Israëlische voetballers naar Schiedam Fleurige intocht Avondvierdaagse m&wm Krantenactie stopgezet Geslaagd voor de Technische school Ir. Bart reikt onderscheidingen uit bij Wilton Installatie Jeugdraad SCHIEDAM VANDAAG - Spieringshoek ernstig verzakt In het eerste half jaar 3250 zwem diploma's Nieuwbouw hoofdbureau aanbesteed Subsidie Vakantieweken omhoog ZATERDAG 26 JUNI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 (Van een onaw verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam gaafc als eerste gemeente in Nederland gebruik maken van het feit dat bomen zweten. Om alle bomen in de stad dat zijn er maar liefst acht duizend! te onderzoeken op mogelijke ziekten en af wijkingen gaat de Plantsoe nendienst van de gemeente met behulp van luchtfoto grafie voor bomendokter spe len. (ADVERTENTIE) GOED GEKLEED Bibliotheek op slot .\.v w tf%$ AA 31 ATA1))' De majorettes mar ener en voorbij Vlaardingen gaat wijken nummeren (ADVERTENTIE) rota beenes juwelier Doördmolenstraat 2,rfem,M.2837Tl ntenspltnS, m door Hans van der Sloot „Gooi open die zaak, laat zien wie je bent. Duidelijk heid moet er wezen, openheid za! er zijn. Inspraak is de trend van de dag. De burger wil gekend worden in zaken, die de burger direct of indirect raken. En terecht. Te lang heeft in bedrijfsleven en overheidskringen, landelijk en lokaal het gevoel geheerst: we bekokstoven het allemaal wel binnenskamers. Men pikte het niet langer. Er worden bruggen geslagen, noodbruggen tot touwladdertjes toe soms, om tot elkaar te komen. En bleek de afstand tussen de man en de top te groot om met één stap te overbrug gen, wel dan werd er wel wat anders op verzonnen. De gemeente Schiedam is al een tijdje bezig met brug gen slaan. Het stadhuis is druk doende z'n image van ivoren toren af te leggen. Men wil er.gewoon bezig zijn in en voor het belang van de stad en haar burgers. Waar bij met name de wens voorop staat de Schiedammer op verschillende manieren te bereiken. De recente aanstel ling van een „volwaardige voorlichtingsambtenaar ge tuigt van dit streven(!)" Voorlichting Kritiek Geen kattepis Locale pers Objectiviteit (ADVERTENTIE) Zwetende bomen op de foto De hele stad wordt vanuit een vliegtuig op de gevoelige, infrarode plaat vastgelegd en op die foto's valt ruwweg af te lezen welke bo men aan behandeling toe zijn. De sa compleet nieuwe methode is sneller, effectiever en véél goedko per dan de staf van ambtenaren die boompje voor boompje in ogen schouw nemen. In de landbouw is het ondersoek van bomen, bodem «n aanplant vanuit de lucht niet ongebruikelijk. Het is wel voor liet eerst in Nederland dat het hele bomenbestand van één gemeente vanuit het vliegtuig wordt doorge licht'. Er zijn veel omstandigheden die de gezondheidstoestand van bbmen in de stad nadelig beïnvloeden Vroeger, in rustiger tijden hadden de bomen voornamelijk last van vraatzuchtige insecten of van in fectieziekten. veroorzaakt door schimmels. Een verhoging of sterke verlaging van de grondwaterstand, kon nadelig werken, evenals een afnemende vruchtbaarheid van de bodem. In de moderne tijd. met het intensieve verkeer, zijn er nogal wat problemen bijgekomen. Door het zwaardere verkeer, dat een grote trilling m de verschil lende grondlagen geeft, heeft een sterke verdichting van de bodem plaats gevonden, waardoor de lucht- en waterhuishouding wordt verstoord. Dit laatste is ook het geval, wanneer bij het steeds meer toegepaste asfalteren, het wegdek waarin de bomen zijn geplaatst, wordt afgesloten. De lucht, die door de bomen wordt ingeademd, wordt vervuild door de uitlaatgassen. Ook de grond raakt vervuild door het veelvuldig pekelen in de winter, voor de gladheidsbestrijding, maa< ook wanneer bij straataanleg zand wordt gebruikt dat niet vrij is van zout. Door lekken in leidingen kan het aardgas in de bodem stromen die dan uitdroogt en een ongewen ste ontwikkeling van bacterieen wordt bevorderd. Nu is het, zo dat bomen warmte uitstralen onder invloed van be langrijke levensprocessen als zon- ne- en thermische straling en transpiratie. Bomen kunnen war mer of kouder zijn dan hun omge ving. afhankelijk van het feit of meer energie wordt opgenomen dan wel uitgestraald. De 'energie-ba lans' kan echter verstoord worden door ziekte van de boom of door afwijkingen in de levensomstandig heden. Een boom die een ernstig tekort aan water heeft, kan niet zoveel transpireren door de bladeren heen en wordt warmer. Wanneer een boom fysiologisch verzwakt doordat er teveel zout in de bodem zit, door werking van schimmels of door welke reden dan ook, dan is de boom in mindere mate in staat rijn vocht te transporteren via de wortels en de stam naar de kroon, vaardoor de temperatuur van de boom beïnvloed wordt. Deze warm testralen, vaktechnisch aangeduid met therma-infraxode straling, is fotografisch vast te leggen. Met behulp van speciale camera's, fil ters en speciaal fotografisch pa pier. Dat gaat zelfs heel nauwkeu rig. De luehtkartering zal worden uitgevoerd door KLM Aerocarto, die over de vereiste apparatuur be schikt. Het zal omstreeks deze tijd van het jaar moeten gebeuren, namelijk wanneer de dagen lang zijn. de bomen vol in blad staan, doch er nog geen geel-verkleurin- gen van het blad zijn opgetreden, door verminderde groei, als bij de herfstkleuring. Waarschijnlijk zal het wenselijk blijken het onderzoek om het jaar te herhalen. \tgt NoifUsiaan wil) achiedam Winkelcentrum ..De Ketel Rotterdam - Zoetermeer (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM In verband met de vakantie zal de filiaalbiblio- theek aan de De Biestraat 4 geslo ten zijn van maandag 28 juni tot en met zaterdag 10 juli. Gedurende deze sluitingsperiode kunnen de le zers hun boeken rechtstreeks be trekken van de centrale biblio theek. Lange Haven 131, of van een van de overige filiaal-bibliothe ken. (Vaa «ai omaer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam en Vlaardingen krijgen van 4 tot 23 augustus 32 jonge Israëliërs op bezoek. De Israëliërs in leeftijd variërend van 16 tot 26 jaar zijn het bestuur en de leden van de voetbalclub uit Naihanya, een plaats tussen Tel Aviv en Haifa met rtim 80.000 inwoners. Het is de bedoehPg een aanital voetbalwed strijden te organiseren tegen Schiedam»; en Vlaardingse clubs. Gastgezinnen die een ïsraëtoehe jongen willen opnemen, kunnen contact opnemen met de heer K. Prins, Toon Verheystraat 15, Schiedam-Groenoord, tel. 709380. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Éénenveertig be drijven hebben ingeschreven op de aanbesteding van de bouw van het nieuwe pand voor de verkeers- en vreemdelingendienst aan de Lange Nieuwstraat. Laagste inschrijver is het NV Bouw- en Aannemingsbe drijf D. Krueger uit Schiedam voor 1.224.000 gulden, gevolgd door de NV Ned. Beton Maatschappij uit Den Haag voor 1.235.000 gulden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het Comité Jeugdvakantievreugd van de stich ting Vlaardingse Gemeenschap krijgt van de gemeente per jaar 2.500 gulden meer, als de gemeen teraad er tijdens de eerstvolgende raadsvergadering zijn goedkeuring aangeeft. Het verzoek van het comité aan het college van de burgemeester en wethouders wordt gemotiveerd met de mededeling dat de lonen en ma terialen in de afgelopen jaren zijn gestegen. De tweede reden voor het verzoek is het extra feestelijke tin tje dat het comité aan de 25ste viering van de vakantieweken wil geven. Dit jaar zal de kwart eeuw ..JeugdvafcmtievTeugd" volgemaakt worden. -V-V"'-' v, - «s V-> ■fXS Mit, kï"i"4 "\vs"'"v VLAARDINGEN Wellicht gsat Vlaardingen in navolging van andere gemeenten de wijken num meren. B. en W. willen een werk groep instellen die zich met de in deling van de stad in wijken gaat hooghouden. Dit met het oog op de toekomstige adrescodering van de JTT en een betere bewegwijzering binnen de stad. De werkgroep zal onder voorzit terschap staan van wethouder A. O. Kloots, Verder zullen er deel van uitmaken de directeur van ge meentewerken, de commissaris van politie, de chefs van de afdelingen bevolking en algemene zaken en de h«r J. D, Sprujjt, chef van het ÈémeenteHjk voorlichtingsbureau. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De krantenactie van de Nederlandse Vereniging voor Dierenbescherming, afdeling Schiedam zal in verband met de vakanties in juli en augustus wor den stopgezet. Vanaf 1 september kan iedere Schiedammer z'n oud Papier weer kwijt op de bekende adressen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In een naar bloe men geurende sporthal Margriet vond gisteravond de Schiedamse avondvierdaagse een glorieus einde. Juichende en met hun bloemenrui- kers zwaaiende kinderen brachten de plaatselijke commissie tot be sluit een massaal huldeblijk. Op de volgepakte tribunes en vanach ter de dranghekken waren hele families getuige van dit spektakel stuk. Even zag het er naar uit, dat de weergoden deze laatste avond zou den gaan verstoren. Het bleef ge lukkig bij een dreiging. In de Ju- lianalaan en Stadhouderslaan stonden honderden mensen de aan komst van de wandelaars af te wachten. Beladen met bloemen, waarvan er duizenden bossen moeten zijn gekocht. Op Westfrankelandsedijk formeerde zich de bonte stoet, ge lardeerd met muziekkorpsen en drumbands. Hier begon ook de 3 km lange zegetocht door het Oude Westen en een gedeelte van Nieuw- lant-ooet. Overal mensen langs de trottoirs, op balkons en achter de vensters. Sportieve jeugd, waaronder hippe vogels, showende majorettes en wandelgroepen gestoken in bontge- k!' irde uniformen. Grote vlaggen- groepen droegen het nodige bij aan deze grootse finale, die uitgroeide tot een boeiend kijkspel. In de sporthal ontvingen dit deelnemers een beloning. Vierdaagse-kruisen in brons, zilver of wel in goud. Ook ditmaal draaide de organisa tie van de avondvierdaagse weer gemeerd. De verkeerspolitie zorgde va. de beveiliging van drukke kruispunten of oversteekplaatsen. Het personeel van de plaatselijke koninklijke EBHO vergezelde de tippelaars op de parcoursen. Vooral donderdagavond moesten de nodige biaren worden doorge prikt. Ook bij ander voetletsel wa ren de mannen van de colonne reddende engelen. Het aantal deelnemers (2500) is wat tegenge vallen. Vorig jaar waren het er rond de 3000 en in 1969 (eerste lustrummara der gecombi neerden zelfs nog 600 meer. Als oorzaak van de teruggang moet gezien wor den het late tijdstip waarop dit jaar de vierdaagse is gehouden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ir. Bart Wilton, directeur van Wilton-Fijenoord, heeft gistermorgen in de kantine van het hoofdkantoor van de werf. weer een stoet jubilarissen gehul digd. Wilton overhandigde de be kende geschenken onder couvert, de daarbij behorende getuigschriften en insignes. Ook reikte hij enkele koninklijke onderscheidingen uit, Mej. W. Kruit uit Vlaardingen was 20 jaar in dienst, J. J. Christen uit Schiedam en A. Poldervaart uit Vlaardingen waren veertig jaar in dienst. Precies 25 jaar in dienst bij WF waren: J. Bout uit Rotterdam, C- Dortmund uit R'dam, A. v.Dijken uit Schiedam, G. Haarlaar uit Rotterdam M. F. Harteveid uit Rotterdam, H. Hekkema uit Schie dam, A. J. G. van Kempen uit Rotterdam, W. C. Klaassen uit Rot terdam, J. Mak uit Schiedam, J. M van der Polder uit Rotterdam, J. Scharloo uit Vlaardingen, H. C- Scheurwater uit Rotterdam, J. Sol uit Vlaardingen, J. J. Valken uit Schiedam, M. C. Verbaeren uit Schiedam, J. Vliegenhart uit Rotter dam en M. Witte uit Vlaardingen. T. Meerkerk, een brander uit Rot terdam, werd koninklijk onder scheiden en kreeg de ere-medaille in de Orde van Oranje Nassau in brons. IJzerwerker A. van der Wulp uit Rotterdam en Zeilmaker D. H- Driessen uit R'dam kregen beiden dezeifde bronze/i ereme daille. (Van «en onzer verslaggever») SCHIEDAM Van de 144 leerlingen die hebben meegedaan aan het examen van de technische echool aan de Mgr. Nolensl&an 3, zijn er 135 geslaagd. Ne gen kandidaten -warden afgewezen. Oeelsagdea elektro-technlek P stroom: W, ven der Berg, M. van Ber- gem. -J. van Harte, S. Kievit. R. Klootwijk, j- Meijer, J. Ntquet. G. Noordzij, C. v.d. Sloot, E. v.d. Waal, D. Warendorf, M. With», Elektrotechniek T-stroom: A. Bons, T. den Brinker, R. Bruchem, G. v.d. Kam. J. Hl. J. Kampen, A. Klaver, R. Maltha, J. Pril, A. v.d. Wal, J. Zeer. J. v.d. Zouwen. Timmeren p-sttoom: R. Bras. J. Dekker. J. Elberte, K. Hordijk. E. Klein. E. Moewis. M. Moeterd. J. Mul der. L. Rijvers. H. Sey, J. Troost, C. Volders, Timmeren T-stroomJ. Brug- glng, J. v. Mastrlgt. C. den Uijl. Meu belmaken P-stroom: B. Etllnghaus, A. hankester. B. de Nije, E. Smith, H. B. Tubbing. Meubelmalsen. T-atroomO W Wet- steljn, Schilderen P-stroom: O. Arken bout, L. Boe. W. Brobbe, W. den Hol lander. C. Buigen. F. Versteeg. Een kandidaat werd afgewezen. Sehlldren T-stroom: T. Boender, P. den Duik. Motorvoertuigen P-»trom: E. Krom menhoek, J. v. Leeuwen, O. de Wit. W V.d. Marei. Zandstra, Motorvoertui gen T-stroom: R. Koster. Metaalbewerking P-stroom: R. As- Metaalbewerking P-stroom: R. As- mus. C. Droog. R. Kop, C. Koster, L Lemen. C. Moerer, A .Offerman. Me taalbewerking P-stroom: K. Piugge, A. Rijnsdorp. E. Scharloo. C. Shell. R v. Scljndel, J. Sorber, A. Streundlng. M. VerwelJ, J. v.d. Zwan. P. Gafstelaars. Twee kandidaten werden afgewezen. Metaalbewerkig n.T-stroom: W. Krü- ter. G. Maasdam. Metaalbewerking A- fdellrur X. T. O.: L. Bergkotte, H. Bln- mers, T. Hoogland. N. van Kan, W. Eurepus, T. v.d. Linden, M. v.d. Mel den, P. V.d. Raai, H van Schayk, J van Veen. D. Balvers, P. Boer. Bouw. A. Brons. F. van Cortenberghe, C. Kerkhof, c. Landzaad. P. Mak, A. Meijer, C. Robberegt, P. Stolz, L. Vrlj- g, J. de Wit. Drie kandidaten wer den afgewezen. Sehlldren I.T.O. Afdeling: R. van Duuren, J. Heu». F. Ketting. L. Ma teria, A. Neervoort. C. Oorschot. D Schaap. A. Schilperoort. W. van TTeeffelen, R. v.d. Zee. Een kandidaat werd afgewezen. Timmeren. I.T.O. Af deling: J. van Aarden. J. Baanvinger. J Dries. W. van Gurp. S. Jansen, H. Meijer. H. van RIJ, J. Seholten. P. van RIJ. J. Scholten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM B. en W. stellen de raad voor om de door de Schiedamse jeugd gekozen kan didaten voor de Raad voor Jeugd en Jongeren officieel te installe ren. De georganiseerde jeugd zal, als de raad zich akkoord verklaart, verte genwoordigd worden door de heer M.JJP. Adriaanse, mejuffrouw A.A- Bijl, mevrouw T. Meijer en de he ren W. H. M. Bruggeman en M. P. Zuydgeest. Zoals bekend nemen voor de on georganiseerde jeugd Anjo Beukers, Martin Green, Jos van der Lugt, Otto van Vliet en Joop Heheman in de jeugdraad zitting. nog duren. Dat de locaïe pers zich op het punt van voorlich ting en kritische begeleiding uitstekend van haar taak kwijt, is de persoonlijke mening van het Stadsblad, die door de ge meentelijke top en ook dat heeft meegespeeld in de animo om de voorlichting op eigen houtje te gaan bedrijven gaarne zal worden ingeruild voor het tegendeel. De keren dat het college vergenoegd heeft gegnuifd om de visies van de Schiedamse journalisten op haar beleid zijn op de vingers van één hand te tellen. Het vorenstaande is de aan hef van een rechtvaardiging van het, in een eerdere Schie dam Vandaag bekritiseerde, contact tussen het stadhuis en het Schiedamse Nieuwe Stads blad, die, als de raad het ten minste toestaat, geza menlijk een stuk gemeentelijke voorlichting gaan bedrijven.Dat 't biad dat contact, ten bedrage van vijftienduizend gulden 's jaars, fel verdedigt is begrij pelijk. Vijftien mille plus de ge meentelijke goodwill is niet niks, zeker als je die gemeente lijke goodwill nog eens extra be schermd weet door het feit dat niemand van het Nieuwe Stads blad de gemeente tegen zich in het harnas jaagt door op redac tionele vingers te tikken. Zelfs als het gemeentebestuur op de dolle gedachte zou komen haar vier maandelijkse pagina's te besteden aan reportages over de meest schuine stukken uit Oh! Calcutta! (die aandrift zal zich. het gemeentebestuur ken nende, natuurlijk nooit openba ren, goddank) zal ze dan onge straft mogen doen. Zij koopt, tegen een sch&ppeitjk adverten tietarief twee pagina's in de 14 dagen en beheert ze zelfstandig. En juist daarop. Het Nieuwe Stadsblad rept er nauwelijks over, ligt het zwaartepunt van alle kritiek. Een dergelijke, zichzelf aangeschafte publica tiemogelijkheid, heeft met wer-, kelijke openheid, met werkelijke Daarnaast mag men zich dan nog afvragen hoelang het nieuws van het gemeentelijke erf zijn weg naar de dagbladen zal blijven vinden. Vijftiendui zend gulden is voor dit arme Schiedamse gemeentebestuur geen kattepis en het zal, als het dat bedrag op tafel legt, er ook het volle rendement van willen Hebben. Wetend dat er zich op het gemeentelijk erf geen volle stralen spuitende nieuwsbron bevindt, zou dat wel eens kun nen betekenen dat die griffe weg naar de dagbladen wel eens een enkele hot-liae naar het Stadsblad zou kunnen worden. Het artikel in het Stadsblad eindigt zijn verdediging ten slotte met een forse uithaal naar het blad van de Schie damse Gemeenschap waarmee het gemeentebestuur aanvanke lijk in zee zou gaan. 'Want,' Stadsblad inspraak en een werkelijk voor lichtingsbeleid op zichzelf nog niets te maken. Evengoed als via de kritische pers een volle dige openheid mogelijk is, kan een op een dergelijke manier bedreven voorlichtingspolitiek een streng gecontroleerde open heid scheppen, waarbij het aan de overheid is voorbehouden de publiciteitskraan naar believen open en dicht te draaien en de straal te richten op wie en wat ze maar wil. De lokale pers kwijt zich op het punt van voorlichting en kritische begeleiding gelukkig uitstekend van haar taak, waarbij vooral die kritische be geleiding een groot goed mag worden genoemd in een demo cratisch bestel. Nieuws van het gemeentelijke erf vindt dan ook grif zijn weg naar de dagbla den." Jawel, dat zegt het Nieuwe Stadsblad. Maar hoelang zal dat, als het gemeentelijke por tret eenmaal een reguliere ver schijning is geworden te midden van de voordelige aanbiedingen. schrijft het blad, 'u mag het nu wel weten, ook dat vreesden we in eerste aanleg over het sa mengaan met de SG-perio- diek. Het niveau van dit blad, met zijn vele gastschrijvers viel o.i. moeilijk te rijmen met de moge lijkheden die de gemeentelijke voorlichting toeliet. En van ge meentezijde o.i. alleen van haar kant te handhaven via de in breng van beroepsschrijvers van Schiedamse huize. In dat geval zou de beoogde objectiviteit al gauw als sneeuw voor de zon verdwijnen, moesten we vrezen. In het andere geval zou het op gepepte SG-periodiek-nieuwe- stljl met gortdroge de ge meentelijke materie helaas maar al te vaak eigen bij dragen moeten worden opge scheept.' Dat balletje het Stadsblad krijgt evenmin redactionele in spraak als de SG kan echter direct worden teruggespeeld. Gortdroge gemeentelijke voor lichting is, te midden van ach tentwintig pagina's adverten ties, natuurlijk ook geen lolle tje. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het college vraagt de raad een aanvullend krediet van ruim 281.000 gulden be schikbaar te stellen voor het bouw rijp maken van een nog braak liggend deel van de wijk Spie ringshoek. De raad had biervoor in het verleden al een krediet van ruim anderhalf miljoen gulden verleend. Een deel is echter nog niet voltooid. Voor dit perceel is weer een bebouwingsplan inge diend, dat in principe is aanvaard. B(| de kosten zijn inbegrepen 1000 gulden voor het aanbrengen van brandkranen en 9000 gulden voor de openbare straatverlichting. Deze kosten kunnen niet meer bestreden worden uit het oorspronkelijke kre diet als gevolg van de loon- en prijsstijgingen. De Technische Bedrijven hebben voor de aanleg van gas-, water-, en elektriciteitsvoorzieningen een be drag van 43.200 gulden gevraagd. Ook moet het gedeelte van de wijk, dat in de jaren '64—'65 gereed gekomen is, weer op peil gebracht worden. Er zijn nu ernstige ver zakkingen te constateren van lei dingen en rioleringen. Hiervoor is al een bedrag door de gemeente raad ter beschikking gesteld van 406.000. SCHIEDAM in de ierste zes maanden van dit Jaar zijn er in het Schiedamse Sportfondsenbad. aan de Bekalaan 3250 diploma's uitgereikt. Voor het diploma A. slaagden 1114 mensen, voor B 1036 mensen, voor zwemvaardJgheid 1 1837 mensen, voor zwemvaardigheid 2 2189 men sen. voor zwemvaardigheid 3 51 mensen en voor zwemvaardigheid 4 23 mensen. De meeste van deze diploma's werden behaald in het kader van het schoolzwemmen. Tijdens de vakantie zal het Sportfondsenbad van maandag tot en met vrijdag van zeven tot één en van half twe» tot half zes zijn opengesteld voor vrij zwemmen. Na half zes en op zaterdagen geldt de normale 'dienstregeling'. Bij mooi weer wordt het dak van het bad geopend.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1