Bijna half miljoen meer aan bijstand GEEN ONDERZOEK DOOD MAATJE WILLEBRORDSE SCHIEDAM VANDAAG Jubilarissen bij W il ton-F ij enoor d In een decor van puurste klatergoud Bas Hordijk succesvol in Schiedam Overzicht Sociaie Dienst Gebr. de Veld Excursie naar de Heemtuin Van fiets gevallen Commissie buitenlandse werknemers vergadert Halsbrekend Radio gestolen Aandacht AP-inspecteur Smidt overleden T.V. DEFECT jVOENSDAG 2 JUNI 1971 HEI VKiJE VOLK PAGINA 15 De dodensprong. (Van een onzer verslagge vers) SCHIEDAM Met veel glitter en smuk, in een decor van het puurste klatergoud, paradeerde Neerland's enige, echte circus Toni Boltini over het veld naast het Prove- niershuisi n Schiedam. Giste ren en vandaag', in vier voor stellingen, worden de Schie dammers onthaald op een piste-show van grote klasse. Voorat de clowns zorgden weer voor de nodige hilariteit. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Gemeentelijke Sociale Dienst in Schie dam heeft vorig jaar ruim 400.000 gulden aan bijstand meer uitgekeerd dan in het jaar daarvoor. Het totaalbedrag aan uitkeringen in 1970 is daardoor gekomen op 3,6 miljoen gul den. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Burgemees ter en wethouders van Schie dam zijn niet van plan om 'n commissie te benoemen die een onderzoek moet instellen naar de tragische dood van de 85-jarige vrouw Maatje Wil- lebrordse, die in april in een kruipgat van het Gemeente ziekenhuis dood werd aange troffen en er enkele maan den moet hebben gelegen. B. en W, willen geen paniek zaaien en voelen er veel voor de zaak te laten voor wat hij is. Maatje Willebrordse door Hans van der Sloot Voorlopig is Geron gered. Een paar weken geleden zag het er nog slecht uit voor de beste der Schiedamse toneel verenigingen. Op gerechtelijk bevel moest het werk- en op slaglokaal van de net haar vijfentwintigste verjaardag vie rende Gereformeerde Ontspanningsvereniging worden ont ruimd. Vervangende ruimte was er echter niet te vinden en derhalve achtte een ieder het eind van Geron in zicht. 1 Voorzitter Noordzij van de toneelvereniging Geron. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de kan tine van het hoofdkantoor van de dok- en werfmaat- schapplj Wilon-Fijenoord N.V. zijn tweeëntwintig jubilaris sen gehuldigd. Namens de di rectie werden ze toegesproken door de heer C. M. Meeuwisse, die hen de gebruikelijke ge schenken onder couvert uit reikte alsmede de getuig schriften en de daarbij beho rende insignes. Wij helpen Indirect .TcfefObjÉ.;-ojo26 86 38 Toni BoltinVs Het oude volksvermaak, een noodlijdende tak, kreeg daarbij op het allerlaatste, moment een steun tje in de rug, van de gemeente Schiedam, die toezegde geen ver- makelijksheidsbeiasting (20 per cent!), op, de recette te zullen hef fen. In een walm van goedkope par fum en rasechte paardepoep davert de spreekstalmeester zijn „Piste vrij het spel gaat beginnen'' door de superbydraulische tent van Toni Boitini. Het sterk bezette orkest knalt een touch in de ijle. ruimte en een wervelende toestand van dieren, mensen en combinaties daarvan darren door de ovale piste. Een vos gespanhen voor een kinderwagen trekt een vracht bontgekleurde vogels door de arena. Geleid door een wonder mooie vrouw (opvallend: er zijn geen lelijke vrouwen in het circus kruipen, de meest verschillende diersoorten bij elkaar op schoot. In razend tempo wisselen öe nummers elkaar af. De vogels fladderen nog na in de tent en een NATO-compagnie clowns van het echte slapstick-geslacht marcheert de piste in. Er worden kanonscho ten gelost en er vliegen kunst )- hoofden door het zaagsel. Alles onder daverend gelach. Na een behendig jongleer-num- mer klimt de grote Dewert in een straksluitend paars pak met gou den cape langs de touwladder om hoog. Aan het swingende koord in de nok van de tent haalt Dewert de meest halsbrekende toeren uit. Schrille vrouwengillen stijgen om hoog bij elke keer, als hij net niet valt. Er komen nog olifanten, waarvan er èèn in alle onbescheidenheid een nummertje „hoeveelheid kakken" weggeeft. Man in de tent: „Da's minstens een halve mud. wat die daar neergooit!" Ijsberen, die zich laten paaien met suikerklontjes, en The Faggi- oni's aan de vliegende trapeze. Een snerpende roffel voor de doden sprong. de tent houdt de adem in, de artiesten lopen op hun tenen en.... de sprong mislukt. Met de kop lioog geheven tussen de schouderbladen en een gezicht van wie-doet-me-wat, wordt er net zo. lang geprobeerd tot de sprong lukt. De spanning breekt en sui zend langs de hoge trapeze plooit zich 'n brede lach om de Faggioni- lippen. Het is goed belazerd worden als je goed wordt belazerd. Vanmiddag en vanavond nog in Schiedam en morgen in Vlaardingen. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Amateurwiel- renner Bas Hordijk was dinsdag avond bijzonder succesvol bij wed-» strijden op de Wielerbaan Schie dam. Hij won de afvalrace, klopte in de sprintfinale ook Van Wijk en toonde zich eveneens de snelste in de rit over onbekende afstand. Bij de nieuwelingen legde de Schie dammer Mak beslag op de eerste plaats in het omnium. Uitslagen AMATEURS sprint; halve' finale- 1 Van W(JK. 2 De Pagter; 1. Hordijk;. 2. Pertors. Om de derde en vierde plaats: 1. Peffors, 2. De Pagterrom de le en 2e plaats: 1 Hordijk. 2. Van Wijk Afvalrace: 1. Hordijk. 2. Perfors. S. De Pagter, 4. v.d. Molen, 5. Van Wijlt. Onbekende' afstand: 1. Hordijk, 2. Perfors. 3. v.d. .Molen. NIEUWELINGEN, sprint-om 3e en 4e plaats: 1- Jansen 2. v.d. Velden. Om de le en 2e plaats: 1. Schouten. 2. Kloos. onbekende afstand: 1. Mak. 2. Koetje, 3 kloos. Klassement:-1. Koetje. 2 Mak. 3. Jansen. Eindklassement Koetje. 3 Kloos. Klassement: 1. Koe tje. 2. Mak, :i Jansen. Eindklassement omnium: 1 Mak. 2, Jansen. 3 kloos, 4 Scliomeu, 5. Koetje. 6 v.d. Velden, I (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Uit de auto van de 45-jarige magazijnchef F.G.K. is gisteren een transistorradio gesto len. Het tochtraampje van de auto, die op de Koemarkt geparkeerd stond, was geforceerd. In totaal werden vorig jaar 3030 Schiedammers aan een periodieke uitkering geholpen tegen 1941 in 1969. De meeste uitkeringen gingen naar Schiedammers ouder dan 65 jaar. zy ontvingen ruim 2,2 mil joen gulden. Dat zijn de gegevens uit het kwartaalrapport van de Sociale Dienst over het laatste kwartaal van 1970. Vorig jaar werd bijzonder veel gebruik gemaakt van de Algemene Bijstands Wet. De Sociale Dienst 6&f in 1970 8693 beschikkingen uit op aanvragen om een uitkering. De meeste uitkeringen werden ge daan in de sector voorziening in le vensonderhoud. Goede tweede wa ren de uitgaven voor verpleging en verzorging. 598 Schiedammers beneden de 65 jaar ontvingen in 1970 een perio dieke uitkering. In 1969 waren dat 574- Het aantal uitkeringen aan Schiedammers ouder dan 65 be droeg 1432 (tegen 1367 in 1969). Er werd in ruim 750 gevallen een in cidentele uitkering aan bijstands- selden verleend. Het overzicht van de Sociale Dienst beesteedt ook aandacht aan e rijksgroepsregeling werkloze werknemers. Vorig jaar ontvin gen 77 werknemers een uitkering in deze sfeer. In 1969 bedroeg dat aantal 43. Het totaalbedrag steeg in 1970 tot 282.721 gulden (was 178.00 in 1969). In het kader van de rijksgroeps regelingen werden in het laatste kwartaal uitkeringen gedaan aan 17 zelfstandigen, 70 minder-validen, 36 bijstandsontvangenden en 20 ge- repatrieerden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op 62-jarige leeftijd is in Schiedam overleden de heer G. Smidt. die sinds 1949 als inspecteur voor de N.V. De Arbei derspers werkzaam was. De heer Snijdt werkte aanvan kelijk in Schiedam en werd in 1953 overgeplaatst naar Rotterdam. Eind 1967 verhuisde hij opnieuw naar Schiedam, waar h(j werkte totdat hij in december 1968 op doktersvoorschrift zijn arbeid moest staken. „Wij stellen er prijs op duidelijk kenbaar te maken dat het niet on ze bedoeling is om schuldigen te zoeken, en evenmin misverstanden aan de kaak te stellen", zo delen burgemeester en wethouders mee in antwoord op vragen over de kwestie van het D'66-raadsüd Victor Broe- ke. "Wij zijn ervan overtuigd dat SCHIEDAM Een Ronson-si- garettenaansteker. 400 peseta's en een pakje sigaretten zijn gisteren ge .tolen uit de auto van de 23-ja- rige taiencorrespondent P.H.J. Zijn auto stond geparkeerd op de Ap pelmarkt. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt donderdag 3 juni een excursie naar de Heemtuin in het Schiedamse Prinses Beatrix- oark. Ook niet-leden kunnen mee gaan. De excursie staat onder leiding van de heer J. Wolthuis, De deel nemers vertrekken 's avonds om zeven uur vanaf het parkeerterrein aan de Schiedamseweg. vlak bij de Blauwe Brug over de Poldervaart. alle betrokkenen met volledige toewijding en naar beste kunne n hun plicht hebben gedaan." Het college heeft geen enkele behoefte om een onpartijdige commissie van onderzoek in te stel len. die de dood van Maatje en het feit, dat zij vier maanden onop gemerkt in de kelder van het zie kenhuis heeft kunnen liggen, gaat analyseren. De politie heeft haar onderzoek verricht, deeit het college mee. en een commissie uit de burgerij zou met minder deskundigheid en min der bevoegdheden lang zover niet kunnen komen. Bovendien is de politie minstens even onpartijdig. Een commissie, die het werk van de politie over zou gaan doen. werkt alleen maar de onzekerheid van de bevolking in de hand. vinden B. en W. En aangezien de politie tot de conclusie is gekomen, dat de dood en vermissing van de 85-jarige vrouw „een ongelukkige samenloop zijn van onvoorziene omstandighe den" is de zaak afdoende behan deld. In de commissie van het Ge meenteziekenhuis zijn de leden tot dezelfde conclusie gekemen. In ieder geval en dat is dan de enige concrete toezegging in het antwoord zal door de staf van het ziekenhuis geprobeerd worden om gebeurtenissen als deze, in de toekomst te voorkomen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De 8-jarige R.D. uit Rotterdam heeft gisteren een hersenschudding opgelopen, toen hij door nog onbekende oorzaak van zijn fiets viel op de Hor- v.ihweg nabij het station. Een automobilist trof de jongen in af wezige toestand aan en bracht hem naar het gemeenteziekenhuis. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De commissie voor opvanging en begeleiding van buitenlandse werknemers, vergadert donderdag 3 juni in het Spaanse Centrum aan de Lange Haven 70. Op de agenda staan onder meer de punten: plaatselijke activitei ten. urgentie en financieringsplan; lidmaatschap buitenlandse werk nemers van de commissie en de op zet-van een voorlopige Raad van Advies. De vergadering begint don derdagmiddag om half drie. Voorzitter Noordzij vergeleek sen toneelvereniging zonder werkruimte toen met een invalide voetballer. „Zo'n werkruimte heb je het meest van alles nodig", zei hij. „Je moet er van uitgaan dat sen amateurclub alle decors en alle zetstukken zelf moet maken en daar heb je nu eenmaal ruim te voor nodig". Wat Geron nimmer had ver wacht: een oplossing voor het probleem werd onmiddelijk gebo den. Nog geen week nadat men schoorvoetend een verzoek om hulp tot de gemeente had gericht, kon de voorzitter ai de sleutel van een nieuwe ruimte komen ha- len. Het gemeentebestuur achtte Geron kennelijk zo belangrijk dat ze de vereniging onmiddellijk een schoollokaal ter hand stelde. Op betaling. Öet het gemeente bestuur weten, werd bovendien geen prijs gesteld. Het beschik baar stellen, van het lokaal, plus de kosten voor gas, water en elec- triciteit konden worden be schouwt als een extra subsidie. Geron is met dat lokaal uiter aard zeer Ingenomen. Schiedam gezelligheids-, buurt-, en klaver- jasclubs die overal als paddestoe len uit de bevrijde grond omhoog schoten. Gesteund door een algemene hang naar famiiaire gezelligheid- de oorlog iag nog bij iedereen vers in het geheugen- en onge remd. door lastige verschijnselen als televisie en de zuigkracht van een bloeiend uitgaansleven ach ter de Rotterdamse rieUr, lukte dat aardig. Honderden Schie dammers smeedden zich dan ook aaneen om op basis van evangelie gezelligheid te bedrijven. Toneel, was daarbij slechts bijzaak. Vijfentwintig jaar later is daar het èèn en ander aan veranderd. Televisie, generatieconflicten, een kritische opstelling tegen de begin selen des geloofs (ook de gerefor meerde kerk doet daaraan hard meei en een handvol oorzaken van andere rangorde hebben de ware gereformeerde gezellig- heidsbeoefening teruggedrongen tot de omstreken van Staphorst. Gebleven is echter het toneel waarin Geron in de achterlig gende vijfentwintig jaar zo'n er- GERON trouwens ook. De verdwijning van Geron zou voor Schiedam zonder meer een ramp hebben betekend. Met de muziekgezelschappen zijn de toneelverenigingen de eni ge resten .an een eertijds bloeiende cultureel bestel. Won der boven wonder gezonde resten zelfs. En daarin willens wetens de klad te laten komen zou ern stige gevolgen hebben voor de overige verenigingen, zeker wan neer dat was gebeurd met de allerbeste van de plaatselijke to neelverenigingen. Geron is dat mag in het ju bileumjaar wel even worden ver meld ontstaan zoals de meeste vaderlandse ontspanningsvereni gingen. Dat wil zeggen. 25 jaar geleden staken een aantal bur gers van onverdacht gereformeer de huize de hoofden bij elkaar teneinde een christelijk tegen wicht te bieden tegen de talloze varing heeft opgedaan dat de vereniging nu met succes zware beroepsstukken aankan. Weliswaar heeft ze in die tijd enkeie veren moeten laten om dat ideaal te bereiken. Zo heeft de vereniging de gereformeerde signatuur voor het merendeel dei- spelende leden tot louter forma liteit moeten verklaren en af moeten zien van her, geheiligde voorschrift dat voor een gerefor meerd publiek alleen maar chris telijke stukken mochten worden gespeeld die. waren ingestudeerd onder leiding van een christelijk regisseur. ..Ach", zegt Noordzij. ,,dat eer ste had misschien nog wel ge gaan. Hoewel zeldzaam zijn er natuurlijk wel stukken met een duidelijk christelijke signatuur. Een gereformeerde regisseur moet echter nog geboren worden. Ge ron heeft er nooit op gewacht". En met duidelijk succes. 0M.Ö De heer W. van der Poel tyzer- werker-aftekenaar) was veertig jaar in dienst. Vijfentwintig Jaar werkzaam bij Wilton waren de he ren: K. de Jongh (corveeën; G.A. Jongman (kantoorloper); A. Ver meulen (magazijnbediende); W.K. Uullaart (bankwerker-sjouwer) W.H. K sling (onderhoudsmon teur); J. de Vos (fitter); J.H. Speel bankwerker); P. Krannendonk •schilder); K. Koonings (chauf feur) E, Jansen (scheepmaker) en MC. Scheff'c.'ie i-lectr. monteur». Ook vijfentwintig jaar in dienst waren: W Goud branden; G. van Gent i ei. lasser»; C.H. Wever batikwerken-j. Schwagerman (ijzerwerken: M. v.d. Heide (plaatwerker»; H. Barg (scheeps- besehieten; A.N. de Jong (plaat werken; D. Tims (kantoorbedien de); D. van Noord (chasseur) eu A.F. Mineur (prg.-systeemanalist (ADVERTENTIE) Evt. vooraf prijsopgave philips Glduinastraaf 78 a /ff—Schiedam V Uff: PhRiptGdeakr

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1