1 Opnieuw praten over s terrein ers Marlo de Bruin agente af voor jeugd comité Nieuwland op weg naar België SCHIEDAM VANDAA G Examens in brandweer kazerne m Sporthal Margriet één week voor de jeugd Coach Kessler weg uit Groenoord Singelkwartier vraagt om speelplaatsen ZATERDAG 10 JULI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 11 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het aantal werklozen in het gebied Nieuwe Waterweg-Noord (Schiedam, Viaardingen, Maassluis, Maasland, Rozenburg en Hoek van Holland) is in de vorige maand met 22 gestegen tot 494. Eind mei bedroeg het aantal werkzoekende vrouwen 74. Er waren 401 werkloze mannen. Cijfers die schrikbarend veel hoger liggen dan precies een jaar geleden, toen de geregistreerde arbeidsreserve 236 man nen en 27 vrouwen bedroeg. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vanaf maandag 12 juli'is de sporthal Margriet een week lang speeldomein van de Schiedamse jeugd yan 4 tot en met 13 jaar. Deze week al is er hard aangetrokken om de hal 'op tijd gereed te krijgen. Volgens de afdeling' Jeugdzaken van de gemeente zijn de^ stands zo strategisch opgesteld dat men van elk willekeurig punt een goed overzicht heeft. Desondanks is iedere stand voldoende afgeschermd om rustig te kunnen werk" Onderdelen Onderonsje bij het afscheid van hoofdagente Marlo de Brum. Van rechts tiaar links hoofd inspecteur L. van Slooten, mevrouw Van Soest van de kinderpolitie en de scheidende Marlo de Bruin. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGENMarlo de Bruin, de 24-jarige eerste hoofdagente van de Vlaardingse ge meentepolitie, heeft gisterochtend afscheid genomen van het korps dat zij bijna 8 jaar heeft gediend. In de kantine van het hoofdbureau aan het Delftseveer was zij „slachtoffer" van en kele toespraakjes en cadeau-aanbiedingen. Novum (Van een. onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het be stuur van het Comité Jeugd- vakantievreugd krijgt van de gemeente naast het gebruike lijke jaarlijkse bedrag van 15.000 gulden nog eens 2500 gulden extra. Dit wordt ge daan omdat het comité dit jaar een extra feestelijk tint je wil geven aan de vakantie weken voor de jeugd. Het co mité bestaat 25 jaar. Sport en spel (ADVERTENTIE) door Hans van der Sloot Wie is nu eigenlijk wie in de Tempelaffaire? De Tem- peljeugd zelf vraagt het zich niet meer af. Vrijdagavond zaten ze alsof er nooit een sluiting was geweest weer dertig man sterk op de bloedhete zolder annex kapel annex jeugdsociëteit, boven het culturele cen trum De Kreek. Geharrewar Keurige termen Op rolletjes Ontslag brengt Het Vrije Volk tal van spannende verbalen, exclusieve reportages, series, strips en rubrieken. Werkloosheid in i en jaar verÉul beid V.t Wat voor de direkteur van het Gewestelijk ArbeidsbureauNieuwe Waterweg Noord ir. J. P. Nugteren aanleiding is zich enigszins veront rust te tonen: "We blijven aan de hoge kant zitten;" zegt hij". Toch is hij niet al te pessimis tisch, want in de regel is de maand juni niet de tijd waarin het aan vragen en aanbiedingen regent: "in de vakantietijd is de animo tot sol- (Van een onzer*verslaggevers) VLAARDINGEN Wet houder M. Mooij heeft In de Vlaarding'se gemeenteraad toegezegd dat met alle be trokkenen nog eens gepraat zal worden over de bebouwing van twee braakliggende ter rein tjes tussen de flats aan de Burgemeester A. van Wal- sumlaan. In een brief aan het college van B. en W. en de raad protesteerden ruim tachtig gezinnen tegen de bouw van twaalf eengezinswonin gen door de woningbouwvereniging Patrimonium's Woningen. De flat bewoners zagen de twee veldjes daarvan liever gevrijwaard om ze later als speelterrein voor de kin deren te kunnen gebruiken. Plannen voor bebouwing werden indertijd al we! door de raad goed gekeurd, maar de bouw van de een gezinswoningen bon in de ogen van de welstandscommissie geen gena de vinden. Raadslid F. J. Kerkhoven (p.v.d.a.i stelde naar aanleiding van de brief voor met bewoners, gemeente en woningbouwvereniging nog eens rond de tafel te gaan zitten. Een suggestie die door D'66- er D. de Lange werd ondersteund, hoewel deze zich afvroeg of de bouw nu nog voorkomen kan wor den: "laat het college er op letten dat er nog niets definitiefs over de bouw wordt besloten." pleitte hij. Wethouder Mooij antwoordde met een terechtwijzing aan de raad ("u heeft indertijd het hele bouw plan goedgekeurd"i dat men de zaak nog eens zou bekijken, en dat bouwen op korte termijn niet in. de bedoeling ligt. en onmogelijk is. liciteren niet. erg groot, de meesten wachten daarmee tot na de vakan tie." Vooral in de metaalsector nam de werkloosheid toe. Een stijging van 57 naar 91. Dit wordt, aldus ir. Nugteren, ten dele veroorzaakt door de bij enkele bedrijven gel- .dende personeelsstop. Het werkzoe kende kantoorpersoneel steeg van 37 naar 41 mensen, terwijl het aantal werkloze bouwvakarbeiders met tien verminderde. Ook in di verse categorieën trad een daling van 21 op. De stijging van de werkloosheid in de metaal kan. volgens de direk teur v.h. GAB. ook zijn veroor zaakt doordat diverse bedrijven ar beiders, die eerst via koppelbazen In dienst waren, nu volledig In dienst hebben genomen. De arbeidsmarkt in de maand juni werd ook gekenmerkt door de vervulling' van een groot aantal vacatures door jeugdige arbeids krachten. de zogenoemde school verlaters. Daardoor nam de vraag naar jeugdige arbeidskrachten met ruim 300 af. Over het algemeen was er ook een daling in. de vraag. Het aantal openstaande vakatures daalde van 4130 naar 3835. Het rcuzenluchtbeit wordt ingesprongen. ken. Hoofdleider en organisator is de heer G. Rens. bijgestaan door mejuffrouw Bootsman, de heer Eg- gink, en 'n vijftigtal leiders en leid- Nieuwe activiteiten dit jaar zijn: de supermarkt, de filmzaal, en het grote plein waar naar lievelust ge sprongen kan worden op een super luchtkussen. Nieuw zijn ook het maken van sieraden met zilver draad en het bakken van kieivor- men. De entreeprijs voor' het jeugdfes- tijn bedraagt een gulden per dag. Ook is iiel mogelijk een zogenoem de 'vijfrittenkaart' te kopen voor 3.75. Om knorrende magen te voor komen is voor 1,25 een lunch- kaart verkrijgbaar, die recht geeft op 1 flesje cola. 1 koek, 1 zakje chips, 2 krentenbollen, 1 appel tof 1 banaan» en een ijsje. Het jeugdfestijn, dagelijks, aan mee te doen van 9 tot 4 uur, wordt georganiseerd door het gemeente lijk bureau voor sport- en jeugdza- sters. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Georg Kessler, één jaar lang trainer/coach van het Rotterdamse Sparta, is weg uit Groenoord. Niet langer dan zes maanden heeft hij er aan het Griegplein 152 gewoond. De verhuis wagen, die een week geleden voor kwam; heeft een eind gemaakt aan de trotse gevoelens van. de naaste buren, Georg en zijn vrouw hebben hun boeltje opgepakt en wonen nu in de Brusselse voorstad. Ander- iecht. Naar verluidt zal de motor van de Kasteelvoorhoede. Jan Klijnjan, de vrijgekomen woning betrekken. Het blijven echter vage vermoedens omdat de Spartaan nog op vakantie is. Het was niet de prettigste bij eenkomst die hij ooit hkd meege maakt zei .waarnemend, commissa ris hoofdinspecteur L. van Slooten, die als eerste het woord voerde, omdat de ook als sportvrouw po pulaire hoofdagente zingend en neuriënd vaak heel wat fleur aan de sfeer binnen het Vlaardingse politiekorps gaf. Dienaresse van Hermandad en Fortuna-atlete hangt haar blau we uniform aan de wilgen omdat zij 27 aug. met haar sportvriend Hans Scheffers (eveneens van Fortuna) in liet huwelijksbootje gaat stappen, Voordien zullen de toekomstige huwelijkspartners eerst nog een verkwikkende va kantie in het Italiaanse Sorren to )bij Napels) gaan doorbren gen. Hoofdinspecteur Van Slooten noemde in zijn afscheidswoord Marlo de Bruin een novum bij het gemeentelijk politie-apparaat. In november '63 trad zij als klerke in dienst, daarna werkte zij een jaar op de administratie-afdeling om vervolgens haar studie aan de poli- „Met de 17.500 gulden die we nu krijgen blijft het op glad ijs be wegen", zei de héér W. B. van Gin- neken. Stadsgehoorzaal-directeur en lid van het comité, enkele uren voordat de gemeenteraad het extra bedrag goedkeurde. „Het blijft elk jaar afwachten wat er gaat gebeu ren. Hoe meer kinderen er komen, hoe duurder het wordt. Want op elke plaats moet geld toegelegd worden". De gemeenteraad ziet in ieder geval het nut van het Comité Jeugdvakantievreugd in. Raadslid F. J: Kerkoven (p.v.d.a.r zei' tijdens de raadsvergadering: „De leden van het comité doen alles vrijwillig. En het werk neemt toe. Het risico is dan dat je je zelf gaat uithollen. We moeten volgend jaar eens be kijken hoe we dit werk kunnen stimuleren". De heer J. Ligthart (p.c.g.) stond sympathiek tegenover dit idee al hoewel hij het financiële probleem niet het grootste vond. De vrijwil lige medewerking, die steeds min der wordt, is volgens hem meer van belang. Wethouder Jac. van der Linden kon toezeggen dat volgend jaar be keken wordt wat er gedaan moet worden om het werk van de vrij willigers te stimuleren. „Nu de Stichting Vlaardingse Gemeen schap op de helling staat moet toch nagedacht worden over de nieuwe vorm van het comité, om dat het een onderdeel is van de stichting. De vrijwilligers hebben echter nu om het extra bedrag van 2.500 gulden gevraagd. Ik kan dus niet meer doen dat dit, in overleg met de raad. geven". tie-school in Leusden te beginnen. In juli 1965 werd zij de eerste vrouwelijke agente in Viaardingen. Aan de zes jaar aktieve dienst is nu een einde gekomen. En niet onverwacht, aldus de heer Van Slooten: „Het verwondert ons niet dat er iemand voor uw charmes is bezweken. En dat het iemand uit de sportwereld is verwondert ons helemaal niet". Waaraan de hoofdinspecteur nog even vastknoopte dat de vrouw haar plaats in het politiekorps (Viaardingen heeft er nu vier, een zelfde aantal is nog in opleiding) volledig heeft waargemaakt en niet alleen als „lokvogeltje" hoefde te dienen. Nu is dat niet meer nodig, maar in de vijftiger jaren zou 'n derge lijke hulp niet onwelkom zijn ge weest. In zijn afscheidswoord ver klapte de heer Van Slooten hoe hij samen met de agenten Kwak en Ulrich vermomd als vrouwen In '52- '53 tevergeefs heeft getracht een plastic-maniak, die steeds vrouwen lastig viel, te -pakken: ..geen suc ces. maar we! een lachertje". Hoofdinspecteur Van Slooten, die zei altijd nog graag eens eën vrou welijke rechercheur te krijgen, dankte de „pionierster" voor haar verdiensten en bood namens het korps een cadeau-cheque aan. Evenals Mario's collega Janny Timmerman, die hetzelfde deed namens de politiebond. Nadat een vertegenwoordiger van de politiesport- ën ontspannings vereniging had gesproken, noodde Marlo al haar collega's op de re ceptie van haar trouwpartij, 27 augusttr Het programma dat iedere dag afgewerkt wordt, omvat vier onder delen: sport en spel. creatief, acti viteiten en de kleuterhoek. In de kleuterhoek, bedoeld voor de jeugd van vier tot en met jaar, kan" een tent' gebouwd v den; met blokken, noppenbouw» nen-en Sio-houtmontage gespee.a worden, terwijl alle materiaal er is om platen in te kleuren. De activiteiten waar de vertier- zoekers op losgelaten kunnen wor den, zijn: een supermarkt; een verkleedhoek om. bijv., een minuut even minister te wor. 'en; figuurza gen met uitgelezen hulpmiddelen als 'drilboortjes en zagen; bouwpla ten van kastelen tot koekoeksklok ken; plastikant voor toekomstige ingenieurs die niets anders- willen dan bouwen; pannekoeken bakken op een gaskomfoor (lekker is niet belangrijk)schrijfmachines om het even op te leren en een naai machine, ook voor jongens'. De sport- en spelliefhebers op het festijn kunnen kijken naar komi sche filmpjes; lezen find, stripver halen) schaken, dammen en kwar tetten; een spelcircuit waar proble men wachten van bussen werpen en hoepelen tot touwtje springen', straattekenen en een speeltuin; een muurkrant om even de grieven ken baar te maken en een air square (een reuzenspringluchtbed om de beenspieren te ontwikkelen. Om de creativiteit van de jonge Schiedammers op te vangen ligt een grote diversiteit aan boeiende materialen klaar. Groot en klein kunnen aan het boetseren; email leren van broches, ringen en oor bellen; draadvormen met verkoperd IJzerdraadmozaïeken maken met kleine steentjes; een schilderhoek waar best wel eens een groot ar tiest „geboren" kan worden; pop pen maken met schuimplastic, vorm touw en leerresten; makoflok het maken van een veelkleurige te kening op dubbelgelaagd papier; het bouwen van vliegtuigen (ook houten zweefvliegtuigen); 'net bi.i elkaar knippen, tekenen en plakken van collages: crêpepapier om bloe men te maken: het beschilderen van flessen, terwijl in een fontein voor de liefhebbers van vissen wat Hollandse exemplaren rondcirkelen. iVan een onzer verslaggevers» SCHIEDAM Leden van de w(jk- vereniging Nieuwland gaan op reis naar België. In september organi seert het bestuur een ééndaagse bustrip naar het vermaakscentrum Beerse. waar behalve dolle pret ook koffie en een diner voor de deel nemers klaar staan. Alles inbegre pen kost de reis 17,50 per persoon. In september gaan ook de jeugd clubs van de wijkverenigir.g weer van start. Het ruimtegebrek in het clubhuis is echter zo beperkt- dat het komende seizoen alleen kinde ren van leden toegelaten worden. Ouders van kinderen die het af gelopen winterseizoen in de clubs meededelen, wordt gevraagd lid te worden, zodat „het aantal teleur gestelde gezichten" tot het uiterste beperkt blijft. Niemand sprak meer over sluiting en de nog komende ge volgen ervan. Vreedzaam dronk ledereen z'n lauwe frisdraknje het bier was door de warmte haast niet te drinken en keek naar de tekenfilmpjes die naar het voorbeeld van de VPRO wer den vertoond. De zwoele oosterse geuren dit ter geruststelling van de be- stuurderen en de oudere leden van De Kreek waren afkom stig van een sandelhout-extract. Drugs tenzij men zware Van Nelle ook drugs noemt wer den er niet gebruikt. Een zorg zame ziel had naast- de deur geschilderd: 'We don't like drugs' en het zag er naar uit dat hij daarmee de algemene mening had verkondigd. Zo rustig als het leek is de situatie rond de Tempel echter nog lang niet. Het geharrewar rond de Schiedamse Willem Arntzhoeve duurt nog onver- 5 minderd voort. Verwijten wor den even hard als tevoren over en weer geslingerd. Stafleden vertrekken na eerst luide hun misnoegen over het bestuur ken baar te hebben gemaakt. Be stuursleden leggen panische verklaringen af die later Weer algemeen matig en de werksfeer is nog zo hiëarchiek gestructu reerd dat de werkers elkaar die nen aan te spreken met meneer en juffrouw, tenzij de huwelijk se staat natuurlijk anders de creteert. Het mocht dan ook geen won der heten dat Guus de Rooy het geloof in de SSCA heeft opgege ven en iedereen accepteerde het dan ook voetstoots toen hij ver telde dat het met het bestuur nooit meer kon boteren. Verbazingwekkend daarom is de tekst van zijn ontslagaan vrage. Hoewel de Tempel op het moment dat hij hem verstuurde al lang en breed gesloten was en hij overal al luide kond had gedaan van de spanningen tus sen hem en het bestuur repte hij er in zijn brief met geen letter over. Evenmin schrijft hij over de slechte werksfeer, de door hem aangevoerde onmogelijk heid om met de leiders van het centrum samen te werken en de miskenning van de Tempeljeugd door het bestuur. Integendeel, in k»urige termen verzoekt hij beleefd ontslag omdat hij in Schiedam geen woning naar zijn zin kan vinden, terwijl T empel worden ingewisseld voor andere en leden van De Kreek schrij ven verontruste ingezonden brieven waarbij de naam on vermeld moet blijven omdat ze vrezen voor hun ramen. Het hoogtepunt in die ont wikkeling is het vertrek van Guus de Rooy, de hoofdleider van De Kreek, die er m.i.V. 1 augustus de brui aan heeft gegeven. Guus de Rooy was een der belangrijkste mensen achter de 'Tempel', totdat de jongens zelf de kans grepen om bij het bestuur hun pittig zegje te doen. Zundert hem er vele kan bie den. Het bestuur van SSCA was dan ook hogelijk verbaasd, toen ze vernam dat er kennelijk an dere factoren hadden meege speeld. Van onvrede met de werksituatie was hun nooit iets verteld, al moest men toegeven dat men door de ontwikkelingen rond de Tempel wel aan het denken was gegaan. Men had integendeel de in druk gekregen dat ailes op rol letjes liep. Nooit waren er zwa re klachten op tafel gekomen, nooit was er een aanleiding ge weest om te veronderstellen dat het een beetje rommelde binnen het centrum, totdat het bestuur, niet wetend wat er allemaal aan verbonden was. onverstan dig de Tempel sloot. Toen had men begrepen dat er ernstige communicatiestoor nissen waren, dat er beslissin gen waren genomen zoals het laten verbouwen van de kapel, zonder dat het bestuur ervan in kennis was gesteld, zonder dat hem zelfs werd verteld hoeveel tijd en moeite de jeugd eraan had besteed. Guus de Rooy is vertrokken met wat men noemt de zeer stille trom. Aansluitend een vakantietegoed van drie weken heeft hij donderdag al vast een compensatiedag geno men. Vrijdag belde hij op met de mededeling dat hij helaas verhinderd was, maar dat hij 's avonds toch nog even afscheid zou nemen van de zeer aan hem verplichte Tempel. Wie er al lemaal verder geweest zijn: geen Guus. De ontwikkelingen van de af gelopen weken echter hadden voor hem de deur dicht gedaan. Hoezeer het hem ook speet, zei hij. door de sluiting van De Tempel, de pogingen van het be stuur om de sociëteit buiten de werksfeer van de Stichting So ciaal Culturele Arbeid te hou den, de besprekingen over het al dan niet openen en het gebrek aan communicatie met de rest van de stafleden, die hij dua lisme verweet, zag hij zich ge noodzaakt ontslag te nemen en bij het Zundertse SSCO te pro beren of de samenwerkingsbe- reidheid daar misschien groter is. Van Rooy had bij zijn betoog sterke argumenten. De Schie damse SSCA staat algemeen bekend als een personeelsver- slindend lichaam. Vaak zijn er ruzies geweest tussen de in ano nimiteit opererende bestuursle den en de 'werkers te velde', zo als de Sociale Academie haar afgestudeerde zeloten zo graag typeert. De verhoudingen tussen de diverse groepen zijn over het het nieuws 'Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM AI vele jaren wordt in het Singelkwartier aangedrongen op een speelplaats voor kinderen. In het julinummer van de wyk- vereniging, die in september veertig jaar bestaat, wordt die wens op nieuw uitgesproken. Het blad hoopt dat het gemeentebestuur zich eens gaat beraden over het speelplaat senprobleem in Schiedam-Oost. Zwaar op de maag van het wijk- blad liggen bovendien de verkeers knelpunten Rotterdamsedjjk en Van 't Hoffplein. De wijkvereniging Singelkwartier is de spreekbuis van ten mim.be 1000 bewoners van Schiedam-Oost. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de Schiedamse brandweerkazerne zijn de examens van het plaatselijke korps afgeno men, Voor het examen hoofd brandwacht slaagden de heren A, van Eijk, Th. J. Jansson. H. Kool, C- S. Krop, C. Lemmen. R. R. van der Meer en W. J. C, Sjoerdsma. De heren L. F. Bootsma en H. A. Martens werd het brandweerdipio- ma tweede klasse uigereikt De opleiding werd verzorgd door in structeurs van het eigen korps.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1