Vanavond valt de beslissing Al verkocht aan groot kapitaal? op'si plaatje hebt u geen keus. ra w Boetiekshow in Irene Fossiel van oud-Schiedam itai i I BOSCH Vergadering o ve r de jeugdraad SCHIEDAM VANDAA G HAKKENBAR ISn O verbli j f lokaal voor school jeugd in Groenoord Disco-show in De Vonk m JOOP JANSEN V om: I '40 POTIG HANDGEREEDSCHAP ZEEMAN I m (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vanavond valt het stedebouw kundig doek over d- Schiedamse binnenstad. In een speciale vergadering van de gemeenter aad moét vandaag gekozen worden voor een nieuw oud-Schiedam. Jaren van voorbereiding, plannen maken en alternatieve plannen maken hebben geleid tot deze vergadering. W at gaat er gebeuren met de gezellige binnen stad van Schiedam Nieuwbouw Detailbeliandeling PB-fonds schenkt duizend gulden U wilt n interieur creëren. In uw eigen, per- j soonlijke stijl. Dan is het logisch, dat u veel keus wilfi En die vindt u j nooi t in 'n plaatje van een ad vertentie. Die vindt u wèl bij interieur planning, j Keuze uit talrijke topmodellen j van internationale alluTe. Kom er eens op uw gemak kijken. En wilt u j goede raad? Onze adviseurs staan altijd tot uw diénst! j Bekijk het liever levensecht bij: Exclusief Vormkeur-dealer voor Rotterdam. Kleuren-Kataïogus gratis in onze showrooms. Bestuurbaarheid 5)2'-fJöE SCHIEDAM Acht fraaie meiskes schreden gisteravond gracieus over de showvioer in de Schiedamse zaal Irene. Aan Kun ranke lijfjes voor het merendeel Parijse zomer creaties, vervaardigd van jerseyzeemleer, trevira en katoen. De na druk tijdens deze boetiekshow lag op de hot-pants-pakjes en safari- en gipsylookcreaties. Organisatrice van de show was het Schiedamse modehuis Marlen, dat minder toeschouwers in de zaal kreeg dan eigenlijk was verwacht. a i sis GEREEDSCHAPPEN i- M ïïMA&ÉtMÉÈÊÊÊÊÈË door Hans van der Sloot Restauratie Uitsluitsel :-#ÉI DOI^SRDAG 6 MEI 1971 HEI VRIJE VÜLK PAGINA 21 NIEUWE OF VERNIEUWDE BINNENSTAD? Burgemeester en wethouders hebben de vergadering belegd in de aula van het Stedelijk Museum. Men verwacht een grote toeloop van belangstellenden. Vooral de middenstand zal voor deze verga dering veel belangstelling hebben. Binnenstadsplannen bestaan er in vier versies: A, B, C en D. De eerste twee plannen zijn gemaakt door het bureau Fledderus in op dracht van de gemeente. Het derde, plan C is op eigen initiatief ont wikkeld door de Federatie Jongeren Groepen (JG) in samenwerking met een viertal architecten van naam. D is gemaakt door een werkgroep Sanering Binnenstad, die ook bestaat uit vrijwilligers. In kort bestek weergeven, wat de plannenmakers met de binnenstad willen is niet te doen. Wel loopt er een duidelijke scheidingslijn tussen A en B enerzijds en C en D ander zijds. Waar Fledderus kiest voor een nieuwe binnenstad, kiezen FJG en Werkgroep Sanering duidelijk voor een vernieuwde binnenstad. Fledderus wil in beginsel met Schiedam hetzelfde doen als met de binnensteden van Rotterdam (noodgedwongen door de oorlog) Vlaardingen en Delft is gebeurd. Nieuwbouw komt in de plaats van het bestaande. De prijzen zullen worden opgedreven door de hoge grondprijzen en de hoge investerin gen. In zijn plannen wordt wel wo ningbouw in de binnenstad ge pleegd. maar de hoop, dat die wo ningen door de arbeider kunnen worden betaald heeft iedereen ai- lang opgegeven. Een groot nadeel van de plannen A en B is, dat zij zó duur zijn dat zij alleen door zogenaamde ont wikkelingsmaatschappijen kunnen worden uitgevoerd en geëxploi teerd. Deze instellingen, die economisch gezien als elk ander bedrijf moeten en willen streven naar winst, kun nen zich niet permiteuren honderd percent ideëel te werk te gaan. De ervaring in andere steden heeft ge leerd, dat als je met ontwikke lingsmaatschappijen in zee gaat, je binnen de kortst mogelijke tijd de greep op het geheel verliest. Mocht de gemeenteraad van avond kiezen voor de plannen C of D dan is het mogelijk om de ont wikkelingsmaatschappijen buiten de Schiedamse vesten te houden en de uitvoering en exploitatie in ei gen hand te nemen. Ak Het ziet er inmiddels allang naar uit, gezien de aktiviteiten van EMPEO (ontwikkelingsmaatschap pij) in de binnenstad, dat de ge meente al beslist heeft en van avond direkt begint aan de detail- - behandeling. Een bestuurslid van de FJC: 'De binnenstad is allang verkocht aan het grootkapitaal, maak je geen illusies.' Plan C kiest met uitgebreide studies in de hand voor een her waardering van de binnenstad. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Burgemeester Roelfsema heeft vanmiddag de overblijfgelegenheid in 't Trefcen trum aan de Willem Andriessen- laan in Groenoord geopend. De kinderen hadden het lokaal met tekeningen en slingers een vrolijk aanzien gegeven. Groenoordse huismoeders kunnen hun kroost in dit lokaal voor een klein bedrag en onder deskundige leiding tussen de middag laten overblijven. Het be stuur is in handen van de wijkver- eniging Groenoord. ADVERTENTIEJ Nu alleen Rotterdamsedijk 443 LEREN ZOLEN en HAKKEN KLAAR TERWIJL U WACIIT. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Vendel Schiedam van de Oranje Garde heeft een gift van duizend gulden ontvangen van het Prins Bemhard Fonds. Van het geld zal een deel bestemd worden voor vernieuwing van de uniformen. Het resterende bedrag wordt weggelegd voor de aanschaf van o.m, een kamerbil jart en een grammofooninstallatie met versterker. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de YMCA-so- ciëteit "De Vonk" aan de Lange Haven 129 wordt zaterdagavond een disco-show georganiseerd, die om acht uur begint. De platen worden ook deze avond weer aan elkaar gepraat door dee-jay Dol- luffie. Zoals gebruikelijk zal niet geschroomd worden de oxofibieuze sound ten gehore te brengen. Voor de heldere geest die de top-tien van deze avond goed voorspelt, is een prijs beschikbaar. ADVERTENTIE y.*.V "'1 :5 b»# t O R M K V X Rotterdam: Zuid: Bcijerlandsehan 7-9 -Tel. 173291 C.: Meent 101 -Tel. 148412. W.: Mathcnesscrweg 1 -TeL 370032 Handhaaf de sfeer, bescherm de kleine winkeliers en zorg voor groen- en speelruimten. Kortweg: Niet slopen, maar opkm.ppen. Veel aandacht is ook besteed aan het verkeer. Waar Fledderus de binnenstad wil doorsnijden met een Metrolijn, propageert de FJG een Metrolijn om liet noorden van het centrum heen. Voor de gebruikers zal dat betekenen, dat ze exact drie minu ten langer moeten lopen. Voor de binnenstad, dat er geen schade wordt aangebracht aam karakteri stieke bebouwing. In het algemeen rest voor de vergadering van vanavond de vraag: Hoe wordt het behandeld? De ervaring van de laatste tijd heeft geleerd, dat de gemeenteraad niet meer kan vergaderen, zonder dat er ruzie wordt gemaakt om de kleinste akkefietjes. Schiedam heeft de raad, die de burgemeester deed verzuchten: 'Waar blijft de bestuurbaarheid van de gemeente.' Diezelfde gemeenteraad moet vanavond een kapitale beslissing nemen over iets, dat zijn weerslag zal geven voor de rest van het lan ge, rijke leven van Schiedam. mtMi I 7iT Ti ,1j jf f Een van de laatste fossielen van het gezellige Schiedamdat binnen enkele jaren zal zijn verdwenen. Waar nu de moeders nog met verve de was bespreken verrijzen straks de gigan tische betonstructuren op d'oude Grofbaan. Er is geen enkel bimienstadsplan, of het nou A, B, C of D is, dat die volkse sferen zal weten te behouden. Binnen niet al te lange tijd zal deze foto worden verheven tot „document" van het, Schie dam van weleer (ADVERTENTIE) Reeds vanaf 99,50 IJZERWAREN BROERSVEST 52 SCHIEDAM SCHIEDAM Nu de gemeente raad akkoord gegaan is met de op richting van een Stichting Raad voor Jeugd- en Jongeren in Scliier dam, ligt het in de bedoeling op korte termijn een algemeen be stuur samen te stellen, waarvoor ook verkiezingen worden gehouden onder de jeugd. Lieist zou men die stemmingen nog voor dp naderende zomervakanties laten plaatsvin den. Ter voorbereiding hiervan zai op vrijdag 7 ei om acht uur in de raadzaal van het stadhuis een openbare vergadering worden ge houden. Daarvoor zijn uitgenodigd de leden van de Voorbereidings commissie van de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren. Op de agenda staan de verkie- z ingsprocedure, advertentie-con cept, vaststelling van een lijst van het georganiseerd Jeugdwerk, een concept-brief aan het georgani seerd jeugdwerk en een concept-op roepkaart voor de te houden ver kiezingen. Voorzitter van deze ver gadering is de wethouder van Jeugdzaken mevrouw G. D. Verweij- de Graaff. Het zit toch niet best met de Schiedamse molens. De ene is nog niet opgeknapt of de andere maakt de indruk op het punt van instorten te staan. Aan de molen de Noord wordt op het ogenblik hard gewerkt. Na een periode dat de molen erbij stond ais een levenloze stomp, zonder smaak kraak, als een vermanende vinger die Schiedams vroede vaderen et voortdurend vermanend op wees dat niets bestendig is op dees' aard, is hij nu in zoverre hersteld, dat hij op koninginnedag weer met vlaggen kon worden getooid. Nu is het echter de op een steenworp van de Noord afstaan de molen de Vrijheid, die er vol komen ontluisterd bijstaat. Het verval van. de Vrijheid is zeer snel gegaan. Nog geen drie maanden geleden stond de molen er nog bij alsof hij pas gisteren voor het laatst had gedraaid. Nu is er van die oude glorie niets meer over. Plotseling had men de wieken van de molen gehaald, plotseling leek de balie, hoewel dat vanaf de grond natuurlijk al tijd moeilijk is vast te stellen, niet meer zo hecht als voordien, de ruiten zijn ingegooid en het metselwerk is zo erg gebarsten dat je tussen het metselwerk van het lichaam en de in fijnere steentjes opgetrokken ommante- ling een volle vuist kan steken. Over de noodzakelijke restaura tie van de Vrijheid is echter geen zinnig woord te zeggen en eigen lijk is dat heel vreemd. Niets, be halve dan rijksgebouwen en be- Koophandei gebeld, doch ook de Kamer van Koophandel wist van niets. Niets van distilleerderij Meder en nog minder van de Vrijheid. Hetzelfde antwoord ga ven achtereenvolgens de Vereni ging De Nederlandse Molen. CRM en het Schiedamse Ge meente Archief. Niemand wist waar Meder was gebleven, nie mand wist meer van de Vrijheid dan het molen was aan de Noordvest, waaraan één nog wist toe te oegen dat het de derde molen in grootte is en de derde in het rijtje van vier; iets dat elk Schiedams kleutertje uit eigen aanschouwing wel weet. Het Produktschap voor Gedis tilleerde Dranken gaf tenslotte uitsluitsel. Meder was gekocht door de op haar beurt voor vijftig procent door Heineken-Henkes (dus toch Henkes) beheerde Coe- bergh. En Coebergh wist tenslotte antwoord te geven op de vraag De Vrijheid huizingen van buitenlandse di plomaten, geniet zo de nationale zorg ais onze molens. Molens, tenslotte, zijn een vaderlandse trots tot welks behoud rijk, pro vincie, gemeente en een groep particulieren tal van instellingen in het leven hebben geroepen. Geen van deze groepen, daar begon het al mee, wist te vertel len van wie die Vrijheid nu ei genlijk was. Bols zei iemand, een antwoord dat later bevestigd werd door Monumentenzorg. Bols moest volgens één der onduidelij ke fusies die zich de laatste t(jd met de regelmaat van een klok binnen de Nederlandse gedistil- leerdindustrie voltrekken, eige naar zijn geworden van de Vrij heid. Bols zelf bevestigde dat in eerste instantie, maar krabbelde later toch terug na een blik in de boeken te hebben geworpen. Bols had nimmer een molen gekocht. Bols wist zelfs niet eens dat er een molen stond in Schiedam. 'Henkes. zo werd gezegd, 'Hen kes heeft die molen gekocht." Henkes wist echter van niets Van de Vrijheid had men in Hen drik Ido Ambacht nimmer ge hoord. Wel kende men de naam van de laatste eigenaar: de firma Meder, maar wat er van Meder precies geworden was kon ook door Henkes niet worden meege deeld. Dan maar de Kamer van wie zich nu uiteindelijk de recht matige eigenaar van de Vrijheid mag noemen. „Wij niet. We heb ben wel Meder overgenomen, maar niet het daarbij behorend onroerend goed. Dat wordt nog steeds beheerd door de oud-direc teur Van Kempen, als die hem tenminste nog niet van de hand heeft gedaan". De heer Van Kempen had dat niet. Jammer genoeg niet. vond hij zelf, want hij zit met de Vrij heid erg in z'n maag. Begrijpe lijk, want een molen is tenslotte niet niks. „Och" vertelde liij, .meneer, ik zou die molen dolgraag van de hand doen. Die molen staat nu maar te versukkelen- Er is wat aan gerestaureerd, maar ja daar kan je als particulier natuurlijk niet mee doorgaan dat moet de volgende eigenaar maar doen.*' Wie die volgende eigenaar zal worden is nu nog met geen moge lijkheid te zeggen. Voor de hand zou liggen als de gemeenteraad besloot die molen maar aan te schaffen. Wie zichzelf internatio naal „de stad der malens" noemt, moet daar wat voor over hebben tenslotte- Het gevaar van verlies of zoekraken van de Vrijheid is niet uitgesloten. Kijk maar naar de molen of probeer er op eigen gelegenheid maar eens achter te komen van wie de molen is en door wie hij beschermd wordt.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1