Koper houdt vol, ondanks duidelijk geval van overmacht UITGEKIENDE ADMINISTRATIE IN AFVALVERWERKING RIJNMOND Ook Vlaardingën moet meedoen aan de zeskamp Stichting zamelt geld in FC Nieuwlancl wint in Limburg Zeven taxi chauffeurs knokken met Brand door spelen met lucifers dronken zeelieden Kringrecords verbeterd sa 4A machine bankwerkers constructie bankwerkers elektro- monteurs kwaliteits draaiers/ kotteraars instrumenten monteurs pijpen- monteurs koeimonteurs verwarmings monteurs Automaat gekraakt heetman^ HOOGOVENS IJMUIDEN V DINSDAG 27 JULI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 11 J. P. van der VeldeAls ik deze week aan de drie- a vierdui zend galden kom, zitten we goed." in dagdienst, minimam salaris 12.891,- per jaar, in 4-ploegendienst, minimum salaris 15.275,-per jaar, inel. ploegendiensttoeslag. (meet- en regeltechniek) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Een keu rige computerkaart met pons gaatjes zal de laatste gang yan 'huisvuil en industrieaf val naar de hellevuren van de Afvalverwerking Rijnmond (in de Botlek) begeleiden. In 1973 zaj de vuilverbranding (capaciteit 700.000 ton per jaar) gaan draaien, maar nu al is het administratiesysteem geheel uitgekiend. SARDEROFCARNEOOL Kardien van der Hoek staat met zijn spulletjes op straat. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGËN Als er bij de Stichting Holy-Noord i.o over anderhalve week 7000 gulden op tafel ligt, zal Vlaardingën komend winter seizoen zo goed als zeker mee doen aan het NCRV-televisie- spel „Zeskamp". En de voorzitter van de stichting in oprichting, de heer J. P. van de Velde, zal niet rusten voor hij de duiten binnen heeft. Hij zegt: „Als ik deze week aan de drie- a vieruizend gulden kom, zitten we goed." (Van een onzer verslaggevers'* SCHIEDAM Gistermorgen omstreeks half elf is brand uitge broken in de woning van de familie G. in de Hoofdstraat. De slaapka mer brandde geheel uit, terwijl twee aangrenzende vertrekken rook- en waterschade opliepen- De oor zaak van de brand was het spelen met lucifers van de 4-jarige zoon des huizes Frits. De brandweer werd gealarmeerd door werknemers van de Gemeen telijke Technische Bedrijven, die rook uit de woning zagen komen. De schade aan 't interieur wordt geschat op tweeduizend gld. De brandweer bedwong het vuur met twee nevelstraten. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Met Bob van Vliet in de spits heeft FC Nieuw- land in het verre Limburg tegen de vierdeklasser RKVV Heel een goede wedstrijd gespeeld en deze oefenwedstrijd met 54 gewonnen. De overige doelpunten werden ge scoord door Bromgeest, Stiefel en Friederich <2x). (ADVERTENTIE) Hoogovens IJmuiden heeft plaats voor: in 2-ploegendienst, minimum salaris 14.631,- per jaar incl. ploegendiensttoeslag. in dagdienst, minimum salaris 12.891,- per jaar. (koel- en lucht- behandelingsinstallaties) in dagdienst, minimum salaris 12.314,- per jaar. (Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM In Schiedam hebben zich vannacht twee vecht partijen voorgedaan. Op de werf Wilton-Feijenoord hebben zeven potige taxichauffeurs twee .dronken schepelingen belet aan boord te gaan. De beide zeelieden wilden de taxirit niet betalen en namen om die weigering nog eens extra te onderstrepen een dreigende houding aan De taxichauffeur riep via de mo bilofoon z'n collega's op, die bin nen. enkele minuten zes man sterk op het terrein arriveerden. Tijdens de worsteling die daarop ontstond, liep één vd. schepelingen won den op aan heup en benen en is daarvoor vannacht nog in "t Ge meenteziekenhuis behandeld. De ander is op het hoofdbureau ge weest voor verhoor. Beiden zijn weer terug aan boord. Op de Broersvest kregen van nacht een kelner, de 31-jarige F. H. V. en 'n voorbijganger, de 36- jarige M. M. B. ruzie. B. moest met steekwonden aan 't gelaat wor den opgenomen in ret Gemeente ziekenhuis. Over de toedracht van de steekpartij kon het slachtoffer nog niet gehoord worden. De kelner heeft zich inmiddels gemeld op het hoofdbureau. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Tijdens de Neder- .1 a n d s e zwemkampioenschappen zijn drie Rotterdamse kringrecords verbeterd: terwijl Cora Schouten van VZC erin slaagde op het num mer 800 meter vrije slag dames brons te behalen. Nieuwe kringrecords werden ge vestigd op de 400 meter vrije slag meisjes onder de twaalf door Ada Pors (VZC) met een tijd van 5.21.1. Op de 800 meter vrije slag meisjes onder zestien jaar zwon Lenie de Jong (VZC) zich naar een nieuw kringrecord met een tijd van 10.04.7 Ten slotte verbeterde Renee v. d. Kuil (SZC) het klingrecord op de 1500 meter vrije slag jongens onder zestien jaar. Zijn tijd was 17.34.3 en hij werd daarmee eerste. Die tijd- krijgt nog meer reliëf als men weet dat hij bij de senioren op de tweede plaats zou zijn geëindigd, zou hij hebben meegezwommen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de Boerhaave- laan hebben maandagavond onbe kenden een sigarettenautomaat ge kraakt. Er worden honderdtwintig pakjes sigaretten en tachtig pakjes shag vermist met een totale waar de van 430 gulden. Bejaarde man uit Ponskaart begeleidt het vuil naar 't vuur Öilllilllllllliijjlji |||||i!||]|||||||]|||||||||||!|!i!!!|||||[||||!!|!||j|j|i]!ii||||l||l|!||||||!ll|||!|ill!llii|l|llllll!KIIIIII!llll!!llllll!llllil!!llll!illi!llllllllill!illlllllllM^ Weegbruggen, computers, auto matische rekeninguitschrijvers en kaarten in verschillende kleuren codes komen eraan te pas. Al die ingewikkeldheid is nodig omdat de ze installatie van 180 miljoen gul den (de grootste ter wereld) gezamenlijk eigendom is van 22 gemeenten in het Rijnmondge bied. plus het openbaar lichaam zelf (alleen Vlaardingën doet niet mee) een aantal grote industrieën er geld voor heeft geleend deze gemeenten en industrieën tegen kostprijs hun afval kunnen laten verwerken er verschillende tarieven zijn al naar gelang de soort afval. De vuilnisauto's van de verschil lende gemeenten en de wagens van de industrieën krijgen daarom, als vaste klanten, een computer- kaart die bij de auto hoort. Bij aankomst gaat de wagen op één van de twee weegbruggen en wordt de kaart in een apparaat gestopt. Het bedieningspersoneel van de N.V. Afvalverwerking Rijnmond kijkt wat voor soort afval er in de wagen zit en slaat de overeenkom stige code op het apparaat aan. De computer fabriceert nu vlie gensvlug een rekeningstrook, waar alles op staat wat maar van belang is: gegevens over de gemeente of industrie, het kenteken van de auto en het tarragewicht (stond alle maal in de computerkaart van de auto geponst), het gewicht dat de weegbrug aangeeft, de soort afval, het tarief en het berekende bedrag. De chauffeur van de auto krijgt zjjn computerkaart en de rekening- strook en mag nu doorrijden naar de stortbrug om zich van zijn la ding te ontdoen. Hij laat de reke ningstrook aan de stortbaas zien en die ziet nu in één oogopslag of ht met gewoon afval heeft te maken o( met gevaarlijke chemische stoffen Want gevaarlijke spullen, die in een speciaal beveiligde oven ver steen van de maand augustus sieraden met sarder van af 45.- De warme, roodbruine kleur geelt, deze chalcedoon een bijzondere bekoring. Als u een apart en smaakvol geschenk zoekt in deze haast klassieke kleur.komi u dan eens kijken naar de moeïe exem plaren die onze collectie rijk is. edelsteenkondige t g a. diamantexpert g.ia. LIJNBAAN 92 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam huis nemen. Op eigen kosten wel te verstaan. Een lachertje. Als oud-Maasaluizer deed Kar- dien van der Hoek, die zijn wo- - ning nog enige tijd met zijn dochter en haar gezin moest de len toen zijn schoonzoon over leed. een beroep op het gemeen tebestuur van Maassluis. Hier pakte men de zaak heel wat energieker aan. Hoewel hij nog niet voor het gemeentelijk bejaardencentrum in aanmerking kwam. vond de gemeente Maas sluis eenu huis voor Van der Hoek aan de G. A. Brederolaan. Afge lopen week kreeg hij de definitie ve toewijzing. Gisteren kon hij de sleutel in ontvangst gaan ne men. De woning kan hij nog niet be trekken omdat er nog spullen in staan van de onlangs overleden bewoonster. De betrokkenen bh" de uitzetting waren hiervan op de booste en tot het laatste mr>~or» heeft men getracht Van der Hoek nog enige dagen respijt te geven. Maar eigenaar Van Vliet uit Schipluiden was niet te bereiken zodat de uit huiszetting door ging. En zo kwam Karri'en "*»n d<w Hoek anno 1971 on straat te staan. De kooer had h°t weer r—c van de hvrder gewonnen. meente met de eer strijken. Overi gens hebben we hele goede contac ten met de gemeente, daar niet van. Maar de organisatie van zo'n Zeskamp is wel iets anders dan van een kinderfeest," Ook daarvoor trok de heer Van de Velde de boer op. Voor een on- !angs gehouden kinderfeest wist hij bij winkeliers in de buurt voor on geveer 700 gulden aan prijzen los te krijgen. "Maar dit is geen kinderfeest waarvoor je bij de een een step en bij de ander weer een bootje haalt. Hier gaat het om contant geld." zegt hij. "Alleen of met zijn tweeën kun je dat financiële risico niet nemen. Maar ook dat eventuele risico wil de de gemeente niet op zich ne men." Geen geld. De heer Van de Velde maakt zich een klein beetje boos op het gemeentebestuur en stelt Zoeter- meer als voorbeeld: "Als ze het daar met een kleiner bedrijfsleven voor elkaar krijgen, moet het hier toch zeker lukken." Een punt waarover de voorzitter een veel optimistischer geluid kan laten horen is de aanmelding voor de te vormen Zeskampploeg, die. als alles doorgaat, dè eerste "thuiswedstrijd" in Leiden zal gaan spelen. Eind augustus beslist men bij de NCRV welke zes ge meenten in het seizoen '71—72 van de partij zullen zijn. Een dertigtal Vlaardingse deel nemers in spe heeft zich al opge geven. Men is nu op zoek naar een geschikte trainingshal van onge veer 48 X 15 meter. De heer Van de Velde heeft zijn hoop gevestigd op de hal van Fortuna, Er moet stevig getraind worden. De deelnemers moeten op alles voorbereid zijn: "Je weet niet wat je voorgeschoteld krijgt", zegt Van de Velde. "Vorige week was het al erg nat, het zit er in dat het programma nog zwaar der gaat worden. De adspirant-deelnemers zullen daarom ook onderling moeten uit maken wie er in de 25 man sterke Vlaardingse formatie komt. Het moet, zoals Van de Velde het zegt, een keurploegje worden. Maar eerst gaat het om de cen ten, En omdat je nooit kunt weten of' er onder onze lezers enkele gulle gevers zijn, geven we hier nog even liet adres van de heer J. P. van de Velde: Luxemburgweg 301, Vlaar- dingen-Holy. Tel- 352933. I Vuilverbranding: een heel bedrijf. Genoemde bruto salarissen gelden vanaf 23 jaap- Aanstelling op hoger salaris afhankelijk van vakbekwaamheid. Vakopleiding en ervaring vereist. Leeftijd tot 50 jaar. Voor gehuwden van 24 jaar en ouder komen woningen beschikbaar. Schriftelijke sollicitaties onder nr. VU 879 te richten aan: Hoogovens IJmuiden Person eelsvoor-i enin g Hoofdkantoor 2. Telefonische inlichtingen 02510-94000. brand moeten worden, krijgen een met rode inkt uitgeschreven reke ningstrook mee. stroom worden opgewekt en gedis tilleerd water voor de industrie worden bereid. De Installaties van de Afvalver werking Rijnmond zjjn trouwens over de hele linie frapperende staaltjes van techniek. Vier bedrij ven van de gemeente Rotterdam (die in 1962 al aan de voorberei dende besprekingen is begonnen) hebben er al hun ervaring ingee- stopt: de ROTEB, Gemeentewerken. GEB en Drinkwaterleiding. De laatste twee zijn erbij betrokken in verband met de nevenprodukten die de vuren van een vuilverbranding kunnen leveren. Er zal elektrische Al met al een heel bedrijf, waar 250 mensen zullen komen te wer ken. Zij zullen ervoor zorgen dat per uur zestig auto's hun >ommel kwijt kunnen, wat per jaar neer- komt' op 170.000 ton stads- en huis vuil, 460.000 ton normaal industri eel afval en 70.000 ton gevaarlijk industrie-afval. Daar zijn drie verschillende tarieven voor. plus nog eens drie (hogere) overeen komstige tarieven voor 'met-leden van de n.v. Goed dat de computer er is. (Van een onzer verslagge- vers) MAASLAND, MAASSLUIS Een paar dagen voor hij in Maas sluis een andere woning zou be trekken. is de 68-jarige Kardien van der Hoek gisteren door "de sterke arm" uit zijn Maaslandse huisje gezet. Met zijn hele heb ben en houden kwam de oud- Maassluizer, die voor zijn werk in Maasland woont, op straat te staan. De man die 22 jaar in dienst was van het Algemeen Zieken fonds AZM is voorlopig bij een broer in'Maassluis ondergebracht. Tot drie uur 's middags heeft zijn huisraad op straat gestaan. Dat werd daarna met een gemeente- wagen naar een oud café ver voerd, waar het werd opgesla gen. Huurschuld of wangedrag wa ren niet de redenen, van de uit huiszetting. Enkele jaren geleden werd Van der Hoeks huisje gre- kocht door de familie T. van Vliet uit Schipluiden. Van der Hoek wist dan ook al een tijdje dat hij naar een andere woning moest gaan omzien. Dat deed hij. Dezer dagen bleek dat succes te hebben. ïn Maassluis kwam een huis vr(j. Over enige tijd kan hij 'daar in trekken en dus verzocht hij of hij tot zolang nog in Maasland, kon blijven wonen. Maar de huidige éigenaar die overigens gisteren niet voor commentaar .bereikbaar was volhardde in zijn eis. Van der Hoek moest er uit. Met zicht bare tegenzin verrichtte de deur waarder zijn volgens de wet voor geschreven taak. Sinds de datum dat zijn huur huisje werd verkocht, had Van der Hoek contact met de gemeen te Maasland. Enkele malen heeft het gemeentebestuur hem een andere woning aangeboden, maar om uiteenlopende redenen kon hij die niet aanvaarden. Voor een bejaardenwoniug kwam hij' niet- in aanmerking. Een ambtenaar zou hem zelfs een keer de raad hebben gegeven tij delijk in het vergader- en feest- zaaltje 't Trefpunt zijn intrek te Momenteel zit er al zo'n 1500 gulden in de Zeskampkas en als het aan Van de Velde 'igt. haalt hij zijn streefbedrag. Zijn beroep is aquisiteur en hij is dus gewend bij bedrijven aan te kloppen. Dat is de manier. Het Vlaardingse bedrijfs leven is nog de enige hoop van de voorzitter van de Stichting Holy- Noord. Enige tijd geleden wees het ge meentebestuur van Vlaardingën beleefd maar zeer beslist een ver zoek om l'inanciël steun van de hand. Hoewel het college hetini tiatief van de stichting op hogv prijs stelde, kon het ,.in velband met de precaire financiële situatie- van de gemeente op geen enkele manier financiële of materiele-me dewerking verlenen." De Zeskampinitiatiefnemer is dus nu op steun van het bedrijfsleven aangewezen: „En dat zal niet zo makkelijk gaan." zegt hij. "want die krijgen natuurlijk stapels ver zoeken. En vooral het feit dat ze op de televisie geen reclame zullen mogen - maken Is natuurlijk een handicap." Toch gaat Van de Velde het pro beren na het teleurstellende be richt van B. en XV.: "Je moet het zo bekijken," zegt hij. „Als Vlaar dingën succes boekt, gaat de ge-

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1