Bezoek zeehaven van Schiedam gelijk gebleven In 1886 begon t oit de Schiedamse kranen te stromen POPPEZIJN! Clubkoersen Gebr. de Veld Een ploits in 't verleden eurotax Italiaanse televisie in Schiedam Zo'n zalige loomheid XV, DEFECT (brom)fietsen fijn Weelde Cholera Wij helpen U direct VRIJDAG 2 JULI 1971 HET VRiJE VOLK Voor naar gang van het overdekte mid denstandspad van Schiedam was gistermiddag geplaveid met drie lome brandbroeklie- den. Tussen Broersvest en Broersveld ontwaardde de fo tograaf hen. Met een feilloze neus voor zulke zaken SCHIEDAM Drie brand- broeken op de Passage-trap. De plechtig-marmer en op- Van onze medewerker WILLEM DE BRUIJN De oude watertoren op het terrein van de huidige Merwehaven. In 1923 werd het gebouw om ver gehaald. Jacob Pfoter van Dijk van Mathenesse, de man die de histo- rbefte b&SUssing bekend mocht maken dat Schiedam een eigen drtnfcwaterleiding zou bomoen. Jap-tal: 1883. SCHIEDAM In 1883 nam de gemeenteraad van Schiedam onder de notabele leiding van haar burgemees ter Pieter Jacob van Dijk van Mathenesse het kloeke besluit om de watervoorzie ning door de gemeente te la ten exploiteren. De burge meester in die dagen spaarde kosten noch moeite om de vroede raadsvaderen te over tuigen van het gemeenschap pelijk nut zulks. De gemeente ging bij het ter beschikking stellen van het water via leidingen zeker niet over één nacht ijs. Ge durende 'n behoorlijke spanne tijds werd het water gratis verstrekt omdat via toverach- i tige chemische proeven door bebaarde wetenschapsbeoefe naren uitgebreid werd onder zocht wat de kwaliteit van het drinkwater was. Nietemin zou de watervoorziening in Schiedam nog eenmaal in op spraak komen. Rotterdam wist van het vroede Schiedamse gemeente bestuur in 1922 Het terrein in de buitenpolder waarin het waterlei dingbedrijf gevestigd was. voor eeuwig („een contract voor het le ven"» los te peuteren. In de buitenpolder werd de Mer- wehaven gegraven, terwijl Rotter dam contractueel beloofde een pompstation te bouwen voor de le vering van Rotterdams drinkwater. Met deze ruil raakte Schiedam in feite een stuk ontwikkelingsgebied kwijt dat benut had kunnen wor den voor expansie van de wijk Zuid, toen nog de Gorzen genoemd. Schiedam had zelfs een overslag haven kunnen hebben als de pol- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het aantal zeeschepen dat de haven van Schiedam in 1970 bezocht is nagenoeg gelijk gebleven aan dat van vorige jaren. Zo'n 753 zeeschepen arriveerden in het havengebied en 748 vertrokken er. In 1969 waren dat er 777 en 775. Om te dokken en te repareren kwamen er 537 schepen, om te ontgassen en schoon te maken kwamen er 178 en om te laden en te lossen 38. De laders en lossers voorna melijk coasters hebben gezamen- lijk zo'n 45.000 ton lading aan- en afgevoerd. Dat is voor de havens van Schiedam nauwelijks van be tekenis. Het aantal gemaakte loodsreizen vanuit Schiedam be droeg ruim honderd minder. Dat werd hoofdzakelijk veroorzaakt door de veertien dagen durende staking van het personeel van de scheepswerven. In het jaarverslag van de ge meentelijke havendienst, waar al deze cijfers vandaan komen, ver meldt de havenmeester, dat de snelle aanslibbing van de Wilhel- minahaven nog steeds grote zorgen baart. De ontvangsten aan zeeha vengeld, zo schrijft de havenmees ter Th. Sabel, zijn dit jaar met ruim 40.000 gulden gestegen. Die stijging vloeit voornamelijk voort uit het feit. dat het haven geld voor schepen die de installatie van de Tankercleaning N.V. aan doen per 1 Januari '70 is verhoogd van zes naar zeven cent per bruto registerton en daarna per 1 oktober van zeven naar acht cent. Het sluis- en bruggeld werd in der in eigen bezit gebleven was. Regeren is vooruitzien en de brillen waardoor deze ..voordelige" over eenkomst is bekeken, blijken dan ook niet altijd even zuiver geweest. Al met al drinken de Schiedam mers (hoewel Rotterdam de laat ste tijd nogal harrewart over de prijs voor het drinkwater, maar contract is contract) nog steeds water uit de vroegere Maas. In den beginne biologisch, nu inmiddels chemisch gezuiverd. Teruggekeerd zijn wel de kwade dampen, die Schiedam eens teisterden. Het is t« hopen dat de strijd voor verbete ring daarvan, aanzienlijk krachti ger gevoerd zal worden dan het geworstel in de vorige eeuw om zuiver drinkwater. '70 volledig afgeschaft om wat meer uniformiteit te brengen tus sen de samenwerkende gemeenten. Per 1 april '70 werden de tarieven voor het binnenhavengeld ook ver hoogd. Dat resulteerde in 'n meer opbrengst van 3000 gulden. Aan havenloodsgelden werd bijna 58.000 gulden meer ontvangen, doordat zowel op 1 maart als op I juli '70 de tarieven met 25 percent werden verhoogd. ADVERTENTIE) Evt. vóóraf prijsopgave philips Lidulnastraal 78 a /fT*~x Schiedam (Ksgjj Telefoon 010£6 86 38 Off. Philips dealer' PAG UvA 1. En toen kon de cholera loos toe- HOOGSTRAAT 101-163 SCHIEDAM - TEL. 26 75 52 kleunen water. Het voortschrijden van de techniek betekende een nekslag voor hun handel. Wie nog geen aansluiting had. deed zijn best om het gezuiverde water in zijn kroes te krijgen en dat bleek duidelijk uit de cijfers. Toch liep niet alles van een lei en dakje. Vooral tijdens de piek- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Na de activiteiten van Duitse en Engelse televisie teams heeft nu ook de RAI, de Italiaanse staatstelevisie, belang stelling getoond voor de Meld- en Regelkamer van Rijnmond. Het afgelopen weekend had een tele visieploeg een interview met Rijn- monddeskundige dr. Clarenburg en zijn opnamen gemaakt van de Schiedamse snuffelpalen. Aan het eind van dit jaar komt 't 85 jaar uit de pomp: Schiedam drinkt al 85 jaar ge meentelijk pils. water van de Technische Bedrijven. In 1886 begon het met dubbele filtratie, nu gebeurt het chemisch. De nekslag voor de waterboeren en het begin van de hygiëne. Uit wasemingen, heulen, cholera, drinkbare druppels. Een plons in het verleden van de waterbe drijven. Het onderste uit de ge meentelijke waterkan komt bovendrijven. Onze medewerker Willem de Bruijn legt zijn vin ger op de pols van verstorven colleges van burgemeester en wethouders en ziet parallen met het heden. VLAARDINGEN Op de Rot- terdamseweg nabij de Lusthof straat is gistermorgen de 6-jarige Martin Nieuwerdijk door een per sonenauto aangereden. Het knaapje was de rijweg opgelopen zonder voldoende op het verkeer te letten. Hjj is met een beenbreuk naar* het ziekenhuis gebracht. (ADVERTENTIE) J'i- /r. GVan een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het badhuis De Eendracht aan de Een- drachtstraat in Schiedam- Zuid is en blijft potdicht. Het badhuis ligt te ongunstig, voor het merendeel van de Schie damse wijken. Bovendien is het gebouw al flink op jaren zódat het zeer de vraag is of het over vijf jaar riog over eind staat. Daarom worden in het Sport- fondsenbad aan de Burg. Knap- pertlaan twaalf douchecabines aangelegd waarvan de Schiedam mer die thuis badgelegenheid moet (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Zondag is er in de Spaanse Polder een clubontmoe ting van De Coureur. Schiedam en de Pedaalridders. De nieuwelingen starten om negen uur. (ADVERTENTIE) Ontberen, gebruik kan maken. Dat schrijft het college van bur gemeester en wethouders aar. de gemeenteraad die behoudens enkele kleine wijzigingen deze week met het voorstel akkoord is gegaan. Het Sportfondsenbad heeft zich bereid verklaard de douches aan te leggen, maar bedingt daarbij dat de gemeente zich garant stelt voor het jaarlijkse exloitatietekort, dat' op ruim 23.000 gulden wordt ge- 'schat. Als extra argument voor het on langs genomen besluit voeren B. en' YV. aan dat in het Sportfondsenbad de hele week kan worden gedou- ched, terwijl dat in het badhuis in de Gorzen maar op een beperkt aantal uren aan het einde van de week mogelijk zou zijn. Ook heeft het Sportfondsenbad meer comfort en betere verbindingen. Volgens B. en W. gaat een douche in het Sportfondsenbad twee kwartjes kosten. De jaarlijkse subsidie aan de woningbouwvereniging DeEen dracht wordt ingetrokken en het vrijkomende bedrag zal worden toegeschoven aan de N.V. Sport fondsenbad. De uitslag van dit onderzoek was bijzonder gunstig. De toepassing van de biologische reiniging van het Maaswater was mogelijk. Hier voor werd aan de Maasdijk een in stallatie gebouwd met drie bezink- bassins. twee voor- en drie nafil- ters, een watertoren en een pomp station. Bij- eb werd het water toen reeds met te veel zout op genomen uit het kleine haventje ter hoogte van de huidige Gusto- werf. Voordat het water thuis de kraan uitstroomde, werd het dub bel gefiltreerd, waarmee Schiedam in die jaren (1886) uiterst, up-to- date was. De Schiedamse waterboeren wa ren maar nauwelijks tevreden met de leveringvan het 'super' Maas uren was het buizennet overbelast, terwijl het niet ongebruikelijk was dat tijdens de zaterdagse wasbeurt de druk op de waterleidingen to taal wegviel. Aanleiding voor het gemeente-bestuur om een jaar voor de eeuw-wisseling, in 1899. de schrobmeiden te verbieden nog langer de stoepen en goten onder handen te nemen. De Schiedammers uit die jaren zo blijkt bij het naslaan in de geschiedboeken konden hun weelde niet op. Waterboeren her kenbaar aan e"-i witte band rond de bovenarm, ventten tot dan toe puur Maaswater uit aan de bevol king voor de prijs van één cent per emmer. Wie datniet konbetalen, schepte de vloeibare leeftocht uit de vele sloten en grachten die zich overvloedig door de binnenstad slingerden. Echter ze werden ook als riolering gebruikt. Hoe gevaarlijk dat toen al werd gevonden, blijkt uit een bericht van de "Plaatselijke commissie van Geneeskundig Toevoorzicht" van 21 juli 1854, gericht aan de Gemeen teraad. "De plaatselijke commissie", al dus dit schrijven, "neemt nogmaals de vrijheit ene aangelegenheit van groot gewigt aan te bevelen, opdat wij het welïigt te eniger tijd niet aan ons zeiven mogen te wijten hebben, als er ongelukkigerwijze opnieuw gevaarlijke epidemiën of andere rampen in de stad onzer inwoning ontstaan mogten. Wij vinden ons derhalve gedrongen uw aandacht te vestigen op den toe stand van eenige sloten en grach ten binnen onze gemeente". Waarna een opsomming volg; van watertjes aan de Lange Kerk straat, Kreupelstraat, Noordves; Zijlstraat. Noordmolenstraat. Raam. Hofje van Belois en sloten die en kele erven langs de Lange Nieuw - straat van elkaar scheidden. Volgens de commissie „verkeeren de genoemde slooten allen bijna in dezelfden omstandigheden, te we ten, dat ze meeT met onreine stof fen zijn opgevuld dan met water en alzoo vele kwade dampen en luchtsoorten uitwasemen". Omdat deze kwalijke toestanden meer dan eens aanleiding geven tot ziekten in de vorige eeuw werd men gemiddeld niet ouder dan 37 jaar vraagt de commissie de slo ten door heulen of riolen te laten vervangen. Toch zou deze alarm kreet weinig uitrichten. Doorstro ming van het binnenwater bederft het havenwater maar. zei de ge meente. De vele branderijen en de bewoners zouden er later de dupe van worden. De gemeenteraad onderling ver deeld door tegenstrijdige belangen, liet het drinkwater voor wat het was. tot een strijdbaar raadslid in 1871 de vrees er injoeg met het paniekwoord „cholera". Letterlijk zei hij: „De stank van het water is in sommige delen van de gemeente verschrikkelijk. Ik acht mij ver- pligt te'spreken over den onhoud- baren toestand. Het is onverant woordelijk bij het naderen van de cholera geen gehoor te geven aan de adressanten die met recht ver betering vragen van de watertoe stand". De scshrik zat erin alle be zwaren tegen het dichtgooien of spuien van sloten waren spoorslags verdwenen. Het kon echter niet verhinderen dat de stad in 1859, 1366 en 1867 ten prooi viel aan de gevreesde cholera. In bepaalde wijken stierf een op de veertig be woners. Het was de druppel die de emmer deed overlopen dat wel. Nog tijdens de laatste epidemie in 1867 valt een belangrijk besluit: gratis Maaswater voor iedereen, maar wel onder toezicht van de politie. Tot de komst van het cLrinkwaterleidingbedrijf zou dit be sluit van kracht blijven. Voordat een dergelijk bedrijf in 1883 door burgemeester Van Dijk van Matheness kon worden aange kondigd, heeft zich binnen de di verse Schiedamse vergaderzalen wel het een en ander afgespeeld. Branders en kooplieden voelden er veel voor het waterleidingbedrijf zelf te exploiteren. Ook buiten landse firma' s onder meer uit En geland en Frankrijk dongen naar de opdracht. Voorstanders van het particulier Initiatief schermden met het argument dat de gemeente grote risico' s liep. Branders onder tussen, zuinig als altijd, wreven zich de handen bij de gedachte dat bezuinigd kon worden op personeel dat water uit de haven pompte. Ondanks de hevige liberale druk zegevierde uiteindelijk het gezond verstand en stelde de raad een kre diet bescshikbaar van 450.000 gul den, waar nooit extra geld heeft bij gemoeten. Het bedrijf floreerde vanaf de eerste drinkbare drup pel. ADVERTENTIE SLIjTCtaI WIJNHANDEL Bezorging door de gehele stad

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1