W erkende jongeren laten het afweten Liefhebber nog aan POPPEZIJN! HAKKERT ERTS' Noodkreet om behoud Havenkerk Nieuw materiaal gemeente diensten ft 98 SÊÊSÊÊi 1 1 m 99 Heeft u ze al? 8.90 Gebr. de Veld TIMCO VADER Verzoenings commissie ingesteld eurotax K m wmm Uiting van misnoegen over houding stichtings bestuur Brand eerste schaakkampioen Galaxis in De Doele mm® (brom)fiefsen fijn Spanning TM. DEFECT VRIJDAG 18 JUNI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 21 Anjo Beukers kreeg de meeste stemme u. - - r Collè op weg naar geheime vergadering. SCHIEDAM Een twin tigtal jongelui heeft gister avond de geheime bijeen komst van de gemeente over het druggebruik in Schie dam gekraakt. De twintig, die afkomstig zijn uit de wegens vermoed gebruik van verdo vende middelen gesloten so ciëteit De Tempel, drongen naar binnen en overhandig den de wethouder van Socia le Zaken B. E. Collé c.p.n.) een petitie, waarin zij hun misnoegen uitspraken over de houding van hun stich tingsbestuur, dat de soos zonder enig vooroverleg nadat zij pas twee weken open was lieeft gesloten. ;»5<De bijeenkomst, „waarvan Het Vrije Volk eergisteren meldde dat hij gehouden zou worden,', werd belegd op ini tiatief van de wethouder. Aanwezig waren behalve en kele ambtenaren, veel men- SCHIEDAM Na de voor laatste ronde in het toernooi om de Schiedamse schaak titel zijn Harmany en Lief hebber de grote kanshebbers. Harmany stond tegen-Reits- ma toen de partij na vier uur spelen moest worden afge broken bijzonder goed en heeft de strijd gisteravond in zijn voordeel weten te be slissen. Liefhebber wees overigens niet zonder geluk Van Seters terug, die zon der enige aanleiding een to ren offerde. In de vergaderzaal van het Wit-Gele Kruisgebouw overhandigden de krakers hun "petitie. sen uit de wereld van het Schiedamse jeugdleven en twee artsen. (ADVERTENTIE) Voor naar HOOGSTRAAT 101-103 SCHIEDAM - TEL. 26 75 52 Voor vele vaders„de plaat" THE ALEXANDROV ENSEMBLE Stenka Razin en andere vermaarde Russische volksliederen op Lp. TIJDELIJK van 15.voor HOOGSTRAAT 163 SCHIEDAM TEL. 267949 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Wij helpen U direct Bij vindt U alles voor satin drufestof 120 cm breed «i verschillende dessins 150 cm hoog gr^-JS—-a& eugd kiest eigen raad (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Niet minder dan negen procent van de opgeroepen kiezers voor de nieuw te instal leren Jeugd- en Jongerenraad is opgekomen. Het enthousiasme kende geen grenzen toen van nacht dit opkomstpercentage in de Waag bekend werd gemaakt. Het is ondanks alle tegenslagen toch gelukt! Negen percent is vergeleken met andere steden in Nederland erg veel. Dat bete kent. dat bijna 1700 Schiedamse jongeren woensdag en donderdag naar de stembus zijn gegaan. Wat erg opvallen is in de Schiedamse cijfers is, dat het merendeel van de opgekomen kiezers bestaat uit jonge mensen van 14 tot en met 17 jaar. Verre- Een uitzondering moet worden weg het grootste deel van de oudere jongeren, in de leeftijds groep van 22 ,tot en met 25 jaar, heeft verstek laten gaan. Het verschil in opkomst tussen jongens en meisjes viel nauwe lijks te .bespeuren. Ook dat is een verheugende zaak, omdat in meerdere steden het mannelijk geslacht bij zulke gelegenheden domineert. Triest voor de toekostige Juegd- en Jongerenraad is. dat vrijwel niemand uit de groep van de wer kende jeugd heeft meegedaan. Omdat het juist deze groep men sen is. die in de sector jeugdservi- ee nogal eens buiten de boot valt. zal de Raad het als haar eerste taak beschouwen om zichzelf bij de werkende jeugd "aan de man te brengen". gemaakt voor de jongens van de ANVJ, de communistische jeugd organisatie, die een intensieve campagne heeft gevoerd en de nodige stemmen op haar kandida ten wist te vestigen. Jammer voor de ANVJ is. dat die stemmen te veel verdeeld waren over hun verschillende kandidaten. Hadden zij één kandidaat gesteld voor een zetel, dan waren ze ongetwij feld vertegenwoordigd geweest. Om half twaalf begon de Voor bereidingscommissie aan haar laatste reeks van twee jaar. Om dat de kandidaten nog in de vol gende vergadering van de ge meenteraad moeten worden aan vaard, heelt de commissie deze ''stuntvergadering" uitgeschreven. De voordracht ligt nu al offi cieel verpakt op het bureau van burgemeester en wethouder». Ge kozen zijn: Anjo Beukers met 788 stemmen, Martin Groenhorst 'Green voor popliefhebbers) mei 776 stemmen, Jos van der Lugt met 665 stemmen. Otto van Vliet met 612 stemmen en Joop Hehe- man met 553 stemmen. (ADVERTENTIE) Tempel-jeugd kraakt een geheime Vrijland moest in de r»" naai de top afhaken. In gewonnen posi tie moest liy tegen De Leeuw remise accepteren wegens herhaling van zetten. Bogers werkte zich prak tisch uit de degradatie-zorgen door mede-lotgenoot Troost te ver slaan. De stand is nu als volgt: 1. Liefhebber 4,5 pnt. plus 1 afg. uit 5; 2. Harmanny 4.5 pnt uit 7; 3. Van Seters 4 pnt. uit 6; 4. Vrijland 4 pnt. uit 7: Reitsma 3 pnt. plus 2 afg. uit 5; 6. Planken 2 pnt. plus 1 afg. uit 6: 7, Troost 2 pnt. plus 1 afg. uit 6; 8. Bogers 2 pnt, uit 6; 9. De Leeuw 1 pnt, uit 6. Voor wat betreft de afgebroken partijen Liefhebber heeft royale kansen te» gen Reitsma, Planken kan een ein de maken aan de illusies van Van Seters, terwijk de partij Reitsma- Troost een strijd is tussen twee praktisch gelijkwaardige spelers. Ervan uitgaande dat Liefhebber z'n afgebroken stelling tegen Reitsma in winst omzet, hoeft hij uit de twee 'resterende partijen nog een half punt te halen om zich kam pioen te mogen noemen. en 9. Marbus 0 uit 8. De situatie is in de eerste klasse nog bijzonder onoverzichtelijk. De kans dat De Bruin volgend jaar terugkeert in de hoofdklasse, is vrij groot. De nog resterende partijen zijn: Radenia- ker-Kirmegen, Groeneweg-Emor, Malkus-Kinnegen en Blok-Van Groot veld. De tweede klasse geeft eveneens volop spanning te zien. De stand: 1. en 2. Van Leusden en Lips, bei den 3 uit 4; 3. Prins 2,5 uit 4; 4. Malipaard 2 uit 4: 5. Koudijzer I uit 4; 6. Ventura 0.5 uit 4. In de derde klasse werd Brand door een zege op Bockkom onbe reikbaar. evenals vorig jaar pro moveert-hij nu weer. De stand: 1. Brand 4,5 uit 5; 2. Nefkens 4 uit 5; 3, en 4. Van Hagen en Bockkom 2 uit 4; 5. Dideriks 0,5 uit 4; 6. Mevr. Bunjes 0 uit 4. Vierde klasse: 1. en 2. Wijnmaalen en P, v.d. Vlist, bei den 4.5 uit 6; 3. Moolhuyzen 4 uit 5; 4. en 5. Brouwer en B. v.d. Vlist 3.5 uit 6; 6. Butterman 3 uit 5; 7. en 8. Van Leusden en De Groot, 0 uit 6. Hoewèl alle factoren erop wijzen, dat de vergadering het onderwerp "drugs" heeft behandeld, wil nie mand dat toegeven. De oorzaak van de bijeenkomst ("informeel ge sprek", noemt Collé het; "geheime vergadering" zegt de rest van Schiedam) ligt in het feit, dat het bestuur van de rooms-katholieke Stichting Sociaal Culturele Arbeid kortgeleden de sociëteit De Tempel heeft gesloten, omdat "men ver moedde, dat er wel eens eventueel drugs zouden kunnen worden ge bruikt". Die sluiting viel bij de Tempel- jeugd in zeer slechte aarde. Ten eerste was er niemand, die heeft kunnen of willen aantonen, dat dat zo was. Ten tweede was het bestuur geenszins van plan om het onder werp zelfs maar te bespreken. Achtergrond van dit alles: De Tempel is een soos die inwoont bij sociëteit De Kreek. Deze laatste soos, waar' volgens de jongerm voornamelijk wordt "gepingpongd, gefiguurzaagd en gebiljartclubd". gaf de oudere jonge mensen geen voldoening meer en men besloot een eigen soos binnen dezelfde stichting iSSCA) op te zetten. Omdat de stichting daarvoor geen geld ter beschikking kon stel len heeft men toen met eigen geld en eigen handkracht een schitte rende ruimte gecreëerd. Voor veel van de 150 leden die de soos in haar veertiendaagse bestaan kon boeken, betekent dat, dat de jongens er hun eigen kleine beetje zakgeld hebben ingestoken- Hoe het stichtingsbestuur aan de berichten over het eventuele drug gebruik is gekomen, is een moeilijk te achterhalen zaak. De werkgroep De Tempel, dezelfde groep die gis teravond de vergadering binnen drong, geeft de politie de schuld van deze zaak. Een politieman van de afdeling Bijzondere Wetten zou het bestuur op het druggebruik- geattendeerd hebben, zonder dat hij daartoe de geringste aanleiding had. De com missaris van politie. C. van der Haagen. ontkent deze beschuldig ing met klem en laat weten zich niet zo drük te maken over alle door de werkgroep gesuggereerde rollen, die door de politie zouden zijn gespeeld. In ieder geval speelde het be stuur van de SSCA een behoorlijke partij paniekvotbal en De Tempel moest. 18 mei plotseling dicht, ter wijl de officiële, enthousiaste ope ning op 1 mei had plaatsgevonden. De petitie, die gisteravond door de protesterende Tempeliers werd aangeboden, waarschuwde de ver gadering. dat er snel iets moet ge beuren omdat de groep niet de ver antwoording wil dragen "voor de rellen die ongetwijfeld komen gaan". Wethouder Collé. die de petitie in ontvangst nam, reageerde 'eerst nogal lauw. 'Nee, jongens, dit is geen vergadering, zomaar een ger- sprek, er wordt niet genotuleerd.' Toen de jongens door die formele argumenten hadden heengeprikt, liet Collé zich toch nog ontvallen dat hij hoopt dat er spoedig een gesprek zou komen van het stich tingsbestuur met de jongelui. Opmerkelijk: drie van de vijf be stuursleden van de SSCA waren in dezelfde ruimte aanwezig. Alle drie. waaronder voorzitter Melchers deden net of ze de jongelui niet kenden. Ze zeiden geen woord. In de eerste klasse stijgt de spanning. Uit de stand is op te maken dat behalve Malkus, Emor en Marbus alle spelers nog pro motiekansen hebben. De stand is: 1. De Bruin 3 uit 7; 2. Van Orootveld 4,5 uit 7: 3. Kinnegen 4 uit 6; 4. Blok 4 uit 7: 5. Groeneweg 4 uit 7; 6. Malk—- 3,5 uit 7; 7. Bademaker 3 uit 6: 8. Emor 3 uit 7: (ADVERTENTIE) SCHIEDAM De situatie wordt benauwder, zo zegt het jaarverslag van het Instituut Stad en Land schap van Zuid-Holland, doelende op de situatie van de uit 1824 da terende Schiedamse Havenkerk. Het Instituut hoopt van ganser harte dat de kerk behouden zal blijven, omdat hij een belangrijke functie heeft in het stadssilhouet van Schiedam en aan de Haven. Door afmeting en.- torenbouw zijn juist ook de negentiende-eeuwse kerken van groot belang, vindt het jaarverslag. Het Instituut maakt zich ook erg druk over de molens De Vrijheid uit 1795 en De Drie Koorenbloemen uit 1770. Van de eerste zijn de roe den gestreken; ze liggen al op de wallekant. Van de andere is er al ëën verwijderd vanwege het grote gevaar voor de voetgangers. Er moet wat aan gedaan worden, vindt het Instituut, maar wat weet men zelf ook niet precies. Evt. vooraf prijsopgave "C' j pHIUPjl st- Lidulnastraat, ,1& ©Schiedam - V-SIb Telefoon 010—268(^38 Off. Philips dealer HERENMODEMAGAZIJN SCHIEDAM - BROERSVEST 56 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De popgroep Ga laxis treedt vanavond op in het clubhuis De Doele. Doeleplein 1. De zaal gaat om acht uur open. De entree bedraagt 1.50. Morgen is er een kinderprogramma in" het club huis. waaraan alle kinderen die ••:men goochelen, en zingen, kun- °n meedoen. Wie een leuke sketch ■eft of met z'n huisdier wil optre- >n, is ook van harte welkom. Het programma begint om één ur en duurt tot half drie. Profes- ioneie artiesten zaterdagmiddag zijn: Les Diaboliques en De Wido's, De toegangsprijs bedraagt vijfen zeventig cent. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De VROM-dienst wil een nieuwe zuigveegmachine. omdat het vehikel uit 1057 afge schreven en versleten is. Het col lege vraagt de raad voor de aan schaf 86.000 gulden te willen uit trekken. De nieuwe zuigveger, merk Johnston, zal i zo delen B. en W. rnee) gemonteerd worden op een Ford dleselchassis. Ook de uit 1956 daterende lriad- schop van de VROM blijkt in een zodanige conditie dat vervanging noodzakelijk is. De aanschaffings- kosten bedragen 85.000 gulden: een som gelds die afgeschreven kan worden in acht jaar. De laadsohop- pen (de VROM bezit er tweei wor den o.a. gebruikt op het vuilstort- terrein. ADVERTENTIE SLIJTERIJ WIJNHANDEL Bezorging door de gehele stad Een prachtige overgordijnstof..- déze luxe satir» drukstof, die zich in het klassieke interieur helemaal thuis voelt. Satin drukstof van polynosic, dus krimpvrij, kreukherstellend en kleurecht. Deze overgordijn- stof met kleine drukfoutjes nu per meter heel voordelig voor nog géén zes gulden. Vrijdagavond om 6 uur begint op de Ie etage de verkoop van deze luxe satin drukstof van 'po lynosic, bedrukt in een prach tig dessin en mooie kleuren; 120 cm breed, per meter voor 5 Ook „riandagmorgen open Géén tel. of schrift' best SCHIEDAM De geheime vergadering over de moeilijkhe den in De Tempel en over het druggebruik in Schiedam heeft een commissie van vier mensen opgeleverd,)die'zich. in de mate rie zullen gaan verdiepen en zulten' pogen een bemiddelende rol-te speién tussen De Tempel- jeiigd eri hetonwillige bestuur van de SSCA. In de commissie nemen naast de arts Mokkenstorm, de jeugd leider Bassant, de psycholoog Wijnands en het gemeente raadslid voor Se KVP Rosman plaats.' Wethouder Collé heeft voorts aan 'het bestuur van de SSCA een aantal vragen gesteld waarop hjj eist binnenkort ant woord te krijgen. Welke vragen dat zijn is nog niet uitgelekt. Maandagavond al zal er een gesprek plaatsvinden tussen de jongelui van De Tempel en de commissie. Waarschijnlijk vindt dat in de openbaarheid plaats. CADVERTENTIEI Ook ai stelt U bijzonder hoge eisen aan Uw vitrage, clan nog durven wij te zeggen dat deze fantasie store bij U in de smaak valt. Mooie fantasie stores van een prima kwaliteit terlenka in di verse fraaie dessins. Deze hagel witte vitrage nu bij ons per me ter voor nog géén drie gulden. "ZIT, ZLT4£*~ Vrijdagavond om 6 uur begint op de le etage de verkoop van deze hagelwitte terlenka fanta sie stores. In diverse dessins en de hoogte 150 cm, perrrieter voor 2 Ook in 180, 210 en 240 cm noog, prijs naar verhouding. Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1