SPIEDEN f Schiedam krijgt Knaakfestival POPPEZIJN! Schat graven op Voorne Tiende raadsl d licht hielen GEHANDICAPTEN GAAN OOK ZWEMMEN Er zijn al patiënten die elkaar helpen.. Gebr. de Veld Inbrekers hebben meer op kerfstok Sportraad over baden in Zuid en Groenoord i ëurotax 15.11.22 Jeugduitwisseling weer op gang e m Vindplaats ernstig beschadigd door dragline Benzinedieven in kraag gegrepen Opnieuw val gritstraler (ferotn}fiets0j! TM.DEFECT? VRIJDAG 25 JUNI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - In de rich ting van dat ene verblinden de lichtals in een fata mor gana, staren vele bejaardp ogen uit over de Koemarkt naar het topje van de HEMA- flat. Van onder het koele, groene bladerdak van de zwaarbeladen kastanjes op de parkeerplaats langs de haven spieden de ouden van dagen naar de reclame van dat grote bierbrouwersconcern uit Rot terdam, dat zoveel van dat ttrlyke: vocht de markt op spuit. De verleiding is gróót: op zo'n warme Schiedamse middag. viv (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam staat in september in het teken van De Culturele Week. Met dat idee gedeeltelijk ontleend aan het Rotterdamse Knaakfestival wil de SG de jeugd opnieuw naar zich toe trekken. Hoogtepunt van de Schie damse kunstmanifestatie is een promenadeconcert met vader landse topartiesten als Ramses Shaffy en Liesbeth List. ADVERTENTIE HOOGSTRAAT 101-103 SCHIEDAM - TEL. 26 75 52 I (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Dukdalf, centrum voor de jeugd in de Rijnstraat 1, gaat een drukke tjjd vol vakantie-ac iviteiten tegemoet. Vanavond treedt s voor jonge mensen van der- tien tot en met vijftien jaar s de groep Crown's Clan op. Voor één gulden mag iedereen erom halfacht in. (Van een onzer verslaggevers! SCHIEDAM Bij graaf werkzaamheden voor de nieu we Molensingel tussen Tuin- dorp-Kethel en het tracé van de binnenkort te verlengen Churchillweg zijn weer oud heidkundige vondsten ge daan. Het betreft de restén van een houten paalfundering van een inheems-Romeinse behuizing uit de eerste of tweede eeuw na Christus met een groot aantal scherven. De vondst kwam niét geheel on verwacht, omdat In dezelfde buurt in 1962 al wat uit de grond is gekomen. Medewerking Schatgraven aan d'»w"Molensingel in 'Schiedam (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Het zwem men voor Maassluise eri Maas- landse lichamelijk gehandi capten in het bad „Dol-Fijn" begint nu goed op gang te komen. Sinds de start, vier weken geleden, komen er steeds meer mensen die zich in het zilte nat willen uit leven. Vele spiergroepen en gewrichten die anders weinig- in beweging zijn, worden op die manier wel gebruikt. Elke donderdagavond van negen tot tien uur hebben de gehandicapten in het zwem bad het grootste plezier. En zij niet alleen want ook bij de ouders of andere begelei ders valt soms het plezier'van het gezicht te lezen. (ADVERTENTIE) De gehandicapten vermaken zich uitstekend in het zilte nat. T ADVERTENTIE Wij helpen U direct Ook het Gewestelijk Orkest is door de SG voor een optreden be- \aderd. Een popfestival te houden in de Margriethal, zal De Cultu rele Week afsluiten. •Hoewel alle zaken nog niet op papier staan en de definitieve data nog vastgesteld moeten worden, is Omde vakantie voor de kinderen wat tè vullen is er op maandag 28 Juni een poppenbureau. Kinderen van drie tot en met acht jaar kun- g nen te voor twee kwartjes 'vanaf twee uur in. De poppen kunnen worden behandeld door een dokter, een naaister, een schoonheidsspe cialiste en in een wasserette. De dinsdag daarop is het Pira- |tendag in voor de Dukdalfers. In Oostvoome kunnen jongens en meisjes van negen tot en met der tien jaar volop schatgraven. Voor één rijksdaalder, als je al inge schreven bent. en voor 3,50 gulden' voor nieuwelingen. Vertrek vanaf het centrum om half tien. Woensdag wordt ér een sportdag gehouden op de Maasboulevard. Vanaf twee uur, voor vijftig cent voor kinderen van zes tot en met f. acht jaar. Donderdag ook een t sportdag, maar dan in de leeftijd ran negen tot en met twaalf. 5 Op vrijdag 2 juli volgt dan een I uitstapje naar Duinrell voor kinde- ren van vier tot en met acht. Ver- g,rek om half tien bij de Dukdalf en kosten 2,50 voor ingeschrevenen en voor nieuwelingen. (Van een onzer verslaggevers 1 SCHIEDAM De tiende in een i ange rij: de fractieleider van D'66 gemeenteraad, J. van Oosten, |gaat uit de Gemeenteraad. In nog igeen jaar tijd zijn negen raadsle den hem voorgegaan. Dat is bijna j^^erde deel van de g>ieente- Van Oosten verlaat de raad zeer «nuenkort. Zijn brief zal volgende J*"***» het stadhuis arriveren. Hij I*'™1 opgevolgd door Aad Wieg- ADVERTENTIE) SLIJTERIJ WIJNHANDEL Bezorging door de gehele stad weer geheim prijs In dat jaar zijn ook in de buurt van het tracé van de Churchillweg reeds resten gevonden van eeri gro te graanschuur, doch zonder vor men van behuizing. Toen al werd verondersteld wat door de jongste vondst is bevestigd: De resten van deze behuizing zitten nog steeds in de bodem. In '62 kon dat niet onderzocht worden, omdat op die plaats een perskade voor zandopspuitingen was opgeworpen. Nu echter voor de aanleg vais de Molensingel de perskade is afgegraven tot diep in de ondergrond zijn de jongste bo- demschatten uit de oudheid ge vonden. De vondst bevat de resten van enige tientallen houten palen van- 10 tot 28 cm doorsnede, die tl? wanden vormen van een twintig bij vijf meter grote behuizing. Er zijn aanduidingen, dat er een vloer ligt van aangetrapt stro en mest met lagen klei. In deze vloer zijn heel veel scherven gevonden tot een to taal gewicht van 250 kilo. De scherven zijn afkom'-tig va- het Inheemse met de hand gevorm de aardewerk en van het hardere op .de draaischijf vervaardigde ro- meinse.: aardewerk, dat geïmpor teerd is. - Onder deze scherven bevindt- zich een kleine pot, dié voor driekwart deel zal kunnen worden gerecon strueerd en. uitgevoerd in terra sigillata, resten van een jachtbe- ker. Ook zijn er kr&le nen dieren- botjes gevonden. Door het werken met de dragline is veel op de vindplaats ernstig ge- schadigd. Dat ondanks het feit, dat Lw'iïêi'e» I®® i - de dragline-bestuurder zijn volle medewerking heeft verleend. Daar door is het niet meer mogelijk om de vindplaats in kaart te bren gen. Doordat het stoppen met de werkzaamheden bij de Churchill weg de gemeente erg veel geld zou gaan kosten en omdat de vondst- niet zo uniek is, zal de vindplaats worden afgegraven en het werk niet worden opgehouden. Sinds de eerste vondst in 1959 van resten van een inheems-romeinse behuizing uit de eerste of tweede eeuw na Christus in Schiedam (op de plaats van Rijksweg 20) zijn de resten van 21 behuizingen uit de zelfde periode gevonden. De leiding bij het laatste onder zoek is in handen van de heer C. H. cle Roo, werkzaam bij het Stede lijk Museum Schiedam op de ar ch elologische afdeling. Als corres pondent van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek 'ROB) heeft hij de vondst gemeld. Voor het onderzoek heeft de heer De Roo veel medewerkinggekregen van de leden van de Werkgroep Helinium, een oudheidkundig ge nootschap uit Schiedam. De scherven, die bij het onder zoek naar boven kwamen, zullen in het Stedelijk Museum worden ver werkt en bewaard. Dat de lichamelijk en ook en kele geestelijk gehandicapten elke donderdag in het zwembad terecht kunnen, is voor het grootste deel te danken aan de initiatieven van de Maassluise heilgymnast-masseur F. Abbas (37). Hij was het die met de hulp van het gemeentebestuur zijn plannen kon reaJieren. 'Het is nu de vierde keer dat er gezwommen wordt,' zo zegt de heer Abbas. 'En elke -keer komen er weer mensen bij. Er zijn nu polio- en reumapatiënten, mensen die een heupoperatie hebben ondergaan en andere gehandicapten. Mensen die zich, en dat is begrijpelijk, een beetje generen om in het openbaar naar een zwembad te gaan.' De heer Abbas werkt in Dol- Fijn zonder er een cent voor te ontvangen. Tevens geeft het perso neel van het zwembad alle mede werking. De bijna vijftien gehanöi capten hebben er veel waardering voor. 'Ik werk nu met een groep. En dat is weer eens wat anders dan met mensen apart werken.' zegt de heer Abbas. 'De bedoeling is dat we de mensen helpen met hun bewe gingsmoeilijkheden. Dat staat voorop. En een zwembad is hiervoor een.welkom hulpmiddel. Door het vreugde-element dat aanwezig is, doe ik dit werk met plezier.' 'Het begeleiden van lichamelijk gehandicapten is niet de enige ac tiviteit van de heer Abbas. Hij is voorzitter van de trimclub De Staelduynklitters, die indertijd ge vochten heeft voor het behoud van het Staelduynse Bos. De heer Abbas is actiefin de bejaarden- gymnastiek en viert Sinterklaas ook altijd bij de "oudjes". Zijn verjaardag viert hij op zijn eigen manier. Dan gaat hij name lijk met 'r aantal patiënten, die mee dan -/i jaar onder zijn be handeling s'.aan, een dagje stap pen in Nederland. Vandaar dat niemand het vreemd vond toen de heer Abbas zich inzette om het zwemmen vpor lichamelijk gehandicapten te stimuleren. Resultaten ziet hij al. 'Er zijn al patiënten die elkaar helpen in het zwembad. Niemand schaamt zich voor een ander. Dat is belangrijk. Het minderwaardig heidscomplex dat deze mensen vaak hebben, moet weggewerkt worden.' Dat niet alleen de patiënten ple zier hebben in het zwemmen blijkt wel. omdat een vader langs de kant de grootste lol heeft. Lol om dat zijn zoon zich uitleeft. Deze vader haalt en brengt tevens de mensen die geen vervoer hebben. 'Vaak wordt gedacht dat het toch niets voor hun kind is. Dat denken de mensen die ook lichamelijk ge handicapte kinderen hebben. Wat u hier ziet. bewijst het tegendeel. En als ze geen vervoer hebben, moeten ze even bellen. Dan worden ze gehaald en gebracht. Mooier kan het toch niet?' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de nacht van woensdag op donderdag wierp een slapeloze bewoner van het Bach- ülein een blik uit zijn slaapkamer raam en ontwaarde daar op het parkeerterrein twee mannen, die driftige pogingen deden goedkope benzine in hun tank te spuiten. Via de bekende hevel-methode ver plaatsten de twee de benzine uit een Volvo in een tien-literjerry can. Terwijl de Bachplein-bewoner nog in gesprek was met de wacht commandant van politie, arriveer de de inmiddels gewaarschuwde surveillanceauto. De daders, de 24- jarige Fransman J. L. D. uit Lens en de 19-jarige Duitser H. I. H. uit Berlijn, werden naar het bureau gebracht. Daar bleek de auto waar in zij reden, gestolen te zijn ia Rotterdam. Evt. vooraf prijsopgave PHILIP*! St. Liduinastraat 78 a e Schiedam Telefoon 010—26 86 38 Offr-Philips dealer al wel zeker dat de toegangsprijs voor alle evenementen 2,50 gulden bedraagt. Een andere manifestatie waaraan door de SG gedacht wordt, is het organiseren van een kunstmarktdag. De gemeente Schiedam heeft zich inmiddels ga rant gesteld tot een bedrag van 6.000 gulden. Ook de jeugduitwisseling met Vienne (Fr.l. Udine fit.), Norrkö- ping (Zw.) en Esslingen (Did.) wil de Schiedamse Gemeenschap weer levensvatbaar maken. In totaal 48 jeugdige Schiedammers in de leef tijd van 16-21 jaar gaan de laatste weken van juli op vakantie in deze vier Europese steden. Gedurende de eerste veertien da gen van juli komen 54 jongelui naar Schiedam. Voor hen worden allerlei uitstapjes georganiseerd naar de interessantste delen van Nederland. Hittepunten hierbij zijn een tweedaagse tocht naar Brabant en Zeeland met een over nachting in het schoolbuitenhuis in Oosterhout. dat eigendom is van de gemeente Schiedam. Met auto bussen zullen de jongelui worden vervoerd. Voor het eerst in de geschiedenis van de jeugduitwisseling is er ook een ontvangst door het gemeente bestuur. De eerste maandagavond van hun verblijf ze worden bij gastouders ondergebracht zullen afgevaardigden van het college met de EEG-jongelui kennis maken op het stadhuis. Een rondleiding door het oude raadhuis staat ech ter niet op het programma dat wordt overgelaten aan de gastou ders. Voorts is de SG van plan nog dit jaar een beleidsnota te laten ver schijnen, waarvan de redactie in handen is van directeur Pillard. De nota zal de weg aangeven die de SG na 1971 moet volgen. 'Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De door de politie gepakte daders van de inbraak bij de Coöperatie REO, waar een groot aantal pakjes sigaretten en zeem leren lappen werd gestolen, blijken maar liefst elf misdrijven op hun naam te hebben staan. Vanaf december vorig jaar pleegde zij inbraken in heel Schie dam, met 't accent op het indus triegebied Spaansepolder. Ook in het Vlaardingse industriegebied zijn de twee inbrekers, die inmid dels zijn voorgeleid voor de officier van Justitie, actief geweest. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Sportraad voor de gemeente Schiedam verga dert woensdag 30 juni in het open baar. Op de agenda staan de pun ten: Zwembad-zuid en Instructie- bad Groenoord, hockeycomplex 'Spirit.' het verzoek van Ürsus om een véld in eigen beheer, verzoek van SVV ten aanzien van de her ziening van een huurverhoging, hu ren gymnastieklokalen en sportter reinen en een vertrouwelijk punt. dat niet in het openbaar behandeld zal worden. De bijeenkomst die plaats vindt op het stadhuis, be gint 's avonds om acht uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Aan boord van de „East Gate" in dok bij Wilton- Feijenoord is de 50-jarige arbeider A. van der Sluis uit Rotterdam van een stelling van zeven meter naar beneden gevallen. Met een bekken fractuur van WF naar het Ge- ambulance van WF naar het Ge meenteziekenhuis vervoerd. Van der Sluis viel, toen hij bezig was één van de tanks van het schip te gritstralen. Dit ongeluk is het tweede op de .East Gate" in één maand tijd. Enkele "weken geleden was ook een gritstraler in één van de tanks omlaaggevallen. Hij is eveneens opgenomen in het zieken huis. De politie en de Arbeidsinspectie stellen samen een onderzoek in.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1