s POP EN ZO M Menuliin rio voor het eerst in Rotterdam 98 Gaudeamus Kwartet in 'irnsssm Territoriaal bevelhebber west benoemd Tweede dode Conversatie lessen voor buitenlanders JAN EN AMY WERKEN AAN „MIDDELEEUWS" THEATERGROEPJE ME1BEIZEN fifegitaiiis»1 iü NBhHEHHH 1 New York Oude scliool II SPECIALE PINKSTERREIZEN Theater vooraf MUZIEK MEIVLUCHTEN a i a s ÜPoi DE MAGNEET™ 49^ per touringcar I I fi I I' DE MAGNEET av DEI ROTTERDAM Jan Neef (27) en zijn Amerikaanse vrouw Amy Gale (23) probe ren al twee jaar lang in Rot terdam een theatergroepje op poten te zetten. „Het zou zo iets moeten worden als de rei zende gezelschapjes in de middeleeuwen. Daarin werk ten toneelspelers, acrobaten en muzikanten samen aan één voorstelling. Ze speelden overal in het land op platte wagens." sÉUlü3 Amy Gale is bezig aan een dans, uit te voeren op de parkeerplaats naast de school. r I 8 I I 1 1 1 R 1 I I 1 I I I I fl I iM per touringcar vur. 215,-- DE MAGNEET nv. mmmmmw I I I I I R R R I R R R I R R I R R I Twee jaar geleden bracht de laboratoriumtheatergroep Studio vier stukjes technisch theater. Op het toneel twee grote ronde schijven, die een avond lang mooi belicht wer den. Verder wat sidderende lijnen op televisiemonitors, wat ongeordende klanken en af en toe wat menselijke stemmen. Maar geen acteur te zien. Is dat nog TONEEL? Waarom niet? Rotterdamse kamermuziekliefhebbers staan aan de voor avond van een belangrijke gebeurtenis. Voor het eerst zal Yehudi Menuhin in Rotterdam een kamermuziekavond geven met zijn Menuhin Trio. Dat gebeurt dinsdag in de grote zaal van de Doelen. Het Menuhin Trio bestaat uit hem zelf, zijn zuster Hephzibah, die ook als soliste een pianistencarrière van formaat heeft opgebouwd, en de Franse cellist Maurice Gen- dron, wiens loopbaan ofschoon bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog afgebroken toen hij nog maar nauwe lijks was begonnen inmiddels tot wereldvermaardheid heeft gevoerd. W 1 v.a. f 338.- I R 1 1 1 I B GARDAWtEER m m a m a 9 R 9 S B B R B I R R met 1 jaar garantie zondag kreukelskai iVlJLil ly<i cuhJ. VrLulrs Vuuv T onee]dans, muziek - en toch geen allegaartje (ADVERTENTIE) S dg. VOGEZEN 15 en 22 mei 14 dg. SARNEN/Zwitserl. 20 mei 14 dg. WESTENDORF 20 mei S dg. DUITSLAND 22 en 29 mei 15 dg. rondreis ITALIë 15-22 en 29 mei 5 dg. BERLIJN 28 mei Pinksterreis s de meest complete reisorganisatie E demee In Exit (Eendraehtsstraat 87 a) vanavond de Engelse groep GRINGO, Morgenavond Michael Chapman, zondagavond de Ivens- film over Laos en dinsdagavond Gary Wright (ex-Spooky Tooth) met drie man van FOTHE- KINGHGAY. Zaterdagavond treedt de folksinger Tom Brouwer op in het NIVON- jongerencentrum, Van Eversdijk- straat 25. Hij begint om acht uur. In De Scarabee (Versijdenstraat 22) morgenavond een disco- en sociëteitsavond. Ook die begint om acht uur. Overmogen daar het afscheidsoptreden van de Bill Brookers Jug Band. Alweer vanaf acht uur. In Ruimte (Gaffeldwarsstraat 5a) vanavond de groep Angel en morgenavond de Engelse groep King Lear. Zal ook wel om acht uur beginnen. In De Vink aan de Vinkenstraat (zijstraat van de Bergweg) spe len morgenavond vanaf half acht onder andere The Bluegrass Dodhoppers en The Careless Lo vers voor de Polkkring Rotter dam, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Gaudeamus Kwartet geeft dinsdagavond 18 mei een concert In de aula van het Stedelijk Museum. Op het pro gramma staan werken van Mozart, Carel Brons, Ton de Leeuw en En rique Raxach. Het kwartet bestaat uit Jos Ver- koeyen, viool; Jan Brejaari, viool; Hans Neuburger, altviool en Max Werner, violoncello. De toegangsprijs voor dit concert dat om kwart over acht begint, be draagt 3,50 voor jeugdleden; hou ders van een c.j.p. betalen één gul den. Leden van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum betalen 2,50. Voorverkoop van de kaarten dagelijks aan de balie van het museum (tel. 266491). (Van een onzer verslaggevers) In Januari vroeg Jan een subsidie van 4000 gulden aan bij het minis terie van CRM voor het maken van een eerste programma. Telefonisch heeft hij al gehoord dat zijn aan vraag is goedgekeurd. Hij hoopt nu dat de Rotterdamse Kunststichting nog eens 5000 gulden wil bijpassen. Dan kan hij aan de gang gaan en andere kunstenaars aantrekken. Jan Neef noemt de theatergroep die hem voor ogen staat een envi ronmental mix-media theatre. Een hele mond vol. maar het is toch niet zo ingewikkeld als het lijkt.» ENVIRONMENTAL wil zeggen dat op elke plaats een voorstelling ge geven kan worden, zowel binnen als op straat. Met meegebrachte materialen wordt er gekozen ruim te geschikt gemaakt voor het te spelen stuk. MIX-MEDIA betekent dat elke vorm van theater, of het nu toneel, dans, mime of muziek is. in één voorstelling ondergebracht kan worden. Maar het mag geen alle gaartje wprden, alles moet worden aangepast aan het totaalbeeld. De danser zal dansen, de toneelspeler toneelspelen, maar met in zijn achterhoofd het beeld van de voor stelling als geheel. Zoals ieder in een fabriek verschillend werk doet, maar toch bezig is aan een eind- produkt. Jan Neef heeft een dansopleiding achter de rug. Van 1963 tot 1967 zat hij overdag op de Rotterdamse Dans&cademie. In die tijd volgde hij 's avonds de Academie voor Beeldende Kunsten. Hij heeft daar het diploma voor monumentale en versierende vormgeving met lof ge haald. In 1967 ging hij naar de Juilliard School of Music in New York, waar hij Amy ontmoette. Jan nam daar lessen van onder anderen Lucas Ho ving, nu leider van de Rotterdamse Dans'Academie. Zijn opleiding in de beeldende kunst kwam hem goed i van pas, want behalve als danser werkte hij ook als technical direc tor bij de Lucas Hoving Company en het Action Theatre. In 1969 kwam hij terug met Amy, die haar opleiding moderne dans had afgesloten met het diploma bachelor fine arts. Jan: „Mijn vi sum liep af en we dachten dat het wel leuk was om hier in Rotterdam iets op touw te zetten." Maar dat liep niet op rolletjes. Toen hij zich hier bij het Arbeids bureau meldde was er geen passend werk voor hem. Daar werd hem geadviseerd als beeldend kunste naar in de contraprestatie te gaan. En dat deed hij. Hij maakte een witte plastic zuil met spiegels en een zwarte plastic penis in een doorzichtige plastic doodkist, be schilderd met de Amerikaanse vlag. Hij kon terecht op een oud atelier van de glazenier Henk van Kesteren en ging daar glas-in-lood- ramen maken. En dat doet hij nu nog. Want met zijn theateridee wilde het maar niet vlotten. Jan stapte eerst naar de Rotterdamse Kunst stichting en vroeg een repeteer- ruimte. Zij kregen na veel gezeur uiteindelijk van de afdeling onder wijs een lokaal in een leegstaande school aan de Molenwaterweg. Voor zes maanden, dan moesten ze eruit omdat het gebouw een andere bestemming kreeg. Gelukkig is het gebouw kortgeleden aan de afde ling Kunstgebouwen toegewezen, zodat ze de kans hebben er te mo gen blijven. Jan en Amy hebben het lokaal schoongemaakt en paars gespoten. Samen met twee danseressen, Wil lie Stehouwer en Mary Sciarone, zijn ze gaan repeteren. Amy Is daar bezig aan een dans die ze wil op voeren op de parkeerplaats naast de school, die ze graag op de film zou willen vastleggen. Jan zou zRn vele thea terideeën graag met andere kunste naars willen uitwerken. Tot nu toe kon hij geen afspraken maken, om dat hij niet wist of hij nog lang in de school mocht blijven. Nu werkt hij 's morgens aan zijn glas-in- lood-ramen en 's middags en 's avonds aan zijn eerste theaterpro- duktie. (Van een onzer verslaggevers) GOUDA Generaal-majoor der Infanterie C. Knuist (53) is met ingang van 9 juni benoemd tot ter ritoriaal bevelhebber west. Zijn hoofdkwartier is gevestigd in de Prins Willem Alexander Kazerne in Gouda. Hij wordt de opvolger van gene raal-majoor der cavalerie A. W. P. von Balluseck, die wordt verbonden aan het Navo-hoofdkwartier in Brussel. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Het verkeers ongeluk met twee trucks in Zun- dert heeft een tweede slachtoffer geëist. Gisteren is in een ziekenhuis in Breda de tweejarige Maria van de Berg aan de verwondingen die ze bij dit ongeluk opliep, overleden. Het ongeluk gebeurde woensdag nacht b(j de Belgische grens. De moeder van het meisje, de 24-jarige H. van de Berg-van der Schoot, kwam daarbij om bet leven. (ADVERTENTIE) 5 dg. Berlijn 28 mei 6-7-8 dg. Duitsland 145,— 28-29-31 mei 1C-I3-14 dg. Urol 290,— 27-31 mei 13*14 dg. Karinthlë f 330j— 24-27-31 mei da meest complete reisorganisatie Rotterdam, de Magneet n.v.. Meent 62, tel. 010-116B8S en. 147971 Schieweg' 141, tol. 247020 en 241413. Zuidplein 123. tel. 272888 en 174901. Maassluis, reisbur. Prins. Noordvilei" 23, tel. 01889- 3083. Schiedam, de Magneet n.v. G. Verboonstr. 17-19. tel. 010- 266077 en 262258. Vlaarcliiigcn, reisbur. Prins, Fransenstr, 15, tel. 010-344908 en 342761. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Als vervolg op de alfabetiseringscursussen voor buitenlandse arbeiders gaat het ac tiecomité Pro Gastarbeiders con versatielessen voor buitenlanders organiseren. De lessen zullen wor den gegeven door zgn, native con sultants („Inheemse raadgevers") en zullen bestaan uit een gesprek van een Nederlander met enkele gastarbeiders, waarbij de Neder lander de fouten van de buitenlan ders voortdurend verbetert. De conversatielessen vinden plaats aansluitend aan de lessen Nederlands in de talenpractica op dinsdag- en donderdagavond ran half acht tot half negen en van kwart voor negen tot kwart voor tien in de schoolgebouwen aan de 's-Gravendijkwal 26 en 58. Mensen, die als „inheemse raadgever (geef ster) aan de lessen willen mee werken kunnen zich opgeven bij Pro Gastarbeiders, Jacobusstraat 45a. Toneelstuk zonder tekst Aan welke eisen moet een toneelstuk vol doen? De Duitse schrijver Peter Hand- ke is bij zich zelf na gegaan waar voor hem de grenzen liggen. Hij probeer de eerst hoever hij met een teksi kon gaan. In zijn Publikumsbe- schimpfung, dat toneelgroep Thea ter speelde onder de naam Hoogge ëerd Publiek, werden de mensen in de zaal een avondje uitgescholden. Ook leuk. Als je het niet nam en iets terugzei, reageerden de spelers niet eens. Agressief, autoritair thea ter van het ergste soort. Daarna schreef hij Kasper, dat Theater ook uitvoerde. De hoofd rolspeler laat hij verzuipen in een woordenbrij. Kasper wordt als een papegaai behandeld, moet voortdu rend woorden en zinnetjes leren zeggen, maar begrijpen, ho maar Peter Handke is daarna radicaal de andere kant opgegaan. In Baas boven baas, dat toneelgroep Cen trum speelt, geeft hij de twee spe lers geen letter tekst mee. Zwij gend theater, een mimestuk. Een baas en zijn knecht lopen als stomme harlekijnen over de plan ken. Uit wat ze doen en vooral laten wordt duidelijk waar het Handke in dit stuk om gaat. Wie moet er opstaan als het water kookt? Wie is er nou eigenlijk de baas? Hans Dagelet en Wim van der Grijn, de twee van Kees de Jongen, spelen het stommenspel morgen en overmorgen in het Piccolo-theater. Het Nieuw Rotterdams Toneei speelt morgenavond Koning Jan van Friedrich Dürrenmatt en maandagavond Tchao van Marc- Gllbert Sauvagon in de Schouw burg. En verder is er op toneelge bied niets te beleven. O Ja, zon dagmiddag kunnen de kindertjes natuurlijk in het Piccolo-theater gaan genieten van hun musical Da's Wiedus weer. Yehudi Menuhin, ongetwijfeld een der uaaiiap1 allergrootste violis- VUÜnAr ten £er wereld, heeft een merkwaardige ontwikkeling doorge maakt. Het wonderkind dat h(j was hij speelde op zevenjarige leeftijd Lalo's Symphonie Espagnol met het Symphonie-orkest van San Francisco maakte dat men hem op een voetstuk plaatste dat te groot voor hem was. Natuurlijk kon een zo snelle groei naar volwassen vioolspel niet worden bijgehouden door de groei in artistiek opzicht. Als gerijpt musicus stelde hij de wereld, die het onmogelijke ver wachtte, teleur. zijn huwelijk met Diana Gold hem schonk. Van het ogenblik af dat hij haar trouwde ging ook zijn vioolspel weer in stijgende lijn, de zelfde stijgende lijn die er voor de oorlog in te bespeuren was. Het was bovendien juist die Tweede Wereldoorlog die Menuhni zeer had afgemat. Hij speelde overal waar hij maar kou voor de geallieerde militairen, in Engeland, in de Verenigde Staten en aan het front. Soms gaf hij drie concerten per dag. Waarom is Menuhin, die toch de grote man van het concertpodium wordt geacht te zijn, juist bij uit stek een groot kamermuziekvertol- ker? Een van de oorzaken is zijn liefde voor deze muziek, misschien aangewakkerd door de leermeester waaraan hij het meest te danken heeft: Adolf Busch, die een der grootste kamermuziekspelers van deze eeuw was. Voor zijn tweede concert in Ne derland hij speelt op 10 mei in Amsterdam koos het Menuhin Trio een drietal composities die tot de voornaamste van de klassieke kamermuziek behoren. Beethovens trio in c op. 1 nr. 3 is welisiwaar een van zijn vroegste composities, doch zoals de vroegste pianostukjes van Mozart slechts door de aller grootsten naar hun juiste waarde kunnen worden vertolkt, zo geldt ook voor dit trio dat Beethovens meesterschap er ai volledig in ver borgen ligt en alleen door een Menuhin Trio volledig tevoorschijn kan worden gehaald. In tegenstelling daartoe behoren de trio's op. 87 in C van Brahms en op. 99 in Bes van Schubert tot de latere, meer volwassen en ook meer representatieve werken van hun scheppers. Een prachtig pro gramma, dat eigenlijk elke ware muziekminnaar gehoord zal moe ten hebben. Voor de liefhebbers van het 'bre dere werk' is er deze week meer dan voldoende te beleven. Een ope rarecital door de mezzosopraan Jacqueline de Lusignan opent de rij, er zijn orgelconcerten waar u maar wilt, er is het voortreffelijke Rotterdams Blaaskwintet op een lunch we moeten eigenlijk zeg gen koffie-concert !n de Doelen, de Mastreechter Staar komt zin gen, kortom, een rijk scala van uit eenlopende zaken. Toch winen we. afgezien van dat alles, even stilstaan bij een heel onbekende figuur, die niet zo onbe kend zal blijken als hij lijkt. Bogo Leskovic, die het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest voor een aantal concerten komt leiden, brengt zijn werk mee uit Bohemen, waar hij tot de muziekvemieuwers behoort van het einde der 18e en het begin der 19e eeuw. Vorisek, pianist, organist encom ponist, pianoleraar van de familie Lobkowitz en zelf leerling van de Wener Johann Nepomuk Humrngi, bovendien goede bekende van Beet hoven en Moscheles als die naam u iets zegt heeft van alles gedaan- Hij studeerde filosofie, rechten en ook nog muziek, al ging hij voor dat laatste in eerste instantie bij zijn vader te raad. Als pianist en organist had hij aanvankelijk wei nig succes in het vinden van een baan in Wenen, waar hij inmiddels zijn thuis had gevonden; dus werd hij maar klerk bij de oorlogs raad van het keizerlijke hof. Maar hij werd, kort voor zijn dood op 36- jarlge leeftijd, toch nog eerste hof organist. Naast tul van andere composities liet hij één symphonie na en het is die symphonie die het RPhO vrij dag en zaterdag op een tweetal promenadeconcerten zal uitvoeren. Muziek, die een vergelijking met de eerste symphonieën van Beethoven zeer goed kan doorstaan en die daarom waard is om ook in Rotter dam eens te klinken. Al was het maar om te kunnen horen welk een warm pleitbezorger Bogo Leskovic, zeif Wener van geboorte, is voor de muziek van het land waar hij zijn thuis heeft gevonden. Joegoslavië. Vr. 7 mei, de Doelen kleine zaai. 8.15 uur Operareoita! door de mezzoso praan Jacqueline de lAislznan m.b.v Walter Moore, plano. L-.UIy Rameuu Mahler, Raehmanlnow. Barber en De Falla. Za. 8 mei, de Doelen grote zaal. 8.15 uur. Maastreechter Staar o.l.v. Mar tin Koekeikoren en Politie Harmonie "Hermandad" o.l.v. Dlck Koster. So liste: Etiy Verhoeven, sopraan, orgel: Arle J. Keljzer en Nico de Raad. Piano: Rien Rata. Za. 8 mei. Breepleinkerk. 8.00 uur. Or gelconcert door Dirk Jansz. Zwart. Sweelinck, Bach. Handel. WMor, De Lange, Mudde en Jan Zwart. Zo. 9 mei. de Doelen klein zaal, 2.30 uur. Bachcyclus Het Nederlands Ka merorkest. dirigent: Szymon Gold berg, solisten: Koos Verheul, fluit, en John Shlrley-Qulrck, bariton. Brander: burfise concerten 3 en 6. tweede suite, kantate ,,Ich will den Kreuzstab gerne tragen". Dl. 11 mei, de Doelen grote zaal, 8.15 uur. Menuhin Trio, bestaande utt Yehudi Menuhin, vloo). Hephzibah Menuhin. plano en Maurice Gen- dron. cello. Trio's van Beethoven, Brahms en Schubert. Wo, 12 mei. de Doelen, hal grote zaal. 12.45 uur. Koffieconcert door het Rotterdams Blaaskwintet. Reieha, Rosslnl, Hindemith en Ibert. Do. 13 mei, Rlvièra-hal. 8.00 uur. Kun stenaars treden op voor de Stichting Medisch Comité Nederland-Vletnam. Vr. 14 mei, Prinsekerk, Schepenstraat. 8.00 uur. Orgelconcert door Plet van Egmond, m.m.v. de alt Renate Heemskerk. Vr. 14 mei, Pauluskerk Maurltwseg, 8.15 uur. Orgelconcert door leerlingen uit de klasse van Arle J. KeIjzer m.m.v. Agnes Bedeker. hobo. Vr. 14 mei, de Dooien grote zaal, 8.15 uur. Havenproxnenadcconcert door het Rotterdams Phllharmonlsch Or kest o.l.v, Bogo Leskovic. Soliste: Ve ronica Jochtim-von Moltke. plano Vorisek, Mozart, Tsjajkowski en Smetana. Za. 15 mei, de Doelen grote zaal. Pro menadeconcert zie vr. 14 mei. (ADVERTENTIE) per KLM en Martinair 10-13 en 15 dagen iedere maandag, donderdag en zaterdag. Ook is er nog plaats voor: 4DRIATISCHE RIVIERA ITALIAANSE RIVIERA ROME/SORRENTO LAGO MAGGIORE de meest complete reisorganisatie ADVERTENTIE Verzucht moeder iedere keer weer dat de kapper zo duur is dan kan ze op 9 mei haar geluk niet op als ze deze warm tekrullers krijgt, waarmee ze zelf haar haar kan doen. Luxe set Widex warmtekrullers, bestaande uit 20 warmtekrul lers in 3 verschillende maten, een tang om de krullers uit 't warme water te halen en een mooie opberg-cassettenu met 1 jaar garantie voor nog géén acht gulden. Vrijdagavond om 6 uur begint op de parterre de verkoop van deze luxe Widex set, bestaande uit 20 warmtekrullers in 3 ma ten en een bijbehorende tang, in een mooie opberg- cassette, nu 7. Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, hest (ADVERTENTIE) Tja, hoe zou je deze tas 't beste kunnen noemeneen grote visitetas of een kleine stadstas... U kunt 'm in ieder geval voor beide doeleinden gebruiken. Moderne damestas van kreukel- skai. Het model sluit met een rits, heeft 2 stevige handvatten en een extra voorvak met clip sluiting. De grote zilverkleurige gesp geeft 'n extra modieus tintje aan 't geheel. Deze tas is er in liefst 5 kleuren ende prijs bedraagt nog géén dertien gulden. Vrijdagavond om 6 uur begint op de parterre de verkoop van deze stads- en/of visitetas van kreukelskai in een modem mo del met ritssluiting en extra voorvak. Keuze uit de kleuren zwart, rood, wit, blauw en gebroken wit. Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. SCHIEDAM In het Stedelijk Museum wordt van 9 tot 24 mei een expositie gehouden van.werk uit de kunstkiassen. De tentoonstelling wordt zaterdagmiddag om vier uur geopend. Zoals steeds by deze ex posities is het werk van de kunst- klassen uit de afgelopen periode te bewonderen.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1