Tachtig mensen laten vereniging soepel draaien Het begon met een waterpomp Rakier één uur op Hess-orgel KNHV naar Belgisch Limburg Excelsior ontmoet lastige broeder Vergadering - over geestelijke volks gezondheid Postzegel automaat gekraakt Geld voor onderwijs nodig in Schiedam SG kiest voor openbaarheid Verdeeldheid Wijkgebouw Herdenking -ü SPECIALE AANBIEDINGEN ZEEMAN Talent DGtfDERDAG 13 MEI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 SCHIEDAM Toen kort na de eerste wereldoorlog in Kethel en Spaland een enor me tyfus-epidemie uitbrak deed zich het gemis aan eni ge georganiseerde hulpver lening op het terrein van de gezondheidszorg sterk voe len. In het hele gebied was een waterleiding nog een on gekende luxe. Uit die primi tieve tijd stamt de eerste be roemde waterpomp in Ke thel die op initiatief van het toenmaligegemeenteraads lid Verspeek in het dorps centrum werd geplaatst. Dorpsdokter P. van der Kuy. Het centrum voor gezondheidszorg aan de Schiedamseweg. De Kerkstraat in Kethelvijftig jaar terug. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Zondag is het weer zover. De cricketsport heerst dan weer op heel wat velden. In de hoofdklasse speelt Excelsior tegen VRA uit Amstelveen. In de eerste klasse speelt Hermes DVS op Harga tegen het Rotterdam se VOC. BLOEMBAKKEN, 60 cm ƒ3.25 BLOEMBAKKEN, 80 cm 3.75 TUINSPROEIERS HECO uit de Consumentengids v.a. 6.25 TUIMELSPROEIERS TUINSLANG meter 45 70 80 90 cent IJZERWAREN GEREEDSCHAPPEN TELEFOON 26.75.94 Halve eeuw ezondlie dszor gebied van de gezondheidszorg de royale subsidie van tien gulden per jaar. Voor zijn werk als leider ontving Van der Kuy van de pro vincie een bijdrage van 75 gulden per jaar. En, zo waren die oude dorpsdokters, dat geld werd na tuurlijk op dringend verzoek van de arts gestort in de kas van het bureau. Mevrouw Van der Kuy hielp op Het wijkgebouw kwam er, werd gevestigd aan de Schicdamseweg en werd meer dan feestelijk ge opend. Voor gezamenlijke reke ning namen beide kruisverenigin gen daar hun intrek. De verdere otwikkeling van het gezondheidswerk in Kethel en Spaland ging met grote sprongen vooruit. Er werd gestart met de gezinsverzorging. Voorlopig met alle spreekuren van het bureau ais assistente en bracht alle be nodigde materialen gratis mee... In augustus 1941 volgde op last van de bezetter een verdeling van het grondgebied tussen Botter dam en Schiedam. De kruisverenigingen kregen toestemming van de Duitsers om< dcjor te gaan met hun werk. De nauwe samenwerking hield stand en de beleidslijnen daarvoor wer den uitgestippeld door een com- missie. Het heleid werd nog wel uitgevoerd door afzonderlijke be sturen, In 1946 werd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Groene Kruis *n grote bazaar ge organiseerd ten behoeve van de stichting van een eigen wijkge bouw. De bazaar werd een dave rend succes: 6.000 gulden winst. één vaste kracht in dienst. De gemeente Schiedam breidde zich gestadig uit en ging bouwen in Tuindorp. Het aantal inwoners in dit gebied breidde zich uit en zo ook het ledenaantal. Een jaar na het zilveren jubi leum betrok het Wit Gele Kruis aan de Kerkweg een eigen wijk gebouw, zodat de consultatiebu- reau's weer gescheiden waren. Toen kwam de feestelijke her denking "40 jaar Groene Kruis". Deze stond geheel ln het teken van de propaganda. De bouw in Groenoord was al begonnen. We zijn beland in de jaren zestig. De besturen van beide kruisver enigingen trekken er avond aan avond op uit om nieuwe leden te winnen. In Groenoord wordt vooral geaasd op de jonge gezin nen. Zij doen het ledenaantal dan ook sterk groeien. De snelle ontwikkeling en de terugkerende wens tot nauwe sa menwerking leidden in 1969 tot een volledige fusie tussen beide kruisverenigingen. De nieuwe naam: "Vereniging voor Gezond heidszorg in Kethel en Omstre ken". Sn wat in het oude Kethel in 1921 begon als één vereniging gaat op woensdag 17 mei 1971 als één vereniging herdenken wat een halve eeuw gezondheidszorg bete kent heeft voor Kethel en Spa land en nu nog betekent voor het Schiedam, benoorden de spoorlijn Vlaardingen. Het aantal leden nalert ln 71 de drieduizend. Met inzet van al le particuliere krachten wordt voortgebouwd aan de per fectie van de gezondheidszorg voor de bewoners van dit uitge strekte gebied. Onderdelen van de huidige ge zondheidszorg van de 50-jarige vereniging: Wijkverpleging, ge zinszorg, bejaardenhulp, kraam zorg, zuilingen- en kleuterzorg, diëetspreekuur, voorlichting, kur- sussen, de uitgifte van verple- gingsartikelen, gymnastiek voor bejaarden en aanstaande moeders en ga maar zo door. Om alles soepel te laten draaien werkt de vereniging met een staf van bijna tachtig be taalde medewerk (st)ers. Een uit gebreid bestuur verricht alle werkzaamheden "pro deo". Voor niets. Er zijnmensen,die dit brok sociaal werk eens in het volle licht van de schijnwerpers willen zetten. Dat gaat gebeuren op de receptie, die 19 mei wordt gehou den in De Bank, van half vijf tot zes uur 's avonds. Na afloop kruipen de bestuurs leden en de medewerkers met aanhang bij elkaar voor een ge zellig samenzijn. De dinsdag daarop komen de bejaarden uit Kethel naar De Rank voor een geestelijke herdenging. Aan het programma wordt meegewerkt door het Bejaardenkoor uit Maas sluis. De ingebruikstelling van de pomp ging gepaard met de nodige festiviteiten, want water was nog wat in die dagen. Ondanks deze eerste en belangrijke stap bleef men doordenken over een vereni ging voor gezondheidszorg. Die kwam dan eindelijk in 1921 van de grond, tegelijkertijd met de viering van het ambtsjubileum van huisarts dr. G. Sauer. De vereniging, "Het Groene Kruis", was het geschenk van de gehele bevolking aan zijn dorpsdokter, ■want vrijwel ledereen werd direct lid. Binnen een mum van tijd had de vereniging al een linnenkast vol beddegoed en onderkieding ter beschikldg, voor de zieken, die het gratis konden lenen. Deze eerste noodzakelijke aanwinst van de vereniging typeert duide- Na het vertrek van dorpsdokter Sauer in 1938 kwam dr. P. van der Kuy naar Kethel en Spaland. Binnen zeer korte tijd wist hij een samenwerking tussen beide verenigingen tot stand te brengen op het gebied van de wijkverple ging en de kinderhygiëne. Hierbij stond hem een goed functione rende gezondheidszorg van "alle" ingezetenen van Kethel en Spa land voor ogen. De eerste belangrijke blijk van deze samenwerking was de aan stelling van wijkverpleegster Van Dijk in dienst van beide vereni gingen. Medio '39 werd voor ge zamenlijke rekening een consul tatiebureau voor zuigelingen geo pend. Het bureau huisde in die goeie oude tijd in het Kethelse café "De Vriendschap". Leider was dr. Van der Kuy. Het gemeentebestuur verleende voor deze noeste arbeid op het lijk hoe groot de materiële nood was onder het werkende deel van de boerenbevolking in deze streek. Een hoogtepunt voor de vereni ging was de vaste aanstelling van de eerste verpleegkundige hulp, mejuffrouw Van Eijken. Haar sa laris bedroeg vijf harde guldens per week. Dat geld moest dan nog worden opgebracht door het ge zin, waar de zuster bij ziekte van de huismoeder werd ingezet. In 1932 richtten de rooms-ka- tholieke leden van het Groene Kruis hun eigen vereniging op onder de naam "Het Wit Gele Kruis". Hiermeé deed de oer-Hol- landse verdeeldheid ln confessio nele kampen zijn intrede in het gezondheidswerk. De gevolgen waren gelukkig niet al te nadelig. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De organist Bené Bakier bespeelt zaterdag het kleine Hess-orgel in de aula van het Ste delijk Museum. De organisatie van dit concert, dat een uur duurt en om drie uur begint, is in handen van de vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum. Museumbezoe kers hebben gratis toegang. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Onder voorzitter schap van de Sehiedamse wethou der B. E. Collé (c.p.n.) zal op woensdag 26 mei een gecombineer de openbare vergadering worden gehouden van. 5 commissies uit de Sehiedamse gemeenteraad. Bespro ken wordt het door de Gemeentelij ke Sociale Dienst van Vlaardingen gemaakt rapport Inzake de wen selijkheid en de mogelijkheid tot herstructurering van de geeste lijke volksgezondheid in regionaal perspectief'. De vergaderende oommissies: maatschappelijk werk, volksgezondheid, onderwijszaken, jeugdzaken en Gemeentezieken huis. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Onbekenden hebben een postzegelautomaat van de PTT in de Dr. De Blestraat opengebroken en leeggehaald. De buit bedroeg 54 gulden. Voor de vooraad postzegels hadden de krakers geen Interesse- Zorgvuldige personeelswerving na integratie nutsbedrijven (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het werven van personeel zal na de integratie van de drie nutsbedrijven van Schie dam, Vlaardingen en Maassluis met de grootst mogelijke voorzich tigheid moeten gebeuren. Voorgenomen promoties moeten zolang het nieuwe bedrijf nog niet functioneert, niet tegengehouden worden. De overbezetting in sommige functies die na de fusie optreedt, zal in veel gevallen door een na tuurlijk verloop worden opge lost. Dat zijn een aantal conclusies van een memorandum, dat zojuist is verschenen en waarin deskundi gen van de drie bedrijven de perso- neelsaspecten onder de loep ne men. In het memorandum wordt met klem aangedrongen de rechts positie van het personeel nauw keurig te bestuderen. Het is volgens de deskundigen noodzakelijk dat één functionaris zich gaat belasten met het perso neelsbeleid, terwijl in het nieuwe (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vanavond vergadert op het Stadhuis in open bare zitting om acht uur de com missie voor onderwijszaken uit de Sehiedamse Gemeenteraad. De agenda vermeldt zes punten, waar van de meeste te verlenen kredie ten zijn. Ongeveer 20.1 X' -cVIen is nodig voor alle eerste -jaren van de scholen voor basisonderwijs, het geld wordt gebruikt voor de aan koop van spel- leer- en ontwikke lingsmateriaal. Het Stedelijk Gymnasium en de Openbare MAVO hebben elk 16.000 gulden nodig voor de aanschaf van boeken. De commissievergadering begint om acht uur. Iedereen is welkom op het stadhuis. bedrijf ook plaats moet zijn voor een volwaardige chef personeelsza ken. Zodra vaststaat dat de integratie doorgaat, behoort iemand aangewe zen te worden die de begeleiding in de voorbereidende fase voor z'n re kening neemt. Deze man is dan te vens de toekomstige "volwaardige" chef personeelszaken, aldus het memorandum. Zoais gezegd zal er na de fusie veel omzichtigheid betracht moe ten weden met de werving van nieuw personeel. Alle drie bedrij ven hebben de taak de aanstelling van nieuw personeel goed te keu ren. In geval van twijfel beslist de werkgroep Personeelszaken. Voorts moet volgens de deskun digen, *n anlyse worden gemaakt van de huidige positie van alle personeelsleden met inbegrip (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Leden van de Koninklijke Natuurhistorische Ver eniging zullen op zondag 16 mei op uitnodiging van de Koninklijke Vereniging van Natuur- en Steden schoon een excursie maken naar het in Belgisch Limburg gelegen staatsnatuurreservaat 'De Mechel- se Helde' en het staatsnatuurreser vaat 'Kekern'. Voor de trip is slechts één touringcar beschikbaar. Vanwege de lange reisduur zul len de bussen vroeger vertrekken dan gebruikelijk is. In Vlaardingen verschijnt de bus 's morgens om zeven uur bij de Visbank. Om vijf over zeven is de bus in Schiedam bij heb Bubensplein. Ook kan men opstappen bij de grensflat aan het Marconiplein waar de touringcar om tien over zeven zal arriveren. Rotterdam wordt om kwart over zeven aangedaan. van hun perspectieven. Hierdoor kan men tevens probleemgevallen vroegtijdig signaleren. Daarna volgt het advies voor het beman nen van de functies na de Integra tie. Voor de probleemgevallen zo vervolgt het memoranduta, Is een gode oplossing noodzakelijk. Het personeel heeft evenals de nieuwe chef personeelszaken recht op optimale participatie in de vorm geving van het nieuwe bedrijf. Veranderingen op weg naar een volledige integratie moeten in fa sen verlopen om weerstanden zo veel mogelijk te voorkomen. Voorts zal de medezegglngsschapscommis- sie invloed hebben bij de studies inzake de integratie. Daarnaast dringen de deskundi gen aan op: het vaststellen van e i g en rechtspositiereglementen voor (en door) het nieuwe lichaam die de rechtspositie van het perso neel handhaaft; en het instellen van een speciale sub-werkgroep Personeelszaken die de personeels- aspecten zorgvuldig begeleidt. De (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Na uitvoerig be raad heeft het stichtingsbestuur van de Sehiedamse gemeenschap besloten, dat er toegegroeid moet worden naar openbaarheid van vergaderen. Het besluit is genomen, dat de pers na elke vergadering op de hoogte zal worden gesteld van wat er werd besproken. Enkele vergaderingen van 'stichtingsraad zullen bij wijze van proef openbaar worden gemaakt. De agenda's van die vergaderin gen. zullen voor het publiek zo aantrekkelijk mogelijk worden gemaakt. Het huishoudelijke ge deelte van de vergaderingen zal tot het uiterste worden beperkt. De verhuizing van het SG-kantoor naar het Proveniershuis zal nog deze maand plaatsvinden. De moeilijkheden om een telefoonaan sluiting te krijgen hebben de ver huizing tot op heden vertraagd. oprichting daarvan heeft inmiddels plaatsgevonden met als leden de vakorganisaties en de chefs perso neelszaken van Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis. De sub-werkgroep gaat zich bezighouden met het uitbrengen van advies Inzake het reglement voor de toekomstige reohtsposite van het personeel. Hiervoor staan de ontwerpen van het Centraal Orgaan (Centraal Bureau inzake gemeenschappelijke behartiging van gemeentelijke personeelsaan gelegenheden) model. In deze ont werpen wordt tevens de organisatie van de medezeggenschap in het nieuwe bedrijf geregeld. Excelsior speelt deze eerste wed strijd uit tegen naar wat insi ders beweren één van de zwak kere broeders uit de hoofdklasse. De zwakte vindt zijn oorzaak in "t feit, dat Fans en Nico Spits nog met nationale hockeyzorgen zitten. En om deze twee spelers samen met Hergen draait het nu eenmaal bij VBA. ADVERTENTIE ar?" BROERSVEST52 SCHIEDAM Van VRA-zijde heeft men ons ech ter verzekerd, dat ttét elftal com pleet in de witte flanellen zal aan treden. VRA is voor Excelsior al tijd een lastige ploeg geweest. Na de oorlog hebben beide vijftien maai tegen elkaar gespeeld. Excel sior verloor maar liefst elf wed strijden, drie eindigden in draw en éénmaal slechts 1.1961) werd van VRA gewonnen. Toch slaan wij de mannen Bru- ning nu hoog aan. In de laatste oefenwedstrijd werd Hermes DVS door Excelsior op overtuigende wij ze verslagen. Het batten van de jonge Schewe was toen 'n Lust voor het oog. terwijl in het algemeen kan worden opgemerkt dat het bat ten van 'Excelsior er beter op is geworden. En als het fielden van de Schie dammers zich op hetzelfde, goede niveau handhaaft, dan kan de zege zondag niet uitblijven. Hermes DWS zal aantreden tegen 1 ster ke VOC. De Rotterdammers zullen er in deze streekderby op gebrand zijn om de winst te behalen. Zij hebben na hun nog vrij onver wachte degradatie van vorig jaar. wei wat goed te maken. Her mes moet het in deze wedstrijd kunnen maken. Talent is er ge noeg. Jammer genoeg wil de vechtlust nog wei eens ontbreken. In de oe fenwedstrijd tegen Excelsior heb ben de mensen van Van der Sloot niet zoveel goeds laten zien. Her mes heeft trouwens een nieuwe aanwinst, van wie echt wel wat te verwachten is: P. Kandane Aradige uit Ceylon. Hij is een goede medi um fastbowler en een uitstekende stylbat.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1