Gebr. de Veld P0WEZ1JN! RUPSENPLAAG IN SCHIEDAM Dronken zeelui zetten Hoogstraat op stelten Kunstzinnig kermisspul als lokaas Scholier. ernstig gewond WHISKY 13.95 VIEUX 12.50 T.V. DEFECT Doosje met slaaptabletten verloren Jongen aangereden Eiiidexainiiiaiicli (brom)fietsen fijn BRIEVEN VAN LEZERS VRIJDAG 11 JUNI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 21 •;\s: Wij helper II direct (ADVERTENTIE) Voor naar HOOGSTRAAT 101-103 SCHIEDAM - TEL. 26 75 52 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam kampt met een rupsenplaag. Zoals in zoveel plaatsen in Nederland kruipt het gedierte ook in Schiedam in en uit alle hoeken en gaten. Bij de Plantsoenen dienst van de gemeente is een groot aantal klachten binnen gekomen. Ook ontving men een stroom van aanvragen voor adviezen. Het betreft hier voornamelijk de ringelrups en de rups van de bastaardsatijnvlinder. William Lawson van 17.95 voor De Kuyper per liter öP P C-t K (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Drie dron ken Duitsers hebben gister morgen de' koopstraat van Schiedam op stelten gezet toen zij voor het kinderboe tiekje „Ot en Sien" zich lang zaam en geraffineerd van hun bovenkleding bego. nen te ontdoen en zich staken in de kinderkleertjes die buiten op een standaard hingen. Met knikker-kaalgeschoren hoofden hadden de drie jon gemannen de grootste ioi in het passen van allerlei jurk jes en frunniktoestanden, die verkocht worden voor meisjes van drie, vier jaar. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Als lokaas voor het publiek Is de komen de zomermaanden in het Ste delijk Museum moderne kunst uit eigen collectie te zien. Daarnaast wordt van 19 juni tot 26 juli werk tentoonge steld van de Rotterdammer Joop van Meel en de Hon gaarse Parijzenaar Tamar Ko- nok, die evenals Van Meel al eerder in Schiedam heeft ge- exposeerd. De zomerse mu seum-activiteiten worden af gesloten met Kermis-spul, 'n bont overzicht van allerlei min of meer kunstzinnige toe standen die de kermis tot ba kermat hebben. Wereldwinkel SCHIEDAM „Een verdui veld aardige kerel," vindt buurvrouw Lia Mahlmann Ja- nusz Kowalik, Sparta's Poolse import-spits die begin deze week zonder enig voorbericht de koffers pakte en met zijn gezin naar Chicago uitweek. Zijn huis in Schiedam staat helemaal leeg. Kowalik, die met 't Spartabestuur nog niet rondgekomen is over 't nieu we contract, heeft gekozen voor de harde manier van on derhandelen, Althans zo lijkt het. Het naambordje heeft Janusz dinsdag eigenhandig van de brievenbus geschroefd. Volgens de gemeente heeft hij zich echter niet uit het bevolkingsregister laten schrijven. Hollands glorie van Wim Gijzen, werk uit 1966. (ADVERTENTIE) Mevrouw Mahlman: Als ze in Chicago blijven, gaan wc ze zeker opzoeken." KIjfc bö de ZAAIERS Dan hoeft tt niet lang te zoeken JANUSZ KOWALIK Evt. voorafprijsopgave PHIUPS Liduinastraat 78 a Schiedam SisgJ Telefoon 010—26 86 38 Off. Philips .dealer (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een medewerk ster van de apotheek aan de Park weg heeft dinsdag tussen half zes en zeven uur 's avonds op de route Parkweg-Singel een doosje verlo ren, waarin ongeveer 100 librium- tabletten zitten. Librium is een licht slaapmiddel en voor degene die het met grote hoeveelheden in neemt bestaat -er geen direct ge vaar. Voor kinderen zouden de tablet ten wel schadelijk kunnen zijn. Kinderen, of ouders van kinderen, die het doosje medicijnen hebben gevonden worden verzocht zich in verbinding te stellen met de com missaris van politie in Schiedam, ''Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Aan de Eerste Openbaar Praktijkschool (LEAO) m Schiedam zijn tien kandidaten geslaagd voor het examen. Eén leerling werd afgewezen. De ge slaagden: Tike Lowes, Geertje Mak, Ineke Mets, Carla Meulstee, Magda Musse, Wilma Nieuwiand, Nellie Nijs, Ellen Bosman, Marjan Veltenaar en Herma Versteeg. SLIJTERIJ WIJNHANDEL Bezorging door de gehele stad. Ot en Sien gemolesteerd Het turbulente grapje begon om tien uur. De drie kuierden gezellig over de Hoogstraat en klopten bij de Koffiepot aan voor een flesje bier. Toen bleek, dat dat niet ge lapt wordt, trokken zij gedrieën naar het kapperswinkeltje van de heer Meijer, tegen zoals Schie dammers dat noemen "de hol van liet Broersveld' aan. Twee van de drie, getooid met een schone dos lang haar, gaven de kapper opdracht om hun hoofd kikkerkaal te scheren. Toen dat was gebeurd kozen zij opnieuw voor de Hoogstraat en bezochten daar een speelgoedwinkel. Voor de deur posteerden de drie zeelui, zich in een rubber speel goedboot en roeiden er lustig op los. Zeemansliederen zingend schraapten de zeelui de riemen langs de straatstenen. De verbijsterde middenstand, die zich in een kring rond hen schaar de. kon niet anders doen dan schaapachtig lachen. Nadat de roeiboot zijn aantrekkingskracht had verloren zette de dronken zee lui koers naar de kinderboetiek 'Ot en Sien'. Daar vermaakten zii zich, inmiddels omringd door een grote groep omstanders, met de peuter- kleding. De politie, door onbekenden ge waarschuwd. arriveerde op dat moment en trachtte de ludieke geestdrift van het dronken drie tal wat te sussen. Twee van de zeelui, die langzaamaan hun posi- tiaven voelden naderen,namen ijlings de kuierlatten en verdwenen in de mensenmassa. De derde, de 26-jarige R. J.. opvarende van het motorschip 'Yuma'. dat in dok ligt bij Wilton-Fijenoord. was niet zo bijster slim en hij werd gevat. Op het bureau van politie kreeg hij voldoende gelegenheid om zijn zonden op de Hërgstraat te over peinzen. Zonder boete er was geen schade aangericht en met een fikse politiële reprimande is hij vrijgelaten. Men heeft mij, toen ik een jaar geleden in Schiedam kwam wonen, nogal wat negatieve dingen over deze stad en haar bevolking ver teld. Er zou geen sfeer zijn en een grenzeloze inactiviteit op maat schappelijk en cultureel gebied zijn. Dat bleek te kloppen, want cr zijn geen bioscopen, theaters en weinig terrasjes; kortom: er is geen sfeer in de binnenstad. Toch heb ik enige leuke dingen gevonden, zoals het Stedelijk Mu seum en de aardige films die het gratis draait en ten tweede de Wereldwinkel van dc Vredeswerk- groep Schiedam in het rustige Pro veniershuis. De Vredeswcrkgroep streeft met de winkel de volgende doelstellin gen na: zij probeert de arme lan den de morele steun te geven die ze zo hard nodig hebben. Om de financiële hulp is het de wereld- winkeliers niet in de eerste plaats te doen. Deze blijft een druppel op een gloeiende piaat, zolang de hui dige economische structuren blij ven gehandhaafd. Omdat ik het eens ben met de doelstellingen van de wereldwinkel koop ik daar dus Tietsuiker, thee. Noordvietnamese rijst en onder steun in de koffie-actie die zojuist van start is gegaan. Om mijn sympathie jegens die landen te kunnen motiveren (Men vraagt mij: Waarom koop jc riet suiker?") ben ik meer informatie gaan verzamelen rond deze artike len. De winkel heeft nu genoeg in formatie-materiaal (stencils, map pen en boeken) om aan deze be hoefte t» voldoen. Even belangrijk als het bestaan van zo n winkeltje is het bestaan van een groep die zonder autoritai re structuur goed draait. De ge moedelijke sfeer bevordert de openheid van de groep en het is dan ook niet moeilijk voor een vreemde om er zich thuis te voe len. Maar heiaas blijft de omzet van de winkel te klein. De vaste kosten als gas. elektriciteit, telefoon, huur en zo moeten gedekt worden. Wordt vaste klant of donateur. Als- de Wereldwinkel stikt in de kosten, dan heeft de Schiedamse bevolking weer de zoveelste culturele moord begaan. HENK RICHTER Korte Achterweg 20. Schiedam. Grootheden ais Appel, Comeiile, Biuke IJlstra, Kees van Bohemen, Wim Gijzen en Jacob Nanninga zijn de meest vooraanstaande kunstenaars die deze zomer te zien zijn in de tentoonstellingszalen aan de Hoogstraat. Voorts heeft het museum zich beijverd om de gehele Phillip Mor ris-collection (van 11 popartiesten) op te diepen en het koele schilder werk op de kijker los te laten van kanonnen als Struycken. Bonies, Dekkers, Hans Koetsier (bedenker van de 'zinloze' mededelingen op de voorpagina van Vrij Nederland) en Herman de Vries. Ook. Age Klink, de succesvolle Vla&rdinger die onlangs in België in de hoofd- Er is tegen de plaag weinig te doen. Bij de Plantsoenendienst wordt dan ook meestal het advies gegeven om de natuur en de rupsen hun beloop te laten. Het gedierte is wat lastig, maar zal uit zich zelf vrij snel weer verdwijnen. Weliswaar heeft de Plantsoenen dienst op verschillende plaatsen in de stad zelf de rupsen in grote complexen bestreden, maar men is er zeer huiverig voor wanneer le ken insectenbestrijdingsmiddelen gaan toepassen. De insecticiden zijn nogal ge- Sparta's spits Kowalik wijkt uit naar Chicago (Van een onzer verslaggevers) vaarlijk en de ervaring leert dat meestentijds te grote hoeveelheden van het verkeerde bestrijdingsmid del worden gebruikt. De schade, die dan aan de natuur wordt aange richt is vaak veel groter dan de vrij geringe schade, die optreedt bij een rupsenplaag als deze. Boven dien worden de vogels vergiftigd als zij de onkundig bespoten rup sen eten. Inmiddels, zo laat de plantsoe nendienst weten, zijn er tekenen, dat de plaag, mogelijk veroorzaakt door de warme dagen, over het hoogtepunt heen is. (Van een onzer verslaggevers) In de buurt waar de sympathieke Pool w-oonde. vier hoog op dc Schiedamse Burg. van Haarenlaan, was hij een weinig opvallende fi guur. Hij liet zich zelden zien cn had slechts contact met zijn naas te buren. Toch waren dc kowaliks gastvrije en makkelijke mensen. 'Op zaterdagavonden zaten zij bij ons of wij bij hen.' vertelt me vrouw Mahlmann. 'We praatten dan over allerlei dingen, dronken thee of keken televisie. Om half elf ging hij al naar bed, want hij concentreerde zich van tevoren in tensief op een wedstrijd.' Volgens mevrouw Mahlmann is Kowalik (bijna afgestudeerd in de geschiedenis en door z'n mede-spe- getooid met de bijnaam "de Profes- lers daarom tot zijn verdriet sor"; woensdagochtend om half elf met z'n vrouw; Zofia en zoontje van vier Januszek uit Schiedam ver trokken. Maandag hebben twee ver huiswagens het huisraad al weg gehaald. 'De nacht voor ze weggingen, sliepen ze in het hotel aan de overkant en 's ochtends hebben ze bij ons nog ontbeten.' vertelt Lia Mahlmann, met zoontje Marcel tlVii naast haar op de bank, 'het afscheid was erg opgewekt. Of ze terugkomen? Ik weet het nietje kunt nooit weten. Als ze in Chicago blijven, gaan we ze zeker opzoe ken.' Janusz Kowalik, begin deze week zijn tactische begaafdheid nog eens onderstrepend door zijn geliefde Oidsmobiie Cutless (meegebracht uit Amerika) gedecideerd van de hand te doen heeft het eigenlijk nooit zien zitten bij Sparta. De verstandhouding met de mede-spe lers was koel. Het Nederlands be heerste hij niet of nauwelijks. De Deense schicht Kristensen daarentegen. tegelijkertijd bij Sparta in dienst getreden, spreekt (en vloekt) het Hollands vloeiend. Volgens mevrouw Mahlmann ziet Janusz serieus uit naar een andere vereniging in Nederland. Zijn ver trek verbaast haar dan ook niet. Dat Sparta's aanvalsleider Ame rika, en met name Chicago als uitwijkplaats heeft verkozen, is voor haar niet verwonderlijk. Een broer van de Pool drijft aan de rand van deze wereldstad een mo tel en Janusz heeft er. toen hij twee jaar lang voor de Chicago Clippers als doelpuntenmachine fungeerde, vaak achter de bar ge staan. Mevrouw Mahlmann: 'In die stad wonen ongeveer één miljoen Polen. En als je niet naar Polen terug wil, omdat je er niet vrij bent. lijkt me dat een voor-de- hand-liggende plaats.' prijzen viel, is met werk vertegen woordigd. De overgemechaniseerde wereld wordt van commentaar voorzien door de 31-jarige Rotterdamse schilder en kunstklas-leraar Joop van Meel. Hij doet dat door middel van één superdoek van vier bij vier meter. Verder zal aan de hand van foto's en dia's een beeld worden samengesteld over het ontstaan en de ontwikkeling van z'n werk. Van Meel had in 1968 al een éénmanstentoonstelling in het Ste- dellijk. Ook was van hem werk te zien op de Salon der Maassteden. Zijn expositie nu in Schiedam start op 19 juni en hangt tot 26 juli'. Zeefdrukken, tekeningen en gouaches waardoor de Hongaarse Parijzenaar Tamar Konok zich in de aloude Jeneverstad laat vertegen woordigen krijgen een plaats in het nieuwe grafiekzaaltje in de linker vleugel van het museum. Het werk van Konok is zeer sculpturaal van vorm. Naast de zwart-wit-toepassin gen, spreekt z'n bijzondere gevoel voor kleurennuancering. Op deze expositie (van 19 juni tot 26 juli) kan ook door particulieren worden gekocht. Het museum heeft beslag weten te leggen op zijn in Zurich uitgegeven editie van vijf zeefdrukken- Tijdens Kermis-spul teen ten toonstelling van 8 tot 30 augustus) wil de museum-directie een aantal evenementen organiseren, die pas sen in het kader van deze tentoon stelling. Een bonte stoet van ker misattracties, grafiek, prenten, schilderijen, foto's en tekeningen zal proberen in deze vakantieweken, waarin ook de kermisklanten hun kampement opslaan aan het Broersveld. de jeugd naar het mu seum te lokken. SCHIEDAM Op de kruising van de Burgemeester van Haaren laanNieuwe Damlaan is gisteren de 13-jarige scholier A. M. aan gereden door een personenauto die bestuurd werd door de 29-jarige H. v. B. uit Vlaai-dingen, de jongen kwam uit de richting van de Pier- sonstraat, stak de Nieuwe Damlaan over, hij sloeg daarna links af en bij het kruisen van de Burge meester van Haarenlaan werd hij door de personenauto gegrepen. De scholier is met zeer ernstige hoofdwonden door de GG en GD naar de Noletstichting vervoerd. De politic verzoekt getuigen van het ongeval zich in verbinding te stellen met het hoofdbureau van politic, afdeling verkeer, telefoon 269333. SCHIEDAM De 12-jarige scholier Hans Melief is gistermid dag omstreeks vijf uur door een auto op de Rembrandtlaan aange reden. Toen hij plotseling de weg overstak werd hij gegrepen door een aankomende auto, die bestuurd werd door de 39-jarige ir. C. A. P. uit Rijswijk. Met een hersenschud ding cn schaafwonden is de scho lier door de GG en de GD naar de Noletstichting vervoerd.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1