Dichter Koos Christen (86): Schrijfsel Geen druk uitgeoefend Herboren 'Kjoe' in Schiedam Mode drie volgen kiezer en voetballer Toiletwagen in Groenoord voor markt kooplieden 'Levensschool draait in VL'65 Kleine kermis woensdag van start Geen spreekuur Afd. Bevolking koninginnedag gesloten Vragen over liondepoep op begraafplaats Eén woord Geweldig leven Bietel Wandelen B. en W. antivoorden: ZATERDAG 24 APRIL 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 13 (Van onze verslaggever JOOP SPANJERSBERG) SCHIEDAM In de Schie- damse Wereldwinkel zijn ze helemaal kapot van hem. In het ludieke huiskamer-win keltje in het Proveniershuis -g liep hij drie weken geleden S B "zomaar effe an", bleef er de If li gl 7" hele middag en liet na het B B 6 8 9 S pand fier stappend te hebben -M. JL Jkjr .ak verlaten, de jeugdige winke liers in een verblufte stem ming achter. Koos Kristen: „Wham, je hebt weer zo'n ding." door HANS v. d. SLOOT Hoe vaak Frans de Valk thuis op z'n kop gaat staan vertelt hij niet. Wel waarom. Hij dost aan yoga, die hij ten dele beschouwt als een soort geestverruiming zonder gebruik- iv. ig van de daartoe doorgaans aangewende middelen. (Van een onzer verslag£/i'ers) SCHIEDAM Bluesville 69 Club haalt voor detweede maal in dit seizoen de Haagse topformatie Q 65 naar Schie dam. De avond begint om half acht vandaag in zaal Arcade, Lange Haven 71. Toegang 3,50 gulden. Q 65 is een van de oudste Nederlandse popgroe pen. Reden.hij, Koos Christen Is 86, schrijft gedichten die waard zijn om gelezen te worden, hoewel hij voor ieders gemak bijna alles uit het hoofd kent, en is een spreker die zijn gehoor moeiteloos men weet te boeien. 'Ze doen mooi werk, die jongens van de Wereldwinkel', zegt Koos halverwege het gesprek dat we met hem hadden. 'Nog leu ker is dat ze geloof Ik, mijn werk willen publiceren'. Vrijdagmiddag rond vier uur troffen we de bezige grijsaard met de onafscheidelljke-zw arte-hoed in z'n kleine woning aan de Laan 3a, op een steenworp van de Grote Kerk. Daar woont hij, daar schrijft hij en daar ook bedenkt hij de waarheden van het menselijk be staan, die zodra ze tot,wasdom zijn gekomen, door kleindochter Jenny aan de schrijf machine worden toe vertrouwd. nog voor 'Dichten', flapt vitale Koos er uit, 'hoe ik het doe.ik stond 'es in de kroeg en toen komt er een vent op me af die zegt: zo jij kan, ge dichten maken hè... Ik zeg: geef me maar een woord, dan heb je het hele gedicht over twee dagen. Toen hij het twee dagen later las, zei die: Godverdomme, da's nog goed ook'. Jacobus Johannes Christen is een klein, pienter-ogend baasje, die het bezoek monstert met doordringende staalblauwe ogen soms een nauwelijks te peilen blik. Was di rect bereid tot een gesprek toen we bij hem aanklopten en vertelden hoe we aan zijn adres kwamen (Wereldwinkel) Terwijl z'n blik dwaalt door een dikke map met de stille getuigen van urenlang gepeins, denkt hij hardop over zichzelf en poëzie: 'Je verveelt je als ouct man en ineens pak je de pen, ik was toen tachtig. Binnen tien minuten, staat het dan op papier. eJ vangt wel eens een woord op, thuis pak je een potlood en., wham je hebt weer zo'n ding; Stof heb ik nog voor jaren'. Koos Christen in z'n kleine ouder wetse huiskamer, verse bloemen op tafel daarnaast een handformaat drukwerkje met bloedrode omslag, getiteld "Vrouwen op jacht', vertelt over zijn jeugd: Hij werd op 5 april 1885 als oudste van 17 kinderen geboren in Delfshaven en ging na de lagere school als jongen van 10 naar'de apotheek voor 2 kwartjes ln de week. Trad naderhand - in dierst bij de gist- en spiritusfa briek, die hij op 28-jarige leeftijd wèer verliet toen het bedrijf naar Delft verhuisde. De rest van zijn leven sleet hij op de ijscowagen (overgenomen voor 50 gulden plus een recept voor ijsmaken), had een eigen patatzaak en was de laatste jaren vóór zijn Drees broodvisser op de Maas en expeditieknecht bij Diederik ii> bakkerijgrondstoffen. Zegt spijtig: Tk heb een geweldig leven gehad, maar eigenlijk had ik willen studeren. Bijna al mijn ge dichten ken ik letterlijk uit mijn hoofd, hersens genoeg dus, maar wat wil je als zoon van een arme schoenmaker.' Waaraan dankt hij zijn vita liteit? Koos (praat soms met de 214-ja rige grijsblauwe beo Jacob die met óén oog langs de tralies loerend, roept: 'Pipo, Pipo dag Jacob Je bent toch een schatte.' waarop Koos trots in lachen uitbarst) Moet je horen zegt hij ik heb altijd goed geleefd. Nooit be hoefte gehad aan drank. Mijn af leiding was de sport, en toen het nog ging, mijn vrouw- (lacht).; Vroeger had ik een stel ringen in de kamer hangen waaraan ik allerlei toeren maakte. Dat was mijn ple zier, ik was sterk als een beer. De anderen zopen zich liever het laza rus in de kroeg.' Vertelt dat hij als 15-jarige al een bietel was. Koos: 'Ik had over al wat op te zeggen net als de jongeren nu. Het enige wat ik ndet leuk vind, dat zijn die vieze lange haren aan hun kop. Je weet niet wat je ziet. Maar net als de jeugd van nu, kwam ik ook voor ledereen en alles op. Nou is dat wel minder.' Is hij bang om dood te gaan? Koos (kijkt stil naar buiten) 'Nee, ach, wat moet ik op deze we reld eigenlijk nog doen, Ik ben 86, wat dan nog. Het enige dat ik nog heb is mijn schrijven, daar heb ik nog genoegen van.' Wat doet hij zo'n hele dag? Koos: 'Als het zo zonnig is als vandaag en gisteren, ga ik om half negen de deur uit: wandelen. Dan loop ik naar de Gorzen, ga op een bank zitten en praat met de men sen die bij me komen zitten. Laatst komt er een aardige juffrouw van 21 naar me toe die zegt: Ik kom effe bij je zitten hoor. Nou da's prima, zeg ik, want ik heb net goeie zin om te vertellen. Hoe oud denk je dat ik ben? Nou zegt ze, ik denk een zeventiger. Dat klopt zeg ik. ik' ben 86. Je moet weten,, dat honder den dat verhaaltje al tegen me verteld hebben... Net als nou tegen jou, heb ik toen flink wat gedich ten opgezegd. Toen ze wegging zei ze: 'Hoe lang duurt het nog voor-" dat ik zo'n man van 86 tegen kom.' "Die kom je nooit meer tegen,' heb lk toen gezegd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Van de tien tallen schrijfsels,, die Koos tij dens het interview met heldere stern reciteert, hebben we er eentje, de meest karakteriseren de uitgekozen 'Ik pcn maar een oude mandie niet eens zonder jouten schrij ven kan. Maar ik heb toch wel begrepen dat iemand met veel. sterren en gouden strepen. Niet veel heil op aarde.brengen kan - ■■■-. Getekend: Koos' Christen 5 april 1995. V orminsswerk (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In antwoord op vragen van het gemeenteraadslid J. Scheffers (p.v.d.a.) naar aanlei ding van een artikel in Het Vrije Volk, deelt het college van burge meester én wethouders mee, dat het niet juist is, dat het school hoofd Van Praag onder druk is ge zet door de wethouder. Hij is door de gemeente niet gedwongen om af te zien van deelname aan de acties rond de doortrekking van de Peter van Anrooylaan. Ook ontkent het college, dat de wethouder voor Onderwijs, me vrouw G. D. Verweij-de Graaff de heer Van Praag telefonisch mis prijzend heeft onderhouden. Deze ontkenning is nogal controversineel omdat de heer Van Praag zelf heeft beweerd, dat hij „telefo nisch misprijzend" is onderhouden. Hij vertelde dit zowel aan de leden van het actie-comité ais aan Het Vrije Volk. Het college is ook niet van plan (Van een oner verslaggevers) SCHIEDAM Wie in Groenoord gaat 'markten' en nodig moet, kwam tot nu toe niet in de gele genheid het zijne te verrichten. Als de gemeenteraad het goedvindt en bereid is iets minder dan tien dui zend gulden uit te trekken, komt er aan die hoge nood een einde: Er komt dan op de weekmarkt aan het Strausplein een toiletwagen, ge combineerd met een verkoopruimte voor koffie en aanverwante zaken. De wagen komt er voornamelijk ten behoeve van de marktkooplie den. Het verzoek tot de plaatsing van de wagen komt dan ook van de Centrale Vereniging voor de Ambu lante Handel, die hun belangen behartigt. Burgemeester en wet houders achten die wagen van groot belang voor de hygiëne. Een openbaar urinoir, zo zegt het college, acht men uit oogpunt van welstandsredenen niet oirbaar. Er is Inmiddels al iemand gevonden, die bereid is naast de verzorging van de toiletten de verkoop van koffie op zich te nemen. De kosten van het geheel komen neer op 9850 gulden. Om deze kos ten enigszins te dekken moeten de standhouders een toeslag betalen van °ón invurhip npr mark+.dajcr Het 0*0- te bevorderen, dat de heer Van Praag zich weer voegt in de rij van actievoerders, antwoordt zij op een vraag van de heer Scheffers. Wel wordt toegegeven, dat de persoonlijke brief van de heer Van Praag aan de heer Jac. van Vliet' zonder medeweten van laatstge noemde door het stadhuis is ver zonden aan alle leden van de Commissie voor Onderwijszaken. (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN De film 'Le vensschool' van de Deen Knud Leif Thomsen draait zaterdagavond ne gen uur in de sociëteit van VL 65 aan de Zomerstraat 31. Het centrale probleem in de film. is de psychische zelfmoord, waar mensen uit de meest welvarende landen van Europa toe worden ge dreven, ondanks sociale zekerheid, moderne opvoeding en progressieve opvattingen die hier heersen. Men sen kunnen zich alleen maar handhaven wanneer ze zich kri tiekloos onderwerpen aan de grote 'verleider,' zoals radio, t.v-, amu sementsmuziek, kerk, sex en door zich kritiekloos aan de maatschap pij aan te passen. (Van ;een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De z.g. "kleine kermis" zal dit jaar van 28 april tot en met 2 mei gehouden worden op het terrein tussen de Broersvest en de Kreupelstraat. De kennis zal geopend zijn tussen twee uur 's middags en twaalf uur 's nachts. Dit jaar zal de kennis voor het eerst ook op zondag draaien. De gemeente heeft echter wel ge last de kermispret op zondag tus sen 17 uur en 18.30 uur stil te leg gen om de kerkdiensten die dan aan de gang zijn, geen overlast te bezorgen. Op het terrein zullen veertien attracties staan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wethouder B-E. Collé is verhinderd op woensdag 28 april ziin wekelijkse spreekuur in In 1964 was zy zonder meer de populairste groep van Den Haag en omstreken vanwege haar voor die tijd zeer ruige act, die eigenlijk wei gepikt was, van de toenmalige Pret ty Tilings uit Engeland. Enkele jaren geleden werd het stil rond de 'Kjoe': De groep ging uit elkaar. Zanger Willem Bieler ging zich bezighouden met Hare Majesteits wapenrok en de rest van de groep zocht elders werk. Ruim een jaar geleden besloten de ex-Kjoe-leden het toch maar weer te gaan proberen en op de oude drummer Jay Baar na, werd de originele samenstelling van de groep weer gerealiseerd. De Kjoe maakte het na de reïn carnatie weer helemaal met de nieuwe rock roll revival act. Q 65 bestaat momenteel uit Wim Bie ler, zang, Joop Roelofs, sologitaar, Peter Vonk, basgitaar en Beer Klaasse op drums. Zondagavond is er in Tivoli dis cotheekavond met medewerking van Martin Green. Het feest begint om half acht en kost anderhalve gulden. IVan een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Be volking van de gemeentesecretarie in de voormalige rijks-h.b.s. aan de Overschiesestraat 2 zal vrijdag avond in verband met koningin nedag niet voor het publiek ge opend zyn. In plaats daarvan zal de afdeling Bevolking geopend blijven op donderdag 29 april van (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de dag van het kiezen en voetballen, woensdag 28 april houden drie progressieve partijen in Schiedam een verkie zingsuitslagen en een voor het Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Haven 73. PVDA, D'66 en PPR beginnen de avond om zeven uur. Er zijn twee televisie-toestel- ien aanwezig: Een voor de verkie zingsbijeenkomst in het gebouw voetballen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het gemeente raadslid voor de Staatkundig Gere formeerde Partij in Schiedam, de heer L. H. Knipscheer heeft 't col lege van burgemeester en wethou ders vragen gesteld over de toene mende vervuiling door hondepoep op de Algemene Begraafplaats ln Schiedam- 'Is uw college met mij van me ning, dat een vendelende begraaf plaats voor hen die een overledene doen ter aarde bestellen of anders zins op de dag een grof bezoeken een onplezierige zowel pijnlijke er varing moet zijn,' vraagt de heer Knipscheer. Hij vraagt het college voorts of men bereid is het uitlaten van honden op de Algemene Be graafplaats tegen te gaan- De heer Knipscheer wil ook graag weten of het gewoonte gaat worden dat de begraafplaats dag en nacht voor publiek is geopend. Zo ja zou hij er graag verandering in gebracht willen zien. Ook wil hij weten of de begraafplaats is mgenomen in de politie-ronde De antwoorden op deze vragen zullen 'Heerlijk hoor,' zegt hij, 'vooral na een drukke dag. Even op je hoofd gaan staan en een paar gekke oefeningen en dan voel je' de zorgen letterlijk van je af glijden. Net alsof Je zo onder de douche vandaan komt. Je voelt je herboren.' Het klinkt onbegrijpelijk- maar daarom is het nog niet minder waar, dat zullen alle yogabeoefenaren onmiddellijk bevestigen. De noden en zorgen waarmee de huidige samenleving z(jn leden opknapt blijken alleen bij rechtopstaande beschouwing. Voor wie de moeite neemt even voor het eten (daa.ma kan on prettige consequenties hebben) even op z'n knar te gaan staan, verdwijnen ze als sneeuw voor de zon. Voor Frans de Valk is de yoga een welkom hulpmiddel bij zijn werk. Zijn baan bij de Stichting Vormingswerk Waterweggebied Noord baart hem zorgen genoeg. Meer zelfs dan hij met een da gelijkse omgekeerde meditatie kan kwijtraken. Om werkelijk van alle zorgen verlost te zijn dient hij, evenals zovelen die het sociaal maatschappelijk fieldwork bedrijven, eigenlijk elk half uur gekeerd te worden doch tijdgebrek en het niet ai- tijd beschikbaar zijn van de verplichte rustige omgeving spelen hem vooralsnog parten. Frans de. Valk verdient zijn brood in het schemerige gebied van het vormingswerk ten be hoeven van de werkende jeugd: jongens en meisjes van 15 en 16 jaar, die ten gevolge van een ministeriële beschikking nog gedeeltelijk leerplichtig zijn. Een groot deel van die jeugd wordt opgevangen door bedrijfs- seholen en leerlingenstelsels. Voor het overblijvende deel is een soort dagschool in het leven geroepen waarop ze maatschap pelijk worden bijgeslepen.. De grootste moeilijkheden waarmee de vormingscentra echter te maken "krijgen is het gebrek aan begrip voor hun werk, dat directies van bedrij ven, de ouders van de leerlingen en de leerlingen zelf vaak aan de dag.leggen. De meesten vinden dat vor mingswerk maar flauwekul. Wat moet je daar nou mee, :egt één van de ouders. 'Al da' gesodemieter op die school. Ne- rlsof je van dat gekiep ovo maatschappijvernieuwing wii''" wordt.' en het bijgaande ge schuif met duim en wijsvinger maakt treffend duidelijk hoe dat "wijzer" dient 1e worden opgevat. Nee, een basis voor een groter inkomen levert zo'n vormings centrum ook niet. Maar dat is ook niet hun taak. Hun werk is erop gericht de werkende jeugd een aantal inzichten mee te ge ven die ze later van groot nut kunnen zijn. al zijn ze dan niet direct te gelde te maken. 'Maar breng ze dat maar eens aan het verstand,' zegt Frans de Valk. 'De meesten willen gauw veer geld verdienen tenslotte behoren de meesten niet voor niets al zo jong tot de werkende jeugd en aldat gepraat over maatschappijhervorming, emo tionele beleving en creativiteit interesseerd ze maar matig. Als die ministeriële beschikking ook niet zou zijn geloof lk dat die vormingscentra hoe be langrijk hun werk ook is in deze tijd nog weinig kans van slagen zouden hebben. Dan kreeg je geen kip in huis, al zou ':e ervoor op je kop gaan staan.' "''n hij kan het weten; tenslotte loet hij dat laatste biina daqp- '"-c ADVERTENTIE)

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1