Reclame-olifanten van t rech te pad afgeraakt li Zestig stemmen over een stad TY zet kroon op werk van Barok ensemble POP EN ZO iff ii i^ClTROÉNj Bij Marleen is elk beest goed herkenbaa r EXIT DOET WAT IN DE DOELEN HOE ZIT 'T MET LEVENS KANSEN VAN RIJNMOND Op 2 plaatsen milieupfoeven t;- koop t#fJ MUZIEK NCRV 's avonds VRIJDAG 2 APRIL 1971 PAGINA 18 v ,X I i sSl1 Drie olifanten sloften donderdagmiddag over de Lijnbaan in Rotterdam om reclame te maken voor het Indian Food Festival dat deze maand in de coffeeshop van het Hiltonhotel wordt gehouden. De beesten, beschikbaar gesteld door Toni Boltini (de man die zoveel commercie in zijn circus doet), bleken echter meer geïnteres seerd in niet-Indiase hapjes. De slurven schoten tenminste nogal eens uit in de richting van het spaarzame groen op de Lijnbaan. Ook braaf in de pas lopen, was er niet bijaf en toe weken de reuzen af van de geplande route. En probeer ze dan maar eens tot andere gedachten te brengen... Denk eens in dat er bij de volkstelling ook gevraagd werd: Wat deed u op vrijdag 2 april om zes minuten over half zes 's avonds? Als ieder een in Rotterdam die vraag naar waarheid zou beantwoor den, krijg je een aardig over zicht van de handelingen van de Rotterdammer op één tijdstip. Maar het zou onge twijfeld een saaie opsomming van woorden en daden wor den, waar ieder in zou ver zuipen. TUCATCD Toch zijï er 'n Dylan Thomas Puur Nederlands (ADVERTENTIE) ter meuten 1/2 jaar garantie ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) Showroom Cooisinge! „TeU4,44.00* r Gut, allemaal koeien, zal de gemiddelde tentoonstellings bezoeker onthutst zeggen en er is niemand die hem zal tegenspreken, want de 23-ja- rige Marleen Felius, die in kunstzaal Zuid exposeert, heeft onze vaderlandse vee teelt tot het hoofdthema van haar teken- eh schilderkun stige vaardigheid verheven. TC Ui fl/ Ze lleeft zicl* Ë&mmM Dit wordt de maand van het Rotterdams Baroken- semble. Want behalve de twee concerten die dit - bijna tot professioneel uitgegroeide - ensemble van amateurs op dinsdag 6 en donderdag 22 april gaat geven in de Openhofkerk te Ommoord en het Stedelijk Museum Schiedam staat er een televisie-uitzending te gebeuren op tweede paasdag. Agenda 2 t.e.m. 10 april J PB 1 II CA I til Paar schrijvers geweest die ge- Vil fl IIA F probeerd heb- ,uwl,n ben 'n veelheid van gebeurtenissen op één dag, in één plaats weer te geven. De Ier James Joyce volgde in zijn boek Ulysses de hoofdpersoon Leopold Bloom 24 uur in Dublin. Alles wat Bloom die dag ziet, hoort, voelt, zegt en denkt lijkt door Joyce nauwkeurig op papier ge zet. In het toneelstuk Onze Stad schildert Thorton Wilder een och tend, middag en avond in een wil lekeurig stadje en tegelijk de ge- boorte-jeugd, de volwassenheid en de ouderdom-dood van de mens. De dichter-drinker Dylan Tho mas schreef voor de radio een stemmenspel Onder het Meikwoud. In een voortdurende wisseling van ongeveer zestig stemmen proef je de sfeer in het stadje Llaregvb. Van dit stemmenspel is ook een toneelstuk gemaakt. De Neder landse Comedie voerde het in 1951 op en dit jaar heeft toneelgroep Theater het op zijn repertoire: dinsdag In de schouwburg. Zaterdag gaat daar Tramlijn Be geerte van Tennessee Williams in première. Na de allereerste opvoe ring op Broadway op 3 december 1947 heeft het stuk, daar gestaan tot 17 december 1949. In die twee jaar werden 855 voorstellingen ge geven. Eens kijken hoelang het stuk het onder regie van Jules Rooyaards bij het Nieuw Rotter dams Toneel volhoudt. Maandag komt toneelgroep Cen trum eindelijk weer eens met het succes van dit toneelseizoen: Kees de Jongen. Puur Nederlands toneel. Woensdag Dürrenmatt's scherpe satire Koning Jan (NRT) en don derdag Herman Heijermans Eva Bonheur (Nederlandse Comedie). Vandaag en morgen zijn Piet en Frans Koster nog in het Piccolo- theater met hun cabaretprogram ma Fiet en Frans. Zondag is daar natuurlijk weer voor de kinderen de musical Da's Wiedus weer. Tot en met donderdag babbelt Wim Kan alleen in een uitverkocht Hofpleintheater. Toon Hermans stoeit de hele april- en meimaand voor volle zalen in Luxor. Wie de allerlaatste voorstellingen van het eerste programma van Neerlands Hoop in Bange Dagen wil zien kan alleen vandaag en morgen nog te recht in de kleine zaal van de Doe len. Morgen gaat in de Groote Schouwburg de première, van de musical Hé Piet, wat doe jij hier (ofwel The incredible story about our tonight visitors), de half Ne derlands half Engelse musical van veertig werkende Rotterdamse jon geren. het winkelen waard De bijzonder lage prijs van deze "Telefunken radio" staat in geen enkele verhouding tot de prima kwaliteit Telefunken radio met: FM, korte en komplete mid den golf 9-delige teiescoopantenne geschuurde aluminium knop pen aansluiting voor koptelefoon of extra luidspreker aansluiting voor 6 volt trans formator fijnafstemming (AFC) voor FM koopt U nu tijdens deze speci ale aanbieding extra voordelig voor nog géén negen tientjes. Vrijdagavond om 6 uur begint in de kelder de verkoop van deze draagbare radio, merk Te lefunken, met 3 golflengten. Dit klasse toestel riu spotgoed-^lji voor mm Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Dan bent u zékerbenieuwd naar deze grandioze kollektle! komt u maar eens kijken bij .Meent 104 i eli 1 i Mathenesserweg 1 ♦Te!,: 37003? Bctjerlandsetean 7-9 -Tel.J 173291 .N*. u&jyt - V-ij*? jv"# vts rw r c* töm s vV - IC Mtm met een opmer- ng-frf kelijke vasthou- Utbtl dendheid in dit thema verdiept en het moet worden gezegd, dat ze er ook wat van heeft gemaakt. Wie zal het haar kwalijk nemen dat ze een roodblaard slachtstier- tje, een griemelpink of een lig gende roodbonte aardig vindt en dat ze het ook nog de moeite waard acht te vermelden dat de vier stiertjes, die daar zo ferm bij- elkaar staan. Romkje's Deen 8. Hoovinga Keimpe, Rakker en Rooske's Adema 19 heten? Op de brommer strekt ze het Zuidholiandse weideland in. De boeren kennen haar al en wat hun betreft mag Marleen haar gang gaan. Er lopen of liggen daar prachtige, uit de kluiten gewassen beesten. Er zijn dikbillen en pinken bij. Een weide of een boerderij, een sta] of de veemarkt vormen de vaste entourage. Het gras staat er sappig bij. In de verte ligt soms een spoorlijn. Een enkele keer gaat ook het boeregezin op het doekje. Dé for maten zijn vrij klein, soms niet meer dan de grootte van een hand. Een doekje als :,de keuring" geeft een collectie veeteelt te zien van alle denkbare viervoeters, dus ook •paarden, scbaperi en varkens. Elk beest is duidelijk herken baar, met alLes erop en eraan schonkige melkproducenten, ras trekkers, spek- en woldragers, nauwkeurig gepenseeld of gete kend. bijna altijd goed getroffen, en getekend zonder pietepeuterig te worden. Het zijn altijd veel meer dan plaatjes voor het album van een stamboekvereniging of de eta lage van een slagerswinkel. Om helemaal in dé sfeer te ko men hangen er op deze expositie ook nog een aantal grote wand platen zoalsh deze jaren geleden op de lagere school werden gebruikt. 1 om ons vertrouwd te maken met het boereleven. Zo roepen, samen met de doekjes van Marleen, de nostalgie op naar een tijd toen de boeren de kern van onze samenle- ving vormden en er nog geen EEG bestond om daaronder eens flink opruiming' te houden. Misschien wou Marleen er nog gauw even bij zijn om de rode en zwartbonte voor ons nageslacht te bewaren, hoewel het eerder voor de hand ligt dat ze gewoon iets in die beesten zag en dat ze ons wil voor houden hoe fraai ze een puur-Hol- lands landschap stofferen. De stadsmens kijkt daar'nu een beetje vreemd tegenaan. Gut. allemaal koeien. Merkwaardig genoeg 'ga je al die beesten toch nauwkeurig be kijken. En dat komt door Mar leen. Kunstzaal de Doelen krijgt een aantal galeries op bezoek. De eer ste „gastvoorstelling" is van de Amsterdamse galerie Seriaal, die haar pakket moderne grafiek expo seert. De prijzen van deze offset drukken. sereens, litho's, houtsne den, fotoprints enz. lopen van 20,tot duizend gulden. Het be tekent dat men voor een paar tien tjes ai een offset van Hockney. Vasarely, Albers of Warhol kan kopen. Voor liefhebbers toch we! een mooie gelegenheid om verder te neuzen. Ook Nederlanders als Carel Vis ser. Ad Dekkers. Bonies, Cassée en Asselbergs zijn met karakteristiek werk vertegenwoordigd. Een be spreking zou te ver voeren: er zijn meer dan honderd nummers. Wel gaan zien BERTUS SCHMIDT om 10 uur een If Si fl R A r opname uitzen- *ww den die werd gemaakt in diezeifde Openhof kerk. Via Nederland 2 kunnen we dan kijken en luisteren naar het zelden uitgevoerde Kedusch». een joodse psalm op Hebreeuwse tekst van de joodse componist Sala- mon Rossi, een man wiens leven zich voor de helft in de 16e, voor de andere helft in de 17e eeuw, afspeelde. Bovendien voert het Rotterdams Barokensemb'le, dat onder leiding van Iskar Aribo tot nog hoger peil is gestegen dan het voordien reeds bezat, het 8-stemmige motet Singet den Herm ein neues Lied van Jo- hann Sebastian Bach uit, een zo genaamd dubbelkorig motet dat van de uitvoerenden een zeer goede scholing waagt. Het is wel bijzonder opmerkelijk dat een amateurensemble tot een zo grote hoogte reikt dat het de meeste concerten in een seizoen geeft als zogenaamde uitkoopcon-' certen. Bij zo'n 'uitkoop' wordt het ensemble gehuurd om ergens op te treden en dat is een vorm die eigenlijk voornamelijk aan de be roepsensembles is voorbehouden. Een televisieuitzending op tweede paasdag is toch wel een bijzonder mooie kroon op het werk van een Rotterdams amateurgezelschap. Op 6 april kunt u al een voor proefje daarvan krijgen in de Openhofkerk, waar "behalve ge noemde werken ook het dubbel fluitconcert van Telemann, het Hoboconcert van Handel en een suite van de Nederlandse compo nist Pieter Hellendaal zullen wor den uitgevoerd. Het typeert het en semble alweer dat de fluitsolisten uit de eigen bezetting kunnen ko- men. ,,.Een dergelijk niveau treft men toch zelden aan in een ama- teurorkest. Heinrich Schütz, honderd jaar eerder geboren dan Johann Sebas tian Bach, vermag met zijn Mat- '•'thiius Passion niet die populariteit te bereiken die zijn latere Leipziger collega ten deel valt. Maar dat ook in deze veel eenvoudiger passie- muziek van Schütz een oneindige schoonheid verborgen ligt indien men zich ervoor openstelt naar de lange, gereciteerde teksten en de muzikaal verder van ons afstaande aria's te luisteren, kunt u ervaren in de Laurenskerk. Barend Schuurman voert deze passiemuziek aanstaande maandag uit met de Luarenscantorij, een uitvoering die elke trouwe bezoeker van Bachs gigantenwerk eigenlijk eens zou moeten gaan beluisteren. Het koor, de twee solisten en het orgel verplaatsen ons In een ge heel andere wereld en scheppen een kloof met Bach, die nog wordt versterkt omdat we we schreven daarover vorige week reeds Bach gewend zijn te horen in een soort 'cinemascope'-versie, een in de breedte van het klankapparaat uitgetrokken of liever vertrokken beeld van het veel soberder origi neel. Misschien is het de moeite waard om eens te vergelijken wat cr op 5 april in de Laurenskerk klinkt met de uitvoering van Bachs passie door Excelsior op vrijdag 9 april. In een kort bestek twee wel heel sterk van elkaar verschillende composities in heel verschillende uitvoerings praktijken. Vr. 2 april, Vredeskerk aan de Lede 8.15 uur. Concert door het Vreewijk's' Kerkkoor m.m.v. het Instrumentaal Ensemble Delft. Lenl van Dijk. so praan, Frnnctne Rijneveld. alt. en Henk Hetns, orgel. Pergolesl, Tele mann. Handel en Buxtehude. Vr. 2 april, de Doelen, grote zaal, 8.15 uur. Rotterdams Phllhnrmonisch Orkest o.l.v. Jean Fouraet. Soliste: Christine Walevska, cello. Bach Schumann en Lutoslawskl. Za. 3 april, de Doelen, grote zaal 3.00 uur. Concert' op het Doelenorgel door Flor Peetere uit Mechelen. Lü- beck, Buxtehude, Hanff, Böhm, Bach en Peetere. Za. 3 april, de Doelen grote zaal, 8 15 uur: Concert door de Politie Harmo nievereniging Hermandad m.m.v. Elly Verhoeven-Verhees .sopraan, he' West lands Mannenkoor o.l.v. Plet Struijk, Aad van der Hoeven en Nico de Raad .orgel, O.a. Purcell. Bach Gershwin, Bellini en Strauss. Ma. 5 april. Grote of St.-Laurens- kerk. 8.15 uur. Matthitus-Passion van Schütz door de Laurens Cantorlj o.l v 1 Barend Schuurman. Solisten: Marius van Altena, tenor en Ruud van der Meer, bas. M.m.v. Johann Th. Lem- ckert, orgel. Di. 6 april, de Doelen grote zaal, 8 15 uur. Rotterdams Philharmoniseh Or kest o.l.v. Jean Fournet. Solist: Geza Anda, plano. Rossini, Mozart en Beet hoven. Dl. 6 april. Openhofkerk Ommoord 8.15 uur. Rotterdams Barokensemble o.l.v. Iskar Arlbo. Solisten: o.a. Marry Pruljt. hobo. .en Annete Drijver, fluit Telemann, Handel, Rossi. Bach ers' Hellendaal. Wo. 7 april, de Doelen, hal grote zaal, 12.45, Koffieconcert door de Rot terdamse auteurs Jules Deelder. Bob den 0yl en Rlen Vroeglndeweljdie uit eigen werk lezen afgewisseld met jazzmuziek door 't Trio Hans Dulfer. Wo. 7 april, de Doelen grote zaal 8.15 uur. Ro terdams Philharmoniseh Orkest, dinsdag 6 april. Vr. 9 april, de Doelen grote zaal. 7.30 uur. Matth&us-Passlon van Bach door de Koninklijke Christelijke Oratorium Vereniging "Excelsior". Dirigent: Ro- cus van Yperen. Solisten: Chris van Woerkom. tenor (evangelist), Rom Kalma. bas (Chrlstuspartlj), Karin Os- tar, sopraan, Elizabeth Cooymans. alt, Reinier Schweppe, tenor, en Ruud van der Meer, bas. m.m.v. Ricnk Jlskoot, klavecimbel. Dirk Jansz. Zwart, orgel, het jongenskoor Deo Sacrum uit Poeldijk en het Rotterdams Philhar; monlsch Orkest. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Onder het. mot-, to 'EXIT doet wat in de Doelen', haalt het kosmisch ontspannings centrum uit de Eendrachtsstraat op 21 april drie popgroepen naar Rotterdam voor een concert in de Doelen. Voor de zeer lage prijs van 2,50 kunnen popliefhebbers dan vanaf acht uur de groepen Quin tessence Spirogyra en Quiver be luisteren. Van de drie groepen is Quüites- sence de bekendste. Deze groep trad met veel succes op tijdens het Holland Pop Festival in de zomer van het vorige jaar. Onlangs is van de Britse formatie een tweede elpee verschenen. Spirogyra bestaat uit studenten van de universiteit in Kent. Hun muziek omschrijven de leden van de groep als akoestische rock. Voor dit spéciale concert, geor ganiseerd in samenwerking met MOJO, zijn behalve ;:bij EXIT, kaarten 'te krjjgen bij: Ruimte,. Gaffeldwarsstraat 5: Disk, Van Oldenbarneveltplaats 450: Dan- kers, Coolsingel 47; Drajis, Lust hofstraat 74 en bij de Doelen-kas sa. AMVJ-gebouw. Mauritsweg 2, Rotterdam: 2 april: Human Pho ne; 3 april: Angel. Demeshed, Langestraat 90. Briel- le: 2 april: Aad Ouwerkerk; 3 april: Ernie Vann en Ton Vlas man. EXIT, Eendrachtsstraat 87a. Rotterdam: 2 april: Pudding; 3 april: Kosmoses: 4 april: film avond. NTVON-jongerencuntrum, Van Eversdijckstraat 25, Rotterdam: 3 april: Cosmic Dealer (20.00 uur). Ruimte, Gaffeldwarsstraat 5, Rotterdam: 2 april: Snowflakes; 3 april: Jazzgroep Muffin. De Villa, Hoofdweg 137, Rotter dam: 4 april: Big Wheel. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Wonen en wer ken in Rijnmond kost de mens door - de deken van vuile .lucht die hem boven het hoofd hangt, vijf jaar van zijn leven" moet dr. J.H.Lam- berts gezegd hebben en het Rijn-, mondraadslid C.A. de Rie <D*66> wil nu weten of het dagelijks be stuur die mening juist vindt. Hij wil na de uitspraak van dr. Lamberts „die behalve politicus ook wetenschapsman is," „onmid- delijke actie" en als dit niet moge lijk is, dan moet aan het feit van de lagere levenskansen in dit ge bied grote bekendheid gegeven 'worden, zodat de inwoners van Rijnmond zelf hun conclusies kun nen trekken. Voorts wil hij stappen 'van het dagelijks bestuur om de lagere le venskansen in de premies voor 'AOW, pensioenen en. levensverze keringen tot uitdrukking te bren gen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Staatssecreta ris Kruisinga heeft het Hollandsch Diep en. het Gooi aangewezen als proefgebieden voor een onderzoek naar methoden om de milieuver ontreiniging te meten.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 6