Verkiezingen Schiedamse jeugd- en jongerenraad Sandvik in de miljoenen Cricket-optimisme bij Excelsior I ossmg voor schoolkinderen SCHIEDAM VANDAAG ■m Salon zonder prijzen 'tMEUBELHlllS m r n Gebr. de Veld eovanieriand Duitser op heterdaad betrapt bij stelen auto Zweedse onderscheiding uitgereikt DRZ in duel met The Hawks Gestolen auto teruggevonden J T.ï. DEFECT sill WOENSDAG 10 MEI 1071 HET VRIJE VOLK PAGINA 21 Aanwijzen Drie leden van de voorbereidingscommissie voor de verkiezingen van de jeugd- en jongeren raad: Jos van der Lugt, ambtenaar jeugdzaken G. Rens en Aad Wiegman. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Morgen ontmoet de cricketvereniging Excel sior het eerste elftal van De Groote Haagsche, terwijl zondag moet worden aangetreden tegen landskampioen Quic. Hermes D.V.S. gaat morgen naar H.C.C. III en zondag naar het sterke De Krekels.v (ADVERTENTIE) 1. voor uw aankoop: afgeregeld,fabrieksfoulenuügesloten. 2. tijdens aankoop: deskundig advies. 3. na uwsgankoop: bijzondere garantie en nazorg voor een lang leven van Uw horloge. Twee jaar gratis verzekerd. Elk horloge wordt getest en afgeregeld op onze nieuwe vTbrograph. Bij voorkeur laten wij U adviseren door gediplomeerde horlogemakers. Ook na Uw aankoop blijven wij belangstelling voor Uw horloge koesteren, hiertoe in staat gesteld door ons eigen, met de meest ■moderne apparatuur uitgerust atelier. r - W (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij een no- langs op scholen voor basis onderwijs ingesteld onderzoek naar leesproblemen is geble ken, dat de leerlingen van het derde tot en met het zesde leerjaar dringend hulp nodig hebben van zogenaamde „remedial teachers". (ADVERTENTIE) Wij helpen U direct door Hans van der Sloot Het Passage Theater gaat weer open. Gelukkig. Als de gemeenteraadh et wil, zal de gemeente 18.000 gulden in het Passage Theater investeren naast de acht en een halve ton die ze er tot dusver heeft ingestopt.X>ie eerste 18.000 gulden zijn bedoeld om de allernoodzakelijkste verbeteringen aan te brengen. Louis Daniëls ADVERTENTIE Nou als ik het voor het zeggen had dan kocht ik alles bij - Ik laat me nog al eens op een stoel ploffen en dat kan met deze stoelen van 't meubelhuis. Ma moppert nooit meer en Pa is helemaal.gek van z'n stoel. Wat dacht je. Hij is's avonds na even zitten, al z'n moeheid kwijt Machtig/ Oja, iedere vrijdagavond koopavond. West-Kruiskade 4-6, tel. 010-364633 te Rotterdam, 'n Klasse beter en toch voordeliger. (ADVERTENTIE) GEMEENTE SCHIEDAM BENOEMING 3 LEDEN VAN DE GEMEENTERAAD De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de ieden van de gemeenteraad van Schiedam maakt be kend, dat ter secretarie (afdeling Algemene Zaken, Grote Markt 1) voor een ieder ter Inzage zijn gelegd zijn besluiten tot benoeming van 3 raadsleden t.w.: 1. de heer N. C. Kerkhoff in de vacature van de heer J. Scheffers; 2. de heer J. Poppen in de vacature van de heer H. A. D. Campman; 3. mevr- Y. de Waard geb. Siljee in de vacature van de heer A. J. Engelsman. Schiedam, 17 mei 1971. De Voorzitter voornoemd, H. ROELFSEMA. till 4*1 *:ll Jongen moeten beter piepen dan ouden (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wie niet gaat, mag voorlopig niks meer zeg gen. Wie geen gebruik maakt van zijn stemrecht voor de nieuw te installeren jeugd- en jongerenraad in Schiedam mag de eerste vier jaar eigen- geen kritiek hebben op het jeugdbeleid van de gemeente en de te verkiezen raad. Rond de 17000 Schiedamse jonge mensen, van 14 tot en met 25 jaar, kunnen op 16 en 17 juni, naar de stembusl n hun wijk om te gaan kiezen voor de mensen, die de ko mende vier jaar een belang rijke vinger krijgen in de jeugd- en jongerenpap. Binnenkort krijgen al deze 17000 mensen een échte stemkaart in de bus. Waarschijnlijk volgende week al. Met die kaart gaan ze naar één van de acht stembureau's, die in Schiedam'zijn ingericht. Daar krijgen ze een lijst met namen van mensen die zich al kandidaat hebben gesteld voor een zetel in de jeugd- en jongeren raad. Gekozen wordt uit een groep kandidaten, die voortkomt uit de zogenaamde ongeorganiseerde jeugd. Een moeilijke en nauwelijks te preciseren term, maar minister Marga Klompé heeft het zo voor geschreven. In het algemeen wordt bedoeld: Mensen die niet lid zijn van een vereniging die werkt op 't terrein van de jeugd. Of bijvoorbeeld de sosen daar nou wel of niet bijhoren is nog niet bekend. Het georganiseerde gedeelte van de jeugd zorgt zelf voor vijf kandi daten uit de verenigingen. Deze vijf mensen worden 8 juni in een ver gadering op het stadhuisgekozen door de vertegenwoordigers van het georganiseerde jeugdwerk In de raad zijn rijf zetels gere serveerd voor het georganiseerde- en rijf voor het ongeorganiseerde jeugdwerk. Twee zetels vallen vol gens ministeriële richtlijnen toe aan leden van de gemeenteraad. Drie zetels worden bezet door des7 kundigen op het gebied van het jeugdwerk. Zij zullen worden aan gewezen door de'jeugdraad zelf als deze is gekozen. Twee zetels blijven tenslotte open in het kader van het 'Witte Stoelen Plan'. Hierop kan de raad naar believen - per keer een lid aanwijzen, die op een bepaald ter rein deskundig of geïnteresseerd is. Met advertenties in kranten en andere campagnes wordt gepro beerd om alle 17.000 opgeroepenen naar de stembus te krijgen. De jeugd en jongeren van Schiedam zullen beter moeten piepen dan de ouden, voor wat het opkomstper centage betreft. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De omzet van Sandvik Staal NV in Schiedam is vorig jaar sterk gestegen. Het Zweedse bedrijf heeft in 1970 een productie-verhoging geboekt van twintig percent, waardoor de totaal omzet- is gekomen op rond T.121 miljoen gulden. Sandvik Schiedam behartigt de Zweedse staatbelan gen voor heel Nederland. Het be drijf 'heeft dochtermaatschappijen in 37' landen. Volgens de directie maakt de omzet die bulten Zweden gehaald wordt, het overgrote deel van de inkomsten uit. Het bedrijf heeft zich toegelegd op het verwer ken van diverse produkten op het gebied van.de.staalindustrie. In het Excelsiorkamp heeft de verslagenheid van het grote verlies tegen VRA weer plaatsgemaakt voor het optimisme ten aanzien van het verdere verloop van de competitie. De Thurledebewoners hebben al sinds jaar en dag de eerste wedstrijd met een zeer lage score verloren, waarna een volledig herstel volgde. Hun optimisme lijkt dus enigszins verantwoord. Aan de ander kant echter zal Excelsior de beide zware wedstrij den zonder hun change-bowler en openingsbat Theö Janse moeten doen. Van de wedstrijd tegen VRA heeft hij een bloeduitstorting in zijn rechterarmgewricht opgelopen. De dokter heeft hem In ieder geval donderdag verboden te spelen. Of hij er ook zondag weer bij zal zijn. valt te betwijfelen. Een dani ge tegenslag dus voor de Schie dammers, 'n Voordeel is dat beide wedstrijden thuis gespeeld worden. Met de steun van het publiek kan er mogelijk een verrassing uit de bus komen. Hermes D.V.S. heeft het morgen niet zo moeilijk. Tegen H.C.C. in mogen we wel op een overwinning rekenen. De kansen op een over winning komende zondag achten wij gering. De Krekels vormen een sterk team. Zeker hu zij In Breu- ning, vorig jaar nog in IA uitko mend voor H.C.C. II, een goede versterking hebben gekregen. Deze zeer gevarieerde bowler kan het wel eens bijzonder moeilijk gaan maken. Lijnbaan 50 - Rotterdam Tel 010-133164/128293 Omdat er een. groot tekort is aan vakkrachten in deze betrekkelijk nieuwe sector van het onderwijs is er gezocht naar een andere oplos sing om de leerlingen de nodige hulp bij het leren lezen te ver schaffen. Tegenwoordig kunnen logopedisten (spraakleraren) bij hun opleiding een aparte cursus volgens voor de leesproblematiek. Dat heet dan aoëpedie. De aanstelling van een noëpediste is een dringende zaak, zo ervaart men het in het Schiedamse onderwijs. Burgemees ter en wethouders adviseren de gemeenteraad om één van de hui dige logopedistes met dit. werk te belasten. Dat houdt natuurlijk wel in, dat er een nieuwe logopedist moet worden aangetrokken om het huidige aantal op peil te houden. De kosten hiervan bedragen 15.000 30.000 gulden. Ze komen geheel voor rekening van de ge meente, voor zover afthans het kin deren betreft, die geen bijzonder onderwijs volgen. Op 24 mei neemt de gemeente raad de beslissing over de aanstel ling van een noëpediste. Evt. vooraf prijsopgave Ptmjpsi St. Liduinastraat 78 a ©Schiedam Telefoon 010—26 86 38 Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Om twee uur gis ternacht troffen- twee surveille rende, politiemannen in burger een man aan op de Westfrankelandse- straat, die verdacht veel belang stelling toonde, voor diverse por- tiersloten en raampjes van daar gemarkeerd staande auto's. De agenten grepen niet direct in en volgde met politiële nieuwsgierig heid de verrichtingen van deze amateur in de misdaad. Op een gegeven ogenblik stak de man zijn hand door een portier raampjeen kreeg hem er niet meer uit. Sjorren en rukken mocht niet baten. De politie, in deze za ken altijd zeer behulpzaam, verlos te de potentiële autodief met een krachtige ruk aan zijn arm. De man, een 39-jarige Duitser, werd aanvankelijk naar het bureau gevoerd en kreeg een proces-ver baal voor poging tot diefstal. De gemeente heeft gezegd de exploitatie van het theater niet zelf ter hand te willen nemen. Een alleszins lofwaardige beslis sing. Theater en gemeente zijn nu eenmaal twee verschillende dingen, en de ervaring heeft overal geleerd dat een gedwongen samengaan van die twee de meest vervelende gevolgen kan hebben. De schoenmakers te Schiedam hebben derhalve besloten zich b|j hun eigen leest te houden en aan de vrijstaande leest het Passage Theater de huidige di recteur van het Haagse Metro- pole Theater te verzoeken. Wie is die huidige directeur van dat Haagse Metropole Theater. De stukken spreken van ene me neer Berg, maar wie is die meneer Berg! Niemand behalve de offi ciële onderhandelaars weten dat nog en dat hoeft ook niet. Als alles goed gaat, kennen we hem binnen de vier weken en zal hij daarna nog voldoende met het Schiedamse publiek te maken krijgen. Bij het lezen van het artikel over de heropening van het Pas sage Theater moest ik plotseling denken aan Daniels. Daniëls, de inmiddels overleden oud-direc teur van Monopole Theater. Met Daniëls is de laatste echte bios- Na vijftien jaar zag hij kans het Monopole toen nog grimmig Pandorra geheten Theater te kopen, wat. de aanzet werd tot een stukje heuse theatergeschie denis binnen Schiedam. 'Het was toen nog de tijd van de stomme film,' vertelde Daniëls later eens. 'Ik wandelde in de zaal en vertelde de inhoud van de film als explicateur. Toen werd een film nog een hele week ach ter elkaar gedraaid en waren er jongelui die meer dan een voor stelling bezochten. Zij wisten dus al vooruit wat er komen ging. Wanneer ik dan op het meest spannende moment de bijpassen de zin de zaal insllngerde: Het kwaad straft zich zelf, want de verrader komt...' schreeuwde een heel koor voordat ik verder kon gaan uit de zaal,' .„.dadelijk de hoek om en wordt neergeknald. Zoiets had natuurlijk een reuze succes. Alleen kon Ik 's avonds weer aan het werk om voor de volgende dag een nieuwe tekst te maken.' Daniëls heeft daar nooit tegen op gezien. Het Monopole Theater was hem heilig, evengoed als het publiek dat hij tot ver na de oor log zeer hoffelijk in het kleine halletje van zijn bioscoop per- Daniëls coopexplóitant binnen Schiedam eigenlijk verdwenen. Als directeur vertegenwoordigde hij een stuk theatergeschiedenis dat in 1940 eigenlijk was afgelo pen. Hij was een representant van de tijd van Buziau, Pisuisse en van de Bouwmeesterrevues waaruit hij zo'n grandeur had overgehouden dat zelfs het latere deficit van het Monopole Theater hem niet klein kon krijgen. Zelfs in een bioscoop gevuld mét het grootste geteisem dat Schiedam kon voortbrengen bewoog hij zich als een heer, een echte heer die zijn schamele zaak met een on- voorstelbaar optimisme bleef drijven. Daniëls wiens echte voor een artiest onverteerbare - naam Louis Daniël Grimmelikhuizen van Lynden van Sandenburgh was, is begonnen zoals iedereen toentertijd het bioscooprak bin nenzeilde Zijn eerste domicilie was een klein theatertje met losse stoelen en een ratelende projector waarin zijn taak de zorg omvatte voor wat we tegenwoordig entertaining zouden noemen. Tussen bij- en hoofdfilm en bij lastig te repare ren filmbreuken trad hij op met erx theatergezelschapje waarvoor hij zelf de revues in elkaar zette.. Hoe onwaarschijnlijk ook, dat vak legde hem geen windeieren, soonlijk ontving. Zeifs nog toen er in het Monopole Theater niet meer werd gedraald dan wat be legen films en hij om het half uur het podium moest beklimmen om het hooggeëerde publiek ver schoning te vragen voor een filmbreuk. Pas nu begrijp ik hoe de laat dunkende kreet Moonoopool die elke keer weer opklonk als de film knapte hem door zijn ziei moet hebben gesneden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De salon der Maassteden, de twee-jaarlijkse o v e rzichts- tentoonstelling van kunstenaars uit de Maassteden In het Stedelijk Museum, vindt dit jaat als de gemeenteraad ak koord gaat op een andere manier plaats als voorheen. In 1969 zijn er tegen een bepaald facet van dit gebeuren bezwaren gerezen. Sommige kunstnaars voel den de toekenning van prijzen als 'een tegen elkaar uitgespeeld wor- den door de gevestigde orde'. Bij de organisatie van de Salon 1971 wil men aan dit bezwaar tegemoet komen door prii zentoekenning ach terwege te laten. Voor alle deelnemers wil men nu een symbolische vergoeding in de kosten beschikbaar stellen. De commissie voor het Stedelijk Mu seum heeft voorgesteld om een vergoeding van 25 gulden voor één werk en veertig gulden voor twee werken te betalen. Bij een maxi mum aan tentoongesteld werk '400) komt dat neer op een bedrag van 8000 gulden. De gemeenteraad moet beslissen of zij het bedrag hiervoor wil uitbetalen. fVan een onzer verslaggevers! SCHIEDAM In verband met het tien-jarig jubileum van de Zweeds-Nederlandse kamer van Koophandel te 's-Gravenhage heeft de voorzitter van het bestuur, de heer C. Sollart. directeur van Sandvik Staal N.V., Schiedam, de onderscheiding gekregen van ridder 'eerste klasse) van de Zweedse Or de van Vasa. De onderscheiding is op vrijdag 14 mei j.l. tijdens de jaarvergade ring van de Kamer van Koophan del door de Zweedse minister van Industrie, de heer K. Wickman, aan de heer Sollart uitgereikt. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Het honkbalne gental van DRZ gaat donderdag 'Hemelvaartsdag) naar Dordrecht waar het om de John Heijt-beker zal aantreden tegen The Hawks. Dit is de eerste ronde van een af- valsysteem en gaat uit van het rayon Rotterdam. DRZ, dat in de competitie bepaald geen illusies koestert dat het kampioen za! wor den, is destemeer gebrand om de John Heljt-beker in de wacht te slepen. (Van.een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, De gisteren gesto len personenauto van de heer H. de Koster is onbeheerd aangetroffen op de Overschiesestraat. De auto, die gestolen is in de Van Oosten straat werd beschadigd aangetrof fen. Van de daders nog geen spoor. 'M $:I

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1