DOORGANG SALON HANGT AF VAN GEMEENTERAAD SCHIEDAM VANDAA G Kreuger Anti-Bulderbaan motie verzonden üebr. Ie Ifeld POËZIE: PROTEST TEGEN ONWAARACHTIGHEID' Van drop naar mooi- en Kreu;_ O, Friets Receptie 25-jarig Wilton LUCHTIG IDEE! T.Y, DEFECT Aclit maanden voor grote kabeldiefstal mm Drogisterij Van der Sman bestaat tachtig jaar Progressieven volgen verkiezingen in stadhuis Politiek café in Sursum Corcla BLAZER BLIJFT! Vreemd Tegenvaller Glaasp wmm HET VRIJE VOLK PAGINA 21 SCHIEDAM Twee re chercheurs, 'n legertje pers fotografen en een camera man voor het NOS-journaal Iedereen paraat voor de grote rel, die de BBK zou gaen schoppen tijdens de vergadering van de commis sie voor het Stedelijk Mu seum. Iedereen was er, be halve de relschopper. De BBK bleef thuis. De commissie, die voor het eerst in het openbaar verga derde, behandelde als "heet hangijzer" de Salon van de Maassteden 1971. Deze twee jaarlijkse grote tentoonstel ling van werken van kun stenaars uit het Rijnmond gebied, die net als de diver se songfestivals zich altijd De commissie voor het Stedelijk Museum vergadert. borgweet te stellen voor de nodige herrie, heeft ook de ze keer weer veel stof doen opwaaien. (ADVERTENTIE) Een voorproefje van de luchtige zomermode. Com fortabele, soepele pull in rake mêlé-kleur. Uit onze boeiende tricot-collectie. Deze STYLMASTER-pull met korte mouw o.a. 32.50. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De motie die tijdens de anti-bulderbaan- hearing van 9 maart in gebouw „De Rank" door de zaal werd aangenomen', heeft haar definitieve vorm gekregen. Wij helpen direct! wat heerlijk die koele romige saus op mijn-hete iijfje. Is dat nou Remia? Ja, liefje, Remia frites-saus. De Onfeilbare Saus. Heb je tóch gelijk gehad door HANS y. d. SLOOT Nou, dat weten we dan ook weer. Als de raad zich niet ver slikt in het extra krediet van 8000 gulden krijgt Schiedam dit jaar toch zijn Salon van de Maas steden. De tot standko- ming tan die Salon heb ben er.i handjevol be langstellenden dinsdag kunnen meemaken op de eerste openbare vergade ring van de commissie voor het Stedelijk Mu seum. FRITES-SAUS tijdelijk 30 cent voordeel SCHIEDAM „Een gedicht is iemand." Dat was het on derwerp dat Huub Oosterhuis gisteravond had gekozen voor zijn lezing in het Stedelijk Museum. De vereniging van Vrienden van 't Museum had de ex-priester en poeët Oos terhuis uitgenodigd in ver band met de Boekenweek en talrijke Schiedamse m.m.s.- meisjes zaten in de aula zijn komst met rode wangen af te wachten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Tachtig jaar drogisterij Van der Sman: 1891- 1971. Het kruidenrek langs de muur van het oude pand aan de Hoogstraat is vervangen door 'n hypermoderne stellage, waai de Heiena's Rubenstein e.d. hun make-ups aanprijzen. De oude rinkelkassa heeft het begeven en de dropweegschaal heeft he* moeten afleggen tegen de plastic verpakking. Drogist F. M. van der Sman schat dat hij zo'n 20.000 verschil lende artikelen verkoopt. (ADVERTENTIE) Niet meer weg te denken uit de garderobe van de man-van-nu. De onmis bare blazer. Er zijn veel variaties* op de klassieke. Engelse blazer. Hier ziet u er één van. In grovere matting, met bijpassende of contrasterende broek. Wellic.hr. ook uw (goede) keus. (Van een onzer verslaggevers) Waar blijft BBK-rel? Moeilijkheid voor de Salon 1971: De huurvergoeding voor de kunste naars. Zoals de laatste tijd gebrui kelijk Is, krijgen kunstenaars een vergoeding voor het exposeren van hun werk. In Schiedam krijgen ze van de Salon 25 gulden per schil derij als huurvergoeding. Op de begroting van de Salon betekent dat een bedrag van acht duizend gulden. Het vreemde bij de huidige gang van zaken is, dat dit bedrag om overigens begrijpelij ke redenen: de begroting is oud en het verschijnsel 'huurvergoeding' tamelijk jong niet op de eigen lijke kostenbegroting is opgenomen. Een aparte kredietverlening moet de achtduizend gulden in het Sa lonlaatje brengen. Deze feiten gevoegd bij de op merking van wethouder G. D. Ver- weij-de Graaff, dat 'als deze acht duizend gulden niet door de ge meenteraad worden verstrekt, gaat de Salon van de Maassteden niet door,' houdt de vreemde situatie in dat een gemeenteraad kan beslis sen over het al dan nie doorgaan van een belangrijke tentoonstelling. Een tweede opzienbarend aspect van de Salon '71 blijkt uit een en quête die door de BBK-Rijnmond werd gehouden. Van de mensen die hun enquêteformulier ingevuld te rugstuurden, was 84 percent vóór afschaffing van de jurering van het ingezonden werk van de kunste naars. Voor afschaffing van het toekennen van prijzen was 66 per cent- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De voetbalvereni ging Wilton-Fijenoord bestaat 25 jaar. Het bestuur recipieert ter ge legenheid van dat heugelijke feit op maandag 26 april van kwart voor acht tot kwart voor negen in zaal 2 van het gebouw Irene aan de Nieu we Haven in Schiedam. De Herenmodezaak van Schiedam Broersvest 6 - Tel. 268206 De uiteindelijke tekst, waarin verontrusting wordt uitgesproken over de uitbreidingsplannen voor de Luchthaven Rotterdam, is ge zonden aan alle betrokken gemeen teraden, de Provinciale Staten van Zuid-Holland, de Eerste en Tweede Kamer van de Staten-Generaai, de ministers van Verkeer en Water staat en Sociale Zaken en Volks gezondheid, aan de vakbonden en de dagbladen. Het Centraal Comité Anti-Bul derbaan dringt er in deze motie bij aUe overheidsinstanties, politieke partijen en organisaties op aan zich uit te spreken tegen de plan nen van de gemeente Rotterdam. Men wijst er op dat reeds nu hin der wordt ondervonden van het huidige vliegveld en dat bij verdere toeneming van het luchtverkeer voor ernstige aantasting van het leefklimaat gevreesd moet worden. De motie eindigt met het verzoek aan de betrokken instanties om snelle maatregelen tegen het vliegveld en zorg te dragen voor definitieve sluiting van Zestienho- ADVERTENTIE) .Evt. vooraf prijsopgave OHUIPsj St- bidulnastraat 78 a S Schiedam I Telefoon 010—26 8638 Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twee fiman- ten van 'n uitleenbedrijf, de 35-ja- rige Johannes B. uit Rozenburg en de 25-jarige Cornells S. uit Schie dam, zijn gisteren door de recht bank wegens diefstal conform de eis veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het duo, dat de zaken met de dag achteruit zag gaan, had op Rozen burg 150 meter elektriciteitskabel van het GEB te Rotterdam en 30 meter telefoonkabel- van de PTT gestolen om met de opbrengst daarvan weer eventjes vooruit te kunnen. (ADVERTENTIE) Friets. Mmmmm, dat ik dat mee mag maken. Ik huil gewoon van Iblijdschap Friets. 'Stil maar. iNog even. Dan ga je over de tong. Optreden van duister clubje Over die openbaarheid en over die eerste vergadering is nogal wat te doen geweest. De Rijn- mor.dse kunstenaarswereld, inclusief de Rotterdamse, had die commissie eerlijk gezegd niet hoog zitten. Integendeel. Algemeen werd het een duister clubje geacht, waar niemand enig contact mee had of zelfs kon hebben, omdat het meren deel der leden zich soms wèl op openingen liet zien doch nim mer op de broedplaatsen De Twijfelaar, de Sociëteit van de Rijnmondse cultuur zelve. En dat maakte de commissie zacht gezegd verdacht. Het was dan ook geen wonder dat tot openbaarmaking slechts schoorvoetend werd overgegaan. Men verwachtte "met noten krakende musici, tomaten gooi ende tonelisten en hang- en staangelden eisende kunste naars" ernstige moeilijkheden, die er overigens dinsdagavond niet zijn gekomen. De BBK, die had aangekon digd de zaak eens vakkundig te kraken, liet zich vertegenwoor digen door één, welgeteld één vrouwelijk lid, wier van de ver gaderende leden afwijkende status alleen viel af te leiden uit haar van Ingewikkelde slui tingen voorziene leren pak en het feit dat ze gedurende de hele vergadering stijf haar mond hield, dat laatste ook al tegen de uitdrukkelijke beloftes van de BBK in. Eigenlijk was dat uitblijven van de vertegenwoordigers van de Bond van Beeldende Kun stenaars een beetje een tegen valler. Niet natuurlijk voor de in openbaarheid debuterende commissieleden, die zich door de aanwezigheid van het publiek in het begin tóch zodanig ge remd voelden dat je de indruk kreeg een repetitie bij te wonen van een pas beginnend ama teurtoneelgezelschap. Wel een tegenvaller was het voor de ijlings gewaarschuwde persvertegenwoordigers, die tot overmaat van ramp allemaal meenden aanwezig te zijn op een exclusief gekregen tip en die zich dar. ook lieten bijstaan door een legertje van dure foto grafen en filmers, waartussen zelfs de jongens van NOS-jour naal niet ontbraken. Veel uitrichten dan van tijd tot tijd een peperduur optiek om de hoek steken, konden die ook niet. De vergadering zelf was nauwelijks een plaat waard en na het zeer vroeg uitgereikte glaasje jus d'orange dat naar snel gegroeid Hollands gebruik het einde van elke vergade ring in zicht brengt, konden allen hun dure bullen dan ook we< r onverrichter zake inpakken. llén ding hebben we echter wel aan die vergadering overge houden. Al met al is dinsdag avond duidelijk geworden dat de museumcommissie waarop iedereen altijd zo kankerde, eigenlijk niet opengebroken hoefde te worden. Die jongens doen het keurig en gezien het gemak waarmee werd vergaderd en de Interesse die aan de dag werd gelegd voor zaken (ook de financiële) de kunstenaar be treffende kunnen het ook zonder de aansporing van een rebellerend publiek. Oosterhuis toonde eigenlijk wei nig lust om uit eigen werk voor te lezen en koos slechts een enkel re geltje om naar hij zei "er verder van af te zijn." Hij ging wat meer in op het werk van Carmiggeit, die onder meer gezegd had, dat het aardige van schrijven Is, dat je het nooit leert. Maar als het één keer lukt, voei je je des te gelukt iger. Oosterhuis was het hier roerend mee eens en "bekende" dat men In een gedicht volledig zichzelf pro beert te zijn. "In een gedicht ben je jezelf, misschien wel anders dan anderen je kennen, maar in ieder geval waarachtiger," wat hij nog eens extra onderstreepte met een uitspraak van Leo Vroman, die eens gezegd schijnt te hebben, dat je in een gedicht "jezelfst, je aller- jijst" bent. Oosterïiuis ging ook nog in op deze tijd. Hij was van mening dat de mensen bedolven worden onder code's, moraal, zwart is zwart (ex- priester) en ttld is geld. „Dat zijn dingen die ons de hele dag bezig houden, ons leven bepalen en regu leren. Poëzie Is een poging jezelf te bevrijden van. de heersende wetten. Met een gedicht kan men doen, zo als een smid zijn werk doet, het smeden van de taal". Tijdens z'n voordracht zwaaide hij ook nog even over naar de Boe kenweek, die dit Jaar aldus Oosterhuis in het teken staat van het protest. "Evenals poëzie trouwens protest betekent, protest tegen onwaarachtigheid, tegen de schijn van jezelf." Tot slot stak hij tot vreugde van de, in de zaal in ruime mate aan wezige boekverkopets (mede-orga- nistatoren van dit evenement), een lofrede af op het boek. Oosterhuis: "Het verruimt je mensenkennis en is een avontuur. Je bereikt er din gen mee waaraan Je op het eerste gezicht niet zou denken. Bovendien kan het staatsgevaarlijk zijn. Kijkt u maar naar Griekenland en Theo- dorakis. Dat Is betrokkenheid van de dichter in zijn uiterste vorm". Waarna applaus opklonk uit de zaal en de meisjes zich na eerst nog een handtekening te lubben losgewurmd, fluks op de fiets de duisternis in spoedden. 'Sman,' zegt de drogist als hij de telefoon oppakt, het 'van der' in de haast vergetend. De zaak moet don derdag klaar zijn. Dan wordt er feestelijk geopend na een ingrijpen de verbouwing. Er wordt hard ge werkt aan het kleurrijke interieur;, de tubes en potjes moeten hun plaats nog vinden in de nieuwe omgeving. De drogist F. M. van der Sman. sinds 1918 in het vak na het volgen van een cursus apothekers-assis tent ('Toen veel beter dan de dro gistenopleiding, nu andersom'), is druk in de weer met zijn nieuwe oude zaak. Ondertussen vertelt hij van vroeger en nu. Een duidelijke verlegging van accenten is opgetreden in de bran che luxe-artikelen: vroeger een bij- artikel en nu één van de belang rijkste waren in de drogisterij. Als je ook rondkijkt in de zaak dan staat er een schrikwekkend assortiment van allerlei mooi-ma- kerijen. Meneer 'Van der Sman schat dat hij zo'n 20.000 verschil lende artikelen verkoopt. In 1918 begon de verkoop van luxe-artikelen met een bescheiden afdelinkje Boldoot. De verbouwing en de herinrich ting zijn bijna een feit. De ver koopruimte is verdubbeld en meneer Van der Sman hoopt in stilte, dat hetzelfde zal gebeuren met zijn klantenaantal. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De PvdA, D'66 en de PPR zullen de verkiezingsresul taten van 28 april waarschijnlijk in het Schiedamse stadhuis met el kaar gaan bespreken. Overleg hier over met het gemeentebestuur is nog gaande. Mocht het gemeente bestuur het verzoek afwijzen, dan verhuist men naar de kelder van het Stedelijk Museum, De VVD'ers houden hun verkie zingsbijeenkomst in de bovenzaal van de Amstelbron, de KVP gaat naar gebouw Arcade, terwijl de PCG zich terugtrekt in een van de zalen van gebouw Irene. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zowel de In poli tiek geïnteresseerden als middelba re scholieren kunnen op 15 en 20 april in het kader van de Tweede- Kamerverkiezingen met elkaar de batteren in een politiek café. Ook de Schiedamse raadsleden hebben een uitnodiging ontvangen voor de ze bijeenkomst, die wordt gehou den in gebouw Sursum Corda aan de Nieuwstraat. De gespreksruimte wordt ter be schikking gesteld door de sociëteit Q.T. Belangrijkste gespreksthema: de programma's van de landelijke plitieke partijen. Het is de bedoe ling dat een aantal bekende poli tieke figuren een inleiding zal hou den. Beide avonden beginnen om echt uur. De Herenmodezaak van Schiedam Broersvest 6 - Tel. 26S206

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1