Sophia samen SïflO Ellen werd per ongeluk Miss Yan Speyk- straat wordt aangepakt BRIEVEN VAN LEZERS Het protest begraven in keurige zalen SON Agenten bij vechtpartij toegetakeld Flat voor bejaarden in de Hoek at to BOM) fco Wielrijder (77) verongelukt Reukbibliotheek ^ffip iililip mm msm Verhuizingen Meubelopslag (ADVERTENTIE) /atoteattenden bmd ras storm Hkheid war omzêkertezijnl SCHIEDAM De meld- en regelkamer van Rijnmond heeft nieuwe afspraken met de industrie gemaakt voor het beperken van de lucht vervuiling in noodsituaties, vooral bij smogtoestanden. Het aantal 'alarmfases' is uitgebreid, waardoor het mo gelijk is op vervuilingstoe standen te reageren met maatregelen die in dat spe ciale geval het meest op hun plaats zijn. Verkeerd beleid Leao-school In vier Rotterdamse expo sitiezalen is het protest tegen oorlog en onrecht, tegen ras senhaat en onderdrukking geconserveerd. De angel die moet prikken, lijkt er uitge trokken. We kunnen er ken nis van nemen en overgaan tot de orde van de dag. Jam mer, want juist in deze da gen, waarop wij onze bevrij ding herdenken, zij het bin nenskamers omdat er anders kostbare produktieve uren verloren zullen gaan, is het heel nuttig protestprenten te tonen. Vrede, peace, paix, Paz: dit woord zou moeten klinken als een klaroenstoot! Meet dan een zwakke echo is het niet. fcfcE Haag geen door gang mocht vin den. Ze is feitelijk slechts een do cument dat men kan raadplegen om de drang van enkele, vaak reeds tot historie geworden bewe gingen te peilen. Wel zijn Vietnam, de Black Panthers en Spanje nog actueel, maar de schietpartij van Berkeley, de Parijse Opstand van 1868 en Provo behoren tot het ver leden. ■Mi Camping TH. KASTEEL Jr Van SUnRelandtlaan 4. Tel. (01850) 33386 Dordt OUKJE DkJKSTRA ixcj J. V mo ill V c/Jj-e». Rijnmond reageert scherper op (Van eeaonzer verslaggevers) SCHIEDAM De in dustrie in het Water weggebied zal al haar stank en geurtjes schen ken aan de meld- en re- gelkamer wan Rijnmond. De meld- en regelkamer maakt er een 'reukbi bliotheek' van, om stankklachten van het publiek sneller terug te kunnen voeren op be paalde industrieën. Een reukbïbltotheek zal na melijk de herkenning van bepaalde geuren vergemakkelijken, zodat opsporen van bij voor beeld een defecte instal latie vlugger en eenvou diger kan gebeuren. n.u.mruk*iiaftmaaitc\a{ipy -ïfÉHaNM 1-25Q28'* (Van een cmaer verslaggeefsters) ROTTERDAM Het Dijfczigt- dekenhaiis en heit Sophia Kinder- siekenhuis zjjn vandaag samenge smolten tot het Academisch Zie kenhuis Rotterdam (AZR). Het AZR hoort by da Medische Faculteit maar het heeft een eigen bestuur. De directies van het Dijk- jagt- en Sophia-zAekenhuis veran deren niet. Het Dijkzigtziekenhuis en de Me dische Faculteit hebben ook elk een ander telefoonnummer gekre gen. Dtjkzigt heeft nu nummer 362000, de MecUsdhe faculteit 361000. Deze veranderingen zijn noodza kelijk geworden door het vaker voorkomen van Los Angeles smog (de smog die onder invloed van het zonlicht ontstaat) en het wat af nemen van de verontreiniging door zwaveldioxyde (S02). De vroegere alarmfase twee is nu gesplist in maatregelen ter beperking van smogvormtag en maatregelen ter beperking van SOZ-verontreini- gtag. Tweeëntwintig industrieën wer ken op basis van vrijwilligheid mee aan het waarschuwingssysteem van Rijnmond. Zij staan via een draad loos oproepsysteem (semafoon) in verbinding met de meld- en regel kamer. Bij iedere waarschuwing gaat een lampje branden op de semafoons bij de industrie. Op een speciaal telefoonnummer kan wor den geïnformeerd welke waarschu wing van kracht is. De vier alarmtoestanden (of waarschuwingsfases) zijn: Fase 1 (vroeger de zng. voorwaar schuwing) wanneer op grond van de weersverwachting de kans bestaat dat waarschuwingsfase 2 uitgegeven zal worden, wordt deze voorwaarschuwing gegeven. Het is als het ware een oproep aan de industrie om waakzaam te zijn. Fase 2 (vroeger alarmfase P deze waarschuwing heeft tot doel stankoverlast te voorkomen. De in dustrieën wordt verzocht alle stankverwerker/ie handelingen, vooral laag bij de grond, te be perken. Dit staat om. op schoon maakwerk, overladen, onderhouds werk. Verzocht wordt extra te con troleren op. lekkages en slordighe den te voorkomen, tra te controleren op lekkages en Fase 3 (nieuw) deze gaat in wanneer prikkelende lucht wordt waargenomen en. mensen onwel worden. Bepaalde industrieën wordt dan verzocht alle uitworp die aanleiding tot deze toestand kan geven tot een absoluut mini mum te beperken. Fase 4 (vroeger alarmfase 2) de gase gaat pas In wanneer er zeer hoge concentraties van zwaveldio xyde aanwezig zijn. Verzocht wordt de SOZ-uitworpen te beperken en over te gaan op zwavelarme brand stof. Wanneer fase 4 van toepas sing Is, is fase 2 ook nog steeds van kracht. Vorig jaar werd vijftien keer alarmfase 2 (toen nog 1) gegeven en één keer 4 (toen nog 2), name lijk tijdens de smogperiode tijdens rustig herfstweer (fase 3 zou toen waarschijnlijk meer effect hebben gehad) Gekleed in lange broek en sportieve trui liep de Rotter damse Ellen Gij ze, een zeven tienjarige leerling-verpleegster, gisteravond per ongeluk het zaaltje in Rotterdam binnen waar de verkiezingen voor Miss Alexanderstad werden gehouden. Een uurtje later was Ellen het stralende middelpunt van de show, omdat de jury haar una niem als de „mooiste van de polder" had aangewezen. De hot-pants, waarin de meeste meisjes waren gestoken, hadden het tegen de pantalon af moe ten leggen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Eerder dan ge pland zal begonnen worden met de vernieuwing van de bestrating in de Van Speykstraat in het Oude Westen. Het is de bedoeling dat het karwei er voor het begin van de bouwvakvakantie op zit. Tijdens de werkzaamheden zal geprobeerd worden alles zoveel mogelijk zijn normale gang te laten gaan. Gedurende de periode dat in de Van Speykstraat wordt gewerkt kunnen de bewoners hun auto par keren op een speciaal terrein tus sen de Statenfcunnel en het Groot- handelsgebouw. Toegangskaarten voor dit parkeerterrein zijn te krij gen bij de actiegroep Oude Westen, Gouvemestraat 133. Met verontwaardiging en verba zing nam ik kennis van het artikel "Verkeerd beleid van Sociale Dienst" in uw krant. Schande en nog eens schande vind ik het dat daar zo met geld gesmeten wordt. Immers, er is och van de daken geschreeuwd dat iemand voor een oud krot waar nooit iets aan ge daan wordt geen huurverhoging hoeft te betalen. En nu komt me daar die meneer Bruens van de Sociale Dienst, die de huurverhoging wel aan de men sen geeft. Dat kan er aïleen op gericht zijn, dat de krottenmelkers nog zoveel mogelijk kunnen mee profiteren van de huurverhoging. Gewoon een kwestie van bevoor rechting zou ik zeggen. Wie hebben er bij Sociale Zaken belang bij het toestoppen van onze belastingcentjes aan lieden die daar totaal geen recht op hebben? Volgens mij is een gestreng onder zoek in deze trieste zaak zeker op zijn plaats. H. KRTJIJT, Jac. Catsstraat 133a, Rotterdam. Het blijft een on- TC VI |f begrijpelijke zaak IC itlufV waarom deze ten- n toonstelling in Den Was de residentie misschien bang voor het kraaiende oproer? Het is, nauwelijks te geloven. Iedereen zit daar zo rotsvast in het maatschap pelijke zadel dat zoiets voorshands ondenkbaar is. In Rotterdam zag men de zaak, terecht, minder zwaar in. Er wordt hier minder ge kneuterd en na inkopen te hebben gedaan op de vrije zaterdag kan er hopelijk nog wel een protest af. m 'i-i. v K/'i r«w! Naar aanleiding van uw verhaal over de openstelling voor jongens van de vakschool voor meisjes in Brielle zou ik het volgende wilien stellen. In de loop van vorig jaar werd in Brielle een intensief on derzoek ingesteld naar de behoefte aan een leao-school. Na besprekin gen met het ministerie bleek dat van vestiging van zo'n schooltype geen sprake kon zijn. Wanneer men thans doet voor komen dat er in de nabije toekomst toch zo'n opleiding aan de vak school voor meisjes wordt verbon den, dan acht ik dat een mislei dende uitspraak, waar toekomstige leerlingen en hun ouders niet mee gediend zijn. J. J. DEN HAAN, Brigantijn 172, Brielle. In het Lijnbaancentrum b.v. of jn de Doelen, in t Venster of In kunstzaal Zuid. Het zijn allemaal keurige zalen, waarin we het pro test hebben begraven. Zo'n affiche hoort op een schutting of aan een lantarenpaal en op alle muren waar het volgens gemeenteverorde ning is verboden aan te plakken» Daar doet het zijn werk. Op straat. Maar in een zaal schrompelt het protest ineeen, wordt het salon- fahig: verliest het zijn kracht. Het blijken opeens goed bewaarde do cumenten zonder straatvull, die vakkundig zijn opgehangen. Alleen de onderwp'pen die nog steeds ac tueel zijn vermogen te boeien. Zo- ais Vietnam. Ik cienl: aan die Ame rikaanse vlag op een poster. De rode banen bestaan uit geweren en de sterren uit bombardementsvlieg tuigen. Of aan Hitier die het mas ker van Nixon in de hand houdt. In de Doelen hangen trouwens de meeste affiches, soms bijzonder eenvoudig, b.v, met behulp van sjablones gemaakt. In het Lijn baancentrum komt de Parijse Op stand er een beetje bekaaid af. Daar moet die revolte concurreren met de show van Heintje, de pop pen en de kikkers. Zuid is het zwakst. Zeker, men kan er een rede uitsprajwm bij het graf van Provo zonder SNW, Neder land en Oranje op ere tenen te gaan staan. Ach, waar zijn de da gen gebleven van het Witte Fiet- senplan?. Nog even en de Kabou ters zitten allemaal bij hun eigen Sneeuwwitje. Alleen de contra-prestatierege ling van de beeldende kunstenaars weigert historie te worden. Contra prestatie? Oh, ik dacht dat u voor de handel schilderde, staat er er gens sneerend. In 't Venster han gen de meest artistieke prenten, voor het merendeel lino's, het pro test uit een land waarheen zovelen met overgave op vakantie gaan. (Dan kunnen die Spanjaarden zien hoe goed wij het hebben in een vrij land, zei eens iemand. Ja, ja De galerie van Penna de Vries aan het F-ndrachtsplein is na al die protesten een eiland der stilte. Je kimt er nu heen om te medite ren bij enkele uitermate serene aquarellen en schilderijen van de Rotterdamse kunstenaar Kees Franse, Alleen maar appels of al leen maar peren met het loof er nog aan, heel blank geschilderd ln fijne grijzen. Met schilderen alleen was hij niet klaar. Als een vervolg op zijn uit hout gesneden ledepoppen sneed hij nu appels en peren laag na laag, plakte ze samen en monterde ze zelfs in een kistje van de West- landse veiling. Het hout zelf en de nerven werken prachtig mee. Schildrijen en houtreliëfs van de vrede zijn des* vredige schilderijen en houtreliëfs. BERTUS SCHMIDT De laatste dagen is de camping Hoek van Holland in het nieuws geweest. Velen hebben hun best gedaan om het verbod van ont spanning en vertier voor de kam peerders van De Hoek ongedaan te maken. De Raad voor de Licha melijke Opvoeding bleef echter bikkelhard en de heer Van Dillen en aanhang hebben hun doel be reikt. Als Rotterdammers staan wij bekend om onze solidariteit: wordt er gestaakt, dan sluiten wij ons aan om het doel te bereiken. Het gaat hier niet om een staking, maar om het plezier dat talloze kinderen ontzegd wordt. Wij zitten aan het Hollandse strand met veel regen en wind. Het valt dan niet mee om de kinderen in de kleine ruimte van een tent- of caravan bezig te hou den. Voor vele moeders is de ge organiseerde ontspanning daarom een uitkomst. Ik doe een beroep op kampeer ders elders (die wel op hun cam ping van diverse vermakelijkheden kunnen genieten) ons te willen steunen in onze actie om het ver bod alsnog ongedaan te maken. U kunt uw reactie sturen naar de Raad voor de Lichamelijke Opvoe ding. Mevr. S. J. VAN VEEN-BOONEN Sonmanstraat 7d, Rotterdam. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twee politie agenten zijn gisteren danig toegeta keld, toen zij in de Pretorialaan twee vechtersbazen mee naar het bureau wilden nemen. Het tweetal, de Rotterdammers P. O, (17) en F. V. (18), hadden samen nut nog twee vrienden de 29~jarige tim merman L. B. te grazen genomen. Daarbij was zijn bril aan diggelen geslagen en waren glassplinters in z(jn gezicht gekomen. Bovendien hadden zij de timmerman in zijn onderlichaam getrapt. Toen de gewaarschuwde agenten de twee nog aanwezige daders wil den arresteren, trok P. O. zijn jasje uit en viel een van de politiemannen aan. De agent kreeg een forse klap op zijn mond en zijn horloge werd in het gevecht vernield. Hij slaagde erin zijn aanvaller in de houtgreep te nemen, maar F. V. wist zijn vriend te bevrijden, waarna zij er vandoor gingen. Het tweetal werd een paar stra ten verder ingehaald en onder he vig verzet in de surveillancewagen gewerkt. De andere agent werd daarbij zo hard geslagen, dat hij een gescheurd neusbeen opliep. Een ruit van de politieauto werd door de vechtersbazen kapotgetrapt. Een maal op het bureau SandeUngpletn sloegen zij ook daar een ruit arm stukken. Hun twee vrienden, die ook bij de vechtpartij met de tim merman betrokken waren, zijn nog spoorloos. (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND De vereniging voor maatschappelijk werk Humanitas wil in het. be stemmingsplan Hoekse Brink in Hoek van Holland een serviceflat van zeven woonlagen bouwen, die plaats zal kunnen bieden aan on geveer zeventig bejaarden. Het servicegedeeite van de flat omvat onder meer het verstrekken van maaltijden volgens een sys teem dat, aldus directeur Dijkers, uniek is ln Europa. De bejaarden zullen dagelijks kunnen kiezen uit een veelheid van voedingspakket ten. Er is echter ook gelegenheid om zelf zijn maaltrijden te berei den. In de enorme Rotterdamse keu ken van Humanita3 kunnen in zes uur ongeveer 5000 maaltijden wor den klaargemaakt. Deze maaltij den worden vervolgens ingevroren en opgeslagen in een vrieskelder. Hierin kan voor een maand voedsel voor alle Humaitas-bejaarden in Rotterdam en Hoek van Holland worden opgeslagen. Later kunnen zij dan in een oven worden verhit en voor onmiddellijke consumptie worden gereed gemaakt. Het voor deel van dit systeem is. dat men in Hoek van Holland een betrekkelijke kleine ruimte en weinig materiaal nodig heeft om de maaltijden klaar te maken. En er zijn, keuze mogelijkheden te over, ook voor dieetpatienten. Op de eerste veridepjng van de flat komen een ontmoetingsrruim- te, een kapper en pedicure, een filmzaal een een bibliotheek. De flat is een ontwerp van de archi tect J. Kranendonk. 'Van een onzer verslaggevers1 ROTTERDAM De 77-jarige J. C. P.reijer is gistermiddag om het leven gekomen bij een verkeerson geval op de Kerkhoflaan. De heer Bretler werd bif het oversteken van de Kerkhoflaan op zijn fiets aan gereden door een truck met opleg ger. Zwaar gewond werd hij over gebracht naar het Dijkzigtzieken- huis. waar hij enkele uren later overleed. (ADVERTENTIE) Rotterdam nlcE Iedere avond 20.00 uur. Matinees zondag 2 mei, zaterdag 8 mei en zondag 9 mei, aanv.16.15 u. Kinderen tot 12 jr. half geld. y&orvérk^pjbijtsjr'y^i,; v ADVERTENTIE VAN DONKELAAR EN KOOL HORECA-interieurverzorging Alle HORECA-benodigdheden. Admiraal de Ruyierweg 37 A39 A Rotterdam Tel 0ltt-.li.53.40

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1