Commissie gaat conflict verder uitzoeken wst Hermes blijft in betaald voetbal iemeente in zee met Stadsblad Hengelaars-duel Havenloods vist achter t net Sportvelden, waterpartij, bomen, honde-toilet BIJKANTOOR PTT KETHEL VERPLAATST %S&m sm m* Schiedamse ondernemers kiezen ander bestuur Nieuwe bij winkehers voor h.b.s. en m.m.s. VN Stepcircuit Beplanting Jksg m 1 DINSDAG 29 JUNI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 14 Van onze verslaggever GERARD KRUL SCHIEDAM Ondanks een flinke lik uit de pan van alle fracties heeft de Schiedamse Gemeenschap voorlopig het vege lijf gered. De verwoede verzoeningspogingen die zich de laatste tijd binnenskamers hebben afgespeeld zijn tot op zekere hoogte beloond: de moeilijkheden tussen D'66'er Bert Kaptein en het stichtingsbestuur van de SG zijn met meerderheid op de lange baan geschoven tot 1 oktober. SG-bestuurders Ruud Pillard en Warner Meinen luisteren ge spannen naar het debat. SCHIEDAM Met de grote bonzen uit het advertentieblad wezen op de publieke tribune heeft de gemeenteraad besloten om door middel van het kopen van advertentieruimte in Het Nieuwe Stadsblad de burger gaan geven. huis-aan-huis-voorlichting te (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM-VLAARDINGEN De gemeente Schiedam gaat haast maken met de aanleg van recreatievoorzie ningen in de wijk Groenoord, op de grens van Schiedam en Vlaardingen. Volgens de plan nenmakers van'de dienst Ge meentewerken zal een brede strook grond aan weerszijden van de Zoomweg de offi ciële grens tussen Groenoord en het Vlaardingse Holy binnenkort worden voorzien van sierbeplanting,gazons, sportvelden, speelplaatsen en een zogenoemd hondentoilet. Het gebied beslaat een ruimte van ten minste kante meters. 80.000 vier- Égl Ook voor ouderen straks iets te beleven. (Van een medewerker) SCHIEDAM In de Schie is het eerste van twee hengel- concoursen gehouden waaruit de hengelkampioen van Schie dam 1971 te voorschijn moet komen. Organisatoren hier van zijn de SHV „De Alfer" en Maks speciaalzaak in hen gelsportartikelen. Voor het eerste concours schreven 130 deelnemers in, die de eerste dag nogal wat te lijden heb- hebben gehad van de veran derlijke wind. Twee en zeven tig enthousiastelingen hadden stevig beet; de overigen ble ven, op 'n ondermaats exem plaar na, kansloos. V>- b mm V Recreatieruimte tussen flats en Zoomweg. SG redt zich voo rlopig i (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Hennes DVS blijft betaalt voetbal spelen. De als der de op de saneringslijstgeplaatste Schiedamse vereniging boor dezer dagen veertien spelers een nieuw contract aan. Voorzitter H. Stolk: ..Het is natuurlijk: even afwach ten, wat er zaterdag tijdens de al gemene vergadering in Utrecht uit de bus komt. Er zijn nog veel vra gen die als het ware om een ant woord schreeuwen, maar vast staat wel, dat Hennes doorgaat. Tenzij de KNVB ons helemaal de woestijn instuurt.'' 1 Overigens het geding dat Hennes DVS en 7 andere door"- FBO en KNVB op de .„zwarte lijst" ge plaatste clubs tegen de voetbal bond aanspanden, krijgt 4 augustus in Den Haag een vervolg. Hermes DVS rekent erop dat het sectiebestuur Betaald Voetbal de transferbepalingcn voor de „be dreigde" clubs verruimt. De club heeft nog altijd geen opvolger voor de naar Excelsior vertrokken Joop CastenmiUer kunnen aantrekken en bewoog zich tot op heden even min op de spelersmarkt. Stolk: „Er zijn door deze en gene wel informa ties over sommige van onze spelers ingewonnen, maar tot onderhandé- lingen is het tot op heden niet ge komen." De vader van Sije Visser is dit weekeinde echter wei benaderd door Haarlem-trainer Joop Brand. De verdediger zelf verblijft momen teel op Majorca en het is niet pre cies bekend, wanneer hij in Schie dam terugkeert. Brand belandde op het spoor van Sije Visser, nadat besprekingen met Jan Blaauw van FC Utrecht waren vastgelopen De vraagprijs van Utrecht ging Haarlems budget te boven. Tegen die tijd moet een commis siie (voorstel van de PvdA) verslag uitbrengen over de aar dvan het conflict. Voor de PvdA speelde dui delijk mee, dat men koste wat het kost de eigen wethouders en de rest van het college van B. en W. op het paard wilde houden. Maar Schiedam zou Schiedam niet zijn als niet de oppositie het college in het zadel had gehouden, daarmee 'de taak van de "regeren de" partijen overnemend. De coalitie van 23 raadsleden uit PvdA, D'66, WD en CPN was dui delijk verdeeld over de affaire SG. Ben zestal uit die 23 had al laten weten niet bereid te zijn om de SG ook maar één kans te geven. De rest had alleen de zorg. voor het behoud van het eigen college. Nu kwam opposltie-lelder mr. M. J. M. van Kinderen (k.v.p., p.c.g.. s.g.p.) echter met zo'n verstrekkend voorstel (motie van wantrouwen tegen Kaptein). dat de 23 de rijen sloten. De zes "zwervers" stemden tegen Van Kinderen en kozen daardoor automatisch vóór de lange baan. Alles volgens het bekende model:' sterke oppositie geeft een hechte' coalitie en slappe oppositie geeft ruimte om de interne moeilijkhe den in de regerende coalitie naar buiten te laten komen. Voor het college van B. en W. is deze motie van de oppositie indirect de redding! geworden. De discussie over de beslotenheid van de SG, die door Bert Kaptein is geschonden, leverde op zichzelf weinig nieuwe gezichtspunten op. Dat kon ook niet want de zaak is door en door besproken op alle ni veaus. Over één ding was iedere fractie het gloeiend eens: de SG had een enorme bestuurlijke blunder ge maakt door Kaptein er op eigen houtje uit te gooien. Tenslotte be noemt de gemeenteraad een lid uit eigen kring in het stichtingsbestuur en als de SG zo iemand eruit gooit dan treedt zij' in de bevoegdheden van de gemeenteraad. Ook was iedereen het er over eens, dat burgemeester en wethou- ders onverstandig hebben gehan deld om in hun eentje te gaan be middelen. De fractieleiders hadden daarbij uitgenodigd moeten worden. Wèthouder mevrouw G. D. Verwij de Graaff gaf die fout van B. en W. grif toe. Een commissie van goede diensten uit de gemeenteraad moet nu gaan uitzoeken, waar de haken en ogen in de SG en bij Kaptein zitten. Die commissie gaat besloten vergaderen en zal rapport uitbrengen vóór X oktober. Omdat er ook in die commissie wel weer het nodige' zal gaan' uit rekken, dat in de kolommen van de plaatselijke kranten zijn weg - zal vinden, staat een nieuwe rel van dezelfde orde-de Schiedammers te wachten. De liberaal G. P. Ver- hulsdonk wees de gemeenteraad daar op. De openheid die men voor staat, gebruikte hij als argument; Hij kreeg geen politieke poot aan de grond Een niet bijster enthousiaste raad besloot met 17 stemmen voor en 14 tegen om per half augustus vier pagina's per maand voor de gemeente te huren, tussen de goed kope aanbiedingen van handelaar en winkelier uit Schiedam. De moeilijkheid voor het meren deel der raadsleden was de keuze die door burgemeester en wethou ders gemaakt is. In Schiedam verschijnen twee advertentiebladen huis aan huis: Het Nieuwe Stads blad, een uitgave van Randstad- edities (Sijthoff-concern) en De Havenloods, een uitgave van de gelijknamige n.v. Beiden hadden de gemeente op dezelfde condities, voor dezelfde prijs (f 15-000 per jaar), vier pagina's per maand aangeboden. Toch werd door burgemeester en wethouders gekozen voor het Stadsblad. De raad wilde redenen en de burgemeester gaf ze: Het Stadsblad is voor Schiedam makkelijker be reikbaar, het Stadsblad heeft meer 'Schiedams gezicht' en wordt vol gens het college beter gelezen. Burgemeester H. Roelfsema ver wees daarbij naar een vd. NIFO- onderzoeken naar de huis-aan-huis bladen. Het laatste onderzoek van NIPO werd echter gehouden in 1969. Sindsdien heeft de Haven loods, zo vertelde haar teleurge stelde directeur op de publieke tribune, een onderzoek laten instel len door een onafhankelijk bureau, dat uitwees dat zowel het Stads blad als de Havenloods in Schie dam door 97 percent van de bevol king worden gelezen. B. en W. hebben De Havenloods echter geen kans willen geven het onderzoek toe te lichten, aldus de directeur. Schiedam 'versiert' zijn grens met Vlaardingen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het bijkantoor van de PTT aan de Biestraat zal op vrijdag 2 juli worden verplaatst naar het Jacques Urlusplein. Het kaïwei zal als alles goed gaat op 5 juli geklaard zijn. Het publiek zal van de verplaatsing, die vrijdag middag om vijf uur begint, geen hinder ondervinden. Bij het ontwerpen van de plan nen is de gemeente uitgegaan van de ideale stelling iedere recreant zoveel mogelijk kansen en ruimte te geven voor ontspanning. Uitge sproken wens was onder alle om standigheden rekening te houden met de aanleg van drie vrije trap veldjes, die Inmiddels aan de west zijde van de drie ABP-flats aan het Grieg-, Chopin- en Sibelius- plein tot stand zijn gekomen. Zwaar omplante spelvoorzienin- gen en groepen bomen zullen het gloednieuwe recreatieterrein op véle plaatsen onderbreken, waar door volgens Gemeentewerken een wisseling ontstaat tussen 'openheid en gebouwde massa.' Omdat het terrein zo snel mogelijk gereed moet zijn voor gebruik is gekozen voor snel groeiende bomen en struiken. Hiervan zal op den duur een deel weer verdwijnen, waarna de fraaiste exemplaren het uitein delijke beeld gaan bepalen. kinderen met zitgelegenheid Verder wordt bij de in- en en klimwerktuigen voor de moeders, erover gedacht om uitgangen van de flats steen- of houtelementen te plaatsen. Centraal in het nieuwe Groen- oordse recreatiegebied komt een grote speeltuin met spelvoorzienin- gen als wippen, schommels, een glijbaan, en een draaimolen. Daar naast is ook ruimte gereserveerd voor houten spelmogelijkheden als een klimtoren, wigwams e.d. Het diepgewortelde eigen kleuter- initiatief kan gebotvierd worden op een speciaal deels verhard terrein. In studie is nog het plan om voor de kleine doe-het-zelvers 'sproei-werktuigen' aan te schaf fen, een geliefd object in de kinder tuinen aldus de dienst Gemeen tewerken. Tegen de S-vormige ABP-flats wordt stevige beplanting neergezet die om de beslotenheid van de terrasjes niet aan te tasten bo ven de eerste woonlaag uitsteekt. Een dergelijke beplanting wordt bovendien gezien als een ideale overgang van de open ruimte naar de 12 verdiepingen hoge flats. Wel is het mogelijk dat de bomen na enkele jaren het uitzicht van de bewoners op de onderste etage be perken. Een euvel dat echter ver holpen kan worden door de bomen 'terug te snoeien'. Tussen .de tweede en. derde ABP-flat is al een waterpartij uit gegraven om het grondwater van het toekomstige recreatiegebied op het gewenste peil te housen. Deze vijver komt in verbinding te staan met een singel kort bij en evenwij dig aan de Zoomweg, waaraan in de toekomst bovendien een flink aantal zitbanken wordt geplaatst. Behalve het al eerder genoemde trapveldje is verder gedacht aan spel- en ontspanningselementen. B(j de torenflat in het zuidelijke deel van het gebied is een terrein afgeperkt door bomen en strui ken gepland voor kleine bal sporten en andere sportieve activi teiten. In de buurt van iedere flat komt een speelplaatsje voor kleine Een noviteit voor Nederland is bewaard voor de noordelijkste ABP- flat waar een circuit van paden wordt aangelegd, bestemd voor stepjes, driewielers en kinderfiets- jes en als extra toegift een cen traal speelterrein. Het kleuterdo mein wordt omgeven door een aar den wal van anderhalve meter hoog. Ais sierbeplanting voor het nieuw-e recreatiegebied is gekozen voor rozen en een variatie van an dere bloemplanten. Tussen deze bloembedden door, die bij de eerste en tussen de, eerste en de tweede ABP-flat gerealiseerd worden, zal zich volgens de blauwdrukken van de Schiedamse plannenmakers, een wirwar van geasfalteerde voet paden slingeren. Uniek in de hele opzet, waaraan acht jaren lang is gewerkt, is het zogenaamde hondentoilet. Bij wijze van proef wordt een door dichte heesters omsloten ruimte aange legd, die geschikt is voor het uitla ten van honden. Hiermee is de ge meente tegelijkertijd tegemoet ge komen aan de bezwaren van vele bewoners tegen hondepoep op de Groenoordse gazons en speelvelden. Op de zachte bodem van de hon- denhoek wordt een laag grof grind gestort die gereinigd kan worden en niet stuift. Op een kleine trimbaan ernaast zullen de poedels, tekkels, pinchertjes etc. wat extra lichaams beweging kunnen opdoen. Klap op de vuurpijl is een kaptafel waar de honden geborsteld en gekamd kun nen worden. In totaal is negenenveertig meter en 93 cm aan maatvis gemeten, die hierna weer In het water van hel Beatrixoark werd teruggezet. De vangsten bestonden uit brasem, bliek en voorn. Winnaar van de eerste ronde was de heer J. van Vliet van de Rotter damse vereniging „Vroeg in de Morgen" met' 320 cm vis (is 18 stuks). Als tweede eindigde L. Kie vit met 293 cm (15 vissen). De der de plaats was voor de heer P. K. Weijers die veertien vissen aan de haak kreeg die een gezamenlijke lengte opleverden van 231 cm. Het prijzenschema bedroeg 1 op 5 deelnemers. Tot de beste twintig behoorden verder: 4. N. C. Buiten dijk 11 stuks, 193 cm; 5. K. Scha- made, 12-187 cm: 6. D. Muilwijk 7- 167, 7. J. C. van Es jr., 10-164: 8. A. van Leeuwen 6-148: 9. W. Verhae ren 9-145; 19. H. Harte 9-144: 1' A. H. van Wijk 8-133; 12. 'J. Plur 7-133: 13. M. Termeer 8-130; 14. B. Koedood 7-122: 15. W. de Ho' lander 7-177; 16. P. de Jong 7-10S 17. J. Lupker 5-97; 18. S. Verploege 5-84: 19. P. de Groot 5-83 20. K. Buitendijk 5-82. dj' /i' Cf v,'*; (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Koninklijk Verbond van Ondernemers, afde ling Schiedam heeft afscheid ge nomen van drie bestuursleden: de heren A. Btjloo, H. Winkelman en C. F. van Meurs. De heer Bijloo is door de ledenvergadering tot lid van verdienste benoemd. Het nieu we bestuur ziet er nu als volgt uit: L. G. van Dijk - voorzitter; J. J. Perquin - secretaris; K. M. L. Nieuwerihuis - penningmeester; mevrouw M. J. R. A. Nefkens-Brf- temeijer, D. Dijkshoorn, P. C. Prins en G. P. Verhulsdonk. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De winkeliersver eniging Hoogstraat heeft een nieuw bestuur. Op de laatst gehouden vergadering hebben de leden hier toe besloten. Vervangen zijn de be stuursleden: A. Mouthaan, E. Koe, W. Baard, G. Liesting, W. Ver- haayer. en T. Hartog. SCHIEDAM- Aan de Rijksscho lengemeenschap, Hugo de Groot straat 4 in Schiedam slaagden de volgende leerlingen voor het exa men h.b.s.-B: Rob Batenburg, Peter Becker, Peggy Borsboom, Hans Ohristen. Hans Coppens, Cora Cornax, André van der Ende, Fred Frehé, Peter van Gerwen, Dick Groenendijk. John Jansen, Paul Heeren, Ton van Kampen. In ge Koeten, Jaap de Koning. Paul Laroy. Eric van Leeuwen, Rob Le noir. Irene Licht. John van dei- Linden, John van der Lubbe, Ron Nieuwpoort. Adrie Plooy, Robert Pronk, Hans de Ruiter. Jan-Roe- mert Schrijver. Leo Smith. Wim Speksnijder, Gerard Spruit. Frank Stapel, Frank Stoelte, Ben te Brugge, Gerard Timmer, Aat Un- kel. Jan Verbiest, Wim Verstoep, Jan de Vos, Frank van Weelden, Rob van Woerkom en Kees Zonne veld. Voor het examen h.bs.-A: Peter Betten. Carla Houtzager, Bram van der Kamp, Frank de Kok, Frits Maltha, Rudie Maltha, Jan Me.v- dam. Jaap van der Most, Edith Muis. Jacques Pappe, Ineke Simon, Nicolette Stouthandel, Henri Tet- telaar-, Astrid Veerkamp, Antoine Verhoeven. Paul .Verweel. Peter.' Vredenbregt, John Vrijland en-Cor Wennekes. j Voor het examen Gerdal Bervoets, Christine Bossema, Grace1, den Bouwmeester. Michele van Deursen, Rianne Gerdingh. Marijke Groeneweg. Pan ten Hoopel Joyce Hugenholtz, Nany Jan sen, Corry de Jong. Marcella de Jonge. Rla Krabbendam. Rietje Mai, Marijke Martlfnse. Ctska Ma- zee. Jeanneke Ma"aart. Lia Mo-< '"naar. Jessemijn Schippers, Anja Bijberden, Joke van Steenis. Caro- 'ien Stouthandel. Nininion Wil- 'ems van Beveren. en .-Inja Zege- ren. Tien kandidaten die aan het examen deelnamen, werden afge wezen.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1