Massaspurt hij de Witte Boerderij: Gosens nieuwe tra ner van DFC n Latertje BELVEDERE 40 Betty Stöve in derde ronde Promotie Bundesliga Jan Janssen start niet op Cauberg Nederlaag Jan Hordijk Tom Okker tegen Jan Kodes Loting Wimbledon: DONDERDAG 17 JUNI 1971 HET VRIJE VOLK Leijn Loevesijn zwaait naar lege Ahoy'-tribunes. Charles Ruys naar Indonesië Kuna scoort voor Tsjechoslowakije. Nassman ex-Cambuur) is geslagen. Van onze verslaggever PETER OUWERKERK BLAAK.SEDIJKWas het een wonder dat de vrijwel windstille en om die reden niet zo erg lastige Eerste ronde van de Witte Boerderij uitdraaide op een massaspurt? Eigenlijk niet maar in een waar leger van ruim zestig naar de bloemen bunkerende coureurs kun je ook in een straf tempobewind van alles verwachten. Dus... Alle hoop ten spijt: het werd toch een zaak voor de slijp- spurters, voor de best sturenden in de meute, voor de rappe mannen van het laatste moment. En dan moet het al gek gaan willen Gerrit de Wit en Bas Hordijk zich niet in de kleine cijfertjes kwalificeren. Tennis in Eastbourne: Nederlandse boksers uit de ring Gerrit de Wit kan weer lachen. Zijn tweede zege van dit seizoen is weer binnen. Eindelijk. >PÖRT3 GERRIT RINUS GOSENS (Van ome sportredactie) ALMELO Als de f«sie tus sen FC Twente en Heracles haar beslag krijgt, keert Hera- cles-trainer Rinus Gosens terug naar het westen. De ex-trainer van SW is dan de belangrijkste gegadigde voor de opengevallen post bij DFC, waar zoals be kend Piet de Visser is ver trokken. Vanavond vergadert de gemeenteraad van Almelo over een aanvullend krediet van 100.000 gulden en overname van de opstallen van het Hera- cles-terrein. Wordt afwijzend beschikt, dan stelt het bestuur van de Almelose eerste-divisie- club dinsdag aan de algemene ledénvergadering voor, een fusie met FC Twente aan te gaan. De amateurciub Heracles zou in dat geval in de tweede klasse moeten worden geplaatst. De verkleumde bezoekers van deze premiere voor Blaaksedijk kregen een sprint te zien op de tamelijk brede, maar aan beide kanten met een diepe sloot om ringde Gorzenweg. die eigenlijk niet mooier kon. Gerrit de Wit, al steeds van voren koersend en dus winnaar van de leidersprijs, zocht positie, kromde zo'n honderd vijftig meter voor de streep zijn rug en voelde alleen Bas Hordijk zijn wiel zoeken 'Ik gaf alles, maar ik schrok me een ongeluk toen Bas nog bijna langs me kwam,' analyseerde de 's- Gravendeler twee fraaie over winningsbekers in de hand later vrij bewogen. Bas Hordijk: 'Ik ging net iets te iaat. Misschien had ik beter niet met Gerrit mee naar rechts kunnen zwenken, maar ja, je handelt in een flits op zo'n mo ment.' De Heyplater rolde even na de finish over de 'oude meester' heen, maar de jury was zeer beslist in zijn antwoord: Gerrit de Wit één. 'Och, dat soort sprints ligt me nu eenmaal de wind schuin op kop.' relativeerde De Wit. Maar in zijn hart was hij zo blij als met zijn eerste overwinning. 'Het lukte me niet zo best meer de laatste tijd. Vorig jaar had ik er al vier gewon nen, tot vanavond alleen nog maar in Werkendam. Oorzaak? Wist je het maar. Ik denk, dat ik wat te vroeg ben begonnen dit seizoen, ze ker met die wedstrijden op de baan. M'n bloed heeft er een tik door gekregen, al verzekert de dokter me, dat het over een week of twee, drie weer in orde zal zijn.' Gerrit de Wit, de nestor in de Delbana-ploeg van Koos Rook, speet het echter wel het gister avond te moeten laten aankomen op de laatste centimeters. Het ri sico van een valpartij in zo'n ner veuze massa is immers meer dan ooit aanwezig. 'Maar ik heb de macht niet alleen te gaan. Vroeger kon ik nog wel eens een stukkie vooruit fietsen. Dat is er nu niet bij.' Brokken kwamen er desondanks toch, zij het in de achterste regi onen, waar o.a. Herman Nak en Van 't Geloof slachtoffers van werden. Niet echer Bas Hordijk, die zijn valpartij in Noorwegen voor lopig als iets eenmaligs wilde be schouwen. Hij rook zijn kans en ging het duel aan met De Wit. De merkwaardige ervaring, die Bas gisteravond voor de zoveelste maal dit eerste amateurjaar op deed, was opnieuw het alerte rea geren van de concurrentie. Wie met Bas een sprint aangaat, klasseert zich onherroepelijk bij de eerste vijf. Hij is echter de laatste, die erop rekent, dar dit zaterdag tijdens het Nederlandse kampioenschap in Valkenburg ook zo zal zijn. Klim men is zijn specialiteit nog EASTBOURNE (ANP) De Nederlandse kampioene Betty Stöve heeft gisteren de derdërtonde damesenkelspel van het tennis toernooi om de open kampioen schappen van Zuid-Engeland te Eastbourne bereikt. De Rotterdam se versloeg in de tweede ronde de Zuidafrikaanse Brenda Kirk met 6- 1, 6-3. Een grote verrassing in het he renenkelspel was de nederlaag, die de Australiër Ken Rosewall in de derde ronde leed tegen de jonge Fransman Georges Goven: 6-4. 3-6, 4-6. De als eerste geplaatste Rose wall heeft nu in de laatste zes weken slechts vier partijen ge speeld en zag zijn voorbereiding voor Wimbledon, waar hij als der de is geplaatst, danig doorkruist. MADRID (ANP) De Neder lander Rudy Koopmans heeft gisteravond in de strijd om de Europese bokskampioenschappen te Madrid in de kwartfinales van het middengewicht op punten verloren van de Fin Virtanen. Alle Neder landers zijn daarmee uit de strijd. niet en daarom schakelt hij de mogelijkheid zijn nieuwelingentite! bij de amateurs te prolongeren bij voorbaat uit. Vader Henk Hordijk: 'We hebben heel wat erd, de afgelopen maanden, Bus is gevreesd in de sprint en aan die last is moeilijk te ontkomen. Hij moet zich dit jaar maar wat verder oriënteren in het buitenland. Het kan voor de erva ring zeker in België ook nooit kwaad. Volgende week gaat hij sa men met Jan Zuijdweg naar Enge land, en daarna kan hij bij Frans Mahn trainen voor de ploegachter volging.' Bas Hordijk dus op de all-round toer. Zijn attaques in de Ronde van de Witte Boerdereü duidden daar onder meer al op, maar het bleef moeilijk om een honderd meter 'licht' tussen de renners te krijgen. In feite was de ontsnapping van Maaskant, Solleveld, Boose, Per- fors en Hartigh zo'n drie ronden voor het eind de enige echte serieuze poging, maar toen Henk Stander even op de pedalen ging staan was het weer snel bekeken. Latere pogingen van Moret, v. d. Burg, Van Dorth en Perfors ten spijt. Nee, de omloop van de Blaakse dijk ideaal voor een volgend provinciaal kampioenschap kon niet anders dan eindigen in een massasprint. Jammer, aan de ene kant, maar het duel De Wit-Bas Hordijk maakte veel goed. En daar had iedereen toch vrede mee. UITSLAG: 1. Gerrit de Wit Cs- Gravendeel) 81 km in 1.57.12, 2. Bas Hordijk (Rotterdam), 3. Jan Brinkman (Rotterdam), 4. Henk van Dongen (Prinsenbeek), 5. Her man Perfors (Rotterdam), 6. Ben ter Harmsel (Lage Zwaluwe), 7. René Beusekamp (H I Ambacht), 8. Ritt van Trigt (Hülegom), 9. Hans Koot (Eindhoven), 10. At den Braber (Oudenbosch), 11. Peter Kuijs (Vlijmen), 12. Jan Bienefelt (Sommelsdijk), 13. K. St. Nicolaas ('s-Gravendeel), 14, Sjef v. d. Burg (Berkel), 15. G. St. Nicolaas ('s- Gravendeel), 16. J. Thijssen (Rot terdam), 17. Aad van Oort (Rott erdam, 18. Aad v. d. Hoek (Dirks- land), 19, M. Hermans (Rijen), 20. Jan Zuijdweg (Rotterdam). DUSSELDORP (ANP) Het is vrijwel vaststaand dat de verte genwoordigers uit de Regional Liga West, VFL Bochum en Fortuna Düsseldorf de plaatsen zullen in nemen van Rot Weiss Essen en Kickers Offenbach, die dit seizoen uit de Westduitse Bundesliga de- i gradeerden. Zowel Fortuna als Bochum hebben uit de resterende twee wedstrijden van de promotie competitie nog slechts één punt i nodig voor promotie. De uitslagen van de woensdag gespeelde wedstrijden zijn: Groep 1: FK Pirmasens-Karlsruher SC 3-1, VFL Bochum-VFL Osnabrück 3-1. Groep 2: FC Nürnberg-Borus- sia Neimkirchen 2-0, FC St. Pauli- Fortuna Düsseldorf i-i. BLAAKSEDUK De eerste ronde van de Witte Boerderij kwam maar moeilijk op gang gis teravond. In plaats van half zeven werd het tien voor zeven voordat Theo Laseroms zijn startpistool kon afvuren. De reden? De rijkspo litie vond het te gevaarlijk", dat de renners 'linksom' zouden koersen 'rechtsom' zou minder risico met zich brengen. Consul John Laker- veld slaagde er uiteindelijk in de politie toch te overtuigen van het feit dat de coureurs meer gebaat waren bij een geschikte finish dan bij een op het oog gestroomlijnder parkoers. En dus kon er worden gekoerst zoals gepland, zij het wel tegen donker worden aan... DEN HAAG (ANP) - De Neder landse scheidsrechter Theo Boos- ten (Hoensbroek) zal op 30 juni Denemarken-West-Duitsland (in Kopenhagen) leiden. Na deze wed strijd hoopt Boosten als FIFA- scheidsrechter te worden geregi streerd. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De Rotter damse voetbalvereniging Belvé dère bestaat op 17 juni veertig jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum recipieert hetbestuur op zaterdag 3 juli van 15 tot 17 uur in de kantine op het Belvé dère-terrein aan de Spinoza- weg. Belvédère werd opgericht in het café van die naam op de hoek van de Rechthuislaan. De eerste jaren werd gespeeld op het koolasveld op Katendrecht, maar toen dat door de voetbal bond ongeschikt werd verklaard voor competitiewedstrijden ver huisde de club naar Varken oord. Het verblijf daar werd feestelijk ingezet. lm.het seizoen 1938"39 behaalde het eerste elftal het kampioenschap van de eerste klasse RVB, waaraan promotie naar de vierde klasse KNVB was verbonden. Enkele seizoenen later, in 1942 werd zelfs de titel in de 4e klasse H behaald met 5 punten voorsprong op nummer twee, Siod. De sprong naar de derde klasse mislukte, omdat in de promotiestrijd geen wedstrijd werd gewonnen. Na de oorlog moest Belvédère weldra terug keren naar de afdeling, maar ai in het volgende seizoen her overde men het verloren gegane terrein via een gewonnen beslis singswedstrijd tegen Dirksïand, Ook in de volgende jaren ein digde Belvédère bijna steeds op een lage plaats, maar pas in 1956, in het seizoen waarin het 25-jarig bestaan werd gevierd, volgde opnieuw degradatie naar de afdeling. Hoogtepunt in de jaren daar na: in 1962 werd de Gouden' Plak gewonnen en in het sei zoen 1965—'66 balanceerde Bel védère 1 lange tijd op de rand van de derde klasse. Een slechte finish (uit de laatste zeven wedstrijden werden slechts 5 punten vergaard) verstoorde al le schone illusies. Twee jaar ge leden volgde opnieuw degrada tie naar de afdeling, waarin de club tot op heden nog steeds speelt. PUTTE (ANP) Oud-Tour winnaar en ex-wereldkampioen Jan Janssen zal niet uitkomen in het nationale kampioenschap op de weg voor beroepsrenners, dat zon dag op het Caubergparoours bij Valkenburg wordt verreden. Ook Pijnen, Post, Loevesijn en Koel starten niet. Janssen ondervindt nog steeds hinder van een lichte operatie in de Uesstreek, die hij afgelopen vvinter heeft ondergaan. 'Na de Dauphine Libéré,' vertelde Janssen, 'heeft de dokter mij nog eens vol gestopt met medicijnen, maar het heeft niet geholpen. Daarom ben ik ook afgestapt in de Ronde van Luxemburg. Wat Valkenburg be treft, wanneer ik daar aan de wed strijd begin, wil Ik ook goed rijden en niet na tien rondjes uit het veld moeten verdwijnen.' Janssen, die de KNWU van zijn besluit op de hoogte zal brengen, betreurt' het zeer dat hij wordt ge dwongen af te zien van deelneming aan dit kampioenschap. 'Misschien was dit wel mijn enige kans ooit kampioen van Nederland te wor den. Ik heb altijd als eenling in het kampioenschap van Nederland moeten opboksen tegen hele groe pen. Op de Cauberg telt dat laat ste niet.' LONDEN In de eerste ronde van het kwalificatietoernooi voor Wimbledon, dat op het Londense Queen's plaats vindt, heeft de Rot terdamse tennisser Jan Hordijk een nederlaag geleden. Hordijk moest na vijf sets zijn meerdere erkennen in de Australiër Doerner, die won met 5—7, 9—8, 3—6, 8—6, 7—5. o LONDEN (ANP) De Australi sche tennisser Rod Laver, vier maal winnaar in Wimbledon, die dit jaar als eerste werd geplaatst voor dit Londense toernooi, zal vol gens de loting in de eerste ronde uitkomen tegen de Joegoslaviër Boro Jovanovic, Titelhouder John Newcombe, eveneens een Australi ër, ontmoet de Zuidafrikaan Bob Hewitt als eerste tegenstander en Tom Okker speelt tegen de Tsjech Kordes. Vervolg loting: Ken Rosewall (Aus)-Patrick Hombergen (Bel); Cliff Drysdale (Z-A)-Tom Gorman (VS); Cliff Richey (VS)-Dick Crealy (Aus); Stan Smith (VS)- Michel Leclercq (Fra): Arthur Ashe (VS)E-rik van Dillen (VS); Hie Nastase (Roe)-Ray Keidie (Aus); Tony Roche (Aus)-Charlie Pasarell (VS); Panucho Gonzales (VS)-Manuel Orantes (Sp); Mar garet Court (Aus)-Lorraine Robin son (Aus); Billie Jean King (VS)- Wendy Gilchrist (Aus)Evonne Goolagong (Aus)- Gail Hansen (VS). Bij winst speelt Okker vervol gens tegen de Australiër Ray Ruf- fels. Marijke Schaar ontmoet in de openingsronde de Britse Shirley Brasher, Betty Stoeve de _Canadese Andree Martin.; Trudy Walhof heeft in de eersm. r-rd» e"P bye. In de tweede rond- rit tegen Eliza Pande. 17e. on de ranglijst van de Veren'ode s'st'u. 'da Bak ker komt eveneer» -as :n de tweede ronde in actie. Zij heeft de Russi sche Marina Kroriiina als tegen standster. die vorig jaar de finale van het Wimbledon jeugdtoernooi bereikte.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2