psychiatricshe in richting, zegt één van de personen: "Als iemand niet kan zijn wat hij is, wat heeft het dan voor zin iets te z(jn." Deze inrichting is voor mensen die niet kunnen zijn zoals ze zijn. We zien hier de tragiek van een mensenleven. Het is moeilijk, heel 'moeilijk, v.'ij hebben de plicht voor deze mensen te zorgen." De heer De Vos vond dat hier de vraag naar de "zin" van het zijn niet met woorden te beantwoorden is.. "Die vraag naar de zin kun je je als mens stellen. Als maatschap pij, ais vertegenwoordiger van de maatschappij kun je de vraag naar de zin alleen zo beantwoorden: Creëer een omgeving waar de zin zo groot mogelijk wordt." Het heeft te lang geduurd, eer de eerste paal voor de nieuwe kliniek er stond, zei de heer De Vos. HU verzekerde dat er erg hard aan Is gewerkt. "Men zegt ons weleens dat we te weinig aandacht besteden aan dit soort werk. Maar ik geloof dat het weinig tot de mensen door dringt, Wij allen hebben de neiging sommige omstandigheden en som mige mensen te verbergen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Nieuw Ma- thenesserstraat in Schiedam heeft vannacht over een lengte van on geveer honderd meter bedekt gele gen met een laag soda, afkomstig uit een silo van de Verenigde Glas fabrieken N.V. De soda verspreidde, zich nadat het deksel van de silo losgeslagen was. De oorzaak was vermoedelijk overdruk. De deksel die een door snee heeft van ongeveer vijftien meter, kwam op een golfplaten dak terecht van een houtmeelhandel. Zeventien golfplaten werden (ADVERTENTIE) Vu alleen Rotterdamsedijk 443 LEREN ZOLEN en HAKKEN KLAAR TERWIJL U WACHT. ver- i brijzeld. Een onder het dak gepar keerd staande bestelwagen kwam ook onder de soda te zitten, maar werd niet noemenswaardig bescha digd. De soda werd van het wegdek verwijderd door de brandweer, die er een paar flinke waterstralen op zette, in samenwerking met de Ar beidsinspectie zal een onderzoek ingesteld worden naar de oorzaak van het ongeluk. SCHIEDAM Op 4 maart 1971 slaagden voor het diploma-A zie kenverpleging in het Gemeentezie kenhuis te Schiedam zuster W. C. Kleiss-van de Stighel en zuster T. Storm. i

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1