Bloemen- en lichtfeest in Thurlede Wedvlucht vanuit Compiegne Brieven van lezers Miranda Laseroms TheoV 2e dochter SCHIEDAM VANDAA G Fantasie laat wieler organisatie in de steek Al is hel dan niet het Walhalla van de Cultuur, maar in Schiedam als bouwput A.BOT Gebr. de Veld ANTIEKE REVOLVERS GESTOLEN Ook in W 1 mini-tegels T.V. DEFECT ALLE KLEUREN IN VOORRAAD Wij helpen U direct! OENSDAG 21 JULI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA lö mis wordt verstaan. Nu is de Schiedamse kermis alle jaar lijkse loftuitingen ten spijt niet meer dan een hoogst onvol ledige en daarom onbevredigend lunapark. „Zware" attracties, zoals een achtbaan, een kleefton, de motorrrijders en de bokstent zijn in Schiedam sinds enkele ja ren niet meer toegestaan. Alleen een paar draaimolens, al dan niet verkapte gokspellen, de autoscoo ter en meer van dat eenvoudige werk vinden nog maar plaats. Voor 1906 was echter alles toe gestaan. al moet daar wel on middellijk aan worden toege- k voegd, dat er nog vrij weinig echt gevaarlijke en spectaculaire spe len waren. De kennis toen had trouwens een heel andere taak. De hoofdzaak op dé vroegere kermissen waren de kijkspelen, die appelleerden aan de zucht naar het onbekende, het grie zelige en het onvermoede waar aan op quasi-wetenschappelijke manier werd tegemoet gekomen. In plaats van de walmende pa tattenten stonden er toen kramen waarin de kunstglasblazerij werd beoefend of de Russische graaf Iwan Orloff werd tentoongesteld: de enige mens die van onderen was verglaasd en wiens bovenste deel was versteend. De kermis werd toen nog be paald door •instituten' als de Carrousel Salon Noble, waarin men zich voor enkele centen on der de rijk gedrapeerde overkap ping kon laten ronddraaien of het wiel stak door een plotseling verbod al advertenties in de krant werden geplaatst. In brede annonces, met wijzende handjes naar het klapstuk van de tekst, werden daarin de spullen aange kondigd van de Koninklijke In strumentmaker. het theater van A. Alber. waarin, naast het 'groot historisch phantastisch ballet met apotheon Blauwbaard', geestverschijningen zonder ge bruikmaking van spiegels werden beloofd. En dan niet te vergeten, de Bi oscope, het nieuwste van het nieuwste, waarin de op zichzelf al wonderbaarlijke fotografie tot leven werd gebracht en die dage lijks een volle tent trok, alleen al omdat de explotanten de zon dag voor de kennis het uitgaan van cfe kerk (de katholieke omdat het protestanten verboden was de kermis te bezoeken) hadden ge filmd. waardoor elke ingezete ne. die er de moeite voor wilde nemen, zichzelf dribbelend over het doek kon tegenkomen. Enfin, praktisch de gehele maand augustus kunt u het allemaal zelf in het Stedelijk Museum bekijken. Maar bedenk wel, als u soms heimwee mocht krijgen naar die oude kermissen - en dat krijgt bijna iedereen, heeft de ervaring geleerd ook vroeger bestond de kermis hoofd zakelijk uit geslepen glas in glan zend koper. Al zag het er toen stukken beter uit dan tegen woordig. t ADVERTENTIE) MEUBELEN COMPLETE WONINGINRICHTING OOMMSVfHKtO! 56-tU 14516 i-VI 4ASDINGIN (Van een onzer verslaggevers' SCHIEDAM De Ontspannings commissie van de Volkstuinhouders- ver. „Thurlede" organiseert zater dag op het complex een groot tuin feest. Voor de kinderen een bloe mencorso waaraan ook gecostu- meerde groepen deelnemen. De zelf gekweekte bloemen zullen in dit corso uiteraard centraal komen te staan. Kinderfietsen en andere door vader geknutselde voertuigjes gaan in dit corso meerijden. De fraaiste en ook de origineelste groepjes dingen mee naar de hier voor beschikbaar gestelde prijzen. De jury beoordeling heeft plaats bij het clublokaal vanwaar om 15.30 wordt vertrokken voor een rondgang over het tuinencomplex. 's Avonds is er een lichtfeest voor jong en oud. Een lampionoptocht met muziek zal langs de tuinen trekken die een romantische ver lichting krijgen. Begin van de op tocht eveneens bij het clubhuis, vertrektijd 2030 uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse vereniging "De Vrijheid'" heeft een wedvlucht gehouden vanuit Com piegne voor oude én voor jonge 'broed '71' duiven. Winnaar is ge worden: J. DoejaaTden (1-2-3-9- 13); 2. P. Verlinde (4); 3. C. Ver- haeren (5); 4. H. Hagen '6-15); 5. A. van der Berg (7-17-19); 6. L. in 't Hout (8>; 7. I, van der Tuijn (10-11); 8. W. Poort (18); 9. G. Middendorp 2in. (20)10 P. Pols '21-22'11. M. Broekhuizen 125'. Uitslag vlucht van jonge dui ven: 1 I. van der Tuijn <lt; 2 Joh. Bakker (2-7-16-22-25'3. F. Doe- jaaren '3i; 4. J. Westerholt (4 17-18-29'; 5. H. Egberts (5): 6. G. Middendorp en Zn. (6): 7. P. Klauwenberg (8); 8. W. Wijnste ker (9); 9. M. de Potter (10-19); 10 J. Paulussen en Zn- (11-12-13- 14i; 11. P. Verlinde (13); 12. F. Schol te (21); 13. M. de Roo (23). VLAARDINGEN De 64-jarige bromfietser W.J.H. uit Vlaardingen moest gisteren met een hoofdwond naar het Holy-Ziekenhuis worden gebracht. Hij was op de Van der Duynstraat gevallen, toen zijn stuur werd geraakt door de hem inhalende auto van de 20-jarige A.J. L.. ook uit Vlaardingen. H. kon na in het ziekenhuis te zijn behan deld. naar huis. j Evt. -vooraf prijsopgave PH1UW Liduinastraat 78 a Schiedam Telefoon 010^6^86 38 Off. Philips dealer Miranda Laseroms, drie dagen oud, acht en een half pond bij haar geboorte, is van daag voor het eerst thuis in Hendrik Idó A mbacht. Vader Theo, de „tank" van Feijenoord, heeft nog niet veel tijd voor zijn tweede doch ter gehad: vandaag holde hij achter de bal in het trainingskamp in Zeist. Ineke La- seroms-van Gooi en oudste dochter Astrid (bijna drie jaar) zorgen nu maar samen voor de nieuwkomer. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „De aanwe zigheid van Rotterdam met zijn city-functie in hel.-agglo meraat moeten we eindelijk eens als een realiteit gaan aanvaarden. Schiedam met name moet zich vanuit dat gegeven gaan toeleggen op een sub-centrum-taak. Het Walhalla van de Cultuur zul len we nooit kunnen worden, ao dicht bij Rotterdam. Maar voor die sub-functie valt nog voldoende te verwezenlijken, zegt Robert P.Wark (29), drs. economie en hoofd van de af deling culturele-, jeugd- en sportzaken van de gemeente Schiedam. Aan de orde is hel; vermeende culturele minderwaardigheidscom plex van de stad Schiedam. Zo van „In Schiedam is er niks. komt er niks en kan niks op cultureel ge bied". Een veel geuite en veel ge hoorde kreet. Rob Warfc ontkent de grond van deze inferieuriteitsuitspraak niet. „DY rit natuurlijk iets in", zegt hij, maar hij weigert pertinent de kreet als utigangspunt te aanvaar den. „Er zijn voldoende mogelijk heden", zergt Wark, „maar ik. wil beslist geen verwachtingen wek ken op korte termijn want er is financieel geen. enkele ruimte." Wark, sinds 1 maart geretacheerd op zijn huidige post, regelrecht on der het toeziende oog van-mevrouw de wethouder G. B. Verweij-de Graaft, geeft zonder.meer toe. dat- ex op het moment cultureel .niets is in Schiedam. Niets va n formaat wel te verstaan. Maar. de ruimte die daarvoor in de toekomst gereserveerd aal wor den, wil hij dan ook; optimaal ge bruiken. Eerst moet er een inven tarisatie gemaakt worden ingroter- agglomoratie Rotterdam verband Dan zal blijken, wat er voor de süefsteden rond Rotterdam over blijft om zelf te verwezelijken. Een bioscoop is daarvan wel het minimum. En die zal er dan ook komen, in de Passage, Verder moet er gewerkt worden aan de moge lijkheden die.de amateurverenigin gen op cultureel gebied zo hard nodig hebben om hun sector van de kunst tot zijn'; recht te laten ko men. In feite is dat werk dan een vorm van achterstand inlopen. Want een achterstand is er. Tien Jaar gele den had men «afmoeten beginnen om zijn functie op cultureel gebied ten opzichte van Rotterdam tè onder kennen en waar te maken. Nu is het al rijkelijk laat. „We hebben de ontwikkelingen alleen maar gevolgd. We zijn er niet op vooruitgelopen". En dat zal de taak moeten worden voor de toekomst. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Met het ont breken van een aantal nieu welingen gisteravond tijdens de baan wedstrijden op de Schiedamse wielerbaan leek ook de fantasie van de orga nisatoren om een aantrekke lijk programma samen te stéllen geheel te.zijn verdwe nen. Met name de koppel- koers van veertig minuten duurde te lang en deed vele toeschouwers ertoe besluiten om thuis de koffie te gaan gebruiken. De amateurs begonnen zoals iedere week met een klassementsrit over 25 ronden. Hij werd gewonnen door Martin Verwey met op de tweede plaats Rinus Langkruis. De afvalrace die daarna volgde, werd gewonnen door JanBunkman met op de tweede plaats Jan Breur. Als laatste onderdeel stond de voor ve le toeschouwers zo saaie koppel wedstrijd op het programma. Uit slag; 1. Verwey-Langkmis, 2. Breur- v. d. Leyst, 3. op ëën ronde Breukei- Lammers. De klassementsrit bij de adspi- ranten werd traditioneel gewonnen door Martin Meeldijk. Tweede-werd A. Sprang en derde C. v. d. Velden. Ook de tijdrit over ëën ronde werd door Mee'dijk gewonnen: 2. v.d. Velden, 3. Sprang. Het laatste onderdeel, de rit over onbekende afstand, leverde eveneens een overwinning op voor Martin Meel dijk. Uitslagen omnium: amateurs, 1. M. Verwey, 2. R. Langkruis, 3. W. Breukel. Adspiranten: 1. M. Meel dijk, 2. A. Sprang, 3. C. v. d. Vel- - den; VLAARDINGEN De 15-jarige J-H. uit Vlaardingen heeft gisteren een partijtje bromfietsvoetbal met een gebroken linkervoet moeten hekopen. Hij kwam met zijn voet tussen .het voorwiel van zijr. brommer, toen hij op een grasveld aan de Van Linden van den Heu-. vellwcg een bal van voetballende jongens een trap wilde geven. door Hans van der Sloot In augustus worden in het Stedelijk Museum stukken en miniaturen geëxposeerd die betrekking hebben op de echte, onvervalste, Oudnederlandse kermis. Ongewild viert men daarmee in Schiedam een diamanten jubileum. Vijfenzestig jaar geleden - in 1906 om precies te zijn nam de Schie damse gemeenteraad het ongelukkige besluit om voortaan de jaarlijkse kermis niet meer toe te staan. Dat besluit kwam tot stand na een jarenlange aandrang van de rijksoverheid, van organisaties die zich bemoeiden met het zedelijke reilen en zeilen van het Neder lands volk en van personen die zich op sociale gronden kantten tegen het zedeloze, ontuchtige en laagstaande vermaak. Zij wilden de kermis liever vervangen door hogere zaken als samenzang, bloemschikcursussen. sportmid dagen en lezingen over al wat in de ogen der eerste volkshervor mers meer dan schandelijk was. Voor Schiedam kwam daarmee een einde aan ëën van de meest typische stedelijke volksverma ken die deze stad rijk. was, hoewel de Schiedamse kennis zich uiteraard nooit heeft kunnen meten met de beruchte Rotter damse festiviteiten, waarop toen al voor honderdduizenden gul dens werd omgezet. Er is overigens een groot ver schil tussen dat wat vroeger en dat wat nu onder het begrip ker- kon plaatsnemen in de bijbeho rende met olielampen verlichte salon waar het orchestrion voor passende muziek zorgde, of door de kleine circussen waar één man en een paardekop het hele reper toire moesten verzorgen, of de Grand Théaters de Variétés, de caféschantant. waarin de meest belegen, meest verknipte draken de provincie werden ingebracht. Het overwegend aspect van de toenmalige kermissen was het verrassingselement, het spel met het onbekende waarmee boeren, burgers en buitenlui en daar van had Schiedam er toen nog voldoende werden aangelokt en in plaats van, zoals nu, de bezoekers zelf in het spel te be trekken, beperkten de kermisgas ten zich tot het vertonen van duizenden wonderlijke, hier nog nooit geziene zaken. Het accent van de kermissen lag in die tijd op de nieuwigheid, de nouveautés, waarvoor dagen van tevoren als de stedelijke overheid tenminste geen spaak in De Kermis Robert Wark: „We hebben de ontwikkelingen alleen maar gevolgd." (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Op drie plaat sen in Vlaardingen zijn gisteren inbrekers actief geweest. Bij een inbraak tijdens de afwezigheid van de bewoners van een huis aan de Lepelaarsingel werden twee an tieke cilinderrevolvers gestolen. Een bewoner van de Kethelweg deed aangifte van diefstal van 460 gulden uit zijn huis en bij een winkelier aan de Westhavenplaats werd een sigarettenautomaat ge kraakt. De daders namen 75 pakjes sigaretten mee. mooie tekeningen wil projecteren op een levend organismeSTAD. Stad. de baarmoeder van de cul tuur. heet nu City. De mens, schepper van de stad, heet'nu con sument en een buurt moet wijk of oord heten. Een oord waar de jeugdleiders in de clubhuizen drugs propageren (zelfs door het te ver bieden) en waar een Raad voor Jeugd en Jongeren als deksel op de doofpot moet gaan zitten. Èen oord waar kerken gesloten en gesloopt worden, en waar, In olaats van ontmoetingscentra of narken. flats en bankgebouwen verrüzen. Aan restauratie, zoals bij de Rotterdamse Laurenskerk. is blijkbaar in het geheel niet ge dacht. Een stad. waar alle theaters én hiosconen dicht zijn gegaan, zodat er 's avonds niet veel meer keus is dan tussen de met zacht paars lichj gewatteerde disco-bars. Geen won der dat er een drugprobleem is. Een oord waarin het centrum in verhouding meer mogelijke ont moetingsplaatsen. cultuur- en gezel ligheidscentra bevat dan Amster dam of Rotterdam. Maar 'n stad tevens, waar al die plaatsen over het hoofd worden gezien, of per vergissing worden uitgeleverd aan een handievol kunstenmakers en halve actiegroepen, die geen van alle ooit iets zinnigs naar voren hebben gebracht. Nuttis? wenk voor onze wethou der: probeer de Schie eens door 't Proveniershuis te leiden. Voor een middagje of zo, misschien helpt het. Een stad waar het salaris van de burgemeester wordt bepaald door de hoeveelheid inwoners van zijn gemeente. Hij ls. met andere woor den. alleen maar gebaat, bij het verrijzen van een 'groot aantal fiatgebouwen. Een oord waar de dienst wordt uitgemaakt door de computermet wat lagere ambtenaren 'en waar de beste en intelligentere mensen uit wegtrekken omdat zelfs discussië ren met de overheid een hoogst saaie aangelegenheid is geworden. Een oord waar de gekozen over heid de bevolk'ne in de rue aan valt met indrukwekkende enauétes en mooie rapporten en tekeningen van een projectmaatschapoii. In de rue, omdat de bevolking niet geïnteresseerd is in rulke spul len maar wel van haar bestuur verwacht dat het zegt wat het be doelt. In plaats van met dubbele tong de kurketrekker in Schiedams binnenstad te zetten, omdat de jeneverlucht niet zo plezierig in de neus kriebelt als d» lucht van de warenhuispacht. ten het sleutel woord is erondspeculatie! Niemand kan uitrekenen wat de ziel van een stad is. Daarom wor den wij geacht af te blijven van het wezen en de structuur van din gen die een ziel hebben. NieniBnd kan uitrekenen wat een stadscen trum aan huur waard is. Niemand kan uitrekenen hoeveel parkeergarages het gemis van ëen park kunnen goedmaken. Maar het is niet moeilijk uit te rekenen hoeveel waienhuispacht er moet binnenkomen om 't stadsbestuur een sluitende begroting te geven- Dat is net het enige wat zorgen baart. Komen we wel uit met de poen. want een mens kan wel een duwtje hebben. Een bankrekening daarentegen niet en het is behaag lijk sprookjes verzinnen bij de na- gloed van een achtkaars. GIJSBERT KONINGS Zalig zijn zij die nog n^et weten wat voor Damocles- zwaarden onze Groningse burgemeester samen met zijn collega-apostelen en één communist boven onze bin nenstad heeft opgehangen. Onder het mom van economische groei en met de woorden "City Centrum" in hetvaandel wordt Schiedam als bouwpüt opgeleverd aan de meest biedende. En allé zij het geringe verweer van Schiedamse actiegroepen, commis sies en jongerenraden ten spijt is er maar één gevolgtrekking uit de ontwikkelingen mogelijk: Schie dam is geen stad meer! Wanneer ik weer door de oude stad loop, op weg naar het zak kendragershuisje. dan worden op de grens van oud en nw Schiedam de zaken erg duidelijk: de ziel is er uit! Dit is een opgegeven zaak. overge leverd aan een projectenmaat schappij als die van Bredero. die zijn eigen kunstmatige organisatie- opzet door middel van indrukwek kende enquêtes, 't rapporten en

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1