Buurt bekijkt bewoners galerie Sweet Home met argwaan HAKKENBAR ROKOKO OP STEDEDLIJKE ROLPRENT Renners weer in de slag JOOP JANSEN Bans: Waardering Val van metro trap Truck tee;en mast Uitzendorgamsat^p- f Van onze verslaggever JOOP SPANJERSBERG SCHIEDAM De Singel, rumoérige verkeersader tus sen het hart van de Schie damse binnenstad en het NS-station. In een sloppand, voorheen slijterij 't Vinkje (sinds 1899) wonen achter een beschilderde etalage, dan 'n smalle trap op, links af, in een bronskleurig op trekje met uitzicht op de massieve zijbeuken van de Singelkerk, Rick Vermeulen en Paul Beekman, Sinds een goed half jaar leven en werken ze er, in het negentlende-eeuwse wonink je dat kortgeleden werd om gedoopt tot Galerie Sweet Home. Gemakkelijk is dat niet gegaan. In hun rug prikken nog altijd de waak zame blikken van de Singel bewoners die nu pas, na maanden van de ene in de andere verbazing te zijn ge vallen, aan het illustere duo schijnen te wennen. we haten kroeglopen en shit roken Paul Beekman en Rick Vermeulen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Nadat afge lopen zaterdag 'n groep Schie dammers en. Schiedammer tj es van het station vertrokken is voor 'n reisje naar 't buiten land in het kader van de door de Schiedamse Gemeenschap georganiseerde jeugduitwir-e- lingen, komen er zaterda,, 31 juli diverse groepen buiv i- landers en buitenlandertjcs aan, die een poosje in Schie dam zullen logeren. Rick Vermeulen voor cle Kustom-car-etalage die hij zelf schilderde met meer dan 30 kantoren in Nederland, heeft tijdelijk werk voor meer dan 100 functies,als: secretaresses serveersters typistes vertegenwoordigers boekhouders Zij kunnen met tijdelijk werk geld verdienen. Een hoop! Loop eens aan bij het Tempo-Team kantoor inuwnaaste l omgeving, voor nadere informatie. Rotterdam: kantoor Schiedamse Vest 46, tel. 139470 kantoor Schiedam, Hoogstraat 198, tel. 260844 kantoor Vlaardingen, Schiedamseweg 65, tel. 346780 afd. Industrie, Schiedamse Vest 46, tel. 139473 Hoofdkantoor: Sloterweg 11, Amsterdam, Tel. 156151 OONDERDAG 22 JULI 1971 HET VRIJE VOLK de kunstacademie, exposeert, sa men met huisgenoot Paul Beek man <25) en de zes man sterke groep „Sweet Home" in het Rot- terdamse Lijnbaancentrum. Paul verhuisde als bijdrage z' n hele kamer-interieur naar de kunst- raai. Maar heeft daar wel moei 1 mee gehad. Paul lachend: ,Mijn pantoffels mis ik wel". Aanboren van een nieuw pu bliek is doelstelling nummer-één van het Sweet Home-team. An derhalve maand terug vroegen ze alle buurtbewoners op bezoek te komen. Met in het achterhoofd de spon tane uitdaging: "Kom nou maar eens kijken wie die knakkers zijn' schreef Paul de uitnodigingen, maar de buurt kwam niet opda gen. op de drogist na. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De organisa tor van het bezoek, die 33 Is raëlische voetballers in augus tus naar Schiedam brengt, zit met z'n handen in het haar. Het lijkt er op dat de Schïe- damse bevolking en de bedrij ven hem in de steek laten. Op brieven om medewerking die hij tot nu toe in flinke aantal len heeft verzonden, is geen enkel antwoord binnengeko men. „Ik sta in mijn hemd", zegt de organisator de hr. K. Prins, maar hij hoopt dat te elfder ure nog gezinnen bereid zijn één van de jonge voetballers op te nemen. De groep voetbaliers en bestuursleden van de tweede divisieclub Hapoel wordt tij dens het verblijf in Schiedam o.a. ontvangen door het colle ge van B. en IV. en de Her vormde Jeugdraad in Kethei. Ook worden wedstrijden ge speeld tegen Schiedamse en Vlaardingse voetbalteams. Het adres van de heer Prins is: 'Poon Verheystraat 15, Groen- oord, telefoon 109280 {na 18.00 uur). Rick: 'We hadden door het hele huis kunst opgehangen, in de keuken, in de donkere kamer, in het trapgat. Alleen de bekende jongens kwamen. Volgens mij zijn de mensen bang voor vreemde dingen, ze kennen het niet en willen het ook niet kernen.' De drogist verklaart: 'Kijk. als er een gast komt dan geef je hem een plaats, maar ze hebben geen aandacht aan mij besteed. Ik ben er erg onvoldaan weer wegge gaan.' Terug naar Sweet Home. Paul, lang, met sproeten in 't gezicht, beklimt de trap naar de zoldere tage waar hij woont en laat foto's zien, verlaten autowrakken, loop paden, trotse straatkeffertjes ('Je weet wel, die heesten die de ko ning der honden, de poedel, effe pakken') gemaakt door een Sweet Home-volgeling. Hij neemt ongemerkt het gesprek over "an Rick die weer aan het woord kan komen als Paul in de keuken kof fie zet. 'Sweet Home,' zegt Paul, *is een groep vrienden die met elkaar in contact zijn gekomen via de aca demie en de Schiedamse kunst klas, Wat ons bindt is de gedach te-uitwisseling, de gezelligheid, het praten over kunst, muziek, noem maar op. We hebben elkaar iets te zeggen. Wij zijn jongens, die het kroeglopen en het shit roken haten. Daarom is dit huis.. Allerlaatste gril van het twee tal: op grijze autostoeltjes voor de winkeldeur genieten van het voorbijjagende verkeer. Na be straffend commentaar van de drogist aan de overkant ging het koppel deemoedig door de knieën en haalde de zitjes weer bin nen. „De mansen hebben het moei lijk met ons," bekennen ze. „In de winkels merk je dat ze naar je kijken. En ze zijn bang—Bang dat het hier een verpauperde straat wordt en de gemeente zegt: tegen de grond er mee". „Al het vuil waait tegen die autobank van jullie, terwijl wij zo ons best doen om het netjes te houden, zei de drogist laats- We hebben dat ding toen weggehaald. De andere ochtend hadden ze onze stoep schoongeboend". De drogist, de heer A. zum Vör- de sive Vörding. spreekbuis van de buurt („Van adel? Ja. maar wel de arme tak") repliceert: „Bel verrot hadden ze eens een keer op de deurpost geschreven. Dat zeg je misschien wel, maar toch niet op een deur waar ieder een langs bomt". Rick Vermeulen (21), erg bleek, ouderwets knijpbrilletje op de neus, zoon van een sclieepscon- troleur, voor het laaste jaar op Waarom haten Kroeglopen is gemaakte gezel ligheid Shit roken is niet erg, als je het beheerst doet. maar de meesten die het gebruiken kun nen ineens niet meer zonder. Die kreet van: waarom zou ik me druk maken, de zon schijnt tochdie gasten zijn straks nergens meer. Zij zijn voor mij de nieuwe burgerlijkheid. Als ze naar De Doelen gaan, moet er eerst gerookt worden.' daar gebruikt in De Schaapskooi en om ongeveer negen uur in de avond, is het genieten geblazen van een aqua-stereoshow. De volgende morgen rust ieder een uit om *s middags opgewassen te zijn tegen de vraag: "Kunst, wat is dat?". In het Stedelijk Museum van Schiedam zal door middel van een rondleiding geprobeerd worden een antwoord te geven op deze nimmer te beantwoorden vraag, 's Avonds gaan de 61 buitenlanders de swingende toer op. Er wordt een bezoek gebracht aan sociëteit De Vonk aan de Lange Haven. Vrijdagmorgen 6 augustus graat men naar Den Haag en 's middags pikken de gasten een zeetje mee in Scheveningen. De pier en het zee- aquarium zijn twee geheide pro gramma-punten, die worden ge daan. Om zes uur wordt er dan luisterrijk gedineerd in het visres taurant. Vrijdagavond, zaterdag en zon dag zijn dagen waarop de gasten vrij worden gelaten om bij te ko men van het drukke programma van de eerste week. Men kan na tuurlijk op eigen initiatief zijn hei! zoeken in een of andere soos en andere verblijdende gelegenheden. Maandag wordt er weerom fris gestart met een vertrek naar Eind hoven. Daar wordt een bezoek gebracht aan het wonder der tech niek van een grote gloeilampenfa briek in het zuiden des lands: Het Evoluon. Daarna wordt de tocht voortgezet naar Chaam. waar een Brabantse koffietafel de magen der hongerigen moet vullen. Om drie uur die dag vertrekt de groep naar Oosterhout. waar men de nacht zal doorbrengen in het Schoolbuiten- huis van de stad Schiedam. In de loop van zaterdag en zon dag komen er 61 Europeanen in Schiedam aan. Fransen, Italianen, Duitsers en Zweden zullen in een aantal dagen tijd het genoegen smaken kennis te maken met de stad Schiedam en de rest van Ne derland. Nadat de eerste dag door de bui tenlanders gebruikt is voor een uit gebreide verkenning van het Schiedamse grondgebied wordt de groep maandag 2 augustus om tien uur 's morgens officieel op het stadhuis ontvangen door het ge meentebestuur van Schiedam. Om kwart voor elf vertrekt men dan voor een excursie naar Wilton- Fijenoord, waar om twaalf uur de lunch wordt gebruikt, 's Avonds om acht uur ontmoet men elkaar en anderen in de Waag bij de Grote Kerk, Dinsdag is de dei-de augustus ver trekt de groep van 61 om half ne gen 's morgens naar Amsterdam. De stad wordt bezichtigd, er wordt een rondvaart gemaakt en 's avonds terug in Schiedam kan men elkaar weer opzoeken in De Waag. Woensdag begint het progTamma pas in de middag. Om één uur ver trekken de juitenlandse gasten naar Duinrell. een duinachtig speeloord bij Wassenaar. Om zes uur 's avonds wordt de maaltijd Als hij. weer beneden, behendig een zware Javaanse Jongens draait, voegt hij er aan toe. 'Ach, net is ook niet best. Ik kan er eigenlijk niet meer buiten, maar die gastendie hebben geen cent waardering voor d'r lichaam. Voor mij zijn het zakken.' Kunst, Amerikaanse Custom-cars'zijn de inspiratiebron voor het werk van Rick Vermeulen. Hij maakt zeef drukken. Custom-cars, legt hij uit, zijn wagens die door hun Amerikaanse eigenaarsvan allerlei knetter gekke vondsten zijn voorzien. De rage, na de Tweede Wereldoorlog in Californië ontstaan, is ai weer jaren doodgebloed. Rick: 'Het was een stukje Amerikaanse cultuur die zichzelf oppepte. Tjeezus. mijn buurman heeft draaibare kuipstoeltjes met berenbont in zijn wagen, dan spuit ik op de mijne lekker dertig verschillende lagen lak. Zo ging dat. Ik ben er mee in aanraking gekomen door Amerikaanse tijd schriften. en plastic autootjes, waarop soms wel drie frontjes za- .ten.' De toekomstplannen? Paul i stond na jarenlang schilderen en fotograferen op dood spoor, maar komt nu, zegt-ie zelf, langzaam weer op gang) ken, 'n aarde-operatie. Als de mensen het niets vinden, mogen ze het rustig zeggen. Niks erg. Er blijft altijd wel iets van hangen.' uit de omgeving. Gewoon opnieuw proberen. i En dit weekend willen we in de buurt van Pernis met touw een groot lidteken op de aarde ma- 'In een feestzaaltje in een ach- terafstraatje met allerlei toe standen als slingers en zo, gaan we hetzelfde doen als hier op de Singel. Open huis voor de mensen VLAARDINGEN Tot en met 30 juli zal het Westnieuwland tus sen de Paterstraat en de Nieuw- landstraat wegens hei-bestrating voor alle verkeer zijn afgesloten. Weggebruikers worden via borden naar een andere route verwezen. (Van onze sportredactie) VLAARDINGEN-S.„. -EDAM De derde wedstrijd van de vier weekse vakantiecompetitie tussen de Pedaairidders. VRC de Coureur, RC Rotterdam, De Mol en RC Schiedam zal komende zon dagmorgen worden verreden. Er wordt gereden op het parcours van de rennersclub Rotterdam te Lombardijen. De start van de nieuwelingen en van de jeugd vindt plaats om negen uur. De amateurs starten om ongeveer half elf. Dinsdag gaat de tocht vanaf Oosterhout naar Goes en Middel burg. Er wordt een trip met de bus gemaakt langs de Westerschelde. waar wordt gepicknickt, 's Avonds is men de gast van soos De Vonk. Woensdag gaat de hele ploeg de boot in in Ouddorp. De stranden van Oostvoorne en Roe kan ie wor den aangedaan en 's avonds zoeken de 61 gasten hun heil op de kermis. (ADVERTENTIE) i.Van een onzer verslaegevers) SCHIEDAM -Europaeisches Rokoko", een film die een oijna vol ledig overzicht geeft van de kunst uitingen in Europa gedurende de 18e eeuw wordt deze week gedraaid in het filmprogramma van het Stedelijk Museum van Schiedam. Op 22 juli om kwart voor één. op 23 juli o mhalf negen 's avonds, op 24 juli om drie uur en op 25 juli om drie uur is de film voor iedereen gratis te zien in de aula van het museum aan de Hoogstraat. Dit weekeinde zijn voor het laatst de tentoonstellingen van Thomas Konok (zeefdrukken en tekeningen) en van Katalin Hetei (etsen inge mengde techniek) in het museum te zien. Ook Mary Schoonheyt met haar reportage-project, dat gemaakt is op de grote trappen van de linker vleugel van het museum, blijft tot 26 juli in het museum exposeren. In juli toont het museum uitslui tend werk uit eigen collectie. Nu is daar al van tentoongesteld: Objec ten. american Pop-art uit de col lectie van een vermogend sigaret- tenfabrikant en een stel Nieuwe Figuratieven. Donderdag 12 augustus zijn de jongelui 's morgens vrij en 's mid dags wordt er een rondvaart ge maakt door de havens van Schie dam. 's Avonds komt men weer bij elkaar in De Waag. Vrijdag 15 augustus, de laatste dag, is men vrij om inkopen te doen voor thuis. Om acht uur 's avonds begint de officiële afscheidsavond in Sitton. Er worden geschenken aangeboden en met een traan neemt men af scheid van Schiedam, een stad waar men de 61 gasten twee weken behoorlijk bezig heeft weten te houden. Zaterdag vindt het vertrek plaats. ROTTERDAM In het metro station Beurs viel woensdag de 75- jarige mevrouw F. Smit-Martcns uit Berghem van een stilstaande roltrap. De vrouw, die een hoofd wond opliep, werd naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht. (Van een onzer verslaggevers' ROTTERDAM Op de Vonde- lingenwcg belandde de 38-jarige chauffeur D. Schumm uit Ridder kerk woensdag met zijn truck met oplegger tegen een lichtmast door dat hij door een passerende vrachtwagen gesneden werd- dp man moest met een gescheurd ooi- naar het Zuiderziekenhuis gebracht worden. De lichtmast brak af. Nu alleen Rotterdamsedijk 443 LEREN ZOLEN en HAKKEN KLAAR TERWIJL U WACHT.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1