OAF doet met vier wagens mee aan beruchte East African Safari STRIJD WEER OPGELEEFD Investeringen oj en terug Consul olivia neergeschoten Steeds meer mensen gaan met win ter vakantie Politieke moord in Hamburg VRIJDAG 2 APRIL 1971 HET VRIJE VOLK DACCA/NEW DELHI (AP-RTR-AFP) Het „be- vrijdingsleger" van sjeik Moedjiboer Rahman heeft de be langrijke stad Jessore veroverd. Dit is gemeld door uit Oost- Pakistan naar India teruggekeerde buitenlandse verslag gevers. Er zou drie uur lang verbitterd om de stad zijn gevochten. Het, lijkt erop dat de strijd in Oost-Pakistan, na enige dagen van betrekkelijke rust, weer in alle hevigheid is losgebarsten. Het Westpakistaanse leger zou vandaag artilleriebeschietin gen hebben uitgevoerd op .vijf van de belangrijkste steden, waaronder Dacca en de havenstad-Tsjittagong. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De investeringen van de industrie en de openbare nutsbedrijven lopen terug. De waarde van de inves teringsgoederen zal dit jaar met twaalf percent stijgen, bijna de helft van het stijgingspercentage van 1970. Stel 40 miljoen beschikbaar voor het streekvervoer Neugarten N.V. gaat produktie verdubbelen Indonesië wil exporteren via Nederland De weduwe van de vermoorde consul, Ana Quinlanilla Pereira, zoekt troost bij een van haar twee zoons. (Van een onzer verslaggevers) BOLSWARD „Zo'n tachtig jaar geleden is mijn groot vader al met de beurtdienst over de Zuiderzee op Amsterdam begonnen. Dat was met een stoomboot die- Burgemeester Van der Veen heette. Daarna deed mijn vader het en nu staat de dienst alweer jaren op mijn naam. We hebben het als laatste op het vasteland 'van Friesland tot vandaag de dag kunnen volhouden. Ik heb 44 jaar lang van mijn dertiende af die dienst gevaren. En nou ga ik de sanering in, omdat het niet meer uitkomt..." Het is in Nederland nu mo gelijk om te worden ingeënt tegen Rode Hond. Het ge bruik van vaccin daarvan is goedgekeurd. Daardoor wordt het voor het eerst mogelijk het gevaar te bezweren, dat kinderen ter wereld komen met aangeboren gebreken omdat de moeder tijdens de zwangerschap met Rode Hond was besmet. Md (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Voor het eerst neemt een geheel Neder landse equipe deel aan de be ruchte rally, de "East African Safari". Die Nederlanders zjjn de Valkenswa&rdse broers Wim en Kees Luybregts (23 en 25 jaar) met een Daf 55. Op 8 april zullen zij met 119 andere equipes beginnen aan een vierdaags avontuur over 6400 kilometer vrijwel onge baande wegen, die met gemid deld zo'n 110 km per uur moeten worden afgelegd. Een tocht door hitte stof, modder en steenhopen onder een voortdu rend gevecht tegen vermoeid heid, slaap, dieren (want die zien de deelnemers meer dan mensen) en ook tegen de schaarse streekbewoners. Die hebben in de achttien jaren dat de Oost-Afrika Safari nu ge houden wordt, ontdekt dat er geld aan te verdienen valt. Een door hen opgeworpen barricade op de route wordt alleen vlot verwijderd indien de rijder die ervoor komt te staan bereid is te betalen. Daarnaast kunnen plotselinge regens de route ver anderen in een modderpoel waarin elke planning vastloopt. En ondanks al die moeilijkhe den en beroeringen groeit de be langstelling voor deze monster rit met Nairobi als start- en eindpunt jaarlijks. Vooral de fabrieken zien deze rally als een goede test, die tot de verbeelding van de toekom stige klanten spreekt als hun merk de eindstreep en liefst zelfs de overwinning haalt. Daf heeft in deze strijd vier wagens, die speciaal geprepa reerd zijn voor het zware terrein waarin zij opereren. Die specia le voorbereidingen bestaan uit extra trekhaken en stevige steun punten, extra reservewielen, on derdelen en radio apparatuur. Maar motorisch en mechanisch is er niets meer dan ook de normale personenwagens van Daf hebben. Ook de fabrieksequipes van Ford, Porsche, Saab, Lancia, Peugeot en Datsun hebben naast tal van particuliere rijders met Mercedes en Volkswagen onder andere ingeschreven, He enige dat Daf aan zijn wagens heeft toegevoegd is stuurtalent. Daarvoor werden uitgezonden de bekende Fransen Laurent en Marché, die reeds tal van goede resultaten voor de Nederlandse fabriek boekten, de sterke Belgen Haxhe en Delfe- rier en de Kenianen Tejpar en Vadgama, die ter plaatse al ja ren de nodige ervaring In de Afrikaanse Safari hebben opge daan. En als vierde bemanning de broers Luybregts, die ook al veel successen boekten. De twaalf voorgaande Safari's zijn steeds gewonnen door Afri kaanse deelnemers. Verbazing wekkend eigenlijk, omdat de be kendste Europese rijders in de voorgaande jaren de verre tocht naar Nairobi gemaakt hebben. Deze rijders vergen in het begin te veel van het materiaal en van zich zelf, menen de Afri kaanse rijders. Laatstgenoemden zorgen dat zij in de route van Nairobi naar Mombasa in het zuiden en ver der langs de kust naar Dar-es- Salaam niet teveel achterstand op de hardlopers krijgen. .Dat houden zij ook vol als in een lus naar het noorden wordt te-, ruggekeerd voor een stukje door het buurland Oeganda met als halteplaats Kampala. De ervaren rijders slaan meestal hun slag op het berg- traject terug naar Nairobi van Kampala uit. Maar tegen die tijd is de ka ravaan al aardig uitgedund. Al leen al het uitrijden van de East African Safari geldt als een grote prestatie. Vandaar de Europese belang stelling voor deze rit die door zijn romantische omgeving en spannende momenten sterk tot de verbeelding spreekt. Sn ccessen voor Ondanks het feit dat het een on gelijke strijd is de troepen van sjeik Moedjib zijn beduidend slech ter bewapend zouden de opstan delingen behalve in Jessore ook el ders militaire successen hebben ge boekt. De Socialistische Internationale, waarbij 54 sociaal-democratische partijen over de hele wereld zijn aangesloten, heeft een beroep ge daan op de Verenigde Naties stap pen te ondernemen om aan het bloedvergieten in Oost-Pakistan een einde te maken. Secretaris-ge neraal Oe Thant heeft verklaard humanitaire hulp te willen verle nen, zodra de Pakistaanse regering hem daarom verzoekt. Een Rode Kruis-vliegtuig. dat twee dagen vergeefs in Karatsji heeft gewacht om hulpgoederen naar Oost-Pakistan te brengen, is naar Beiroet gevlogen. De Pakis taanse autoriteiten wilden geen toestemming verlenen voor de vlucht naar Dacca. Engeland en Amerika overwegen, een luchtbrug te organiseren om hun in Oost-Pa kistan verblijvende onderdanen in veiligheid te brengen. De Pakistaanse regering heeft gisteren officieel verklaard berich ten te hebben ontvangen over „in filtratie van gewapende Indiërs in de grensgebieden van Oost-Pakis tan." In New Dehli doet het ge rucht de ronde dat jonge Indiërs toestemming zullen krijgen naar Oost-Pakistan te gaan om de aan hangers van sjeik Moedjib in hun strijd te helpen. Deze gegevens uit een steek- proefonderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek vormen een belangrijke aanwijzing voor de aarzeling in de conjunctuur. Desuknaigen, zoals de Tilburgse Prof. Schouten, geloven dat de te rughoudendheid in de investeringen voortvloeit uit de dalende winsten in het bedrijfsleven. DEN HAAG (ANP) Stel nog ƒ40 miljoen beschikbaar voor het streekvervoer, waagt de commissie Vervoersvergunningen de regering. Komt het bedrag niet op tafel, dan zal het streekvervoer in ons land drastisch moeten worden Inge krompen. DEN HAAG (ANP) De confec tiefabriek W. Neugarten N.V. te Vïagtweóde gaat haar produktie verdubbelen in verband met de toegenomen buitenlandse vraag. Het bedrijf dat nu 65 personen Lu dienst heeft, zal nog tachtig vrouwen moeten aanwerven. Stellig zullen de lagere investe ringen ook gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. In het afgelopen jaar had de middenstand al ernstig te lijden. Een voorlopige verkenning van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf toont aan, dat de kostenstijgingen de omzet- toeneming overtroffen. Door de sterke loonstijgingen aan het einde van 1970 groeide de vraag naar consumptie-produkten snel Deze vraag zal zich dit jaar ver moedelijk niet voortzetten. De doorberekening van de kostenstij gingen ook veroorzaakt door de vierhonderd-gulden golf gaat echter door. Volgens het E.I.M. zal 1971 dan ook een nog geringere inkomens- groei voor het midden- en kleinbe drijf geven. DEN HAAG (ANP) Indonesië onderzoekt de mogelijkheid om via Nederland zijn produkten naar West-Europa te exporteren. Daar om heeft het het Centrum ter Be vordering van de Import uit ont wikkelingslanden (Cebimo) ge vraagd om hulp of bemiddeling voor de uitvoer van een tiental niet onder de tariefpreferenties voor ontwikkelingslanden vallende pro dukten. HAMBURG (AP, DFA>' De Boliviaanse consul in Ham burg, Roberto Quintilla, is gis teren in zijn kantoor doodge schoten. Een vrouw vuurde de (twee) dodelijke schoten op hem af. Zij zou vorige week in het consulaat zijn geweest om ten behoeve van een Australi sche folkloristische groep een visum voor Bolivië aan te vra gen. Op haar vlucht verloor zij een pruik, een bril en een hand tas. In haar tas werd een brief je gevonden met de woorden „Overwinning of dood" en de letters ,ELN". Dat zou de af korting zyn van de naam van het Boliviaanse Bevrijdings front. Leden van het consultaat-ge neraal hebben verklaard te ge loven dat het hier om een poli tieke moord gaat. De vermoorde was een sleutelfiguur bij het onderzoek naar het neerstorten van een hefschroefvliegtuig in 1969, waarbij de toenmalige Be - liviaanse president, Bené Bar- rientos, om het leven kwam. Verleden maand, werd Quintilla ook genoemd iri verband met samenzweringscomplotten in Bolivië. In de Boliviaanse pers was hij aangevallen omdat hij betrokken zou zijn bij de dood van Barrientos en bij wapen smokkel naar Israël. Voor schipper Eekhof is de beurtvaart na 44 jaar afgelopen Voor schipper Catrinus Eekhof (57) eigenaar van het 21 ton tel lende motorschip 'Drachten' is het toch nog een trieste gedachte, dat er nu toch nog te vroeg een eind gekomen is aan die beurtvaart op Amsterdam, al kan hij de route wel dromen. 44 Jaar Bolsward Amsterdam heen en weer over het IJsselmeer komt neer op negen maal rond de wereld varen heeft hij gisteren nog zitten berekenen. 'Ik heb altijd gehoopt dat het mijn tijd nog wel zou duren. Na tuurlijk heb ik wel zien aankomen, dat het een aflopende zaak was. Maar niet, dat het zo gauw zou gaan. Maar ja, we verloren per 1 april één van onze belangrijkste klanten, die koffie die ik voor Van der Plaats van Amsterdam naar Bolsward bracht. Als de firma Van der Plaats ge bleven was, zou het nooit zover zijn gekomen. Maar ze zijn samen ge gaan met Neimeyer en nu heeft de nieuwe directie beslist, dat het ver voer niet langer per boot moet maar per auto omdat de ladingkos- ten dan goedkoper zouden zijn. Ik geloof dat helemaal niet, maar ik ben geen econoom. De heren heb ben misschien toch wel gelijk. Jarenlang heeft Eekhof van Bolsward uit twee- diensten per week op Amsterdam gehad. Dan vertrok er zpwel op maandag als op donderdag een tjalk van Am sterdam (de Vrouw Tjitske) als van Bolsward (de Vijf Gebroeders) Daar was de éénmaal per weekse dienst inet de motorboot Drachten van overgebleven, met vader Ca trinus Eekhof als schipper en zijn jongste zoon Catrinus die nu op de tankvaart overstapt als enig be manningslid. Tien varen naar Am sterdam: daar twee nachten over blijven en ,dan terug, waarbij men nog een nachtje aan boord sliep. Moeder de vrouw zorgde voor een goede vleespan en daar redden we ons altijd wel mee,' aldus Catrinus Sr. Van het varen op het IJsselmeer wil hij geen kwaad weten. Het al gemene zeggen is, dat het IJssel meer verraderlijk is. Nou ik' heb het in die 44 jaar nog nooit geïmd dat ik dacht: daar gaan we. We zijn wel eens bij een noordwester storm Staveren binnengevlucht, omdat we onze eigenlijke haven Workum waar we altijd binnenvie len niet meer konden bereiken. Bij één van die gelegenheden had ik da deur van de stuurhut open met de gedachte: als we op de dijk slaan spring ik er meteen af. Maar dat Is nooit nodig geweest.' Spannend was het ook in de oor logstijd. Toen voeren we aardappe len naar de Bemdorpfabriek in Bussum en hadden op de terugweg steevast zo'n vijftig kinderen mee die in Friesland onderdak moesten.' Het leven van Catrinus Eekhof heeft altijd om de scheepvaart ge draaid. 'Ik word ongedurig als ik langer dan een dag niet aan boord ben,' zegt hij. 'Daarom hoop ik nog iets te krijgen dat me een beetje ligt. De sanering is wel een steun tje in de rug maar niet voldoende. Bolsward heeft overigens niet veel mogelijkheden. Misschien kan lk rondvaartschipper worden. Dat moet dan wel in loondienst want IS mag niets anders meer vanwege die sanering. Mijn schip wordt ge sloopt. Daar heb ik trouwens niet zoveel hartzeer van. Ik heb altijd aan de wal gewoond al sliep Ik tot nu toe dan drie dagen in de week op m'n schip, Rodelond kan getemd worden (Van onze redac. wetenschappen) Het gaat om een ziekte die op zich zelf onschuldig genoeg is. Voor de Tweede Wereldooorlog maakte niemand zich zorgen over dit goed aardige kinderkwaaltje. Maar tij dens de oorlogsjaren sloeg dr, Gregg in Australië groot alarm. Hij had ontdekt dat kinderen met aangeboren ooggebreken geboren waren uit moeders die rodehond hadden gehad tijdens de zwanger schap. Al gauw bleek dat ook hart- gebreken, gehoorstoornissen en geestelijke stoornissen tot de ge volgen konden behoren. Opeens werd rodehond een ge vreesd woord voor vrouwen die een kind verwachtten. Er viel weinig tegen te doen. Een vaccin bestond niet. Men kon proberen besmetting te vermyden, wat niet altijd een voudig was. Er lopen nogal wat kinderen rond, die (vooral in de leeftijd tussen 4 en 9 jaar) een be smetting hebben opgedaan en die weer overdragen. Wanneer een vrouw vroeger al eens rodehond had gehad, hoefde men minder bevreesd te zijn. In het lichaam hadden zich dan anti stoffen gevormd. Men ging er hier en daar zelfs toe over "Rubella- parties" (zeg: rodehondpartytjes) te organiseren, waarbij jonge meis jes in contact werden gebracht met radehondlijders om daarbij besmet en vervolgens immuun te worden. Er is lang gezocht naar een doel treffend vaccin. Uit de laboratoria van de Belgische industrie R.I.T. is nu zo'n entstof gekomen genaamd Ervevax. Het is een levend, sterk verzwakt vaccin, dat onderhuids moet worden ingespoten. Eén keer is genoeg om bescherming te bie den tegen rodehond. Wat kan men met het vaccin be ginnen nu het er is? De favriek zegt: de volledige uitroeiing van de ziekte ligt voor het grijpen door algemene inenting van kleine kin deren. Dan heeft men in één klap alle mogelijkheden onder de duim. In elk geval zou men echter jonge meisjes en vrouwen moeten inen ten, massaal en voor er van zwan- gerschapsprake kan zijn. Bijvoor beeld bij het verlaten van de la gere school. Een prioriteitsgroep vormen vol wassen vrouwen die veel met kin deren omgaan kleuterleidsters, jeugdleidsters etc. en die zelf ook nog wel eens een kind kunnen krijgen. Bij hen zou men eerst kunnen nagaan of ze al antistoffen in het lichaam hebben (na een vroegere besmetting) en dus van nature beschermd zijn. Zo niet, dan is inenting met Ervevax geboden. WaarbU er voor te zorgen valt,'dat men de eerste twee maanden na de inenting niet zwanger wordt. Het ziet ernaar uit, dat de rodehond van de kaart geveegd kan worden. In Amerika en enige andere landen zijn al miljoenen kinderen ingeënt. Over de toepassing in Nederland krijgt de staatssecretaris voor volksgezondheid binnenkort een advies voorgelegd. We wagen de veronderstelling dat geen advies zal worden gegeven tot massale in enting van alle kinderen (jongens en meisjes). Eerder kan een aanbe veling worden verwacht tot inen ting van bepaalde groepen: meisjes tussen 1 Oen 14 jaar en de boven genoemde "risico-groepen" onder de volwassenvrouwen, wat dan ge volgd moet worden door twee maanden contraceptie. UTRECHT (ANP) In de afge lopen vijf jaar is het aantal reizi gers dat met de zogenaamde reis bureau-treinen (Bergland-Espr®- Hotelplan-Expres en Bicentra-Ex- pres) op wintersportvakantie is ge gaan, gestegen van 20.000 per sei zoen tot 30.000 per seizoen, aldus de NS. De Oostenrijkse wintersportcen tra zijn bij de Nederlanders veruit favoriet. Op ruime afstand volgen Zwitserland en de Bondsrepubliek. Het aantel nieuwe boekingen voor de uit ors 'and vertrekkende auto- slaaptrrd-en is tot nu toe vergok ken bij bet vorig jaar dertig Per" cent hoger.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 4