EMIGRANTENGEZIN MET NEGEN KINDEREN IN OUD LOKAAL jonge owtersoekers jjp '/i Duitsers en Grieken voor berovingen Oersterk! Wethouder Men moet ook positie ambtenaar 'ns bekijken is nu vol, ze GORKUMSE WIJK WIL TURKEN BUITENSLUITEN I DEPA RTEMENT veroordeeld 5 jaar slijtage garantie Protestbrief naar gemeente da's makkelijk! i a VAN DIENSTVERLENING ROTTERDAM - Het zou een realistische BB-oefeiiing kmuien zijn, als de achter gronden niet zo in-triest waren. Een gezin met negen kinderen dat moet bivakkeren in een leslokaal van een afgekeurde school in welvaartsstad Rotterdam. Wachtend tot het voor de zevende keer binnen enkele maanden de straat op zal moeten. Waar heen dan weer? Ejn om over de vloer te hebben Tehuizen inruim 2300 postkantoren kunt u contant geld Opnemen! Weigerende remmen Ingebroken bij speelgoedwinkel I I DINSDAG 23 MAART 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 13 $4$"" -•'"Tm ORANJE VRIJSTAAT- (Van een onzer verslaggevers) Ze hebben nu drie stoelen met z'n elven; geen tafel, een ouderwetse, hoge, zwarte schoolkachel en elf noódbedden van het Rode Kruis. De vader komt net „thuis" met 131,06. De financiële steun van Sociale Zaken, die ditmaal nog eens met twintig gulden is gekortwiekt. Tel uit je geluk. Vader Oscar Kollmann (48) is een „dubbele" spijtoptant. In 1953 repatrieerde hij met zijn toen kleine gezinnetje uit In donesië naar Nederland, Rotterdam. Australië rièp hem met zijn in 1958 inmiddels grote gezin. Maar ook daar kon hij niet aarden. Sinds 25 januari is het gezin Kollmann weer in Rot terdam. Twee van de elf kinderen zijn bij 'kennissen onder gebracht. Sociale soneelszaken en politie. Maar Rotterdam wil hem helemaal niet meer. ik/td-Li: Wkm ■wxm t mmmmÊmm (ADVERTENTIE) CWyers staat er achter) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op het ogenblik is het Waterwegge bied vol op het gebied van infracstructuur, milieuhygiëne en arbeidsmarkt. Eerst als er meer ruimte is op die drie punten is het volgens het da gelijks bestuur van Rijnmond verantwoord de aanvraag tot hoogovenvestiging (opnieuw) onder de loep te nemen, ofwel een andere Industrie binnen te halen. GORKUM (ANP) Tachtig inwoners van de Gorkumse Lingewijk hebben hun naam gezet onder een brief aan B. en W. van deze gemeente, waarin geprotesteerd wordt tegen de bouw van een woonoord voor Turkse gastarbeiders. Enkele weken geleden werd een handtekeningenactie ont ketend, toen bekend werd dat het bedrijf De Vries Robbé de gemeente gevraagd had om een onderkomen voor nog te wer ven Turkse arbeiders te mogen neerzetten. ADVERTENTIE m Spijtoptant m vf Rotterdam Geen fabeltje In Nederland: Het gezin Kollmann in de poort van de school aan de. Gondse Rijweg, 7 waar het nu moet bivakkeren. Voer voor'oude onder zoekers. Wfimïtmi Australië, de grote-gezinnenver- leider, heeft zijn werk gedaan. Waar blijft een Nederlander die met elf nazaten weer terug wil? Overal en nergens. - Kollmann: „Er is een briefwisse ling geweest met de dienst Maat schappelijke Zorg. Ik heb wel de gelijk mijn komst bij Sociale Za ken aangekondigd. Nu moet men niet doen alsof wij uit de lucht zijn komen vallen." „Ik meldde me In Rotterdam: kwam bij Volkshuisvesting. Een ambtenaar die zijn naam niet wil de zeggen, ontving me. Ik vroeg een huis. Hij antwoordde: „Ik heb je godverdomme toch niet gevraagd naar mijn gemeente te komen? Hoeveel kinderen heb je?" Negen. „Godverdomme, - maar daar' kan ik geen huis voor vinden. Afijn, ik heb al die kinderen niet gemaakt. Dien maar een' aanvraag in en ga zelf maar zoeken," aldus de weer gave van de heer Kollmann. (Van onzer verslaggevers» ROTTERDAM —De rechtbank heeft vanmorgen de Duitse matro zen Siegfried M. (20) en Wilhelm J. (19) wegens diefstal met ge weldpleging veroordeeld tot respec tievelijk een jaar en zeven maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De matrozen hadden in de nacht van 16 op 17 januari na een café bezoek een 62-jarige man uit Maasdam mee naar een aan de Parkkade gelegen schip genomen en daar afgetuigd en onder bedrei ging met een zakmes van enkele kostbare bezittingen, waaronder een gouden horloge, een gouden ze gelring en gouden manchetknopen, beroofd. De officier van Justitie had tegen M. een jaar en tegen J. acht maanden geëist. Ook twee Griekse zeelieden. d« 24-jarige Nico T. en de 21-jarige Emanuel S. zijn vanmorgen door de rechtbank wegens beroving van twee Rotterdammers veroordeeld. Ze kregen overeenkomstig de eis respectievelijk een jaar en acht maanden gevangenisstraf. De twee sinds januari illegaal In ons land verblijvende Grieken wa ren tot de berovingen overgegaan omdat zij geen werk hadden kun nen vinden en vrijwel geen cent meer op zak hadden. Belde zeelie den zullen na het uitzitten van him straf zeer waarschijnlijk wor den uitgeleverd. mmsT I Na veel gepraat kreeg hij een huurmachtiging los. Ondertussen verbleven hij en zijn gezin bij een vriend. Negentien mensen in één huis; een onhoudbare situatie. De voor de kinderen funeste gang langs een stel tehuizen voor daklo zen kon beginnen: Huize Barto, een 'particulier pension aan de Heem- raadssingel. Daar ontstonden ook moeilijkheden. „We moesten naar een pand aan de Vliegerstraat, dat eerst moest worden ontsmet wegens ongedierte en schimmel. In onze plaats kwa men gastarbeiders in het pension Barto. Daar wordt goed aan ver diend. Logisch' dat die mensen bij haar voor gingen. Het stonk verschrikkelijk in dat 'andere pand. De riolering was ka pot. Er was geen kachel. We heb ben er twee weken gezeten." Door oorzaken, waaraan de heer Koll mann mede schuldig was, groeiden er weer moeilijkheden. De pension houdster bracht de heer Kollmann met de kinderpolitie in contact. Dat had tot- resultaat dat me vrouw Kollmann en zeven kinderen weer in huize Barto aan de Heem raadssingel mochten slapen. Over dag stonden ze op straat. Eten was er niet bij. De twee oudste zoons en vader Kollmann kregen onderdak bij het Leger des Hells. Maar het Leger geeft een dakloze niet langer dan vijf nachten achtereen gratis logies. Na twee gescheiden nachten gaf het echtpaar deze levenswijze op. Eén telefoontje aan de Kabouters bracht (tijdelijk) uitkomst. Het klonk uitnodigend: 'Kom maar wanneer u wilt.' Dat gastvrij ont haal werd geboden in een door de 9s» -* - K-nz-m (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het 'geval- Kollmann' mag dan misschien geen doorsnee voorbeeld zijn van de moeilijkheden, waarin grote ge zinnen zich kunnen bevinden: een alarmerende typering is het weL Wethouder II. W. Jettinghoff oan. Volkshuisvesting) van Rot terdam geeft gaarne toe dat 'één van de grootste problemen, waar mee Rotterdam worstelt, de woon voorziening voor de grote gezinnen' is. Het aantal noodgevallen schat hij op ongeveer honderd gezinnen. Over het geval-Kolimann zegt üe wethouder: 'Dat die gezinnen moeten wachten is al vreselijk. Maar nu komt daar ineens die fa milie Nederland binnenvallen. Ik kan nagenoeg niets doen. Als ik er toch in slaag het te helpen, loop ik ernstig het risico dat die honderd andere gezinnen me vragen: Maar wethouder, moet je nu per se uit Australië komen om een passende woning te krijgen?' De heer Jettinghoff geeft grif toe dat 'in het verleden te weinig is omgezien naar geschikte woon ruimte voor grote gezinnen.' De problemen zijn hierbij dan ook dubbel groot. Er zijn wel aantrek kelijke panden, maar daar heeft de gemeente niets over te zeggen, ai- dus de wethouder. De gedachte dat pandjesbazen liever veel aan gast arbeiders verdienen dan bijna niets aan grote gezinnen,onderschrijft hij. Overigens: waarschijnlijk kan het gezin Kollmann binnenkort toch geholpen worden. Twee ruim behuisde, maar kleine gezinnen hebben aangeboden hun zeskamer woning voor kleinere te willen rui len, zodat Volkshuisvesting het grote gezin kan helpen. Hoewel de heer Kollmann niet de gemakkelijkste zal zijn, is het toch niet noodzakelijk dat ambte naren hem afbreken? Wethouder Jettinghoff: 'Als je op je poot gaat spelen bij ambtenaren hebben ze vaak de neiging ook grof geschut in stelling te brengen. Het is natuur lijk leuk de bant van de underdog te kiezen, maar men moet ook de po sitie van de ambtenaren eens be kijken. Om met zo'n gezin op de bonnefooi uit Australië naar Ne derland te komen is verre van redelijk en zeer onzorgvuldig.' Kabouters gekraakte school aan de Goudse Rijweg. De heer Kollmann zoekt onder tussen naar panden. Werken doet hij niet. De ex-marinier is mon teur. 'Ik kan gaan werken, maar dan kan ik niet meer zoeken.' Hij kan uitgerekend bij een ge meentelijke dienst een baan krij gen. "Maar op personeelszaken zei den ze: Zorg eerst dat u een huls hebt dan kunnen we u gemakkelij ker aan werk helpen,' aldus Koll mann. Bi) andere gemeentelijke diensten Is men daarentegen niet erg happig hulp te verlénen. Volgens Koll mann heeft een ambtenaar van .Sociale Zaken, die hij met name noemt, zelfs geprobeerd hem en zijn gezin weer naar Australië te rug te sturen. 'Weer voor honderd gulden voor het hele gezin. U kent die slogan wel.' 'Ik voel me weer krijgsgevange ne. Ik ben toch geen buitenlander. Gastarbeiders hebben meer rech ten. Ik ben Nederlander, als mari nier heb ik voor Nederland gevoch ten; ben door de Jappen knijp ge zet en heb aan de Birma-spoorweg gewerkt. Wie doet er nu iets voor mij? Dit wordt steeds moeilijker voor mij. Mijn kinderen zitten al op de derde school hier. Al die ont beringen, terwijl ze nu juist op de leeftijd zijn dat ze orde en netheid moeten leren.' 'Kwaliteitsbrood verveelt nooit,* staat er op de bakkerswinkel naast het zoveelste onderkomen voor de Kollmannetjes. Ze zullen het voor lopig wel niet eten. Dat is de mening van het ogen blik. Als er (uitzicht op) meer ruimte is wil dat nog niet zeggen dat Rijnmond dan JA zegt tegen Hoogovens of andere industrieën. In detijd nodig om ruimte te scheppen kunnen andere belemme ringen opkomen. Dat blijkt voor degenen, die de nöta van het dagelijks bestuur over deze kwestié niet precies hadden begrepen, de strekking te zijn van het stuk, dat gisteren in diverse R ijn m o ndcommissievergaderingen aan de orde kwam. Ook in die com missies bleek niet iedereen het be grepen te hebben. Vandaar die ver duidelijking door gecommitteerde drs. H. van der Drift. Die verduidelijking werd 's mid dags door gecommitteerde C. Roo- zemond onderschreven en zal met zoveel woorden in een nieuw stuk worden opgenomen, zodat als de gehele Rijnmondraad over de kwes tie vergadert er weinig te vragen en te raden overblijft. Met de eerste nota gingen de commissies tenslot te akkoord. Andere plaatsen die in Neder land voor hoogovenvestiging te be denken zijn, de Eemsmonding, het Noordzeekanaal en het Schelde- bekken. Voor het bedrijf zijn al de ze plaatsen slechter dan de Maas vlakte. gelet vooral od slechten» verbindingen met het achterland of b(j gebrek aan water voor diep stakende schepen. Schattingen over de voordelen van de Maasvlakte lopen uiteen. Een ton staal is op de Maasvlak te voor ƒ2,- tot 28,- goedkoper te produceren dan elders. Fixeer die schatting nu eens op ƒ8,- per ton, aldus de heer Van der Drift, dan is een rekensommetje de moeite waard. Voor we beslissen willen we als Rijnmond meer weten over dit soort berekeningen over andere mogelijkheden met benutting van of zonder de Maasvlakte. In de discussie 's middags werd het duidelijk, dat Hellevoetsluis wellicht binnenkort moet stoppen met de woningbouw omdat het door Sluiting van het Haringvliet een rioolwaterzuiveringsinstallatie moet bekostigen. Zonder financiële steun van het Rijk is een coblnatie van beide opdrachten moeilijk. Rijks- steun wordt dan ook gevraagd. Er Vfwrit «en, nota ov«r Hellevoetsluis Het gemeentebestuur stond hier niet onwelwillend tegenover. In de brief staat nu onder meer: „Wij eisen dat onze wijk bewoonbaar blijft en dat er voldoende waarborgen gegeven worden dat het leef- en woon klimaat niet aangetast worden. De vrees bestaat dat, als er 240 mannen zonder gezinnen bij elkaar wonen, zeker als dit voor een hele lange tijd de raad, die vrijdag vergadert, voor om nadere concrete plannen van is, dit op allerlei manieren uit de hand kan lopen." B, en W. stellen De Vries Robbé af te wachten. jawel, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij een rempo- ging op de kruising Spinozaweg- Vlctor Hugoweg in Rotterdam wei gerden de remmen van een auto bus. De chauffeur kon daarop een •aanrijding met een bromfietser niet voorkomen. De 17-jarige leerling - opticien J. H. Beeking moest met hoofd- en beenletsel naar het Zui derziekenhuis. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een Inbraak bij een speelgoedwinkel In de Panne- koekstraat heeft 1700 gulden opge leverd. Uit een geldkistje verdween 200 gulden en er werden ook twee radiografische zenders van circa 1500 gulden weggenomen. SCHIEDAM Als opvolger van drs. H. P. M. van der Drift te VIaardlngen als lid van de Rijn mondraad Is benoemd mr. H. van der Stoel te Ridderkerk, eveneens van de KVP. m ÏS» 'Ag

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1