De Glas stijging van omzet - daling in winst Swarltouw- geld naar goed doel Politiewerk dichter bij mensen brengen COUP VAN VRIJLAND 'ïnodenfrepareert niet alleen "MODERN" REPAREERTOOKNOG METGARANTIE Asfalt voor drie lanen Gebr. de Veld SCHIEDAM VAND AA G m ELVIS-FANS VAN SETERS BEDWINGT OPGELET: DE DOELE .„en dan moetje natuurlijk wel sterk in je schoenen staan Voetgangers problemen in GroenoorcI Gemeente koopt twee nieuwe bestelauto's PAREL m Stand TV, DEFECT? heetmarii *dM"' dam, de grootste glasprodu cent uit Nederland. Die mogelijkheden zijn: Aandachtig wordt geluisterd tiaar wat oom agent te vertellen heejt. SCHIEDAM De vijfde ron de van het toernooi om de Schiedamse schaaktitel is be heerst door het duel tussen de koplopers Van Seters en Vrijland. Voor Vrijland was aanvallen de enige speelwij - (ADVERTENTIE) ze om de kans op de titel te behouden. Van Seters heeft de coup van Vrijland echter vrij gemakkelijk kunnen weerstaan. lings- en informatiestand neergezet op de Mgr. Nolens- laan tegenover de De Wilde- straat. Op 2 juni parkeert men bet gevaarte op de Nieuwe Haven voor de voor malige Frankelandsekerk. Wij helpen U direct door Hans van der Sloot Volgens R. J. J. Melchers, voorzitter van de Katholieke Stichting voor Sociaal Culturele Arbeid, kon het bestuur het niet langer aanzien. En nauwelijks drie weken nadat ze officieel waren toegelatén werden een dertigtal Schie damse jongens en meisjes dan ook als farizeeërs uit de Tempel gebannen. ffel Clubgebouw "De Kreek" aan de Lange Haven in Schiedai steen van de maand juni WOENSDAG 26 MEI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 ituwe nodig voor verwerkin (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Uit het oog punt van milieuhygiëne is het noodzakelijk dat er in de toekomst nieuwe metho den van afvalverwerking ont staan in de glasfabricagë. Eén van de mogelijkheden waaraan men denkt is de te rugwinning van grondstoffen uit vast afval. Voor glasafval bestaan er een aantal moge lijkheden", zo schrijft het jaarverslag van de NV Veree- nigde Glasafabrieken Schie lege flessen zouden kunnen dienen als grondstof voor nieuw glas glasgruis kan grondstof zijn voor wegenaanleg ('glasafval') glasafval kan in compacte vorm worden gebruikt voor verhar ding van wegen en dijken. De Vereenigde Glasfabrieken hebben weinig fiducie in een wette lijke herinvoering van het ver plichte statiegeld om de afvalpro blemen tegen te gaan. Ook met statiegeld, zo denkt de Glas, kan het gebruiksglas alsnog als weg- N.VVereenigde Glasfabriekén Schiedam. gooiverpakking worden gehanteerd. Bij de Glas is er ondanks een omzetstijging met zestien percent in '71 tot 121 miljoen een daling in de winst opgetreden (van 4,3 tot 2,7 miljoen). Ondanks een kleine terugloop in het personeelsbestand hebben de ionen de Glas meer gekost dan an dere jaren. De sterke loonstijgingen, zo schrijft het jaarverslag, konden door het stringente prijsbeheer- singsbeleid van de overheid niet worden doorberekend. De directie is desalniettemin over de toekomst 'niet ongunstig gestemd.' De N.V. Vereenigde Glasfabrieken hebben 2675 man in dienst. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Drieduizend gul den voor de Ziekenomroep Schie dam. Dat is het besluit dat het bestuur en de leden van het Bij zonder Ponds Swarttouw tijdens de allerlaatste vergadering, unaniem hebben genomen. Het aanvankelijke plan om het geld onder de leden te verdelen, werd door de voormalige Swart- touw-werknemers eensgezind afge stemd. Voor het bedrag wil de Zie kenomroep Schiedam een nieuwe studio-recorder aanschaffen, die het, al acht jaar oude apparaat moet vervangen. Voorts zaL men het geld gebruiken voor de aan schaf van betere reportage-appara- tuiir. De Ziekenomroep is bijzonder in z'n sas met deze royale gift, omdat het gemeentebestuur nog niet heeft gereageerd op het vorig jaar inge diende verzoek om subsidie. De ge meentelijke commissie voor maat schappelijk werk zal de subsidie aanvrage behandelen in de verga dering van donderdag 3 juiii. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De politie-in- formatiebus, een truck met oplegger van 18 meter lang is volgende week in Schie dam. Op dinsdag 1 juni wordt deze rijdende tentoonstel- i (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Alle fans van El- vis Presley opgelet: Vrijdagavond 23 mei organiseert de Elvis Pan- club, gevestigd in De Doele, een dansavond met medewerking van een discobar. Vanaf zeven uur voor jongens en meisjes van twaalf tot vijftien jaar voor vijftig cent. Ge sloten wordt om tien uur. De Elvis Show begint een uurtje later en gaat wat langer door. Doeleplein 1 in Schiedam. (Van onze sportredaktie) mm RADIO - TELEV5SIE - WASAUTOMATEN Hoofdkantoor en technische Dienst: SUiufetdifk 109, Rotterdam, tri 29 SG 33 De andere titelkandidaat Reits- ma moest het opnemen tegen debu tant De Leeuw, 'n vechtjas die liet tegenstanders vaak bijzonder moei lijk maakt. Hoewel de afgebroken stand er redelijk gunstig voor Reitsma uitziet, zal het binnenha- len van het volle punt geen een voudige opgave zijn. Planken zorgde voor sensatie door Van Seters op gedecideerde wijze van het bord te spelen. Voor zover dit te voorspellen valt houdt het optreden van Planken een her stel in van z'n teleurstellende re sultaten in de eerste ronde. Ondanks de morele steun van een twaalftal leerlingen die hem nu wei eens 'life' in actie wilde zien. kon onderwijzer Van Seters niet de inspiratie putten die nodig was om de sterk spelende Planken af te troeven. Theoretisch is het eindspel (de partij werd afgebro ken) door Planken te winnen. Lachende derde is Reitsma die door deze misstap van Van Seters de kansen op de titel in eigen hand heeft. 8. Sogers 1 uit 4; 9. De Leeuw uit 3 plus afgebr. partij. Eerste klasse: BlokEmor 01; De BruinMarbus 10; Radema kerGroeneweg liv. Groot- veldMalkus 10; MalkusRa demaker ',2fi: BlokGroeneweg 1—9. Tweede klasse: MalipaardVen tura 1—0; Van der GeynKoud- ijzer 01Van LeusdenLips 10. Derde klasse: geen partijen. Vierde klasse: Wijnmaalen—Van Leusden jr. 10: B. *;van der WiltB.van derVlistP. van der Vlist 01; BrouwerMoolhuyzen ',iDe GrootButterman 01. De stand in de hoofdklasse is: 1 Van Seters 4 uit 5 plus afgebr. partij; 2. Harmanny 2% uit 5; 3. Liefhebber 2 uit 2; 4. Reitsma 2 uit 3 plus afgebr. partij; 5, Vrij land 2 uit 4; 6. Troost 2 uit 5; 7. Planken 2 uit 5 plus afgebr. pa.rij; (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente is van plan de Lorentzlaan, de Pro fessor Kamerlingh Onneslaan en de Boerhaavelaan te asfalteren. Met de werkzaamheden hieraan wil rnen volgend jaar een begin maken. De gemeente vindt dat de bestra ting van drie lanen niet is aange past aan de huidige verkeerssitua tie. Ook de straten rondom het Schiedamse stadhuis staan op de nominatie om geasfalteerd te wor den. Het plein waarop het stadhuis staat zal vanwege het stedelijk schoon z'n klinkerbestrating hou den. In de truck zijn drie agenten aanwezig, twee „vaste" krachten en een Schiedamse politie-ambtenaar, die informatie geven. Op tentoon- stellingspaneien in de bus zijn foto reportages te zten over de verschil lende facetten van het beroep. Achter plexi-glas zijn voorts be zienswaardigheden uitgestald als vals geld, een door een 17-jarige knaap in elkaar geknutseld machi negeweer en verdovende middelen. Daarnaast kan de jeugd die in formatie wenst-over het politie-vak zich bij één van de politiemannen laten inlichten. De bus is op de twee dagen voor het publiek open van elf uur 's ochtends tot acht uur 's avonds. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente Schiedam gaat binnenkort 'n begin maken met de aanleg van de Mo- lensingel. Hierdoor zullen de dam met het tegelpad, die tussen de WingerdJaan eD de Kampeerfoelie- laan liggen, komen te vervallen. Voetgangers moeten er rekening mee houden dat de dam bij de Ol- meniaan tijdens de uitvoering van de werkzaamheden niet gebruikt kan worden. De dam zal echter wel hoewel enigszins gewijzigd blijven bestaan. 'Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeentelijke vervoer-, reinigings-, ontsmettings- en marktdienst heeft voor diverse doeleinden een Ford bestelauto uit 1964 in gebruik, die tot op de vel gen versleten is. Een nieuwe auto. die over de 8000 gulden gaat kosten is hard nodig. De technische bedrijven hebben ook een bestelauto nodig, die tegen de 10.000 gulden gaat kosten. De commissies vinden de aanschaf prima en de gemeenteraad mag er zo'n 18.000 gulden voor neertel len. (ADVERTENTIE) Evt. vooral prijsopgave p^Ei^l St. Liduihastraat 78.v Schiedam Telefoon 010—26 86 38 V-JPl Off. Philips dealer Met de naam 'De Tempel' wordt een klein zaaltje in het clubgebouw 'de Kreek' aan de Lange Haven aangeduid. Vroeger, toen in de Kreek nog een congre gatie paters huisden, was de Tempel inderdaad nog een tem pel i.e. een kapelletje waarin eens per week voor de in onge makkelijke houten banken ver zamelde paters een mis werd ge lezen. De Kreek was echter het lot beschoren waarin zovele katho lieke behuizingen haar zijn voor gegaan. De paters vertrokken stuk voor stuk, en de ruimten waarin eertijds het gewijde ge zang weerklonk werden allengs gevuld met profaner, doch ook voor pastorale arbeid veel effec tievere beatklanken. Eén der zaaltjes werd omgebouwd tot danszaal annex discotheek, .een ander werd biljartkamer en een derde -werd toegewezen aan een groepje jongeren, die er met veel pyn en moeite, geleend geld en een hoop vrije tijd een eigen sociëteit vestigden: de Tempel. De heer Melchers begon met bezwaar te maken tegen de pu blicatie van de sluiting. 'Ja,' zei hij, 'Die jongens heb- teerd. Het bestuur, zo blijkt later, heeft zelfs nimmer de moeite ge nomen om de Tempel eens met eigen ogen te gaan aanschouwen. 'Maar er zijn klachten binnen gekomen,' zegt de heer Melchers, 'klachten dat er gelegenheid werd gegeven tot druggebruik en dat vind ik op zichzelf al ernstig ge noeg. Dat gaat mij al te ver. De Kreek is bestemd voor het buurt werk in algemene zin en als ik even van mijzelf uit mag gaan: ik zou mijn kinderen nooit naar een plaats sturen waarvan ik wist dat er drugs worden gebruikt. Wat dat aangaat hang ik volledig het overheidsstandpunt aan dat zegt dat hard- en soft drugs even erg zijn en dat zaken waar drugs worden gebruikt niet voor subsi die in aanmerking mogen komen.' Dat laaste punt telt voor de heer Melchers erg zwaar. Van al- V kanten wordt beweerd dat de financiële positie van de Stich ting niet zo erg rooskleurig is. Een forse subsidie zou het bestuur eerlijk gezegd niet onwelkom zijn en daarom probeert ze alles om de verstandhouding tussen de overheid en zichzelf zo soepel "■riijk te houden. Stickie ben nu wel gedemonstreerd tegen die sluiting, maar moet dat dan ook in een krant worden gezet? Wijzelf vinden het erg genoeg. U moet begrijpen dat de materie rond die sluiting zeer ingewikkeld is. en dat wij niets anders beogen dan een. positieve, daad te stellen waarvan de jongeren zelf alleen maar voordeel hebben. Wij als eersten willen een gesprek op gang brengen met de jongeren.' Wel gaf de heer Melchers toe dat de dan gevolgde procedure wat vreemd aandoet. In deze de mocratische tijden is het meer gebruikelijk eerst te praten en dan pas een sluiting in overwe ging te nemen. 'Ja. ja.' zegt hij. 'dat weet ik ook wel, maar de situatie was dermate dringend dat we daarvan af moesten stap pen. Direct ingrijpen was In dit geval beslist noodzakelijk.' Wat het bestuur onder 'dermate dringend' verstaat, is inmiddels algemeen bekend geworden. Er werd gezegd dat er in de Tempel wel eens drugs werden gebruikt. R, J. J. Melchers ontkent dat niet. Wel zegt hij dat het bestuur dat. nooit zelf heeft geconsta- Het sluiten van de Tempel kan dan ook gevoegelijk in dat kader worden gezien. 'Drugs,' zo rede neert het bestuur, 'zijn verboden, elke schijn dat in onze loka liteiten ooit wel eens de geur van de cannabis sativa kan hangen, moet zorgvuldig worden verme den.' Op zichzelf is die redenatie nog niet eens zo gek, ware het niet dat ze zeer ouderwets ls. Noch CRM, noch de gemeentelijke overhédep. zijn zo naïef dat ze op erewoord van een bestuur geloven te maken te hebben met een vol komen clean jeugdhuis Integendeel. Zowel CRM als de Gemeentelijke overheden zijn tot het inzicht gekomen dat een mi niem gebruik van soft drugs praktisch niet meer te vermijden is. en het feit dat er in bijna alle 'eugdonderkomens zo te hooi en te gras eens een stickie wordt op- ■>ken is dan ook allang geen reden meer om de knip gesloten te houden. Exit, Ruimte. Fanta- io, Paradiso en noem er nog '.a* een paar zijn daar de ■'de bewijzen van. ADVERTENTIE Wat ts zo flatteus en tóch gedistin geerd, wat schept zo'n sleervan ver fijnde elegance als een sieraad met een mat glanzende parel? Een van smaak getuigend an complimenteus geschenk, waar elke vrouw blij mee is. sieraden met parels van af 45.- edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i,a. UJHBAAN92 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotlerdam Al ftl

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1