11 n 1895- 1940 'IA I deell eel 2 bmm Annie Romein-Vferschoor Omzien in rerwom Ier ing nu con ieet De Arbeiderspers en hel goedkope boek Wij: de aangeklede apen P. J. Bouman bij de AP-auteurs En wat doen we mei de leren! te 1 Een uitgeverij geeft boeken uit. Een belangrijk deel daarvan verschijnt In het voorjaar - vlak voor de Boekenweek. Dat is niet alleen een teken van ileuw leven, want aan dat 'voorjaarf is een lange tijd van voorbereiding vooraf gegaan. Er zijn contracten met schrijvers gemaakt, er zijn omslagen ontworpen en vertegenwoordigers zijn bij de boekhandel op bezoek geweest. Sommige boeken verschenen al in januari, andere in februari of nu in maart. Een 'voorjaarsaanliieding' is een continue produkfie. En terw I deze boeken in de etalage worden gelegd, besproken en gekocht, werkt een uitgeverij al san de boeken voor de zomer, en het najaar De uitgever! De Arbeiderspers s een levend ledrijf. Net veel plannen voor uitgaven van Nederlandse en buitenlandse schrijvers. Met plannen voor samenwerking met de bekende literaire uitgeverij Querido. Dat die plannen verwezenlijkt kunnen worden kar» rn^n zien op deze pagina, waar een momentopname te zien is van een all-round boekenfonds voor de geïnteresseerde lezer. Wat is hef geheim van Privé-Domein BR Mulfafuli is al 84 jaar dood Weinreb bi de AP Wie leest 'Wij'? De Arbeiderspers is de uitgeverij van Simon Oarmiggelt Moord en doodslag Dal! Dali Dali Dali Dali Dali Dali Waarom Boelgakov? Waf doet Van Riel bij de AP Heeft He) uitgeven van iaufaud nog enige xin vrouwenvrouwenvrouwenvrouwen De Arbeiderspers is de u gever van Annie M. G. Schmidt Else Hoog vertaalde ook voor de Al1 Wat doet Theo ars hij ti Dit is het voorlaar van een uitgeverij 1 1 I I I I» r i Dat I» niét dal u hèt boek zelf moet opensnijden al versterkt dat de gedachte dat u het terrein van een ander berreedt. Dat Is ook niet de regelmaat waarmee deze goed-verzorgd®, bijzondere boeken verschijnen. Het geheim van Privé-Domein U de keuze van 'De Arbeiderspers',.)/» deze serie verscheen het geheel eigen werk van o.a. Mary McCarthy, Brendan Behan, Konstantln Paustovsklj, Strlnd- berg, Nietzsche en Salvador Dal!, in dit voorjaar !s er opnieuw een hoogtepunt, en weer een Nederlands hoogtepunt: Annte Romein-Verschoor, Omzien in verwondering, deel II. Gezien het succes van het eerste deel kan dil tweede boek, het Intelligente n boelende privé-relaas van de jaren na mei 1945, het interessantste boek van de Boekenweek, en van dh voorjaar worden.. "De Arbeiderspers* J: sieft voor all boekwinkels •en klein raambiljet laten maken met de omslagen van Anale Romein zowel op het eerste alt op het tweede deel. Als dat biljet er hangt, dan is het boek erook' In Privé-Domein dit voorjaar nóg een uitgave die men niel mag overslaan. Brieven van nóg een unieke vrouw, en niet alleen voor de fijnproever of de strijdster voor de rechten van de vrouw. Verzameld in "Privé-Domein: 'Rebels en beminnelijk', blieven van Belle van Zuyien, die zij Irt 1794 aan Benjamin Constant schreef: 'Je ziet dat ik achteraf toch een aardige vrouw ben.' Louis Paui Boon: De brieven van Bel!© van Zuyien, een tussen adel en revolutie In staande aristocrate van geesl, behoren tot da mooiste verrassingen die ik in da laatste Jaren onder ogen heb gehad; (Privé-Domein, een serie van De Arbeiderspers) en nog steeds is er grot,» vraag naar zijn werk, dat nauwelijks voorn." is. Hij schreef zeven delen "ideeën', maa' »ar een boekwinkel stapt krijgt vrijwel a op het request. Gerrit Komrij voorza., i dat gemis en stelde voor De Arbeiderspers een uitgebreide bloemlezing samen. Lees hoe actueel da 'romantische' Muitatuli is In 'ideeën'. Een voor- Jaarsboek dat slechts f 9,50 kost. Een beetje maar. Geen moeilijkheden rond een prozaprijs, geen memoires. Weinreb schreef een voorwoord voor een beklemmend boek v Uriel Blrnbaum. in 1969 ze! Weinreb tegen Bibs In Vrij Nederland: 'Nathar Sirnbaum, de grote Joodse leider en cultuurfilosoof, «n zijn zoon, dichier Uriel, hebben hun stempel op mijn feven gedrukt.' En: 'Uriel Birnbaum Is in 1956 gestorven De mensen meden hem omdat hij de waarheid zei.' De toekomstvisie van Uriel Birnbaum: "De redding van de wereld', met een voorwoord van Weinreb, nu in het fonds van De Arbeiderspers. (Siechts f 6,90) *Wij' van Jevgenij Zamjatin, leek een vergeten boek. Geschreven in 1920. De Arbeiderspers bracht hei opnieuw uit, met een omslag waarin u zichzelf kunt spiegelen. Het boek Is een 'anti-utopie', maar het Inspireerde zowel Orwell ais Huxley. Technische sn politieke prognoses zowaar een progressief voorjaar. ('Wij' kost f 12,50). Voorjaar of niet, altijd zijn er Carmiggelts aan de markt. Dat is logisch: een groot schrijver, als Carmlggelt, Is de ruggegraat van een uitgeverij, en er is geen uitgever die daaraan twijfelt. In elke boekwinkel en Inloopzaak Is zijn laatste bundel verkrijgbaar. Twijfelen is toegestaan' (voor f 7,90), Maar In ditzelfde voorjaar ver schijnen ook weer herdrukken van vroeger werk en goedkops uitgaven voor verzamelaars. Men zie elders op deze pagina. Ook moord en doodslag ontbreekt niet in het fonds van de AP. Niet omdat dat allemaal nou zo noodzakelijk is, maar voora! omdat het zo aangenaam leesbaar is. Dit voorjaar verscheen een directe herdruk van 'En het hoofd werd op de tafel gezet', de vierde thriller (triller) van Rinus Fordlnandusse. De Arbeiderspers heeft zich nooit toegelegd op de detectiveroman-sec, en de Rutger Lemming-avonturen van Ferdlnandutse zijn dan ook meer dan dat. Er zit humor In, spanning en satire, en dikwijls nog een sleutel naar politieke of Journalistieke toestanden in ons land. In dit laatste boek er werd al eerder gespeculeerd van wie het merkwaardige hoofd op het omslag Is dat door veel recensenten als Ferdinandusse's evenwichtigste werd gezien, zouden zelfs, schrijven sommige kranten, zeer belangrijke Nederlanders te herkennen zijn. Maar dèt Is geen bericht voor dit voorjaar. De herdruk kost nog steeds f 6,50. Salvador Dali Is meer dan zijn schilderijen. Dali Is een overvloed van manleren, van Ideeën, van fantasieën. Al long voor de grote tentoon stelling In Boymans-Van Begnlngen werd Salvador Dali door De Arbeiderspers ultgegs ven en Juist door die overstelpende b«langstelling kunt u zonder moeite twee Doll'» In uw bezit krijgen. Lees 'Mijn leven ols genie' dat don ook f 15,kost en 'Zelfportret', voor f 5 een Dol' In zijn eigen woorden. Het uitgeven van Michalf Boelgakovs boeken Is voor de Arbeiderspers een soort erepllcht. De uitgeverij begon met het meesterwerk 'De Meester en Margarita', waarin door een gelukkig toeval de vertaler, Marko Fondse, in cursieve letters kon aangeven welke gedeelten door de Russische censuur zijn geschrapt. Daarna ver scheen, van deze In Rusland doodgezwegen werken, waarvan sommige op de lijst van verboden boeken staan, 'Hondehart'. En nu, voor slechts f 5,kan men lezen 'De eieren der Rampp-spoed'. Tof de plannen van de uitgeverij behoor! alles van de In Rusland als 'bourgeols- auieuri.afgeschilderde Boelgakov in,Nederland uit te brengen. Daarom Boelgakov. Er heerst over de prijzen van boekeq In ons land een vrij aanzienlijke spraakverwarring. Voor een deel kom! dabomdat een boek ten slotte niet meer dan 'een boek' is. Aan da andere kam Is er van uitgeverskant weinig gedaan om de hoge kosten van het vervaardigen van boeken, en het risico van niat-verkochte boeken duidelijk te belichten Maar dat houdt niet in dat er geen goedkope boeken zijn. De Arbeiderspers, Kattengat 5, Amsterdam begon vorig jaar de 'Kattengatreeks' boeken die, (althans tot aan dit voorjaar, voor vijf gulden verkocht worden. Het zijn kleine, maar mooie boeken, met een strak en opvallend omslag. Voor vijf gulden per stuk heeft u: Michail Boelgakov: Da eieren der Rampp-spoed. Casanova: Lia Salvador Dali: Zelfportret S. Carmlggelt: We leven nog Paul Léautaud: Een zeker tegengif Plet Paaltjens: Nagelaten snikken Poggio de Florentijn: Moe! een grijsaard trouwen? Salcia Landmann: Joods gelach Voltaire: Candid® Rinu» Ferdinandusse: Tappelings (Een vijf-gufdenreeks Is bij de gestegen prijzen nauwelijks te handhaven, ook al zijn Voitaire en Poggio al lang overleden. Dit is het voorjaar dat het nog kan.) Misschien Is dat het enige dal Van Riei, een van de weinige unieke politici in Nederland, niet direct zou weten. Mr. H. van Riel, een VVD -er zonder een blad voor de mond, Is In het veelzijdige AP-fonds de directe opvolger van Vondeling met zijn 'Voorproef en Nasmaak'. Van Riel schreef het boek niet zelf, hij praatte met VN's Joop van Tijn, die een aanzienlijk deel aan deze merkwaardige politieke confrontatie bijdroeg. 'Mr. H. van Riel In gesprek met Joop van Tijn' Is in VVD-krlngen een sluipende bestseller, omdat da senator ook over zijn omgeving zeer behartenswaardige opmerkingen plaatst. Voor wie een beeld wil krijgen van een Joyeus en doordacht conservatisme: 1 9,50, voor hei uitverkocht I». .Om de donder welhNa de eerste vertaling bij de AP van zijn 'Onvoltooid verleden tijd' In Privé-Domein is er-een steeds grotera belang- stelling ontstaan voor deze vertaalde Léautaud. Het leek een ambitieus plan, om steeds meer van dit 'geval' in de Franse literatuur te laten vertalen, maar nu we eenmaal begon nen zijn Is het, gezien de reacties, onmogelijk ermee op te houden. Zo verscheen o.a. een keuze uit zijn 'Particulier Dagboek", over zijn verhouding met mevrouw Cayssac ('de panter", daarna 'de pest', 'de plaag' 'da gesel' van zijn leven), zo verscheen ook 'Lichtzinnige herinneringen'. En nu, in alle boekwinkels, ligt zijn 'Wat betreft katten', -waarin Léautaud voor f 8,50 aan de huidige Nederlandse lezers uiting geeft aan zijn liefde voor dieren en zijn gram schap over de mens. Léautaud, een constante In het AP-fonds. Het is niet alleen mode om boeken over apen uit te geven, het Is boelend en belangrijk. Ciaire en Wiiiiam Russell bestudeerden jarenlang apen en constateerden en merkwaardige, 'menselijke' kettingreactie: Ruimtegebrek Spanning Gweld De parallellen met onze maatschappij liggen voor de hand, en de auteurs trokken die lijn dan ook door. Een fascinerend boek, door dr. D. Hilleniut Indertijd ln Vrij Nederland sterk aanbevolen, over de agressiviteit van de mens. 'Apen «i mensen' voor f 17.50. Al eerder bracht De Arbeiderspers uitgaven op het gebied van, wat toen de 'emancipatie' -eette. Ook in die term Is verandering gekomen: Bevrijding van de Vrouw, etc. Aya Zikken nterviewde een aantal vrouwen. Het boek, dat grote aandacht In de pers kreeg, heet 'Het Grot taboe, f 5,90. Autobiografische aantekeningen van de schrijver van 'Revolutie der eenzamen'. De schrijver licht de Invloeden die d® belde wereldoorlogen op onze geschiedenis hebben gehad, door, om te komen tot een historische plaatsbepaling. "Voor en ne de zondvloed': f 9,50. Vrijwel alle boeken van Annie Schmidt zijn door de AP uitgegeven. En terecht. Ook hier kan men spreken van de 'ruggegraat van een uitgeverij'. Honderdduizenden ouders in Nederland hebben Annie Schmidt foren kénnen als de schrijfster van kinderboeken bij uitstek. Daarom zijn nog zoveei bóeken van haar !n de handel, en zeker de laatste: 'Mlnoes' met fijne tekeningen van Carl Hollander. Annie Schmidt bij de AP, voor f 9,90. Dit jaar kreeg Eist; Hoog de Martlnus Nijhoft- prijs voor haar vertalingen uil het Engels ers het Amerikaans. Ook In het fonds ven De Arbeiderspers zijn een paar klassiek.; boeken, die door haar In het Nederlands werden overgezet. Lees het beroemde 'Memoirs of Hecate County' van Edmund Wilson als 'Da vrouw met het gouden haar.' Lees 'Pnin' van Vladimir Nabokov. En ook: Edna O'Brien "Het kweken van een blauweregen', of: John Coiiier, 'De dame op d» schimmei* en ook: Nel! Dunn 'Praten met vrouwen', de Engelse pendant van Aya Zikkens 'Het grote taboe'. Brendan Benen fiétónteSfctSBf! ven Bekentenissen van een Ierse rebel' kost f 19,50. Maar het werd geschreven door Brendan Behan, een van de groot3te schrijvers na James Joyce. Het boek past In dit 'voorjaar': hot is een scherpe belichting van de tegenstellingen In Ierland, die ook nog zo bijzonder explosief zijn. Dh zijn de boeken die nu nieuw en vrij nieuw In de boekhandel zijn. Eon momentopname, dus. Maar daarnaast gaat het werk gewoon door. De herdrukken. Neem b.v. *1984' van George Orwell, waarvan de 15» druk verscheen, "Het land Cohha' waarvan een 4e druk verscheen, 'Jlp en Janneke' van Annie Schmidt (een 11e) en 'Juf, daar zit wen weduwe In de boom', een 4'sta. DH Is het voorjear, meer In produktie en In plannen Is het najaar al onder handen. In hei najaar veel aandacht voor touts Raul Boon, boeken van Isaac Paro, Bal Santen, Btmon Carmlggelt, Pierre H. Dubois, Mark Twain en eers geheimzinnige 'Journalistenroman'. Van Céllne "Van de ene dood naar do andere'. Van Harrlët Freezer het nu al veelbesproken 'Houd js nog een beetje van me?" Dit Is en uitgeverij, die, naast de samenwerking met Querido op technisch gebied, zijn eigen Identiteit behoudt Ds Arbeiderspers, mét zij" auteurs, mét zijn medewerkers, mét zijn plannen, en zoals u op deze pagina zelf kunt zien mét zijn lezers. f<, e V Jröl i Een aardige vraag. Theo Kars werd berucht door zijn medewerking aan het merkwaardig® literaire 'tegen' blad Tegenstroom. Daarna schreef hij voor de Bezige Bij 'De vervalsers'. Maar daarna legde hij zich toe op de literatuur en schreef twee boeken, die gep'rezen werden om hun helderheid van stijl. Zie 'Aiice', een boek van de AP. Zie ook 'De Verleider' een boek dat snel was uitverkocht en dat dit voorjaar herdrukt moest worden. Geen handleiding voor het veroveren, maar wel het portret van een veroveraar..Uw eigendom voor f 8,50. 1

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2