Zware training deert zwemmer R. Pijper niet: )RZ werpt twee n euwe aanwinsten in iionkbalslag Excelsiors verblijf in hoofdklasse lachertje? v."4-WttBL ;v - Glubontmoeting Feijenoorci en De Coureur Deelname aan Europese kampioen schappen bijna zeker Geen spijl wife' m - wm mÉËÈÊm Sportacadenrie DONDERDAG 17 JUNI 1971 HET VRIJE VOLK De talentvolle zwemmer René van der Kuil. Schiedam-honkballer in volle ren. Hermes DVS in actie. Van onze medewerker HANS VENNEKER SCHIEDAM Ruud Pij. per en René van der Kuil. Beiden vijftien jaar, beiden lid van de Schiedamse Zwemclub en behorend tot de Nederlandse zwemtop. Maar ook twee knapen met totaal uiteenlopende karakters. Ruud is de meest serieuze. Zittend op het ter rasje, dat grenst aan het bas- sin van bad-Groenoord. weegt hij zorgvuldig ieder woord voordat er iets over zijn lippen komt. Hij bezit het eergevoel om prestaties te willen leveren, evenals zijn ivriend René trouwens. Het meest blijkt dit nog uit het feit, dat als de meeste jongens van hun leef tijd zich om half zeven in de morgen nog eens lekker in hun warme bed omdraaien, zij bezig zijn hun verplichte trainingsrondjes af te werken. fllX f 'Y' '4iié&£'iiiÊÉk r^ÈÊêÊÊËÊÉj >'-i VLAARDINGEN/SCHIEDAM De Schiedamse honk balvereniging DRZ gaat zondagmiddag in de thuiswed strijd tegen Nado-V twee nieuwe spelers uitproberen. De twee honkballers, die op de Antillen geboren zijn, kwa men onlangs op de training kijken van DRZ en besloten zich als lid op te geven. In het Schiedamse kamp is men blij met F. Heysner en Oscar Winklaar. Men spreekt van aanwinsten. Met name F. Heysner blijkt op het juiste moment te komen. Deze werper kan nu de geblesseerde Jan van Grootveld vervangen. V '"'V 'r/ SPORT4 v>\ - S v/-;, v« \,f'v i. 'f>y 4Ik weet eigenlijk niet beter' Ruud Pijper zegt hierover: 'Ach, Ik weet eigenlijk niet beter. Ik doe het gewoon erg graag. Je traint altijd met hetzelfde groepje, en dat is steeds gezellig. Natuurlijk heb ik er ook wel eens een dag bij dat ik minder zin heb. maar dat heeft iedereen wel eens. Ik geloof dat als Je het met tegenzin gaat doen, je er beter mee kunt stoppen. Boven dien is het zo dat ik door de zwem- sport de mogelijkheid heb nog eens wat van het buitenland te zien. Normaal zou je daar toch waar schijnlijk niet toe komen.' Ruud Pijper heeft eerst gevoet bald. Hij is een typisch voorbeeld van een atleet die in iedere tak van sport successen zou kunnen beha len. Ook bij Hermes in de junioren kon hij een" "aardig balletje schop pen. Maar voetbal en zwemmen gaan nu eenmaal niet samen. Ruud Pijper: 'Soms zou ik nog wel eens willen voetballen. Maar ja, ik heb nu eenmaal gekozen voor het zwemmen en daar heb ik tot op heden geen spijt van. Ik ben er zo'n drie jaar geleden mee begon nen, Bij een onderlinge wedstrijd bereikte ik toen een redelijk resul taat, en zodoende kreeg ik eigenlijk de smaak te pakken. Mijn eerste hoogtepunt bereikte in in 1968: derde op de Nederlandse kampioenschappen (50 meter vlin derslag) voor jongens onder de leeftijd van twaalf jaar. Toen ben ik ook definitief gestopt met de voetballerij. Ik heb daarna alles op het zwemmen gegooid en dat heeft zijn vruchten afgeworpen. Een jaar later werd ik Nederlands kampioen onder de veertien jaar op de 100 meter vlinderslag.' Ruud Pijper heeft hierna eigen lijk nimmer een inzinking gekend. Integendeel zijn prestaties bleven vooruit gaan; ook al door de ge richte training van zijn oefen- meester, de heer Romeijn. Zodoen de behaalde hij in 1970 weer een Nederlands kampioenschap, nu op Ruud Pijper: Mijn ouders gaan altijd mee. Zij hebben wel eens gezegd: al zou je dammen, dan gingen we nog mee. de 100 m vlinderslag en de 200 m wisselslag. Ook kreeg hij twee nationale records op zijn naam. OP de 100 meter vlinderslag kwam hij in ere 50 meter bad tot een tijd van 1.01.8 en in een 25 meter bad tot 1.01.5. Weinig verschil in tijd dus. Vooral een teken dat zijn keerpunten voor verbetering vat baar zijn. Hij zegt: Door de afzet moet je de tijdwinst behalen ten opzichte van een 100 meter baan. Maar mijn keerpunten zyn nog niet helemaal perfect. Gelukkig is daar de laatste tijd wel een sterke verbetering in gekomen.' De derdejaars atheneum-leerling heeft zijn zwemadspiraties niet he lemaal van een vreemde. Alhoewel zijn vader duidelijk op de voetbal is georiënteerd vader Pijper is adviseur voor de scheidsrechter commissie heeft Ruud de drang tot het water waarschijnlijk van zijn moeder geërfd. Zij heeft name lijk vroeger in Barendrecht veel aan waterpolo gedaan. Ruud Pijper; 'Mijn ouders heb ben mij gewoon zelf laten kiezen welke richting ik uit wilde. Zij gaan ook altijd mee. Zij hebben wei eens gezegd: al zou je dammen dan gingen we nog mee.' Zonder verder te willen kijken mam 24 >'/"A,ï4 i. r "■f'J ''j; L] ,'<s s-frfrASsm. y». g /A"> s vV G i*».? t - >.v -J -S S'J'A y i>r*A Enige weken geleden liep deze werper een kwetsuur aan zijn enkel op. De resultaten van de Antill.aanse werper tijdens de training betitelt men in het Schiedamse honkbalkamp met 'hardstikke goed'. Beide spelers beschikken over een goed spelinzicht. Oscar "Winklaar zal als veldspeler opgesteld worden. Mede door deze twee aan winsten ziet DRZ voor de ko mende wedstrijd, die om twee uur begint, kansen op winst. Te meer, omdat Nado-V in het af gelopen weekeinde verloor van Zwijndrecht. Enige onzekerheid heeft ei- geheerst in het kamp van DHS. Onzekerheid over de plaats waar zaterdag gespeeld moet worden, tegen CW De Rotter dammers beschikken momenteel namelijk niet over een eigen veld. Daarom heeft het er enige tijd ingezeten, dat de strijd in Schiedam zou plaatsvinden. Maar CW heeft inmiddels de verzekering gekregen, dat zij te recht kunnen op het Feijenoord- sportcompiex Varkenoord. De Rotterdammers die zater dag om half drie in het krijt zullen treden, staan er iets be ter voor dan de Schiedammers, maar ondanks dat heeft DHS toch wel hoop op winst. Er zijn namelijk een paar aanvallers teruggekeerd van vakantie. Voor DHS is de wedstrijd, die waarschijnlijk gelijk op zal gaan, uitermate belangrijk. Er zijn a! te veel puntjes verspeeld doordat de Schiedamse spelers zenuwachtig worden en fouten gaan maken als ze onder druk komen te staan. Te snel is DHS 'uit het veld geslagen'. 'Koel opereren,' zal daarom het motto voor zaterdag moeten zijn. Schiedam speelt zaterdag en zondag tegen een van zijn oud- eerste-team-spelers. Achtervan ger Adri Vermeulen verhuisde vorig jaar en speelt nu in PSV, de tegenstander van dit week end. Tijdens de eerste wedstrijd (de tegenstanders treden in deze competitie drie maal tegen el kaar aan red.) won Schiedam thuis met 115. Men gaat er van uit dat op z'n minst twee punten bemachtigd moeten worden. Zaterdag wordt er m Eindhoven gehonkbald. Zondagmiddag om half drie begint de return thuis tegen PSV. dat onderaan staat. Het heeft vijf punten minder dan Schiedam, maar ook twee wed strijden minder gespeeld. Schie dam staat op de vierde plaats met vier punten achterstand op de twee koplopers. Als 'bekeken' wordt gehonkbald, moeten er meer dan twee punten te be machtigen zijn. De Vlaardingse honkballers van Holy, die tot ieders verras sing nog steeds bovenaan de ranglijst staan, treden zondag middag om twee uur aan tegen Jeka uit Breda. Met deze wed strijd wordt de le helft van de competitie afgesloten. Het zal de Vlaardingers er daarom alles aan gelegen zijn, deze ontmoe ting te winnen en op veertien winstpunten te komen, omdat dit zeer belangrijk is voor het verdere verloop van de competi tie. Jeka, dat vorig jaar degra deerde, beschikt over een gerou tineerd team. Het zal er daarom zondag in Holy om gaan span nen. naar de Olympische Spelen vol gend jaar in München (trainer Romeijn: Die Spelen komen voor hem net te vroeg. Ik denk niet dat hij voor die tijd reeds klaar is voor deze geweldige gebeurtenis.') ligt zijn voorlopig einddoel tot aan de Europese kampioenschappen te Rotterdam in augustus. Want alhoewel er nog geen limiet is vastgesteld, is het toch wel vrij wel zeker dat zowel René van der Kuil en Ruud Pijper hier aan mee zullen doen. Ruud Pijper: 'De li miet zal waarschijnlijk liggen zo rond de tijd van de derde of tierde pk"=ts van de vorige kampioen schappen. En dat moet mogelijk zijn.' De jonge Schiedamse zwemcrack hoopt voor zijn toekomst in de sport terecht te kunnen. 'Na het atheneum (zes jaar) zou ik naar de sportacademie willen. Op die manier blijf ik toch in de sport wereld.' Een knelpunt in de sport is altijd de- combinatie tussen de training en studie. De heer Romeijn heeft hier een uitgesproken mening over: 'Normaal gesproken moet het mo gelijk zijn om twee zaken te com bineren. Ruud is hier een duidelijk voorbeeld van. want naast de vele tramingen die hij volgt, kan hij toch goed op schooi meekomen. Maar het is natuurlijk wel zo dat als je te hoog wilt grijpen en de studie geeft ai moeilijkheden dan wordt het bijzonder zwaar om te gaan trainen.' Van Ruud Pijper zuilen we m de toekomst waarschijnlijk nog veel horen. Gelukkig maar, want de zwemsport in Nederland, en vooral bij de hren, kan een stimulans goed gebruiken. 4A-RJ3INGEN De renners n - Rotterdamse club Feijen- o,,u de Vlaardingse club De Coureur zulien zondagochtend voor een krachtmeting vanaf de Waal haven starten. De aspiranten rijden een afstand van veertig kilometer waaraan ze om negen uur beginnen en de ama teurs starten om half elf aan een rit van vijftig kilometer. SCHIEDAM Voor de tweede keer in dit seizoen speelt Excelsior tegen VRA. Deze thuiswedstrijd moet Excelsior winnen, wil men het verblijf in de hoofdklasse niet tot een lachertje maken. Hennes DVS treedt in Schiebrooek aan te gen het sterke VOC, Bij Excelsior wil het nog steeds niet lukken. De tegenstand, die zij in al haar wedstrijden heetf gebo den, beweeg zich wel in opgaande lijn. De wedstrijd van afgelopen zondag tegen het nog ongeslagen Rood en Wit is daar 'n goed voor beeld van. De trainer van Excel sior. Paul Wankar, heeft nu enkele wedstrijden meegemaakt. Zijn commentatr: 'Gezien het geboden spel van HCC II en Rood Wit is er in deze klasse niet veel verschil. Alleen door wat ongeduld bij de meeste spelers hebben wij verschillende wedstrijden naar mijn mening onnodig verloren. Ik verwacht dat wij van de'resterende wedstrijden er verschillende in winst kunnen omzetten.' In het kamp van Excelsior heerst dus allerminst een stemming van verslagenheid. Vóór de wedstrijd tegen VRA heeft het bestuur Joop van der Lee weer opgesteld in het eerste elftal. Dit ten koste van de plaats van Thom de Veth. Met zijn grote geduld is Joop niet alleen in staat om het hele elftal de brood nodige rust te geven, ook ziet hij waarschijnlijk kans, al is hij dan geen spectaculair bat, de nodige runs te scoren. Joop zelf ziet wel tegen deze come-back op. maar gezien zijn er varing zal hij zich voor de volle honderd percent inzetten. We ver wachten dan ook komende zondag een zeer interessante wedstrijd op Sportpark Thurlede, waarbij de kansen voor de Schiedtmmers niet ongunstig liggen. Hermes DVS speelt in Schie- broek tegen lijstaanvoerder VOC. De nog ongeslagen Rotterdammers hebben bewezen dat hun degrada tie vorig jaar een grote vergissing was. Hennes DVS kan op een warm onthaal rekenen. De wed strijd tegen VOC hebben de Schie dammers op overtuigende wijze verloren. Afgelopen zondag heeft Hermes op grootse wijze bewezen dat zó tot indrukwekkende scores in staat is. Van Wim van der Sloot hebben wij echter tot nu toe nog niet veel gezien. Het zou best wel eens kunnen dat hij a.s. zondag tegen deze voor nem zeer bekende tegen stander weer eens uit zijn slof zal schieten. Het zou de spanning in de eerste klasse weer volop verleven digen.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1