He iurlulente leven van haringpan Henk Bart 0 SCHIEDAM VAND A AG Bloem in brons Aantal ongevallen sterk toegenomen Wie zag ongeluk op zebra? voorvader: Vervoers- werkgroep A; laardingen- Schiedam Gebr. de Veld BRIEVEN VAN LEZERS Marathonstaal uit Schiedam T.V, DEFECT Snaaks Vernikkelen Eindexaminandi lilÉllt I WOENSDAG 16 JUNI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 ADVERTENTIE Popfestival SCHIEDAM Henk Bart (53) pakt een Hollandse nieuwe ('Een prima kwali teit, mag ik wel zeggen") uit de emaille pan, legt hem op de donkerbruine snijplank en scheidt met een gewiek ste uithaal de kop van het zachte, zo.veel geroemde vis- selijf. Dat zinneprikkelende tafereel, de eredienst voor verstokte haringminnaars is sinds kort weer dagelij ks-te- raykerend ritueel op een klein aantal Schiedamse straathoeken. Sinds een goeie twee weken is het ha ringseizoen weer open. Hcnk Bart: „O, ik dacht dat je voor zulke ver heultjes in de kraai altijd moest betalen." door Hans van der Sloot Donderdagavond zal er een gesprek plaatsvinden over het gebruik van drugs. Dat gesprek is geheim. Tenminste, ge heim naar Schiedamse maatstaven. Ondanks dat er van officiële zijde geen mededelingen zijn gedaan weet natuur lijk iedereen wie er die donderdagavond rond de tafel zul len zitten. En zijn er maar tveinigen in het kleine wereldje der stedelijke ingewijden die niet vermoeden wat er op de agenda staat. SCHIEDAM Burgemeester Roelfsema heeft maan dagmiddag op het stadhuis 'n koninklijke onderscheidmg uitgereikt aan de 60-jarige operator van Esso Nederland Gerrit Bloem. De heer Bloem, die in de Boerhaavelaan woont, krijgt de onderscheiding, de eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, ivegens zijn veertig jarig dienstjubileum. (ADVERTENTIE) Wij heipen U direct Drievu happen slikken ol gas VOOR DE HANDEL: B.D, LE6FSMA N.V.. KERKSTRAAT 26, AMSTERDAM, TEL. 232727 Vrijdagavond heeft de sectie jeugd van de Schiedamse Gemeen schap in de Plantage een popfesti val gehouden. Zij kreeg hiervoor zonder enige moeite en zonder voorwaarden een vergunning. De voorbereidingscommissie vande Raad voor Jeugd en Jongeren wilde om wat publiciteit aan de verkie zingen die woensdag en donderdag plaatsvinden, te geven, ook een popfestival organiseren op dinsdag as. Op het moment dat. begonnen werd met het verkrijgen van de vergunning stootte de voorberei dingscommissie op een berg tegen stand. Terwijl de S.G. geen voor waarden voorgeschoteld kreeg, moesten wij aan de volgende rij voorwaarden voldoen 1. tijdens de manifestatie mogen geen aikohoihoudende of alcohol vrije dranken worden geschonken; 2. het geluidsvolume van de mu ziek dient zodanig geregeld te wor den, dat omwonenden geen hinder ondervinden; 3. voor het podium dient een ruimte van tenminste 2 meter ge- heei vrij van het publiek te blijven en afgezet te worden met deugde lijke hekken (zgn. politiehekken) 4. er dient een voldoende aantal 'ordecommissarissen* ten minste tien aanwezig te zijn 5. na afloop dienen de organisa toren er voor te zorgen, dat het terrein en de onmiddellijke omge ving gereinigd worden van eventu eel daarop achtergelaten afval: 6. de gemeente Schiedam dient gevrijwaard te worden van iedere aansprakelijheid jegens derden, welke direkt of incörekt het gevolg zijn van de te houden manifesta tie; alle bevelen v an de politie moeten stipt en onverwijld worden opgevolgd. De voorbereidingskommissie is baar aanleiding van deze eisen dan ook niet van plan om aanstaande dinsdag het geplande popfestival te laten doorgaan Misschien zal het in de toekomst mogelijk zijn iets dergelijks te organiseren, maar dan zal het gemeentebestuur zich toch zeker anders moeten opstellen tegenover de jeugd. Voorbereidingskommissie van de Raad voor Jeugd en Jongeren, tel. te bereiken onder no. 159220 (Aad Wiegman), 268614 (Wereldwinkel). Van onze verslaggever JOOP SPANJERSBERG Terwijl we met Henk het oerhol- landse haringvak in sneltrein vaart onder de loep nemen, parke ren automobilisten haastig langs de stoeprand. Deur open. 'Hoe is die vandaag. Hank', drie, vier hap pen. even slikken en vol gas. Zo gaat dat iedere dag opnieuw. Dat is het turbulente leven van de haringman. Vraag het maar aan Hendrikus Bart. Samen met zijn assistent Cor Douma ziet hij het al jaren gebeu ren. Soms moet je wel even op je qui vive zijn als een oprechte klant in alle onschuld vergeet te betalen, maar dat is gelukkig geen alle daags verschijnsel. In de weten schap dat alle mensen goed en onschuldig ter wereld komen, bouwt Henk op zijn klanten. Wie kan van hem anders te horen krij gen dan dat haringeters gelukkige mensen zijn. 'Je kan zoiets natuur lijk niet overdrijven', zegt Henk, nu weer bescheiden, 'maar ik mag wel zeggen dat de klanten bij mij graag aan de kar komen. Zelfs uit Rotterdam'. aw*® "ï£3f - Henk Bart. een middelgrote, schrale man niet een kraakheldere linnen pet boven de ogen. staat al elf zomerseizoenen op de hoek van de PKO-laan. Evenzoveie jaren. plus de tijd dat hij met- z'n handel door de Schiedamse straten reed, ziet hij vergenoegd de prins dei- oceanen door de strottehoofden glijden. Nooit iets meegemaakt daarmee? 'Wat dacht je.' zegt Hank niet een snaakse glinstering in de ogen. 'een man scheurde eens een haring doormidden en hield de ene helft zo boven zijn mond. Terwijl dat brok net tussen zijn tanden zakt, hapt een straathond in één keer zo dat tweede stuk uit zijn andere hand. Tjeezus, mijn haring, riep die. Hihi'. Vrijheid. Dat gevoel is voor Henk Bart die in de wintermaanden de schop hanteert bij de Schiedamse Plantsoenendienst, de charme van liet haringvak. Op zonnige dagen voelt hij zich soms een koning op z'n plek. langs de druk-bereden PKO-laan. 'Dit is de jofelste plaats .van Schiedam,' zegt Henk oprecht. Innigste wens van hem is een eigen winkelwagen, zodat hij twaaif maanden per jaar zijn vis aan (iet .publiek' kaïw slijten. Een verzoek daartoe is 'echter afgc- kemrd door de gemeentelijke schoonheidscommissie en de buurt, die Henks haring te veel vindt stinken. De haringhandei is eèn enerve rend bedrijf, vindt Henk Bart. 'als het druk is, krijg, je mooi last van je zenuwen. Dan komen "ze alle maal tegelijken dan wordt het echt wel eens te gortig. Soms krij gen ze onderling ruzie omdat er een vóór zijn beurt gaat. Dan staan ze te bekvechten en moet ik de hele boel sussenderen. Mensen, 'maak je niet dik. roep ik dan. het is slecht voor je hart. Dat helpt vaak'. Door de jaren heen hebber, zich ettelijke lokale beroemdheden bij zijn kar gemeld met het vriende lijke verzoek een haring te mogen verorberen. Pierre Jansen bijvoor beeld. 'Je kent hem wel.die lange magere jvan de televisie, van Kunstgrepen. Die stond nog te kla gen over pijn in zijn rug. En dan ook een paar djkters. Pet heet die. geloof ik. yerder heb ik liet niet geschopt', zegt Henk knipogend. De haringhandei zo blijkt uit. Henks woorden is niet zo simpel als de buitenstaander denkt. Bij koud weer sta je te vernikkeien. En daar komt bij dat je de klanten af en toe in de peiling moet houden. 'Afgelopen zaterdag zeg ik nog te gen Cor: waar is die vent met die ruitjesjas gebleven. Want ik had die kere! al schichtig zien staan kijken. Hij was er in de drukte mooi tussenuit geknepen. Je ziet het al aan hun ogen'. Als we aanstal ten maken om op te stappen en de Schiedamse haringman alvast de hand drukken, zegt Henk ineens. 'Hoeveel krijg je nou van me? Niks,.? O, ik dacht dat je voor zulke verhaaltjes in de krant altijd moest betalen'. Als de sterren niet bedriegen en de Schiedamse sterren doen dat zelden wordt er donderdag vooral gesproken over de wegens vermeend druggebruik gesloten sociëteit 'de Tempel' en over de mogelijkheid om hier, in Schie dam. te komen tot een opvang centrum voor druggebruikers. Dat laatste mag enige verba zing wekken. Dat plaatselijke no tabelen een centrum voor drug gebruikers willen, is begrijpelijk. Elke zich zelf respecterende stad schept in deze barre tijden nu eenmaal een vaag genoegen in het bestrijden en-of begeleiden wing klinken. Ligt in dat opvang centrum niet de kans besloten dat Schiedam zal afglijden in de duistere poelen der ontucht? Elk gegeven kan tenslotte van twee kanten worden benaderd. StelSchiedam krijgt zijn opvang centrum. Een ruim. goed ge outilleerd centrum waarin zich alles bevindt dat het hart van de badtripper zich maar begeren kan. Een warm. dagelijks ver schoond. opgemaakt bed, librium bij dozen en automaten vol ijs koude suikerhoudende en vita- minerijke dranken. Eerst gebeurt ar natuurlijk Waak voor de poel van het druggebruik. De vraag die het Schiedamse wereldje zich b.;j het vernemen van de plaatse lijke activiteiten daaromtrent echter stelt is: Waar halen wij zo dat centrum er komt in godsnaam zo gauw de benodigde druggebruikers vandaan? Als alom bekend mag worden verondersteld dat het landje be zijden de Poldervaart niet over loopt van lieden waarvoor de dampen van de cannabis sativa een eerste levensbehoefte zijn. Zelden wordt er iemand waarge nomen die ons wat trieste stads beeld kleurrijker acht door ge bruik van LSD. en nimmer is hier gezien dat op het Schiedamse middelpunt, de Koemarkt, dat naaldwerk wordt bedreven waar tegen de door Kruisinga gecoach te boekwerkjes zo'n ernstig ver manende vinger opsteken. Verre daarvan. Vergeleken bij Amsterdam en Rotterdam is het plaatselijk druggebruik een wat keuterig gebeuren dat hoofdzake lijk gedragen wordt, door een ge ring aantal langharigen, die 's avonds in de plaatselijke jeugd- cafés met omfloerste stem van uit een zwaarmoedig knikkend hoofd te kennen geven aan het trippen te zijn. Veel aandacht wordt er zelden aan geschonken. De in groten ge tale genuttigde pilsjes vermelden stilzwijgend dat het meestal zo'n vaart niet. heeft gelopen. En bo vendien, in de kleine Schiedamse scene kent iedereen iedereen en derhalve ook diens overdrijvin gen. Toch moet er, bij het vernemen van het gerucht over het geheime geprek een gemeende waarschu- niks. De ene officieel geregi streerde spuiter die Schiedam binnen zijn grenzen herbergt, voelt zich temidden van al dat lekkers en bij gebrek aan concur rentie. de koning te rijk. Maar dan gebeurt het. Van heinde en verre zullen de druggebruikers zich naar het Schiedamse para dijsje spoeden en dan. nogmaals moet daartegen ernstig worden gewaarschuwd, is het met deze stad gedaan, lederee,n kent de dat proces beschrijvende theorieën van Kruisinga en men mag niet veronderstellen dat ze alleen maar voor personen zouden op gaan. Eenmaal gewend aan het ver schijnsel druggebruikers zal deze stad afglijden tot een hernieuwd Zwart Nazareth. De jarenlange noeste arbeid die Schiedam heeft gemaakt tot wat het nu is, zullen worden teniet gedaan. Op Cowmarket Square en de Strip: de Broersvest zullen de cafés en andere bedompte" oorden van laag vermaak zich aaneenrijen en laag vermaak zich aaneenrijen en Schiedam alles nog volgens de steppingstonetheorie van Krui singa zal zijn poorten open stellen voor het lugubere rosse leven dat in elke, zo diep gezon ken stad nu eenmaal thuishoort. Misschien is het daarom maar beter de toestand te iaten zoals hij is. De Schiedamse druggebruikers die door de door hen gebruikte middelen in moelykheden zijn gekomen hebben de professionele, veel beter op hun (zware) taak voorbereide, geroutineerde op vangcentra in Rotterdam allang ontdekt. Men kan zich ook te veel zorgen maken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Aan de Eerste Christelijke Praktijkschool in Schiedam zijn acht kandidaten ge slaagd voor het examen. Een leer ling werd afgewezen. De geslaag den zijn: Hendrika de Regt, Peter Smits, Maria Verbeek, Hendrika' Verdam, Cornelia Verhaal, Wilhel- tnina Verhaal, Maria Veth en Pie- ter Weygertze. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door onvoorzie ne omstandigheden zal de ten toonstelling van het schilderij 'Overgemechaniseerde Wereld' van Joop van Meel niet doorgaan. De expositie zal plaatsvinden op een nader te bepalen tijdstip. De tentoonstelling van werk van Tamas Konok en Katalin Hetei (officiële opening vrijdag aan staande om kwart over acht) gaat wel door. Konok is in het Stede lijk Museum vertegenwoordigd met zeefdrukken, etsen en tekeningen. Organist Jan Weimers speelt zaterdag 19 juni in de aula van het museum op het kleine Hess- orgei. De toegang is gratis. Het concert begint om drie uur- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Marathonstaal, grondstoffenleverancier voor wiel doppen, bestek en aanrechtbedek- kingen, vertrekt uit Schiedam. Be gin december zal men een begin maken met de overplaatsing van het bedrijf naar Rotterdam. Het personeel verhuist mee. Het pand aan de Oranjestraat, dat onder Monumentenzorg valt, is op dit moment nog in gebruik als opslagruimte. Nieuwe bewoner wordt Cohn's Wijn- en Spiritua- liënhandel N V. Marathonstaal is vijfentwintig jaar in Schiedam ge vestigd geweest- (Van een onzer vers' gevers) SCHIEDAM De statis tieken over het aantal on gevallen in Schiedam over mei van dit jaar vertonen een negatieve lijn ten op zichte van de maand mei van het vorige jaar. In de afgelopen maand deden zich 184 ongevallen voor tegen 151 in '70. Gevallen met zware schade: 24 tegen 23. Lichte schade 148 tegen 118 en geen schade twaalf tegen tien. Het aantal doden als gevolg van een verkeersongeval bedroeg in mei twee tegen vorig jaar een. Het aantal zwaar gewonden bleef op hetzelfde peil: veer tien. Lichtgewonden was 47 te gen 46. De oorzaken: Geen voorrang verlenen gebeurde dit jaar bij zestig ongevallen tegen 36 vorig jaar. Dat is een zeer ongunstige stijging. Te dicht volgen ge beurde in acht gevallen en in mei vorig jaar in tien gevallen. Onoplettendheid nu in 27 en in '70 in achttien gevallen. Onvoorzichtig achteruit rijden was dit jaar twaaif maai oorzaak van schade. Vorig jaar zes maal. Slippen komt op het lijstje van dit jaar vijf maal voor tegen twee maal in mei '70. Ongevallen op beschermde oversteekplaatsen deden zich dit jaar vier keer voor tegen geen enkele keer in '70. Bij deze laatste ongevallen deden zich geen ongelukken met voet gangers voor. (Van een onzer verslaggevers) VL AARDINGENSCHIEDAM - Een werkgroep met vertegenwoor digers van de gemeenten Waardin gen en Schiedam gaat het open baar vervoer in de buurtgemeenten bestuderen. Onlangs is de commis sie. die Vlaardingen en Schiedam ais een groot stadsgebied zal be schouwen. op het Schiedamse stadhuis geïnstalleerd. Voor Vlaardingen zitten in de werkgroep: de heren A. G. Kloots, wethouder van Verkeer en Vervoer, A. Goedendorp, inspecteur van Po litie. ir. G. A. Kaper, chef van de afdeling Weg en Waterbouwkunde van öe gemeente Vlaardingen en R. A. Blom ambtenaar van de afde ling Algemene Zaken Schiedam is vertegenwoordigd door de wethouder van verkeer, de heer J. C. M. Bolmers. Evt; vooraf prijsopgave PtUUPsl St. l.idulnastraat78 a Schiedam fesyj Telefoon 010—26 86 38 Off, Philips dealer SCHIEDAM De politie zoekt getuigen van het ongeval, dat zich dinsdag voordeed op de zebra voor de HEMA aan het Broersvest. Om half twaalf 's avonds staken daar de 43-jarige Hagenaar K. H. en zijn echtgenote over. zy waren op weg naar het station om de laatste trein naar Den Haag te halen. De heer H. werd op de zebra ge raakt door 'n auto en tegen de grond geworpen en de auto reed zonder stoppen door. Met een hersen schudding is de heer K. in de No- letstichting opgenomen. Mensen, die het ongeluk om om streeks half twaalf 's avonds heb ben zien gebeuren worden verzocht zich in verbinding te stellen met de afdeling verkeer van het hoofd bureau van politie, telefoon 269333, ijl

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1