Kijken of ze Flamingo's op proef 111 Shel -stank Wie betaalt er f40.000 voor oude tol b 88 m 88.- GEEN TIENDE RETOUR VOOR MAROKKAAN Raad maakt geen Slag in de lucht' naar sportvliegbaan Portugezen mogen terugkomen Ziek na zwemmen in Lek 9 Mgr. Jansen weer thuis (meent Kamer van Koophandel Kleuters eten Konijnekorrels onder dwang Illegale binnenkomer gaat voortaan naar Frankri jk mmm opruiming: Siemens klopzuiger Experimenteel flamingo- milieu. „Bent u ook in de olie?"' (Van een onzer verslaggevers) NIEUWERBRUG De oudste tolbrug van ons land, die over de Oude Rijn in Nieuwerbrug, is te koop. Wie er tussen de 35.000 en 40.000 gulden voor neer wil tellen mag de uit 1651 daterende ophaalbrug van het in Neder land unieke College van Bruggemeesters hebben. De brug oorspronkelijk van hout, maar in 1948 vervan gen door een ijzeren exemplaar is gemeenschappelijk bezit van de Nieuwerbruggers. Zij hoeven bij het pas seren geen tol te betalen. (Van een onzer verslaggeefsters) f); ROTTERDAM Het gaat niet best met de Rotterdamse |liaven, zegt de Kamer .van Koophandel. Hij is zo duur gewor den na de tariefsverhogingen aan het eind van het afgelopen (jaar, dat het de vraag is of Rotterdam sterk blijft in de con currentie met andere havens. De tarieven moesten omhoog na 'de loonsverhogingen, die volgden op de havenstaking. 1 Rotterdamse haven: meer stukken dan stukgoed? VROOM DREECMANN (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 37-jarige Marokkaanse losse werkman Moklitar Saoud beloofde vanmorgen tijdens de zitting van de Rotterdamse politierechter niet voor de 10e maal illegaal ons land binnen te zullen komen. „Na m'n terugkeer in Casablanca ga ik in Frankrijk werken," zo verzekerde de Marokkaan, die wegens illegaal verblijf in Nederland tot vier maanden gevan genisstraf, ".''farvan drie maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, werd veroordeeld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Het be toog van de wethouder heeft mij overtuigd," zei drs. W. van der Vlerk (p.v.d.a.) gistermid dag in de gemeenteraadsver gadering. Zo werd een amen dement van zijn fractiegenote mevr. A. H. Schilthuis- Van Bruggen naar een 15-16-ne- derlaag geleid. Het ging om een aanvulling op het besluit waarbij de ge meenteraad verklaart dat er een bestemmingsplan in voor bereiding is voor het gebied ten noorden van de Doenkade tot de gemeentegrens. W. van der Vlerk yBiJ-DACi 1(5 j ULiI 1971 HEI VKUE VUEK. PAGINA t.Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tussen de zelfde helse machinerieën op de Shellraffinaderij in Pernis die iedere weldenkende vogel als het. even kan mijdt als de pest, stap pen sinds kort statig een paar flamingo 's rond. Voor die beesten valt er niets te mijden. Ze moe ten wel, want ze dienen met wat eenden, als proefkonijnen. Altijd goed voor een aardige foto, denk je dan, als je als jour nalist zoiets hoort. Telefoontje naar de raffinade rij in Pemis: „Klopt het dat er bij u flamingo's en eenden rond lopen?" „Ja, het gaat om een proef." „Een proef?" „Over ongeveer een jaar gaat er hier een nieuwe fabriek open en die willen we op fleuren met een parkje met vogels. Die flamin go's lopen hier of) proef, om te kijken of ze gedijen." „Is het goed als we daar een foto van komen maken?" „Nee, dat kan niet. Het moet een verassing blijven." als we la ten doorschemeren dat de vogels zelf het experiment misschien niet zo leuk vinden, haast de Shell-woordvoerder zich te ver klaren: „Die proef wordt bege leid door Bljjdorp en Artis." Maar een stuk in de krant over de proefkonijnende vogels ziet hij toch „liever 'niet. „We willen dat graag als primeur in ons personeelsblad brengen, ziet u." Tweede telefoontje, naar Dier gaarde Blijdorp. Persvoorlichter Van Zwieten blijkt wel op de hoogte van het Sheli-experiment. „Shell heeft die flamingo's bij een dierenhandelaar gekocht en toen aan onze diereninspecteur Van Doorn gevraagd hoe de vo gels verzorgd moeten worden, dat is alles,' zegt hij. En die „bege leiding" waar Shell het over heeft dan? „Daar weet ik niets van." Tot de verkoop van de brug is mede besloten omdat brugwach ter N. W. Domburg (68) er na 25 jaar het bijltje bij neer wil leggen. Meest voor de hand lig gende gegadigden voor de brug zijn provinciale waterstaat, de hoogheemraden van het groot waterschap van Woerden, het gemeentebestuur van Bodegra ven. Bij de koop zullen ook het brugwachtershuisje, de in 1813 gebouwde onafhankelijkheidsto ren en een aan de brandweer verhuurde garage inbegrepen zijn. Komt er geen koper opda gen. dan zal de brug in novem ber opnieuw voor zes jaar ver pacht worden. Brugwachter Domburg heeft zich al bereid verklaard in dat gevai het col lege van Bruggemeesters tijde lijk uit de brand te helpen. De tolbrug L* door het steeds toenemende toiristenverkeer nog altijd een tamelijk lucra tieve ondernemn g. Schippers betalen voor het passeren mi nimaal een kwar ,e. automobi listen die erove; heen willen moeten twee dubbeltjes neertel len. Ondanks de pachtprijs van ƒ2750,per jaar noemt de brugwachter de brug daarom een goudmijn. De oud-bisschop van Rotterdam knapt langzaam maar zeker weer op. Mgr. M. A. Jansen kwam giste ren uit het OL V-ziekenhuis in Amsterdam, Begin maart was hij daar opgenomen met een zware longaandoening. Een long moest worden weggenomen. ■HAVEN' WORDT TE DUUR m (ADVERTENTIE) Als U veel geld uitgeeft kunt U altijd wel mooie vitrage kopen, maar het is juist de kunst om voor een klein prijsje de mooi ste uit te zoeken..... Bijzonder mooie fantasie mar- quisettevan.terlenka, met lood- band koopt U nu in de hoogte van 150 cm, per meter voor nog géén drie gulden. Vrijdagavond om 6 uur begint op de Ie etage de verkoop van Beze fraaie terlenka fantasie marquisette met lood veter, .150 cm hoog, per meter voor 2 Ook in 200 cm hoog, prijs naar verhouding. Duur van de opruiming 15 juli tot 5 augustus L Géén tel. of schrift, best. (Van een onzer verslaggevers) NOOTDORP Drie jongens van ongeveer tien jaar hebben donder- •hgralddag op een. speelplaats in Nootdorp enkele kleuters gedwon- ifên konfjnekorrels te eten. Een Jsn de ouders heeft hiervan aan gifte gedaan bij de poütie in Noot- A°rp..Even voor etenstijd liepen de ®he jongens de speelplaats op. Ze Jhvongen de kleuters hun ogen ®cht en hun monden open te doen ea stopten ze toen vol met konij- "ekrachtvoer.. De politie is er nog niet in geslaagd de jongens op te sporen. 'Over de wezenlijke en centrale gen over de toekomst van het Wa terweggebied doet de Rotterdamse haven schade. De Kamer van Koophandel schrijft dit in haar jaarverslag over 1970. 'Over de wezelijke en centrale vraagstukken in dit gebied is de besluitvorming geen stap verder gekomen' vindt de Kamer. 'De stu dies en rapporten stapelen zich op en in vrijwel elke studie valt te lezen dat er verdere studies moeten worden verricht De hoge Kooplieden krijgen de indruk dat 'we maar geen inzicht kunnen krij gen in wat er moet gebeuren en hoe het moet gebeuren'. Ze vergelijken de Rotterdamse situatie met die van de twee vech tende honden die het lekkere been naar de derde zien gaan: 'Tegen de tijd dat wij dan misschien eindelijk aan besluiten toe zijn is de derde hond er met het been vandoor; want het buitenland prepareert zich op overname van een deel van voor Nederland essentiële posities'. De meeste invloed van het voort durend aarzelen en van de onze kerheden rond de haventoekomst bespeurt de Kamer van Koophan del in de Hoogoven-zaak. Het Rijk geeft maar steeds geen uitspaken of richtlijnen, waaraan de gemeen te Rotterdam en andere betrokke nen zich kunnen vasthouden. Deze lagere overheden moeten maar zien hoe ze het vestigingsbeleid voeren, hoe ze de problemen van het mi lieu en de infrastructuur oplossen. De kamer vindt het niet verwon derlijk dat onder deze omstandig heden de nadelen van de Hoog ovens op dc Maasvlaktemeer aan dacht krijgen dan de voordelen. Over de milieuvervuiling zegt de Kamer dat men naar haar idee te veel uit het oog verliest dat de techniek steeds betere methoden ontwikkelt om deongunstige ne veneffecten van de industrie aan zienlijk kleiner te maken. De sombere voorspellingen en de waarschuwingen van de Kamer van Koophandel zijn in tegenspraak met de resultaten van de haven over 1970; het was een recordjaar wat de goederenoverslag betrof. Vooral de olie en de containerover slag laten hogere cijfers zien. Er kwamen ook meer scheepsbouw-or- ders tegen betere prijzen. De Kamer van Koophandel vindt dat naast de havenpromotie ook voor de stad meer reclame moet worden gemaakt. C 70 heeft ge leerd dat ook daar e«n nieuw be leid moet komen, vindt zij. ADVERTENTIE Kloppen en vegen zonder stof. Oersterk huis en papieren stofzak. Met 20 cm brede borstelwais. Kómpleet met snoer en extra stofzakken. ROTTERDAM VUARDIKGE^ Mokhtar Saoud, die vorige week al op het matje verscheen en aan het einde van de zitting plotseling om zijn niet verschenen raads vrouwe riep, zorgde nog wel voor de nodige opschudding: 'De justitie heeft mijn advocate geld gegeven om mij nléi te verdedigen.' Politierechter mr. J. L. M. Elders kon er slechts om glimlachen; 'De Nederlandse justitie houdt zich niet met dergelijke praktijken op. U krijgt een eerlijke behandeling zoals iedere andere verdachte.' Officier van Justitie mr. A. C v.d. Spek, die de zaak van col lega mr. H. R. G. Feber had over genomen, bleef b(j de eis van zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De Marokkaan was daar hele maal niet over te spreken; 'De 21 dagen die ik op een politiebureau heb gezeten, moeten daar vanaf." Raadsvrouwe mr. Steemers zei dat de weerspannige gastarbeider zich niet bij de Nederlandse wetge ving kon neerleggen. Vandaar ook zijn pogingen alle belastinggelden terug te krijgen voor hij definitief uit ons land vertrekt. Politierechter mr. Elders hield rekening met de kinderlijke hou ding van de Marokkaan, zoals mr. Steemers dat noemde, en diens be lofte na de tiende uitwijzing niet naar Nederland terug te keren. Na het uitzitten van de maand gevan genisstraf zal Mokhtar Saoud weer voor rekening van de staat op het vliegtuig naar Casablanca worden gezet. Een heel 'heet' gebied, want dat zou de plaats zijn voor een uitbrei ding van de luchthaven Zestienho ven, Vandaar de voorzichtigheid van de PvdA (waarbij zich D'66 en CPN aansloten), de achterdocht jegens het college van B. en W. Bedoeling van het voorberei- dingsbesluit en het bestemmings plan is de huidige bestemming te handhaven: voor agrarisch gebruik. Maar er circuleert ook een plan netje om ten noorden van de Doen kade een strip te verharden voor de sport vliegerij. Tegen deze uitbrei ding van Zestienhoven wilde de PvdA een extrabeveiliging in het voorbereidingsbesluit inbouwen. Wethouder H. W. Jettinjhoff (Stadsontwikkeling) zei op deze lauwe zomermiddag (bijna een derde van de raadsleden was met vakantie): 'Ik heb er een hekel aan overbodige dingen te bevorde ren.' 'Het voorbereidingsbesluit verhindert volgens hem al het aanbrengen van verhardingen van wegen en terreinen. Burgemeester W. Thomassen, net terug van va kantie, zei het wat geïrriteerder: 'Als de raad dit amendement aan neemt, is dat een besluit dat geen enkel effect heeft, nu niet. nooit niet. Het is niet anders dan een slag in de lucht.' Zo simpel is het niet. vond drs. Van der Vlerk: 'Onze argumenten komen niet uit eigen koker, maar zijn ontleend aan een brief van de directeur van Stadsontwikkeling aan B. en W.' Maar nadat de wet houder had uitgelegd hoe dat pre cies zat met het advies van de Dienst van Stadsontwikkeling, liet de heer Van der Vlerk zijn bezwa ren varen. Over de vrees dat B. en W. zo maar een sportvliegbaan gaan ver harden zei de Heer Jettinghoff: 'Ik kan mij die angst wel voorstellen, hoewel ik geloof dat hij, overbodig is. Als wij bereid zoucsn zijn de gemeenteraad te frustereren, zou den wij toch bij de raad te biecht moeten voor een krediet voor de aanleg. Er gebeurt niets wat de raad niet zou willen, dat amende ment is echt overbodig.' Bovendien is, met of zonder amendement, voor zo"n vliegstrip toestemming van de provinc' 2 no dig. (Volgens de ideeën van de pro vincie en van Rijnmond, neerge legd in het streekplan voor dit ge bied, mag zoiets ais een vliegstrip niet in de Schieveense polder wor- den aangelegd. In luchtvaartkrin gen wordt overigens vreemd tegen het idee aangekeken, omdat de sportvliegtuigen toch steeds de hoofd baan zouden moeten kruisen red. HW). (Van een onzer verslaggevers! ROTTERDAM De zevéntien Portugezen, die vorige week uit ons land werden gewezen, komen weer terug. Zij hebben een arbeidsver gunning gekregen, nadat zij zich direct na hun aankomst in Portu gal hadden gemeld bij het Neder landse wervingsbureau in Lissa bon. Waarschijnlijk zullen ze al vol gende week hun werk op de Ver- olme-werf hervatten, waar ze voor hun uitwijzing in dienst van een koppelbaas waren ingeschakeld bij de tewaterlating van schepen. De Portugezen werden eind juni door de Rotterdamse vreemdelingenpoli tie gearresteerd, toen bleek dat zij illegaal in ons land verbleven. Na ruim een week op het politiebureau te hebben vastgezeten werden zij in opdracht van de minister van Jus titie op de trein naar hun land gezet. Omdat Vcrolme de mannen graag in dienst wilde houden, werd aan de uitwijzing de belofte ver bonden. dat wanneer ze zich bij het wervingsbureau in Lissabon zouden melden hun aanvraag met voor rang zou worden behandeld AMMERSTOL Twee Ammer- stolse jongens (twaalf en zeven jaar» hebben last gekregen van vergiftigingsverschijnselen na het zwemmen in de Lek. De jongens, die nadat ze in de vrij sterk ver vuilde rivier verkoeling hadden ge zocht klaagden over Ingewands stoornissen, moesten dinsdag ter observatie worden opgenomen in een Gouds ziekenhuis. Ze zijn in middels weer thuis. Voor zover be kend is het de eerste keer dat de Lek. waarin 's zomers sinds jaar en dag massaal wordt gezwommen,

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1