van der Werf: Strenge selectie m Bij integratie nutsbedrijven RECHTEN VAN PERSONEEL GEHANDHAAFD EERST SPOORLIJN DAARNA METRO THE SOFT MACHINE IN HET MUSEUM 'TKAN CR MtanogpiMestö mWeeVwé! NS SS NI UW ASYL DUBIEUS Af'-j 15.1 HUNTENBURG Grote schade door brand bij chemisch okMmc f20 Garantie <N CM alles \oor de tekenaar en kunstschilder Èergse- Porpssfa 114 &&jer/apidsefciart 155 DONDERDAG" 27 MEI 1871 HET VRIJE VOLK PAGINA 21 (Van een onzer verslaggevers) SGHTEDAM Op veel vragen moet John van der Werf (21) het antwoord nog schuldig blijven („Ik zit hier pas twee maanden"), maar als je hem vraagt waarom hij politieman is geworden, heeft hij z'n antwoord meteen bij de hand. „Zeker heid, salaris en afwisseling," zegt hij met vastberadenheid in zijn stem. Toekomstig politieman John van der Werf in het opleidingskamp in Leusden. Op de achter grond, het nieuwe instituut ,J)e Boskamp" dat op 28 september officieel geopend zal worden. (Van een onzer verslaggevers). MAASSLUIS Drie des kundigen uit de gemeentelijke technische bedrijven hebben dinsdagavond de raad van Maassluis inlichtingen ver strekt met betrekking tot het samengaan van de Nutsbe drijven van Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis. Dit naar aanleiding van een nota, sa mengesteld door 'n werkgroep in opdracht van de colleges van de drie genoemde ge meenten. i (ADVERTENTIE) behang-speciaalzaak ADVERTENTIE Een spoorlijn over Kethel en Schiedam naar Holy en Broekpolder in Vlaardingen moet tijdelijk uitkomst bie den voor het grote vervoers probleem in en rond de dichtstbevolkte wijken van de twee Waterweg-steden. De tijdelijke spoorwegvoorzie ning volgt de route van de geprojecteerde metrolijn, die onder meer door de hoge kosten en het langere tijds bestek nog een fünk aan tal jaren op zich zal laten wachten. I j6gl (ADVËRTENTÏË) De toekomstplannen van het openbaar vervoer in Vlaardingen en Schiedam worden in de Rijnmond-commissie nader toege- licht (ADVERTENTIE) denke n heb ik nog "Zekerheid, omdat er bij de politie altijd werk is. Afwisseling is er meer dan genoeg. En het salaris is erg goed.' Nog maar twee manden draagt John van der Werf, *n blonde jon gen ait de Schiedamse Rijnstraat, het politle-uniform- Iedere week maandag tot vrijdag is hij te vin den in het politie-opleidingsinsti- tuufc "De Boskamp' in. Leusden, waar we een half uur met hem spraken over zijn toekomstig be roep. John van der Werf, nog onge trouwd, is In het instituut "De Bos kamp' (het voormalige concentra tiekamp Amersfoort. Daarvan zijn alleen *h wachttoren en een paar barakken over) bezig met het poli- tie-diploma A. Dat betekent voor hem'en voor z'n ongeveer 200 mede leerlingen een studie van een vol jaar. Daarna komt Bij in actieve Schiedamse politiedienst, waar hij de dagelijkse praktijk aan den lij ve gaat ondervinden, Maar John ziet daar niet tegenop. "Waar om-.. waarvoor zou ik dan bang moeten zijn,' zegt hij zelfverzekerd. Agent in spe John van der Werf, een l.tjs-'er. legde in maart van dit jaar 's konings wapenrok voorgoed terug in handen van de fourier. En. toen stond hij voor de beslissende keus. Hij stapte naar het hoofdbureau in Schiedam en nam nog geen uur later z'n besluit. Na de militaire dienst koos hij dus opnieuw voor het uniform: nu voor dat van de: politie. 'Je kunt deze opleiding eigenlijk niet verge lijken met de militaire dienst,* vindt John, 'de omgang met meer dere is hier veel vriendschappenj - ker. En dat is later ook zo, omdat je die kameraadschap nodig hebt. Met al je collega's." - Voor het merendeel van de leer lingen van het politie-instituut die (inclusief zes meisjes) alle 200 in tern zijn, is de aanpassing het gro te probleem. John daarover: 'Ik zelf denk nog te veel vanuit het standpunt van de burger. Dat poli- tie-denken heb ik nog niet hele maal. Andere jongens hebben weer problemen met het dragen van een uniform.^ Ik heb daar niet zo'n last mee gehad omdat ik het in militai re dienst gewend was. Het dagelijkse ritme in het door brede bossen omgeven SCHIEDAM Wie interesse heeft voor het politie-vak, komt allereerst, na een strenge selec tie waarbij 90 percent van de kandidaten weer afvalt, terecht in het opleidingskamp in Leus den bij Amersfoort. Daar wordt hij in een jaar tijd klaarge stoomd voor het zware beroep van politieman. Voor het land betekent dat een investering van een half miljoen. Na de opleiding gaat hij terug naar de stad die hem heeft aangesteld en o«k uitgezonden naar Leusden. Met het behaalde diploma adspirant-agent kan hij het brengen tot hoofdagent. Voor hogere functies zal hij dan opnieuw de schoolbanken in moeten. Enkele brengen hét .tot de rang van officier. -Het •me rendeel beëindigt de carrière'als wachtmeester of adjudant.'. kamp is voornamelijk opgebouwd uit: sport, exercitie en wétskennis met een zwaar accent' op.wetsken- nis. 's Avonds zijn er van 'acht "tot tien uur (om elf uur gaat het licht uit) <fwéé verplichte "studie-ureii.. Voor velen is wétskennis droge stof.' vertelt John, 'maar ik vind het niet erg. Als iemand iets niet snapt, krijgt, hij van ons bijles. En we overhoren elkaar. Want theorie blijft natuurlijk wel het moeilijk ste vak.' vVv-'-'X: Is het geen probleem voor 'hem als hij in de Schiedamse Rjjn- suraat straks dienst zal moeten doen?' John (lacht 'n beetje verlegen en haalt zijn schouders op)"Nee ...waarom. Bij ons in de buurt worden maar weinig overtredingen gemaakt. Moet je horen-., vroeger heb ik zelf agentje gepest. Voor mezelf ben ik daar niet bang voor. Er wordt je hier geleerd niet te reageren op scheldwoord^ en zo. En ik ben van plan me daar aan te houden ook" ,- Men vond het een goede nota. Ondanks dat werd er een groot aantal vragen gesteld- Vragen die er niet uit sprongen, waren: wat gaat er met het personeel gebeuren na de samenvoeging, zai deze sa menvoeging van invloed zijn op de tarieven, waarom die samenvoe ging, en zal ook de bevolking in vloed in deze kunnen uitoefenen» Wordt er niet gedacht in Ryn- mondverbard, moet de gemeente Maasland, waaraan Maassluis wa ter levert, niet in het overleg wor den betrokken? Uit de antwoorden die de wèt- houder der bedrijven, de heer I. v. d. Knaap (a.r.) en de drie des kundigen gaven, moet worden ge concludeerd, dat in het te creëren nieuwe bedrijf de rechten van het personeel onverkort gehandhaafd blijven, dat ontslagen niet zullen plaatsvinden, dat al het personeel zal worden overgenomen, waarbij komt dat de natuurlijke afvloeiing ervoor zal zorgen, dat geen probie- men zullen ontstaan. Er is geen personeelsstop, terwijl de medezeggenschap gewaarborgd is, o.m. middels de personeelscom missies. die wat de gang van zaken met betrekking tot de samenvoe ging volledig op de hoogte zullen blijven. Er zal derhalve wat het personeelsbeleid aangaat, niets ver anderen. Het personeel zal te vin den zijn waar het ook nu te vinden is. De algehele leiding zal echter wel centraal worden gesteld. Inte gratie van de Nutsbedrijven is noodzakelijk. Dit geldt voor geheel het land dat nog steeds 150 gasbe drijven telt, 120 waterleidingbe drijven en 90 elektriciteitsbedrij ven. Gestreefd wordt om het aan tal drastisch terug te brengen. Het cijfer van vijftien werd genoemd, dat in 1980 moet zijn bereikt. ADVERTENTIEi Su alleen Rotterdamsedijk 443 LEREN ZOLEN en HAKKEN KLAAR TERWIJL WACHT. Met deze veger kuntu óók uw behang in smeren. Maar ais u toch een échte "behang-bor- stel" wilt, kunt tl die direkt meenemen als u bij Huntenburg uw behang gaat uitzoe ken- Kiezen uit die enorme Huntenbürg- kollektie. En vraag gerust èiles over be hang of behangen, bij Huntenburg weten ze er alles van l ROTTERDAM -Jonker Fransstraat 31 Tel. 010-14.39.» Karei Doormansiraat 151 Tel. 010-11.51.02 Bel]erlandschelaan 15S Tel. B10-27.S3.5S Peppelweg 17-19 Tel. 010-18.59.24 Slinge.h-Kerkwervosingol Tel. oio-8C.13.7S Samuel Esmeijerpieln IS Tel. 010-20.63.93 Scfcietfamsewea 132a Tet.B10-23.33J2 VLAARDINGEN Korte Hoo9Mraai2Sa Tai. <W-34.a2JS2 SCHIEDAM Hopgtbaate Yef.010-2M3.41 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Twee films in het programma van hetStedelijk Mu seum voor dit weekeinde. Eén film over de schilder Vincent van Gogh en een film van Norman MacLa- ren, „Op het grasveld" en „Op het achtererf". Vincent van Gogh, ruim honderd jaar geleden geboren in 't Brabant se dorpje Zundert, heeft na eerst T, evangelie te hebben gepredikt on der de arme mijnwerkers van de Belgische mijnstreek de Borinage zijn verdere, turbulente leven ge wijd aan de schilderkunst. Hij werkte in Den Haag, in Bra bant, in Parijs en in Zuid-Frank rijk. Op 37-jarige leeftijd stierf Van Gogh in Auvers bij Parijs. In tien jaar tijd vervaardigde hij zo'n 800 schilderijen en zo'n 1000 tekenin gen, waarvan er in zijn eigen tijd vrijwel nooit één werd verkocht. Bij zijn broer Theo. die hem het werken infancieel mogelijk maakte, stortte hij altijd zijn .hart uit In ontroerende brieven. De gesproken tekst voor deze film werd ontleend -aan die brieven. In „Two Bagatelles", brengt Nor man MacLaren de techniek, die ge woonlijk wordt toegepast om in een tekenfilm de figuren te laten be wegen, over op de acteurs. In „Op het gr&sveld", het eerste gedeelte, voert de acteur soepele danspassen uit op een snelle bege leiding van synthetische muziek. Het tweede filmpje is een vlugge mars, genaamd „Op het achtererf". Op tweede pinksterdag draait het Stedelijk de film van The Soft Machine en The Sensual Labatory, waarin bij muziek van The Machi ne een vloeibaar-lichtomgeving .wordt geprojecteerd van de Engelse kunstenaar Mark Boyle, Van 14 mei tot 7 juni duurt nog de tentoonstelling JKonfrontatie V, met daarin een gezamenlijke mani festatie van Blokhuis, Martineau en Sierhuis en reliëfs en schilde rijen van Thom'as Rajlich. In juni wordt de eigen collectie van het museum tentoongesteld. Ja I Stuur ze snel op naar eJaJl postbus28. Botterdam, want ze zijn nog gem tot ISjun, me Mui (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDINGEN Dit opzienbarende plan wordt ontvouwd in een brief van het da- gelijks bestuur van Rijnmond, de hoofddirecteur van de Nederlandse Spoorwegen en de gemeentebestu ren van Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam aan de minister .van. Verkeer en Waterstaat. De brief wijst erop dat het al tijd erg moeilijk is, om de grote, nieuwe stadsdelen op het openbaar vervoernet aan te sluiten. Zowel voor Schiedam als voor Vlaardingen geldt dat zeer sterk, omdat de nieuwe wijken op een behoorlijke afstand van het centrum liggen. In zulke gevallen moet gekozen worden voor 'een hoogwaardig openbaar-vervoersysteem in' de vorm van autonoom railvervoer.' In eerste instantie wordt met die frase trein- of metrovervoer be doeld, In Vlaardingen en Schiedam heeft men in de toekomstplannen voor de ontwikkeling van de stad al terdege rekening gehouden, met een metrolijn van het centrum van Rotterdam naar Schiedam-Cen trum, Kethel-Groenoord, Holy- Broekpolder. Maar gezien de geplande bevol kingstoename van de wijken is het zinvol om nu al te beginnen met de aanleg van het metrotracé en dat te laten gebruiken ais spoorweg- lijn. Het totale inwonertal van Kethei, Holy en Broekpolder zal in 1980 85.000 en in 1990 123.000 be dragen. Voor al die mensen zou met de tussenoplossing een snelle verbin ding met het centrum van Rotter dam worden gecreëerd en een goede aansluiting op het landelijke spoorwegnet. Het idee voor deze tijdelijke spoorlijn komt van de Spoorwegen. Rijnmond, Rotterdam en Vlaardin gen vonden het zo Interessant, dat samen met de Spoorwegen een stuurgroep is ingesteld, die de mo gelijkheden en verdiensten van het idee heeft onderzocht. Uitgangspunten voor deze studie waren, dat de Nederlandse Spoor wegen. bereid moeten zijn en in staat moeten worden gesteld om de plannen uit te voeren. De NS moe ten daarbij garanderen dat 't tracé t.z.t. wordt overgedragen aan de toekomstige metro-exploitanten. De spoorlijn moet zo worden ge bouwd. dat een aansluiting op de metrolijn endracEhtsplelnSchie dam Centrum-Nieuwland mogelijk is. Hoewel alle partners in het on derzoek zich nog niet officieel heb ben uitgesproken voor de spoorlijn, <o.a. de gemeenteraden moeten htm oordeel nog vellen) verzoeken de partners de staatssecretaris het idee ln overweging te nemen en een delegatie van hen te ontvangen om het geheel toe te lichten. Haast in deze is derhalve geboden. Ook met betrekking tot de inte gratie van de drie bedrijven van Maasssluis. Vlaardingen en Schie dam. Doet men in deze niets, zo werd opgemerkt, dan zal van bovenaf worden beslist. Het is niet denk beeldig. dat men vermoedelijk wordt ingedeeld bij Rotterdam. Ge streefd wordt naar gelijke tarieven in de drie gemeenten. Doch de ge lijktrekking kan niet direct gebeu ren, omdat er nogal grote verschil len zijn. Vooral is dat het geval met de watertarieven in de drie gemeenten. Met betrekking tot de gemeente Maasland merkte de wethouder op, dat Maasland moet worden gezien als een verbruiker als de andere. Hij was echter de mening toege daan, en dat werd door de raad onderschreven, dat het gerr-ante- bestuur van Maasland volledig zal worden Ingelicht. Of de bevolking in deze zal worden betrokken, nog invloed zal kunnen uitoefenen, blijft een vraag. Een definitief antwoord werd ln deze aan de raad niet gegeven. Be sluiten werden niet genomen, daar de vergadering een informatief ka rakter had. Wel kwam vast t* staan dat de fracties voor samen voeging zijn. alhoewel deze materie niet eenvoudig ligt, zodat nog vele problemen om een oplossing vra gen, vooral op het gebied van de financiën, zowel voor de gemeenten als voor de verbruikers. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Dierenbe scherming beschjmvt de kansen voor de bouw van een nieuw asyl in Schiedam als uitermate klein. Een nieuw Schiedams dierentehuis z»u volgens de berekeningen een zo groot exploitatie-tekort opleveren dat de gemeente (ook al door de slechte financiële toestand) niet in staat is de Dierenbescherming de helpende hand toe te steken. Het huidige onderkomen aan de Sint Annazusterstraat is sterk verouderd en voldoet reeds lang niet meer aan de eisen. Onlangs nog is contact opgeno men met de Dierenbescherming in Vlaardingen, die plannen gereed heeft voor de bouw van een streek - asyl. Sta-in-de-weg in Vlaardingen is echter een conflict tussen twee groepen die zich allebei de plaatse lijke afdeling van de Dierenbe scherming voelen. De rechter zal binnenkort een uitspraak doen over de, identlteits-kwestie. Zeker tot die tijd blijft de toekomst voor de Schiedamse Dierenbeschermers on zeker. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij een brand in het gebouw van de chemische com binatie Amsterdam aan de Noord- vest is de afgelopen nacht een schade aangericht van tussen de 30 en de 40.000 gulden. Oorzaak van de brand was ver moedelijk het uitvallen van een thermostaat, waardoor oververhitte olie vlani vatte. Het vuur werd door omwonenden pas ontdekt toen de vlammen al naar buiten sloe gen. De brandweer, die om haLf twaalf met veel materieel uitrukte, wist het vuur met poeder- en ne- velstralen snel te blussen. mr&er

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1