IN HET GEBOD LIGT HET GENOT Geen foto "s Amateur koolkikker Burgemeester Roelfsema kookt van woede Raad akkoord met jeugdraa d Raadsfracties i krijgei kosten vergoeding Krediet uitbreiding openbaar slachthuis ERESALUUT AAN WILTOr Vernietigende toorn van Staphorster polio-dominee P. J. lorsman ytïÖlW.:.:; Voetbalvereniging Wilton Fijenoord bestaat kwart eeuw Jacobsstaf voor hopman John Tijdrovend Verzekering NVV lestuurdershond Rotterdam roept de Rotterdamse werknemers en gezinsleden op morgen naar de stembus te gaan en doelbewust hun stem uit te brêngeii. Esp eranlo agenda Van onze verslaggever JOOP SPANJERSBERG SCHIEDAM De Staphor- ster dominee P. J. Dorsman heeft in Schiedam zijn alles vernietigende toorn uitgestort over de hoofden van de naar verzadiging en bevrediging snakkende vaderlanders. Gis teravond in een broeierig heet kerkzaaitje van het gerefor meerde jeugdhuis aan de Lan ge Haven waarschuwde hij met dreigende stem de onge veer honderd aanwezigen te waken voor losbandigheid en zedeloosheid en aanverwante zaken die zoals de dominee bloemrijk en bulderend in beeld bracht het mensdom naar de afgrijselijke en totale decadentie voeren. Dominee P. J. Dorsman ^RIEF^E4SERS i Van onze verslaggever GERARD KRUL SCHIEDAM De manier -waarop de Schiedamse gemeente raad ruziet en kibbelt over de problemen, die hij te behandelen krijgt, wordt door de burgemeester en de fractieleider van de PvdA P. Bosboom, aan de orde gesteld in de commissie voor Algemene Zaken. De heren zijn het beu om nog meer vergaderingen bij te wonen, zoals ze de laatste tijd in Schiedam zijn gehouden. Een zakelijke discussie is sinds lang niet meer gehoord in het stadhuis. Veel belang stelling van de zijde der jongeren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De jeugd- en jongerenraad in Schiedam is een feit. Sinds 1967 is over de instelling gepraat, vergaderd en gerapporteerd. De gemeenteraad besloot -gisteravond una niem over te gaan tot installatie. Iedereen was erg ingeno men met de positieve beslissing de heer Engelsman (p.v.d.a). (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse politieke partijen, die zit ting hebben in de gemeenteraad, ontvangen .voortaan een kostenvergoeding van 250 gulden per jaar vermeerderd met nog eens 100 gulden per fractielid. Bovendien komt er een extra bedrag voor de fracties beschikbaar van 5450 gulden, waarvan het grootste gedeelte verdwijnt in de kas van de PvdA/PPR-fractie die 1650 gulden toucheert. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het openhaar slachthuis in Schiedam heeft 'n krediet van 109.000 toegewezen gekregen voor uitbreding van de koelgelegenheid. In de onlangs bekend gemaakte richtlijn van de Raad van Ministers van de EEG is bepaald, dat de slachthuizen moeten beschikken over ruimten die groot genoeg zijn voor de koeling van het vlees. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM De voetbalvereniging Wilton Fijenoord heeft gisteravond in gebouw Irene gerecipieerd in verband met het 25-jarig bestaan. Vele Schiedamse prominenten op sportge bied kwamen het bestuur van de voetbalclub feliciteren. D^voorzitter van Martinit, de heer A. van der Horst felici teert het bestuur van v.v. Wilton Feijenoord. Het trotse bestuur van de nu 25 jaar oude voetbalvereniging Wilton Feijenoord. AG 27 APRIL 1971 HET VRIJE VOLK PAGIRA 19 Dat de zich tot voor kort, voor alles en iedereen verbergende dominee het niet met de ondeugden van de ze tijd eens was. bleek al direct toen hij na een stuk gebed, z'n op kanongebulder lijkende monoloog op gang bracht. Ingeklemd tussen twee fleurige, soms sidderende schemerlampen hield hij zijn voornamelijk uit ge loofsgenoten bestaande gehoor (onder wie twee roodhoofdige, goed- g e proportioneerde lijfwachten) voor, pal te staan voor het gezag en de geboden. 'Het volk jaagt de begeerte na' zo vertrouwde de do minee de aanwezigen toe, 'men grijpt naar een veelkleurige zeep bel die uit eikaar spat. Juist in het gebod ligt het genot, want dat is geen juk of een ondraaglijke last. Integendeel!!!!! Maar elïaas de begeerte van het volk is vaak gro ter.' Soms met gebalde vuisten, dan weer met geheven handen of een dreigend omhoog gestoken vinger waarschuwde de dominee op deze SGP-verkiezingsbijeenkomst voor het rode .boekje ('Hierin wordt aangeprezen te trappen tegen het gezag'), de crematoria ('Men zegt dat er niets over in de bijbel staat, maar men kan het verbod opmaken uit de hele lijn') en de nieuwsme dia ('Zij verontreinigen het mi lieu'). Ook de confessionele partijen kregen een veeg uit de christelijke pan. 'Er wordt wel beweerd dat men nu eindelijk door de bocht is. maar men is uit de bocht gevlogen. Onder het van leefbaarheid ontheiligt men de zondagsrust. Een dergelijke leefbaarheid houdt in dat men zich uitleeft in de meest grove goddeloosheid.' Zoals de leidsman van de Stap horster Hervormde Gemeente be gon en ëën uur lang doordaverde, zo eindigde hij ook: het verval van de zeden dat verderf en verwoes ting zaaien zal in Nederland. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Fotografen werden gisteravond door de le den van de Staatkundig Gere formeerde Partij geweerd uit de kleine zaal van het jeugdhuis aan de I.ange Haven. De Stap horster polio-dominee mocht niet op de plaat. Een flink uit de kluiten gewassen Schiedam mer plaatste zich op een stoel voor de deur om eventuele over treder* te Jbeletten de camera te richten. Gevraagd naar het waarom, antwoordde de Cerbe rus krijgshaftig: „Er mag niet gefotografeerd worden. Van ons niet en van de dominee niet." 'Wanneer men eenmaal op het. hel lende vlak terecht gekomen is, is geen stilstand meer mogelijk. Ons land zal als een kaartenhuis in elkander storten. Er is wind ge zaaid, men aal storm oogsten..' (Van. onze sportredactie) SCHIEDAM Verleden week werd ik door een enthousiaste voetbalfan van Joop den Brto- ker (DRZ) opgebeld met de mededeling dat Joop geen 16 maar 17 treffers zou hebben ge scoord. Uiteraard hebben wij dit gecontroleerd en inderdaad heeft Joop dit seizoen geen 16 maar 17 keer een deuk in het prestige van een doelman ge schoten. Dit betekent, nu Arnold van Beek (GSS) weer niet tot sco ren is gekomen, dat zowel Chris van Gerven (Schiedamse Boys) en Joop den Brinker samen aan kop gaan met 17 treffers. Mocht Arnold van Beek het er ook volgende week bij laten zitten dan zal een loting moeten plaatsvinden wie van de twee het kleinood voor een jaar in zijn bezit mag hebben. De stand: Chris van Gerven en Den Brinker 17 treffers, Ar nold van Beek 16 treffers. (ADVERTENTIE) 'WW .liAss'Adr'E SCHIEDAM .Ztf'l, DV-, H O L L A N D S C H E KANTOOR aÓEKHANDEL Schiedamse raad twist lustig1order rings verantwoordelijkheid" in Schiedam droegen, nu zitten, deze groeperingen met een zuur gezicht in de oppositie. Er wordt deze par tijen door diverse raadsleden een ongezonde naijver verweten. Op de voorlaatste vergadering van de Schiedamse gemeenteraad was- de publieke tribune getuige van een schreeuwparty over het geheel niet aan de orde zijnde on derwerp: Staphorst en de polio. Het gaat er dan niet zacht aan toe. Het beleefde ,,u" wordt inge wisseld tegen een woedend „jij-en en jou-en". De burgemeester ha mert er objectief op los. maar de heren verheffen hun stem zo fors, dat er geen speld is tussen te krij gen. Ook gisteravond, raakten de raadsgemoederen weer oververhit. Eijkenaar (PCG), bij het onder werp Jeugd en Jongerenra&d: „Ik laat me niet verleiden tot een pro gramma." Verhulsdonk (TO), de stem verheffend: „Jij bent het niet waard verleid te worden." De grond van deze tegenstellin gen in de gemeenteraad tussen de KVP, PCG, SGP enerzijds en de overige partijen anderzijds, ligt nog steeds in de zomer van het afgelopen jaar. Toen moest de raad een wethouderscollege kiezen en vormden zich twee kampen (de 23: PvdA, PPR. D'66, WD en CPN, en de 14: KVP, PCG, en SGP). Was het in vroegere colleges van burgemeester en wethouders altijd zo, dat PCG en KVP „rege- In de raad uit zich dat op diverse manieren. Ten eerste vragen de 14 over alle onderwerpen, die bespro ken worden, een tijdrovende stemming, hoewel bij voorbaat vaststaat, dat de 14 niet meer stemmen zullen vergaren dan. 14. Ten tweede is het niet mogelijk een onderwerp aan de orde te stel len, of de KVP slaat het program ma van de 23, dat stamt uit de vorige zomer, er op na en komt dan met détail-formuleringen over de juistheid van de tekst. Gisteravond was het weer bar en boos. Voor burgemeester H. Roelf sema, die zich over deze partijpoli tieke zaken nooit wenst uit te la- en, was de vergadering van gisteren de druppel, die de emmer deed overlopen. Aan het eind van de langdurige bijeenkomst heeft hij. tegen zijn wil in, met een rood hoofd van opwinding, met de raadsleden de agenda doorgeraasd met de vraag: aanhouden tot de volgende keer of keurt u het zo wel goed. Toen bleek het pas moelijk, dat bitrnn tien minuten zo'n twin tig punten werden aangenomen. Na afloop van de vergadering liet burgemeester Roelfsema weten, bepaald niet gelukkig te zijn met deze methode. Hij zei: ,,Ik zag echt geen ander» mogelijkheid meer. Ook de diensten van de gemeente moeten kunnen doorwerken." „Zo'n gemeenteraad bevordert niet de bestuurbaarheid van een gemeente," zei Roelfsema voorts. Hij twijfelde er overigens ten zeer ste aan of er verandering mogelijk is. „Dat blijft vier jaar zo, dat kan ik u verzekeren." In de commissie voor Algemene Zaken wordt tevens een aantal an dere, meer technische punten be handeld over het raadsvergaderen. Er wordt bekeken of het niet ver standiger is om voortaan in twee vergaderingen een agenda af te werken. Hij noemde de ongeboren jeugd- en jongerenraad bij voorbaat al 'vermalen en doodgebloed', omdat de lange tijd van voorbereidingen het enthousiasme bij de jeugd er wel heeft uitgehaald. Het sohiedamse gemeentehuisje was tot de nok gevuld met een grote groep jonge mensen die geïn teresseerd waren in de afloop. Toen ze weggingen waren ze dik tevreden over het positieve resultaat. De meesten zeiden wel, het een rare bedoening te vinden dat er zo lang en zo heftig iver dergelijke zaken moet worden gepraat. Ter discussie stonden twee sta tuut-onderwerpen: één van de •Voorbereidingscommissie Open- Werkgroep' en één ontwerp dat de uitgangspunten van die Voorberei dingscommissie heeft overgenomen, maar is aangepast aan de ministe riële richtlijnen om voor subsidie van het rijk in aanmerking te ko men. De gemeenteraad koos voor het bijgeschaafde ontwerp. De jeugd- en jongerenraad wordt een zogenaamd 'doe-orgaan'. De leden over het algemeen jonge mensen hoeven zich te beperken tot het geven van een advies, maar kunnen ook zelf met voorstellen komen en iets in uitvoering bren gen. De leden worden gekozen door middel van een stemming onder de Schiedamse jeugd. Net als bij de 'echte' verkiezingen worden de jon geren door middoi van een persoon lijk biljet opgeroepen. Naast de le den-jongeren nemen ook twee ge meenteraadsleden zitting. Een staf functionaris zal voor het werk van de raad worden aangesteld. Volgens artikel 49 van de richt lijn moet het verse vlees bestemd voor verkeer binnen de EEG na de keuring in het slachthuis onmid dellijk worden gekoeld en voort durend onder koeling worden ge houden. De richtlijn zal binnen kort van kracht worden. Dit houdt to dat het naar buiten de keuringskring Schiedam uit te voeren vlees niet anders dan ge koeld het openbaar slachthuis mag verlaten. Van dit vlees is namelijk niet na te gaan, in welk gedeelte binnen Nederland en in welk ge deelte binnen de EEG-landen het wordt verhandeld. De uitvoer bui ten de keuringskring Schiedam be draagt thans meer dan een derde deel van de productie van het slachthuis. Een tweede ontwikkeling is het toenemen van het aantal slachtin gen. Het aantal geslachte dieren is namelijk in de maanden januari en februari met 40 percent gestegen ten opzichte van dezelfde maanden in 1970. Wanneer de vleeskeuring zoals die in artikel 8 van de Vleeskeu- ringswet staat zal vervallen, gaat dit voor de keuringsdienst een aan zienlijke inkomstenderving beteke nen. In 1970 bedroeg de opbrengst van deze keuringsrechten ongeveer 70.000 gulden. Of er nog een Tege- ling wordt getroffen om deze in komstenderving geleidelijk te doen verlopen is niet bekend, maar het lijkt juist om met het verlies van deze inkomsten rekening te hou den. ADVERTENTIE Tot de mensen die W F geluk wensten met het jubileum, behoor den ondere anderen de internatio naal bekende scheidsrechter Lau van Ravens, J. Bijloo, voorzitter van de RVB, Henk van der Veer, sportcollega van Van Ravens, Jopo van der Touw, voorzitter van Mar tinit. De heer Bijloo was degene die de rij van sprekers opende. Hij zei on der meer: „Van deze plaats wil ik een eresaluut brengen aan Wilton omdat het erin geslaagd is vlak na de oorlog een vereniging op te bouwen. Hiermee zorgden de ini tiatiefnemers voor de op dat mo ment broodnodige ontspanning. Met plezier ging ik altijd naar Wilton. Zowel voor het spel als voor het uitzicht op de Waterweg dat het veld indertijd bood. Ik heb rae speciaal voor deze avond vrij gemaakt omdat Wilton me na aan het hart ligt." Na nog enkele lovende woorden t.e hebben gesproken overhandigde de heer Bijloo aan erevoorzitter Rinus Verhaeren een envelop met inhoud. De pas aangestelde SBLO-voor- zitter Joop van der Touw overhan digde een wedstrijdbal aan het be stuur en hoopte dat deze bal Wil ton geluk zou mogen brengen in de beslissingswedstrijd tegen Animo op 9 mei. De voorzitter van Martinit A. van der Horst liet zich nog kritisch uit tegenover het gemeentebestuur. „Vele verenigingen op Harga zijn nog noodlijdend door gebrek aan eigen velden, kleedaccommodaties en kantines. Wij hebben dan nog de mogelijkheid binnen een Jaar over een eigen accommodatie te be schikken maar voor Wilton zie ik dat nog niet direct zitten." Daaxna komt de KVP met 1050 gulden, de PCG met 750 gulden, de WD met 650 gulden., de CPN met 450 gulden, terwijl de eenzame PCG'er Knipscheer 350 gulden op zijn rekening krijgt overgeschreven voor het verrichten van raadswerk- zaamheden. Tot nu toe waren de werkzaam heden in de raad onbezoldigd, wat inhield dat het merendeel van de raadsleden werkzaamheden van hun fractie uit eigen 'zak moesten bijpassen. Ook porto-kosten, het huren van een zaaltje eu allerlei andere kosten moesten door de par tij of door de fractieleden zelf wor den betaald. De nieuwe regeling geldt nog voor dit jaar, zodat de fracties snel met de te ontvangen bedragen kunnen gaan werken. In het eerste kwartaal van elk kalenderjaar zal het bedrag worden overgemaakt. Met het oog op het afsphtsings- gevaar dat elke fractie kan bedrei gen is juridisch vastgelegd, dat een vergoeding zal uitblijven wanneer een afgescheiden lid van een poli tieke partij zijn portie kostenver goeding opeist. Aüeeen de hlans ze ven -zittende fracties houden het recht op de uitkering. (Van een medewerker) SCHIEDAM -- Het Nationale Hoofdkwartier van Scouting Neder land heeft hopman John. M. N. Adriaanse onderscheiden met de Gouden Jacobsstaf. De heer Adriaanse heeft de bijbehorende versierselen op het terrein van de NPV-groep 4 tijdens een kampvuur uitgereikt gekregen door commis saris Kolet. De heer Adriaanse is niet alleen groepsleider maar te vens districts-commissans van Scouting Nederland en heeft veel werk verricht voor het geünifor meerde jeugdwerk. SCHIEDAM Merkredon, la 28a n de aprilo ne okazos kluhve- spero. La rezultato de la balotado kaj la pied pilkludado derte oka- zigos, ke ciu ano restos hejme.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1