Voor negentien miljoen alle diensten in een ■81» khmirbih S45 vindt erkenning in Maassluis SCHIEDAM VANDAA G Piet Romeijn glundert Museum wil contact met wezen De Lindehoj :!uit "in. 15.11.22 «ft Wil «•tKl» WïBBBB Regering geeft bejaarden voorlopig geen telefoon Laatste koers vakantie- competitie Ra, ra waar oaan ze heen eurotax ««811 Betonskelel Klimaatregeling I ZATERDAG 31 JULI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 it: Als het stadskaritoor afgebouwd is, zal het er zo uitzien. SCHIEDAM De bouw van Schiedam's nieuwe stads kantoor vordert gestaag. Als alles een beetje wil meezitten zal de top van het werk mid den volgend jaar bereikt zijn. Voor negentien miljoen gul den wordt Schiedam dan een stadskantoor rijker, dat zo wel de gemeente als de bur gerij van grote dienst zal zijn. In vijftien bouwlagen huizen dan de belangrijkste diensten van het gemeentelijk appa raat in één gebouw. Tot nu waren al deze diensten ver spreid in oude gebouwen door heel de stad. Hoewel de Indeling nog niet definitief is, kan met de bestaande gegevens 'n denk beeldige wandeling door het gebouw worden gemaakt. Aan de westzijde komt men het gebouw binnen. Bij het bor des is er een helling gemaakt, zodat ook gehandicapten makkelijk het gebouw kun nen betreden. In de entree- bil bevindt zich een recep tiebalie, die wordt afgesloten door de telefooncentrale. De telefonistes zullen bij toer beurt als receptioniste fun geren. 1 m De bouw van het Schiedamse stadskantoor vordert- gestaag. door Hans van der Sloot De Salon van de Maassteden komt er. Dat is een zeker heid waar Schiedam oprecht blij mee kan zijn. De Salon die dit jaar door financiële moeilijkheden niet door dreigde te gaan is één van de belangrijkste culturele tradities van het Rijnmondgebied en verdient derhalve enige speciale zorg. De Schiedamse gemeenteraad heeft dat terecht- ingezien en verleende het Stedelijk Museum een krediet van achtduizend gulden, waarmee de tweejaarlijkse Salon voor het seizoen 1971 werd veiliggesteld. Een glunderende Piet Ro- meijn ogende gisteravond zijn nieuwe sportzaak aan de V laar ding er dijk. Het hele Feijenoord-team was aanwe zig om hem succes te wensen. Ook het bestuur van SF7 kwam een kijkje nemen. De Feijenoord-voetbailer had al eerder een winkel in sportar tikelen in een cash en carry- bedrijf aan de Van Deventer- straat. (ADVERTENTIE) -v,;,x\vc„ v .- (Van een onzer verslaggevers) f Achter de hal is het centrale trappenhuis geprojecteerd, waarin drie personenliften zorgen voor een snel vervoer naar de hoger gelegen etages. Eén ve.n de dr e liften wordt geschikt .gemaakt voor het vervoer vaa gehandicapte bezoe kers. De trap naar beneden leidt naar de kelderverdieping. Naast de archiefbewaarplaats is hier de keu ken gepland. In de kelder is er voorts een grote garderobe-ruimte en een speciaal toilet voor invali den. Op de begane grond ligt achter het trappenhuis de kantine. Hier kunnen tweehonderd mensen een ruhne zitplaats vinden. Een buffet, dat. zoveel mogelijk op het self- service-systeem is afgestemd, Staat via een spijzenlift in verbinding ®et de lager gelegen keuken. Al lerlei geluidsvoorzieningen, radio en televisie en comfortabele zitjes zullen de middagpauze voor het personeel kunnen veraangenamen. Het besluit om de kantine op de begane grond te bouwen is mede ingegeven door de overweging om deze ruimte ook voor andere doel einden te. gebruiken. Gedacht wordt aaa vergaderingen in groter ver band. hearings, personeelsavonden en dergelijke. Alle overige verdiepingen zijn aan elkaar gelijk. De eerste tot en met de vijfde zijn bestemd voor de huisvesting van de gemeente-secre tarie. De werkkamers van burge meester en wethouders, de secreta ris en de vergaderkamer van het nele college zijn op de zesde etage geprojecteerd. De zevende en achtste verdieping djn bestemd voor de Gemeentelij ke Woningdienst en de negende tot "n met de veertiende voor de dienst Gemeentewerken. Op de vijftiende etage zijn tenslotte alle technische installaties ondergebracht. Bij de huisvesting van een aan tal diensten in één gebouw is er de mogelijkheid om een aantal gelijk soortige verzorgende functies te combineren. Dat werkt behoorlijk kostenbesparend. Zo zal er één te lefooncentrale zijn, één centraal statistisch archief, één centrale kas on één huishoudelijke dienst, ntoor waaronder de kantine, voor alle bewoners van het. gebouw. Voor onderlinge contacten tussen diensten, afdelingen en personen zal een intercom-installatie de te lefooncentrale belangrijk kunnen ontlasten. Een hoogfrequent op roepsysteem zal de functionarissen die door hun ambulante functie in dit gebouw moeilijk-op te sporen zijn, kunnen oproepen. Een documenten-transportiift zorgt voor snel vervoer van stukken en dossiers, zodat het heen en weer lopen van de bodes tot een mini mum kan worden beperkt: Bij alle zakelijkheid en sober heid die een overheidsgebouw nu eenmaal kenmerken ligt het in de bedoeling, dat de aankleding van het magnifieke gebouw niet het kind van de rekening zal worden. Bovendien zal worden getracht om het "ambtelijke" zoveel moge lijk uit te bannen en het contact met de bezoeker te verbeteren. Lo ketten zullen in het gebouw ont breken. De bezoeker wordt gehol pen aan open balies. Voor een ver trouwelijk gesprek is er altijd een spreekkamer beschikbaar. Aan de inrichting van de wachtkamers za! veel aandacht worden besteed. Plant- en bloembakken zullen het stadskantoor op alle mogelijke plaatsen moeten opfleuren. Ook aan kunst is gedacht. Eén procent van de kale bouwsom izo'n 65.000 gulden is voor de kunst ge reserveerd. Hoe en op' welke wijze "het beschikbare bedrag zal worden gebruikt, is nog niet vaststaand. De adviescommissie voor de verfraai ing van gemeentegebouwen zal daar advies over uitbrengen. De constructie van het gebouw bestaat uit een betonskelet van ruim 55 meter hoog. Aan de buiten zijde wordt het bekleed met een geelkleurig natuursteen en de raampartijen worden in aluminium uitgevoerd. De zon en de warmte worden in liet gebouw buitengesloten op een ultra-moderne manier. De indu strie heeft in de laatste jaren glas soorten ontwikkeld, die zoveel zon en warmte-werende eigenschappen bezitten, dat het klassieke zomvc- ringssysteem overbodig is gewor den. j Het warmte-werende glas wordt aangebracht in een dubbele begla zing, bestaande uit een bronskleu rige ruit aan de buitenkant en een heldere ruit aan de binnenkant. Van buitenaf zal men het brons glas nauwelijks opmerken. In het gebouw krijgt men de indruk een lichtgekleurde zonnebril te dragen. Het Schiedamse stadskantoor wordt één van de eerste grote ge- bouuwen in Nederland, waarin deze,, glassoort wordt verwerkt. In het gebouw wordt relatief weinig metselwerk toegepast. Al leen de vaste partijen, zoals sani-. taire ruimten en de trappenhuis- wanden worden in metselwerk uit gevoerd. Voor de opseheiding van öfe werkruimten zal gebruik worden gemaakt van verplaatsbare schei dingswanden. Dat waarborgt een flexibele indeling. De wanden kun nen worden bekleed met hout- of kunststofplaten. De vloeren worden gestoffeerd met vast tapijt. De geluidsoverlast binnen het gebouw zal daardoor belangrijk worden gereduceerd. Slechts op plaatsen waar dit niet anders kan zal linoleum worden verwerkt. De entree en de hall worden betegeld met natuursteen. Het gebouw wordt tenslotte voor zien van een automatische kli- maatregelingsinstailatie. Het verwarmingsgedeelte wordt gevoed met twee gasgestookte ke tels. Een glazenwassersinstallatie voor zo'n immens gebouw geen overbodige luxe! en een centrale vuilstortkoker completeren de technische uitrusting. Waar nu de bouw van het stadskantoor na de bouwvakvakan tie weer op gang komt wordt ge werkt aan het nieuwste stuk Schie dam. Direct daarnaast wordt min stens even zo hard gewerkt aan de restauratie van de ruïne van Mathenesse. Deze ruïne, eeuwen oud, zal straks de hoeksteen zijn van het plein dat het stadskantoor omgeeft. Het oudste en het nieuw ste bouwwerk van Schiedam wor den zo op een gelukkige wijze ver enigd. ks» v x y. l f V - WsSOXfr. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Acht leden van de Schiedamse kunstenaarsgroep S 45 exposeren op dit moment in het gemeentemuseum in Maassluis. De groep die door de professionele kunstkritiek doorgaans weinig se rieus genomen wordt, beschouwt deze tentoonstelling als een erken ning van eigen kwaliteit. Die exposanten zijn: Jaap de Raat, Albert Slot, Henk Zoomer- meijer, Gerard Batelaan en Goof Smit. Jan Noordegxaaf. Cor' Don en Jaap van IJperen hebben een ge deelte van hun literaire produktie achter glas gelegd. Het werk 'van de S 45-ers is te zien tot en met zondag 8 augustus. Het Maassluisse gemeentemu seum, Zuiddijk 16, is van dinsdag tot en met zondag geopend van 14 tot 17 uur en dinsdagavond van 19 tot 21 uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bejaarden hoeven, er voorlopig niet op te rekenen te lefoon te krijgen via de algemene bijstandswet. De regering voelt er niets voor. Volgens de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk is de televisie-ombudsman Marcel van Dam echter van plan een proef proces uit te lokken. Tot nu toe is het slechts mogelijk een telefoon aansluiting te krijgen op medische indicatie. (Van onze sportredactie i VLAARDINGEN, SCHIEDAM De laatste wedstrijd van de vier- weekse vakantiecompetitie tussen de Coureur, de Mo!. Schiedam, Rotterdam en de Pedaalridders wordt morgenochtend in de Ver gulde Handpolder te Vlaardingen verreden. By de amateurs staan op 'n ge deelde eerste plaats Cees Olst- hoorn en Jan van Geest, terwijl bij de nieuwelingen de Rotterdamse renner Adrie Stoop aan kop staat. Bij de adspiranten is het Anne Schouten die de leiding heeft. De start van de amateurs is om negen uur. w (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het bestuur van de RK Bond voor Bejaarden orga niseert op 9 september een vraag- tekenreis voor haar leden. De trip, een dagtocht, kost 2.50 gulden per persoon. Uiterlijk tot 15 augustus ken men zich opgeven bij het Bondsgebouw. Lange Nieuwstraat- 181. Toch is organisatorisch niet ai- les botertje tot de boom. Elk jaar dat de Salon werd georganiseerd was hij het onderwerp van felle kritiek. Begrijpelijk. Velen van de niet toegelaten kunstenaaars konden hun afwijzing moeilijk pruimen en spuugden dan ook via legale en illegale weg hun ga! uit over het hoofd van museum-di recteur Hans Paalman. De jure ring zou oneerlijk zijn geweest, heette het meestal. Hans Paal man zou vriendjespolitiek bedrij ven, mensen die al eerder hadden geëxposeerd in het museum zou den bij de selectie voor de Salon der Maassteden voorrang krij gen. Niets was echter minder waar. Wie een keer de selectie van de kunstwerken voor de Salon van een afstandje heeft gevolgd, weet dat de jurering strikt eerlijk ver liep. De namen van de deelne mende kunstenaars werden zorg vuldig geheim gehouden en de samenstelling van tie jury was immer zodanig dat niemand in staat was zijn persoonlijke proté gé naar voren te schuiven. Bo vendien was het aantal voor de Saloir aangebeden kunstwerken zo groot dat het raden van de namen van de deelnemende kun- seum. de BBK en een veel grotere groep van ongeorga niseerde kunstenaars. De BBK had echter heel ande re plannen. Volgens haar moest er een grotere commissie komen, waarin de vertegenwoordigers van het museum en van ae ongeorga niseerde kunstenaars wel werden getolereerd maar de dienst in werkelijkheid werd uitgemaakt door de BBK omdat zij naast de benoeming van het grootste aan tal zetels ook de voordracht wilde samenstellen van dc overige. Bovendien moest er voor de Sa- Ion ingestelde commissie een be- wakingscommissie worden be noemd eveneens op voordracht van de BBK die het werk van de beoordelingscommissie met ar gusogen zou volgen en eventueel nietig zou verklaren indien de keuze niet in overeenstemming was met haar standpunten. Dat dergelijke eisen ronduit onaanvaardbaar zijn spreekt van zelf. De BBK .hoe strijdbaar ze misschien ook mag zijn. verte- gewoordigt met haar honderdder tig leden zo' kleine groep kunste naars. dat de arrogant aangeme ten rol van controleur van de Sa lon der Maassteden ronduit be lachelijk is. De Salon stenaars eenvoudig onmogelijk was. Een van de belangrijkste critici van de Salon van de Maasteden was immers de Bond van Beel dende Kunstenaars, de BBK, het alom manifeste schrikbeeld voor museumdirecteuren en aanver wante zielen. De BBK verweet Hans Paalman met name een on deskundig en ondemocratisch be leid en eiste een snelle herziening daarvan. Hans Paalman, ook de rotste niet. voelde daar wel wat voor, uitgaande van de stelling dat van iedereen wel wat te leren valt en tenslotte is ook hij een voor stander van een doorzichtig be leid, hij pleegde onmiddellijk overleg met de BBK. Het resultaat daarvan is echter bedroevend. In plaats van met een gefundeerde kritiek en met behoorlijk alternatieven op tafel te komen, produceerde de BBK een voorste! dat voor alle betrok kenen ronduit onaanvaardbaar is. De bedoeling van de museum- commissie was. om in verband met de op til zijnde Salon een selectiecommissie te benoemen waarin zitting zouden hebben: de vertegenwoordigers van het mu- De Salon, al schijnt de BBK wel zoiets te denken, is geen examen met de algemene regels voor de in Rijmond werkende kunstenaars. Het is een over zichtstentoonstelling van de ar tistieke prestaties in de Maasste den waarvoor het initiatief berust bij het stedelijk Museum Schie dam. Kritiek op de organisatie ervan tenzij vriendjespolitiek (waar overigens niemand ooit nog een steekhoudend bewijs van heeft geleverd) duidelijk gebleken is is dan nauwelijks mogelijk en ze ker niet op de manier zoals de BBK wil. Slechts een gefundeerde vorm van kritiek is bij dergelijke ten toonstellingen mogelijk: Het or ganiseren van een fegensalon waarop de niet-toegelatenen hun artistieke kunnen toenen. De abomiabele resultaten ech ter. die vier jaar geleden echter op een dergelijke salon werden getoond, bewezen echter overdui delijk dat het met de ook toen fel bekritiseerde Salon van de Maas steden het al met al echt zo rot niet gesteld was. En voorlopig is er geen reden om aan te nemen dat het dit jaar anders za! zijn. I 'Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM in september zal in het Stedelijk Museum een ex positie worden gehouden van foto's, kleding, schilderijen en oude do cumenten. die betrekking hebben op de geschiedenis van het voor malige Weeshuis De Lindehof aan de Lange Achterweg in Schiedam. Met het verzamelde materiaal zal getracht worden een beeld te schetsen van de sfeer, waarin de wezen in vroeger dagen opgroei den. Personeel van De Lindehof zal in het xader van deze tentoonstelling enkele regentenkamers in de oude staat terugbrengen. Schiedammers, die hun jeugd hebben doorgebracht in het Weeshuis en uit die tijd nog allerlei spullen in hun bezit heb ben, worden verzocht contact op te nemen met het Stedelijk Museum in Schiedam. "i- i iïfi Si)

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1