Schiedamse en Vlaarding hand m Geisers en boilers op scliolen 65 cent de man voor geestelijke PvdA in Schiedam SCHIEDAM VANDAAG Twee en een half Rynbende miljoen extra voor Groenoord-midden Gebr. de Veld moet 50 man kwijt Incloortennis Overblij f lokaal voor jeugcl in Groenoord Schiedamse schakers in voorste mmmm Eindconclusie BRIEVEN VAN LEZERS Flexibel Stilzwijgen Ontwikkeling T V. DEFECT Jaarvergadering Helpt Elkander Damestrainiiig WOENSDAG 17 MAART 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 SCHIEDAM De gemeente lijke Handelsavondschool moet een noodgedwongen fu sie aangaan met de Vereni ging Middelbare Handels avondschool "Mercurius" te Vlaardingen. De oorzaak ligt in het beleid van de minis ter van Onderwijs dat óf on mogelijke eisen stelt óf in het geheel geen eisen, zodat de gemeenten en de scholen niet weten wat hen te doen staat. De Willem de Zwijgerschool voor mavo in de Liduinastraat. Nu behuizing voor de gemeente lijke handelsavondschool, straks een filiaal van Mercurius. Jeugdraad NEL. BARENDREGT loor HANS v. tl. SLOOT In Groenoord wordt hard gewerkt aan de oprichting van een stichting die zich gaat bezighouden met de welzijnsvoorzieningen en de leefbaarheid in die wijk. Het nut van deze stich ting zal niemand in twijfel trekken. Zij is nodig. On danks de zoete dromen over de resultaten van de be moeienissen van het Wa- geningse studententeam, ondanks het werk van de wijkvereniging Groenoord, is het met de leefbaarheid van de wijk nog altijd droe vig gesteld. nlkMak mm. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM B. en W. van Schiedam komen voor de werkzaamheden aan de Laan van Bol'Es voor de afwerking- van het gebied Groenoord- Midden iets meer dan twee en 'n half miljoen gulden te kort. In 1964 heeft de ge meenteraad al bijna vijf mil- (ADVERTENTIE) Wij helpen U direct joen ter beschikking gesteld voor dit doel. (Van een onzer verslaggeefsters) De directe aanleiding tot de eer ste besluiten in deze zaak was de veel omstreden brief van staatsse cretaris Grosheide, waarin hij meedeelde dat voor de omzetting van handelsavondscholen naar mavo of meao (Mammoetwet-scho len) een planprocedure moest wor den toegepast, zoals die geldt voor de dagscholen v.w.o Deze tech nisch onbelangrijke zaak hield voor de schoolbesturen in, dat zij hun beslissing en wensen hierover binnen tien dagen aan liet ministe rie moesten laten weten. Op de scholen bestond de idee, dat de on vermijdelijke omschakeling niet in tien dagen beslist hoefde te worden maar in vijf jaar. Omdat de termijn van tien dagen een onmogelijkheid was voor de schoolbesturen werd besloten de beslissing uit te stellen. Later moesten de scholen echter toch hun besluit laten weten, omdat zij anders hun recht op o.a. financiële aanspraken zouden verliezen. De beslissing werd genomen, maar wat liet ministerie nou eigenlijk wilde, was niemand bekend. Op dat moment kwam er overleg op gang tussen een groep ambtena ren en vertegenwoordigers van or ganisaties, die werkzaam zijn in het avondonderwijs. Uit dat over leg kwamen een aantal aanbeve lingen ten aanzien van.de leerlin gen. die nu handelsavondonderwijs volgen en straks moeten omschake len. Eindresultaatde leerjaren één tot en met drie kunnen worden omgezet In avondscholen voor ma vo en de huidige leerjaren vier en vijf worden omgezet in vervolgcur sussen op economisch en adminis tratief gebied. Deze cursussen zouden kunnen worden verbonden aan avond- of dagscholen. Al deze plannen be hoorden tot de mogelijkheden tot-'."'; dat bekend werd. dat de leerlingen- schaal gelegd werd op een mini mum van tachtig leerlingen per avondschool. In Schiedam is dat. geen haalbare kaart, zodat de ge meenteraad nu in de volgende ver- gadering kan kiezen uit twee min of meer ongewenste mogelijkhe den: het laten uitsterven van de school en opheffing in 1975 of een fusie met "Mercurius", omdat dat de enige kandidaat is in deze con- treien. j Aangezien opheffing niet in het I belang is van het onderwijs stelt het college vanB. en W. voor om over te gaan tot fusie. Mercurius .heeft zich inmiddels bereid ver-, i'klaard om een' "filiaalvestiging* ïnr Schiedam in leven te houden. De school heeft een bijzonder goede haam (eerste vereniging op, dit terrein in ons land) enbiedt ,wat het leerlingenaantal betreft voldoende mogelijkheden voor goed onderwijs. De commissie voor onderwijsza ken gaat akkoord met de fusie. "Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor het verwar men -van water voor het schoon houden van de schoolgebouwen voor openbaar onderwijs in Schie dam -wordt tot op Ijieden gebruik gemaakt van emmerdompelaars. Nu er met de mammoetwet vak ken zijn bijgekomen als handenar beid wordt het noodzakelijk, dat de leerkrachten en leerlingen de be schikking krijgen over warm water uit de kraan om bijvoorbeeld de handen te wassen. Voor scholen die aangesloten zijn op het gasnet worden er geisers aangebracht en voor de overige scholen worden er boilers geïnstal leerd, De desbetreffende commissie ging akkoord en de gemeenteraad moet beslissen of deze zaak Schie dam een halve ton waard is. taiUMi L KnraHHMHBMBMHHM Naar aanleiding van de plannen om in Schiedam tot een raad van jeugd en jongerenwerk te komen, wil ik het een ander onder uw aan dacht brengen. Enige maanden ge leden hebben een aantal niet-geor- ganiseerde jongeren in Schiedam een handtekeningen-actie gehou den om hun ideeën t.a.v. wensen op het gebied van het niet-georgani- seerde jeugdwerk kracht bij te zet ten. Het resultaat van deze spontane actie bestaat uit een adhesie van zo'n 1000 jongeren. Er zijn veel jongeren die zich niet willen, aan sluiten bij een vorm van georgani seerd jeugdwerk, omdat ze niet in gekapseld wensen te worden in een verouderde structuur. Niettemin blijft bij hen de wens bestaan om zich op verschillende terreinen te ontplooien en te ontspannen. Om dat te realiseren is ruimte en steun nodig, die zo mogelijk inge past moeten worden in een nieuwe opzet van het jeugd- en jongeren werk. RINI RISSEMA, Gallileïslraat 45a, Schiedam. SCHIEDAM Voor de verkie- zingen heeft de PvdA in Schiedam een aantal grote en minder grote manifestaties op touw gezet-. Op 17 april, elf dagen voor de grote dag, komt de totale verkie- zingskaravan naar Schiedam. Nel Barendregt en Patijn zullen daar bij aanwezig zijn. Beiden i zijn Tweede Kamerleden en staan "hoog op de lijst voor deze verkiezingen. Op 24 april wordt er een PvdA- merkatkraam opgesteld op de Koe markt. Drs. Piet A. de Ruyter uit Vlaardingen zal dan de PvdA-poli- tiek aan de man zien te brengen. Ook hij staat op de lijst voor de TweedeKamer. Op diezelfde dag schalt er door de Schieaamse straten een ge luidswagen, die propaganda zal maken voor de Partij. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Burgemeester en wethouders van. Schiedam stelleii de, gemeenteraad voor om de Schiedamse bijdrage aan de Stich ting geestelijke volksgezondheid vast te stellen op 65 cent per in woner. Vergeleken met de bijdrage van vorig jaar is dat een daling van zo'n dertien cent de man. De gemeentelijke bijdrage is in diverse vergaderingen onderwerp van bespreking geweest. In de in formatie- en begrotingscommissie stemde een meerderheid voor het bedrag van 65 cent. De stichting heeft het bedrag verklaard aan de hand van een herziene begroting met een prioriteitenschema. Elke kostenfactor heeft daarop' naar be langrijkheid een plaats gekregen en er is naar gestreefd om de ach tergronden (en argumenten van de noodzakelijke stijging in vergelij king met voorgaande jaren te ver klaren. Het standpunt wan 'de commissie voor financiën van Schiedam zal nader worden bepaald en ter ver gadering worden meegedeeld. De gemeenteraad neemt zijn beslis sing op maandag 28 maart. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM -- Op zaterdag 20 en zondag 21 maart organiseert de Kring Schiedam in de Sporthal Margriet een indoor-tennistoer- nooi. Doordat e) niet meer dan vier banen beschikbaar zijn, zul len alleen damesdubbels, heren- dubbels en gemengd-dubbels wor den gespeeld. De deelnemers die per persoon zeven gulden inschrijfgeld moeten b.etalen, zullen door de wedstrijd leiding naar speelsterkte, in klas sen worden ingedeeld. Voor deel name kan men zich opgeven bij de heer J. Zandvliet, Gysbrécht van Amstelstraac 3 in Vlaardin gen. Alleen voor de nummers één en twee van de drie onderdelen zijn er prijzen beschikbaar. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In het Trefcen trum aan de Willem Andriessen- laan in Groenoord is een overblijf lokaal voor schoolgaande kinderen geopend, waar de - leerlingen voor 0,80 per middag (van 12.00 tot 13.30,uur) hun boterhammen kun nen opeten. De leiding van deze overblijfgelegenheid berust bij een drietal medewerksters. Voor inlichtingen hierover kan men zich wenden tot mevrouw T. J. M. Poels, Jozef Oreliosingel 31, tel. 708433- Het overblijflokaal is het resultaat van nauwe samenwerking tussen de gezamenlijke ouderver enigingen in Groenoord en de Ver eniging voor Gezondheidszorg Ke- thel en Omstreken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het eerste team van de schaakvereniging Schiedam heeft zijn reeks overwinningen voortgezet, ditmaal werd Schie- broek 1 het slachtoffer. De voorlo pige uitslag is 6—2. Reitsma, Vrij land. Noordegraaf, Van Greven- broek en Harmanny wonnen, Den Uyl en Planken speelden remise, terwijl Troost op verlies werd ge zet. De partijen van Dekker en Van Seters werden afgebroken en zullen gearbitreerd worden. Door deze uitslag behoudt Schie dam 1 zijn vierde plaats met zeven punten uit zes wedstrijden. Het derde team verslóeg in een uiter mate spannende strijd medekoplo per NRSG-Wm Steinitz 5 uit Rot terdam met 53 en verbeterde daardoor de kansen op promotie. De volgende wedstrijd is thuis te gen de nog overgebleven mede-kop loper WSV 2 uit Waddinxveen op maandag 29 maart aanstaande. Het vierde team won de bij 43 afgebroken wedstrijd tegen Over- schie 4 met 53, doordat me juffrouw Riksen haar afgebroken partij in winst wist om te zetten. Stilletjes buurt werk verrichten Groenoord is niet meer dan een woonwijk. Een troosteloze hulzenmassa zonder geur of smaak, zonder enige echte ge meenschapsvoorziening: ^Een slaapstad aan de rand van Schiedam met gebrekkige ver bintenissen. De opzet van Groenoord is eigenlijk heel primitief. Neem een stuk grond en bouw daar zoveel mogelijk huizen op. Die opzet is het enige waarin men geslaagd is. Groenoord is ge worden wat de plannenmakers van toen wilden. Een opeen stapeling van huizen, huizen en nog eens huizen. Van een werkelijke woonwijk kan men bij Groenoord dan ook niet spreken. Woonwijk veron derstelt een opbouw a la het Westen, Nieuwland of de Gor zen. Woonwijk wil zeggen: een tamelijk besloten gemeenschap je met alle noodzakelijke voor zieningen. Woonwijk wil ook zeggen: flexibiliteit, groei en een karakter dat overeenstemt met de grootste gemene deler van zijn bevolking. Groenoord mist dit alles. Ondanks zijn naam is Groen oord niets meer dan een kale. tochtige uithoek waarin de be volking niets meer wordt gebo den dan de mogelijkheid om er comfortabel naar bed te gaan. De Stichting Sociaal Cultu reel Vormingswerk Groenoord en omstreken wil daaraan het één en ander gaan veranderen, voornamelijk door het stimule ren van het verenigingswerk. Het verbazingwekkende is echter het stilzwijgen waarmee de stichting zich omgeeft. Sa menlevingsopbouw is een activiteit die door de bank ge nomen met enig gerucht pleegt te worden verricht. Graag ven tileert men meningen, doet men met prijzenswaardige openhar tigheid koud van besprekingen met overheden en belangstel lenden, en legt men plannen ter tafel waarvan het al of niet slagen vaak minder belangrijk schijnt te zijn dan de publici teit die ze opleveren. De stichting Cultureel Vor mingswerk Groenoord en om streken, door de luttele insiders voor de eenvoud Stichting Buurtwerk genaamd, doet niets van dat alles. Stilletjes verricht ze haar zelf gekozen overkoepe lende taken, zoals het organise-' ren van de zaterdagse instuiven voor de jeugd en het leiden van een overblijfgelegenheid waai de schoolgaande Groenoordertjes hun boterham kunnen opeten. De verdere plannen van de Stichting: het uitbouwen van de bestaande bejaardensociëteit en het organiseren van een hulp verlening aan bejaarden liggen vooral op het sociale vlak en juist daarbij is de rust waarmee de Stichting zich omgeeft zo verbazingwekkend. Juist op het gebied van de samenlevingsopbouw en leef baarheid van Groenoord gebeurt er op het ogenblik nogal wat, al is dat voorlopig nog allemaal in het stadium van voorbereiding en ontwikkeling. Neem alleen maar de plan nen van het gemeentebestuur om de sociale problematiek die een wijk als Groenoord heeft voortgebracht aan te pakken, de bouw van een winkelcentrum en de activiteiten van het Wage- ningse studententeam. Met geen van die plannen heeft de Stichting zich tot dus ver werkelijk bezig gehouden.. Geen diepgaand contact is ge legd met de werkgroepen die zich bezig houden met de ont wikkeling van Woudhoek Zuid en geen overleg is er nog ge weest met de wethouder van Sociale Zaken de eerste man toch die over de sociale activi teiten van de Stichting geïn formeerd had moeten worden. Nu hoeft het feit dat de Stichting haar boontjes kenne lijk zelf wil doppen natuurlijk nog niet te betekenen dat de gemaakte plannen daardoor onafwendbaar de mist ingaan. Als dat echter toch gebeurt - en die kans is in een ingewik keld geformeerde en uitgestrek te wijk als Groenoord bepaald niet gering moet de Stichting natuurlijk niet verbaasd zijn. -i Vv Vr,. f' "T"'n.i ignr r'****- Evt. „vooraf prijsopgave PH lUPil—Ti d u i nojlrau l-~* -a - 8 Schiedam Telefoon 01 O*«G 38 Off. Philips tlrah r Nu blijkt dat vijf miljoen niet genoeg is om het werk te voltooien. De vijf waren gebaseerd op de lo nen en prijzen van die tijd. Alleen voor deze verhoging is al meer dan twee en een half miljoen nodig. Ook de plannen voor Groenoord- Midden zelf zijn sinds 1963 "veran derd en de wijzigingen vergen een bedrag van dik anderhalve ton. Dan is er nog de post onvoorzien, die ook meer dar. anderhalve ton vergt. Het werk waarvoor het eerste krediet, was gevraagd omvatte het egaliseren van de zandophoging, het aanleggen van riolering, de straataanleg en de aanleg van openbaar groen. De totale krediet aanvrage van '63 en nu' zijn alleen bestemd voor het werk in de eerste fase. Later zal er nog een groot bedrag nodig zijn voor het defini tief op peil brengen van Groenoord- Midden. De commissie voor het Grond bedrijf stemt in met het advies, waarover de gemeenteraad de be slissing moet nemen in de komende vergadering. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Bij distilleerderij Rynbende in Schiedam zullen te gen het eind van dit jaar waar schijnlijk 50 man personeel ont slagen moeten worden, wanneer het bedrijf wordt verplaatst naar Hendrik Ido Ambacht, waar het zal worden samengevoegd met de distilleerderij ,van Henkes. Twintig personeelsleden zullen meeverhui zen. De samenvoeging is een gevolg van samenwerking tussen de Gist en Spiritusfabriek te Delft (Ryn bende) en de Zuid-Nederlandse Spiritusfabriek in Bergen op Zoom (Henkes). Distilleerderij Papegaai van de ZNSF is reeds van Delft overgebracht naar Hendrik Ido Ambacht. In de leeggekomen ruim te in Delft is thans wijnhandel Roebroeck-Dubois van de Gist- en Spiritusfabriek gevestigd. Een half jaar geleden namen de Gist- en Spiritusfabriek en de ZNSF gezamenlijk Mispelblom in Zutphen over. Dit bedrijf is inmid dels uitgebreid met distilleerderij Catz en Zn .te Groningen (Gist). In juli zal ook distilleerderij Cal- car-Sappemeer uit Hoogezand (Gist) naar Mispelblom worden overgebracht. SCHIEDAM De Algemene Vereniging van Ouders en Vrienden van Geestelijk Misdeeldert 'Helpt Elkander' houdt donderdagavond (te beginnen om acht uur) in de prof. Casimirschoo) aan de Burg. Honerlage Gretelaan haar jaarver gadering. Aan het huishoudelijk gedeelte dat na de koffiepauze begint, zal een concert voorafgaan dat wordt gegeven door de mondharmonica- vereniging 'Het Trefpunt,' een en semble, dat bestaat uit pupillen van de Van der Woudenstichting in Delft, Tijdens de jaarvergadering zui len drie nieuwe leden voor het be stuur worden gekozen, waarvoor de dames Dirkzwager. Hoek en Kalk- hoven kandidaat staan. Voorts is ei- behoefte aan drie nieuwe leden, die zich vóór 18 maart kunnen opgeven bij de heer D. de Bruin. SCHIEDAM Door de inge bruikneming van de nieuwe gym zaal aan het Bachplein is de le denstop voor de dames-indoortrai- ning die de wijkvereniging Groen oord eind vorig jaar moest instel len, opgeheven. Onder leiding van een erkend instructeur kunnen 'de dames iedere woensdagavond van 21.30 tot 22.30 uur het tevee! aan gewicht trachten kwijt te raken.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1