34 man, Langs de lijn 250 maal Vanavond ster van Een van de acht9 IBBKIN PAMFLET: J. (Han) Lammers is een CIA-agent CLOVIS SCHULD VAN ALLES ladadij heid kostte leven cicill Artis-commissie Oh! Calcutta' Eis: drie jaar en t.b.r. Hansen die <9 hun gemak j isteld rij, hebben een Privérekening bij (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM „Laten we een beetje laat in de middag afspreken." zegt NOS- sportckef Roel Rengers. als ik be ai bel voor een interview. ,.Ik zit de eerste uren nog te plakken." Dat „plakken" houdt in, dat Ren gers bezig is aan zijn feestprogramma voor de komende zondag. Dan beleeft zijn radio-sportprogramma "Langs de lijnde 250ste uitzending. Die ju bileum-uitzending gaat met de nodige luister gepaard. ("Van een onser verslaggevers) UTRECHT 'Ik ben hier om zaterdagavond 't Neder landse publiek te groeten. Vier jaar ben ik hier niet ge weest. Terwijl ik juist de blik semsnelle start van mijn car rière in Nederland maakte, nu zeven jaar geleden,' zegt Salvatore Adamo (27) Vanavond Is Adamo naast de li - (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een fel brandende bromfiets voor de buiten deur van een huis aan de Trompstraat in Den Haag sloot in de avond van 15 mei vorig jaar de weg naar buiten af voor een groep feestvierende jongelui. Vier van hen zagen alleen een uitweg door van de eerste verdieping op straat te springen, anderen wisten aan de achterkant weg te komen. Eën jonge man kwam echter om het leven, vier anderen werden min of meer ernstig gewond. Misschien denkt u: wat móet ik met die bank. Dat is nou juist de grap 1 U kunt 't bii ons gedaanleiigen, aart u heel wat minder móet dan nu. Zoals in 'n rij gaan staan om allerlei Of om de haverklap naar ie voordeur lopen. Of met 'n volgepropte portemonnee aaan winkelen. En nog zo wat ongemakken meer. 9 a!s 1 'f y wegr b|i ons langs komt, wip dan even binnen. Hoort u hoe KÏS de f iTn met een Privérekening bii de Raiffeisenbank of ie Boerenleenbank de bank voor iedereen 2900 vestigingen HKi VK1J fc, VULK 'We plot 3 e ei i De anderhalf miljoen sportmiimaans die. zelfs weke lijks, afstemmen op Nederlands populairste radio programma, kunnen dan onder meer luisteren naar wa korta herhaling van de hoogtepunten uit de afge lopen 4% jaar Zo kan men dan Jan Janssen de Tour nog eens boren winnen, verslagen door een van emotie huilende Theo Koomen. Enkele uren later zit ik met de regisseur van Nederlands grov.ste sportshow in de bijna. lege kan tine van de Hilversum-3-studio's 'We hebben,' zegt Rengers, (43 jaar, helblauwe ogen, ooit vergeleken met de Britse filmacteur Peter Lawford), "een fijne ploeg.' ROEL RENGERS hoofdbrekens over platen Die ploeg bestaat uit 34 man: drie technici, vier redactieleden, twee presentatoren, zes verslaggevers op de velden, zes man in de reportagewagen van de NOS, zes man van de PTT voor de verbindingen, en nog eens zes man, die vanuit het land telefonisch berichten doorgeven. Vaste jongens zijn: Theo Koomen, Dick van Rijn, Wim Hoogendoorn. Fred Racké. Hans Kramer en Frits van Turenhout. Fred Racké en Hans Kramer zijn de presentatoren. In het draaiboek van 'Langs de lijn' staat o.m. de volgende instructie: 'De verslaggevers worden drin gend verzocht zich te houden aan reportageflitsen van 50 seconden.' Die anderhalve minuut staat vermeld in het contract dat de NOS met de KNVB heeft gesloten. Onze nationale voetbalbond verplicht de NOS daar toe, omdat hij bevreesd is, dat langere wedstrijdflitsen liet publiek van de velden af kan houden. Niet ge rechtvaardigde trees overigens. Rengers' schakelpro gramma weerhoudt de sportmimiaars er niet van hun sport 'live' te gaan zien. Integendeel: velen nenten hun transistorradiootje mee naar het stadion. Regelmatig ken er dan ook op de tribunes een plotseling gejuich opgaan, terwijl de 22 op de grasmat daartoe geen enkele reden geven. Die vreugde geldt dan een doelpunt elders in het land gemaakt. Wat dat aangaat weet Rengers een mooie anekdote te vertellen: anderhalf jaar geleden liet scheidsrechter Beek de wedstrijd GooilandPEC onderbreken, omdat de toeschouwers de portables met een verslag AjaxFeijenoord zo hard aan hadden staan, dat Becks fluitje niet meer te horen was voor de spelers. In het jubileumprogramma komt Beek dit verhaal zelf nog even vertellen. De meeste hoofdbrekens heeft Rengers over de pla ten die tussen de sportflitsen door worden gedraaid. Al te populair kan niet, al zou-ie zelf best willen. Toen een maand of twee geleden Heiman Stok bij wijze van afwisseling even pop-platen tussen de wed strijdverslagen doordraaide, kwam prompt een aantal brieven binnen, waarin dringend werdverzocht wat rustiger muziek te draaien. Reden waarom men de platen voorlopig dan ook nog maar door oud-Ramblers-zangeres Jany Bron laat uit kiezen. Dat betekent: veel Ray Conniff-Singers en af en toe onze bloedeingen Dutch Swing College. Als Rengers aanstaande zondagmiddag om twee uur voor de 25Qste maal zijn 'Langs de Lijn', (kost ƒ400,— per uur en is daarmee ver beneden het beschikbare budget), de ether in laat gaan, is dat voor hem slechts, zoals eeen vriendelijke luisteraar schreef, een stap op weg naar de vijfhonderdste uitzending. En die komende 250 keer zal er vermoedelijk weinig aan de formule veranderen. Het briefje van een minder tevreden toehoorder ten spijt: 'U moet die meneer Van Turenhout wat minder laten ouwehoeiedozen. Hij is al net zo'n lulhannes als die Dick van Rijn.' AMSTERDAM (ANP) In Am sterdam is een commissie geïnstal leerd, die tot taak heeft advies uit te brengen over doelstelling, werk wijze en financiering van Artis. Mr. C- L. W. Fock, oud-commissaris der Koningin in Groningen, is voorzit ter. jarige Heintje ster in de Mies Bouwman-show „Een van de acht". Salvatore komt laten zien dat hij een ster van wereldformaat is ge worden, Adamo heeft hier nog steeds een grote fanclub. Het verbaast hem zelf. Maax hij staat hier nooit meer op de hitparade. Wel in Frankrijk, België, Zuid-Amerika, Canada, Japan en vele andere landen in de wereld De Italiaanse mijnwerkerszoon heeft er wel een verklaring voor waardoor hij niet zó populair meel is in Nederland. „Kijk," legt hij uit: „Ik schreef zeven jaar geleden zeer populaire chansons. Ze waren voor j iedereen, die een beetje Frans ken de, te begrijpen. Maar ik. kan n: hele leven toch geen „Vous per- mettez, monsieur" blijven zingen? Je moet de teksten kunnen begrij pen om ze aan te voelen. Ik ec2irijf die teksten in het Frans. Ze zijn moeilijker te doorgronden. Als je voor 2000 mensen staaf en ze be grijpen je niet dan kan je geen succes hebben. Nou, ik heb het idee dat ik het nu in Nederland niet meer zou redden." Adamo onthult dat hij geduren de zijn gehele carrière nog nooit een chanson op tekst en muziek van iemand anders heeft gezongen. „Ik schrijf en componeer alles nog steeds zelf. Ik zal er nu zo'n 200 hebben geschreven." Hij is blij via Mies Bouwman 'n groot publiek te bereiken. „Ik hoop lat de kijkers de drie chansons die ik zing, beschouwen als een soort groet van mij," zegt hij. „Want ik heb veel aan Nederland te danken. Echt, dat ben ik niet vergeten." i Van onze kunstredactie) AMSTERDAM .De Amster damse wethouder van kunstzaken J. C, J. (Han) Lammers is een CIA- agent." Die onthullende medede ling lazen wij gisteravond in een pamflet, dat in het Stedelijk Mu seum werd uitgedeeld door leden van de BBK, onder wie Els en Frans van Bommel en hun kinde ren, alsmede Conny Bos. De wethouder opende in het mu seum een monstertentoonstelling van, ruw geschat, 316 Cubaanse af fiches. „Politiek ::en belangrijke zaak," meende hij, omdat het gaat om artistieke produktie uit een klein land dat praktisch in oorlog is met de zo veel machtiger buur staat en kennelijk niet klein te krijgen is Conservator Ad Petersen, die de affiches uit Cuba naar Amsterdam bracht, vertelde dat de douane erg schrok, toen de kisten geopend werden. „Zij keken alsof' er giftige slangen in zaten." Men verwacht trouwens wel bezwaren van de zij de van hetpubliek, speciaal van Amerikaanse toeristen. Wethouder Lammers zei, dat hij zich over kritiek uit de raad over deze duidelijk gekleurde tetoonstel- ling in een gemeentelijk museum beslist geen zorgen maakte. Artistiek is er wel een aanmer king te plaatsen. Driehonderzestien posters in één zaal is wat veel. en bovendien worden afiches niet ont worpen voor liet museum. Op ziel; zelf is vrijwel elk exemplaar prachtig, ofschoon conventioneel van vormgeving. (Van onze correspondente) PARIJS Het is <jg vraag of maandagavond wanneer in Parijs de pre mière gaat'-van "Oh! Cal cutta!" in de zaal een ze. kere schilder aanwezig zal zijn die Clovis TrouiUe heet. Deze thans 82-jarige heer die teruggetrokken leeft in een ate lier aan de Buttes Chaumont is niettemin de schuld van alles. Het was ver voor de Tweede Wereldoorlog dat Clovis Trouii- le, wiens erotische schilderijen generlei acces hadden zijn doek schilderde dat de dubbel- zinnige naam gaf 'Oh! Calcut- ta!". Schilderij van een vrous die op haar zijde ligt, met de rug naar ons toe, gehuld in esn Oosters gewaad, waaruit zeer nadrukkelijk haar welgescha pen billen steken. Surrealist André Breton "ont dekte" Clovis Trouflle in de dertiger jaren, die daardoor be kendheid kreeg. Kunstcriticus Kenneth Tynan uit Londen geestelijke vader van de musi cal die twee jaren lang opzien baarde in New York en Londen werd door schilderij en.naam' beide geïnspireerd. clovis Trouille is daar nooit iets beter van geworden. In elk geval vinden de tran sen, dat de Amerikanen en En gelsen geer* erotisch-humortsti- sche musical kunnen maken. De hysterie, aldus zeggen ze, moa plaats maken voor raffinement Hetgeen betekent dat bijna dé helft van de sketches waaruit "Oh! Calcutta!" is opgebouwd, voor Parijs werd vervangen, Kenneth Tynan trok zijn handen af van deze operatie die niet zijn instemming had. Maai beroemdheden verleenden er hun medewerking aan. Samuel Beckett nam de introductie voor zijn rekening, Eugene Ionesco schreef twee sketches, waaron der een duel met degens dat een complete striptease wordt. Frankrüks beroeirydste car toonist Wolinski fabriceerde een erotische strip- Engelsen van naam, verboden aan het Sha kespeare Theatre en het Natio nal Theatre, staken over on der hen regisseur Clifford Wil liams. Productrice is een jon ge vrouw, Annie F&rgue. In tegenstelling tot de Ame rikaanse versie, waarin sommige medespelenden uitgesproken le lijk waren, waardoor de naakt scènes meer agressiviteit kregen, heeft ze ervoor gezorgd dat mooie, jonge mensen al het naakt voor hun rekening ne men. Esthetiek en raffinement moeten in Parijs "Oh! Calcut ta!" erdoor slepen. Dat is niet wat Kenneth Tynan oorspron kelijk bedoelde. De main die de brand heeft gesticht, stond gisteren voor het Haagse ge rechtshof. Het was de 26-jarige administrateur Hans van den B. uit Den Haag. „Het was meer uit baldadigheid dat ik die bromfiets in brand stak," verklaarde hij. (ADVERTENTIE) De procureur-generaal meende dat die fatale baldadigheid moet worden gestraft met drie jaar ge vangenisstraf en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling. Volgens de -psychiaters is Vam den B. een gevaar voor zijn omge ving. De rechtbank heeft hem ver oordeeld tot tien maanden en t.b.r. Hans van den B. leidde een vrij eenzaam leven, en dronk veel. Soms goot hij een liter jenever per dag naar binnen. Op de avond van de 15e mei liet hij zijn hond uit, en ontdekte toen dat in het huis te genover zijn kamer jongelui aan het feestvieren waren. Vermoede lijk werd hij jaloers, en bracht dat hem ertoe een bromfiets voor de buitendeur in brand te steken. De 19-jarige Willem Gieling wilde zijn i meisje waarschuwen, maar zij bleek al te zijn gevlucht. Willem raakte door de rook bedwelmd en kwam om het leven. Het pand brandde uit, de schade liep in de twee ton. aHns van den B. werd gearresteerd, toen hij naar de blus sing stond te kijken. Ook in 1966 heeft hij al eens geprobeerd brand te stichten toen in de woning an het meisje dat de omgang met hem verbroken had- De procureur-generaal meende dat de opgelegde straf te licht is, omdat Van den B. niet zo ernstig geestelijk gestoord is dat hij niet had kunnen begrijpen hoe groot de gevaren van zijn daad waren. De verdediger bestreed dat: 'Hij heeft dit gevolg niet kunnen voorzien.' Arrest op 21 mei. u loopt geregeld bij ons voorbij. 1 harm ei i vatii d«ari r n <lKK6II0tJ0S TO D6t8l6n>

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2