Pv A: absolute voorrang aan leefbaarheid SCHIEDAM VANDAAG Gebr. de Veld Radha en Krishna in Nieuwe kerk in Kethel bijna klaar Hess-orgel op in de ether Vrouw van gevangen Bosveld: Je wordt hier knettergek' T.V DEFECT? i Hermes DVS- supporters in conclaaf Kleuter aangereden Auto gestolen Wethouder verhinderd 1001 BAZAR WOENSDAG 30 JUNI 1971 HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Geen strin gent, maar een efficiënt uit gavenbeleid. In ieder geval geen op-de-Iange-baan-schui- ven van belangrijke uitgaven voor het welzijn. Geen inves teringen voor de werkgele genheid. De bedrijven moeten zich maar in het noorden van het land vestigen- Veel geld stoppen in de sociale infra structuur. Elke uitgave, die noodzakelijk is voor de leef baarheid van Schiedam moet gedaan worden. Schoeisel W. J. C. Willemse: jervent oppositievoerder ADVERTENTIE Wij helpen U direct I Aanbesteding twee maanden later SCHIEDAM Schiedam gaat zich officieel roeren op het buiten-parlementaire front. De gemeenteraad be sloot gisteravond om twee subsidies toe te kennen aan twee strijdbare organisaties, die in het Rijnmondgebied naast staatssecretaris Krui- singa 'waken voor de leef baarheid. Rovaal Drs. JHoutman: toegeeflifk mens SCHIEDAM Het cen trum „De Dukdalf" San de Rijnstraat organiseert mor gen-een sportdag voor kinde ren van 8 tot en met 12 jaar. Op vrijdag 2 juli wordt een uitstapje gemaakt naar Duin- reli voor kleuters van 4 tot en met 8 jaar. Het vertrek hiervoor is vastgesteld op half tien. De kosten: ƒ2,50 voor ingeschreven - kinderen en ƒ3,50 voor de overigen. (ADVERTENTIE) TE KOOP GEVRAAGD oude Nederlandse munten zinken oorlogsgeld „^üsA 15 (Van een onzer verslaggevers) Aan de orde in de gemeenteraad is de nota van wethouder drs. J. Houtman over de zwakke finan ciële positie van Schiedam. Boven staande punten zijn van PvdA- fractieleider P. Boschman. de enige die over het ambtelijke stuk con crete uitspraken, heeft gedaan. De opmerkingen van Boschman zijn voor een PvdA-er in het alge meen niet zo vreemd. Voor een Schiedamse socialist, die deel uit maakt van een coalitie van 23. daarentegen vrèi. Want zijn coali tiegenoot. de liberale wethouder Houtman, zag dat bepaald heel anders. De wethouder: ..Als er geen geld is, dan moeten we een aantp' zaken laten lopen". De PvdA: ,.Da's best, maar in geen geval be zuinigen op wat ruwweg de sociale sector heet." De financiële nota is een alles behalve lollig stuk. Door mldde' van een reeks van cijfertjes en on verteerbaar moeilijke woorde" schildert het ambtelijke stuk d" smalle beurs van de stad Schie dam. Op langere termijn, zo leen het stuk. zit de gemeente met een tekort van maar liefst vier miljoer. gulden. Nu hoefde de gemeenteraad nie' direct een uitspraak over de nota f doen. De behandeling moest een oriëntatie zijn. Voor sommige was die dat. voor anderen laaide hm. politieke vuur weer iekker op. KVP- er W. J. C. Willemse, één van d° meest fervente oppositie-voerde"-- tegen dit college, stelde een groot aantal vragen en kreeg daarop zoals overigens vaker voorkomt nauwelijks antwoord. In opperste verbazing riep hli zijn inmiddels tot spreuk verheven 'stopkreet: „Nou breekt mijn klomp, ik begrijp het niet meer!" Ill Ondanks die moeilijkheden met Schiedam steunt buiten parlementaire acties - Evt. vooraf prijsopgave pumpjj St. Liduinastraat 78 a A£~\ Schiedam figsjjj Telefoon 010—26 86 38 Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Radha. en Kris hna is een bekende legende uit de Indische godenwereld en tevens de titel .van de film die op 1 juli 112.45 uur), 2 20.30 uur), 3 (15.00 uur) en 4 juli (15.00 uur) gedraaid wordt in de aula van het Stedelijk Museum. Krishna (de zwarte) is in de Indische mythologie de achtste incarnatie van Vishnu, een god die een andere gedaante aanneemt om de herderin Radha te behagen en de slangenkoningin Kaliya te ver slaan. Krishna die in vele Indische ge dichten optreedt als strijder, stam hoofd of held, verlaat tenslotte zijn geliefde om nooit meer terug te keren. In de harten van iedereen blijft hij echter voortleven als verdediger van het goede en de vernietiger van het kwade. De film Radha en Krishna, die uit tekenin gen bestaat, geeft de hele legende weer. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Niet op 8 juli, zoals maandag in onze krant werd aangekondigd, maar op woensdag 8 september zal het Rotterdamse architectenbureau Van Hunnik en Lambrechts te Schiedam een aan besteding houden voor de bouw van een huishoud- en ind- '- -cl aan de Valeriusstraat r' (Van een onzer verslaggevers) De Vereniging tegen Luchtver ontreiniging in en omt het Nieuwe- Waterweg-gebied kreeg met meer derheid van stemmen een eenmalig bedrag van 150 gulden toegewezen, en het Centraal Comité Anti-Bul- derbaan kreeg ook met meerderheid (KVP, PCG, SGP en één VVD'er tegen) een bedrag van tweeduizend gulden als bijdrage in de kosten van het inmiddels vervaardigde anti-NAC.O-rapport. Zoals verwacht stemden KVP, PCG en SGP tegen beide subsidie verleningen- en de regerende PvdA, D'66, WD en CPN vóór. J. van Katwijk, PCG-man na mens de ARP, kreeg in zijn laatste vergadering ook hij vertrekt nog een behoorlijke politieke sneer van liberaal G. P. Verhulsdonk te verwerken. Van Katwijk: „De vereniging met de lange naam hoeft helemaal geen subsidie, want de wet op de luchtverontreiniging is er inmid dels allang." Wethouder B. E. Col- lé <c.p.n.), die de subsidies met hand en tand verdedigde, probeerde Van Katwijk te overtuigen dat een wet in de praktijk niet voldoet. De antirevolutionair was niet te overtuigen. Toen mengde Verhulsdonk, met 'n politiek vraatzuchtige blik in de ogen, zich in de discussie. Hij zei: „Meneer de vooratter, nou meen ik toch dat we de laatste revolutie in 1918 hebben gehad. En meneer Van Katwijk blijft hier toch maar zit ten. voor de Anti-Revolutionaire Partij. Een homerisch gelach welde op uit 23 kelen. Zonder morren werd de subsidie aangenomen. )van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bouw van de nieuwe kerk van het Apostolisch Genootschap aan de Lindeyerstraat in Kethel vordert snel. Verwacht wordt dat het complex op zaterdag 21 augustus officieel in gebruik ge nomen zal worden. In het gebouw is behalve aan een grote kerkzaal met orgel ook gedacht aan ruimten voor hobbywerk, catechisatie en fietsenberging. Om de kosten te drukken hebben de leden van bet genootschap tij dens de bouw allerlei simpele kar weitjes, als het opruimen van bouwmaterialen zelf opgeknapt etc. De eerste paal voor het nieuwe kerkje werd vorig jaar augustus de Kethelse bodem ingeslagen. i Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het bestuur van Hermes DVS belegt vanavond een bijeenkomst voor supporters in de kantine op het Harga Sportpark. Er zal opening van zaken gegeven worden over liet conflict mee de PBO en de KNVB. De vergadering begint om haif negen. De leden „van Hermes zijn gisteravond al met het bestuur bijeen geweest. zijn schoeisel, kon hij politiek nog aardig uit de voeten. Samen met zijn fractieleider mr. M. J. M. van Kinderen, wees Willemse er voort durend op, dat de nota ambtelijk „gebeiteld" In elkaar zat, maar geen greintje beleidsinbreng van de wethouder had meegekregen. „II geeft alle geldelijke moge lijkheden aan, maar u verzuimt een keuze te maken. En dat is be leid." zei Willemse. Wethouder Houtman vond daarentegen, dat de gemeenteraad, als hoogste orgaan in de gemeente, die keuze moest maken en dat hij dat beieid zou uitvoeren. Boschman bracht de heren weer tot elkaar en merkte op, dat de wethouder toch inderdaad wat sug gesties had kunnen doen. In con crete punten had kunnen aangeven hoe het geld gebruikt kan gaan worden. Houtman, als liberaal wethouder in de raad altijd een toegeeflijk mens. maakte toen een royaal ge baar en zegde zonder rugge spraak met zijn collega-wethou ders een geïntegreerde beleids nota van burgemeester en wethou ders toe. En dat is niet mals! Daarin zullen B. en W. moeten aangeven, wat zij van pian zijn te .aan doen in de komende periode, aoe zij dat gaan doen en hoe zij dat denken te betalen. Die nota zal overigens wel ever ;i zich laten wachten. Omdat de abinetsformatie nog volop in de -nning Is, is er met geen mogr- ikheid te zeggen hoeveel geld d- -emeenten van Barend Biesheuve' "runnen verwachten. Maar dat dat bitter weinig zal zijn, staat voor elk raadslid nu al vast' (Van een onzer verslaggevers) j In het kader van het jaarlijkse vakantie-programma wordt op maandag 5 juli een straatteken wedstrijd gehouden, die om twee uur begint en waarvoor de deelne- mertjes kinderen van 4 tot en met twaalf jaar twee kaartjes aan inschrijvlngskosten moeten meenemen. Op dinsdag worden voor kinderen van 9t.e.m. 12 jaar hindemisraces georganiseerd op de Maasboule vard. Inschrijvingsgeld bedraagt wederom twee kwartjes. De strijd begint om twee uur. Woensdag 7 juli is ook gereserveerd voor hin demisraces, ditmaal echter voor kinderen van 6 tot en met 8 jaar. De eigen fiets versieren kunnen de kinderen van 8 tot en met 10 jaar op donderdag 8 juli: dat luid ruchtige festijn zal om 10 uur 's morgens beginnen. Dezelfde dag nog om twee uur is er een fietsenrally voor kinderen van 8 tot en met 10 jaar, die 50 cent aan inschrijfgeld moeten inleveren.- De finale van het kinderfestival van De Dukdalf is op vrijdag 9 juli. Voor drie kwartjes kunnen dan alle jongens en meisjes van vier tot en met twaalf jaar terecht in het centrum aan de Rijnstraat waar om twee uur een filmvoor stelling begint. Tussen de filmpjes door worden de prijswinnaars van de diverse evenementen in de bloe metjes gezet. Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De vierjarige Go ve rt Janse is met een hersenschud ding opgenomen in de dr. Nolet- stlcht/ig. De kVuter 'stapte op de Rotterdamsedijk uit de auto van zijn vader en Hen oiotseling de rijweg op. Een bromfietser kon Go- vert toen niet meer ontwijken. SCHIEDAM De 33-jarige technisch ambtenaar uir Schiedam A. L. is gistermiddag z'n auto kwijt geraakt. die geDarkeerd stond in de Louis Raemaekersstraat. De man j heeft hiervan aangifte gedaan. ook BROERSVELD 45 SCHIEDAM Inkoop Verkoop Ruilen van alle soorten munten SCHIEDAM De wethouder van Sociale Zaken, Volksgezond heid en Woningdlenst, de heer B. E. Collé is wegens zijn vakantie verhinderd de wekelijkse spreek uren in het stadhuis te houden op 'e woensdagen 7 juli, 14 juli en 21 'uli. De Schiedamse voorlichtings- mbtenaar, de heer D. Buschkens al met vakantie zijn van donder- iag 1 juli tot en met woensdag 21 juli tVr-n een onzer verslaggevers» SCHIEDAM De radio-opnamen die op 1 maart jongstleden zijn gemaakt van een concert op het kleine Hess-orgel in de aula van het Stedelijk Museum, zal door de AVRO worden uitgezonden op dinsdag 13 juli tussen 16.25 en 17 uur over de zender Hilversum 2. Organist is Aad van der Hoeven. Naast cantor-organist van de Rot terdamse Prinsenkerk en dirigent van een koor in Schiedam, is Van der Hoeven óók toezichthouder op het Hess-orgel. (Van een onzer verslaggevers.) OBER DRAUBURG Sparta- speler Bosveld zit nog steeds in de gevangenis van het Oostenrijkse Villach nadat hij na een straatruzie met de Duitser Bucher vorige week vrijdag werd gearresteerd. Zijn vrouw zit de hele dag op een stoel voor het I-rf-el POST in Ober Drauburg te wachten op Henks vrijlating-. Elke dag wordt die in het vooruitzicht gesteld door de ad vocaat die daarvoor al vyf dagen aan het werk is. Mevrouw Bosveld: 'Je wordt hier knettergek. Onze kennis, de heer Kusters is uit Hollandoverge komen met geld. Het kost ons hier handen vol geld. Het geval wordt in de pers verschrikkelijk aange dikt. Het was een gewone ruzie. wy (vrouw, docht-c- en schoon dochter van Bosveld) kunnen hier niet weg. Ik ben vijf maanden zwan ger en kan dat hele stuk niet rij den en mijn dochtertje kan de grens niet over. Ze staat in de pas van Henk'. door Hans van der Sloot De SG-rel is ten einde. De ziedende golven hebben de rand van het waterglas net niet bereikt. Niemand heeft dus last van de spetters. De Schiedamse Gemeenschap niet, Kaptein niet, het college van B. en W, niet en zelfs niet de gemeenteraad, terwijl een ieder toch verwachtte dat de strijdenden met druipende haren uit de strijd tevoorschijn zouden komen. SCHIEDAM In de parfumerie- fabriek N.V. „Boonetal is gister nacht ing '-'il. Uit het bp" oor is voor een bedrag van vifftla vul- gebouw binnengekomen via het dakraam. Alles is echter gebleven zoals het was, met alleen dat verschil, dat er naast alle bestaande commissies er nu een van de goe de diensten is bijgekomen, die moet onderzoeken hoe de vork nu precies in de steel zit. Makkelijk zal dat niet zijn. De discussie die aanvankelijk alleen tussen Kaptein en de SG werd gevoerd, heeft zoveel in beweging gebracht, zoveel verzoende, af- afwijzen en tot harde actie op roepende commentaren uitgelokt dat een reconstructie van de ware toedracht uiterst ingewikkeld lijkt, lijkt. Eén ding is met dat dat alles echter wei duidelijk geworden. Schiedam is niet die voortvaren de, moderne, krachtige en spitse stad waarvoor het zich in de VVV- folders zo graag uitgeeft. De af metingen die de controverse SG- Kaptein in het luttele tijdsbestek van vier weken heeft kunnen aannemen bewijzen dat overdui delijk. Want wat is er nu gebeurd? Kaptein heeft vanuit de besla tenten op tafel worden gelegd, waarvan de SG vond dat hij dat beter niet had kunnen zeggen. In elk van de aanpalende gemeentes had zoiets nauwelijks de kleine berichten gehaald. uitgestalde principes niet alsnog tot overeenstemming kan ko men. In de SG-Kaptein-rel leek dat van meet af aan onmogelijk, war, de directe reden ervan was dat een aantal lieden uit de bevol kingsgroep, die strekt van „be kende tot zeer notabele" inwoners dezer stad, op de gedachte kwam. om. rekening houdend met de mogelijke val van de SG het al lernieuwste snufje op democra tisch gebied ook in Schiedam te introduceren: een schadu'#~SG. die het culturele roer daadwer kelijk ter hand moest kunnen ne men. Weliswaar liep het uur waarop men aan de schaduw-SG begon te sleutelen al aardig tegen midder nacht en deed de vergadertafel inmiddels sterk denken aan een volle bar; het resultaat was et- niet minder om. Met harde hand werd een SG uit de grond ge stampt, die afgaande op de kwa liteiten van de leden Schiedam binnen het jaar zou moeten kun nen omvormen tot swinging town. Criteria bij de verkiezing waren slechts twee voorwaarden. Duide lijke culturelè belangstelling en besluitvaardigheid. Het nieuwe Schaduw Zolang er geen Pentagon Pa pers of hun Schiedamse equiva lent op tafel worden gelegd, wordt zoiets van zeer gering be lang geacht en aangezien de SG naar wordt aangenomen niet in het geniep een gewapende interventie tegen het Vlaardingse culturele leven heeft voorbereid, valt er uit de stichtingsraadsver- gaderingen eigenlijk niets schok kends te vertellen. Hooguit kan een SG-activiteit eerder dan wenselijk in de publiciteit worden gebracht. Het ging het SG-bestuur echter om het principe en dat is. in dit land, zyn goed recht natuurlijk. Naast Volendam. de Ridderzaal, de vrijheid van meningsuiting en de hebbelijkheid om voor alles en niets maar gelijk een vereniging op te richten behoort het PRIN CIPE tot de essentiële punten waarop wij Nederlanders, van de ons omringende volken verschil len. Het principe is ons heilig en het is dan ook een goed gebruik om elke discussie die de verkeerde kant dreigt uit te gaan, af te kap pen met de hantering van dat hoogste geesteiyk egoed. Alleen dan is men er zeker van dat een verder debat op respectabele wij ze onmogelijk is gemaakt. De enige mogelijkheid die de com battanten dan nog overbiyft, is te proberen of men op basis van de bestuur zou er dan als volgt ko men uit te zien. Erevoorzitter burgemeester H. Roellsema verte genwoordiger B. en W. wethouder G. D. Verweij de Graaff. Verte genwoordigers gemeenteraad: me vrouw Taverne-van Campen en Bert Kaptein. Leden: prof. San ders, Jan Noordegraaf, letterkun dige. Pieter van der Heijden, binnenhuisarchitect. C. H. Verweij Ko Morel. Frans de Valk. dir. Vor mingscentrum Werkende Jeugd Martin Gr t hort, leider jeugd- sociëteit, J. Simons, Aad Wieg man, G. van der Feijst, gemeen tearchivaris. ds. B. A. Koek. Ton Huijssoon, journalist. Sjef Hen derickx, beeldend kunstenaar en Hans Paalman, directeur Stede lijk Museum. Jammer genoeg, je kan nu eenmaal niemand om twaalf uui uit zijn bed bellen met het ver zoek of hy voor't goede culturele doel zijn schaduw wil afstaan, was het niet mogeiyk na te gaan of alle personen ook werkelijk zouden willen meewerken. Dat ze het zouden kunnen staat voor de initiatiefnemers echter als 'n paal boven water Evenals trouwens het feit dat het niet nodig zal zijn. Of de commissie van goede diensten moet alsnog flink te keer gaan met het waterglas dat controverse SG-r-'nptein heet

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1